DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Artillerie-bedrijvigheid aan Grieksche front. het Luchtvlootbasis op Malta bestookt. Italië is vast besloten. Midden- en Zuid-Engeland gebombardeerd. Britsche vliegtuigen boven West-Duitschland. De toestand in Londen VERDUISTERINGS TIJDEN van 17.51 tot 9.46. van 17.52 tot 9.45. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door he* gebeele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIES Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 9. Directeur; C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Twee bladen. Zaterdag 11 Januari 1941 Italiaansch weermaehts- bericht. Ergens in Italië, 10 Jan. (Stefani). Het hoofdkwartier publiceert weer- machtbericht no. 217. Het luidt als volgt: Aan het Grieksche front acties van plaatselijk karakter in eenige secto ren van het 11de leger. Aan het overige deel van het front bedrijvig heid der wederzijdsche artillerie. Op rukkende troepen en vrachtwagens zijn door ons luchtwapen met bom men en mitrailleurvuur bestookt. Luchtafweerbatterijen, die een be langrijke vijandelijke vlootbasis ver dedigden, zijn doeltreffend gebom bardeerd. Onze vlooteenheden hebben doel treffend lcuststellingeoi van den vijand gebombardeerd. Bombardementsescadrilles hebben in het Westen der Middellandsche Zee een groote vlootformatie aange vallen, Ondanks het felle luchtaf- weervuur is een slagschip geraakt. Een vijandelijk jachttoestel is neer gehaald. Twee onzer vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. Onze luchtformaties hebben de luchtvlootbasis van Malta doeltref fend bestookt met bommen en mi trailleurvuur. Vijf op den grond staande vliegtuigen, twee mailsche pen en een batterij luchtafweerge schut zijn getroffen. Een van onze jachtvliegtuigen is neergeschoten. Twee vijandelijke vliegtuigen, die trachtten een aanval te doen op ons gebied, zijn neergeschoten. In Cyrenaica geschutvuur in de zóne van Tobroek, waarbij vijande lijke gemechanseeirde strijdmiddelen vernield zijn. Onze jachtvliegtuigen hebben de haven van Solloem ge bombardeerd. Een van onze aanvals- en jachtformaties heeft een honderd tal gemechaniseerde strijdmiddelen van den vijand ontdekt en getroffen Zij waren op weg naar Acroma ten Zuidwesten van Tobroek. In Oost-Afrika zijn kampementen en pantserauto's door onze vliegtui gen met mitrailleurvuur beschoten in de zóne van Kassala en nabij Sciusceib. Aanvallen van vijande lijke gemechaniseerde strijdmiddelen zijn teruggeslagen ten Noordoosten van Kassala, waarbij den vijand ver liezen werden toegebracht. Een vijandelijk vliegtuig heeft kleine brandbommen geworpen op ■essina, waardoor slechts hier en 'aar een begin van brand ontstaan dat men terstond meester was. Nie mand is getroffen. Een van onze duikbooten heeft op den Atlantischen Oceaan het Griek sche vrachtschip „Anastasia", groot 2.883 ton getorpedeerd en" tot zinken gebracht. Een tweede duikboot, die eveneens op den Atlantischen Oceaan opereerde en onder bevel stond van den cörvettenkapitein Salvatore To daro, heeft na een zwaren strijd het gewapende Britsche vrachtschip „Shakespeare", groot 7000 ton, tot zinken gebracht. Een duikboot,, die op de Middel landsche Zee opereerde en onder be vel stond van den cörvettenkapitein Poalo Vagliasindi, heeft twee vracht schepen met een niet nauwkeurig bekend tonnage, die in convooi voe ren, dat zwaar beschermd werd, ge torpedeerd. Twee vijandelijke duikbooten zijn tot zinken gebracht door onze tor- pedO'boöten. Een hafër Was de Fran- sche duikboot Narval, behoorende tot de strijdkrachten, die in dienst staan van Engeland. De duikboot „Regulus", waarvan de Britsche admiraliteit kortgeleden het verlies heeft bekend gemaakt, was een der duikbooten, die als ver nield zijn opgegeven in een der vori ge weermachtberichten. DE BETEEKENIS VAN LYBIE NA DEN VAL VAN BARDIA. BIR HASJEIN De eenheid van Lybië bestaat uit Tripolitanië en Cyrenaïca, de rest van Lybië heeft voor Italië als koloniseerd rijk geen beteekenis, want in dit gedeelte regeeren de groote zandstormen. Wij bepalen ons bij het inzetkaartje van de eerste kaart, waar de vruchtbare gebieden, die onder een gunstigen regenval liggen, zijn aan gegeven met een omlijning. Wat dus wel van beteekenis is, is op de tweede kaart samengevat, namelijk Tripolitanië en Cyrenaïca, gebieden, die door een 1822 K.M. langen kustweg zijn verbonden en wel van Zouara tot aan Bardia. LyÉië telt eenige steden en oasen met ongeveer 50.000 Europeanen, waarvan er 35.000 wonen in Tripolis en Bengasi. Sinds 1923 heeft Italië de woestijn geleidelijk akkerland afgedwongen en einde 1923 was er zooveel bijgewonnen, dat een klein gedeelte van Italië's bevolkingsoverschot in Tripolitanië en Cyrenaïca konden worden opgenomen. Op de kaarten overziet men de kolonisatie-gebieden, welke eigenlijk beginnen bij Cirene tot Bengasi (2de kaart) en van Zliten (1ste kaart) tot aan de Tunische grens. Bardia is in Britsche handen, Tripoli wordt door de Britsche lucht macht gebombardeerd, Tobroek wordt bedreigd, maar niettegenstaande dat is het eigenlijke kolonisatiegebied van Italië nog onaangetast, eerst zullen de Britten nog een honderd kilometer langs den Kustweg in de richting van Bengasi moeten oprukken, willen zij het Cirene-gebied bereiken. Voor de operaties in Lybië kunnen deze kaartjes voor onze lezers yan nut zijn, en zijn derhalve de moeite waard uit te knippen. Italiaansche krijgsverrichtingen. Rome, 10 Jan. (Stefan.) De bij zondere correspondent van Stefani aan het luchtfront meldt, dat een Epgelseh vlooteskader in het Ooste lijk deel van de Middellandsche Zee door formaties Italiaansche bommen werpers aangevallen is. De vliegtui gen hebben de vijandelijke schepen van groote hoogte met bommen van zeer groot kaliber gebombardeerd. Bovendien heeft een Italiaansch torpedovliegtuig een vijandelijken koopvaarder getorpedeerd in de baai van Marsa Scirocco (Malta), waar ook andere Engelsche- koopvaardij schepen door Italiaansche bommen werpers aangevallen zijn. Een ervan is beschadigd. De bombardementen op Saloniki en Koritza. Belgrado, 10 Jan. (Stefani.) Be richten van de Grieksche grens mel den, dat de luchtbombardementen; 'die dezer dagen door de Italianen zijn gericht op Saloniki en Koritza, uiterst doeltreffend zijn geweest. Te Koritza hebben de bommen talrijke slachtoffer gemaakt onder de Griek sche troepen en en Saloniki zijn eenige fabrieken vernield. Van andere zijde is vernomen, dat het Grieksche opperbevel oude reser visten heeft opgeroepen óm ze in dienst te stellen bij het luchtafweer geschut. De Italiaansche verliezen aan het Grieksche front. Ergens in Italië, 10 Jan. (Stefani) Het hoofdkwartier van het Italiaan sche leger maakt de namen bekend van de officieren, onder-officieren en manschappen van Italië en Albanië, die aan het GriekschAlbaneesche front in de maand December j.l. ge vallen zijn. Het aantal dooden be draagt 1301, van wie 97 officieren, 65 onderofficieren en 19 Albaneezen Het aantal gewonden bedraagt 4598 onder wie tien Albaneezen. Het aantal vermisten bedraagt 3058, onder wie 88 Albaneezen. Onder de geval len Italliaansche officieren bevinden zich een kolonel, twee luitenant kolonels en drie majoors. De Grieken waren in de meerderheid. Rome, 10 Jan. (Stefani). De diplo matieke redacteur van Stefani schrijft: „Op den smaad der Britsche propaganda antwoordt het Italiaan sche volk met een hernieuwden strijdbaren geest en een krachtige actie op alle fronten. In Albanië hebben de Grieken tot dusverre het voordeel van een meerderheid getalsterkte en strijdmiddelen ge had hetgeen bevestigt, dat de re- geering-Metaxas reeds sedert lang een offensief langs de Albaneesche grenzen heeft voorbereid. Bij het begin der krijgsverrichtingen in Epi- rus stond één Italiaan tegenover drie Grieken. Maar in zekere andere zones was de wanverhouding nog sprekender: in den sector, waar ko lonel Zacco aan het hoofd van het S4e regiment infanterie den helden dood is gestorven, stond gemiddeld één Italiaan tegenover tien Grieken. Ondanks deze groote meerderheid zijn de Grieksche massa's er niet in geslaagd, de Italiaansche liniën te doorbreken. In de woestijn van Marmarica brachten de Engelschen 250.000 man, 800 tanks en 1000 vliegtuigen bijeen. De heldhaftige verdediging van Bar dia hield deze strijdkrachten bijna een maand tegen. Op alle plaatsen zal het verzet onbuigzaam en hard blijven. Intusschen geven de Ita liaansche vloot en luchtmacht den vijand geen enkel respijt. Een Britsch slagschip is getroffen, twee Engelsche duikbooten zijn tot zin ken gebracht. Dit alles is een bewijs van de macht en de strijdvaardig heid der Italiaansche weermacht, die vaster dan ooit besloten is den oor log tot de eindoverwinning voort te zetten". OPTREDEN DER JAPANSCHE LUCHTMACHT. Kanton, 10 Jan. (Domei). Vlieg- uigen der Japansche marine hebben op 8 Januari opnieuw bomaanvallen gericht op verborgen Chineesche ra- vitailleeringsbases langs de kust van West-Kwangtoeng, teneinde uit de lucht de „vreedzame blokkade" te versterken, die op 25 December j.l. voor dat gebied is afgekondigd, zoo is medegedeeld in een communique van de Japansche Zuidzeevloofc, Het Duitsche weermachts- bericht. Berlijn, 10 Jan. (D.N.B.) Het op perbevel van de weermacht maakt bekend: t Het luchtwapen heeft gisteren be wapende verkenningen tot boven Noord-Schotland uitgevoerd. In den afgeloopen nacht hebben sterke for maties eigen gevechtsvliegtuigen talrijke voor den oorlog belangrijke doelen in Midden- en Zuid-Enge- iand, vooral te Manchester, Londen en Liverpool, succesvol met bommen aangevallen. Aanvallen van den vijand hebben zich in den afgeloopen nacht voor namelijk op verschillende plaatsen in West-Duitschland gericht. Behal ve enkele woonhuizen zijn het kloos ter Bethlehem bij Keulen bescha digd en het katholieke gezellenhuis te Düsseldorf verwoest. Er zijn geen militaire en oorlogseconomische doe len getroffen. De verliezen van de burgerbevolking, die bijna uitslui tend buiten schuilgelegenheden voorvielen, bedragen twintig dooden en enkele gewonden. Een vijandelijk vliegtuig is door nachtjagers en een ander door lucht doelartillerie neergeschoten. De Duitsche aanvallen op Engeland. Berlijn, 10 Jan. (D.N.B.) De aan vallen van het Duitsche luchtwapen waren in den afgeloopen nacht, naar het D.N.B. van bevoegde militaire zije verneemt, met sterke formaties gericht tegen voor den oorlog be langrijke doelen in Manchester. Tal rijke branden zijn daar ontstaan. Ook Londen en Liverpool werden aangevallen en leden schade. Ook wierpen zware Duitsche gevechts formaties met zichtbaar succes bom men op voor den oorlog belangrijke doelen in een reeks andere steden. Naar Reuter officieel meldt, heb ben Duitsche vliegtuigen een „aan zienlijke activiteit" ontwikkeld bo ven Engeland in den nacht van Don derdag op Vrijdag. Bommen werden geworpen op ver uiteenliggende streken in Engeland en Wales, o.m. aan de oevers van de Mersey, het Noordwesten van Engeland, de Midlands en in het gebied van Lon den. Vannacht elf Engelsche steden gebombardeerd. New-York, 10 Jan. (D.N.B.) Naar United Press meldt omtrent de luchtaanvallen in den afgeloopen nacht op Engelan, zijn in totaal elf steden gebombardeerd. Naar het schijnt is N.W.-Engeland het zwaar ste aangevallen. Liverpool en an dere steden in het dal van de Mer sey zijn bestookt met brand- brisantbommen. In Liverpool is een reeks huizen vernield. In Londen zijn twee personen door Engelsche afweergranaten om het leven geko men. Voorts is in Londen een reeks huizen vernield. De Engelsche aanvallen. Berlijn, 10 Jan. (D.N.B.) Naar het D.N.B. ter aanvulling omtrent de Britsche luchtaanvallen van den af geloopen nacht verneemt, hebben de Britten weinig schade aan de ge zochte doelen aangericht, wel echter wonhuizen en ander zuiver civiele objecten gedeeltelijk beschadigd of vernield. De grootste schade van de zen aard is ontstaan in betrekkelijk kleine plaatsen aan den rand van het West-Duitsche industriegebied, hetgeen wellicht een gevolg is van den sterken afweer. De Britten za gen geen andere mogelijkheid om hun bommen kwijt te raken. Aan de kust is het St. Josephs- ziekenhuis te Vlissingen aangeval len. Hier is de kapel totaal ver nield. Andere deelen van het ge bouw zijn zwaar beschadigd en drie zusters zijn bij de uitoefening van haar functie gedood en twee gewond. Pogingen van Britsche vlieg- - tuigen verijdeld. Berlijn, 10 Jan. (D.N.B.) Naar het D.N.B. verneemt, heeft hedenmiddag een groote groep Britsche bommen werpers, vergezeld van een formatie jagers, in de buurt van Calais "gepro beerd het vasteland te bereiken. De Duitsche afweer verijdelde de po ging echter en dwong de Britten terug te keeren, zooda'. zij geen bom men op de gezochte doelen konden laten vallen. Duitsche jagers, die ter stond de achtervolging inzetten scho ten een vijandelijke machine yan het type Bristol Blenheim neer, alsmede een Spitfire. Een van deze machines probeerde in scheervlucht vlak over zee vlie gende, te ontkomen, maar werd door de Duitsche achtervolgers achter haald en cp heel geringe hoogte bo ven den waterspiegel neergeschoten, Een andere Britsche jager werd zwaar getroffen. Het vliegtuig ver dween met een zw rrte rookpluim in de richting van het Britsche eiland Succes van het Duitsche luchtafweergeschut. Berlijn, 10 Jan. (D.N.B.) Omtrent de Vrijdagmiddag ondernomen po gingen van een Britsche format! bommenwerpers, een aanval op noord-Franschgebied uit te voeren, waarbij, zooals reeds gemeld, de Duitsche jagers er in slaagden, een Bristol-Blenheim en een Spitfire neer te schie en alsmede, naar onbe twistbaar is komen vast, te staan, een andere Spitfire zoo zwaar te be schadigen, dat kan worden aangeno men, dat het toestel verloren is ge gaan, wordt nog nader vernomen, dat ook de Duitsche luchtafweer aan de kust bij Calais een belangrijk succes heeft behaald. De daar gesta tioneerde batterijen luchtdoelgeschut slaagden er namelijk in, nog drie Engelsche bommenwerpers van het type Blenheim, alsmede een Hurrv cane-jager neer te halen. Als zeker kan voorts worden aangenomen, dat de Duitsche luchtdoelbatterijen nog twee Hurricane-jagers hebben neer geschoten. Derhalve kostte den En gelschen alleen deze aanvalspoging met zekerheid acht vliegtuigen, naar alle waarschijnlijkheid echter in totaal 9 toestellen. Een derde deel der bevolking heeft geen onderdak. New-York, 11 Jan. (D. N. B.) Het weekblad „Life" publiceert van zijn correspondent te Londen Graebner, die op het oogenblik in New-York vertoeft, een uitvoerige beschrijving over de toestanden in Londen. Volgens dit bericht zijn alle straten in verband met een eventueele invasie zwaarverde digd en ondermijnd. Spoorweg stations, regeeringsgebouwen, fa brieken en bruggen wordt voort durend bewaakt. Op belangrijke punten in de stad zijn barricades van zandzakken opgericht. De Noord-Amerikaansche journalist geeft dan een beschrijving van de gevolgen van de Duitsche lucht aanvallen op Londen. Hoijderden vierkante mijlen rondom Picca dilly Circus vindt men slechts wei nige blokken huizen. In het gebied van de scheepswerven Westham waar 300.000 menschen wonen, is de helft der huizen onbewoonbaar. Deze zijn ofwel vernield of zoo zwaar beschadigd, dat het herstel in oorlogstijd onmogelijk is. Een derde deel van de bevolking heeft geen onderdak, terwijl een ander deel van de bevolking de beschik king heeft over onderkomens, die voor de helft onder water staan. Het aantal slachtoffers als gevolg van de luchtaanvallen raamt de correspondent op ongeveer 18.000, en dat der zwaargewonden op rond 25.000. De materieele schade be draagt rond een milliard dollar. Een enkele bom heeft in Charing Cross Road voor de beroemde boekwinkels van Foyls bijv. een schade van 2.5 millioen dollar aangericht. Het heeft twee maan den geduurd, voordat pioniers een brug over een bomkrater hadden gebouwd én zoodoende de straat weer begaanbaar hadden gemaakt. Als een voorbeeld voor de merk baar wordende schaarschte aan goederen vertelt Graebner, dat de kleermakers wegens het ge brek aan naalden, kinderen in dienst nemen om tusschen de na den van de vloer te zoeken naar gevallen naalden. Ook haarspelden, nagelvijlen en scharen zijn nauwe lijks te krijgen. De zaken begon nen ook den verkoop van zeep te beperken. Uien, citroenen, bananen en poederchocolade zijn niet meer voorradig. Spoedig zullen ook de conserven opgebruikt zijn. Be paalde levensmiddelen zijn welis waar nog te krijgen, doch wegens den hoogen prijs voor de lage en emiddelde volksklasse niet te betalen. Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Morgenavond Maans op- en ondergang 11 Januari op 16.28 onder 7.35 12 Januari; op 17.25 onder 8,26 HET CONFLICT TUSSCHEN THAILAND EN INDOCHINA. •Geneve, 9 Jan. (D.N.B.) Volgens in Vichy uit Hanoi ontvangen be richten heeft het Fransche luchtwa pen als antwoord op het bombarde ment van Dongh en Sizophon door Thailandsche vliegtuigen de plaat sen Aranya en Kemorza gebombar deerd. Verder wordt gemeld, dat in Ampile, ongeveer 20 km ten N.O. van Poipet een Thailandsche afdee- ling door Indo-Chineesche troepen op de vlucht is geslagen en bij den terugtocht geweren heeft achterge laten. De grengsvechten van grooter omvang. Sjanghai, 10 Januari (D. N. B.) Volgens berichten uit Saigon heb ben de grensgevechten tusschen Thailand en Indo-China in de laatste dagen een. grooteren omvang aangenomen. Zij strekken zich thans uit van Venitiane in het noorden tot de provincie Kambodja. Bijzonder hevig waren de Thailandsche aan vallen langs den straatweg Poipet- Sisophon, waar dertig Thailandsche vliegtuigen in den strijd ingrepen. Ir.do-Chineesche militaire instanties ontkennen echter, dat Indo-Chinee sche troepdn zich voor Thailandsche eenheden dertig kilometer naar het binnenland zouden hebben terugge trokken. Het Indo-Chineesche luchtwapen heeft groote tegenaan vallen ondernomen. Fransche amb tenaren in Hanoi verklaren echter, dat deze tegen-aanvallen slechts vergeldingsmaatregelen zijn, die on middellijk zullen ophouden zoodra Thailand den wil tot een vreed zame regeling van het conflict te kennen geeft.) SPAANSCHE AMBASSADEUR TB ROME TER BESCHIKKING GESTELD. Madrid, 8 Jan. (D.N.B.) Door een verordening, die in de Spaansehe staatscourant verschijnt wordt de Spaansehe ambassadeur in Rome Pedro Garcia Conde uit zijn functie teruggeroepen en ter beschikking ge steld van den Spaanschen minister van buitenlandsche zaken. ITALIAANSCHE GRENS WACHTERS OMGEKOMEN. Geneve, 9 Jan. (D.N.B.) Volgens een bericht uit Lugano is een uit vier personen bestaande grensbewa kingspatrouille die den vierden Jan. van de kazerne te Craveggia was vertrokken voor een inspectietocht in de bergen, door een lawine over vallen. Een der grenswachten kon zich uit de lawine bevrijden en in het dal mededeeling doen van het ongeluk. Op verzoek van de Ita liaansche autoriteiten is daarop uit Comologna een Zwitsersche red dingscolonne vertrokken, die de an dere drie soldaten der patrouille dood in de sneeuw aantrof en hen naar het dal vervoerde. DE SCHUILGELEGENHEDEN IN LONDEN. Stockholm, 9 Jan. (D.N.B.) Vol gens een in de Londensche bladen gepubliceerde statistiek van den chef-arts in het ministerie van ge zondheid, dr. Jameson, betreffende de luchtbeschermingsmaatregelen i" de Britsche hoofdstad kan slechts 24 procent van de Londensche bevol king in de schuilkelders een plaats vinden. De door de overheid ge bouwde schuilgelegenheden bieden slechts plaats aan 5 procent, de door de stedelijke autoriteiten en parti culieren ingerichte kelders slechts aan 19 procent der bevolking een onderkomen. Zie vervolg Buitenland pag. 2, tweede blad.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1