Het kampioenschap voor Nederland, Buyen kampioen voor Nederland. Langedijk de snelste in de 1000 Meter. De Elf Merentocht. EERSTE BLAD 3 Een succesvolle wedstrijd. Vorst Thialf is de Berger IJssport- vereeniging niet goed gezind. Men- schen die in deze tijden terecht op zacht weer hopen, verheugen zich er al over als de Berger IJssportveree- niging een wedstrijd uitschrijft, om' dat zij dan overtuigd zijn, dat het dooien gaat. Den avond vóór den wedstrijddag van Zaterdag, toen het bestuur de deelnemerslijst sloot, waarop een groot aantal deelnemers uit alle hoeken van het land was ge noteerd, dooide het reeds zóó, dat de wegen nagenoeg onbegaanbaar wa ren. Een Noordhollander blijft echter zoo lang mogelijk vol hoop en door zetten zoo lang het kan. In tegen woordigheid van den president der K.N.S.B. had dan ook de loting plaats, in opgewekte stemming over het feit, dat niet minder dan 29 rij ders hadden ingeschreven, w.o. de besten uit alle hoeken van Neder land. De loting bracht het merkwaar dige feit, dat de oud-kampioen op de 500 M.-afstand, ir. A. F. van der Scheer, geplaatst werd tegenover den Ned. kampioen, J. Langedijk, die v. d. Scheer het vorig jaar in Gro ningen onttroond heeft. Zij werden geplaatst in de vierde rit. De oranje-wimpels hingen Zater dagmorgen evenals ons nationale dundoek, slap langs de masten en stokken en de weersgesteldheid was niet bepaald gunstig. Desondanks was de belangstelling van het publiek zoo groot, dat den eersten dag, buiten de leden, een 1000 beta lende bezoekers werden geboekt. Do organisatie bleek punctueel in orde, zoodat vóór 5 uur de wedstrijden over de 500 en 5000 meter konden worden beëindigd. Verrassend was, dat de baan zeer snel bleek, zoodat zeer goede tijden konden worden geboekt en zeer opmerkelijk was, dat in de op twee na laatste rit op de 5000 meter afstand de jeugdige rijder P. Keij- zer uit de Lier in den zeer snellen tijd van 9 min. 16.6 sec., 0.9 sec. be neden den snelsten tijd van Jan Langendijk bleef, waardoor hij op dezen afstand no. 1 werd. De Am sterdammer H. Buyen bleef trou wens maar 0.9 sec. boven Langedijii en aangezien Langedijk op de 500 m met een tijd van 48.4 sec. de vierde plaats innam, ir. A. F. van der Scheer uit Rotterdam was op dezen afstand met een tijd van 47.8 sec. no. 1) en Buyen en Roos met een lijk met Roos uit Amsterdam in een tijd van 48.2 sec. de tweede plaats bezetten, was het na den eersten wedstrijddag nog lang niet te zeg gen wie Nederlandsch kampioen zou worden. Het publiek, dat in hoofdzaak uit Noordhollanders bestond, die zooals van zelf spreekt, hoopten, dat Jan Langedijk wederom de eerepalm zou wegdragen, gedroeg zfch echter buitengewoon sympathiek, door ook luide van der Scheer en Keijzer toe te juichen. Begrijpelijk heerschte er ook vreugde toen de Bergenaar Jan Akerboom, die over de 500 meter afstand de tiende plaats veroverde, op de 5000 meter-afstand, zich met een tijd van 9 min. 28.8 sec. op ds vijfde plaats wist te plaatsen. Toen des middags de wind naar het oosten trok en de baan wat op droogde, werd het ijs ook weer wat sneller, hetgeen de rijders die aan liet einde reden wel wat ten goede kwam. De uitslag van de 500 meter is de volgende: 1. v. d. Scheer (Rotterdam) 47.3 sec.; 2. en 3. Roos (Amsterdam) en Buyen (Amsterdam) beiden 48.2 sec.; 4. Langedijk (Oudkarspel) 48.4 sec.; 5. v. Hoorn (Zaandijk) 48.6 sec.; 6. Koops (Zuidlaren) 49.3 sec.; 7. Schouten (Warnsveld) 49,7 sec.; 8. Ekelschot (Amsterdam) 49.8 sec.; 9. en 10. Akerboom (Bergen) en dr'. Dijkstra (Akkrum), beiden 50.3 sec.; 11. v. d. Heide (Leeuwarden) WEDSTRIJDEN IN SCHOONRIJDEN TE NIEUWE-NIEDORP. Gisteren zijn te Nieuwe-Niedorp wedstrijden in het schoonrijden op de schaats gehouden. De uitslagen waren als volgt: Heeren: 1, J. J. Blaauboer (Mid- denmeer) 4 p.; ,2. J. Cuperus (Alk maar) 7 p.; 3. j. Schaap (Amster dam) 10 p.; 4. G. Blaauboer (Kol- horn) 12 p. Paren: 1. Mevr. SchoorlKeetman (Barsingerhorn) en de heer C. Tim merman (Schagen) 6 'A p.; 2. mej. J. Fijnheer (Nieuwe-Niedorp) en de lieer C. Meeuwig (Hoofddorp) 7% p.; 3. mevr. Loggers—Boontjes (Huizen) cn de heer J. Kuperus (Alkmaar) t p.; 4. mevr. Rommelaar—Timmer man (Enschede) en de heer J. J. Blaauboer (Middenmeer) 10 pnt. AFVALWEDSTRIJDEN TE ST. PANCRAS. Vrijdagmiddag werden door de iisclub afvalwedstrijden gehouden. In twee groepen werd gereden; de eerste groep reed op Noren de twee de groep op gewone schaaten. De deelname was groot. Groep Noren: 1 G. Goessine, 2 R. Smit, 3 J. Mad- derom, 4 C. Booij; tweede groep: 1 S. Zeegers, 2.Jb. Bruin, 3 C. Bal der, 4 S. Duif Mz. 50.6 sec.; 12. Breed (Sloterdijk) 50.9 sec.; 13, Muts (Jisp) 51 sec.; 14. en 15. Zwanenburg (Rotterdam) en Bakker (Amsterdam), beiden 51.2 sec.; 16. Keijzer (De Lier) 51.4 sec.; 17. Strijbis (Harenkarspel) 51.6 sec.; 18. Scheer (Twisk) 52.2 sec. (vóór de finish gevallen); 19. en 20. Van der Garde (Doetinchem) en Muntjes (Haarlem), beiden 52.3 sec.; 21. Jon- gert (Maarssen) 52.4 sec.; 22. Jo- chems (Den Haag) 52.6 sec.; 23. Henneman (Haarlem) 53.6 sec.; 24. Smit (St. Pancras) 1 min. 6.9 sec. De 5000 meter. In den wedstrijd over de 5000 m verbaasde Piet Keijzer uit de Lier, een der winnaars van den Elfsteden tocht van het vorig jaar, iedereen met zfjn tijd die hem op dezen af stand de eerste plaats bezorgde. In een van de laatste ritten, toen iedereen al dacht dat Langedijk op dezen afstand de eerste plaats zou bezetten, wist hij diens snellen tijd nog te kloppen. Hij reed zelfs de tweede ronde van 400 m in 40.9 sec., een tijd die slechts bij wereldkam pioenschappen wordt gemaakt en het publiek was dan ook geweldig ent housiast. De Bergenaar Jan Akerboom heeft dezen afstand ook zeer snel gereden. Hij overtrof zijn tot nog toe geanaakten tijd op dezen afstand met een halve minuut en passeerde in een tijd van 9 min. 28.8 sec. de finish. De resultaten van de 5000 meter luiden: 1. Keijzer 9 min. 16.6 sec.; 2. Langedijk 9 min. 17.7 sec.; 3. Buyen 9 min. 18.2 sec.; 4. Koops 9 min. 26.8 sec.; 5. Akerboom 9 min. 28.8 sec.; 6. van Hoorn 9 min. 30 sec.; 7.. Strij bis 9 min. 31 sec.; 8. Zwanenburg 9 min. 36 sec.; 9. v. d. Scheer 9 min. 41.2 sec.; 10. Scheer 9 min 42.2 sec.; 11. Breed 9 min. 43.5 sec.; 12. Schou ten 9 min. 47.4 sec.; 13. Ekelschot 9 min. 49.5 sec.; 14. Muts 9 min. 54 sec.; 15. Roos 9 min. 54.3 sec.; 16. v. d. Garde 9 min. 56 sec.; 17. v. d. Heide 9 min. 56.5 sec.; 18. Bakker 9 min. 59 sec.; 19. v. Lijl 10 min. 8.3 sec.; 20. Dijkstra 10 min. 18.7 sec.; 21. Krom 10 min. 21 sec.; 22. Jon- gert 10 min. 23.9 sec.; 23. Min 10 m. 25 sec.; 24. Henneman 10 min. 27.2 sec.; 25. Mandje 10 min. 33.8 sec.; 26. Goesinne 11 min. 12.2 sec. sec.; 9. M. Strijbis 2 min. 44 sec. en 10. P. J .Zwanenburg 2 min. 44.1 Jan Langedijk (Arch.) De tweede dag. Vol verwachting, doch niet zonder vrees werd de tweede dag tege- moet gezien. Het was nog niet voor gekomen, dat een wedstrijd om het Nederlandsch kampioenschap 1 den tweeden dag moest worden afgebro ken. Ditmaal bestond er kans, dat dit moest gebeuren, maar Zondag morgen ontdekte men met voldoe ning, dat de baan, in tegenstelling met den eersten dag, toen er ver schillende plassen op stonden, volkomen droog was. Het was nog wat mistig, doch vol goeden moed vingen de wedstrijden om de 1500 meter aan. Deze wedstrijd, waarin de beste rijders tegenover elkander kwamen te staan, had een zeer vlot verloop, zoodat hij om 1 uur konden worden beëindigd en door dien op de 10.000 meter, welke om twee uur aanving, kon worden opgevolgd. 1500 meter. Een zeer spannende rit op de 1500 meter was die tusschen L. Muts uit Jisp en Zwanenburg uit Rotterdam, die met 3.8 sec. verschil de finish passeerden. Zeer enthousiast was het publiek voorts voor den kamp tusschen ir, A. F. v. d. Scheer en J. A. Roos uit Amsterdam, welke rit in den zeer snellen tijd van 2 min. 37 sec., door v. d. Scheer werd gewonnen. Men achtte het uitgesloten, dat dezen tijd nog werd verbeterd, doch in den volgenden rit, tusschen Buyen en Jan Langedijk, welke rit door Buyen in den tijd van 2 min. 32.6 sec. werd gewonnen, de tijd van Langedijk was 2 min. 33.2 sec., was dit reeds het geval, zoodat het enthousiasme van het publiek over de baan golfde. Ook de rit tusschen Jan Aker boom en dr. Dijkstra, die door Aker boom in den tijd van 2 min. 42.2 sec. werd gewonnen (dr. Dijkstra maak te een tijd van 2 min. 44.8 sec.) was een zeer mooie en de Bergenaren hebben alle reden over het lid van hun vereeniging tevreden te zijn. De uitslag over de 1500 meter. De uitslag over de 1500 meter-af stand was de volgende: 1. H. Buyen 2 min. 32.6 sec.; 2. Jan Langedijk 2 min. 33.2 sec.; 3. S. van Horn 2 min. 35 sec,; 4. R. Koops 2 min. 35.2 sec.; 5. v. d. Scheer 2 min. 37 sec.; 6. J. Akerboom 2 min. 41.2 sec.; 7. P. Keijzer 2 min. 41.7 sec.; 8. C. Scheer (Twisk) 2 min. 42.4 Hierna volgde de wedstrijd over de 10.000 meter, die voor het kam pioenschap de beslissing zou bren gen. Het klassement over de drie gehouden wedstrijden was: 1. Buyen met 6y2 pt., 2. Langedijk 8 pt.; 3K Koops 14 pt.; 314. van Hoorn 14 pt. 5. v. d. Scheer 15 pt.; 6. Jan Aker boom met 20 y, pt. Wie kampioen zou worden stond dus nog geenszins vast, al was de kans voor Buyen het gunstigst. Veel zou er van afhangen hoe Langedijk en Keijzer zich zouden gedragen De kans voor Keijzer was reeds uit gesloten, doch wanneer Langedijk, die tegenover hem was gepllat'st van hem won en Keijzer maakte een korteren tijd dan Buyen, dan bleef Langedijk nog kampioen. Tot den 20sten ronde, in de 25 ronden die Keijzer tegen Langedijk reed was dit nog het geval, doch daarna kreeg Keijzer een inzinking, zoodat hij 1.: seC. bleef beneden den tijd door Buyen gemaakt, en Buyen werd kampioen. De wedstrijd over 10.000 meter. Tot den wedstrijd om de 10.000 m werden de tien beste rijders op de 5000 m tegenover elkander geplaatst, t.w. P.-Keijzer, J. Langedijk, H Buyen, R. Koops, J. Akerboom, van Hoorn, M. Strijbis, P. J. Zwa nenburg v. d. Scheer en C. Scheer, alzoo dus 5 paren. Als' eerste paar werden bij loting tegenover elkander geplaatst M, Strijbis en P. J. Zwanenburg, die el kander goed vasthielden. In de eer ste tien ronden bleef Strijbis voor, doch Zwanenburg haalde daarna iets in. In de 14e ronde lag hij nog slechts 2 sec. achter Strijbis, In de 15e ronde wist Zwanenburg met 0.8 sec. voor Strijbis de finish te pas- seeren. Voor het publiek bleef dit een spannende rit. Beide rijders re den zeer 'regelmatig. In de 20ste ronde lagen ze slechts een drie me ter achter elkander, met Zwanen burg voor. Strijbis wist echter in de 22ste ronde in te loopen en passeer de drie meter voor Zwanenburg de. finish die evenwel geen krimp gaf en passeerde in de 24ste ronde bijna gelijk De laatste twee ronden zet ten beiden alles op alles, doch Strij bis werd met 2 sec. verschil win naar in een tijd van 19 min. 32.8 sec. Het volgende paar was H. Buyen en R. Koops, die in de vierde ronde 1 sec., met Koops als één, achter el kander lagen. Er werd zeer hard gereden. De vijfde ronde werd zelfs in 45 sec. gereden. In de achtste ronde lag Koops 0.6 sec. voor. De uitslag stond echter nog niet vast, ivant Buyen haalde in de 20ste ron de dermate op, dat hij Koops pas seerde en 4 sec. vóór lag, ook in de 11e en 12e ronde bleef dit het ge val. Buyen bleef zijn voorsprong vergrooten en lag in de 21e ronde 15.8 sec. voor. Het publiek^ dat rn zeer grooten getale was opgeko men, volgde met groote belangstel- Mng den wedstrijd en dit te meer toen Koops er in de 23ste ronde erin slaagde zijn achterstand tot 9 sec, verkleinen. In de twee laatste ron den bleek Buyen met een tijd van 39 min. 9.8 sec. winnaar. De tijd van Koops was 19 min. 23.2 sec. Het ijs bleek zeer goed. Het weer werkte mee, de zon kwam iets door de wolken. Er was geen wind, zoo dat het tenslotte nog een ideale wed strijd werd. Langedijk tegen Keijzer. De beslissende rit voor den Ne- derlandschen kampioen Jan Lange dijk werd hierop gereden met Keij zer als tegenstander. Beide rivalen starten razend snel. In de eerste vier ronden bleef Langedijk 'iets voor. Ook in de vijfde ronde lag hij 4 sec. voor Keijzer die evenwel in de zesde ronde ongeveer gelijk vist te pas- seeren. De daarop volgende ronde had Langedijk zijn voorsprong van enkele meters weer veroverd De spanning was buitengewoon. Wilde Langedijk kampioen blijven, dan moest hij niet alleen Keijzer ver slaan, maar dan was het ook noodig, dat Keijzer binnen den snellen tijd van Buyen bleef. In de 12e ronde lag Langedük 1.4 sec. voor Keijzer, die evenwel aan hem bleef vastkle ven en in den 13en ronde zijn ach terstand weer wist te verkleinen. Na 15 ronden lagen beiden nog on der de tijd van Buyen, met Lange dijk als voorste, die na de 20ste ron de nog kampioen was. Keijzer begon echter af te zakken, zijn achter stand werd grooter en daaroor ooi; de kans op het kampioenschap voor Buyen. In de laatste ronde was het ent housiasme van het publiek niet van de lucht en toen het vernam dat Langedijk den snellen tijd van 18 min. 51.2 sec. had gemaakt steeg er een geweldig gejuich op. De tijd van Keijzer (19 min. 11 sec.) lag 2.2 sec. boven Buyen, zoodat Langedijk een gelijk aantal pt. had met Buyen en het internationaal reglement noodig was om te beslissen, wie kampioen werd. Tenslotte werd op grond van de Hollandsche puntentelling vast gesteld, dat Buyen kampioen was. Akerboom tegen v. Hoorn. Ook deze rit werd, hoewel niet de snelle tijden van de vorige rit gemaakt werden, een spannende. .Na vijf ronden lag Akerboom een twee tal meters achter. Na 11 ronden had Akerboom niet .alleen zijn achter stand ingehaald, maar zelfs een voorsprong van 1.8 sec. veroverd. Na 15 ronden wist hij zijn voorsprong zelfs tot 6.2 sec. te vergrooten. Wan neer er geen valpartijen zouden plaats hebben ,dan stond wel vast, dat Akerboom, die in 21 ronden 10 sec. vóór lag, deze rit zou winnen. De uitslag was dan ook, dat hij in den tijd van 19 m. 53.3 sec. de finish als winnaar passeerde. De tijd van v. Hoorn was 20 min. 2.5 sec. De laatste kamp. In den laatsten kamp stonden ir, A. F. van der Scheer uit Rotterdam en C. Scheer uit Twisk tegenover elkander. Het was inmiddels kwart voor vier geworden en aangezien het steeds kouder werd, was het verheugend, dat de wedstrijd op tijd werd beëin digd. Hoewel ir. v. d. Scheer een prach tiger* stijl reed, kon hij het op den 10.000 meter toch niet van den jeug digen Scheer winnen, hoewel beiden na 14 ronden nog gelijktijdig de finish passeerden. Scheer, die de eerste ronden sneller reed, zakte wat af, Ook in de vijftiende ronde passeerden zij gelijktijdig. Boven verwachting slaag de v. d. Scheer er in de 13e ronde in een voorsprong te behalen en ten slotte wist deze rijder toch nog als eerste in den tijd van 20.19 de finish te passeeren. De tijd van Scheer was 20.28.8 De wedstrijden waren hiermede om 4 uur beëindigd en hadden dus een zeer vlot verloop. Onder enthou siast gejuich van het publiek maakte Buyen de nieuwe kampioen; door den president van de K.N.S.M., mr- Eecen, met een lauwerkrans, voor zien van linten in de Berger kleuren een eeve-ronde. Dé uitslag over de 10000 M, was dus: 1, J. Langedijk te Oudkarspei 18.56.2; 2. H. Buyen te Amsterdam 19.08; 3. P. Keijzer te de Lier 19.11. Het algemeen klassement volgens de Hollandsche puntentelling was: 1. kampioen en winnaar van de He- romaplaquette en de gouden medaille van den K.N.S.B. H. Buyen te Am sterdam 8 punt (wanneer de inter nationale puntentelling, feitelijk de eenig juiste, was toegepast, dar, was Langedijk kampioen gebleven) 2. J. Langedijk te Oudkarspel kunstvoorwerp van de V.V.V. 9 punten; 3. R. Koops te Zuid- Laren, kunstvoorwerp V.V.V. 18 punten; 4. S. v. Hoorn te Zaandijk 22 punten; 5. ir, v. d. Scheer te Rotter dam 24 punten; 6. P. Keijzer te de Lier 27 punten; 7. J, Akerboom te Bergen punt; 8. P. J. Zwanen burg te Rotterdam 41 punten; 9. M. Strijbis te Haringkarspel 41x/, punt 10. C. Scheer te Twisk 56 punt. De prijsuitreiking. De prijsuitreiking had onder groote belangstelling in de Rustende Jager plaats. De voorzitter van de Berger IJs- sport Vereeniging constateerde, dat Bergen een paar mooie sportdagen achter zich heeft. Dank bracht hij den rijders, die de spanning er in hadden gehouden. Spr.- verzekerde, dat de B IJ.V. het op hoogen prijs had gesteld, dat de K.N.S.B. den eersten wedstrijd om het kampioenschap in N.H. in Bergen had doen houden. Dank bracht hij aan den voorzitter van den K.N.S.B., mr. Eecen, voor diens raad gevingen, terwijl hij zijn voldoening uitsprak over de aanwezigheid van den voorzitter van den Internationa len Schaatsenrijdersbond, mr. van Laer, dien hij daarvoor dank bracht Na een woord van dank aan zijn medebestuursleden en de helpe-r- alsmede aan de V.V.V. voor het be- chikbaarstellen van twee klasse- mentsprijzen, verzocht hij mr. Eecen de prijzen uit te reiken. Alvorens deze daartoe overging nut c*m cv. bracht de commissaris van huisves ting nog dank aan de inwoners, die zich spontaan bereid hadden ver klaard de rijders te huisvesten. Ook bracht hij dank aan de colonne van het Roode Kruis, die beide dagen be langloos in actieven dienst was ge weest. Mr. Eecen herinnerde er aan, dai het kampioenschap voor Nederland 1899 was ingesteld en reeds 12 maal was verreden. Nimmer was dit N.H. het geval geweest, hetgeen hij een groote fout noemde, omdat N.H. de bakermat is van de lange baanrijders. Toen het vorig jaar Bergen aan bood dezen belangrijken wedstrijd te organiseeren, hebben wij, aldus spr.. aanvankelijk geaarzeld. Deze aarze ling is ongegrond gebleken, want in Bergen bleek de organisatie punctueel orde en onder enthousiaste toe juichingen van de rijders bx-acht spr. daarvoor het bestuur van. B.IJ.S.V. dank. De wedstrijd is een schitterende geworden en in drommen trokken de plattelanders naar Bergen, bewijzen de hoe daar de belangstelling voor het hardrijden op de schaats leeft. Met groote vreugde had spr. gecon stateerd, dat Nederland onder de jon geren nieuwe rijders heeft gekregen, waardoor bewezen werd, dat deze slechts een paar goede winters noo dig hebben, om tijden te maken die him recht geven op,uitzending naar het buitenland. Met een zeer toepasselijk woord, waardoor hij blijk gaf de jongens door en door te kennen, werden hier na de prijzen over de verschillende afstanden, benevens de klassements- prijzen uitgereikt. Velen bleven daarna nog in een ge zellige stemming bijeen. Dank zij de activiteit der Berger IJssport Vereeniging heeft Bergen weer een paar dagen achter zich, die in' het winterseizoen duizenden naar dit vacantiedorp brachten. (Van onzen specialen verslaggever) Onder in het SLotermeer staat een kaampje op het ijs. „Juffrouw, voor 'n zesduizend man melk en koek, asjeblieft". Dat is de Elfmeren-tocht van Zaterdag, op zn allersimpelst ge steld. Koortsachtig hebben de V. V. V. besturen van Sneek en Lang weer gewerkt de laatste dagen en nachten om deze volksverhuizing op schaatsen vlot te doen verloopen, nergens haperde iets, het geheele 75 km lange traject langs liep alles op rolletjes. 's Morgens vroeg op het stikdon kere perron te Leeuwarden staat de „elastieke" trein, die maar n-ooitvol schijnt te komen. Als het wat lich ter wordt, ontdekken we, dat wij met minstens 17-18 man in een coupé zijn. Zooiets geefst stemming an sfeer; het wachten wordt gekort door het zingen van prachtige lie deren. Daartus-s-chendoor verhalen over den Elfmerenfocht van verleden jaar. In een donkere coupé vecht sen jongedame tegen Hollandsche sportbeoefenaars met Noren, rug zakken, windjacks, enz., geheel compleet: „Ja, jullie kunnen op scheppen met jullie dure schaatsen en jullie training. Maar op den Elf tedentocht lieten jullie het lekker zitten tegen onze arme jongens, met hun oude schaatsen en gebrekkige uitrustingen". Dan staat een man voor haar en stelt zich voor: .,'Adema, van Franeker". (Winnaar Elfstedentocht 194-0. Red.) Overz'n schouder ben-gelen een paar px-ach- ige, echte Noren Met een beklemd gevoel zien wij lan Sneek opdoemen. Maar het sta- ',ion heeft plotseling vele uitgangen gekregen en het is absoluut onnoo- aig om over de hekken te klimmen. Buiten het station vangen de con troleurs, gidsen, opbouwdiensters n groote aanwijsborden den deel nemers op, leiden de nu-mmerserie's onmiddellijk naar de juiste start- i'ontrolepun-ten en de massale uit tocht over de Friesehe meren kan beginnen. Op het mooie, ijs van de Geeuw wordt nu de monsterachtige slinger gevormd, Negen uur hebben de eer ste rijders hun schaatsen onder ge bonden en dat zal zoo wel doorgaan :ot ongeveer twaalf uur: Het ijs is prachtig, het vriest nog juist genoeg, ar staat bijna geen wind; op een beetje zon na ideaal t-ochtenweer. En in onaf-gebroken regelmaat kras sen de duizend-en schaatsen over het ijs. De lui met twee, drie paar schaat sen bij zich, met groote rugzakken en wat dies meer zij, komen van buiten Friesland, en zij doen aan wintersport. Fen Friesehe tochter kijkt 's morgen-s de hak- en toonlee- ren eens goed aan, probeert de rie men even over zijn of haar knie, steekt een boterham achter de kie zen en eentje in den zak en is dan klaar voor een honderd kilometer, Schaatsenrijden is voor hem of haar geen sport, of alleen maar sport als het over de hardrijdersbanen gaat;; verder is het een vanzelf sprekend iets, dat bij water, winter en „himself" hoort. „Elfmerentochters" behooren echter bij el-kaai', helpen elkaar zooveel mogelijk en rijden mekaar absoluut niet in de schaatsen. Sa men rijden wij door het Friesehe winterland, dat zelf: op dezen misti ge n dag nog' wel verrassingen biedt. Sindeloos strekt het Elfmerenpad zich uit: rechtuit rechtaan over de grootere wateren, slingerend en kronkelend door de dorpjes en stadjes. Men rijdt en rijdt, en de geheele wereld om je heen blijft een vaag vermoeden, tot plotseling aan de rechterzij-de een molentje uit het grijs opduikt en aanden lin kerkant het silhouet van een oude boerderij, omringd door berijpte iepen en wilgen. Dan doemt een 't ruggetje op, en de colonne buigt zich en glipt behendig onder de balken door, of splitst zich in tweeën en „klün-et" over den. weg. len bochtig slootje met zilveren rietpluimen aan weerszijden, dan wijken de rietzoomen weer wijduit sri verliezen zich in den damp, een meer is het klein of gróót? men kan geen oever zien, alleen de warte schaatsenrijdende rups zon der begin of einde, die de vlakte oversteekt. Bij de huizen staan de bewoners en kij-ken, wuiven, roepen en hel pen, als er hulp noodig is. Een vroolijke stemming en een harte lijke sfeer vergezelt de toehters overal. Over hartelijkheid gesproken: een aardige jongedame vraagt bij den derden controlepost meneer Nurks beleefd: „Mag ik een eindje achter U rijden, meneer?", waarop Nurks zeer beleefd antwoord: Om de niet, ik heb genoeg aan mijzelf!" Dit is eigenlijk een nadeel van zulke tochten en vooral in Friesland komt dit euvel sterk naar voren; men maakt er onwillekeurig een wedstrijd van. Dat is nu wel niet de bedoeling van de organisatoren, maar tja, straks vragen de Friezen el-kaar: „En hoelang hebben jullie er over gedaan?" Via Oudega, waar de controle bijna onder het rijden weg gebeur de, over de prachtige Rii.ee, Palse en Schuttelpoel naar Heeg, dan het Heegermeer over naar Woudsend, waar alle kopjes en schoteltjes van het geheele dorp in de tentjes ge bruikt, moesten worden. Dan het Slotermeer, v aar ons de eerste wedstrijdrijders van Langweer als donkere schimmen voorbij schoten. Het meer lag als een zee van onein digheid onder de grijze luchten, maar de duizendpootige slang ver deelde die oneindigheid in twee helften en vormde als het ware een brug waarover men van het eene niets tot het and-ere kon gaan. An dere brug-gen waren op het Sloter meer geslagen over een kist, waar groote schotsen ijs overelkaar waren geschoven en in het midden vaak open water blonk. Stevige jongens van den Opbouwdienst hielden het lijntje strak. Toch slaagden twee ondernemende dames er in, ondanks de perfecte organisatie, t-ot den hals in het water te schieten, bij de po gingen om op eigen krachten het kistwerk over te s-teken. Gelukkig konden Zij dadelijk op het droge gehaald worden. Buiten Sloten zaten ook de eerste toehters aan den kant van het water bedaard uit te rusten maar wij ge- looven niet, dat er veel uitvallers zijn geweest, al was het tempo vaji den geheelen tocht ook te hoog. Eigenlijk werden ook de slechtste rijders meegesleept in die lange stroom. Bij Folle-ga haakte het evenitjes met de controle. De latere rijders zullen er niets van gemerkt hebben. En door Follega heen begint het traject al weer aardig op Sneek aan te loopen, dus gooiden de meeste rijders er nog een schepje op. Wij hsdden het Tjeukemeer voor den wind en stoven als volleerde lan-ge baanrijders op naar Langweer. Het ijs werd hoe langer hoe mooier en voor den wind zijn wij allen hardrijders. Dan verder naar den laatsten controlepost, het paviljoen Sneekermeer. Een flln-k eindje „klunen" bij Uitwell-ingerga hield oen tocht n-o-g eventjes op, maar op de vakken van het nieuwe kanaal was de baan prachtig en breed en hier kon het dus om het hardst gaan. Nog altijd passeerden ons de wedstrijdrijders; echter imponeer den zij ons niet meer. Wij zij-n nog ■eerder in Sneek, dan zij in Lang weer. Sneek, afbinden. En een ein-de- looze kronkeltocht op onwillige, brooze enkels, zoekende door nau we steegjes en slopjes om den kort- ;ten weg naar de nieuwe veemarkt. Sommigen loopen hard, per slot van rekening zou elke minuut kor- er straks nog van waarde kunnen zijn. 24s. klets, gaan de laatste stem pels over den deelnemerskaart. En een vlug-ge hand reikt de bel-oonin-g voor alle zwoegen over: het fraaie Elfmereninsigne. Dat is het einde. Maar in de café's zijn alle tafel tjes druk bezet en óveral klinken en lachen stemmen omhoog. Twee uur, het gros van de toehters is binnen én de gemiddelde snelheid ligt boven de 20 km. per uur. En dan kan men zich toch gerust een keer op den borst slaan en zeggen: Tjonge, dat was een aardig tochtje, en waar moeten wij nu vanmiddag been- te rijden?" ARGUS. Drukte in Sloten.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 3