eerste blad AMSTERDAMSCHE BEURS .1H'/, LAATSTE BERICHTEN Aanmelding personen van Joodschen bloede. WINTERHULPEN EDE RUND Winter in de bosschen. KERK EN SCHOOL BURGERLIJKE STAND MARKTBERICHTEN 3 ZUXDSCHARWOUDE. Nederlandsche Tuindersbond. - Maandagavond vergaderde de afd. Zuidscharwoude van den Nederl. Tuindersbond in het lokaal van den heer H. Stoffers. De voorzitter, de heer P. de Geus Jz., heeft bij de opening het over leden bestuurslid, den heer Jb. Kramer Sr. met eenige waardeeren- de woorden herdacht. Spr. besprak voorts de gebeurte nissen in het afgeloopen jaar. On danks de moeilijkheden hebben de tuinders hun werk voortgezet. Spr. becritiseerde dat hier en daar de meening wordt verkondigd, als zou het den tuinders goed gaan, bijna dat O. W. wordt gemaakt. Wij bemerken daarvan nog niet veel. Bij de ver meldingen van de veilingsomzetten vergeet men dat verleden jaar steun werd gegeven, hetgeen nu wel ach terwege zal blijven. De prijsstijging is te gering ge weest. Onze voornaamste taak zal nog zijn te strijden voor een loonen- den prijs. De baggerregeling en diepspitrege- iing zijn nog niet in werking getre den, omdat er geen arbeiders voor beschikbaar waren. T. a. v. de ontslagregeling deelde de voorzitter mede, dat volgens den voorzitter van den Kring Langendijk geen ontslagaanvrage meer behoeft te worden ingediend door de tuin bouwers. Jaarverslagen. In het jaarverslag van den secre taris, den heer A. Tuinman, wordt medegedeeld, dat het ledental van 50 tot 47 is teruggeloopen. Herdacht wordt het overleden bestuurslid Kramer. Ook wordt gewezen op de groote prijsstijging van het land; het waren echter geen tuinders, die het kochten. Het was meer geldbeleg ging. De regelingen t. a. v. de ver hooging van landprijzen, hypotheek renten enz. juichen wij toe. De stijging van de omzetten der veilingen is van weinig belang, ge rekend over het aantal aangesloten leden en de stijging van diverse kosten. Medegedeeld werd, dat van de peulvruchten door de tuinders 25 kg. per gezinslid mag worden gehouden voor eigen gebruik, van tarwe 25 kg. per gezinslid met behoud van de broodbonnen, 100 kg. per gezinslid met inlevering van de bonnen. Er bestaat gelegenheid voor het aanvragen van extra kunstmest, wan neer men een toewijzing heeft, ge dateerd vóór 5 October. Het financieel verslag van den OPGAVE AMSTERDAMSCHE BANK N.V. Bijkantoor Alkmaar, van Dinsdag 14 Januari 1941 p.m 2u. 9j5/s 8 91'/a 1C6»/, 74 .339 12a5/» .2095/s 473/, 301/. 8b'/, 6'% ,5 3'/. 3710/16 247/, 2M/4 '7 693/, .450 ,28b STAATSLEENINGEN. Vor.k 4 Nederland 1940 II 98% 3-3K, Nederl. 1938 893/, 3 Ned.-lndië 1937 9P/, 5J4 Duitscbl m. verkl. BANK-INSTELLINGEN Amsterd. Bank .117 Handel Mij, Cert. v. 250125'/, Koloniale Bank, .19/'/, Ned. Ind. Handelsbank 138'/, IND. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie Caïvé Delft Cert. Nederl. Ford. Lever Bros Philips Gloeit. Gem. Bezit IND. OND. BUITENL. Am. Smelting Anaconda Bethleh. Steel Cities Service General Motors Kennecott Copper North American Rayon Republic Steel Standard Brands Steel comm CULTUUR MAATSCH. H V. A Java Cultuur Ned. Ind Suiker Unie .2'4 Verg. Vorstenlanden .1281/, PETROLEUM. Dordtsche Petr254Vi Kon. P-tr263% Phillips Oil 3('/, Shell Union 128/ Tide Water 10% RUBBERS. Amsterd Rubber Deli Bat Rubber Hcssa Rubber Oostkust Rotterdam Tapanoeli Serbadjadi Interc Rubber SCHEEPVAARTEN. Holland—Amerika lijn JavaChina Japan lijn '6 Kon Ned. Stoomboot .'69 Scheepvaart Unie '.1841/4 TABAKKEN. Deli Balavia2 'l/s Oude Deli269 Senembah222 AMER. SPOORWEGEN. Atchison lopeka 24?/, Illinois Central 103/, Southern Pacific 11 <J/lB Southern Raiiw. 16 Union Pacific 91 Can Pac 5;i/s VALUTAKOERSEN DER NEDER LANDSCHE BANK, 14 JAN. (Schriftelijke en tel.-transacties) Valuta's: New-York 1.88 3/16—1.88 9/16; Berlijn 75.2875.43; Brussel 30.11 tot 30.17; Helsinki 3.813.82; Stockholm 44.„144.90, Zürich 43.63—43.71. BankpapieK Berlijn 75.1975.34; New-York 1.86 1/2—1.90 1/4; Brussel 30.08— 3O0; Stockhilm 44.76—44.94; Sirich 43.59—43.75. 2601/, ,2ib lbb 80% .136 57, 1207, 1167, 12> 19(7, 13/ 107 '47, 337 127 209 48 3QVs •J 7 537, 3?7s 247, zo 7, 7 07, 449 2 4 272 12/3/4 2687, I27s '67, 274 224'/, 160 166 135 5% 119 155 '60 1313/, 20n 269 220 2 V, 10'/.. 'U/g 11 >1 57, penningirïeester, den heer A. Kout, sloot in ontvangsten op 192,35, uit gaven 175,69, saldo 16,66. Het aanvangssaldo was 11,66. Mededeeling werd gedaan van den duurtetoeslag van 1,50 per week op de loonen van de volwassen ar beiders en 10 op de loonen der jeugdige arbeiders. Naar aanleiding van het verslag van de kringvergadering, uitgebracht door den heer J. Klingeier, merkte de voorzitter op, dat de kostprijzen door de organisaties van Januari voor roode kool op 6.10, gele kool 5,20 en Deensche witte kool 4,15 per 100 kg. zijn vastgesteld. Deze prijzen waren in den winter van 1938/39 berekend op resp. 3,86, 3,64 en 3,26 per 100 kg. Nadat de loonbelasting was be sproken, werd de bestuursverkiezing gehouden. De heer P. de Geus Jz. werd her kozen, in de vacature-Kramer werd de heer P. Schoenmaker Jbz. gekozen. De heer P. de Geus Jz. werd her kozen als afgevaardigde naar de ver gadering van den Kring Langendijk. Na eenige besprekingen besloot men een voorstel in te dienen om te trachten de verhooging van de op centen op de grondbelasting tegen te gaan. Hierbij kwam ook naar voren de onbillijkheid, welke ligt in de waar deering der landerijen op den grond- sagl van de waarde 1870. Daarna sluiting. BROEK OP LANGENDIJK. Vereeniging Steunt Elkander. - De vergadering van de vereeniging „Steunt Elkander" te Broek op Lan gendijk, welke gehouden werd m het café van den heer C. Vijzelaar, werd door 36 leden bezocht. Het jaarverslag van den secretaris vermeldde onder meer, dat achttien leden der/vereeniging den oorlog hebben meegemaakt. Zij zijn allen gelukkig ongedeerd uit den strijd weergekeerd. In het afgeloopen jaar hebben zich 67 ziektegevallen voor gedaan, met totaal 1636 ziektedagen en een totale geldelijke uitkeering van 1655,44. Het ledental liep terug van 212 tot 207. In het verslag van den penning meester, den heer C. Balder, werd medegedeeld, dat de ontvangsten aan contributie f 2563,37 y2 hebben bedra gen, in totaal 2753,177:De uitga ven waren f 2690,53. De afdracht aan het herverzekeringsfonds was 263,11 Hiervan is voor vier gevallen terug ontvangen 98,82. Het voordeelig saldo was 62,64)4, waardoor het be zit der vereeniging is gestegen tot 3709,3914. De heer Kaas wilde de grens voor uitkeering verhoogd zien tot 50 jaar en zal daarvoor een voorstel indie nen. De heeren Jb. Kruk, H. Vinke en J. Voorthuizen werden als bestuurs leden herkozen. Tot afgevaardigde naar de bonds vergadering werd de heer J. Bakker gekozen. In de rondvraag bracht de heer Engel de wachtdagen bij een omge val ter sprake. Hij zal een voorstel indienen, om die wachtdagen te laten vervallen. De voorzitter sloot de vergadering, na een woord 'van dank te hebben gesproken aan dr. Verdonk voor zijn medewerking en aan de donateurs voor hun geldelijken bijstand. TEXEL. Postdirecteur te Den Burg benoemd. Met ingang van 16 Februari is als directeur van het post-, telegraaf- en telefoonkantoor te Den Burg (Texel) aangewezen de commies bij den P.T.T.-dienst, de heer J. de Jong, thans beheerder van het bij- post-, telegraaf- en telefoonkantoor te Bloemendaal. WIERINGER WAARD Nutsavond. - Zaterdagavond hield het Nutsdepartement zijn tweeden avond. Spreker was de heer G. Pilger die als onderwerp had: Syrië en de Bedouinen. Voor de pauze vertelde hij een en ander over den heksenketel om de Lyba- non, waar Oost en West bosten, twee levensrichtingen die elkaar wel nooit zullen begrijpen. In zijr, inleiding sprak hij ook nog over oe olievelden waarvan pijpleidin gen door de Syrische woestijn loo- pen naar de kust van de .JVÏiddel- andsche zee. Na de inleiding gaf spr. een relaas van zijn tocht door het land, verduidelijkt met zeer vele mooie lantaarnplaatjes. Voor ons is het leven der Bedouinen, een nomaden volk, dat met zijn kameelkudden van weide naar weide trekt, om geven met een waas van roman tiek. Maar deze voorstelling fe ab soluut onjuist. Het leven dezer woestijnbewoners is hard en sober. Het voedsel bestaat uit vrij sma keloos brood. Na de pauze droeg de heer Pilger een verhaal voor: Sollom et Sahara. Gekleed in het bruine ge waad der Bedouinen, wist hij de verschillende personen: den sjeik, den koning en den opperpriester voor de aanwezigen te doen leven. Een hartelijk applaus beloonde hem. De heer Hofste, voorzitter, dank te voor de voordracht, terwijl hij cok de aanwezige HeMersche eva cuee's erkentelijk was voor hun aanwezigheid. 's-Gravenhage, 14 Januari. Het Verordeningenblad bevat een verordening van den rijkscommis saris voor het bezette Nederland sche gebied betreffende den aan meldingsplicht van personen van geheel of gedeeltelijk Joodschen bloede. Volgens deze verordening moeten degenen, die geheel of gedeeltelijk van Joodschen bloede zjjn en hun verblijf hebben in het bezette Neder landsche gebied, aangemeld worden overeenkomstig.de na volgende bepalingen. 1. In den zin van de verordening wordt een persoon als geheel of ge deeltelijk van Joodschen bloede be schouwd, indien hij van ten minste een naar ras vol-Joodschen groot ouder stamt. 2. Een grootouder wordt zonder meer als vol-Joodsch aangemerkt, wanneer deze tot de Joodsch-ker- kelijke gemeenschap behoord heeft of behoort. Bij twijfel of een persoon als ge heel of gedeeltelijk van Joodschen bloede moet worden aangemerkt, beslist daarover op gedaan verzoek de rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied of de door hem aangewezen instantie. Tegen deze beslissing is geenerlei voorzie ning toegelaten. Tot het doen van een dusdanig verzoek is gerechtigd: Iedere Duitsche instantie in het bezette Nederlandsche gebied, de ambtenaar Voor de aanmelding, de betrokkene. Tot aanmelding is gehouden de persoon, die aangemeld moet worden. Moet een handelingsonbekwame of een persoon, wiens handelingsbe kwaamheid beperkt is, worden aange meld, dan zijn in diens plaats zijn wettelijke vertegenwoordiger en de genen, die de daadwerkelijke zorg voor dien persoon op zich hebben genomen, tot de aanmelding gehou den. De aanmelding moet binnen vier weken, te rekenen vanaf den dag van inwerkingtreding van deze ver ordening, plaats vinden. Is de bur gemeester der gemeente Amsterdam ambtenaar voor de aanmelding, dan bedraagt die termijn tien weken. .Indien de voorwaarden, welke aan de verplichting tot aanmelding ten grondslag liggen, eerst na de in werkingtreding van deze verorde ning ontstaan, dan moet de aanmel ding binnen twee weken na het feit, dat de verplichting tot aanmelding doet ontstaan, worden gedaan. Deze termijn verstrijkt evenwel niet eer der dan na verloop van den boven- gemelden termijn. Bevoegd tot het in ontvangst ne men der aanmelding (ambtenaar voor de aanmelding) is de burgemeester of het hoofd der rijksinspectie van de bevolkingsregisters, bij wie het bevolkingsregister om het verblijfs register wordt gehouden, waarin de aan te melden persoon is opgenomen of dient te zijn opgenomen. De aanmelding geschiedt schrifte lijk. Zij moet bevatten: den naam en de voornamen van den aan te mel den persoon, plaats en datum zijner geboorte: woon- of verblijfplaats met opgave van straat en huisnum mer; voor wat betreft personen, die na 30 Januari 1933 in het rijk in Europa geïmmigreerd zijn, moet voorts de laatste woonplaats worden vermeld, welke zij in het tegenwoor dige gebied van het groot-Duitsche rijk (met inbegrip van het protecto raat Bohemen en Moravië) of van het gouvernement-generaal voor het bezette Poolsche gebied hebben ge had; nationaliteit en eventueele vroe gere nationaliteiten; kerkelijke ge zindte; beroep of werkzaamheid; op gave of hij ongehuwd, gehuwd, we duwnaar of weduwe of gescheiden van echt is; opgave, hoeveel Jood- "che grootouders hij heeft. De ambtenaar vcor de aanmelding moet de hoedanigheid van den aan gemelde als persoon van Joodschen bloede in he' bevolkingsregister of in het verblijfsregister aanteekenen. Hij geeft ten name van den aan- gemelden persoon een bewijs af,- waaruit blijkt, dat deze heeft vol daan aan de verplichting tot aanmel ding volgens deze verordening. De aangemelde persoon moet aan den ambtenaar voor de aanmelding voor de uitreiking van het aanmeldings- bewiis een gulden aan leges voor uitbetalen. Hij, die door zijn schuld niet aan de op hem rustende verplichting tot aanmelding voldoet, wordt gestraft met gevangenisstraf 'van ten hoogste vijf jaren. DUITSCHE LUCHTAANVALLEN OP STAD IN Z.W.-ENGELAND. Berlijn, 14 Jan. (D.N.B.) Volgens een in Londen bekend gemaakte of- ficieele mededeeling, heeft een stad in Z.W.-Engeland vannacht een luchtaanval te doorstaan gehad, wel ke twee tot drie uur duurde. Het bericht spreekt van „talrijke bran- DE MANHATTAN op EEN ZANDBANK. Palmbeach, 14 Jan. (D. N. B.) Het grootste passagiersschip van de Vereenigde Staten, de Manhat tan, zit nog steeds op de zandbank in de buurt van Palmbeach, waar het vaartuig Zondagavond op ge- loopen is. De pogingen om het schip vlot te krijgen, hebben nog steeds geen succes gehad. De tweehonderd passagiers die aan boord waren, en die op weg waren van New-York naar Cuba of Californië, zijn' aan land gebracht. Weliswaar loopt de Manhattan geen groot gevaar, maai de vrij hooge golven drukken het reusachtige vaartuig onafgebroken tegen de zandbank vast. De, oor zaak, waardoor de Oceaanreus te gen de zandbank is gevaren, is nog steeds niet opgehelderd. Men'neemt aan, dat deze zandbank pas kort geleden ontstaan is, zoodat de ka pitein van haar ligplaats niet op de hoogte was. AANSLAG BERAAMD OP KONING FAROEK. Milaan, 14 Jan. (D. N. B.) De Stampa meldt uit Beiroet: De radio van Damascus heeft medegedeeld, dat een aanslag op koning Faroek en de koningin moeder van Egypte, die weduwe van koning Foead is, ontdekt is. De verdachten moeten in hetzelfde milieu gezocht worden, dat onlangs den aanslag op Ibn Saoed heeft voorbereid. Verdere nasporingen hebben onomstootelijk bewezen, dat de organisatie uitging van de Secret Service en trachtte alle Arabische persoonlijkheden van eenige beteekenis uit den weg te ruimen, die als hinderpaal voor de Engelsche plannen voor de heer schappij over de Arabische wereld beschouwd worden. Ibn Saoed heeft koning Faroek door een spe ciaal gevolmachtigde van de bij zonderheden op de hoogte laten stellen en voorgesteld het verdere onderzoek van Cairo naar Dsjidda te verleggen om den Britschen invloed uit te schakelen. FRANSCH SCHIP NAAR MONTEVIDEO TERUGGEZONDEN. Montevideo, 14 Jan. (D.N.B.) Het Fransche s.s. Mondoza, dat met een voor Frankrijk bestemde lading Vrijdag uit Buenos Aires was ver trokken, is gedwongen den steven te wenden en worden thans in Monte video verwacht. Naar bekend wordt, is het schip door den Engelschen hulpkruiser Asturias aangehouden, dat verder varen verbood. Bijzon derheden zijn nog niet ontvangen. Men verwacht echter een stap van den Franschen gezant bij het mi nisterie van buitenlandsche zaken van Uruguay, aangezien de Engel sche hulpkruiser de 3-mijlszone niet zou hebben geëerbiedigd. DUITSCHE LUCHTAANVAL OP PLYMOUTH. Berlijn, 14 Jan. (D. N. B.) Het Duitsche luchtwapen heeft in den nacht van 13 op 14 Januari de haven en andere voor den oorlog belangrijke doelen, van Plymouth aangevallen. Het weer was gunstig, zoodat de bommen bij goed zicht neergeworpen konden worden. Er ontstonden een aantal branden, waarvan er eenige een grooten omvang aannamen. JOHANN HAGENBECK OVERLEDEN. Berlijn, 14 Jan. (D.N.B.) Via het bureau van het Roode Kruis te Ge neve heeft men in Duitschland be richt ontvangen van het overlijden van Johann Heinrich August Hagen beek, die op 75-jarigen leeftijd in het interneeringskamp op Ceylon gestorven is. Voor den wereldoorlog heeft Ha genbeek 28 jaar lang op Ceylon ge woond als groote zakenman, eige naar van plantages en scheepshan- delaar. Als zoodanig voorzag hij tot aan den wereldoorlog alle naar O. Azië varende Duitsche schepen van proviand, wanneer zij Ceylon aan deden. Hagenbeck's liefhebberijen golden in het bijzonder de dieren, en voor namelijk de olifanten. In alle dieren tuinen werd hij een graag geziene gast, want in de geheele wereld stond bij bekend als „de olifanten- dokter". Bij het uitbreken van den wereldoorlog in 1914 werd zijn le venswerk in acht uren tijds ver nield. Hagenbeek moest voor de En gelschen, die een prijs op zijn hoofd gesteld hadden, naar Sumatra vluch ten. Met oneindig veel moeite is het hem gelukt naar Italië te komen. Na zijn terugkeer in Duitschland ging zijn belangstelling in de eerste plaats uit naar den dierentuin te Stellingen bij Hamburg. In het jaar 1929 keerde Hagenbeek naar de tropen terug. Hij was de eerste, die z.g. tafereelen uit het leven in Indië naar Europa bracht. In Ceylon richt te hij een grooten dierentuin in en bracht hij zijn oude scheepshande- laarsbedrijf weer tot vollen bloei. Bij het uitbreken van den oorlog werd hii geïnterneerd. den" en „groote schade aan gebou wen". Voorts wordt gemeld, dat per sonen gedood of gewond zijn. G. IV. Stroink: „De weldadigheidszin van hel Nederlandsche volk Is mij een waarborg dat de winterhulp-actie moet slagen". Waarom is het op sommige dagen in Augustus in het bosch en op de heide vol en waarom is het er in Januari zoo leeg? Stellig niet alleer, omdat Augustus de vacantiemaanc is, al komt het daardoor wel mede. Het is daarnevens een feit, dat vele boschbezoekers en heidewandelaars in den zomer, 's winters heiveld er. woud mijden, ja waarom? Klaarblij kelijk in de meening, in den waan mogen wij wel zeggen, dat er dan in deze gebenedijde natuurgebieden niets te beleven valt. Ik kom net thuis van een korte wandeling door het winterbosch. Op een paar minuten afstand van ons huis ligt het, dat winterbosch, en het ligt overal dichtbij rondom mijn woonplaats van dichter bij de tach tig dan bij de zeventig duizend inwo ners. Je zou verwachten, dat het er op zoo'n mooi zonnig Zondagmiddag uur zou wemelen van wandelaars en fietsers, maar ik ontmoet er maar een paar. Niet dat ik daar op zich zelf rouwig om ben: ik houd van de stilte en, in de natuur, van de een zaamheid. Maar merkwaardig is het toch wel! En hoe prettig en ver kwikkend ook de stilte in de bos schen is, ik zou toch wel aan meer rnenschen dit sterkende en opwek kende genot gunnen! Want eigenlijk is hét bosch nu, tenminste voor mijn gevoel, op zijn mooist, mede op zijn mooist. Hoe prachtig teekenen de zoozeer ver schillende silhouetten van eik en berk, van beuk en eschdoóm, van els en populier zich af tegen den leraren winterhemel. Hoe weldadig is hel sobere, maar treffende kleurenspel van het roodbruin van de dennen tegen het groen van hun naalden, het warme bruin nog van de jonge beuken tegen het zwart van het kar- respoor en het wit van het vorst- laagje over de velden. Hoe pittig is de lucht, stil en zuiver, nu de wei nige windkracht, die er is, nog in het dichte woud wordt vastgehouden. Hoe bekorend is het rap bewegen van een tusschen de kale takken duidelijk zichtbaren eekhoorn en hoe tintelend twinkelt de roep der vin ken door het hout. Het spel der mee- zen, van koolmees, pimpel en zwart kop biedt eveneens aangename variatie op een winterwandeling in deze dagen. Aan den vijver kan je het geluk te beurt vallen het kleurig wonder van een ijsvogelgestalte te zien voorbijschieten. Als het vriest, is het hier prettig schaatsenrijden tus schen de beschuttende boomen, al zal, wanneer het ijs sterk is, wijder plassenwereld onweerstaanbaar lok ken om verder de vleugels uit te slaan. Nu raakt, zooals verleden jaar, een winterwandeling weer op den achtergrond, nu moet noodig alle vrije tijd aan het zwerven op de gladde ijzers worden besteed. On willekeurig gaan de herinnerin gen terug. Wat is er in den vorigen winter, den mobilisatiewinter, veel geprofiteerd, wat kostelijk genoten. Hier op de Loosdrechtsche plassen was het vol veldgrijs in die weken. Wat is er daarna ontzettend veel ge beurd! Maar daarover nu maar ver der niet, ik dwaal af van mijn on derwerp. Zóó, in stralende winterzon, in stilte nu, straks in stormen, in grijze nevelwaden, op dagen var, rijp en sneeuw, altijd is het Decem- berbosch, het bosch in Januari, het bosch al de winterweken door, mooi Bevoorrecht wie er vlak bij wonen mag. Want ja om er heen te reizen, wanneer het op verren afstand ligt. dat valt in den winter en zeker in dézen winter niet mee. Achttien jaar heb ik er ver van gewoond. Ook daar. in Amsterdam, aan Friesland's west kust, was boeiende winternatuur. Die is overal. Maar op weinig plaatsen is het nu zoo mooi als in het winter- sche bosch. A. L. B. DE ALKMAARSCHE COURANT s het EENIGE DAGBLAD met een EIGEN STADSKARAKTER. Dat is de GROOTSTE WAARDE voor den adverteerder! Tel. 3320 LA ND- EN TUINBOUW DE VEILINGEN AAN DEN LANGENDIJK. Er was gedurende de afgeloopen week aan de veilingen van den Lan gendijk weinig vertier. De vorst oracht een flinke laag ijs in de vaar ten en heeft daardoor het vervoer der producten tegengehouden, ter wijl men het ook niet raadzaam vond de schuui'deuren te openen om kool af te leveren. De tweede re den was wel, dat de prijzen niet aan lokten om af te leveren, zoodat men het maar beter achtte, nog wat te wachten, in de hoop, dat er spoedig een nadere verhooging zou komen, welke meer in overeenstemming zou zijn met de te maken onkosten, enz. Deze verhooging is nu gekomen, zoodat nu in één week een prijsstij ging is verkregen welke de vorige maal in drie weken kwam. Hiermede is men nog niet ge komen op het peil, dat de tuin bouworganisaties in Sept. j.L noo dig achtten voor de kool in Jan., welke prijzen inmiddels tengevol ge van de stijging van diverse kosten, nog wel verhoogd zullen moe'ten worden. Het nadeelig verschil tusschen den thans gesielden maximum- en minimumprijs en de door de organi saties in Sept. vastgestelde prijzen, 13 bij de roode kool 0.60, bij de gele kool 0.80 en bij de Deensche witte kool 0.25 per 100 kg. Nu de dooi is ingetreden, zal wel weer eenige toeneming van den aanvoer te verwachten zijn. De rnen schen kunnen nu weer 'varen en hebben geen vracht te betalen yoor het per wagen vervoeren van hun producten. De prijzen van de Deen sche witte kool zijn in weinig tijd van 3.10 tot f 3.90 per 100 kg ge stegen, zoodat er wel wat meer ani mo zal bestaan om deze koolsoort af te leveren. De zuurkoolfabrikanten hebben een toewijzing van 170 wa gons gekregen uit het voor export bestemde gedeelte en deze zijn nog niet verwerkt. De aanvoer van roode kool had weinig te beteekenen. Er was wel vraag naar, maar de tuinders kwa men niet. Er kwam meer gele dan roode kool maar voor dit product was de belangstelling niet bijzon der groot. De prijzen waren voor de goede kwaliteiten alle gelijk aan den exportprijs. Voor de verbouwers van uien is de maximumprijs wel van belang, op dit oogenblik. De handelaren kunnen niet veel van dit artikel plaatsen, naar het schijnt. Voor ex port wordt niets afgenomen. Het aanbod van savoye kool is gering. De partijtjes, welke worden aangeboden, zijn meestal van een kleine sorteering, welke niet voor den minimumprijs in aanmerking komt. Deze worden vrij geveild, maar er wordt weinig voor betaald. KERKELIJKE VERKIEZING TE SCHERMERHORN. Bij de herv. gemeente te Scher- merhorn is herbenoemd als oudei-- ling de heer W. Ie Mair en als diaken de heer M. de Wit. 1 ALKMAAR. GEBOREN: Agatha C. M., d. van Cornells J. Korstanje en M. Ippen. Willebrordus E., z. van Engelber- tus G. Boots en A. J. Kaandorp. OVERLEDEN: Pieter Waijboer, ge huwd met E. Velte, 50 jaar. Grietje Groenewoud, gehuwd met N. M. Rasch, 58 jaar. Anna B. Leugfen, 10 maanden. Neeltje Boogaardt, wed. van G. Schagen, 81 jaar. ALKMAAR, 13 Jan. 1940. (N.V. Alkm. Exportveiling). Andijvie 15 21, Boerenkool 1.507, Bieten 2.80, Gele kool f 2—4.40, Groene kool 24.40, Knolselderie 6.50 11.50, Prei 11.60—17.10, Roode kool 5, Uieri 25, Witte kool 3.80, Wortelen 3.60 en Waschwortelen 7.5010.50 per 100 kg; Peterselie 8.10, Selderie 1.604 per 100 bos; Spruiten 715 en Witlof le s. 9 11 en 2e s. 5.507 per 100 pond. WARMENHUIZEN, 13 Jan. 1941. 425 kg Uien 5; 38900 kg Roode kool 5.50; '.800 kg Gele kool 4.40; 37800 kg D. witte kool 3.90. PURMEREND, 14 Jan. 1941. Gem. Kaasbeurs. Verhandeld 6 partijen, wegende 6000 kg. Hoogste prijs 35.25. Handel vlug. Kaasmarkt. 1 stapel, wegende 171 kg, Kleine boeren 35 per 50 kg. 78 Geldekoeien 300—400, 60 Melkkoeien 325480, Graskalveren 150210, hahdel matig; Nuchtere kalveren (fok) f 2552 handel goed; 26 Magere varkens f 2840, 225 Bggen 2232, 390 Schapen f 20 40, fokschapen 4050, 43 Bokken 2545 nandel matig; Kipeieren 1.07 per 100 stuks; 1600 Oude kip pen en hanen wit, rood en blauw) 23; Konijnen 24; 700 Eenden 11.60; Duiven (per paar) 40 cent. Vcor de levering: 444 Vette koeien 6 Stieren, Vette kalveren en Nuch tere kalveren. BROEK OP LANGENDIJK, 14 Jan. (Lang. Groenten veiling). 22000 kg Roode kool 5.50; 32600 kg Gele kool 4.40; 92000 kg D. witte kool 3.90; 1500 kg Savoye kool f 4.40; 4100 kg Uien 5, grove uier 5. NOORDSCHARWOUDE, 14 Jan. (Noordermarktbo"d). 62500 kg Roo de kool 5 50; 15800 leg Gele kool 4.40; 103600 kg D. witte kool f 3.90; 500 kg Uien 5; 759 kg Peen 3.60.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 3