WAT NU? :oon Zware fabrieksbrand te Tilburg. Groote hoeveelheid textiel verloren. FEUILLETON =L. 3320 Gisteravond is te Tilburg brand, uitgebroken in een fabrieksgebouw van de N.V. Brouwer's lakenfabrie ken aan de Korte Schijfstraat. In dit gebouw, dat twintig meter hoog en honderd meter breed is en vijf ver diepingen heeft, zijn gevestigd een weverij, een natapparatuur, een vol- lerij, een kettingscheerderij, een spoelerij en een twemerij, terwijl de bovenverdiepingen als droogzolders in gebruik waren. Op het oogenblik, dat de brand uitbrak, was er geen personeel in de fabriek aanwezig. Er werd niet gewerkt. Personeel uit een ander gebouw van de fabriek zag een vuurgloed en waarschuwde on middellijk de brandweer. Deze was zeer spoedig met groot materiaal ter plaatse, te meer, omdat in dit pand celwol wordt vervaardigd en het ma teriaal zeer brandbaar is. Groote hoeveelheden water wer den in de vlammen gestort, doch er viel niets meer te redden. Al spoe dig sloegen de vlammen aan alle zijden uit en het was voor de brand weerlieden een hopelooze strijd. Om kwart over tien stortte een belang rijk gedeelte van het gebouw in en (Ie brandweer bepaalde zich er toe, de dichtstbijzijnde perceelen voor brandgevaar te behoeden. Na ander half uur was het geheele pand totaal uitgebrand. Alle machines, de weefgetouwen en een groote voor raad werden een prooi der vlammen. De schade is niet te schatten, doch zal zonder twijfel zeer belangrijk zijn. De N.V. is tegen brandschade verzekerd. OPHEFFING VAN PUBLIEK- EN PRIVAATRECHTELIJKE BELEMMERINGEN. In het Verordeningenblad is opge nomen een besluit van de Secretaris sen-Generaal van de departementen van Waterstaat, Binnenlandsche zaken en justitie, betreffende ophef fing van publiekrechtelijke en pri vaatrechtelijke belemmeringen. In dit besluit wordt bepaald, dat in de gevallen, dat naar het oordeel van den secretaris-generaal van het departement van Waterstaat met de uitvoering van een werk of een han deling, als in de artikelen 1 en 5 van de Belemmeringenwet Verordenin gen en in de artikelen 1 en 3 van de Belemmeringenwet Privaatrecht be doeld, niet kan worden gewacht, bij beschikking van dien secretaris generaal kan worden bepaald, dat het werk onmiddellijk kan worden ten uitvoer gelegd of die handeling kan worden verricht, voor dat de in die wet bedoelde vergunning of ontheffing is verleend. In de betreffende beschikkingen kunnen voorwaarden worden opge nomen, van welke de onmiddellijke tenuitvoerlegging afhankelijk wordt gesteld. De bepalingen van de beide wetten voor het verkrijgen van de ver- eischte vergunning of ontheffing blijven onverminderd van kracht. Wordt de vergunning of onthef fing piet verleend, of worden aan de vergunning of ontheffing voorwaar den verbonden, dan wordt door en voor rekening van dengene, die het werk heeft doen uitvoeren of de handeling heeft doen verrichten, het zij alles zooveel mogelijk in den vo- rigen staat teruggebracht, hetzij het verrichte alsnog in overeenstemming met de voorwaarden gebracht. Bij het verleenen of weigeren van de vergunning of ontheffing kan aan dengene, die het werk heeft doen uitvoeren of de handeling heeft doen verrichten, voordat de vereischte ver gunning of ontheffing was verleend, het vergoeden van daardoor geleden schade worden opgelegd. CANTINES IN WERKVERSCHAF FINGSKAMPEN. Teneinde tegemoet te komen aan de behoeften van vele arbeiders in de werkverschaffingskampen, heeft het N. V. V. zich gericht tot de directie van den Rijksdienst voor de Werkverruiming met het verzoek om in alle kampen, waar deze nog ontbreken, binnen den kortst mo gelijken tijd cantines te doen plaat sen, waar de arbeiders zich, na- den afloop van hun zware dagtaak geestelijk kunnen ontspannen en verpoozen. De inrichting van deze ontspanniragslokalen werd tot dus verre opgehouden door de moei lijkheden, die zich voordoen bij het verkrijgen van het daarvoor be- noodigde hout. De directie van den rijksdienst heeft thans toegezegd, dat de can tines zullen worden gebouwd en wel uit zandsteen. Deze beslissing zal bij de betrokken werkverschaffings arbeiders zeer zeker van harte wor den toegejuicht. Bommen op ons land. - Het A.N.P. meldt: In den nacht van Za terdag op Zondag zijn bij Engelsche luchtaanvallen e-en man zwaar en een vrouw licht gewond. In de daarop volgende nachten zijn geen slacht offers gevallen. DOOR DENIS MACKAIL. Canterbury House is geenszins een van die moderne ijzer-met-beton constructies, waarvan de eerste zes of zeven verdiepingen in Ameri- kaanschen bouwstijl zijn opgetrok ken. Het behoort tot een vroeger tijdperk, doet eenigszins Gothisch aan en men vindt er nog duistere gangen, met lincrusta tegen de mu ren en een hydrautische lift, die de bezoekers langzaam, op een lange ijzeren staaf, schokkend naar boven brengt, wanneer de bediende met zijn volle gewicht aan een touw gaat hangen, dat door de liftkooi loopt. Puxley Zonen en Bimberton hebben een welbekend en zeer goed aangeschreven procureuskantoor en hun kantoor op de derde verdieping van Canterbury House kan aan spraak maken, zooals slechts weini gen onder die van hun confraters, op een ongewonen graad van vuil heid en ongerief. Men treedt er bin- nen-dr-r een deur met het opschrift i.Inli.- 1 en komt dan in een kantoorruimte, waar de minder be langrijke werkzaamheden, die een onderdeel vormen van een procu reurspraktijk, worden uitgevoerd. Een kleine jongen hamert op een schrijfmachine, een grootere maakt een geweldigen smeerboel met een copieërpers en eèn derde leest in snel tempo en met een hooge stem den inhoud van een op perkament geschreven document voor aan een kaalhoofdig iemand op een kantoor kruk, die daarbij zijn lippen be weegt of hij een gebed prevelt, ter wijl hij het opgelezene vergelijk! met een daarvan gemaakte copie Het behang op de muren is een na bootsing van een .onbekende hout soort en in dat lokaal bevinden zich ook de gewone blikken effecten trommels en de kartonnen briefmap- pen, die over verschillende planken tafels en stoelen verdeeld zijn. Op alles, behalve den kalen schedel van den klerk, waarop het schijnsel van een dag en nacht brandende gas lamp zich zacht weerspiegelt, ligt een dikke stoflaag. Deze verlichting is noodzakelijk, doordat de archi tect van Canterbury House blijkbaar vergeten heeft, dat ramen aan de Noordzijde van zijn schitterend bouwsel nog geen meter tusschen- ruimte van den muur van Buckle- mongers' Hall zouden hebben. Jim's taxi had hem vlug en zeker naar dit duistere hol gebracht, en hij had onderweg met groote be langstelling verschillende punten van de stad geïdentificeerd. Hij had n g e r e i s vond, dat :er producten er over ilecht afkomen. Met eten, zooals spruiten nog iets te doen, door oon te maken en de :ien.-©an vallen ze niet irtp-njzen, hetgeen den and deed opmerken, illeen is voor de bin- narkt. rnten klagen wel over maar daar bemerkt inig van. De tusschen- het product duur. Kout wilde er op it een gedeelte van de jgegeven, opdat daar- <eren prijs zou kunnen a gen. n-aangelegenheid zal derhoud in Den Haag trden gebracht, werd de verhooging elasting besproken, enstanders van het .ctie lieten hun stem besloot, aan een des- =s te vragen, i den tuinbouw ver- sten van rijk en pro- i besproken, o o g 1 a n d zeide hier- eel van de houding der uren afhangt, of de :den geschrapt of niet. n voorzitter zou ;laan van een arbeider uwbedrijf geen ver r behoeven te worden e secretaris nog hierover ontvangen het looncontract voor )gezegd te zijn. De heer wel bericht van gehad. 3MENT VAN LART. AS. ikgas vestigt er tor de vervaar- ïkgasinstallaties, iet meer tot het m te worden, istigd aan den i 720060 (Inier- ;gen naar toestel el 340. Het güo- ■SLI ALKMAARSCHE COURANT VAN WOENSDAG 8 JANUARI 1941. NIEUWE ACTIE VAN DE N. V. L. De Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming heeft een nieuwe actie ingezet. In de laatste vergadering, welke plaats had vóór het uitbreken van den oorlog, was een contactcommissie benoemd, welke thans in een voorloopig al gemeen bestuur is omgezet, terwijl daarin ook vertegenwoordigers van de drie groote plaatsen zitting kre gen. Dit bestuur bestaat thans dus uit vijftien leden. Ongetwijfeld is thans ook nog voorlichting van de burgerbevol king dringend noodig. Aan deze voorlichting zullen de afdeelingen van de N. v. L.. werken. De rijksin spectie zal daarbij de moodige aan wijzingen geven over de te behan delen stof. De N. v. L. zal zich voornamelijk toeleggen op de or ganisatie van de vereeniging voor het oprichten van plaatselijke af deelingen en het inrichten van klei ne tentoonstellingen, waarbij de instructeurs voorlichting zullen geven. Ook is het tijdschrift van de vereeniging geheel vernieuwd, ter wijl een meer wetenschappelijk maandblad „Pro Cive" als officieel orgaan van de rijksinspectie wordt uitgegeven. DE SCHILDER GRÜPPE OVERLEDEN. Thans wordt bekend, dat den 30sten September 1940 te New York op 80-jarigen leeftijd is overleden de schilder Gruppe. Gruppe is lang in ons land werkzaam geweest en heeft in dien tijd hier groote bekendheid verworven door zijn, geheel in Hol- landsche sfeer gehouden, strand- en zeegezichten. Vanaf 1898 was Gruppe werkend lid van het .genootschap Pulehri Studio en was nog herhaal delijk door werk vertegenwoordigd op de tentoonstellingen toen hij reeds in Amerika was. VERLICHTING TAXAMETERS BEPERKT. In het verordeningenblad is ver schenen een tweede verordening van den rijkscommissaris voor 't bezette Nederlandsche gebied, waarin opge nomen een wijziging van de ver ordening betreffende het verduiste ren. Hierin wordt bepaald, dat de ver lichting van taxameters in huur auto's en -rijtuigen geel dient te zijn, en zoodanig moet zijn getemperd, dat dit slechts tot op 100 meter zicht baar is. Deze verordening treedt acht da gen na haar afkondiging in werking. voldoenden tijd tijdens zijn trans port in de hydraulische lift, om zich nogmaals af te vragen, wat de heeren Puxley hem wel zouden hebben mede te deelen, zonder hier op een bevredigend antwoord te kunnen vinden. Hij vond zijn weg naar de deur met,,Inlichtingen" en trad binnen. De jongen, die zooals gewoonlijk, een perkamenten docu ment aan het oplezen was, hield on middellijk' op met zijn declamatie en Jim kon hem mededeelen, dat hij verwacht werd. De jongen greep hem den brief, dien hij weer uit zijn zak had gehaald, uit zijn vingers en verdween er mee in een aangren zend kantoor. Jim had nauwelijks tijd gehad zich te herstellen van den schok, die het verlies van zijn brief, waardoor zijn zelfvertouwen een gevoeligen knak had gekregen, hem had bezorgd, toen de jongen als bij tooverslag door een andere deur weer verscheen en zich naar een vierden klerk begaf, dien hij den brief voorhield en zei: „Mijn heer Cash wil u even spreken, mijn heer". Jim was er zoo vast van over tuigd, dat hij een van de heeren Puxley of den heer Bimberton te spreken zou krijgen, niet wetende dat allen reeds jaren geleden dit leven vaarwel hadden gezegd, dat hij een oogenblik zijn mond open de om te protesteeren tegen het feit, dat hij met den heer Cash genoegen, moest nemen; doch voor hij iets had cp zoo'n beslisten toon „Hierheen, als het u blieft, mijnheer" toege voegd, dat hij zich na een oogenblik de deur in zag gaan en daar den heer Cash de hand schudde, voor hij tijd had gehad zijn mond weer te sluiten. De heer Cash liet zijn bezoeker plaats nemen in een stoel tegenover een raam, dat uitzicht gaf op een muur van verblindend witte tegels en ging zelf tusschen den bezoeker en het raam zitten, zoodat het voor een cliënt, zelfs al beschikte hij ever de sterkste zenuwen en het beste gezichtsvermogen, onmogelijk was, iets meer van hem te onder scheiden dan den omtrek van zijn hoofd met de buitengewoon ver uit staande ooren. Na verloop van ongeveer vijf mi nuten drong het plotseling tot Jim door, dat de heer Cash al dien tijd aan het woord was geweest. Hij kwam tot dit besef, doordat hij-zich zelf „Zeker" hoorde zeggen, in ant woord op een zin van den heer Cash, die eindigde met de woorden: „U bègrijpt dit zeker volkomen, nietwaar?" Hij begreep, dat hij nu toch werkelijk zijn aandacht tot het onderwerp van gesprek moest bepa len en vond dat hij er al aardig in kwam', hoewel hij niet veel begreep van dat gedeelte over de overschrij ving van de volmacht, toen een tweede „Zeker" uit zijn eigen mond hem weer tot de ontdekking bracht, dat hij eigenlijk te veel zijn aan kunnen zeggen, had de jongen hem 1 dacht had laten afleiden door de fcestudeering van een leelijke blau we plek op den nagel van mijnheer Cash' duim. Hij schrok nogmaals op, waarna de heer Cash vervolgde: de zaak wel duidelijk heb gemaakt, moet ik u toch waarschuwen, dat de positie voor u niet zoo onverdeeld gunstig is, als op het eerste gezicht lijkt. Volgens het testament van on zen overleden cliën is u benoemd tot eenig erfgenaam, hetgeen, als ik mag opmerken, een felicitatie waard is, ware het niet dat er zekere con dities aan verbonden zijn". „Zoo!" dacht Jim, „dit wordt in teressant", en hij schoof zijn stoel een klein eindje vooruit, terwijl het deel van zijn hersens, dat halsstar rig geweigerd had, naar den heer Cash te luisteren, romantische be palingen begon te bedenken, zonder welks uitvoering hij van het geld verstoken zou blijven, zooals het huwen van de dochter van een her tog, of het kweeken van een baard, of het' aanvaarden van een kerke lijk ambt. Intusschen scheen de opsomming en verklaring van die condities een heelen tijd in beslag te nemen. Jim boorde uitdrukkingen als „verval van rechten", „overdracht van con cessie'-' en „mogelijk misplaatst ver trouwen", waarna de naam Sir Adolf Lloyd bij herhaling in den monoloog van den heer Cash voorkwam. „Een oogenblik", zei Jim. „Neemt u mij niet kwalijk dat ik u in de re de val, maar die Sir Adolf Lloyd was toch mijn oom's compagnon, niet waar?" Het antwoord van den heer Cash op deze oogenschijnlijk simpele vraag was zoo lang, omslachting en onbegrijpelijk, dat het ieder ander rechtsgeleerde genoegen zou hebben gedaan hem aan te hooren. Voor zoover Jim er uit wijs kon worden begreep hij, dat Sir Adolf en zijn. oom te eeniger tijd een overeen komst hadden aangegaan, die echter geen deelgenootschap uitmaakte. Een vennoocthapsacte was eens of bij meer dan een gelegenheid ont worpen, doch de eenige aanwijzing, die de firma Puxley gekregen had, dat de mogelijkheid bestond, dat een van deze ontwerpen ooit verder was uitgewerkt, was een verzoek geweest van hun overleden cliënt, kort voor zijn laatste ziekte, om een klerk te sturen, die aanwijzingen zou ont vangen omtrent een of ander rechts geding, waarin Sir Adolf Lloyd ook betrokken was. Het verzoek was per telefoon gedaan en was niet erg duidelijk geweest. Dit was iets zoo ongewoons, dat de heer Cash niet verbaasd was, den volgenden dag te hooren, dat Sir Adolf ziek was ge worden. De klerk was daarom ook niet gezonden. Na deze mededeeling waagde Jim het op te merken: „In ieder geval hebben zij toch te eeni ger tijd samengewerkt?" (Wordt vervolgd). DE ITALIAANSCHE KROONPRINS BEZOEKT TE ROME een bazar ten bate van soldaten en nabestaanden van de gesneuvelde soldaten. (Holland) EEN ROMANTISCH MIDDELEEUWSCH KASTEELTJE ALS GEMEENTEHUIS IN GEBRUIK GENOMEN, Het kasteeltje van Maarheeze, hetwelk door de gemeente Maarheeze is aangekocht, is na een grondige restauratie ate gemeentehuis in ge» foruik -genomen. (Heb Zuiden) HET BINNENHOF TE DEN HAAG IN SNEEUWKLEED. (Polygoon) DE GEMEENTELIJKE KEUKEN aan den Haarlemmerweg te Amsterdam is Maandag met de voedseluitdeeling begonnen. Terwijl honderden hun eten in ontvangst nemen, was men in de bijkeuken al weer druk doende de uien voor den volgenden dag schoon te maken. (Polygoon)

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5