Ir. LOUWES „Tusschen ons en den honger staat aileen een goede organisatie". Het bier wordt heden 15 procent lichter. Glimlachje. TWEEDEJiLAD ALKMAARSCHE COURANT VAN WOENSDAG 15 JANUAmi941. Afkondiging voedsel voorziening sbesluit. Strenger optreden tegen overtredingen. Het Verordeningenblad van: 13 Januari bevat eeni nieuw voedsel- voorzieningsbesluit. Aan de hand van toelichtingen, ontvangen van Oberregierungsrat Freiherr Von der Wense en van den regeeringscommissaris voor de voedselvoorziening, den heer S. L. Louwes, deelt het A. N. P. hierom trent het volgende mee: Het oogmerk van de veror dening is te zorgen, dat de voorhanden voedselvoorraden zoo billijk mogelijk over de ge heel© bevolking verdeeld wor den. Daarvoor moet de sluik handel eni het clandestien) ver werken van producten, welke voor de voedselvoorziening van belang zijn, strenig worden tegengegaan. Ht besluit beoogt alleen de be langen der Nederlandsche bevol king te behartigen, eeniig Duitsch belang wordt er niet mee gediend. Daarom zijn aan de Nederland sche ambtenaren ruimere bevoegd heden toegekend, bevoegdheden in- tusschen, "welke in het Nederland sche recht niet onbekende figuren vormen. Hoewel de landbouw-crisiswet 1933 tezamen met de wet van 30 September 1938 (Staatsblad 639c) voor de overheid reeds verschillen de bevoegdheden inhoudt tot het treffen van regelingen op het ge bied der voedselvoorziening, is het gebleken, dat onder de huidige tijdsomstandigheden aan ruimere bevoegdheden op dat gebied drin gend behoefte bestaat. Zoo is het op grond van de landbouw-crisis- wet 1933 niet mogelijk, geboden te stellen of directe verplichtingen op te leggen. Dit, was aanleiding, dat tal van regelingen, welke in de laatste maanden ten behoeve van de voedselvoorziening moesten worden getroffen, noodzakelijker wijze een gewrongen en onduidelijk karakter verkregen, omdat hetzij door middel van verbodsbepalingen, hetzij door het opleggen van voor waarden, getracht moest worden het beoogde doel te bereiken. Voorts is als gemis gevoeld, dat tie landbouw-crisiswet 1933 de overheid niet de mogelijkheid biedt om, indien aan een voorschrift niet wordt voldaan, er op snelle wijze voor zorg te dragen, dat de betref fende maatregel ook daadwerkelijk wordt uitgevoerd. Gewezen moge b.v. worden op de verplichting van producten aan de overheid. Indien een producent of een handelaar deze verplichting niet nakomt, dan kan hij strafrechtelijk of tuchtrechtelijk worden vervolgd desnoods met in beslagneming der goederen Inleve ring op de voorgeschreven wijze kan echter niet op grond van de landbouw-erisiswet 1933 worden afgedwongen, waardoor kostbare voedselvoorraden verloren kunnen gaan. Ook ten aanzien van andere voorschriften, b.v. tot bewerking of verwerking van producten volgens bepaalde richtlijnen, is de bevoegd heid van de overheid om bij niet- nakoming rechtstreeks daadwerke lijk in te kunnen grijpen, onmis baar. Surrogaten. Op grond van de landbouwcri- siswet 1933 kunnen slechts regelen worden gesteld ten aanzien van producten van den landbouw. In verband met de eischen, welke een behoorlijk verloop der voedselvoor ziening thans stelt, is dit te beperkt. Zoo dient thans ook ten aan zien van surrogaten van land bouwproducten regelend te kunnen worden opgetreden en dienen ook regelen gesteld te kunnen worden ten opzichte van het gebruik van grond- en hulpstoffen door den landbouw, zooals kunstmeststoffen, ver pakkingsmateriaal. Tenslotte is het gewenscht ge oordeeld op grond van de noodzaak, dat thans ieder, die eenige functie bij de voedselvoorziening vervult, ten volle zijn plicht doet, eenige al gemeen© voorschriften op te nemen, welke ten doel hebben handelingen, die niet in overeenstemming zijn met de door de overheid op het ge bied der voedselvoorziening beoog de doeleinden, strafbaar te stellen. Zoo is thans in het voedselvoorzie- ningsbesluit o.a. bepaald, dat ieder, die een handeling verricht, welke van belang is voor de voedselvoor ziening daarbij die zorg moet aan wenden, welke met inachtneming van de tien aanzien van de voedsel voorziening bestaande omstandig heden redelijkerwijze van hem ver langd kan worden. Voorts moet hij van alles wat zijn, bedrijf betreft, op behoorlijke en duideljjike Wijze aan- teekeniing houden. Menschelijk voedsel. Om te bevorderen dat producten, De Nederlandsche schaatskampioen H. Buyen die voor menschelijk voedsel kun nen dienen, ook zooveel mogelijk daarvoor worden aangewend, is het verbod gesteld, dat kennelijk voor menschelijk© consumptie bestemde of geschikte producten in beroep of bedrijf voor andere doeleinden wor den aangewend, tenzij daartoe door of vanwege den secretaris'-generaal toestemming is verleend. De krachtens het voedselvoorzie- ningsbesluit op te leggen straffen zijn zwaarder dan die van de land bouw-erisiswet 1933. Zoo kan ge vangenisstraf van ten hoogste acht jaren, of geldboete van ten hoogste vijftig duizend gulden worden op gelegd, waardoor tevens preventie ve hechtenis mogelijk is geworden. De positie van onze voedselvoorzie ning eischt, dat de op dit gebied door de overheid vastgestelde voor schriften stipt worden nageleefd. Zoo noodig zal dan ook niet worden geschroomd, een behoorlijke nale- viong door toepassing van strenge straffen af te dwingen. Het voedselvoorzieningsbesluit heeft, evenals de landbouwcrisiswet 933, het karakter van een bevoegd- hedenwet. Het zal naast de land bouw-erisiswet 1933, welke voor- loopig niet wordt ingetrokken, gelden. „Tusschen ons en de honger staat alleen een goede organi satie", aldus de heer Louwes. Laat ieder nu goed begrijpen, dat sluikhandel en clandestien slachten de voorraden alleen, maar daarheen brengen, waar zij niet inoeten zijn. De finan cieel zwakke bevolkingsgroe pen worden erdoor beroofd van het haar toekomende aandeel in den totalen voorraad. De DE STAATSBEGRAFENIS VAN DEN JAPANSCHEN PRINS SOJONJI. Het stoffelijk overschot wordt door de straten van Tokio naar het Hibiyapark gebracht. (Holland) KOLENSCHEPEN, DIE ZICH MOETEN AANMELDEN. Van. het departement van water staat ontving het A.N.P. de volgen de mededeeling: Schippers van met kolen of cokes geladen schepen, die wegens het ijs hun bestemming in het binnenland niet hebben kunnen bereiken, wor den verzocht zich rechtstreeks of door middel van den dichtstbij zijn- den bevrachtingscommissaris tele fonisch aan te melden bij het cen- traal-expeditie-kantoor der mijnen, telefoon 3141 te Heerlen en daarbij op te geven: den naam van het schip en dien van den schipper, de lading, de bestemming en de ligplaats. Den schippers wordt voorts me degedeeld, dat zij hun reis dienen te vervolgen, zoodra dit in verband met den ijstoestand mogelijk is. EXPRESSEBESTELLINGEN NAAR HET BUITENLAND. Met ingang van gisteren is tus schen Nederland en België, alsmede tusschen Nederland en het neutrale buitenland, bij gewone en aangetee- kende briefzendingen van eiken aard, behalve postpakketten ook de expressebestelling toegelaten. AUTO GESLIPT EN TEGEN DE BOOMEN GEREDEN. Een dcode. Tengevolge van den gladden weg is een veeauto van den expediteur van der We'erd uit Doornspijk tus schen Wezep en Kampen t^gen de boomen gereden. De auto werd ge heel vernield. Alle zes inzittenden liepen door de botsing verwondin gen op. Twee van hen, de gebrs. H. J. en J. van Driesten, zoo ernstig, dat zij naar het ziekenhuis te Kam pen moesten worden vervoerd. Daar is H. J. van Driesten aan de opgeloopen verwondingen be zweken. clandestiene handel en verwer king zijn ernstige sociale ver grijpen. Hiertegen kan en zal nu met kracht worden opge treden,. „Het is zoo jammer", zoo vervolg de de heer Louwes, „dat er met straf moet worden gedreigd. Eigen lijk zou het moreel besef van ons ïplk voldoend© moeten zijn," Het Centraal BrouwerijKantoor, gevestigd te Amsterdam, heeft een circulaire gezonden aan de exploi tanten van restaurants, café's, slij terijen en winkels, waarin een op 15 dezer ingaande vermindering van het gehalte van het bier met 15 pet. wordt aangekondigd. Wij ontleenen aan deze circu laire het volgende: De bieromzet stijgt tegenwoordig zoodanig, dat hierdoor de grond stoffenpositie der brouwerijen be invloed wordt. De overheid heeft daarin aanleiding gevonden het brouwerijbedrijf eenige beperkin gen op te leggen. Deze maat regelen worden uitgevoerd door het Centraal Brouwerij-Kantoor, waarin de geheele Nederlandsche brouwindustrie georganiseerd is. Teneinde in de tegenwoordige omstandigheden een waarborg te scheppen voor een regelmatige biervoorziening, wordt het gehalte van het bier per 15 Januari 1941 met ongeveer 15 procent verlaagd. Een dergelijke verlaging heeft op de smaak geen merkbaren invloed, zoodat de bierverkoop daaronder niet behoeft te lijden. De maatregel betreft het bier van alle Nederlandsche brouwe rijen. Ook het buitenlandsche bier zal hieronder vallen, zooals ons door de desbetreffende autoriteiten is toegezegd. Het is niet mogelijk om in ver band met de gehalteverlaging de verkoopprijzen der brouwerijen te verminderen. Tegenover de grond- -stoffenbesparing staat namelijk een prijsverhooging van die grondstof fen. Bovendien is er een wijziging van de bieraccijns te verwachten. Het is nuttig er hierbij op te wijzen, dat hpt bier met verlaagd gehalte niet als een soort oorlogs bier is te beschouwen. Er worden immers geen andere dan de ge bruikelijke grondstoffen in ver werkt. Ik word nog razend met al die brieven, en dat alleen door een stomme drukfout. Ik zoek een secre taris voor 150 in de maand, maar geen voor 1500!! BRIEVENBUS IN .n,a GESTOKEN. Enkele jongens hebben gister middag te Groningen kans gezien een brandend voorwerp in de brie venbus der P. T. T. aan het Zui- derdiep te werpen. De inhoud van de bus is voor het grootste gedeelte verbrand, waardoor begrijpelijker wijze verscheidene personen ge dupeerd zijn. De baldadige jongens zijn door de recherche aangehou den en ter beschikking van den Officier van Justitie gesteld. Varken gestolen en geslacht. - De landbouwer H. te Heino kwam gisteren tot de ontdekking, dat een varken uit het hok was ontvreemd. Bloedsporen wezen er op, dat het dier ter plaatse was gedood. De politie slaagde erin den dader te Zwolle te achterhalen. Daar werd ook het var ken, dat inmiddels was geslacht, in beslag genomen. Inbraak in distributielokaal. - In den afgeloopen nacht is ingebro ken in het uitdeelingslokaal van den distributiedienst in de Griseldestraat te Amsterdam. Zij bleken echter niet op de hoogte van het feit, dat iede- ren. avond de distributiebescheiden overgebracht worden naar het ge bouw Amstel 1, zoodat ze tevergeefs i gekomen waren. TER HERINNERING AAN DEN STORMVLOED VAN 1916 25 jaar geleden, 5n den nacht van 13 op 14 Januari 1916, woedde eew geweldige stormvloed aan onze kusten, die eenige dijkdoorbraken veroorzaakt, waardoor groote stukken van ons land onder water liepen, o.a. de Anna-Paulownapolder eni het gebied ten Noorden van Amsterdam tusschen Volendam en Buiksloot. Menschenlevens gingen verloren, honderden stuks vee verdronken in de stallen en eerst begin April kon men er aan beginnen de overstroomde polders weer droog te malen. Te Edam werd vee onder gebracht in de historische groote kerk. Deze werd na den brand van 1602 herbouwd. Op onze foto: het wereldberoemde doophek uit 1657 in de Groote Kerk te Edam. (Polygoon) DE WEDSTRIJDEN OM HET NATIONALE KAMPIOENSCHAP OP DE SCHAATS TE BERGEN (N.H.) De start van den spannenden strijd op de 500 meter tusschen Langedijk (rechts) en Dolf van der Scheer, die dit nummer won. (Polygoon) (Door omstandigheden eerst heden geplaatst). NU HET IJS NOG STERK GENOEG IS haast men zich om de z.g. rietschooten langs de ringvaarten te scheren. Met een scherpen schoffel snijdt men het riet af bij het ijsoppervlak, waarna het gebonden wordt om vervoerd te worden. Dit riet is bij uitstek geschikt voor dakbedekking van villa's en boerderijen. (Polygoon)

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5