WAT NU? Prijsbeheerschingsbesluif afgekondigd. Toelage en kinderbijslag Rijkspersoneel. Drie vermiste jongens terecht. Geen gemeentelijke na keuring meer, Luchtbeschermingsongevallen- fonds ingesteld. RADIOPROGRAMMA Glimlachje. FEUILLETON TWEEDE BLAD ALKMAARSCHE COURANT VAN DINSDAG 14 JANUARI 1941. Het A.N.P. meldt: Zooals reeds eerder werd aan gekondigd, is de noodzakelijk heid gebleken om niet alleen op het gebied van de prijsvorming, welke bij de geleide economie geheel in handen van de Over heid moet berusten, maar ook op dat van de handhaving en de ge rechtelijke bescherming der prij zen, de prijsbeheersching, bij zondere maatregelen te nemen. Gebied van het besluit. Het prijsbeheerschingsbesluit is een sanctie-besluit, hetwelk zich uit strekt over het geheele gebied van de prijsvoorschriften. Het bestrijkt niet alleeri de prijzen van artikelen, welke noodig zijn tot voldoening aan de eerste levensbehoeften, maar ook de prijzen van de overige voort brengselen van landbouw en in dustrie, het verkeer, het geldwezen, de huren, de pachten, de koopprijzen van onroerende goederen, zoowel die een agrarisch karakter hebben als die, welke dit niet hebben, van bouwmaterialen, van aannemingen, kortom het geheele terrein van de prijzen en van de daarvoor bestaande en nog in het leven te roepen voor schriften. Het prijsbeheerschingsbesluit be strijkt derhalve elk voorschrift, dat op prijzen betrekking heeft. De sancties. Overtredingen van prijsvoorschrif ten konden tot nu toe slechts op grond van de bepalingen van de prijsopdrijvings- en hamsterwet ge straft worden. De nieuwe bepalingen van het prijsbeheerschingsbesluit zijn scherper. Opgelegd kan worden ge vangenisstraf van ten hoogste tien jaren, geldboete tot een onbeperkt bedrag; bovendien verbeurdverkla ring, niet alleen van de goederen, waarmede of ten aanzien van welke het misdrijf is begaan, maar ook van den geheelen goederenvoorraad. Voorts zal het vonnis kunnen worden openbaar gemaakt. In deze verscher ping van de sancties, ligt echter nog geenszins het bijzonder karakter van het besluit. Dit komt meer tot uiting in het daarbij ingevoerde tuchtrecht. Tuchtrecht. Bij de nieuwe tuchtstrafvordering is het niet de gewone rechter, en ook niet een bijzondere, buitengewone rechter, welke de straf zal opleggen, doch de dienst van den gemachtigde voor de prijzen. Het kan wellicht zijn nut hebben in het kort uiteen te zetten, waarom deze vonm van berechting is geko zen. De ervaring hier te lande en elders heeft geleerd, dat de repressie van prijsovertredingen bijzondere moei lijkheden oplevert, zoodat daarin he beste door een speciale procedure kan worden voorzien. Nu de overheid zoo diep in het economische leven ingrijpt, dat zij de prijsvorming in haar ge heel zelf ter hand neemt, is het een eisch van doelmatigheid, dat overgegaan wordt tot de instel ling van een door de administra tie zelf uit te voeren recht van tuchtstrafvordering. Zoodoende wordt zoowel de opsporing als de strafoplegging in een hand gebracht en kan het einddoel, de prijsbeheersching, steeds in het oog worden gevat. De administratie immers kan ge heel systematisch te werk gaan en zoowel het tempo als de volgorde, waarin de zaken worden afgedaan, regelen. Zij is niet alleen verant woordelijk voor een juiste en nauw keurige toepassing van de wettelijke voorschriften, maar bovendien voor de prijsbeheersching zelf. De sancties van het tuchtstraf- recht zijn eensdeels van minder verre, anderdeels van verdere strek king dan die van het gewone straf recht. Zij strekken minder ver in zooverre daartoe niet behoort ge- vangenistraf doch gaan verder, ver mits naast de geldboete tot onbe perkt bedrag en de verbeurdverkla ring van goederenvoorraden ook be drijfssluiting, ontzegging van de uit oefening van een beroep, reëele executie tot nakoming van de prijs voorschriften en afdracht van geno ten meerwinst kan worden opgelegd. Ten aanzien van prijsovertre dingen blijft de gewone gerechte lijke strafvordering zooals tot dus verre bestaan. Zij zal echter alleen worden ingeschakeld op vordering en dan, indien dié overtredingen een ernstig misdadig karakter dragen. De organisatie. Het spreekt vanzelf, dat de orga nisatie in overeenstemming moet zijn met de beginselen, waarop de tucht strafvordering berust. Er zal bij den dienst van den gemachtigde voor de prijzen een afdeeling prijsbeheer sching komen, waarvan het hoofd onder den gemachtigde voornoemd verantwoordelijk is voor de prijsbe heersching. Vervolgens zullen er vijf inspecties vcor de prijsbeheersching worden in gericht, met een inspecteur aan het hoofd; deze zal verantwoordelijk zijn voor de prijsbeheersching in zijn in spectie. De aan hem toegevoegde in specteurs "zullen eveneens strafopleg- gende bevoegdheid hebben. De inspecties zullen overeenkomen met de rechtsgebieden der gerechts hoven en in de zetelplaatsen van deze hoven zijn gevestigd, te weten te Amsterdam, 's-Gravenhage, 's-Her- togenbosch, Arnhem en Leeuwarden. Tijdelijke verhooging. Het verordeningenblad bevat een besluit van den secretaris-generaal van de departementen van finan ciën en van binnenlandsche zaken betreffende toekenning van een tij delijke toelage aan het rijksperso neel en verhooging van het mini mum van de kindertoelage. Deze beschikking luidt als volgt: Artikel 1: Met ingang van 1 December 1940 wordt aan het gehuwde rijkspersoneel in vas ten en tijdelijken dienst of op arbeidsovereenkomst naar bur gerlijk recht werkzaam, een tij delijke toelage verleend van zes ten honderd van de bruto- wedde of het bruto-loon, voor zoover de bruto-wedde of het brutoloon, vermeerderd met de ze toelage, een bedrag van 1900 's jaars niet overschrijdt. Het bovenstaande is niet van toe passing, wanneer ingevolge een al- gemeene loonsverhooging na 31 Dec. 1937 de wedde of het loon van vo renbedoeld rijkspersoneel is ver hoogd. Artikel 2: Met ingang van 1 Jan. 1941 wordt, bij wijze van tijdelijken maatregel, het minimum bedrag van de kindertoelage, bedoeld in artikel 21, eerste lid, onder a, en in artikel 24, zevende lid, van het bezoldi gingsbesluit burgerlijke rijksambte naren 1934, van 60 's jaars, 1.15 per week of 5 per maand, per kind, opgevoerd tot 75 's jaars, 1.45 per week of 6.25 per maand, per kind. Op hel IJselmeer verdwaald. Gisteravond zijn drie jonge mannen uit Huizen, die Zondag morgen een schaatstocht op het IJsselmeer hadden ondernomen en sedert dien tijd vermist wer den, weer teruggekeerd. Zij wa ren tengevolge van den mist ver dwaald en hebben een nacht op het ijs moeten doorbrengen. De 19-jarige A. Bos en de 21- jarige G. Hagedoorn hadden Zon dag, zooals gemeld, in de haven van Huizen de schaatsen ondergebonden om een tochtje op het IJsselmeer te maken en nauwelijks waren zij een eind op de ijsvlakte gevorderd, of zij ontmoetten den 21-jarigen G. Klein, die zich bij het tweetal aan sloot. Het ijs was in goede conditie en de drie jongemannen reden dat het een aard had, doch zij verwij derden zich steeds meer uit de kust. Verdwaald! Tegen den middag werd de nevel, welke reeds in den morgen over het IJsselmeer hing, steeds dichter en toen de jongens aanstalten maakten, cm naar huis terug te keeren, be merkten zij dat zij vanwege den mist niet verder dan enkele tien tallen meters konden zien. Op goed geluk af werd de richting bepaald, maar het drietal dwaalde uren ach tereen, zonder land te zien. Totdat, ten einde raad, zij tegen het vallen der duisternis besloten, de schaatsen af te binden om te trachten loopend den wal te bereiken, iets, dat het tempo tevens vertraagde. Inmiddels was het volkomen donker geworden en nog bevond zij zich op de kille vlakte, omgeven door een mistbank, die voor elk sein vanaf den wal on doordringbaar was. Behalve de duisternis en de mist kwam nog 'n derde vijand opdagen: de honger. Want geen van het drie tal, dat immers in den middag weer thuis wilde zijn, had brood meege nomen, zoodat zij ten slotte doode- lijk vermoeid en verkleumd beslo ten maar tegen een paar ijsschollen te gaan liggen om beschutting te zoeken tegen den wind. De maan, die 's avonds achter de mist op kwam, zorgde, dat de jongens elkaar tenminste kon zien. De dooi zet in. Zoo goed en zoo kwaad als het ging, kropen de avonturiers tegen elkaar om wat warmte te vinden. Tot overmaat van ramp begon het zelfs te dooien en gutste de regen op het ijs. Den geheelen nacht brachten zij zoo op het ijs door, half wakend, half dommelend, totdat de morgen eindelijk aanbrak en ze besloten op te breken. De schaatsen konden ze niet meer onder, daarvoor waren ze te vermoeid. Hoewel het zicht ook nu nog niet best was, konden ze toch verder zien dan den dag te vo ren. De weg terug. Te langen leste, in den middag, na uren en uren te hebben geloopen, over ijsschollen en door plassen dooiwater, zagen de jongelieden eenige mannen, die over het ijs op hen toekwamen. Het bleken Spa kenburgers te zijn, die, nadat het drietal hun avontuur hadden ver teld, spontaan hun brood gaven en een eind den weg wezen naar de Huizer haven. Door het dwalen was het drietal heelemaal onder de kust van Spakenburg terecht gekomen. Vervolgens, om half drie ongeveer, zijn de jongemannen onder de kust op Huizen afgegaan, dat zij gister avond doodmoe en doorweekt be reikten. In de gezinnen Hagedoom, Bos en Klein heerschte vanzelfsprekend groote vreugde over den behouden terugkeer, maar veel praten deden de jongemannen niet, want over vermoeid kropen zij schielijk onder de wol. In artikel 4 eerste lid van de bios coopwet is bepaald, dat de gemeen teraad onder goedkeuring van de Kroon bij verordening kan bepalen, dat vergunningen voor het in het openbaar geven van bioscoopvoor stellingen slechts zullen kunnen worden verleend met inachtneming van de in die verordening gestelde voorschriften. Thans is in het verordeningenblad een besluit verschenen van de se cretarissen-generaal van binnen landsche zaken en van justitie, vol gens hetwelk voorschriften, als be doeld in genoemd artikel 4 eerste lid, niet mogen strekken tot keu ring van de te vertoonen films of van de afbeeldingen ter reclame voor films, noch tot het verbieden van toelating van personen beneden zekere leeftijdgrens bij voorstellin gen. Gemeentelijke verordeningen, wel ke thans van kracht zijn verliezen van rechtswege haar geldigheid, voor zoover zij in strijd zijn met de nieuwe bepaling. 23 SLAGERS VAN VLEESCH- TOEWIJZING UITGESLOTEN. Frauduleus slachten. Het rijksbureau voor de voedsel voorziening in oorlogstijd deelt mede, dat zich 23 slagers, ondanks de in de pers herhaaldelijk bekend gemaakte waarschuwingen, aan het frauduleus slachten van varkens of het voorhanden hebben van vleesch, afkomstig van fraululeus geslachte varkens, hebben schuldig gemaakt. Tegen deze slagers is proces-ver baal opgemaakt. Bovendien zijn zij door de Ne- derlandsche veehouderij -centrale van het verkrijgen van een toewij zing van vee en vleesch uitgesloten. DOOR VRACHTAUTO ERNSTIG VERMINKT. Zondagavond is de 20-jarige P. te Steenderen door een vrachtauto aan gereden, waardoor hij tegen den grond werd gesmakt. Hevig bloedend liep hij nog een woning binnen, waar bleek, dat zijn linkerarm totaal was afgerukt. Deze arm, die vermoedelijk aan de auto is blijven nangen, werd ruim 600 m verder op den weg ge vonden. P. is naar het ziekenhuis te Zutphen vervoerd. Zijn toestand is naar omstandigheden redelijk wel. De bestuurder heeft blijkbaar niets van het ongeluk gemerkt, want hij is doorgereden. „DE POSTHOORN" TE EDE AFGEBRAND. Gisteravond ontstond een schoor steenbrand in het bekende café ,,De Posthoorn", dat uit de 18e eeuw dateert. Het vuur greep op de eer ste verdieping zoo snel om zich heen, dat men slechts met groote inspanning twee op deze verdie ping slapende kinderen kon redden. Hoewel de brandweer met een groot aantal stralen water gaf, viel er aan het behoud van het gebouw niet meer te denken. Na ruim een uur had men den brand onder de knie. Het bleek toen, dat „De Post- .ïoorn" voor het grootste gedeelte was verwoest. Gebouw en inboedel waren verzekerd. FRAUDULEUZE SLACHTING TE OOSTZAAN. Gistermiddag heeft te Oostzaan een crisisambtenaar in samenwer king met een gemeemte-veldyvachter huiszoeking gedaan bij zekeren G. waar zij frauduleus geslacht vee aantroffen. Een varken, dat juist gedood was en een geslacht schaap werden in beslag genomen- en naar het abat toir te Zaandam overgebracht. Procesverbaal is opgemaakt. In het verordeningenblad is op genomen een besluit van de secre tarissen-generaal van de departe menten van sociale zaken en van binnenlandsche zaken betreffende de instelling van een luchtbescher- mingsongevallenfonds. Aan dit besluit ontleenen we voorts: Zij die al of niet tegen loon werk zaamheden verrichten bij den lucht beschermingsdienst, met inbegrip van hen, die krachtens artikel 12 van de wet betreffende bescherming tegen luchtaanvallen tot het ver richten van werkzaamheden gevor derd zijn, zijn verzekerd tegen gel delijke gevolgen van ongevallen, hun in verband met die werkzaamheden overkomen, voor zoover zij niet reeds krachtens de bepalingen der ongevallenwet 1921 of der land- en tuinbouwongevallenwet 1922 verze kerd zijn. Op de bovenbedoelde verzekering zijn van toepassing de bepalingen der ongevallenwet 1921 en de bepa lingen der beroepswet, alsmede de ingevolge deze wetten uitgevaardig de koninklijke besluiten en ministe- rieele beschikkingen, voor zoover daarvan bij dit besluit niet wordt af geweken. Als werkgeefster wordt beschouwd de gemeente in welker bevolkings register de bij de luchtbescherming werkende personen zijn ingeschre ven. Alle geldelijke schadeloosstellingen worden naar een door den burge meester vastgesteld dagloon bere kend. Deze vaststelling geschiedt te gelijk met de inschrijving bij den luchtbeschermingsdienst, dan wel op het tijdstip van vordering krach tens artikel 12 van de wet betref fende bescherming tegen luchtaan vallen. Voor hen, die bij het in wer king treden van dit besluit reeds aan den dienst verbonden of gevor derd waren, wordt het dagloon bin nen een maand na den dag van het in werking treden van dit besluit vastgesteld. Bij de vaststelling wordt rekening gehouden met door den verzekerde uit anderen hoofde genoten loon of inkomsten. Met in achtneming van het vorenstaande wordt het loon bepaald op f 2.50, 3, 3.50, 4, 4.50, 5, 5.50, 6, 6.50, 7, 7.50 of 8 per dag. Van het vastgestelde dagloon wordt aanteekening gehouden in een daarvoor bestemd register dat door of namens de Raden van Arbeid wordt gecontroleerd. Een gewaar merkt uittreksel uit deze registers moet door den burgemeester op eer ste aanvrage aan het bestuur der rijksverzekeringsbank en de Raden van Arbeid verstrekt worden. WOENSDAG. HILVERSUM I, 415 M. (Nederl. progr. VARA). 8.— Gr.pl. 8.30 ANP- ber.) 10.VPRO-morgenwijding. 10.20 Orgelspel en zang. 10.50 Deck 11.10 Esmeralda en soliste. 12.— VARA-orkest (In de pauze VARA- Almanak). 12.45 Nieuws- en econ. ber. ANP. 1.Uitz., uitgaande van Nat. Bond „Landbouw en Maat schappij". 1.15 VARA-orkest. 2.— Cyclus „De wereld van het kind". 2.20 Gr.pl. 3.Deel, 3.20 Verkorte opera „La Bohème" (gr.pl.) 4.20 Viool en piano. 4.50 Gr.pl. 5.15 Nieuws-, econ.- en beursber. ANP. 5.30 Onderwijsfonds voor de Scheep vaart: Technische causerie. 6.— Esmeralda en soliste. 6.45 Act. rep. of gr.pl. 7.Econ. vragen van den dag ANP. 7.15 Volkszang. 7.30 Ber. (Eng.) 7.45 Gr.pl. 7.55 VARA-Alma- nak. 8.ANP-ber. 8.15 Radiotooneel, 8.30 Ber. (Eng) 8.45 VARA-orkest en solisten. 9.30 Raidotooneel. 9.45 Gr.pl. 10.10.15 ANP-ber. en slui ting. HILVERSUM n, 301,5 M. (NCRV). 8.Schriftlezing en meditatie. 8.15 Gewijde muziek (gr.pl.) 8.30 ANP- ber. 8.45 Gr.pl. 10.30 Morgendienst. 11.Gr.pl. 11.20 Zang met piano begeleiding en gr.pl. 12.Ber. 12.15 Rep. of muziek. 12.45 Nieuws- en eoon. ber. ANP. 1.Gr.pl. 1.20 Or gelconcert. 2.Gr.pl. 2.40 Piano kwartet „Die Haghe" en gr.pl. 3.45 Bijbellezing. 4.15 Gr.pl. 4.30 Voor de jeugd. 5.— VPRO: Cyclus „Het gees telijk karakter van ons volk". 5.15 Nieuws-, econ.- en beursber. ANP. 5.30 Ber. 5.35 Christelijk dameskoor Rijswijk met pianobegeleiding en gr.pl. 6.15 Opvoeding in dezen tijd, lezing. 6.35 Gr.pl. 6.45 Act. rep. of gr.pl. 7.7.15 Brabantsch praatje ANP en sluiting. Bij de douane: En de kleur van Uw haar me vrouw? Hoe bedoelt U? Zooals het nu is, zooals het geweest is of zooals het zal worden? VREEMDE CAPRIOLEN VAN EEN LOCOMOTIEF. Te Amsterdam heeft omstreeks acht uur gisteravond een locomo tief, die enkele vrachtwagons op den Westerdoksdijk moest rangee ren, een emstigen misstap begaan. De rails houden bij de Van Diemen- straat op en er bevindt zich geen stootblok aan het eind. De machi nist, die naar hij verklaarde, ter plaatse niet bekend is, werd door de duisternis misleid en heeft de locomotief te ver doorgereden, zoo dat deze de Van Diemenstraat in reed. Hier moest, alvorens de locomotief tot stilstand kwam een lantaarnpaal het ontgelden. Geluk kig gebeurden er geen persoonlijke ongelukken. Het bleek in het donker niet meer mogelijk de loco motief weer op de rails te brengen en de vrachtwagons zijn derhalve afgehaakt en naar de plaats van be stemming gebracht, terwijl de loco motief aan de Van Diemenstraat is blijven staan tot vanmorgen. BOERDERIJ TE ACHTERVELD AFGEBRAND. Doordat vonken uit een fomuis zich verspreidden, heeft gistermid dag brand gewoed in de nog nieuwe boerderij van den landbouwer H. Traa te Achterveld (gemeente Leusden, Utr.) Het vee en de in boedel werden grootendeels gered. De boerderij is gebeel verloren ge gaan. Verzekering dekt de schade. BOMMEN OP NEDERLAND. Naar van officieele zijde wordt medegedeeld, hebben alleen-vliegen de Engelsche toestellen gedurende de laatste twee nachten op enkele plaat sen van ons land bommen geworpen, zonder echter noemenswaardige scha de aan te richten. Niemand werd ge dood of gewond. Het meerendeel der afgeworpen bommen viel in het wa ter of kwam in het open veld terecht. Twee voorraadschuren werden ge troffen, doch aangezien deze schuren leeg waren, is de schade van geen beteekenis. Hier en daar ontstond daar granaatscherven of door den luchtdruk eenige materieele schade. DOOR DENIS MACKAIL. S) Door het plotselinge besef van het vergevorderde uur scheen Mary's nieuwsgierigheid omtrent Jim's the oretisch wangedrag verdwenen te zijn, en hij durfde niets te zeggen uit vrees, deze nieuwsgierigheid op nieuw op te wekken. Zoo kwam het, dat er een volstrekte stilte viel, terwijl zij de kamer ronddrentelde en zijn boeken en etsen bekeek, en hij haar met een vreemd strak ge voel in zijn keel gadesloeg, blijk baar veroorzaakt doordat hij haar te midden van zijn eigen omgeving aanschouwde. Ten laatste verbrak Mary het zwijgen.- „Nou Jim", zeide zij, „wat doen wij nu? Is dit de laatste maal ge weest, dat wij elkaar hebben ge sproken?" Er was maar één antwoord mo gelijk op deze vraag en dit volgde onmiddellijk. „Kijk eens" zei Jim, „ik wil niets doen, waardoor jij in ongenoegen met je vader komt". „Trek je daar maar niets van. aan", gaf Mary ten antwoord. „Als vader's zenuwen en humeur aan vaste regels onderhevig waren, zou den we tenminste kunnen overleg gen, hoe wij daar tegen in moesten gaan. Maar ik heb ze nu al twintig jaar bestudeerd en daar is geen peil op te trekken. Ik ben natuurlijk niet van plan je voorloopig bij ons thuis te vragen, maar als jij mij vraagt om eens met je uit te gaan of als wij elkaar bij toeval er gens ontmoetten snap je?" Jim snapte het en het werd hem te moede alsof zijn keel langzamer hand werd dichtgeschroefd. „Maar wij zullen elkaar in ieder geval voorloopig niet kunnen spre ken", vervolgde Mary, „omdat vader en ik morgen naar Hampshire gaan, naar Odiham". „En het adres?" vroeg Jim, die naar de schrijftafel liep. Mary lachte. „New Court", zeide zij. „Maar, denk er om, geen toevallig vliegon geluk in den moestuin of iets van dien aard. Brieven zijn toegestaan, binnen redelijke grenzen, meer niet". Jim kon geen woord uitbrengen, terwijl een golf van jalouzie in hem opsteeg bij de gedachte aan de lam melingen (hij wist zeker dat het lammelingen waren), die op New Court woonden. Iets van deze ge dachte was blijkbaar op zijn gelaat tot uitdrukking gekomen, want Mary zei ineens op beslisten toon: „Houd nu maar op, Jim. En be schouw het niet als een aanmoedi ging, dat ik je vanmiddag heb opge zocht". „Neen, Mary", zei Jim bedeesd. „Zie je, het was waarschijnlijk al leen maar door nieuwsgierigheid". „Ja, Mary". „Maar als wij eenmaal buiten zijn, zal ik zien, dat ik het van vader te weten kom en als het voor herha ling vatbaar is, zal ik het je vertel len". „Graag, Mary". „Dat is alles. Daar is mijn taxi". Lush was bij de deur verschenen. „Ik zal je even uitgeleide doen", zei Jim. „Niet toegestaan. Da-ag", en weg was zij. Het benauwde gevoel in Jim's keel verdween, doch nu begonnen zijn oogen te branden. Een gedach te kwam plotseling bij hem op. „Lush", riep hij uit. Lush kwam terug en keek hem afwachtend aan. „Waarom, voor den drommel, kwam je zoo even binnen? Ik had toch niet gebeld?" Lush begreep onmiddellijk de ware toedracht. „U zult op dien bel knop hebben gestaan, mijnheer. De bel rinkelde onafgebroken geduren de twee of drie minuten. Ik meende dat u mijn tusschenkomst verlang de, mijnheer". „O", zei Jim, en nog eens „O". Toen hier niets op volgde, trok Lush zich weer terug, Er was ook niets meer te zeggen. Mary zou hem nooit weer komen opzoeken, dus het had geen zin Lush te zeggen, het niet weer te doen of de bel te laten demontee- ren. Hij voelde zich op eens erg eenzaam en ontmoedigd. Hij had vandaag ook te veel ondervonden. Zou hij maar niet een hartverster king nemen? Neen, duizendmaal neen, niet zoolang die fijne geur, die hem aan Mary deed denken, nog in de kamer hing; dat onbeschrijflijke parfum, dat hij snoof nog eens. Het verdween al. Verduiveld! Goede hemel, het was al laat.Hlj moest zich gauw gaan verkleeden, anders zou hij nog te laat zijn voor dat vervelende diner met dien ver velenden kerel. Nijdig liep hij naar zijn slaapka mer en sloeg de deur met een smak achter zich dicht. Nadat hij zijn smoking had aangetrokken, waarbij hij een knoopsgat van zijn overhemd had uitgescheurd en zich in zijn ve) had geknepen bij het aandoen van zijn boord, herinnerde hij zich, dat hij tegen Cash had gezegd, dat het informeel zou zijn. Hij vloekte nog maals, zocht een minder nette jas en hoed uit, dan die welke Lush voor hem had klaar gelegd en wel ke hij meer in overeenstemming oordeelde met zijn neerslachtige stemming, en begaf zich op weg naar zijn club. Terwijl de bedroefde Jim lang zaam zijn weg naar de Port Club vervolgt, zullen wij den nieuwsgie rigen lezer inlichten omtrent Mary Steele en hoe zij in Jim"s leven is gekomen. Jim's eerste ontmoeting met Mary Steele had plaats gehad in 1916 en onder omstandigheden, waar geen van beiden gaarne aan terugdacht. Het gebeurde namelijk op een thé- dansant, die Lady Plater in haar huis op Portman Square voor offi cieren van het expeditieleger gaf, wanneer zij met verlof in Londen waren. Jim's tegenwoordigheid daar kan voldoende verklaard worden door het feit, dat hij een uitnoodiging had ontvangen voor een bijeen komst, om overleg te plegen om trent de oprichting van een ge denksteen voor den overleden rec tor van zijn universiteit, en waarvoor Lord Twickenham zoo vriendelijk v/as geweest zijn ontvangkamer ter beschikking te stellen. Hij was toen in een van zijn perioden van inva liditeit en genoot, als bijna genezen, beperkte beegingsvrijheid buiten het hospitaal waar hij was opgenomen; en daar hij zich om half zes steeds moest melden, greep hij iedere ge legenheid aan, wanneer hij niet naar een matinée kon gaan, om het con tact met de samenleving in stand te houden. Daar hij Lord Twicken ham's invitatiekaart had verloren, kwam hij op den verkeerden dag in Portman Square en een aantal taxi's voor no. 44 A gewaar wordend, gaf hij zijn chauffeur opdracht daar heen te rijden. Hij werd verzocht zich naar boven te begeven, en kwam in een groote kamer terecht, waar op gramofoonmuziek werd ge danst. Hij begreep onmiddellijk dat hij zich vergist had, doch voor hij zich uit de voeten had kunnen ma ken, had hij Mary gezien en was meteen smoorlijk verliefd op haar geworden. Mary's aanwezigheid aldaar kan op haar beurt verklaard worden door haar jeugd en onervarendheid, waardoor zij een gemakkelijke prooi voor Lady Plater was geworden. Deze vriendelijke dame, die als echtgenoote van een ex-gouvemeur zitting had in tallooze comité's van officierenclubs, zorgde er voor, dat haar invitaties steeds op het bord met mededeelingen waren geprikt en ging vervolgens haar adellijke kennissen af, om hen over te halen, hun weerlooze dochters voor het feest af te staan. Na dit bewerkstel ligd te hebben, liet zij het aan haar dame van gezelschap over om de gramofoon af te draaien en ging zelf met een barstende hoofdpijn naar bed. Mary's moeder was al vele ja ren geleden gestorven, doch haar vader was directeur van verschil lende maatschappijen, waarvan de ex-gouverneur president-commissa ris was en daar hij af en toe in 't huis op Portman Square dineerde, en bij een van die gelegenheden over zijn dochter sprak, was Mary's lot be zegeld. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5