PAM BU DE MAANAPEN. STILLE NO 9 Spoorwegongeluk bij Heerde. 170.000 kilo cacao in beslag genomen. Verleening uitstel aan schuldenaren. Personeele belasting op motorrijtuigen. RADIOPROGRAMMA SPORT LAND- EN TUINBOUW BURGERLIJKE STAND Zuid-Oost- bommei TWEEDE BLAD Drie zwaargewonden. Het A. N. P. meldt: Gistermorgen omstreeks acht uur is te Wapenveld, gemeente Heerde (Gld.) een spoorweg ongeluk gebeurd, waarbij drie personen zwaar werden ge wond. Tengevolge van prijs opdrijving. Wegens enorme prijsopdrij ving van cacaopoeder en cacao- koeken is de commissaris van politie te Wormerveer in sa menwerking met den accoun tantsdienst van het departe ment van handel, nijverheid en scheepvaart overgegaan tot inbeslagneming van den gehee- len voorraad van een tweetal groote cacaofabrieken, waarvan er een in Wormerveer en een in Zaandijk is gevestigd. Het be treft hier een hoeveelheid van 170.000 kg. De secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart stelde vast, dat de prijs van het cacaopoeder per kg. niet meer dan 0.20 boven dien van 9 Mei 1940 mocht liggen. Het werd evenwel verkocht voor een zoogenaamden richtprijs van 120 per 100 kg., terwijl bij beschikking van den secretaris-generaal de prijs mocht varieeren van 75 tot 85. Tevens is, behalve inbeslagne ming, een afleveringsverbod uitge vaardigd, indien de fabrieken zich niet houden aan den vastgestelden verkoopsprijs. Tegen een tweetal andere fabrieken is procesverbaal opgemaakt. Daar het hier een overtreding be trof van December 1940, in welken tijd de oude prijzerrbeschikking vi geerde, hebben de autoriteiten zich tot genoemde strafmaatregelen be paald. Volgens de nieuwe regelen betreffende de prijzenbeheersching zou sluiting van de fabrieken zijn gevolgd, terwijl daarenboven een ongelimiteerde geldboete zou kun nen worden opgelegd. De secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid er. scheepvaart zal over de bestem ming van den inbeslaggenomen voorraad een nadere beslissing nemen. Op grond van de Verordening no. 13/1940 van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche ge bied o.m. betreffende maatregelen ten aanzien van de bescherming van schuldenaren, is op 20 Juni 1940 een eerste uitvoeringsbesluit van den secretaris-generaal van het depar tement van justitie verschenen, waarin o.a. werd bepaald, dat de rechter aan een schuldenaar, die tengevolge van de bijzondere om standigheden, welke zich sedert 10 Mei 1940 hebben voorgedaan, niet tijdig aan zijn vóór dien datum aangegane verplichtingen kan vol doen, een uitstel van ten hoogste zes maanden kan verleenen, indien zulks redelijkerwijze van den schuldeischer kan worden verlangd. Heden is een tweede uitvoerings besluit van genoemde secretaris generaal in het verordeningenblad opgenomen. Volgens dit besluit kan de rechter een schuldenaar, aan wien hij deeds eenmaal een uitstel van betaling heeft verleend en die ook na afloop van den uitstelter mijn nog niet aan zijn vóór 10 Mei aangegane verplichtingen kan vol doen, opnieuw een of meermalen uitstel verleenen, telkens voor ten hoogste zes maanden, indien zulks redelijkerwijze van den schuld eischer kan worden verlangd. Even als tot dusver kan de rechter het uitstel ook voor een gedeelte van de verplichting verleenen, terwijl het ukstpl met terugwerkende kracht kan worden verleend, indien de schuldenaar reeds in verzuim is. De verzoeken tot uitstel kunnen bij eenvoudig request bij den rech ter worden aanhangig gemaakt, waarvoor een griffierecht wordt geheven van 1.zoo zij bij den kantonrechter, en van 2.50, zoo zij bij een anderen rechter worden ingediend. Dit griffierecht wordt terugbetaald, indien het verzoek ge heel of gedeeltelijk wordt toegewe zen of indien de rechter zich on- bevo?,. verklaart. Aanwijzingen van de K. N. A. C. Reeds meerdere malen werd hou ders van opgelegde motorrijtuigen, zoowel door het departement van nnanciën, als door de verkeersbo- aen gewezen op den voor hen zoo uiterst belangrijken datum van 20 Januari a.s. Wil men nl. teruggave verkrijgen van de personeele belasting 1941 voor deze opgelegde motorrijtuigen, dan dient men zulks vóór 20 Januari a.s. schriftelijk aan te vragen aan den inspecteur der directe belastin gen. De restitutie wordt slechts verleend indien de houder geduren de het geheele belasting-(kalender) jaar niet met het voertuig op den openbaren weg heeft gereden, en overigens niet na afschaffing van het voertuig in dat belastingjaar weer een ander motorrijtuig aan schaft. Het opgelegde voertuig wordt door den inspecteur volgens diens aanwijzingen gedemonteerd, dan wel verzegeld. In verband met eventueele vor deringen van deze opgelegde motor rijtuigen, wijst de K.N.A.C. nadruk kelijk op de volgende aanwijzingen. Het niet nakomen daarvan kan tot gevolg hebben, dat de teruggave der belasting niet wordt verleend. Indien het motorrijtuig werd ge vorderd vóór 15 Januari: het voertuig niet op beschrijvings biljet der belasting vermelden. Men is nl. alleen belasgting- plichtig indien men het voertuig op 15 Januari houdt. 2. 'Indien het motorrijtuig wordt gevorderd tusschen 15 en 20 Januari: a) het voertuig op beschrij vingsbiljet vermelden, ook al is de vordering geschied vóórdat het beschrijvingsbil jet wordt verzonden. L b) Verzegeling (resp. demon tage) van het voertuig ver zoeken aan den inspecteur vóór 20 Januari, ook al is het voertuig reeds gevorderd, vóórdat het verzoek wordt verzonden. Uit dit laatste verzoek moet nl. blijken, dat men niet voornemens was het voertuig in 1941 te gebrui ken. c.) van de afschaffing (vorde ring) binnen zes weken me- dedeeling doen aan den in specteur. Bij vordering van het opgelegde motorrijtuig in het hier genoemde tijdvak zal men op volledige terug gave van belasting mogen rekenen (ctus ook over de geheele maand Januari), wanneer men in het be lastingjaar geen ander motorrijtuig aanschaft. Indien de inspecteur af wijzend zoude beschikken, wende men zich tot het departement van financiën. Men beware zorgvuldig de oproepingsbriefjes voor de vor dering als bewijsstukken. 3 Indien het motorrijtuig wordt gevorderd tusschen 20 Januari en het einde van het belasting jaar: a) telefonisch of schriftelijk aan den inspecteur ontzegeling vragen, resp. ontheffing van den demontageplicht. b) Indien het voertuig op de vorderingsplaats tenslotte niet wordt aangekocht en dus weer bij den houder terug keert direct opnieuw verze geling (resp. demontage) vragen bij den inspecteur. c) Na de vordering, binnen zes weken mededeeling doen aan den inspecteur van de af schaffing (vordering). Ook bij vordering in het hier ge noemde tijdvak zal men op volledige teruggave van belasting mogen re kenen (ook over de maand waarin de vordering plaats vond), wanneer men in het belastingjaar geen ander motorrijtuig aanschaft en men op tijd (d.w.z. vóór 20 Januari) terug gave heeft verzocht. Bij afwijzende beschikking van den inspecteur wende men zich tot het Departement van Financiën onder overlegging van de oproe pingsbriefjes voor de vordering. De K.N.A.C. vertrouwt, dat ten aanzien van de vraag of de perso neele belasting voor opgelegde mo torrijtuigen voor 1941 buiten in vordering zal worden gelaten of daarvoor eventueel voorloopig in het geheel geen aanslag zal ge schieden, binnenkort nadere berich ten tegemoet kunnen worden gezien. JEUGDIGE AVONTURIER TROK HET WESTLAND IN. Een 18-jarige jongen werd het in zijn woonplaats Hillegersberg te eentonig en hij besloot dan ook de wijde wereld in te trekken en elders werk te zoeken. Op 6 Januari volvoerde hij dit plan en trok het Westland in. Van werk zoeken kwam echter niet veel terecht, want in Naaldwijk kwam hij al spoedig in een café terecht. Hier verteerde h(j voor 73 cent, maar daar hij geen cent op zak had, zocht hij naar een gelegenheid om aan geld te komen. En deze deed zich al spoedig voor. De caféhoudster verwijderde zich even en dit was voor het jong- mensch voldoende om drie kwar tjes uit de toonbanklade te nemen en hier even later mee te betalen. Hij zette zijn reis voort en kwam in Loosduinen. Het weer was slecht en daarom zocht hij weer zijn toe vlucht in een café. Hij vertoefde hier ongeveer den geheelen dag en verteerde nogal het een en ander. Ook hier kwam de avonturier op gemakkelijke, zij het weer niet eer lijke wijze, aan geld. Een andere bezoeker nl. die veel gedronken had en nu een dutje deed, werd het slachtoffer. De jongen zocht 's mans gezelschap en zag kans diens porte- monnaie, inhoudende ongeveer 25 te rollen. De inhoud verdween in zijn zak en de portemonnaie depo neerde hij in het closet. De con sumptie werd betaald en nu ging het naar Den Haag. In een hotel werd hier overnacht, cafétaria's werden bezocht, bioscoopjes ge maakt en voorts kocht hij een pols horloge. Het geld was zoo goed als op en nu sloeg hij de richting van Sassemheim in. Ook hier werd een verfceering gemaakt van 2. De waard vertrouwde gezien het scha mele voorkomen van zijn klant, het zaakje niet erg en drong op betaling aan. Nu lanceerde deze het smoesje van: „Ik heb m'n portemonnaie vergeten". Hier werd evenwel geen genoegen mee genomen, de politie kwam er aan te pas. Deze hield de jongen, mede omdat hij minder jarig was, aan. Hij werd vervolgens overgebracht naar Hilligersberg. Een roemloos einde van een met 1 goede voornemens begonnen tocht, GEVAL VAN NJLENDAMP- VERGIFTIGING. Dinsdagmiddag heeft zich in Den Haag een geval van kolendampver giftiging voorgedaan, dat dank zij de opmerkzaamheid van een be zorger, nog betrekkelijk goed is afgeloopen. Deze bezorger belde aan de woning van het bejaarde echt paar W. in de Terwestënstraat en kreeg geen gehoor. Dit kwam hem vreemd voor, daar de oude men- schen altijd thuis waren. Hij begaf zich naar een schoonzoon, die een sleutel van het huis had. De man nen roken bij het binnengaan van de woning direct een sterken geur van kolendamp en vonden de vrouw bewusteloos te bed, terwijl de man in de keuken in deneelfden toestand werd aangetroffen. Het echtpaar werd naar het ziekenhuis aan den Zuidwal overgebracht. De toestand van de vrouw baart zorg. SPECIALE BENZINE NIET ALS MOTORBP ANDSTOF. Bij beschikking van den secreta ris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheep vaart is de verkoop van speciale benzine als motorbrandstof verbo den. HULDIGING NAGEDACHTENIS CATH. VAN RENNES. Er heeft zich een comité gevormd, dat de totstandkoming van eentg gedenkteeken zal bevorderen ter nagedachtenis van de onlangs over leden zang-paedagoge en componiste van vele liedjes cantates, enz. Het heeft daarbij het oog op het plaat sen van een gedenksteen of -plaat in den gevel van een der Utrecht- sehe huizen, waar zij gewoond en gearbeid heeft, doch wellicht kun nen nog andere denkbeelden verwe zenlijk worden. Degenen die een bijdrage wenschen te geven kunnen deze, liefst vóór 1 Februari, zenden aan mej. M. L. Marcus, Archimedes- straat 31, 's-Gravenhage, gironum mer 292151, 's-Gravenhage. De voorzitter van het comité is dr. J. P. Fockema Andreae te Biltho- ven, terwijl in het comité van aan beveling o.m. zitting hebben de commissaris der provincie Utrecht, de burgemeester van Utrecht, prol. dr. Willem Mengelberg en dr. Joh. Wagenaar. VERWERKEN VAN EIEREN. Het rijksbureau voor de voedsel voorziening in oorlogstijd deelt me de, dat het eier-inventarisatiebesluit 1940, hetwelk in vooraad hebben en afleveren van geconserveerde eieren zonder goedkeuring van de Neder landsche centrale voor eieren en pluimvee te Beekbergen verbiedt, thans is aangevuld met een verbod tot verwerking van eieren Genoem de centrale is bevoegd, van dit ver bod ontheffing te verleenen, even tueel onder door haar te stellen voorwaarden. Koffie, thee en chocola gestolen. - In den nacht van Dinsdag op Woensdag is te Amsterdam ingebro ken in een koffie- en theehandel aan de Bloemgracht. Dertig pond koffie, zes pond thee en eGn hoeveel heid chocoladekorrels werden ont vreemd. Voorts werd ingebroken in een matrassenfabriek aan de Tichel straat. Hier werd een partij bedden tijk ter waarde van achthonderd gul den gestolen. VRIJDAG. HILVERSUM I, 415 M. (Nederl. progr. AVRO). 8.Gr.pl. (8.30 8.45 ANP-ber.) 10.Morgenwijding. 10.15 Gr.pl. 10.30 Voor de vrouw 10.35 Orgelconcert en zang. 11.20 Cyclus „De schilders van het Hol- landsche landschap". 11.35 Amabilé- sextet. (12.—12.10 Gr.pl.) 12.30 Gr. pL 12.45 Nieuws- en econ. ber. ANP. I.— Avro-Amus.-orkest en gr.pl. 2. Disco-variété. 3.Cyclus „Vrouwen beroepen in Nederland". 3.25 Om roeporkest (4.154.35 Rep.) 5. Gr.pL 5.10 Uit Berlijn: Gruss aus der Heimat, progr. voor de Duitsche weermacht. 6.Cyclus „Sport en lichamelijke opvoeding". 6.15 De Speellieden en gr.pl. 6.45 Act. rep. of gr.pl. 7.Econ. vragen van den dag ANP. 7.15 Gr.pl. 7.30—7.45 Ber. (Eng.) 8.— ANP-ber. 8.15 Gr.pl. 8.30 Ber. (Eng.) 8.45 Puszta-orkest. 9.10 Deel. 9.20 Omroeporkest en solist. 10.10.15 ANP-ber. en sluiting. HILVERSUM II, 301,5 M. (NCRV). 8.Schriftlezing en meditatie. 8.15 Gewijde muziek (gr.pl.) 8.30 ANP- ber. 8.45 Gr.pl. 10.15 Gewijde mu ziek (opn.) 10.30 Morgendienst. II.Gr.pl. 11.15 Celesta-ensemble en gr.pl. 12.Ber. 12.15 Rep. of muziek. 12.45 Nieuws- en econ. ber. ANP. 1.Celesta-ensemble en gr.pl. 1.45 Gr.pL 2.15 Zang met pianobege leiding en gr.pL 3.Hobo, piano en gr.pl. 3.25 Vrouwenhalfuurtje. 3.45 Bijbellezing. 4.15 Gr.pl. 5.— VPRO: Gesprekken met luisteraars. 5.15 Nieuws-, econ.- en beursber. ANP. 5.30 Ber. 5.35 Clavecymbelvoor- dracht. 6.NCRV-orkest. 6.45 Act. rep. of gr.pL 7.7.15 Econ. vragen van den dag ANP en sluiting. Biljarten KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND HOOFDKLASSE KLEIN BILJART (CADRE). Gisteravond zijn de wedstrijden om het kampioenschap van Neder land hoofdklasse klein biljart aan gevangen. Aan deze wedstrijden ne men de volgens spelers deel: H. J. Hoogland (Z.E.K.Z., Alkmaar), A. D. Brandts (Kras, Amsterdam), F. Haberer (Het IJ, Amsterdam), J. de Wied (Friesche 'B.C., Leeuwarden), J. de Cock (Victoria, Eindhoven), B. Buienkant (Rembrandt, A'dam), P. J. M. Geestman (Kras, Amster dam) en F. van Leeuwarden (Het IJ, Amsterdam). (Brandts schijnt al- zoo ingevallen té zijn voor Gruijt- huijsen). Na de opening door den voorzit tel van den organiseerende vereeni- ging, den heer Assendrijver, werd het tornooi ingezet met de partijen Geestman-Hoogland en Haberer-van Leeuwarden. Op beide biljarts werd dadelijk spel goed spel vertoond. Vooral Ha berer was goed op dreef. In de 8ste beurt scoorde hij een serie van 102 terwijl hij in de 13de beurt zelfs 136 scoore. Van Leeuwarden kon daar niet tegenop ofschoon hij zich kranig verweerde. Geestman en Hoogland speelden beiden in het begin een sterk spel. Geestman liep later meer en meer uit en won tenslotte in 18 beurten. De uitslagen waren: car. a.b. h.s. gem. Geestman 400 18 79 22.22 Hoogland 254 18 63 14.11 Haberer 400 17 136 23.52 v. Leeuwarden 237 17 37 13.94 Onze stadgenoot H. Hoogland is alzoo met een nederlaag begonnen. Maar dat zal hem waarschijnlijk aansporen om in de volgende par tijen zijn beste spel te geven. Tennis HET EERSTE OPTREDEN VAN ALICE MARBLE ALS BEROEPSSPEELSTER. In „Madison Square Garden" te New-York is Alice Marble voor het eerst opgetreden als beroepsspeel ster. Niet minder dan 125.000 toe schouwers waren getuige van inte ressante partijen van het viertal Budge, Tilden, Alice Mrble en Mary Hardwick. De vroegere Wim- bledonkampioene speelde in haar partij tegen Mary Hardwick zeer zenuwachtig en kon haar gewone spel daardoor niet ontplooien. Eerst na twee lange sets slaagde zij erin haar tegenstandster te overwinnen, die een zeer goede partij speelde. 79. Eindelijk komt de man, die hem bij de lift op wachtte en een bediende blijkt te zijn, hem halen. Zij lopen door grote galerijen, waar de geraamten van aller lei voorhistorische dieren staan. 80. Pam komt in een groot vertrek, de studeerkamer van den professor. De geleerde man is zeer voorkomend en begroet Pam hartelijk. „Jjj bent een flinke kerel hoor", zegt hij, terwijl hij Pam op de schouders klopt In het gemengd dubbelspel speel de Alice Marble met Tilden tegen Mary Hardwick en Budge. In de eerste set speelde Alice beter dan in haar enkelspel, waardoor deze dan ook met 64 door haar en Til den gewonnen werd. Na een spannenden strijd kwam de tweede set aan Budge en Mary Hardwick, zoodat de derde set de beslissing moest brengen. Dadelijk namen Alice Marble en Tilden het spel iri handen, en hoewel Budge zich heftig verweerde kon hij niet verhinderen, dat Marble en Tilden met 63 de partij uitmaak ten. i Vooraf had Budge zonder veel moeite van Tilden met 63, 64 gewonnen. De 125.000 toeschouwers betaalden samen 26.000 dollar aan entree. De uitslagen luidden: Budge sl. Tilden 63, 64; Alice Marble sl. Mary Hardwick 86, 86; Alice Marble en Tilden sl. Mary Hardwick en Budge 64, 57; 63. BEVROREN AARDAPPELEN EN BIETEN. Het Noordhollandsch Veevoeder bureau, gevestigd in het Landbouw- huis te Alkmaar, schrijft ons: Men kan deze nog voor veevoer gebruiken, mits men ze zoo gauw mogelijk fijn maakt en inkuilt. Het fijnmaken kan het best ge schieden met een bietensnijder, des noods kan men ze ook zoo goed mogelijk fijn steken met een scherpe schop. De kuil kan men 1 a 2 M. breed maken en zoo diep als mogelijk is met het oog op het grondwater. De lengte der kuil maakt men zoo lang als noodig is, in verband met de hoeveelheid, die in gekuild moet worden. De bodem der kuil dient men eerst te bedekken, waarvoor karton zich goed leent. Het met de bietensnijder fijngemaakte product komt laagsgewijze in de kuil. Het is noodzakelijk ook laags gewijs goed aan te trappen. Men dient dan schoone klompen aan te hebben, waaronder men zeer ge schikt kleine plankjes kan bevesti gen. Men werkt zoo vlug mogelijk. Fijngemaakte aardappelen, bieten, pastinaken, koolrapen, enz. kunnen desgewenscht zonder bezwaar door een gemengd worden. Het afdekken kan met karton ge schieden, waar men 80 c.M. grond op gooit. De in te kuilen massa krimpt tot op de helft of nog meer. Na 4 a 6 weken is het product dan geschikt om te vervoeren. DE NOORDERMARKTBOND IN 1940. Overzicht van de in 1940 aan gevoerde producten en den gelde- lijken omzet van „De Noorder- marktbond" te Noordscharwoude: 901.390 kg roode kool, 514.4165 kg gele kool, 51.1090 kg savoye kool, 579.8485 kg witte kool, 1273.4690 kg Deensche witte kool, 304.2960 kg uien, 102.5045 kg peen, 18.3595 kg kioten, 745.1541 kg vroege aardap pelen, 397.4555 kg pootaardappelen, £16.8890 kg late aardappelen, 64.7608 kg spercieboonen, 4.5617 kg rabarber, 1.2377 kg witlof, 7938 kg prei, 26.2580 kg andijvie, 52.3486 stuks andijvie, 19619 stuks bloem kool, 825 kg hineesche kool. Geldel. omzet bedroeg 2.349.614.36 tegen 1.825.956.76 in 1939, zoodat er een vooruitgang was van 523.657.60. LIMMEN (December) Geboren: Catharina Anna, d. v. J. Terhiin en D. van Dijk. Johanna Agnes Alida, d. v. N. Kaandorp en A. L. Hoebe. Jo hanna Catharina, d. v. A. E. Stins en J. Bruinsma. Petrus Simon, z. v. M. S. J. Schilder en M. M. C. Janssen. Pieter Arie, z. v. P. C. v d. Velden en M. P. Bakker. Johanna Geertruida Jacoba, d. v. W, Krom en C. M. v. d. Peet. Adolf Maria, z. v. Jac. Kramer en L. B. van Klashorst. Johannus Maria Petrus, z. v. J. C. Al en A. C. Zuurbier. Jacobus Antonius, z. v. C. J. Groot en M. G. Verduin. Ondertrouwd: W. Pepping en M. v. d. Peet. Overleden: P. Dekker, 89 jaar, wed. van J. Kabel. T. Ta- mis, 72 jaar, echtgenoote van K. Mekken. A. Bruins, 69 jaar, wed. van L. van der Aar. 143e Jaar Twintig Wilhe Berlijn, 16 J: perbevel van c bekend: Het luchtwa overdag tijdens kenning een tl ander doel in Zi bommen bestoo' In den afgel formaties gevec den ongunsti voortdurend vo langrijke doeler den-Engeland, i ook te Londej station van Do\ voltreffers gel weer mijnen ge havens. De vijand he< nacht op versé Noord-Duitschls brandbommen i helmshaven is dene huizen on: ingrijpen van c hulpdienst en v; kon echter uil branden voorko vengebied lagej men te gloeie noemenswaardi; richten. De ver haven bedragen 35 gewonden. Bedri; boven I Berlijn, 16 J het D. N. B. in weermachtsberi neemt, heeft h< pen ondanks h< ook op 15 Janu sche eiland een ontplooid. Met den-Engeland a en automobielf: met merkbaar genomen. Ook logvoermg bela al machinefabri maties Duitscl gen met bommi te rangeerstatic het havenverke zijn, hebben in den zwaren aa scheidene treff men. Voorts kc cmtrek brande: slagplaatsen en Engeland zijn oefenterreinen krachtig onder Vele Man Genève, 16 hoofd van de t die tevens co brandweer is, dat bij een dei aanvallen der op Manchester om het leven g' slachtoffers be weren uit ande gesneld waren. ERGERLIJ KINDER VEI Meenen 16 J de Ellende-wijl te Haalewijn t ergerlijk geval loozing vastges Maria Court, verslaafd is. hadden de buri waarvan het or het jongste eer kleeren gegeve den deze door Intusschen liep vollen winter t pen gehuld. De politiecon inval in het hr kleine kinderer doove kachel z vertrek lag de 39 jaar oud, op strekt. Zij was loopen nacht oi kind lag op e< zak en uit de kwam een ver] De zes kinde kliniek overgel kleeren voorzie vaardige mensc boden. Het pai De kinderen z' geplaatst worde

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 6