DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Nieuwe aanvallen op Londen. Gevechten tusschen oorlogsschepen in de straat van Sicilië. Turijn en Savigliano gebombardeerd. Britsche bommenwerpers boven Noord-Duitschland. Het nieuwe Duitsch- Russisch verdrag. VERD VISTERIN GS- TIJDEN van 17.53 tot 9.44. op 18.29 onder 9.12 De strijd tusschen Thailand en Fransch Indo-China. Een rede van Göring. ALKMAARSCHE COURA Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE AD VERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke. regel meer 0-25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HÊRMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. -Telef. 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 10. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Twee bladen. Maandag 13 Januari 1941 Italiaansch weermachts- bericht. Ergens in Italië, 12 Jan. (Stefani.) In zijn weermaehtsbericht no. 219 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: In Albanië ondernam de vijand aanvallen op het front van het elfde leger. Onze tegenaanvallen berok kenden den vijand gevoelige verlie zen. In het centrale bekken van de Mid- dellandsche Zee hebben formaties van het Duitsche luchtwapen haar gisteren begonnen schitterende acti viteit voortgezet. Zij ondernamen verkenningsvluchten en deden aan vallen op Engelsche formaties. De aanvallen waren op twee groote groepen van schepen gericht: een kruiser van het type Birmingham is met stelligheid door een bom van zwaar kaliber getroffen. In. Cyrenaica viel bedrijvigheid waar te nemen van artillerie en pa trouilles. Onze vliegtuigen hebben vijandelijke formaties nabij Djara- bun gebombardeerd. De vijand on dernam herhaalde aanvallen op eeni- ge eenheden van onze bases in Cy renaica. In Oost-Afrika was activiteit van patrouilles op de fronten van Soedan en Kenya. Een onzer posten in de zóne van Gallabat' heeft een aanval afgeslagen, welke door artillerie werd ondersteund en den vijand ver liezen toegebracht. In den ochtend van 10 Januari merkte een formatie torpedobooten, die op verkenning was in de Straat van Sicilië, een belangrijke vijande lijke vlootformatie, samengesteld uit talrijke boven-water-eenheden. Twee van onze torpedobooten deden een beslisten aanval midden op de for matie en troffen met twee torpedo's een kruiser, die later in zinkenden toestand werd gezien. Er ontstond daarna een fel gevecht tusschen de vijandelijke torpedojagers, ge steund door kruisers eenerzijds en onze torpedobooten anderzijds, die een langdurig en krachtig vuur open den, Twee vijandelijke torpedojagers werden getroffen en aan boord1 vie len branden waar te nemen. Een van onze torpedobooten werd eerst ge troffen in de machinekamer en ver volgens in de munitie-opslagplaats, waardoor het vaartuig tot zinken werd gebracht. Er verscheen terstond een andere torpedoboot om de schip breukelingen te redden. In den nacht van 11 op 12 Januari ondernamen uit Zwitserland komen de vijandelijke vliegtuigen een aan val op Turijn en Savigliano, waarbij brand- en brisantbommen werden geworpen. In Turijn werden woon- huizen getroffen. Er vallen drie doo- dem te betreuren. Vier personen werden gewond. Te Savigliano kwa men de bommen terecht op een mili tair hospitaal, op woonhuizen en op de parochiekerk. Er werd eenige schade aangericht, doch er vielen geen slacntoffers. Gister zijn bom men gevallen op de haven van Pa lermo. Ter hoogte van Catana bracht een van onze jachtvliegtuigen in den middag van 11 Januari een Engelsch vliegtuig van het type Glenn Martin omlaag. Het weermachtbericht van Zater dag maakt melding van samenwer king met het Duitsche luchtcorps, die een vliegtuigmoederschip en een torpedojager bombardeerden en van het bombardement van de haven van La Valetta op Malta. Van het Grieksche front Belgrado, 11 Jan., (D.N.B.) De Grieken hebben Pogradetsj weer ont ruimd, aangezieA de stad voortdu rend onder het vuur van de Italiaan sche artillerie ligt, zoo meldt de Politika uit Ochrid. De Zuidslavische correspondent meldt verder aan zijn blad, dat de Italiaansche artillerie ook den ge- heelen sector van Pogradetsj tot Lin toe beheerscht. De Grieken hebben ingezien, dat hun aanvallen in dit ge bied zonder succes moesten blijven, aangezien de Italiaansche stellingen daar sterk uitgebreid zijn. De cor respondent van de Politika in Sveti Naum aan de Zuidslavisch-Albaan sche grens meldt eveneens, dat" de frontsector tusschen Pogradetsj en Lin geheel dcor de Italianen wordt beheerscht. Italiaansche tegenspraak. Rome, 11 Jan. (D.N.B.) Buiten- landsche berichten over door lucht aanvallen veroorzaakte vernielingen in Messina en Napels worden van be voegde zijde uit de lucht gegrepen genoemd en formeel tegengesproken. In het bijzonder wordt er op gewe zen, dat in Messina in het geheel geen schade is veroorzaakt en even min treffers zijn geplaatst op de ha ven van Napels. De Italiaansche verliezen in Afrika. Ergens in Italië, 11 Jan. (Stefani.) Het hoofdkwartier maakt de namen oekend van de Italiaansche officie- ren en soldaten, die gedurende de maand December in Afrika gevallen zijn. Noord-Afrika: 78 dooden, 307 ge wonden, 343 vermisten. Oost-Afrika: 41 dooden, 54 gewonden, 25 vermis ten. Bij de marine: 122 dooden, 82 gewonden, 176 vermisten. Bij de luchtmacht: 72 dooden, 99 gewonden, 118 vermisten. De strijd in de Middellandschc Zee. Rome, 12 Jan. (Stefani.) Ten aan zien van de resultaten, door de Ita liaansche strijdkrachten in de Mid dellandsche Zee behaald, maakt de Giornale d'Italia de volgende opmer kingen: 1. De Italiaansche strijdmacht is intact, ondanks de hoop en de be weringen van Churchill, die het cogenblik nabij achtte om de Mid- dellandsche Zee te beheerschen. 2.' De ütaliaansdhe strijdmacht blijft het centrale bekken van de Middellandsche Zee beheerschen en controleeren, dat van vitaal belang is voor de ontwikkeling der krijgsver richtingen van de beide Britsche vloten. 3. De Italiaansch-Duitsche samen werking in de Middellandsche Zee blijkt doeltreffend te zijn. De asmo- gendheden, zoo besluit het blad, kun nen dus de gebeurtenissen van den oorlog kalm en zeker tegemoet zien. Een volledig beeld van den strijd in de Middellandsche Zee zal pas over enkele dagen gegeven kunnen wor den, wanneer de krijgsverrrichtingen zijn afgeloopen en de inlichtingen volledig zijn. Het bombardement van Fiorina. Belgrado, 12 Januari (Stefani). Uit Griekenland komende reizigers hebben met betrekking tot het jong ste bombardement van Fiorina door Italiaansche vliegtuigen o,a. mede gedeeld, dat de Grieken een kerk als munitiebergplaats hadden inge richt. De kerk werd door een der Italiaansche bommen getroffen en de ontplofte munitie veroorzaakte een verschrikkelijke ramp. Onge veer 200 soldaten, die in de om geving van de kerk waren gelegerd, werden gedood. IDEALEN EN DOELSTELLINGEN VAN JAPAN EN DUITSCHLAND BEKRACHTIGD. Berlijn, 12 Jan. (D.N.B.) De rijks minister voor propaganda, dr. Göb- bels, en de president van het Japan- sche nieuwsbureau, professor Ito, hebben in een tusschen Berlijn en Tokio gevoerd langdurig telefoonge sprek de gemeenschappelijke idealen en doelstellingen van Japan en Duitschland bekrachtigd. Tenslotte gaven dr. Göbbels en professor Ito het verlangen te ken nen, de eultureele en geestelijke be trekkingen tusschen Japan en Duitschland nog verder uit te brei den. MISLUKTE ENGELSCHE AANVAL OP PIER VAN ZEEBRUGGE. Berlijn, 12 Jan. (D. N. B.) En gelsche bombardementsvliegtuigen hebben Zaterdag een aanval gedaan op de pier van Zeebrugge. Alle vier geworpen Engelsche bom men zijn, naar van militaire Duit sche zijde wordt medegedeeld, in zee terecht gekomen, zonder dat de pier beschadigd werd. Er is geen aanval met machinegeweren on dernomen. Hiermede is de Engel sche bewering, dat de pier door twee brisantbommen getroffen werd en dat een troepenconcentra tie met machinegeweervuur be stookt is, weerlegd. Het Duitsche weermaehts bericht. Berlijn, 12 Jan. (D.N.B.) Het op perbevel van de weermacht maakt bekend: Het luchtwapen heeft gisteren ge wapende verkenningsvluchten on dernomen en is voortgegaan met het leggen van mijnen voor Britsche ha vens. Bij den aanval op een vlieg veld in Z.O.-Engeland werden tref fers geplaatst. Een vijandelijk koop vaardijschip van 8000 brt. kon door voltreffers in het zeegebied ten W. van Ierland en 'n ander koopvaardij schip van 3000 brt. aan de Britsche oostkust tot zinken gebracht wor den. Bij een nieuwen luchtaanval op een Engelsch convooi in de Middel landsche zee kregen een kruiser en verscheidene andere oorlogsbodems zware bomtreffers. In den afgeloo pen nacht hebben weer sterke for maties gevechtsvliegers aanvallen gedaan op militaire doelen inbon den. Talrijke branden bevestigden het resultaat. In de vroege ochtenduren van he den heeft de vijand eenige brisant- en brandbommen geworpen in N.- Duitschland waarbij een woonhuis zwaar beschadigd werd. Drie per sonen vonden den dood en drie an deren yveren zwaar gewond. De Duitsche aanvallen van Zaterdag- en Zondagnacht. Berlijn, 12 Jan. (D.N.B.) In den nacht van 11 op 12 Januari zijn sterke formaties van het Duitsche luchtwapen tegen de Britsche hoofdstad opgetreden. Zij bereikten alle haar doel en lieten bommen van allerlei kaliber op belangrijke mili taire objecten vallen, door het open gespleten wolkendek kon de gloed van groote branden worden waarge nomen. Gisteren overdag hebben Duitsche gevechtsvliegers aanvallen op Engel sche schepen ondernomen. Ten N.O. van de monding der Humber werd een Engelsch convooi waargenomen en terstond aangevallen, waarbij een schip van 3000 brt. door voltref fers zwaar beschadigd en tot zinken gebracht werd. Twee lichte Duitsche gevechts vliegtuigen hebben gisteren m scheervlucht het vliegveld Ramsgate aan de Z.O.-kust van Engeland aan gevallen waarbij hangars en gebou wen getroffen werden. Een hangar werd door voltreffers vernield. Over den aanval, welke Duitsche vliegerformaties in den afgeloopen nacht op Londen hebben onderno men, deelde de Britsche radio mede, dat de aanval spoedig na het vallen van de duisternis was begonnen en urenlang geduurd heeft; volgens mededeelingen van het ministerie voor luchtvaart en het ministerie voor binnenlandsche veiligheid is er schade veroorzaakt en is een 'aantal personen gedood en gewond. De Britsche radio meldde verder, dat de Duitsche aanvallen behalve op ver scheidene districten in het gebied van Londen, ook zijn ondernomen in Zuid- en Zuid-Oost-Engeland. Zwer men Duitsche vliegers, zoo meldt de Associated Press, hebben gister avond de Britsche hoofdstad aan een der zwaarste beproevingen onder worpen. Van het vallen der duister nis af heeft een eindeloos lijkende keten van Duitsche vliegers Londen met brand- en brisantbommen be stookt. Aanvallen op Portsmouth. Berlijn, 11 Jan. (D.N.B.) Ports mouth was in den nacht op 11 Jan. het doel van aanvallen van sterke groepen Duitsche vliegtuigen. Een reusachtige ontploffing, die nog kon worden waargenomen op een af stand van 120 km en welker vuur gloed tot in de lucht boven Le Havre zichtbaa.r was moet ontstaan zijn door een voltreffer op een der tal rijke munitieopslagplaatsen, die ten N.W. van Gosport liggen. In totaal konden in den loop van den nacht 2 bijzonder groote branden met een oppervlakte van verscheidene hon derden meters, zes intensieve groote branden, naar het schijnt in de tal rijke droogdoks, op de werven en in de machinewerkplaatsen, worden waargenomen, benevens ongeveer 50 kleine branden. Reeds na nauwelijks een uur kon men vier groote branden en twintig kleine zien in de dokinstallaties en in de stad. Korten tijd daarop con stateerden verdere formaties, dat het aantal branden intussehen aan zienlijk was gestegen en ook in om vang was toegenomen. Een der hevigste aanvallen. Stockholm, 12 Januari (D.N.B.) De Nya Dagligt Allebanda publi ceert een bericht van United Press uit Londen, waarin gezegd wordt, dat de Duitsche aanval in den nacht van Zaterdag op Zondag een der hevigste was, welke Londen heeft ondergaan. De eene golf Duitsche toestellen na de andere verscheen boven de stad om brand- en bri santbommen te laten vallen. Uit het bericht blijkt voorts, dat reusachtige branden moeten zijn uitgebroken, want men slaagde er slechts ten 'deele in het vuur meester te wor den. Ook andere steden aange vallen. Berlijn, 12 Januari (D. N. B.) Sedert de vroege avonduren van den 12en Januari hebben wederom sterke formaties der Duitsche luchtmacht in opeenvolgende gol ven strategische doelen in Londen en andere Emgelschë steden aange vallen. Russische en Duitsche commentaren. Moskou, 11 Jan. (D. N. B.) De Moskousche bladen staan vandaag geheel in het teeken van het nieu we DuitschRussische verdrag. Alle bladen publiceeren de gisteren onderteekende documenten zoo groot mogelijk opgemaakt. De Prawda en de Iswestia pu bliceeren bovendien nog foto's van de onderteekening van het verdrag in het Kremlin. Beide bladen pu bliceeren artikelen, die van toon aangevende zijde geïnspireerd zijn, en waaruit de groote beteekenis blijkt, die men in Moskou aan de gisteren geteekende verdragen hecht. In de commentaren vjordt naar voren gebracht, dat de 'ver dragssluiting tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie van 10 Januari 1941 een nieuwe étappe vormt in de ontwikkeling van de Duitsch Russisch vriendschapsbetrekkingen. Duitsche commentaren. Berlijn, 11 Januari. (D. N. B.) De vier nieuwe overeenkomsten tusschen het Duitsche rijk en de Sovjet-Unie, die gisteren zijn on derteekend, worden door de Duit sche bladen als een nieuw bewijs beschouwd voor de absurditeit van de in het buitenland ook in den laatsten tijd steeds weer opduiken de tendentieuze berichten over strubbelingen in de Duitsch-Sov- jet-Russische betrekkingen. Alleen in den geest van een samenwer king vol vertrouwen en door de duidelijke erkenning yan de we- derzijdsche levensbelangen en wenschen, aldus schrijft de Völki- scher Beobachter, kan tusschen twee staten een zoo omvangrijk verdfag geschapen worden. Het gaat hierbij, aldus schrijft het blad verder, om een breedopgezette op lossing van vraagstukken die in het afgeloopen jaar zijn voortgesproten uit de verdere ontwikkeling van de politieke gebeurtenissen. Voor alles vormen de overeenkomsten een plannenstelsel van groot for maat ten aanzien van de politiek en de ruimte-economie, welk stel sel een belangrijke bijdrage levert voor de vreedzame samenwerking der volken van Europa in den geest der nieuwe orde. Op dit bolwerk van den vrede zullen alle verwach tingen en kuiperijen te pletter slaan. De Berliner Börsenzeitung" noemt de overeenkomsten opnieuw een bewijs voor 't feit, dat de Duitsch Russische samenwerking zich in een rechte en omhoogloop ende curve verder ontwikkelt. De Deutsche Allgemeine Zeitung noemt de gisteren geteekende overeenkomsten een teeken voor een aanstaande nieuwe, nog nau were samenwerking der beide staten. Het blad wijst er in het bijzonder op, dat het uitvoeren van DE ZWEEDSCHE RIJKSDAG GEOPEND. Stockholm, 11 Jan. (D.N.B.) Met het geruikelijke ceremonieel heeft koning Gustaaf vandaag plechtig den Zweedschen rijksdag geopend. In zijn troonrede noemde de koning de betrekkingen van Zweden met het buitenland goed. Voor de ravl- tailleering van het land zijn de han- delsaccoorden met Duitschland, de Sowjetunie en Italië zeer belang rijk. Speciale maatregelen ter be strijding van de werkloosheid zijn genomen. De koning kondigde ver der aan, dat de defensie wordt ver sterkt. Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 13 Januari: Luchtgevechten. Bangkok, 12 Jan. (Domei) Het opperbevel van het leger van Thai land maakt bekend: „Gistermorgen heeft een groote formatie Thailandsche vliegtuigen tijdens hevige luchtgevechten boven Siemreap nabij Angkor twee zware bommenwerpers van Fransch Indo- Ohina en twee gevechtsvliegtuigen neergeschoten. De Thailandsche vliegtuigen' keerden alle veilig op hun bésis terug." Vichy ontvangt rapport uit Indo-China. Genève, 11 Jan. (D. N. B.) Te Vichy is, naar vandaar gemeld wordt, het volgende rapport uit Hanoi ontvangen. Ter vergelding van de Thailand- sche aanvallen heeft het Fransehe luchtwapen de plaatsen Sakow- Lakone en Korast doeltreffend met bommen bestookt. De Fransehe ar tillerie heeft op haar beurt ten westen van Savannaket een Thai landsche batterij en den post van cfe veldwacht te Saimoen vernietigd. De artillerie heeft voorts nog een Thailandsche batterij ten westen van Vientiane tot zwijgen gebracht. Bovendien is bevestigd, dat de Thailandsche troepen, die 4 en 5 Januari uit het gebied van Kam- bodsja teruggeslagen werden, in de streek van Pailin zware verliezen geleden hebben. Een Thailandsche bommenwerper is neergeschoten. De Fransehe troepen ruk ken op. Sjanghai, 11 Jan. (D. N. B.) De Fransehe troepen zijn Donderdag volgens een officieel bericht uit Hanoi weer opgerukt tot in de na bijheid van Samrong, in het noor den van de provincie Kambodsja op vijftig kilometer van de grens van Thailand. De Fransehe militaire woordvoerder te Hanoi verklaarde, dat het hem niet bekend was, of Thailandsche troepen het meer naar het westen gelegen Sisophon inge nomen hadden. Volgens Thailandsche legerbe- richten zijn de Thailandsche troepen over bijna het geheele front- de Indo-Chineesche provincie Kam bodsja binnengedrongen. Daarvan wordt het deel, dat ten westen van de Mekong gelegen is, door de re- geerinig van Thailand opgeëischt. De Fransehe autoriteiten misken nen den toenemenden ernst en den verscherpten toestand niet, doch verklaren met nadruk, dat de mo gelijkheid tot vreedzaam overleg nog steeds voorbanden ia. Bespreking over den 'toestand. Genève, 11 Jan. (D. N. B.) Naar uit Vichy verluidt hebben de mi nister van buiteniandsche zaken, Flandin, en de minister van kolo niën, Platon, vandaag een langdu rige bespreking gehouden over den toestand aan de- gr^ns tusschen Indo-China en Thailand, welke als gespannen wordt aangeduid. In Fransehe politieke kringen wijst men er op, dat Engeland Thailand ophitst. Het is onmiskenbaar, dat Engeland tracht Thailand te bes- trekken in zijn over Singapore loo- pende verdedigingslinie. Niet Duitschland wordt geblokkeerd maar Engeland. Berlijn, 11 Januari. (D. N. B.) Voor mijnwerkers uit alle Duit sche mijngebieden en arbeiders van de staatsfabriek „Herman Göring" heeft rijksmaarschalk Göring een rede gehouden, toen hij de kruisen van oorlogsverdienste met de zwaarden uitreikte, die de Führer aan 67 mijnwerkers ver leend heeft. In deze rede, die in het huis der vliegers uitgesproken werd, wees Göring op het zware, harde werk van den mijnwerker en vervolgeris op de beteekenis van den mijnbouw in het vierjaarplan. IJzer en steen kolen, zoo verklaarde de maar schalk, zijn de grondstoffen, die een volk sterk en weerbaar maken. Duitschland heeft het vierjaren plan verlengd, want in den strijd om Duitschlands levensrechten en grootheid staat de winning van bodemschatten en grondstoffen mede op de eerste plaats. Duitsch land is oneindig rijk aan deze pri maire stoffen, die voorwaarde voor al het andere zijn. Als de mijn werker zijn taak vervult, vervult hij de voorwaarde voor de bewape ning van het land. Reeds na anderhalf jaar oorlog, zoo zeide Göring, wordt niet de omvangrijke Sovjet-Russische orders een prachtig bewijs vormt voor de productiecapaciteit der Duitsche oorlogseconomie. De Berliner Lokal Anzeiger noemt de vier nieuwe verdragen een bevestiging van dè gezonde, met de werkelijkheid rekening houdende beginselen van de DuitschRussische politiek. De Britsche geheime diplomatie, aldus schrijft het blad, staat opnieuw voor het ontnuchterende feit, dat zij niet in staat is aan de vredes politiek in het oosten een halt toe te roepen. Duitschland meer geblokkeerd, maar Engeland door de Duitsche onderzeeërs en het Duitsche luchtwapen ten scherpste aan een blokkade blootgesteld. De geheele bewapeningsindustrie werkt in verhoogd tempo voort, terwijl zij bij den tegenstander zeer veel 'ingeboet heeft en het bedrijfsleven in het algemeen aan zienlijk achteruitgegaan is. Deze opvoering van de Duitsche presta tie is in de eerste plaats aan de persoonlijke offervaardigheid van den Duitschen arbeider te danken. Göring zeide o. a., dat de Duit sche ijzerertsproductie, die voort durend stijgt, zich sinds een jaar heeft verdubbeld. O. a. was spr. ook bekend, .dat de totale productie van aardolie in 't Duitsche rijk een veelvoud van vorige jaren be draagt. Door deze stijging der prestaties is de Duitsche economi sche kracht geweldig verhoogd. In het vervolg van zijn rede maakte de rijksmaarschalk bekend, dat de mijnwerker weer de bestbe- taalde arbeider moet worden. Tot slot wijdde hij zijn aandacht aan den Führer als den eersten arbei der van het land.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1