jliSlI WAT NU? r x rP -Hl* "-v h I S S ?jf SI!» iMIPMI Berekening omzetbelas ting niet apart. Lijstencollecte W. H.N. langs de huizen. Een verklaring van de Ned. Unie. Distributiebons van het Duitsche leger. TWEEDE BLAD ALKMAARSCHE COURANT VAN DONDERDAG 16 JANUARI 1941. DE TUINDERS VAN DEN LANGENDIJK helpen allen mede aan het ijsvrij maken van de slooten en vaarten. Een ploeg aan het werk. (Polygoon) f' LUITENANT-KOLONEL MöLDERS speldt succesvolle jaehtvliegers van zijn. eskader het IJzeren Kruis eerste klas op de borst. (H n) DE VERORDENING OP DEN PRESTATIEPLICHT. 'Het A.N.P. meldt: Om een verkeerde uitlegging van de nieuwe verordening op den pres tatieplicht te voorkomen, wordt er van bevoegde zijde op gewezen, dat door de oplegging van de verplich ting een bepaalde prestatie op grond van deze verordening te verrichten de burgerlijk-rechtelijke en straf rechtelijke aansprakelijkheid jegens de bezettingsautoriteiten voor den dader niet wordt aangeroerd, de burgerlij krechtelijke en strafrechte lijke aanspraken worden als te voren langs gerechtelijken weg geldend ge maakt. Naar ons uit een officieus com mentaar blijkt, geldt hetzelfde voor degenen, die in strafrechtelijken zin uitlokking plegen. De bedoelde ver ordening heeft mede betrekking op die gevallen van uitlokkingj die niet in strafrechtelijken zin vervolgbaar zijn, zooals het kweeken van een mentaliteit, het geven van gelegen heid, het toonen van vreugde over het plegen van de daad enz. Glimlachje. De dames, die meer interesse hadden voor de sluier, dan voor de trouwpartij zelf. Tenslotte zullen de gewone grijze militaire distributiebons voor 100 gram levensmiddelen van elke soort vervallen. Hiervoor komen in de pldats grijze militaire distributie bons met zwarten opdruk waarop verkrijgbaar zal zijn 100 gram le vensmiddelen daaronder begrepen peulvruchten van elke soort. smm® *B i;lt is/ WINTERZON OVER HET WORDENFELSER LAND. Diep onder de sneeuw ligt het landschap bij Garmisch. Partenikirchen, het paradijs der wintersport. (Holland) WIELRIJDER IN BOTSING MET VRACHTAUTO. Gisteren is op den Antwerpsche- straatweg te Hoogerheide de aeht- tenijarige Gij-zen, die per fiets naar zijn werk te Bergen op Zoom ging, vermoedelijk tengevolge van de gladheid van den weg geslipt en tegen een vrachtauto gereden. De jongen was onmiddellijk dood. De auto reed na de botsing tegen een paal en sloeg om. De drie inzitten den bleven ongedeerd, de wagen werd niet beschadigd. Verwerking in den prijs. In aansluiting op de publicatie van de secretarissen-generaal van de departementen van handel, nij verheid en scheepvaart en van landbouw en visscherij met betrek king tot de berekening van omzet belasting aan afnemers, wordt van de zijde van het departement van financiën medegedeeld, dat in ge vallen, waarin de omzetbelasting mag worden doorberekend, zulks niet mag geschieden in den vorm van een afzonderlijke vermelding van het bedrag van de omzetbe lasting. Behalve voor de uitgezon derde goederen en diensten, is wel geoorloofd, dat de omzet belasting en de invoerbelasting in den prijs wordt verwerkt zoodat, zoo noodig, dus tot verr hooging van prijzen mag wor den overgegaan. Aan een af nemer mag echter in geen enike-len vorm een afzonderlijk bedrag aan omzetbelasting in rekening worden gebracht. Aan ondernemers, die tot 1 Januari 1941 de omzetbelasting af zonderlijk in rekening hebben ge bracht, blijft, voor zooveel betreft de leveringen ten aanzien van welke zulks gebruikelijk was, tot en met 31 Januari 1-941 toegestaan de om zetbelasting afzonderlijk in reke ning te brengen. Na dat tijdstip is zulks echter verboden. Voorts wordt ter voorkoming van misverstand opgemerkt, dat de getroffen regeling ook toepas sing kan vinden op het verrichten van diensten, van welke de vast stelling van de vergoeding niet zoo zeer onder de departementen van handel, nijverheid en scheepvaart en van landbouw eni visscherij res sorteert zooals b.v. commissies en provisies in het bank- en verzeke ringswezen. Het ligt in het voornemen van de Stichting Winterhulp Nederland om op 31 Januari en 1 Februari a.s. overal in het land een lijstencol lecte langs de huizen te houden. De eerstvolgende bus-, huis- en straat collecte is in verband hiermede tot een latere-n datum uitgesteld. Het driemanschap van de Neder- landsche Unie publiceert de volgen de verklaring: De leiding van de Nederlandsche Unie heeft ervaren, dat in den laat- sten tijd de meening heerscht, dat vele leden van de Nederlandsche Unie lid zouden zijn van illegale or ganisaties. De leiding van de Neder landsche Unie heeft meermalen en langs de eigen organisatorische we gen en in het openbaar haren leden het feit voorgehouden, dat aan het hoofd van haar programma een loyale verhouding tot de bezettende overheid is vooropgesteld en dat de leden daaraan gevolg dienen te ge ven. Verschillende leden, die hieraan niet voldeden, zijn reeds geroyeerd. Ook thans zal de leiding van de Ne derlandsche Unie niet aarzelen, op te treden tegen hen, die het lidmaat schap der Unie, tegen de duidelijke uitspraak van het programma en van de leiding in, misbruiken voor illegale doelstellingen, waarmede het volksbelang niet is gebaat. BRAND IN U.L.O.-SCHOOL TE ROOSENDAAL. Schade 60.000. Gisteren werd de brandweer ge alarmeerd voor een grooten brand welke was uitgebroken in Üe groote gemeentelijke u.l.o.-school aan de Nieuwstraat te Roosendaal. Het vuur moet zijn ontstaan in het wachthuisje van de luchtbe scherming, dat op bet platte dak der school is aangebracht en waar in een kachel brandde. Het vuur breidde zich over de geheele kap van het drie verdie pingen hooge gebouw uit en bereik te ook het middengedeelte van de school. Hier werd het vuur gestuit door een betonnen vloer. De aan wezigheid van deze betonlaag heeft de school voor een totale verwoes ting gespaard. Het bovengedeelte van het ge bouw dat een, breedte heeft van 54 meter, is geheel uitgebrand. Een groot aantal kostbare schoolmeube- len en leermateriaal dat hier was opgeslagen, is verloren. De schade wordt op zestigduizend gulden ge schat. Ook het benedendeel van het ge bouw heet aanzienlijke materieele schade opgeloopen. Wijzigingen. In het gisteren verschenen veror deningenblad is opgenomen een der de verordening van den rijkscommis saris voor het bezette Nederland sche gebied ter aanvulling van de vei'ordening no. 51/1940 betreffende het invoeren van distributiekaarten en distributiebons voor de Duitsche weermacht voor den aankoop van levens- en voedermiddelen, die on der de distributie vallen of waarvan het gebruik in het algemeen verbo den is. De artikelen 1 en 2 van de be staande verordening worden met in gang van heden ais volgt gelezen: Artikel 1. In het bezette Ne derlandsche gebied worden voor den aankoop van levens- en voedermid delen welke onder distributiebepa lingen vallen en v/elke niet uit de voorraden der intendance worden verstrekt, militaire distributiekaarten en distributiebons ingevoerd. Deze kaarten en bons geven slechts recht op aankoop van goederen, overeen komend met- de op de kaart of bon gedrukte bestemming. Leveranties op militaire distri butiekaarten en distributiebons genieten voorrang boven alle andere leveranties. Artikel 2. De militaire distri butiekaarten moeten de aan te koo- pen goederen, overeenkomend met de op de kaart gedrukte bestemming, de soort en de hoeveelheid dier goe deren vermelden en verder de on- derteekening van den hoofdintendant (chefintendant) bij den weermachts bevelhebber in Nederland, van den commandant of van den officier van administratie Truppenzahlmeister) van de verplegingseenheid (bataljon enz. en zelfstandig onderdeel),- on der vermelding van den rang, bene vens het dienstzegel of den dienst- stempel van de eenheid dragen. De militaire distributiekaarten zijn geel. Bovendien zijn er militaire distributiekaarten, waarbij de be stemming op een rood veld is ge drukt, welke alleen door den hoofd intendant mogen worden ingevuld. Voorts wordt art. 3 in zooverre gewijzigd, dat op de bruine militaire distributiebons, -welke tot dusver gel dig waren voor 100 gram koffie of 20 gram thee, voortaan slechts 15 gram koffie of 2 gram thee verkrijg baar zal zijn. 1912. Mijn hemel nog toe!" vroeg hij er met gevoel aan toe. „Maar, hoe weet u begon Jim. „Luister, mijn beste jongen", viel de heer Cash hem in de rede, ter wijl hij zijn pince-nez weer op zijn neus plantte, waarbij een groote hoeveelheid sigarenasch op zijn vest viel, „ik kan het niet bewijzen. Wij - de firma hebben overal ge zocht of wij iets konden ontdekken, dat niet pluis scheen, maar naar het uiterlijk te oordeelen is alles volko men in orde. Je oom en deze kerel hebben voor den oorlog tezamen veel zaken gedaan. Nu, dat moest je oom zelf weten. In elk geval, toen de oorlog uitbrak, kwam er een einde aan. Misschien waren het praatjes, die de ronde deden, maar het was de waarheid. Zij kregen ru zie en gingen uit elkaar. In het be gin was het niet zoo'n hevige ruzie, doch naarmate-de oorlog voortduur de werd het erger tusschen die twee. En als het op vechten aankwam, waren zij voor geen kleintje ver vaard". De heer Cash hield even op, om daarna te vervolgen: „Je oom was een eigenaardig mensch, ontzettend koppig, maar die Lloyd is een wraakgierig sujet. Ik zou niet graag ruzie met hem willen hebben. Een hoop menschen beweren, dat hij achter de tralies had moeten zit ten sympathie voor Zwitserland, je weet wel maar mijn hemel! die vent zit overal in. Je kunt niets te gen hem. beginnen. En hij is nu machtiger en rijker en ik wed nog grooter schurk dan ooit te voren. Maar beste jongen dit is tusschen ons beiden. Mijn firma wij heb ben al veertig jaar je oom's zaken behartigd en wij zullen je niet in den steek laten alleen maar omdat het geld verdwenen is tenminste zoolang wij iets voor jou kunnen doen. Maar dat schijnt niet het ge val te zijn. Die vent is onaantast baar". „Maar wilt u hiermee zeggeri", vroeg Jim, „dat al het geld van mijn oom, en ik veronderstel dat het heei wat geweest zal zijn, in den zak var. dien man verdwenen is?". „Volstrekt niet", antwoordde de heer Cash. „Integnedeel, ik ver moed, dat het den ouden Lloyd meer gekost heeft Sir Alf te ruïnee ren, dan de meeste rijke menschen in hun geheele leven verdienen. Het is geen spelletje kaart meer, wanneer er zoo'n strijd aan den gang is, en waarbij de een' wint wal de ander verliest. Het zou beter me) roulette vergeleken kunnen worden. Zie je, die twee hadden jaren sa mengewerkt en Llod kende je oom's speelsysteem, wist dus op welke nummers hij zijn geld zette. En hij zou dan wel zorgen dat op die num mers geen prijs meer viel, al moest hij er het heele Casino voor koopen. Jim knipperde even met zijn oogen. „Ik neem maar aan", vervolgde de heer Cash, „dat het zöo gebeurd is. hoor, hoewel ik er haast zeker van ben dat ik het bij het rechte eind heb. Je oom, die een stijfkop was, had het nadeel met een wraakzuch tig' persoon te doen te hebben. Hij zou tevreden zijn geweest, als hij niets meer met Lloyd te maken had gehad en hem nooit weer had ge zien, en ik geloof dat hij pas op het allerlaatst begreep, dat Lloyd hem ten val wilde brengen". „Maar het geld moet toch ergens gebleven zijn", drong Jim aan. „Wie heeft het dan?" „Het is niet noodzakelijk, dat het ergens moet zijn", antwoordde de heer Cash. „Zulke menschen han delen niet met bankbiljetten, be grijp je, maar met opties en con cessies en producties of oogsten van komende jaren. De contanten, die er nog waren, zijn naar verschillende tv.sschenpersonen gegaan, commis- sionnairs, agenten en zoo voort, hoewel ik vermoed, dat deze men schen meer hebben verloren dan verdiend, doordat Lloyd alles en iedereen tegen den grond sloeg, waarmee hij hoopte je te kunnen treffen. Ik was niet voornemens je dit 'allemaal te vertellen het be hoort niet tot mijn taak je mijn vermoedens mede te deelen maar niettemin hoor je nu althans dc- waarheid. De oude Llyo zat te gen het einde van den oorlog een paar maal leelijk in de knel, maar nu is zijn financieele positie beter dan ooit. Een dergelijke strijd kan zich niet voltrekken, zonder dat men er over spreekt en nu je oom het verloren heeft, wil iedereen de eer ste zijn om Lloyd de hau schud den. Hier maakte de heer Cash een rustpunt in zijn lange monoloog. Hij tikte de laatste restjes asch van zijn sigaar, waarvan het grootste deel al op zijn vest was neerge daald, en trok eraan, zonder te mer ken dat hij allang uit was. „Ik wil je nu een goeden raad ge ven, best jonegen", ging hij na een poosje voort. „Ik heb je dit alles in vertrouwen verteld, dus ik weet dat ik je niet hoef te zeggen, dat dit onder ons moet blijven. Mijn raad is nu de volgende: tracht zooveel mogelijk van je oom's nalatenschap, voor zoover er misschien nog hier en daar iets van over is, bij elkaar te zoeken, en dan zullen wij de firma Puxley je zoo veel mogelijk ter zijde staan. Maar denk niet, na hetgeen ik je vanavond heb verteld, dat je den strijd tegen Adolf Lloyd kunt aan binden. Al was je vijftig jaar in de City werkzaam geweest, dan zou ik je nog dien raad geven. Het zal een groote teleurstelling voor je zijn, maar tenzij je in het armenhuis te recht wilt komen, zul je je tevreden moeten stellen door eigen verdiens ten in je levensonderhoud te voor zien, zonder bezield te zijn met wraakgevoelens jegens Lloyd. Hij zou je even gemakkelijk verplette ren als dat", zei de heer Cash, met zijn vingers knippend. „Maar je hebt mij nog niet verteld: wat is je be roep?" (Wordt vervolgd). FEUILLETON DOOR DENIS MACKAIL. 10) De heer Cash schonk opnieuw zijn aandacht aan de paperassen, die hij op zijn schoot had gelegd. „Ik heb hier een paar notities", zei hij, „die gemaakt zijn toen wij rechtskundig advies inwonnen. Zij verklaren, voor zoover dat moge lijk is, hoe de positie was ten op zichte van de loopende contracten, bij het overlijden van je oom. Er. hier zijn de aanteekeningen van den advocaat", voegde hij er aan toe. „Misschien kan ik je wel even een deel voorlezen och, neen, ik zal het heele geval maar aan jou ge ven. Het licht is niet erg goed hier". Hij reikte Jim een aantal papieren toe, waarbij hij er verscheidene liet vallen, waarna het oprapen ervan hem eenige moeite scheen te kosten. Om de een of andere reden ver wekte dit feit hij beiden groote hi lariteit. „Ik denk niet, dat ik er iets van zal begrijpen", zei Jim, de docu menten aannemend. „Het is alle maal Latijn voor me en ik wil u graag op uw woord gelooven". De heer Cash boog zich vertrou welijk tot hem over en tikte hem op zijn arm. „Beste jongen", zei hij, „je hebt gelijk. Sommige van die advocaten nou, ik zou je een paar staaltjes kunnen vertellen. Maar wij hoever, niet in bijzonderheden te treden. Ik ben met je begaan, mijn jongen. "Lees dat rechtskundig advies maar niet het kost een hoop geld, maar het is niets waard. Je krijgt er toen je geld niet mee terug. Luister nu goed naar mij. Ik heb waarlijk sympathie voor je opgevat". Hij boog zich nog verder voorover, waardoor zijn pince-nez van zijn neus viel en aan het eind van het kronkelende koord wild in het rond draaide. „Ik wilde niets onbevoor oordeelds zeggen." (hij bedoelde waarschijnlijk „onbehoorlijks", doch geen van beiden merkte de vergis sing op), „maar ik heb een en an der gezien. Er is leelijk geknoeid in deze zaak, en als je vraagt wie de verantwoordelijke persoon is, kan ik je dat wel vertellen. Het is (hij bewoog zijn lippen, doch er kwam geen geluid). „Wie?" vroeg Jim. Weer bewogen zich de lippen van den heer Cash in overdreven mi miek. „Wie zegt u?" vroeg Jim weer. ,Het is nooit goed om namen te noemen", antwoordde de heer Cash, zich eindelijk verstaanbaar makend „maar in de afzondering van dJt vertrek zal ik je vertellen wie het is. Lloyd heet die vent, Adolf Lloyd, vroeger bekend als Adolf Loeve Zwitsersche afkomst. Genaturali seerd in 1910. Werd geridderd in

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5