STAD EN OMGEVING Veilingen Kennemerland. LAATSTE BERICHTEN De uithuizige en zijn vijandinnen. RECH BURGERLIJKE STAND FILMNIEUWS dagblad-reclame: AMSTERDAMSCHE BEURS be: Naar n gelui BUITt EERSTE BLAD EERSTE Alkmaar, Donderdag. HET ETEN VAN DE CENTRALE KEUKEN. Gegadigden voor het eten van de Centrale keuken zij medegedeeld, dat dit eten Dinsdag 21 Januari aan de vier genoemde bureaux ver krijgbaar wordt gesteld. Zij die dit wenschen te betrekken moeten er zorg voor dragen zich te voren aan het hoofdbureau van een knipkaart te verzekeren, waarop zij den dag voor het verstrekken van het eten aan het distributiebureau hunner keuze dagkaarten kunnen bekomen. GESLAAGD. Voor het te Rotterdam gehouden examen bevolkingsboekhouding s'aagde mej. S. Mulder, alhier. De heer H. Arntz alhier slaagde voor het examen boekhouden di ploma „Mercurius". STENOGRAFIE EN MACHINE- SCHRIJVEN. Bij de examens voor stenografie systeem Groote en machineschrijven, gehouden op 15 Jan., te Amster dam, onder leiding van den ontwer per, den heer A. W. Groote, slaag den: Voor kantoorstenograaf 130 letter grepen per minuut de dames A. v. Lunen en G. Bremmers te Castn- cum, B. Banke (met lof), A. Adams, T. Schoen, G. Schoonhoven, allen te Alkmaar, en de heeren B. Leguit en H. van Beugen te Alkmaar. Voor machineschrijven: mej. T. Sommer te Alkmaar met een snel heid van 212 letteraansL per minuut; mej. G. v. ,d. Heuvel te Ursem met 204 aansl., mej. N. Kostelijk te Alk maar met 199 aansl., mej. G. Tromp te Schoorl met 230 aansl., de heer J. Vink te Alkmaar met 228 aansl. (met lof), de heer H. Wolfswinkel te Heerhugowaard met 183 aansl. en de heer K. J. Houtkooper te Alk maar met 179 aanslagen. Voor de vereen, van leeraren slaagden voor het diploma Engel- sche handelscorrespondentie de da mes Fr. Mulder en M. v. Gorkum te Alkmaar en de heeren F. Mollevan- ger te Alkmaar, G. J. Vermeulen te Bergen en J. Drost te Heiloo. Voor Duitsch: de heeren R van Vliet en Fr. Poll te Alkmaar en C. Drost te Heiloo. Voor boekhouden: mej. G. Witte- man te Allernaar en de heer R. Pan der te Koedijk. Voor het Mercurius slaagde de heer B. van den Berg te Alkmaar voor het diploma Ned. handelscor respondentie. Voor tachografie slaagde de heer M. Philips te Alkmaar voor het di ploma 165 lettergrepen per minuut. Voor het te Amsterdam gehouden examen machineschrijven slaagden o.a. de heeren J. Kühne met 226 (foutlooze) aanslagen per minuut, .T. dc Boer met 170 aanslagen en J. de Reus met 160 aanslagen, allen wo nende te Alkmaar. AFLOOP VAN VERKOOPINGEN. Woensdag vond in 't Gulden Vlies de veiling bij afslag plaats van onderscheidene perceelen te Alk maar, waarvan op 8 Januari ten overstaan van notaris mr. J. W. van dre Heide de inzet plaats had. Er werd slechts cén perceel gemijnd, nl. een huis cn erf aan de Wagenmaker straat no. 17, groot 1.02 Are. Dit per ceel stond in bod op 3430 en werd op 50 gemijnd door den heer Mat- thijsen te Alkmaar. 'N RARE FAMILIE IN HET GULDEN VLIES. Voor een uitverkochte zaal hebben de „Komedianten", het gezelschap van Joh. Kaart, gisteravond voor de derde maal in het Gulden Vliès op gevoerd de klucht ,,'n Rare Fami lie". Onbedaarlijk is er gelachen, de spelers waren bijzonder op dreef en het daverend applaus na elk der be drijven bewees wel, dat men zich kostelijk amuseerde. Dat Joh. Kaart weer een groot deel van den bijval voor zich mocht opeischen, spreekt van zelf. Maar ook de andere dames en heeren mogen met voldoening terugzien op het aandeel, dat zij in het succes van deze klucht hadden, 't Was een echt vroolijke avond en men mag zeker met Sylvain Poons zeggen: „Houd dat eens even vast". HERBENOEMING VAN BURGEMEESTERS. Met ingang van 1 Febr. is de heer J. Zwart, burgemeester van de gemeente Winkel, in die functie herbenoemd. De burgemeester van Abbekerk. de heer J. Sijp, wiens ambtstijd op 15 Febr. a.s. verstreken zou zijn, is eveneens herbenoemd. HOOGE HOUTPRIJZEN. Bij de Dinsdag te Heiloo ge houden houtveiling (in hoofdzaak s'iet- en rijshout) werden ander maal hooge prijzen besteed, welke van twee tot driemaal den pr(js van 1940 inhielden. Het dikke hout (ge schikt voor brandhout) werd voor lancy-prijzen verkocht. IJSBAAN SPORTPARK. Morgen zal er op de tennisbanen van het Sportpark weer schaatsen gereden kunnen worden. DIEFSTAL TE HOOGWOUD. Twee pakken margarine, bestemd voor gesteunde en tewerkgestelde lieden in Hoogwoud, zijn aldaar ge stolen uit het bestelhuis van den Alkmaarschen vrachtrijder B. Van aen diefstal is aangifte gedaan bij de politie. HEILOO Jaarvergadering begrafenisver- eeniging. - De voorzitter, de heer G. Smits, opende de goed bezochte vergadering met een inleiding over wat is geweest en nog zal kunnen komen. De vereeniging heeft op November haar. 10-jarig bestaan herdacht en de oprichters kunnen met voldoening hierop terug zien. Een nieuwe rouwkamer is aange schaft en op 31 December was er een schuld van nog slechts 25.99 Het jaarverslag sloot zich hierbij aan. Het ledental gaat regelmatig vooruit; ieder gezin stelt wan neer de dood aanklopt prijs öp een goedkoope en nette begrafenis Het ledental nadert de 300. Bij zondere dank werd gebracht aan den vertrokken secretaris voor alles wat hij heeft verricht. Uit het financieel verslag bleek, dat de ontvangsten en uitgaven 863.11 waren, voordeelig saldo 18.71 'A. De schuld is pl.m. 30. In het bestuur werden herkozen de heeren P. Oud en J. Schager en gekozen de heer N. Bakker Azn. De heeren F. J. Jensch en P. Kee- man werden benoemd als vaste dra gers en als reservedragers de heeren A. Bakker en Joh. Kieft. De contributie werd voor 1941 bepaald op 0.50 per lid en per ge zin. Van de kascommissie was ander maal een verzoek ingekomen om de afrekening van begrafenissen te laten verrichten door den penning meester en niet door den uitvoerder. De voorzitter zeide dat de vergadering hierover niets te ver tellen heeft en het geheele bestuur wil het laten zooals het is (door den uitvoerder). Aan den secretaris en den pen ningmeester werd een gratificatie oegekend. Besloten werd om zich ten aan zien van de loonbelasting te ver staan met den inspecteur der be lastingen en vrijstelling te vragen. Ook wetd goedgekeurd om voor de begrafenissen van leden (en dus ook huisgenooten) in de le en 2e klasse de rouwkamer gratis be schikbaar te stellen. Na rondvraag volgde sluiting. Booinen rooien. - Door den rijkswaterstaat is het rooien van iepen en andere boomen, die hier en daar (o.a. aan den Kennemer- straatweg ongeveer 130) gerooid moeten worden, opgedragen aan den heer G. Oudhoff, alhier. KOEDIJK. De vaart naar de veiling open - De tuinbouwvereeniging de West heeft, toen dooi was ingetreden, de 10 k.m. lange vaart naar de veiling te Broek op Langendijk met behulp van de tuinders en hunne arbeiders, gezamenlijk ongeveer 200 man, doen openhakken en het ijs uit de vaar geul ter breedte van 2)4 a 3 m. doen verwijderen. Daar het ijs een flinke dikte had, is men er vanaf Maandag middag tot Dinsdag 4 uur mee bezig geweest. Verwacht mag worden dat nu de aanvoer aan de veiling weer regelmatig zal plaats hebben. Uitreiking extra bonnen wegens zwaren arbeid. - De uitreiking van extra bonnen vleesch en brood op het gemeentehuis alhier zal plaats vinden voor den Kanaaldijk, Huis waard, Kleimeer en Daalmeer, op Vrijdag 17 Januari, des morgens tusschen 9.30 en 12 uur. Voor de bewoners van Sint- Pancras en Zeswielen geschiedt de uitreiking eveneens op Vrijdag 17 Januari (ir. café Ottink), des na middags tusschen 2 en 4 uur. Medegebracht dient te worden, naast de starhkaart, een verklaring van den werkgever, strekkende tot bewijs, dat nog steeds zwaren ar beid wordt verricht. HENSBROEK. Loop der bevolking over 1940. - Cp 1 Januari 1940 waren in de ge meente 509 m. en 454 vr., totaal 963 inwoners. Er werden geboren 12 m. en 7 vr., totaal 19. Ingekomen 41 m. en 45 vr., totaal 86. De geheele vermeerdering was dus 105. Er zijn overleden 7 m. en 2 vr., samen 9; vertrokken 38 m. en 45 vr., tottaai 83. De vermindering bedroeg dus 92 personen. In het ge heel was er dus een vermeerdering van 13 personen, waardoor de ge meente op 1 Jan. j.l. 976 inwoners 'eide. 517 m. en 459 vr. CORRESPONDENTIE. R. B. S., alhier. Uw stuk is niet van algemeen belang. Door den dicht vorm en omdat Uw naam de Redactie niet bekend is, kan het tevens niet coor plaatsing in aanmerking komen. Red. Alkm. Crt. 111 In de eerste heft van Januari bestond de aanvoer aan de veilingen in hoofdzaak uit kool en andere sta pelproducten, welke grootendeels aan de vastgestelde prijzen gebon den zijn. Daarnaast waren aange veerd spruiten en boreenkool. Var, de eerste overtrof de vraag verre het aanbod met de laatste was het tegendeel het geval. Veel vraag is naar stapelgroenten waaronder wortelen, bieten en ra pen. Andijvie uit de kassen was duur, wat blijkt, uit de prijzen van 1430 per 100 kg. Selderie en peterselie brachten eveneens hoogen prijzen op, n.l. 8—11 per 100 kg. Sjalotten werden zelfs voor 1518 per 100 kg. verhandeld. Prei vooral le soort heeft in enkele dagen een sterke verhooging gekregen en werd verkocht voor 12 21 per 100 kg. De eerste soort witlof, waarvan een bescheiden aan voer was, kon het niet verder bren gen dan 2026, 2e s. bracht 14 18 pfer 100 kg op. Soepknollen wer den daarentegen voor fancy-prijzen van 1017.50 per 100, verkocht, waschpeen was ook duur, de notee ring ging van 615 per 100 kg. Boerenkool was goedkoop, nl. 1.80 3.90 per 100 kg. Geschoonde spruiten noteerden van 3443, de gewone spruiten (zooals de struik die oplevert) 1216, koppen van 1019, alles per 100 kg. De overige groente, waarvoor maximum prijzen zijn gesteld, gaan we stilzwij gend voorbij. WIERINGERWAARD. Een praatavond met ir. Lienesch. - Woensdagmiddag werd in het lo kaal van den heer R. Breed van wege de afd. Wieringerwaard van de H. M. van Landbouw een praat middag gehouden met den heer ir. G. J. Lienesch. Ruim 30 personen waren present. De vice-voorzitter, de heer D. Kaan Nzn., die in 't bij zonder den heer Lienesch welkom heette, deelde bij de opening mede, dat het kringbestuur met het hoofd bestuur in overleg zal treden en probeeren met de bevoegde autori teiten de loonen voor de arbeiders vast te stellen in verband met de richtprijzen. In plaats van den heer D. Rade maker die gaat vertrekken uit de gemeente werd tot bestuurslid ge kozen de heer C. Boekei. Daarna was het woord aan den neer Lienesch, die het tceltplan 194. toelichtte. We moeten trachten df regeering te" beïnvloeden, opdat het bedrijf zoo weinig mogelijk wordt ontwricht. Het is nu zoo, dat de luxe-artikelen voorloopig achterwe ge moeten blijven. Van een scheur dwang is afgezien, doch 'nu worden premies van 100 uitgeloofd aai hen die land willen scheuren. Wie scheurt om daarna een stuk bouw land weer groen te maken, komt niet voor de premie in aanmerking. Het verbouwen van 13 gewassen is toe gestaan. Contract-tèlen van gras- en klaverzaad is vrij. Er zitten ook goede kanten aan het teeltplan, om dat bodemproductie toch een alge meen belang is. Als tweede punt werd de bemes ting besproken. Verschillende soor ten zijn niet te krijgen. Kali is er genoeg doch dat hebben we niet noodig. Een beperking van het ge bruik van kunstmest vond spr. niet zoo heel erg. Met voorbeelden maak te hij dit duidelijk. Allereerst moet men den grond teeltklaar maken en voor ontwatering zorgen. Veelal is er te veel water en te weinig lucht. Bestudeering van het kalk- vraagstuk werd aanbevolen. De oudere boeren, die steeds hoog loo- pen met stalmest, hebben niet altijd ongelijk .Kunstmest moet feitelijk dienen als hulpmest. De structuur van den opbouw moet prima zijn; goede grondbewerking is noodig en daarna aanvulling met hulpmest stoffen. Als laatste punt besprak spr. de ontwatering, iets dat feitelijk in een polderbestuur thuis hoort. In herfst, winter en lente moet het peil zoo laag mogelijk zijn. Men begint wel eens wat laat met afmalen. In den zomer mag 't wel normaal wezen, wat ook aan het bouwland geen na deel berokkent. Een en ander hangt veel van 't weer af. Tenslotte brak spr. nog een lans voor het om weiden, wat minstens 15 pet. productievermeerdering geeft. Na de pauze werd gelegenheid ge geven om vragen te stellen, waarvan velen gebruik maakten. Het is ongetwijfeld voor de aan wezigen een leerzame middag ge weest en 't woord van dank, door den voorzitter gesproken, was ten volle verdiend. Tevens werd nog een afscheidswoord gesproken aan het adres van den heer Rademaker, die een werkzaam aandeel heeft gehad, niet alleen in de landbouworganisa tie, doch ook in andere vereenigin- gen. ENGELAND MOET OP EEN INVASIE BLIJVEN REKENEN. De Amerikaansche hulp zal te laat komen. Berlijn, 16 Jan. (D.N.B.) Waarom het na den „roemrijken terugtocht" van Engeland uit Duinkerken en na het neerslaan van Frankrijk niet ge komen is tot de invasie, op die vraag zal te zijner tijd van Duitsche zijde het antwoord gegeven worden, en niet alleen met woorden, zoo ver klaart de Völkischer Beobachter in een hoofdartikel over den huidigen toestand in Engeland. In zijn rede voor de Duitsche wa penarbeiders, zoo gaat het blad verder, heeft de Führer reeds be grijpelijke toespelingen gemaakt. Een invasie in de herfst van 1940 zou het Engelsche volk, dat staat thans reeds vast, veel nood en leed bespaard hebben, omdat daardoor die vorm van luchtoorlog zou zijn vermeden, die Churchill opzettelijk heeft opgeroepen. Het toenmalige uitblijven der invasie heeft de stra tegische positie van het Britsche eiland niet verbeterd, maar slechter gemaakt. Het Engelsche volk leeft van dag tot dag en van week tot week in de zenuwsloopende vrees, voor deze invasie en zal daarmede rekening moeten blijven houden. Het blad spreekt vervolgens over de eventueele mogelijkheid van een versterkte toekomstige ondersteu ning van de Engelsche bewapening door de Vereenigde Staten en merkt u dit verband op: Niemand zal het bewapenings- potentieel der Vereenigde Staten on derschatten. Maar niemand weet uit ervaring wel beter dan wij zelf, hoe lang de weg is van het ontwerp op het teekenbord tot de serieproductie. De Engelschen zelf geven toe, dat de Amerikaansche hulp niet noemens waard kan zijn voor over zes maan den. Gelooft men echter in Londen ernstig, dat wij deze zes maanden ongebruikt zullen laten verstrijken? De Amerikaansche hulp is immers ten slotte niet slechts een produc tieprobleem, maar ook een trans portprobleem en in deze zes maan den zal het woord van den Führer aan geldigheid winnen: „Wij zullen onderzeeër hebben en meer en DE KOUDE IN ROEMENIE. Boekarest, 16 Januari (D. N. B.) In de meeste deelen van Roemenië beerscht nog steeds strenge koude. In Crajova vroor het gisteren 25 graden, iïi Hermannstadt 15 graden. Daarenttegen is de koude aari de oevers van de Zwarte zee plotseling zeer verminderd. In Constanza en omgeving heeft het langdurig en zwaar geregend. DE AANVAL OP DE ILLUSTRIOUS. Berlijn, 16 Jan. (D. N. B.) De Engelsche berichtendienst noemt den aanval van Duitsche duikbom menwerpers op het Britsche vlieg- moederschip heen geslagen. De Middellandsche zee den „verschrik- kelijksten aanval", die ooit op een schip is gericht. Een zware bom was door het dek van het vliegtuig moederschip heen( geslagen. De Illustrious moest een haven aan de Mjddellandsche zee aandoen, waar verscheidene branden in het ruim gebluscht moesten worden. HET CONFLICT TUSSCHEN THAILAND EN INDO-CHINA. Hanoi, 16 Jan. (D.N.B.) Het grens conflict tusschen Thailand en Indo China heeft zich Maandag j.l. uitge breid tot een nieuwen sector. Thai- grens van Laos, klaarblijkelijk op grens van Laos, klaablijkelijk op roarsch naar Pakse, zoo wordt ver nomen. Ter ondersteuning van de infanterie heeft de Thailandsehe luchtmacht op 14 Januari Pakse ge bombardeerd, aldus meldden latere telegrammen. Er worden thans go vechten geleverd aan de Noord-Wes telijke grens van Laos, nabij Thakset en Savannakhet en ook in Zuidwest Cambodja, waar de Thailandscht troepen eveneens in Indo-China zijn binnengedrongen. EEN DURE JUBILARIS. Kaboel, 16 Jan. (D.N.B.) In de Mohammedaansche gebieden van Britsch-Indië is een levendige propa gandacampagne begonnen, die be oogt naar uit Karatsji gemeld wordt den Mohammedanenleider Aga Khan ter gelegenheid van zijn diamanten jubileum in 1945 zijn lichaamsgewicht in diamanten ten geschenke te geven. Daar de Aga Khan thans omstreeks 275 pond weegt, zou hij 623.000 karaat diaman ten moeten krijgen, ter waarde van ongeveer 25 millioen dollar. Naar men weet, heeft de Aga Khan bij zijn gouden jubileum in 1935 twee maal zijn lichaamsgewicht in goud gekregen. DE AANVALLEN OP LONDEN. Berlijn, 16 Jan. (D. N. B.) De Engelsche berichtendienst meldt, dat gisteren kort na het invallen van de duisternis in het gebied van Londen luchttalnn gegeven is. Spoedig daarop zijn door Duitsche vliegers biar.dbommen uitgeworpen. In de ochtenduren van heden werd er een nieuwe luchtaanval gedaan, waarbij een aantal brisantbommen uitgeworpen zijn. Ook boven de Engelsche zuidoost- en oostkust zijn Duitsche vliegers verschonen. Inmiddels weet ieder dat het 'i avonds buiten dofiker behoort te zijn. En tegen het „zoo hoort het' moet elke mopperaar het na eenige of vele vruchtelooze aanvallen af leggen. We mopperen dus niet meer maar scharrelen, als we de huiska mer moeten of willen ontvluchten dapper door de duisternis. Als 's avonds de grootste wetsverkracht- ster van dezen tijd aan den hemel is, dan geven we deze een dankbaar knipoogje en wandelen we in de door de maan verlichte straten met een gemak en een opgewektheid alsof de duistere, tijd voorbij is. Zoo'n beetje licht op straat is nu een buitenkansje; donkere tunnels het doodgewoonste wat men hebben kan 's avonds. Met de wintersche kou is het niet anders: de kwikkolom 'moet al heel erg ineen geschrompeld zijn, willen we een klaaglied over de bittere kou aanheffen. Is het niet koud «n deze dagen dan is dat een meeval lertje; is het wel koud dan hullen we ons in onze dikste winterspullen en gaan op stap. En kunnen we de schaatsen onderbinden dan is het niet alleen ook goed, maar zelfs beter. Duisternis noch koude zijn dan ook in staat ons binnen te houden (.Is we een uithuizigheid op het pro gramma hebben. De straat is er im mers voor den mensch en die laat zich door duistere noch kille machten in zijn vrijheid remmen. Maar als die beide vijandinnen het elk voor zich en beiden tesamen tegen den mensch moeten afleggen dan sleepen ze er nog wel eens een derde bij: een gevaarlijke tegen standster die vele slachtoffers heeft weten neer te leggen en heel wat gebroken ledematen op haar geweten heeft, de gladheid. Wie durft zich tn liet zakke-donker in de felle kou op het spiegelgladde trottoir wagen; wie durft dit drievoudige waagstuk aan: dat hij komme zoo daagt ona dan de straat uit. En toch draaien op zulke avonden de bioscopen niet voor leege stoelen; toch speelt óte muziek in de café's niet alleen voor de kellners; toch kan het kaart- avondje bij de Janssen's doorgaan. Drie tegen een, maar die eene is de uithuizige en die is overwinnaar. Er is maar eene vijandin die allen in huis en zelfs in den kelder ver mag te jagen. Dat is de sirene, maar. die heeft ook den sterken arm der wet achter zich en daarvoor kruipt ook de meest doortrapte uithuizige in zijn schulp. FRAUDULEUS GESLACHTE VARKENS BESMET DOOR VARKENSPEST. Ambtenaren van den crisisopspo ringsdienst hebben, in samenwer king met de Haarlemsche politie, bij een koopman in Haarlem-Noord drie frauduleus geslachte varkens in beslag genomen. Het vleesch werd naar het gemeentelijk slachthuis overgebracht ,waar men constateer de, dat het afkomstig was van die ren, welke aan varkenspest hadden geleden. Daar de varkens afkomstig waren uit Beverwijk, stelde men in deze gemeente een verder onderzoek in, waarbij nog drie frauduleus ge slachte dieren werden ontdekt. Ook dit vleesch was doör varkenspest besmet. Een der dieren was waar schijnlijk zelfs aan deze ziekte ge storven, voordat het geslacht werd, zoodat door consumptie van het vleesch ernstig gevaar voor de volksgezondheid zou zijn ontstaan. Tegen de betrokkenen is 'procesver baal opgemaakt. Bovendien zijn twee inwoners van Beverwijk in be waring gesteld, omdat zij de var kens naar Haarlem hadden ver voerd. ALKMAAR. GEBOREN: Cornells G. H., z. van Cornelis J. Liefting en J. Th. B. Jur- jus. Maria C. D., d. van Johannes P. A. Stroomer en A. M. C. Koop. GETROUWD: Pie ter Slooten en Petronella Eijbinck. OVERLEDEN: Gijsbertus Thesing 4 maanden. LAJLA. City-Theater. Een film, die reeds vier maanden aehtereen in één der Amsterdam- sche theaters loopt en in Haarlem voor de vijfde week wordt gepro longeerd is zeker iets bijzonders. En de film Lajla is dat ook inder daad. Zij is het nieuwste product van de vroeger in ons land ook zoo bekende Nordisk. Zij brengt de toeschouwers eens heel iets anders en speelt in een milieu, dat door geheimzinnigheid boeit, n.l. het noordelijke Lapland. De regie werd gevoerd door George Scheevoigt. En voor de hoofdrol heeft hij een opvallende ontdekking gedaan, n.l. Aino Tau- be, een prachtig talent. Zij speelt de titelrol van het Laplandsche meisje op onnavolgbare wijze en ook haar tegenspeler in deze Noor- schc idylle, Ake Ohberg in de rol van den dominees-zoon, geeft ver rassend goed spel. Dit alles gevoegd bij de schitterende natuuropnamen, maken Lajla tott een film, die men niet mag verzuimen. Vanaf morgen loopt zij in het City-Theater. VORSTENTRAGEDIE. Harmonie-Theater. De groote succesfilm van de Ufa: „Das Herz der Königin", Vorsten- tragedie, zal thans ook in Alkmaar te zien zijn en met spanning ziet men de nieuwe rol van Zarah Leander als Maria Stuart tegemoet. Voor het historisch tijdperk uit de Engelsche en Schotsche geschiede nis, waarin Maria Stuart en Elisa beth van Engeland tegenover elkaar stonden, heeft steeds bijzon dere belangstelling bestaan. De grootsch opgezette film, die in het Harmone-Theater komt, brengt de toeschouwers midden in deze tra gedie van vorstinnen. Uit Frankrijk, waar zij een ge lukkige jeugd heeft gehad, keert Maria Stuart naar Schotland terug om daar de regeering te aanvaar den. Een moeilijk tijdperk breekt voor haar aan, ook op het gebied van dë liefde, en Zarah Leander doet haar strijd met Darnley. Bothwell, Riccio en Elisabeth diep doorvoelen. Men zal deze nieuwe film rnet groote belangstelling zien ut ruggegiaat van elk reclame-plan: DE GEHEIMEN VAN HET OERWOUD. Roxy-Theater. Deze, in 'tHollandsch gesproken expeditie-film geeft als groote attractie het belangrijkste uit de wildernissen van Indo-China. Langs koninklijke paleizen, waa*! prachtige dansen worden uitge* voerd, brengt de film den toe* schouwer naar de halfwilde bin* nenlanden. Verder ziet men de dierenwereld uit het hartje van het Indo-Chineesche oerwoud, kortom een schitterende natuur* film uit één der belangrijkste dee len der aarde, en vol van Ooster* sche sfeer. IN DEN GREEP DER WILDERNIS. Victoria-Theater. Een boeiende film, die de span nende en romantische avonturen geeft in het Braziliaansche land van Henry Wickham, den man, dia wil trachten de rubberzaden naar zijn vaderland te brengen. Aan boord leert hij Mary kennen, da knappe dochter van den consul in Para, Deze heeft zijn dochter be stemd voor den invloedrijksten en rijksten man van Brazilië en zooals men begrijpt, de groote conflicten zijn er. Hoe Henry toch doordringt tot het gebied der rubberboomen, welke zeldzame avonturen hij be leeft, hoe de rijke Braziliaan intri geert en Mary haar vriend bijstaat, toont deze film u in een reeks van prachtige beelden. Een romanti sche film vol avonturen, met René Deltgen, Vera von Langen en Gustav Diessl in de hoofdrollen. OPGAVE AMSTERDAMSCHE BANK N.V. Bijkantoor Alkmaar., 106'/4 73i,f •339'/, 1253/, .206 47V, M*/, 85'/, 37i/, van Donderdag 16 Januari STAATSLEEN1NGEN. Vor.k. 4 Nederland 1940 11 98'/, 3-3 'A Neder1. 1938 88'/, 3 Ned.-Indië 1937. 891/, 5% Duitschl. m. verkl. BANK-INSTELL1NGEN Amsterd. Bank .114'/, Handel Mij. Cert. v. 2501221/, Koloniale Bank. «1951/, Ned. Ind. Handelsbank 133V, 1ND. OND. B1NNENL. Alg. Kunstzijde Unie Calvé Delft Cert. Nederl. Ford Lever Bros Philips Gloeil. Gem. Bezit IND. OND. BU1TENL. Am. Smelting Anaconda Bethleh. Steel Cities Service General Motors Kennecott Copper North American Rayon. 243/, Republic Steel 25'/, Standard Brands Steel 68'/, CULTUUR MAATSCH. H. V. A445I/j Java Cultuur281 Ned. Ind. Suiker Unie .268 Verg. Vorstenlanden 12t3/, PETROLEUM. Dordtsche Petr. .251'/, Kon, P-tr266 Phillips Oil 363/, Shell Union'U5/5f, Tide Water lO'/j^ RUBBERS. Amslerd Rubber .278 /4 Deli Bat. Rubber .219 Hessa Rubber .145 Oostkust161 Rotterdam Tapanoeli '9 Serbadjadi 132'/, Interc. Rubber 5 SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn Java—China Japan lijn 13'j Kon Ned Stoomboot Scheepvaart Unie "O'/', TABAKKEN. Deli Batavia2 1 Oude Deli265 Senembab21 4 AMER. SPOORWEGEN. Atchison lopeka 241/, Illinois Central '"V, Southern Pacific 1|3/, Southern Railw. Union Pacific 89 Can. Pac5!/36 1941 pim 2u. 98i/, 88«/, 89 114 123 1951/, 133 106 731/, 338 125V, 206 47 291/, 85V, l3/, 52 3 7i/„ 243/, 25 V, 6'/, 683/, 441 2 0 257 1251/, 2641/, 11 12 Vs 105/, 276 220 147 161 132 5 116 158V, 160 180 198 262 215 241 'O3/, 11'/, 15V, 90 5v/j AANVAL Ze Op den avon heeft een twaal aanval gedaan sterdam-Zuid. Gisterochtend verantwoorden kamer der recht door mr. J. Boon Zeven van tien, die bij dezer waren, moesten bare geweldpleg Twee waren werd verstek De officier zijn requisitoir meenschappelijk daden geleverd dachten vorderi nisstraf van zes de verdachte, wegens soortgelij cordeeld, hoord tegen zich eische Januari. Het Duitsche Dinsdag te Almei Een Enschede werd beschuldigt schen radiozende luisterd en hierc sproken. Hij gaf te hebben geiuis sprekken te hebb De rechter achtte beklaagde Du. is. Hij weet ev niet naar de Br worden geluister ernstige militaire den uitgevaardig dig worden gehar De officier van maanden gevan trek van voorarr Het vonnis lu: gevangenisstraf voorarrest en bet van het proces. Jachtgewe Vervolgens stoi uit Hellendoorn niet inleveren va Uit 't verhoor bi het wapen reeds zit had. Sedert meer gebruikt. de het wapen me leverd uit vrees aangezien hij voor het bezit vc meer had. De eisch luidde vangenisstraf. De deelde beklaagde gevangenisstraf voorarrest en bet van het proces. 9 het in beslag nem Beleedig zongen. Ten slotte ston< den terecht, die Duitschland en de ger.de liedjes hei De officier van rekening er mede dat de jongelied van sterken dran deld. De beleedigi is evenwel buitel De eisch luidde d< den gevangenis voorarrest. Het vonnis luid gevangenisstraf voorarrest en beta van het proces. FRANSCHE F AANVAL OP Vichy, 15 Jan. sche ministerie dat onder leiding nister van buit< ïlandin, heeft gk tigen aanval op De verklaring geacht, daar het van het ministeri is, dat zich met houdt, sedert Fla maand geleden L van buitenlandscl volgd. Het wordt aanwijzing voor litiek van Vichy land zich ondank Laval niet gewijz SCHIJNHUW zw1 Stockholm, 15 tonbladet houdt z kwestie Van het baar juridische be den. Het blad wij Zweedsche wet op bepaling kent,'die een schijnhuwelijk oog op de talrijke die talrijke uit I geerde Jodinnen ben gesloten, enk( hét doel, het Zwee schap te verkrijge aan op een grondi wetgeving op dit j Naar Af ton blade voor het sluiten v; huwelijk tussche Zweedsche kroner

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 2