DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De actie beperkte zich tot verkennings- aanvallen. Geen verandering aan het Grieksche front. Japan s nieuwe orde. DISTRIBUTIE-NIEUWS Uitreiking van nieuwe boter-, vet- en textielkaarten. VERDU 1ST ERIN GS- T1JDEN van 17.59 tot 9.41. Een boete van f 60.000 opgelegd. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zoo- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetal'.—i voor Alkmaar 2. franco door h»1 geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTILNs Van 15 rege's 1 25, elke regel meer f 0 25, groote contracten rabat. Groote 'etters oaar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h HÊKMS COSTER ZOON. Voordam f 9, postgiro 37060 Telef. 3320. redactie 3330. 143e Jaargang No. 13. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Twee bladen. Donderdag 16 Januari 1941 Berlijn, 15 Jan. (D.N.B.) Het op perbevel van de weermacht maakt bekend: Als gevolg van den ongunstigen weerstoestand heeft het Duitsche luchtwapen gisteren slechts boven Zuid-Engeland verkenningen ge daan. Hierbij kon de goede uitwer king waargenomen worden van de aanvallen, die de laatste nachten op voor den oorlog belangrijke doelen te Lymouth en Portsmouth onder nomen zijn. De Duitsche aanvallen. Berlijn, 16 Jan. (D.N.B.) In den loop van Woensdagavond zijn, naar het D.N.B. verneemt, Duitsche ge vechtsvliegtuigen gestart voor aan vallen op voor den oorlog belang rijke doelen in midden-Engelar.d. Bommen in Schotland en Kent. Berlijn, 15 Jan. (D.N.B.) Naar uit Londen gemeld wordt, hebben Duit sche vliegtuigen hedenochtend bom men geworpen op West-Schotland en in een district van het graafschap Kent. Engelsche bomaanvallen op Duitschland. Berlijn, 16 Jan. (D.N.B.) Een klein aantal Engelsche bommenwerpers is in den loop van Woensdagavond bo ven het Noord-Duitsche kustgebied verschenen. Op één plaats werden ook eenige bommen geworpen, wel ke volgens de tot dusver beschik bare berichten slechts kleine bran den in woonhuizen hebben veroor zaakt. Een vijandelijke aanval aan de grens van den Soedan aires.a^en. Ergens in Italië, 15 Jan. (Stefani) Hier volgt het 222ste Italiaansche weermachtsbericht: Aan het Grieksche front plaatse lijke acties zonder beteekenis. In Cyrenaica bedrijvigheid met tusschehpoozen van artillerie en pa trouilles in de streek van Tobroek en in die van Dzjaraboeb. Onze vliegtuigen hebben vijandelijke pantserauto's en artillerie doeltref fend gebombardeerd. De vijand heeft op enkele plaatsen in Libye aanval len gedaan, waardoor eenige gebou wen beschadigd zijn. In Oost-Afrika zijn vijandelijke gemotoriseerde strijdmiddelen, die een onzer stellingen aan de grens van den Soedan genaderd waren, met verliezen teruggeslagen. Onze luchtmacht heeft vijandelijke troe pen en vrachtauto's met bommen en mitrailleurvuur bestookt. Vijandelij ke vliegtuigen hebben Gorej, Ter- tale, Mojale en Mega gebombar deerd, waarbij geringe schade aan gericht is. Vijfhonderd millioen menschep zuchten onder het opzicht der blanken. Tokio, 15 Jan. (D.N.B.) Onder auspiciën van de Liga voor de emancipatie van de volkeren van Z.O.-Azië zal 24 dezer te Tokio een massa-meeting gehouden worden. De vereeniging heeft in dit verband een manifest gepubliceerd, waarin ver klaard wordt: Z.O.-Azië is eeuwen lang door de blanken aangevallen en veroverd. De volken van Z.O. Azië zijn onderdrukt en uitgebuit door hun veroveraars. Hun nationale ontwikkeling werd gedwarsboomd en van hun geboorterecht werden zij beroofd. Hun toestand is eenvou dig beklagenswaardig. Vijfhonderd millioen menschen in Annam, Co- chinchina, Oost-Indië, het Maleische schiereiland, Burma, Britsch-Indië, en de Philippijnen zuchten thans on der onrecht.' Deze volken van hun overweldigers te bevrijden en hen in de gelegenheid te stellen elk zijn eigen plaats in te nemen is onmis baar voor den opbouw van een nieu we orde in Azië en de vestiging van een duurzamen vrede in dit deel van de wereld. DE MENDOZA OPNIEUW UITGEVAREN. Montevideo, 15 Jan. (A.N.P.) Het Fransche stoomschip Mendoza, dat door Engelsche oorlogsschepen bin nen de neutraliteitszone in de Zuid- Amerikaansche wateren gewongen is zijn reis naar Frankrijk af te bre ken en in de haven van Montevideo bescherming te zoeken, heeft Dins dagmiddag een nieuwe poging on dernomen, door de Britsche blokka de te breken. Het Fransche schip, dat in den loop van den ochtend de haven van Montevideo was binnen- geloopen, was kort na den. middag weer verdwenen. Tot dusver zijn om trent de positie van de Mendoza nog geen berichten ontvangen. De Campana blijft voorioopig in de haven. Buenos Aires, 16 Jan. (D.N.B.) Aangezien over 't lot van 't Fransche levensmiddelenschip Mendoza nog steeds geen nadere bevestigde be richten ontvangen zijn, heeft het in de haven van Buenos Aires liggende Fransche schip Campana zijn oor spronkelijke reeds op Woensdag be paald vertrek voor onbepaalden tijd uitgesteld. Het valt hier algemeen op, dat op het F.ansche schip de blauw- wit-roode nationale kleuren, waar mede het schip aan '.eide boorden was gekenmerkt, thans plotseling overgeschilderd worden. Naar ver luidt zou ook de Campana, evenals de Mendoza, in hoofdzaak levens middelen en medicamenten naar Frankrijk brengen. Behalve de Cam pana liggen de Fransche schepen Formose, Aur-'gny en Katiola in de haven van de hoof lstad. Commentaar der Uruguaysche bladen. Montevideo, 16 Jan. (D.N.B.) Ook de Uruguaysche bladen schrijven thans over de Engelsche neutrali- teitsschending der Uruguaysche wa teren door de aanhouding van het Fransche vrachtschip Mendoza. La Tribuna schrijft: Het „anhouden van het Fransche s.s. Mendoza binnen onze territoriale wateren beteekent een flagrante schending die niet kan worden geduld en ver strekkende verklaringen van den kant van de Engelsche regeering eischt. De hou ding van Engeland heeft niet alleen ons land geschonden, maar is ook in strijd met den wil van de Ibero- Amerikaansche volkeren, die in de vaststelling van de continentale neu traliteitszone in Panama categorisch tot uitdrukking is gebracht. Bien Pu blico noemt het optreden van Enge land een „internationale geweld daad" en voegt hieraan toe: Het gaat hier om een flagrante inmenging zonder verzachten le omstandighe den van het standpunt der gebruike lijke juridische opvattingen van het volkenrecht, zooals de driemijlszöne. Het blad wijst er verder op, dat voor de La Plata -ivier niét eens de voor de open zee opgestelde regels geldig zijn. Alleen het pro-Engelsche blad El Pais tracht het Engelsche optre den te bagatelliseeren. LONDEN AARS MET LONG- ONSTEKING BEDREIGD. New-York, 15 Jan. (D.N.B.) De directeur van het Amerikaansehe ziekenhuis in Engeland, Wilson, is heden naar New-York teruggekeerd Hij verklaarde o.a., dat de Londe- naars de komende dagen met long ontsteking bedreigd worden, welke door de toestanden in de schuilkel ders veroorzaakt wordt. Groot opzien heeft het in Londen gewekt, dat in Liverpool de inspec teur van politie, Holburne, als leidei van een bende plunderaars ter dpod en twee zijner politie- assistenten tot hooge gevangenisstraffen veroor deeld zijn. Het proces moet een on beschrijfelijk beeld hebben opge leverd van de onveilige toestanden :n deze Engelsche havenstad, die door de Duitsqhe bomaanvallen zwaar ge teisterd wordt. De bende maakte on der leiding van dezen inspecteur van politie van de nachtelijke lucht- alarms gebruik, om op geraffineerde wijze kostbare particuliere bezittin gen te rooven. NOODLOTTIGE BRAND. New York, 16 Jan. (D.N.B.) Vier kinderen in den leeftijd van 4 tot 7 jaar zijn om het leven gekomen, toen in het Cariadeesche plaatsje Jonquiere in de provincie Quebec een woonhuis in brand raakte. De ouders der kinderen en een vijfde kind konden zich door uit het raam te springen jr veiligheid brengen. HAILE SELASSIE IN DEN SOEDAN. Rome, 15 Jan. (D.N.B.) Met be trekking tot door Reuter verspreide verklaringen van den in Khartoem (Soedan) vertoevenden vroegeren Negus van Abessinië Haile Selassie wordt van bevoegde zijde van het Italiaansche departement van kolo niën erop gewezen, dat het overbodig is, op d% dwaze beschuldigingen van den ex-Negus in te gaan. Wanneer deze als bloeddorstig despoot bekend staande intrigant beweert, dat Italië zijn heerschappij op terechtstellingen en onderdrukking der inlandsche bevolking grondvest, dan staan hier de volgende twee feiten tegenover, n.l. dat destijds in October 1935 dë eerste daad van maarschalk de Bono de opheffing der slavernij was, zoo- dat thans in heel Ethiopië geen en kele slaaf meer te vinden is. En voorts, dat de inlanders thans al lang de voordeelen van het Italiaansche bewind in vergelijking met de vroe gere tyrannie van Haile Selassie hebben ingezien. Ook heeft geen en kele van de Abessijnsche stamhoof den, die Italië trouw zijn, den ex- Negus in Khartoem een bezoek ge bracht, zoüals Haile Selassie be weert, wiens droom van den terug keer naar Addis Abeba in elk geval op tegenstand van de Italiaansche troepen en van de inlanders zelf zou stuiten. DE GELEVERDE AMERIKAAN- SCHE VLIEGTUIGEN ZIJN ONGESCHIKT. Buenos Aires, 15 Jan. (D.N.B.) De Amerikaansehe journalist Ingersoll deelt in een bericht mede, dat vol gens uitingen van Engelsche vlieg tuigbestuurders de door de Ver. Sta ten geleverde vliegtuigen ongeschikt zijn voor den strijd tegen het Duit-, sche luchtwapen wegens technische tekorten, gebrekkige bewapening en onvoldoende bescherming van de be stuurderscabine. ONRUST IN BRITSCH-INDIE. Moskou, 15 Jan. (D.N.B.) De „Prawda" verklaart in een eigen correspondentie over de situatie in Britsch-Indië dat de golf van on- derdrukkingsmaatregelen stijgt. De Engelsche autoriteiten doen in ver schillende lagen van de bevolking arrestaties in massa. Honderden ac tieve leden van het Britsch-Indische nationale congres zijn den laatsten tijd in hechtenis genomen. Het aan tal dergenen, die wegens hun hou ding tegenover den oorlog in de ge vangenis geworpen zijn, bedraagt vele duizenden. De rechtbanken werken onder hoogen druk. 't Blad beschrijft voorts, dat den laatsten tijd in talrijke steden en provincies stakingen en onlusten voorgevallen zijn. Te Nagpoer zijn 17.000 textiel arbeiders een politieke staking be gonnen en 10.000 arbeiders uit de kolenmijnen hebben zich bij hen aangesloten. Reeds eerder, hebben 15.000 arbeiders te Calcutta het werk neergelegd. Te Bombay, Delhi en in andere steden zijn algemeene sta kingen uitgebroken en bloedige bot singen tusschen betoogers en politie voorgekomen. De redenaars van de campagne voor burgerlijke ongehoorzaamheid trekken .door het land en houden overal toespraken tegen den oorlog. JAPANSCHE WAARZEGGER AAN HET WOORD. Duitschland zal een beslissende overwinning behalen. Tokio, 15 Jan. (Domei). Een be kende Japansche waarzegger, Don sio Kodama, heeft gisteren voor speld, dat dezen herfst vrede geslo ten zal worden tusschen China en Japan. Hij uitte deze voorspelling op de jaarlijksche nieuwjaarsbijeen komst voor sterrenwichelarij in de Peersclub, waar honderd leidende politici en officieren van leger en vloot aanwezig waren. De wichelaar voorzegde verder, dat Duitschland dit jaar een beslis sende overwinning zal behalen door een inval in Engeland, gepaard met geleidelijke verslapping van Enger land als gevolg van binnenlandsche Wrijvingen. De Ver. Staten zullen troepen „naar het Noorden.", naar Canada zenden in den' loop van dit jaar, zoo sprak de helderziende, die een somberen kijk had op de voor uitzichten van het (Japansche) ver bond voor dienst aan de natie, die „door een ramp getroffen zal wor den" als uitvloeisel van innerlijke oneenigheid. DE SCHADE AAN DE ILLUSTRIOUS. Berlijn, 15 Jan. (D.N.B.) Gisteren heeft de Britsche admiraliteit me degedeeld, dat het vliegtuigmoeder schip Illustrious ernstig is getroffen bij een aanval door stuka's. Van Duitsche militaire zijde verneemt het D. N. B. nog, dat het schip aan bakboord in de nabijheid van den schoorsteen door zware bomh. .n ge troffen en ernstig beschadigd is. Verder zijn de machinerieën bescha digd, zoodat het herstel geruimen tijd zal. vergen, hetgeen van buiten gewoon groote beteekenis is, omdat een vliegtuigmoederschip zoo be langrijk is. De Illustrious meet 23.000 ton. Het schip is na het uit breken van den oorlog voltooid. Volgens de Engelsche berichten bood1 het op twee dekken plaats voor 72 vliegtuigen. De bemanning be stond uit 1600 koppen. Rome, 15 Jan. (D.N.B.) De offi- cieele mededeelingen van de Brit sche admiraliteit over de verliezen der Engelsche vloot bij de botsingen in de Straat van Sicilië zijn, naar in bevoegde Italiaansche kringen verklaard wordt, erg gebrekkig ge houden, om de Engelsche openbare meening zooveel mogelijk te ontzien. In werkelijkheid zijn bij deze ope raties een Engelsche kruiser tot zin ken gebracht, drie Engelsche slag schepen, twee vliegtuigmoedersche pen, een kruiser en twee torpedoja gers getroffen en beschadigd. Aan' Italiaansche zijde bleven de verlie zen beperkt tot het tot zinken bren gen van een torpedoboot. DALING VAN HET AANTAL GECONTROLEERDE WERK- LOOZEN IN BELGIE. Brussel, 15 Jan. (A.N.P.) De daling van het aantal gecontroleerde werk- loozen blijft voortdurend aanhou den. In de week van 16 tot 21 December 1940 bedroeg zij 8728 eenheden of 4,18 t.h. van het aantal-dat bij het begin der week bestond. Deze week was vooral/van belang, omdat na 15 December geen arbeiders meer naar Duitschland zijn vertrokken, zoodat de vermindering van het aantal werkloozen uitsluitend te danken is aan de binnenlandsche markt. Het sterkste was de daling in de provincie Antwerpen, dan volgde West-Vlaanderen, Luik, Henegouwen en Brabant. In de andere provincies is een kleine stijging vast te stellen Wat het aantal werkloozen betreft in de groote steden, staat Antwerpen bovenaan met 36,115, vervolgens Brussel met 27,280, dan Gent met 14,671 en tenslotte Luik met 12,174 werkloozen. Op de 199,881 werkloo zen, die thans ingeschreven staan, wonen er 90,240 of 45,1 t.h. in deze vier groote steden. De vermindering van het aantal gecontroleerde werkloozen in de provincie Antwerpen is in hoofdzaak tce te schrijven aan het feit, dat bij na 2.000 dokwerkers konden worden aangenomen. De daling in deze werk groep bedroeg dan ook 22,1 t.h. Verder had een belangrijke daling plaats in de aardewerkindustrie. De bewerkte metalen, de groeven, het kleedingbedrijf, de papierindustrie en de textielindustrie. De sterkste stijging was waar te nemen bij het dienstpersoneel, daar op volgden de bouwarbeiders. Naast de statistiek van de gecon troleerde werkaanvragen, wordt (hans de door den „nationalen dienst voor arbeidsbemiddeling en toezicht" bijgehouden statistiek der nietgecon- troleerde werkaanvragers (categorie b.) van beteekenis, evenals de sta tistiek der werkaanbiedingen. Uit deze statistieken blijkt, dat op het eipde der week 14.409 nietgeeon- troleerde werkaanvragers ingeschre ven stonden, waarvan 10,547 mannen en 3,862 vrouwen. Verder waren er 1.526 werkaanbie dingen. RUSSISCH-ROEMEENSCHE HANDELSBESPREKINGEN VOORTGEZET. Moskou, 15 Jan. (D.N.B.) Naar vernomen wordt, worden de kori voor Kerstmis geschorste Russisch- Roemeensche economische onderhan delingen thans voortgezet. De Roe- meensche onderhandelaars onder leiding van den onderstaatssecreta ris van het ministerie van economi sche zaken, Nemojanu, hebben gis teren reeds een bespreking gehad met vertegenwoordigers van het volkscommissariaat van buitenland- schea handel, naar verluidt. 's-Gravenhage, 16 Jan. De secretaris-generaal van de de partementen van handel, nijver heid en scheepvaart 'en van landbouw en visscherij maakt bekend, dat zeer binnenkort zal worden overgegaan tot de uit reiking van een nieuwe serie textielkaarten en boter- en vet kaarten. Deze uitreiking zal op de gebruikelijke wijze door de plaatselijke distributiediensten geschieden op nader door deze diensten bekend te maken plaats en tijd. TEXTIELKAARTEN. Er zullen wederom verschillende textielkaarten, elk van 100 punten, worden uitgereikt voor de navolgen de groepen van personen: a. mannen en jongens, die gebo ren zijn vóór 2 Febr. 1926; b. vrouwen en meisjes, die gebo ren zijn vóór 2 Febr. 1926; c. jongens, die geboren zijn op of na 2 Febr. 1926 maai vpór 1 Febr. 1938; d. meisjes, die geboren zijn op of na 2 Febr. 1926 maar vóór 1 Febr. 1938. Toeslagkaart. Bovendien zal één toeslagkaart voor textielproducten (50 punten) worden uitgereikt aan elk hoofd van een gezin met ten minste twee min derjarige kinderen dat voor het hieronder vermelde aantal gezinsle den een gezamenlijk jaar-inkomen heeft hetwelk minder bedraagt dan het achter dat aantal vermelde be drag: 3 gezinsleden minder dan 1050 4 gezinsleden minder dan f 1400 5 gezinsleden minder dan 1750 enz. enz. dus per verder gezinslid telkens 350 meer gezamenlijk jaarinkomen (b.v. voor een gezin van 9 personen is de grens dus 9 x/ 350 3150). Bij de uitreiking van de textiel kaarten zullen geen punten worden ingehouden. Ten behoeve van de in- wonenden van instellingen met vaste bevolking, b.v. kloosters, zullen tex tielkaarten voor ieder dezer inwo- nenden worden verstrekt. BOTER- EN VETKAARTEN. Evenals dit bij de eerste uit reiking van boter- en vetkaarten het geval was, zullen in het al gemeen boterkaarten worden verstrekt, doch personen of ge zinnen, waarvan het jaarinko men over 1940 minder bedroeg dan het hieronder vermelde be drag, kunnen desgewenscht voor vetkaarten in aanmerking ko men. Vetkaarten kunnen derhalve uit sluitend aangevraagd worden door personen die behooren tot gezinnen, welke voor het hieronder vermelde aantal gezinsleden een gezamenlijk jaarinkomen over 1940 hadden, dat minder bedraagt dan het achter dat aantal vermelde bedrag: 1 persoon minder dan 1000 2 gezinsleden minder dan 1100 3 gezinsleden minder dan 1200 4 gezinsleden minder dan 1300 enz. enz. dus per verder gezinslid telkens 100 meer gezamenlijk jaarinko- Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 16 Januari: op 22.18 onder 10.57 20 Januari laatste kwartier. Het A.N.P. meldt: In verband met het feit, dat in de afgeloopen drie weken drie in Den Haag parkeerende auto's van de Duitsche weermacht door Nederlandsche staatsburgers op zettelijk beschadigd zijn, is op grond van artikel 1 van de ver ordening nr. 7/1941 over de op legging van prestatieplicht aan verschillende inwoners van Den Haag, van wie aan te nemen is, dat zij de bovenbedoelde hande lingen hebben goedgekeurd of begunstigd, de verplichting tot betaling van een schadeloosstel ling en zoengeld tot een totaal- bedrag van 60.000 opgelegd. men. Ieder der leden van b.v. een gezin, bestaande uit acht personen, met een gezamenlijk jaarinkomen over 1940 van minder dan f 1700 kan dus desgewenscht in aanmer king komen voor een vetkaart. Ten behoeve van kinderen, die geboren zijn op of na 2 Febr. 1936, zal slechts een halve boter- of vetkaart worden uitgereikt. Extra vetkaarten. Personen, die zwaren of zeer zwa- ren arbeid verrichten, komen in aanmerking voor extra vet kaarten, dus ook, indien zij bij de gewone uitreiking boterkaarten ontvangen. Zij, die zwaren arbeid verrichten, ontvangen een halve vetkaart extra en zij, die zeer zwaren arbeid ver richten, twee heele vetkaarten extra. De beoordeeling, of.iemand zwaren dan wel zeer zwaren arbeid verricht, berust bij den plaatselijken distribu- tiedienst. Aanvraagformulieren. Degenen, die overeenkomstig het bovenstaande in aanmerking kunnen komen voor toeslagkaarten voor textiel of voor vetkaarten, dienen op nader door de plaatselijke distribu tiediensten te bepalen dagen een daartoe bestemd formulier bij deze diensten af te halen en ingevuld wederom in te leveren. Personen, die behooren tot gezin nen, waarvan het gezamenlijk in komen boven de aangegeven grens ligt, behooren dus geen formulier af te halen, evenmin als zij, die niet voor vetkaarten en toeslagkaarten voor textielproducten in aanmerking wenschen te komen. Met nadruk wordt er de aan- dacht op gevestigd, dat het ruilen van boterkaarten tegen vetkaartcn na de uitreiking niet meer zal worden toegestaan. DE „BUITENZORG" IN NOOD. New York, 15 Jan. (D.N.B.) Radio Mackay heeft een S. O. S.-sein opge vangen van het Nederlandsche s.s. „Buitenzorg" dat door Engeland overgenomen is. Het schip seinde dat het aan den grond geloopen was en snel zonk. De positie werd niet opgegeven. De „Buitenzorg" meet 7098 brt., is in 1916 bij de Schelde gebouwd en behoorde aan den Rotterdamschen Lloyd. FINSCHE KINDEREN BIJ BRAND OMGEKOMEN. Helsinki, 15 Jan. (D.N.B.) Vier kin deren van een arbeidersgezin kwa men vanmorgen tijdens afwezigheid van hun ouders met vuur in aanra king, waarbij het huis in brand ge raakte. Als gevolg van den heer- schenden wind was het huis binnen enkele minuten in de asch gelegd. De vier kinderen zijn hierbij jam merlijk omgekomen, GEEN VLAGGEN IN DUITSCHLAND. Berlijn, 15 Januari (D.N.B.) De rijksministers van binnenlandsche zaken en van volksvoorlichting en propaganda deelen mede, dat op den dag der stichting van het rijk (18 Januari) en op den dag der nationale verheffing (30 Januari) dit jaar niet, zooals in andere jaren gebruikelijk, algemeen de vlaggen zullen worden uitgestoken. DE MAGINOTLINIE WORDT GESLECHT. Berlijn, 15 Jan. (A.N.P.) In Duit sche politieke kringen verluidt, dat de Fransche Maginotlinie, die 500 mil lioen dollar gekost heeft, zal worden geslecht. Ter bevordering van den land- en tuinbouw zal het land in kleine perceelen verdeeld en ter be schikking van boerengezin-»n ge- worden. Zie verder Buitemanu o3 le J>1.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1