W RECHTSZAKEN Naar radio-Londen geluisterd. BUITENLAND Heiloo's vooruitzichten zijn goed. MARKTBERICHTEN GEMEENTERAAD HEILOO. Voorstel tot afschaffing der kermis verworpen. Zal het rijwielpad verdwijnen EERSTE BLAD AANVAL OP EEN CAFE BERECHT. Zes maanden geëischt. Op den. avond van 8 Juni 1940 heeft een twaalftal jongelieden een aanval gedaan op een café in Am sterdam-Zuid. Gisterochtend hadden zij zich te verantwoorden voor de vierde kamer der rechtbank, gepresideerd door mr. J. Boon. Zeven van de twaalf jongeman nen, die bij dezen aanval betrokken waren, moesten zich wegens open bare geweldpleging verantwoorden. Twee waren niet verschenen; hun werd verstek verleend. De officier van justitie achtte in zijn requisitoir het bewijs der ge meenschappelijk gepleegde geweld daden geleverd. Tegen zes der ver dachten vorderde, hij de gevange nisstraf van zes maanden. De zeven de verdachte, die reeds eerder wegens soortgelijke daden was ver oordeeld, hoorde acht maanden tegen zich eischen. Uitspraak 29 Januari. Het Duitsche landsgerecht heeft Dinsdag te Almelo zitting gehouden. Een Enschede'sche caféhouder werd beschuldigd naar den Engel- schen radiozender te hebben ge luisterd en hierover te hebben ge sproken. Hij gaf toe drie of vier keer te hebben geluisterd en dit in ge sprekken te hebben doen uitkomen. De rechter achtte niet bewezen, dat beklaagde Duitsch-vijandig gezind is. Hij weet evenwel zeer goed, dat niet naar de Britsche radio mag worden geluisterd. Dit verbod is op ernstige militaire en politieke gron den uitgevaardigd en moet volle dig worden gehandhaafd. De officier van justitie eischte vijf maanden gevangenisstraf met af trek van voorarrest. Het vonnis luidde vijf maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en betaling van de kosten van het proces. Jachtgeweer niet ingeleverd. Vervolgens stond er een inwoner uit Hellendoorn terecht wegens, het niet inleveren van een jachtgeweer. Uit 't verhoor bleek, dat beklaagde het wapen reeds 20 jaar in zijn be zit had. Sedert 1931 heeft hij 'tniet meer gebruikt. Verdachte verklaar de het wapen niet te hebben inge leverd uit vrees voor de politie, aangezien hij geen vergunning voor het bezit van een vuurwapen meer had. De eisch luidde acht maanden ge vangenisstraf. De rechter veroor deelde beklaagde tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en betaling van de kosten van het proces. Tevens gelastte hij het in beslag nemen van het wapen. Beleedigende liedjes ge zongen. 9 Ten slotte stonden twee jongelie den terecht, die te Ommen voor Duitschland en den Fiihrer beleedi gende liedjes hebben gezongen. De officier van justitie verklaarde rekening er mede te willen houden, dat de jongelieden onder invloed van sterken drank hebben gehan deld. De beleediging van den Füh.-er is evenwel buitengewoon ernstig De eisch luidde derhalve vijf maan den gevangenis met aftrek van voorarrest. Het vonnis luidde vier maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en betaling van de kosten van het proces. FRANSCHE PROPAGANDA- AANVAL OP ENGELAND. Vichy, 15 Jan. (A.N.P.) Het Fran- sche ministerie van propaganda, dat onder leiding staat van den mi nister van buitenlandsche zaken, ïlandin, heeft gisteravond een hef- tigen aanval op Engeland gedaan. De verklaring wordt belangrijn geacht, daar het het eerste bulletin van het ministerie van propaganda is, dat zich met Engeland bezig houdt, sedert Flandin ongeveer een maand geleden Laval als minister van buitenlandsche zaken 'is opge volgd. Het wordt beschouwd als een aanwijzing voor Berlijn, dat de po litiek van Vichy tegenover Enge land zich ondanks het vertrek van Laval niet gewijzigd heeft. SCHIJNHUWELIJKEN IN ZWEDEN. Stockholm, 15 Jan. (D.N.B.) Af- tonbladet houdt zich bezig met de kwestie Van het schijnhuwelijk en haar juridische behandeling in Zwe den. Het blad wijst erop, dat de Zweedsche wet op het oogenblik geen bepaling kent,'die het aangaan van een schijnhuwelijk verbiedt. Met het oog op de talrijke schijnhuwelijken, che talrijke uit Duitschland geëmi- geerde Jodinnen met Zweden heb ben gesloten, enkel en alleen met hét doel, het Zweedsche staatsburger schap te verkrijgen, dringt het blad aan op een grondige wijziging der wetgeving op dit punt. Naar Aftonbiadet schrijft, wordt voor het sluiten van zulk een schijn huwelijk tusschen de 2 en 5.000 Zweedsche kronen betaald. WILLKIE EN DE HULP AAN ENGELAND. New-York, 15 Jan. (D.N.B.) Wen dell Willkie zal op verzoek van den republikeinschen afgevaardigde Fish binnenkort een standpunt bepalen voor de commissie voor buitenland sche zaken van het Huis van Afge vaardigden ten opzichte van de wet op de hulp aan Engeland. Willkie verklaarde tegenover vertegenwoor digers van de pers, dat hij veront rust is over de mogelijke economi sche en sociale gevolgen van een nederlaag van Engeland en dat hij zich hieromtrent bij zijn bezoek aan Engeland op de hoogte van de fei ten wil stellen AARDBEVING OP NIEUWE HEBRIDEN. Berlijn, 15 Jan. (D.N.B.) Uit Syd ney heeft de Engelsche berichten dienst gemeld, dat een aardbeving de nieuwe Hebriden (ten N.O. van Nieuw-Guinea) geteisterd heeft. Vooral de stad Raboul en de haven zijn zwaar getroffen. DE ENGELSCHE DIPLOMATIEKE VERTEGENWOORDIGING IN WASHINGTON. Stockholm, 16 Jan. (D.N.B.) De Engelschekoning heeft volgens een Reuterbericht de benoeming van den tegenwoordigen hoogen commissaris van Groot-Britannië in Canada, sir Gerald Campbell, tot gezant in Washington goedgekeurd. Campbell zal zijn nieuwe functies bij de aan komst van lord Halifax in Washing ton op zich nemen. DE FRANSCHE GEÏNTERNEERDEN IN ZWITSERLAND. Bern, 15, Jan. (D.N.B.) Inzake de repatrieering der Fransche geïnter neerden in Zwitserland wordt naar' het Zwitsersche telegraafagentschap meldt van de-zijde van den bonds raad medegedeeld, dat deze toestem ming heeft gegeven tot den terugkeer der Fransche geïnterneerden naar hun vaderland. Voorts wordt verno men, dat terstond begonnen wordt met de voorbereidingen voor de repatrieering. HET CONFLICT TUSSCHEN THAILAND EN FRANSCH- INDO-CHINA. Geneve, 15 Jan. (D.N.B.) Een in Vichy ontvangen Fransch bericht, uit Hanoi meldt, dat wederom twee Thailandsche bommenwerpers zijn neergeschoten door het Fransche luchtwapen. Dit heeft tevens volgens een officieel communiqué, op Thai- landsch gebied een zeker aantal doe len met bommen bestookt. Bangkok, 15 Jan. (Domei) Volgens een mededeeling van de militaire autoriteiten hebben Thailandsche luchtstrijdkrachten Maandag met succes Savannaket gebombardeerd ter vergelding van de bomaanvallen op Nakhon en Panom door de Indo- Chineesche luchtmacht. Verder wordt medegedeeld, dat de Thailandsche troepen sedert gisteren vorderingen hebben gemaakt langs de Mekong. De Fransche zaakgelastigde heeft Maandagochtend een onderhoud ge had met den Thailandschen onder minister van buitenlandsche zaken. DE ENGELSCHE AANKOOPEN IN AMERIKA. Washington, 16 Jan. (D.N.B.) De minister van financiën Morgenthau, heeft voor de commissie voor bui tenlandsche zaken van het Huis van Afgevaardigden verklaard, dat En geland in 1941 3,019 milliard dollar noodig zal hebben om zijn inkoopen in de Ver. Staten te betalen. De mi nister van financiën legde de com missie twee memoranda voor, waar uit blijkt, dat Engeland voor zijn in koopen slechts beschikt over 1,555 milliard dollar. Volgens de memo randa van het ministerie van finan ciën resteert dus een deficit ten be drage van 1.464 milliard dollar. NIEUWS IN 'T KORT Een lawine sleurt vijf soldaten me. (Stefani.) - Vijf Italiaansche sol daten zijn bij Ventimiglia meege sleurd door een geweldige lawine. Naar hun lijken wordt gezocht. Weer een spoorwegongeluk in Spanje. (D.N.B.) - Bij het plaatsj'- Tirano zijn twee goederentreinen en een personentrein in botsing geraakt. Tot dusver zijn 21 gewonden naar het provinciale ziekenhuis overge bracht. Omtrent dooden is niets ge meld. Fransche radiodirecteur. (D.N. B.) - Naar uit Vichy gemeld wordt, is tot directeur-generaal van den Franschen rijksradiodienst Calvy be noemd. Hij vervangt Robert Devil- lez, die als directeur in den sociale \erzekeringsdienst treedt. Groot hotel te Grindelwald in brand. (D.N.B.) - Het Grand Hotel Bar te Grindelwald stgat in vlam men. Dit is de grootste inrichting van de toeristenplaats en het telt onge veer 230 bedden. Omtrent de oor zaak is nog niets bekend. Zes divisies Amerikaansche militie opgeroepen. (D.N.B.) - Pre sident Roosevelt heeft een besluit onderteekend, waarbij weer zes divi sies van de militie voor aetieven dienst gedurende een jaar opgeroe pen worden. Pariser Zeitung verschenen. (D.N.B.) - Gister is het eerste num mer verschenen van de Pariser Zei tung, het blad voor alle Duitschers in Frankrijk. De voorlooper van dit blad was de Deutsche Zeitung in Fiankreich, die nu ophoudt te ver schijnen. Turksch-Engelsche besprekin gen (D.N.B.) - In zake de besprekin gen tusschen de generale staven van Turkije en Engeland verneemt het blad Bora, dat de Engelsche militai ren ook de positie van den Turkschen vestinggordel der z.g. Ataturkliuie bezichtigen zullen. Zweedsche papierfabriek afge brand. (D.N.B.) - Gisternacht is te Braennegard in het district Torp, naar Aftonbiadet meldt, een groote Zweedsche papierfabriek tot den grond toe afgebrand. De schade be draagt 6 tot 700.000 Zweedsche kro nen. Omtrent de oorzaak van den brand is tot nu toe nog niets bekend. Bij de opening van de gistermid dag gehouden raadsvergadering wa ren nog afwezig de heeren Opdam en Keesman; beiden kwamen een half uurtje na den aanvang binnen. De voorzitter, jhr. N. van Foreest, bood bij de opening van deze eerste vergadering in dit jaar den leden en hun gezinnen zijn bqpte wenschen aan voor 1941, daarbij tevens de hoop uitsprekende, dat het de gemeente goed zal gaan. Voort gaande, zei spr., dat de gebeurtenis sen van 1940 oorzaak zijn geweest, dat zich voor de gemeente niet veel belangrijks heeft-voorgedaan. Geluk kig is zij gespaard gebleven voor oorlogsgebeurtenissen zooals die elders wèl zijn voorgekomen. Dank baar was spr. gestemd over het feit, dat geen ingezetenen uit Heiloo ge sneuveld zijn of gewond werden in den oorlog. De vooruitgang van de gemeente heeft zich ook in 1940 voortgezet, al was zij geringer dan daarvóór: de toename van het zielental bedroeg 372, zoodat Heiloo thans 8652 inwo ners heeft. Spr. geloofde stellig, dat, als de tijdsomstandigheden weer den bouw van woningen toelaten er is daaraan hier wel behoefte ook in dit jaar weer nieuwe aanwas van de bevolking zal plaats hebben. Als een belangrijk werk voor de gemeente noemde spr. de in 1940 aan gevangen uitbreiding van de riolee- ring. Naar hij hoopte, zal spoedig een begin kunnen worden gemaakt met het uitvoeren van dat deel van het uitbreidingsplan, dat bekend is on der den naam plan-Muys. Spr. wijdde vervolgens eenige ge voelige woorden aan de nagedachte nis van baron Röell, den overleden commissaris dezer provincie, van wien hij getuigde, dat deze geduren de zijn ambtstijd van bijna 26 jaar steeds een open oog had gehad voor de belangen van alle gemeenten in dit gewest, geen enkeie uitgezonderd. Meermalen is baron Röell in Heiloo geweest, waarbij hij telkens blijk gaf de behoeften der gemeente te kennen, aan de vervulling waarvan hij zooveel mogelijk meewerkte. Ingekomen stukken. Ingekomen was o.m. het bericht van Ged. Staten, dat de rekening 1937 is gesloten en de suppletoire be grooting 1939 is goedgekeurd. Voorts de mededeeling, dat voor den Stationsweg en den Zeeweg uit het prov. wegenplan over 1939 za! worden uitgekeerd 10589 en uit het tertiaire wegenplan voor den Ka- naalweg over datzelfde jaar 4053. Medegedeeld werd, dat B. en W. aan het-bestuur van de vereeniging voor chr. schoolonderwijs hebben meegedeeld, dat op grond van .hei onlangs uitgevaardigde verbod to' het bouwen van nieuwe scholen geen gevolg kan worden gegeven aan bet verzoek om medewerking voor het verkrijgen van een school voor chr onderwijs. Al deze stukken werden voor ken nisgeving aangenomen. Verkoop bouwterrein. Goedgekeurd werd de verkoop van een perceel, groot 712,50 m2 bouwter rein aan den Zeeweg, bestemd voor het bouwen van twee woningen, aan den heer W. C. Rivière te Alk maar voor 2137,50, én van 570 vier kanten meter grond, eveneens aan den Zeeweg, bestemd voor het bou wen van één eengezinswoning aar. mevr. wed. C. A. EngelmanBoller. ,e Heiloo voor f 1710. De heer G r e e u w vreesde, dat de Zeeweg te zeer volgebouwd zai worden en gaf in overweging om daarop te letten bij het bepalen van de breedte der terreinen. De voorzitter antwoordde, dat bij 'volgende aanvragen de be merking van den heer Greeuw zaJ worden in acht genomen. De wenschen gingen te ver. De heer IC. Louw, die bij het aan leggen van het wandelpad langs den Kennemerslraatweg afgewezen had het aanbod der gemeente, om, even als bij anderen was gedaan, het toe>- gangspad naar de woning met het pad in een juiste verbinding te bren gen, wenschte een veel verder gaan- De nieuwe Amerikaansche basis op Portorico. (D.N.B.) - Twee en dertig jachtvliegtuigen zijn uit Lang- leyfield in Virginia vertrokken naar de nieuwe luchtvlootbasis der Ver- eenigde Staten in Portorico. BROEK OP LANGENDIJK, 16 Jan. (Lang. Groenten veiling). 24000 kg Roode kool 5.50; 26000 kg Gele kool 4.40; 64700 kg D. witte kool 3.90; 6000 kg Uien en grove uien 5; 500 kg Peen 3.60. NOORDSCHARWOUDE, 16 Jan. (Noordermarktbond). 36200 kg Roode kool 5.50; 11400 kg Gele kool 4.40 106600 kg D. witte kool 3.90; 5000 kg Uien 5. WARMENHUIZEN, 15 Jan. 1941. 2025 kg Uien 5; 16900 kg Roode kool 5.50; 2275 kg Gele kool 4.40; 18000 kg D witte kool 3.90. de tegemoetkoming van de gemeente. B. en W. hadden tegen inwilliging van zijn eischen bezwaar. Een door den heer L. ingediend verzoek, waar in hij het een plicht vond om zijr, wenschen in te willigen, werd door het college aan den gemeente-op zichter om advies in handen gege ven. B. en W. wilden het destijds ge dane aanbodi als vervallen beschou wen, omdat het ophalen van het toe gangspad nu méér zal kosten dan tij dens de werkzaamheden aan het wandelpad, doordat het noodige zand nu niet meer beschikbaar is, maar moet worden aangevoerd. Voorgesteld werd daarom afwijzend op he.t ver zoek te beschikken. Conform besloten. Geen thee. Ged. Staten deelden aan B. en W. mede, dat zij den financieelen toe stand der gemeente, ondanks het feit dat de begrooting voor 1940 sluiten de kon worden gemaakt zonder hei ramen van een bijzondere bijdrage uit 's Rijks kas, niet zoodanig achten, dat de in vorige jaren toegepaste be zuinigingen thans weer ongedaan zou den kunnen worden gemaakt. Daar om blijven zij het wenschelijk ach ten, dat voor vergaderingen, waar voor presentiegeld wordt genoten, geen thee beschikbaar wordt gesteld. B. en W. stelden in verband hier mee voor om den betreffenden post óp de begreoting met 50 te verla gen. Goedgekeurd zonder eenige be spreking. Verhuring landerijen. - Volks tuintjes. Nu in verband met het „pachtprijs- opdrijvingsbesluit 1940" een nieuwe openbare verpachting uitgesloten is, stelden B. en W. voor om de tot dus ver verhuurde landerijen, waarvoor ae pachttermijn thans is verstreken, aan de tegenwoordige huurders te blijven verhuren, indien die daartoe genegen zullen blijken te zijn en geen aanleiding tot klachten.hebben gege ven. Eenige hunner hebben reeds een verzoek om voortzetting van de huur ingediend. In verband met het uitvoeren van grondwerken op de terreinen aan den Westerweg zullen eenige perceelen niet meer verhuurd kunnen worden. Er zal wel een complex grond als cultuurgrond benut kunnen worden en die gronden zouden B. en W. wil len bestemmen voor volkstuintjes waarvoor huns inziens wel voldoen de vraag zal bestaan. De terreinen aan den Heerenweg en begin Zeeweg te Egmond aan den Hoef zouden zij voor één jaar willen verhuren. Moch ten één of meer huurders niet ge negen zijn de huur voort te zetten of uitgezonderd moéten worden, dan zullen B. en W. andere huurders (.rechten te vinden. De proef met den voorbeeld- en rassentuin heeft wel voldaan; die tuin zal niet meer op dezelfde plaats kun nen blijven, doch er zal wel een geschikte plaats voor zijn te vinden. B. en W. stelden voor om hen te machtigen daaraan de noodige mede werking te verleenen en daarvooi weer een crediet van 200 benevens de'kosten van éen af en toe benoodig de hulpkracht beschikbaar te stellen. Overigens gaven zij in overweging te besluiten de eigendommen onder hands te doen verhuren, zooals aan gegeven. De heer S c h u ij t vroeg om voor te schrijven, dat de volkstuintjes niet grooter mogen zijn dan 5 are (voldoende voor de behoeften van een gezin). Ais er terreinen overblijven, zou spr. daar gaarne vanwege de ge meente erwten, boonen e.d. zien ge teeld. De voorzitter zeide, dat in den vorigen oorlog weinig succes was behaald met dergelijke teelt, maar desondanks zullen B. en W. rekening houden met de wenschen van den heer Schuijt. De heer' Dekker vroeg een hoogere belooning dan 2.50 per dag voor de hulpkracht op den proeftuin. De lieer Akkerman wist van het loon niet af; wel kon hij zeggen, dat de betrokkene had gevraagd om voortzetting van zijn werk. Over een en ander zal met den leider van den proeftuin worden gesproken. De heer Rus wenschte een maxi mum te zien gesteld voor de uitga ven ten behoeve van de hulpkracht. De secretaris antwoordde, dat de uitgave daarvoor in het afgeloo- pen jaar beneden 100 bleef en nu zeker niet hooger zal worden. De heer Kant wilde in de huur contracten voor de gemeentelande- rijen de clausule zien opgenomen, dat de pachtsom herzien kan wor den. De secretaris zei, dat zulks eigenlijk reeds uit de pachtwet voortvloeit; intusschen is er geen bezwaar de gevraagde zinsnede op te nemen. Het voorstel van B. en W. werd hierna zonder stemming aangeno men. Werkverschaffing: grondwerken op het bouwterrein aan den Westerweg. In den loop van den zomer ver zocht de regeering uit te zien naar werkobjecten, die bij wijze van werkverruiming zouden kunnen worden uitgevoerd. B. en W. meen den, dat het uitvoeren van grond werken op het bouwterrein aan den Westerweg daarvoor in aanmerking zou kunnen komen, welke meening door de rijksinspectie voor de werk verruiming werd gedeeld. Met Ged. Staten is overeenstemming bereikt over het op dat bouwterrein betrek king hebbende gedeelte van het uit breidingsplan-West en toestemming is verkregen om, in afwachting van de definitieve goedkeuring van het uitbreidingsplan, de werken te doen uitvoeren. Deze omvatten het graven van een vijver, het egaliseeren van het terrein, het maken van de aar den baan voor de aan te leggen we gen en het aanbrengen van de be plantingen. De kosten zijn geraamd op 13.900, waarin begrepen is aan arbeidsloon 10.000. B. en W. 'stelden voor om dit werk in werkverschaffing te doei; uitvoeren. De heer Greeuw juichte het plan toe, maar zou op spoed met de beplanting willen aandringen en dan bovenal: daarmee niet te zuinig zijn! Weth. Barn hoorn zei, dat het in de bedoeling ligt een ruime be planting uit te voeren en ook een waterpartij te maken Spr. zou er geen „ruwe" beplanting willen doen aanleggen, maar een plantsoen van beter gehalte dan de singel langs den kant is. De heer Opdam merkte op, dat ruwe beplanting spoediger bosch geeft en hij verzocht daarmee te be ginnen. Het voorstel werd hierop aange nomen. De begrooting 1941. De voorzitter stelde vervol gens aan de orde: de behandeling van de begrooting voor 1941. Hij had zich afgevraagd of dit nog wel zin had, omdat de belastingen worden gewijzigd. Er was echter een schrijven uit Den Haag gekomen met mededeeling, dat men moest handelen als gewoon. Later konden dan wel de dan noodige wijzigingen worden aangebracht. (Wij hebben de voornaamste pos ten uit de begrooting .reeds eenige weken geleden gepubliceerd). De in de commissie voor het na zien der begrooting gemaakte be merkingen en de antwoorden daar op van B. en W. werden door den secretaris voorgelezen. Van de hierover gevoerde bespre kingen deelen we het volgende mede: De heer Hellinga stelde voor de kermis af te schaffen, welk voor stel door den heer Opdam werd gesteund. De voorzitter verdedigde de kermis als bate voor de gemeente kas. Als de omstandigheden het houden ervan toelaten, ,zou spr. haar zeker niet willen afschaffen. De heer Opdam meende, dat het over het geheel genomen voor de gemeente beter is, als er geen kermis wordt gehouden. De heer Rus zou het afschaffen der kermis betreuren voor de neringdoenden. Hij vond het vieren van kermis een vrij onschuldig vermaak en zag geen noodzaak haar af te schaffen. Ook omdat de gemeentekas er wèl bij vaart, zou spr. de kermis willen behouden. Wie er niet heen wil gaan, kan toch thuis blijven! De heer Opdam was het met dat ..onschuldig" lang niet eens. De heer Hellinga viel ook over dat woord. Hij vond de kermis voor de jonge meisjes vooral gevaarlijk. De heer Rus meende zeer terecht te mogen spreken over een onschul dig vermaak. De dancings e.d. zijn z.i, veel gevaarlijker. De heer Barn hoorn vond de kermis in den grond der zaak een oud volksvermaak en het is niet goed zooiets geheel af te schaffen. Het gevaar ervan voor de jonge men- schen ligt bij de ouders, die hun kinderen niet op tijd naar huis laten komen. Met afschaffing der kermis bereikt men niet, dat de menschen oeter worden. Als wij haar laten bestaan en zoo goed mogelijk toe zicht houden, is er geen moreel gevaar. Daar moeten en kunnen de ouders zelf voor waken. De voorzitter voegde hier nog aan tot, nog nooit tijdens zijn burgemeesterschap (bijna 36 jaar) groote excessen van de kermis te hebben meegemaakt. 3 Het voorstel-Hellinga wefd hierna verworpen met acht tegen twee stemmen (Hellinga en Opdam), zoodat de kermis blijft bestaan. De heer Greeuw drong aan op verhooging der loonen in werk verschaffing. Weth. Barnhoorn zegde toe, dat in dezen gedaan zal worden wat mogelijk is. Weth. Akkerman zei, dat B. en W. ervan overtuigd zijn, dat de be doelde loonen te laag zijn. De heer Hellinga wilde aan de mannen, die bij de luchtbescher ming den torendienst hebben, warme jassen doen verstrekken. De heer Dekker wilde voor den torendienst een tochtvrij kamertje zien gemaakt. De voorzitter zei, dat bü zeer ongunstig weer de menschen niet op den toren behoeven. De gevraagde jassen kunnen wel worden aange schaft, maar dan wordt de begroo ting van 1800 voor luchtbescher ming, die men nu al te hoog vindt, nóg hooger. De heer Greeuw vroeg voor de losse werklieden der gemeente een hoogere bezoldiging en een duurte toeslag. De heer Akkerman zei, dat B. en W. niet afkeerig staan tegenover een duurtetoeslag en daarover zullen beraadslagen. De heer Dekker vroeg om een vergoeding voor kleeren voor die menschen. De heer Rus besprak het rijwielpad, dat z.i. niet goed wordt onderhouden en vroeg uit dien hoofde opheffing ervan. De secretaris deelde mede, dat daarover reeds gecorrespon deerd wordt. Goedgekeurd werd het doen rooien van een aantal boomen nabij het postkantoor en aan den Heerenweg. Ten aanrien van het gymnastiek onderwijs e schooïzv. emmen zegden B. en W. toe met nadere voorstellen te zullen komen. Aan het einde der begrootingsbe- sprekingen werden warme woorden van hulde gebracht aan B. en W. en aan alle ambtenaren der gemeente voor alles wat zij deden in het be lang van Heiloo. Aan de vei een. voor luchtbescher ming werd een subsidie van 125 toegestaan. De vo o r z i 11 e r bracht hulde aan die vereeniging voor wat zij gedaan heeft tot voorlichting van het publiek. Een persoonlijk feit. De heer Rus betreurde, dat hij langs den weg heeft moeten hooren, da4 hij zich verzet zou hebben tegen een subsidie voor het Wit-Gele Kruis. Hij had in de commissie niet anders gedaan dan informeer en naar de grootte ervan voor gezinsverpleging, wat dus verkeerd moet zijn uitge legd en daarna <an de groote klok is gehangen. De heer Opdam zei, dat het in de commissie is gegaan, zoo als de heer Rus thans zei. De begrooting werd hierop vast gesteld, alsmede die van het G. E. B. en het Burgerlijk Armbestuur. Het aantal opcenten op de belas tingen werd vastgesteld op dezelfde cijfers als verleden jaar. Kosten lager onderwijs. In verband mét Art, 55bis der l.o.- wet van 1920 stelden B. en W. voor de kosten per leer'ing van de lagere scholen voor 1941 vr.A te stellen op 8.66 en dientengevolge aan het'r.k. schoolbestuur als voorschot te ver leenen voor de meisjesschool f 2574.91 en voor de jongensschool 2476.76. Werd goedlgekeurd. Wijziging uitbreidingsplan. B. en W. stelden voor om vast te stellen de plannen tot wijziging en aanvulling van het uitbreidings plan, zooals die nu in overeenstem ming zijn gebracht met de verleden jaar door Ged. Staten genomen be slissing tegenover de toen ingediende wijzigingsplannen. De vaste commissie voor uitbrei dingsplannen en streekplannen heeft zich met deze wijzigingen veree- nigd. De plannen hebben ter inzage gelegen en er zijn geen bezwaren tegen ingebracht. De heer Rus vroeg om voortgang te maken met de mogelijkheid van huizenbouw op het uitbreidingsplan. Is er al wat gedaan in dezen? De secretaris zei, dat met de besprekingen met de eigenaren nog niet is aangevangen. De verwachting is, dat het particulier initiatief wel zal komen, maar voorloopig is er nog niet veel kans op bouwen. Het voorstel werd hierop goedge keurd. Benoeming hoofd school voor ulo. De voordracht voor hoofd der school voor ulo luidde: 1. J. Oenema, hoofd ul-schcol te Medemblik; 2. H. Horbeek, onderwijzer ulo te Velsen, 3. Jb. Gerling idem te A-lkmaar. Nadat de vergadering eenigen tijd geschorst was geweest voor het be spreken van de voordracht, werd tot stemming overgegaan. De heeren Oenema en Getting kregen elk vijf stemmen; één stem was blanco. Een tweede vrije stemming had tot uitslag, dat de heer Gerling benoemd werd met 6 stemmen; de heer Oene ma kreeg weer vijf stemmen. De vergadering werd hierna ge sloten.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 3