Zeeland is niet bevredigd over de regeling van het herstel der schade WINTERHULP&ff NEDERLAND Daze bereikt niet de hondeid procent] BUITENLAND VRAAG en AANBOD 35 cent per vijl regels FILMNIEUWS TWEEDE BLAD In een der groote Nederlandsche dagbladen werden dezer dagen eenige foto's gepubliceerd over de vorderingen van den wederopbouw van Middelburg. De indruk, door deze foto's gewekt, als zou de wederopbouw van Middelburg reeds ter hand zijn genomen en tastbare resultaten hebben afgeworpen, is misleidend. In werkelijkheid is er In de Zeeuwsche hoofdstad van wederopbouw nog geen sprake, of het moest zijn, dat men het Inrichten van noodwoningen langs de kaden als zoodanig wil beschouwen. In Middelburg is het ruimen van de puinhoopen ook nagenoeg beëindigd. Het plan tot wederopbouw van Middelburg is nog steeds in voor bereiding. Wellicht, dat daaromtrent dezer dagen iets meer bekend zal worden, maar voor het oogenblik heeft men in de hoofdstad van Zeeland andere zorgen. Zorgen, die niet uitsluitend betrekking heb ben op deze zwaar getroffen stad; zij zijn ook het deel van andere getroffen plaatsen in Zeeland, van het geteisterde Ierseke, van de blinde stad Vlissingen, zorgen van alle plaatsen in den lande, die door het oorlogsgeweld werden getroffen. Mr. M. M, Rost van Tonningeni „De winterhulpactie ia de beate weg naar de een wording van het Nederlandache volk". (Van een bijzonderen medewerker.) De gemiddelde Nederlander zal wellicht niet bijzonder diep hebben nagedacht over het vraagstuk, dat thans de gétroffenen bezig houdt. Onbegrijpelijk is dat niet. Acht en negentig procent van het Nederland sche volk heeft de gebeurtenissen, welke leidden tot de verwoestingen in het Grebbegebied, te Rotterdam en te Middelburg, niet zoo sterk on dergaan als juist daar. Twee procent van het Nederlandsche volk heeft den vollen last te torsen gekregen, in de verwoesting van huizen en steden, in het verlies van kostbare inventa rissen, van een zorgvuldig vergaard en bewaard geestelijk bezit. Twee procent van het Nederlandsche volk werd volkomen geruïneerd. Daar mede was de oorlog voor hen niet afgeloopen; een nijvere middenstand, zich pogend te verheffen, zag zich van zijn voorraden beroofd en kon het dus niet, wat men noemt „uit zingen". Deze middenstand moesi van voren af aan beginnen in een tijd, waarin van een bescheiden voorraadvorming geen sprake kon zijn, terwijl bovendien de economi sche lasten van den oorlog, die op de geheele bevolking drukken, dezen getroffenen niet bespaard bleven. Wanneer nu aan het Nederlandsche volk de vraag zou worden voorge legd, hoe deze nood behoort te wor den gelenigd, dan zou het antwoord niet twijfelachtig zijn. Wij hebben meer dan eens deze vraag aan niet- gedupeerden voorgelegd en telken male kregon wij het te hooren: het is niet meer dan billijk, dat het niet- getroffen deel van ons volk mede den last van de zoo zwaar beproefde volks- genooten draagt. Niet door het een en ander te geven in een collectebus, maar inderdaad door een offer, dat in overeenstemming is met het leed, dat in de getroffen gebieden werd gedragen en nog dagelijks wordt ge- dragon. Niet onaannemelijk. Men heeft zijn hoop gevestigd op de regelingen, welke van overheids wege zouden worden getroffen. Op het eerste gezicht zag de verordening tot regeling van de vergoedingen voor de geleden materieele schade er niet onaannemelijk uit. Immers in deze verordening werd het principe van een herstel tot 90 a 100 aanvaard en zij, die oppervlakkig van den in houd ervan hebben kennis genomen omdat zij er immers niet verder bij betrokken waren zullen zien wellicht gerustgesteld hebben ge voeld door de verzekering, dat de gedupeerden niets te kort zouden komen. De gedupeerden echter den ken er anders over en het is goed, dat het Nederlandsche volk dit weet, omdat het hier gaat om de inlossing van het eereplicht. Dat honderdprocentige herstel is maar schijn, een schoone schijn, een mooie vlag, die een weinig aantrek kelijke lading dekt. In de praktijk blijft er van het principe niet veel over en de cijfers, die wij dezer dagen hoorden, werpen een schril licht op de bedroevende werkelijk heid, waaruit men den indruk krijgt, dat er in de kringen, die met het treffen der regelingen ten bate van de gedupeerden belast zijn, nog wei nig begrip bestaat omtrent de te be handelen materie. Het rechtsgevoel van het volk vraagt, dat de schaderegeling zoo wordt toegepast, dat de gedupeerden door de ontvangen vergoedingen, on der verhoudingen, zooals die heer- schen op het moment, waarop her stel mogelijk is, in staat worden ge steld hun panden te herstellen, over eenkomstig hun vroegere standing, hun bedrijf te her-installeeren in den vroegeren omvang en capaciteit. Hetzelfde geldt voor de woningin richting, voor de vernietigde be drijfsvoorraden, waarvoor de gelds waarde dient te worden terugont vangen. In dit alles zullen de gedu peerden ongetwijfeld een offer heb ben te brengen en niemand zal er bovendien zijn, die er aanspraak op zal maken, dat uit het herstel mate rieele vooruitgang moet voort vloeien. Het zal niet noodig zijn, uiteen te zetten, dat de getroffenen als gevolg van den oorlog aanzienlijk zwaarder offers hebben moeten brengen, dan de meerderheid van ons volk en het mag dan ook wel zonder meer wor den aangenomen, dat de gedupeer den in de geteisterde gebieden een moreel recht hebben op een v o 1 ledig herstel van de oorlogsge weldschade. Menschelijkheid, rechts gevoel, de eer van ons volk, zoo zei- de ons dezer dagen de voorzitter van de Stichting Getroffenen Oorlogs geweld Zeeland, ir. C. Zwagerman, schrijven voor een gemeenschappe lijk herstel van de materieele ge volgen van het oorlogsgeweld op een hoog plan en in den geest van alge- meenen offerzin. Op dit gemeen schapsgevoel legt ook de verordening den nadruk, maar tevens wordt daar in beredeneerd, dat het economisch fundament niet moet worden ont wricht. Inderdaad is dit een punt van gewicht, een financieele ontwrich ting van ons economisch apparaat zou funeste gevolgen kunnen hebben. Primair zij echter en de heer Zwa german legde hierop het volle accent -— de overweging, dat de wijze, waarop hersteld zal worden een toetssteen zal zijn voor nu en voor de toekomst van onze volkseenheid en van onzen offerzin voor elkander in tijden van nood. Daarnaast mag zeker de vraag worden gesteld, of 'het bedrag, dat het herstel vraagt, genie1,en in fro- centen naar de werkelijke waarde van ons totale bezit, wel van zoo verontrustenden aard is, dat men daarvan een ontwrichting van ons economisch fundament zou moeten vreezen. Een voorzichtig financieel beleid zal dit gevaar wellicht denk beeldig maken, terwijl niet over het hoofd mag worden gezien, dat de verpliohting tot herbouw en her-in stallatie een vergrooting van de ar beidsgelegenheid in de hand werkt en dus tot economische opleving zal kunnen leiden. In de practijk. Zooals reeds werd opgemerkt, heeft de verordening het beginsel van een 100 of 90 pet. herstel aan vaard, maar dat wil nog geenszins zeggen, dat dit beginsel nu ook in de praktijk zal worden toegepast. Het herstel is namelijk gekoppeld aan de sehadetaxatiegrondslagen en die staan in het algemeen niet op een basis die bij tijd en omstandig heden passen. Met nadruk heeft de heer Zwagerman er ons op gewezen, dat het stellen van de normale ver koopwaarde op 9 Mei of de boek waarde als algemeene taxatiegrond slag voor panden en voor beroeps- of bedrijfsuitrusting ten eenenma- le onaanvaardbaar is. De getroffene moet herbouwen, herinstalleeren, wil hij weer kunnen wonen en aan het economisch leven deelnemen. Voor hem is uitsluitend van belang, wat de herbouw en de herinstallatie kost op het moment, dat hij daarvoor de gelegenheid krijgt. Een regeling, gebaseerd op de verkoopwaarde van 9 Mei en dus niet op de vervangingswaarde, zal in tal van gevallen leiden tot groo te, blijvende ontevredenheid. Zij zal het velen onmogelijk maken te her bouwen of zich te herinstalleeren. Het kan toch niet de bedoeling zijn, dat men de noodwinkels, zoo als deze thans in de getroffen ste den zijn verrezen, wil verklaren tot de permanente bebouwing. Men kan zich bezwaarlijk aan den indruk onttrekken, dat met de aanvaarding van het verkoopwaarde-beginsel een aanslag wordt gedaan op het econo misch fundament, eer dan wanneer het honderdprocentig herstel conse quent wordt aanvaard. Cijfers over Zeeland. Want tot welke bedroevende re sultaten de hier aangeduide regeling leidt, kan blijken uit eenige cijfers, die wij den lezers tot slot willen voorzetten. Aan de hand daarvan kan men zelf oordeelen en zijn con clusie trekken. Een conclusie, die volgens vele gedupeerden kan luiden: dit is Holland op zijn smalst. En dat is vooral in dezen tijd uiter mate bedroevend. De schaderegeling heeft geen be vrediging gewekt en wanneer men kennis neemt van eenige cijfers, zal men de ontstemming kunnen be grijpen. Ons staan de gegevens over Zeeland ter beschikking en deze wijzen uit, dat het schadeherstel, waarvoor met een breed gebaar de honderd procent is aanvaard, varieert van 12 tot 75 procent. Nemen wij de gegevens over dertig ZOLDERING STORT IN, VIER DOODEN. Milaan, 17 Jan. (D.N.B.) In de na bijheid van Paia is des nachts op een boerderij de zoldering ingestort, daar men al te veel rijst op zolder gebor gen had. Vier personen werden in hun slaap onder de puinhoopen be graven en konden slechts dood te voorschijn gehaald worden. REGEN EN GLADHEID IN DE VER. STATEN. New-York, 17 Jan. (D.N.B.) Het geheele N.O. van de Ver. Staten wordt door zware regenstormen en ijsafzetting geteisterd. Uit alle sta ten van het N.O. komen berichten binnen over aanzienlijke verkeers- storingen en groote materieele scha de. Er wordt melding gemaakt van talrijke auto-ongelukken en verwon dingen welke veroorzaakt werden door slippen en uitglijden op de met ijs bedekte wegen. In New-York heeft men een aantal bruggen ver scheidene uren lang moeten sluiten. Vele plaatsen in New-Engeland, New-Jersey en New-York zitten zonder stroom en zonder telefoon verbinding, daar de bovengrondsche leidingen door de sterke ijsafzetting gestoord zijn. JAPANSCftlE REGEERINGS- VERKLARING UITGESTELD. Tokio, 17 Jan. (D.N.B.) De natio nale conferenties onder leiding van den premier, Konoje, zijn vandaag beëindigd door een bespreking met vertegenwoordigers van het econo mische leven. De tegen heden aange kondigde regeeringsverklaring is en kele dagen uitgesteld, daar zij eerst nog in het kabinet behandeld moet worden. De Britsch-Turksche militaire be iprekingen. (D.N.B.) - De bespre- kringen tusschen Britsche en Turk- scbe militairen duren nog voort. Tot dusver is over het verloop hiervan nog geen officieel communiqué be schikbaar gesteld. Woensdags en Zaterdags Alléén 2de handsch goederen. uitsluitend a contant. (Dinsdags en Vrijdags inzenden.)^ Te ltoep z. g. a. n.: Motor 2 tact Standaard luxe met duo, leeren K. L. M. jas, leeren broek, laarzen en motorkap, alles compleet 275, a'leen contant Adres DREBBELSTRAAT 16. Tevens een paar schaatsen z, g. a. nieuw. Te koop: Bakfiets met z. g, a. n. banden. Te bevragen SCHUT, Nieuwstr. 3, Alkmaar. Radio Gramofoon of electr. motor m/z. pick up te koop gevraagd. 3REEDSTRAAT 43, liefst na 19 u. Een paar sterke bruine lage jon gensschoenen, maat 35 te koop. Prijs 1.75. 3CHARLOO 11 A. Te koop: mooie haardkachel (Olga 6) zeer geschikt voor kleine kamer. KONINGSWEG 87. Te koop een tafelbiljart 28.50 met toebehooren, HOLLEWEG 23 G, Heiloo. Te koop een Bobslede, prijs 5. ROEMER VISSCHERSTRAAT 10. Te koop uit netten inboedel: Tafels, Spiegels, Kamerelosets, Ledikanten, pracht Koffer- en Salongramofoons, Winterjassen, enz. DEKKER, Spoorstraat 5. Te koop: goedsp. Philips Radio met 2 luidspr., antenmeveiligh., 20. HOLLEWEG 167, Heiloo. Invalidenwagens z. g, a. n. „HYGIENA", Achterstraat 45. Telef. 2.0.5.2 Alkmaar. panden in Middelburg. Daarvan be droeg de verkoopwaarde op 9 Mei 1940 249.920. De herbouwkosten beliepen op 9 Mei f 779.970 en in November 1940 935,000. Voor de historische gebouwen waren deze cijfers rtsp. 2J4, en 9 millioen gulden. Een hotel in Vlissingen: 16.500, 35.000 en f 46.000. Een arbeiderswoning in Wemeldinge 1500, 1800 en 2500. In procenten uitgedrukt komt men voor Middelburg tot een gemiddelde van 26.7, voor Vlissingen van 42.2, Sas van Gent van 45, Kapelle van 55.6 en voor Wemeldinge van 63. Deze cijfers zouden nog met zeer vele zijn aan te vullen. Wij hebben hier en daar maar een greep gedaan. Het is een ontstellend beeld van de praktijk der jongste schaderegeling verordening. Is het wonder, dat men komt tot de verzuchting: Het kille, zelfzuchtige systeem, dat onze 19e eeuw heeft gekenmerkt, heerscht ook nu nog in de hoofden en harten van velen, die vooraan staan in ons ALMEDA STAR GETORPEDEERD. New-York, 17 Jan. (D.N.B.) Het Engelsche transportschip Almeda Star (14.936 brt.) heeft in een radio bericht medegedeeld, dat het in het noordelijk deel van den Atlantischen oceaan getorpedeerd is. Het S.O.S.- sein van de Aimeda Star was binnen enkele uren het tweede uit dit ge bied. VERSPREIDING VAN GERUCH TEN IN DENEMARKEN STRAFBAAR. Kopenhagen, 17 Jan. (D. N. B.) De minister van justitie heeft in het Folketing een ontwerp voor een tijdelijke toevoeging aan het wet boek van strafrecht ingediend. Dit ontwerp bedreigt onder meer ver scherpte straffen tegen de ver spreiding van geruchten. Wie ge ruchten verspreidt, welke de be langen van het land in de betrek kingen tot het buitenland kunnen schaden, kan veroordeeld worden tot boete, hechtenis of gevangenis straf tot een jaar. Verspreiding van berichten over militaire aangele genheden wordt met levenslange gevangenisstraf en in minder ern stige gevallen met een gevangenis straf van tenminste een jaar ge straft. LAJLA. City-theater. Het is geen wonder, dat deze film nu al weken achtereen draait in Amsterdam. Lajla is een bizonder mooie film anders dan bijna al de andere ;z onder het raffinement van de producten der moderne film industrie is deze film, die ons van uit het Noorden bereikt. Het is een sober verhaal, met harde, onbuig zame karakters en taaie, sterk le vende menschen, deze historie uit Lapland van het meisje Lajla, dat den haar toegewezen echtgenoot moét loslaten wanneer zij de liefde bij haar bezoek aan de jaarmarkt in Finmarken eerst in haar volste beteekenis leert kennen. De eon- Tegen aannemelijk bod te koop ge bruikte Chevrolet Coach, zes cylin der, discuswielen, teven-s kleine Bobslee. KOORSTRAAT 17/19, Alkmaar. Te koop: zoo goed als nieuw Excel sior biljart met leien van 5 cM. dik, Tafel-biljarts met en zonder leien bij J. HOED, Scharloo 1. Telef. 3756, Alkmaar. Te koop: net gedragen Meeding voor dames, heeren en kinderen, o a. eenige mooie jongensjasjes, DEN HARTOG, Koningsweg 72. Te koop: prima Hekkachel met pijp, zeer billijk. N G. PIERSONSTR. 17, alhier. Te koop nog eenige paren dames schaatsschoenen. Tevens alle soor ten 2e handsch schoenen waarbij enkele paren prima werkschoenen. G. MEIJER, St. Annastraat 30, Alkmaar. Te koop eenige gebruikte Naai machines van 15, 20, 25. KLÜNNEN, Hofdijkstraat 13, Alk-maar. Te koop: een pitriet wieg 5, een paar heeren kunstschaatsen 6, een paar werkschoenen m. 43 3.50, een paar werkschoenen m. 44 2, een dynamo 6 volt 2, een werk jas, h. maat 1.00, 8 theekisten per stuk 0.60. AKERSLAAN No. 35. Inkoop van Lompen, Couranten, FJesschen, Jampotten, Metalen, enz. Hoogste waarde, door het Rijikabur. erkend koopman. Bestelhuis RAMEN 2. Alles wordt afgehaald. Te koop 1 paar Heeren skischoenen, maat 43, 2 paar rijlaarzen, moat 41 en 44, in prima straat. RIDDERSTRAAT 9. Te koop gevraagd: Huisraad en inboedels en ongeregelde goederen tegen flinken prijs. Gramofoonpla- ten tegen 4, 10, 15 en 25 cen-t per st. DEKKER, Spoorstraat 5. volk. Begrijpen de Nederlandsche machthebbers niet, wat het lijdend volk in dezen toekomt? dan moge het Nederlandsche volk zelf in zijn oreede lagen het hun duidelijk maken. Eén verwachting heeft men in kringen der getroffenen nog. Artikel 8 der verordening spreekt ervan, dat de schade en de daarin te verleenen bijdragen in bijzondere gevallen in afwijking van de geldende regelen kan worden vastgesteld. Het is te begrijpen, dat men in vele getroffen plaatsen in Nederland zijn hoop heeft gevestigd op deze uitzonderingsbepaling. Alleen is het jammer, dat het hier gaat over een uitzondering, terwijl het regel moest zijn. Want dat zou in overeenstem ming zijn met de verlangens van een groot deel van ons volk. Het zou te betreuren zijn, dat de oorlogsver nielingen in de getroffen steden en streken tegen Nederland zouden gaan getuigen. flicten, die hieruit worden geboren, de tegenstelling tusschen het ge- wonoterecht van het Lappenvolk en de begrippen der Westersche cul tuur, die de diepste kern hiervan is het is alles zoo levensecht, dat er maar weinig films te noemen zijn, die met Lajla op één lijn gesteld kunnen worden. Maar zelden is een gelukkig slot zóó verantwoord, maar zelden ook is zoo weinig effectbejag en holle dramatiek te bespeuren als in deze film. Lajla is een film met groote verdiensten, een indrukwek kend verhaal van de kinderen van dit volk uit het hooge Noorden, in hun strijd tegen de harde, maar imposante natuur en hun inner lijke, diep-menschelijke conflic ten, die van alle tijden en van alle menschen zijn en ook daardoor zoo direct-aansprekend. De kleine te kortkomingen van de film willen we hiertegenover niet eens noemen. De hoofdrollen worden in dit verhaal gespeeld door Aino Taube en Ake Ohberg. Zij beiden maken van de voornaamste figuren gave ka rakters maar ook de andere creaties voldoen. Lajla is een film, die het waard is, door velen gezien te worden. Vooraf: Ufa-jojurnaal, een grap pige teekenfilm, een filmpje over een stuk of wat gedresseerde honden en een film met opnamen (o.a. uit Oostenrijk) ter illustratie van be kende muziek. IN DEN GREEP DER WILDERNIS Victoria-theater. Inderdaad houdt de wildernis en wel die van de Brazüiaansche oer wouden langs de Amazone-Rivier, den toeschouwer in deze film in haar greep gevangen. Want deze sensationeele opnamen geven een schitterend beeld van het dieren- en plantenleven in, het oerwoud. De film toont verder hoe omstreeks 1876 de Engelschman Henry Wickham van Engeland naar Bra zilië oversteekt, vast van plan rubberzaden naar zijn vaderland mee terug te brengen. De bootreis brengt hem in kennis met Mary Waverley, de dochter van den consul in Para, en spoedig toonen beide zeer veel voor elkaar te ge voelen. Maar in Brazilië aangeko men, blijkt dat Mary's vader an dere plannen met z'n dochter heeft. Hij wil haar n.l. laten trouwen met den rijksten man van Brazilië, Don Alonzo de Ribeira. Mary toont haar voorkeur voor Henry, wat al spoe dig een gespannen verhouding geeft. Henry weet toestemming te krijgen voor de wetenschappelijke expeditie naar de binnenlanden, maar hét is hem om de rubber zaden te doen. Na een reis met de meest sensationeele avonturen slaagt Henry in zijn pogingen en nadat hij met Don Alonzo veel moeilijkheden heeft gehad, gaan toch de rubberzaden met het En gelsche jacht naar de plaats van bestemming. Welke moeilijkheden de film acteurs in dit werk hebben moeten overwinnen, wordt duidelijk voor oogen gesteld. René Deltgen is uit stekend als Henry. Hij heeft het in deze film niet gemakkelijk gehad- Vera von Langen was een sympa thieke Mary en Gustav Diessl een echte Braziliaan. Henry's helper José mag eveneens met lof ge noemd. Een mooi en uitgebreid voorpro gramma ging aan het hoofdnum mer vooraf. Allereerst een bijzon der opgenomen film van de Duit- sche luchtmaeht. Vervolgens een spannende detective tweeacter, ge titeld: De diamant uit Kaapland. Het Tobis-Nieuws, dat Hollandsche opnamen van Profilti bracht, was zeer mooi, met o. m. vele ijsopna- men en beelden uit Lou Bandy's feestrevue. Tenslotte een uitgebreid Ufa- journaal met veie interessante op namen uit verschillende wereld- deelen. Als geheel een programma vol verscheidenheid en afwisseling. VORSTENTRAGEDIE. Theater Harmonie. Het is niet de eerste maal dat Maria Stuart in Alkmaar op het witte doek verschijnt en dat onze stad- en streekgenooten van haar leven, haar lieven en haar sterven kennis nemen. Maar ditmaal is niemand minder dan Zarah Leander de tragische historische figuur en ook het film beeld, dat thans eenige jaren van gevangenschap in een Engelschen kerker overslaat, is een geheel an der dan het vroeger vertoonde. De levensgeschiedenis van Maria is natuurlijk in groote trekken de zelfde en professor Froelich, die deze film regisseerde, heeft daar bij niet alleen voor een reeks schitterende oude Schotsche inte rieurs gezorgd, maar ook voor de daarbij behoorende menschen- typen, de „edele" lords en de bonte menigte op straten en pleinen. Men ziet hoe Maria uit Frank rijk naar Schotland terugkeert om er haar halfbroeder Jacob, die regent is geweest, als hoofd van den staat te vervangen. De edelen zijn in tweestrijd of zij Maria al dan niet als koningin zullen erken nen en lord Bothwell weigert open lijk haar gehoorzaam te zijn. Zij laat hem gevangen nemen, ofschoon zijn stoutmoedigheid haar behaagt en hij vlucht met Johanna Gordon, de dochter van een aan de Stuarts vijandig geslacht en huwt haar. Intusschen hebben de Britsche hovelingen koningin Elisabeth van Engeland voor Maria bang ge maakt. Zij ziet in haar een concur rente en bovenal een vrouw die mooier is en meer liefde geniet dan zij, wat haar tot jalousie en vijandschap drijft. Prins Henry Darnley als afge zant naar Schotland gezonden, wordt verliefd op Maria en huwt haar, maar het blijkt, dat de on buigzame Schotsche edelen een harderen vuist noodig hebben dan die van den vermaakzoekenden prins. Wanneer hij, daartoe aange zet door de edelen, haar Italiaan- schen secretaris laat vermoorden, wendt Maria zich van hem af en trouwt Bothwell, die zijn vrouw heeft verlaten. Hij is de sterke figuur, maar Elisabeth zendt een Britsch leger naar Schotland. Bothwell laat prins Henry dooden, maar op het punt de macht te grijpen als koning van Schotland, valt hij in handen van Elisabeth's troepen. Hij wordt gedood en Maria moet haar kind achterlaten, om de gastvrijheid van Elisabeth in te roepen. Men kent het gevolg: eenige ja ren gevangenis, de veroordeeling en de dood op het schavot. De sfeer der oude burchten, de wreedheid uit den tijd toen men willekeurig over dood en leven beschikte, de ruwe poorters en edellieden en bovenal de mensche- lijke figuur van Maria maken deze historische film tot iets heel bij zonders. Naast Zarah Leander treden Willy Birgel als Bothwell en Frie- drich Benfer als Riccio op den voorgrond. Vooraf een interessante Ufa-film en een cultuurfilm, die niet alleen antwoord geeft op de oude vraag „wat was was voor was was was"?, maar ook laat zien hoe men van waskaarsen kunstwerken en pa nopticumfiguren maakt. GEHEIMEN VAN HET OERWOUD. Roxy-theater. Vaak reeds zijn er fraaie films vertoond, die een expeditie in het oerwoud in beeld brachten, en meestal „speelden" zij in Afrika, 't Zwarte Werelddeel. De film, die nu in 't Roxy-theater draait, geeft een beeld van een tocht in de wil dernis van Indo-China,het land in Azië, dat in de laatste weken zoo veel genoemd wordt. De reis vangt aan bij de monding van de Me- khong en heeft ais eerste doel de hoofdstad van Cambodsja, Pnom Penh, vanwaar geleidelijk de wil dernis wordt bereikt met haar half wilden stam der Moïs. De tocht door het oerwoud met zijn vele en velerlei gevaren door de wilde die ren geeft wel uitzonderlijk mooie opnamen. Midden in 't aan allerlei vreeselijke en meermalen gevaar lijke beesten rijk zijnde woud ligt de vroegere hoofdstad van 't voor malige keizerrijk Khmer, Angkor, eeuwen geleden een centrum van handel en beschaving, waarvan de ruïnes der paleizen nog het getui genis afleggen, ruïnes, die thans slechts tot schuilplaats dienen voor tijgers, slangen, enz. Deze film gaat vergezeld van een in het Nederlandsch gesproken explicatie en wint daardoor voor ons aan belangrijkheid, omdat de bijzonderheden van den gevaar- vollen tocht nu duidelijker tot ons spreken dan wanneer we die in let ters voor ons krijgen, die we meer malen moeilijk kunnen lezen. Zoo hooren we van het bijgeloof der Moïs, hun vrees voor den toove- naar van hun stam, terwijl we in spanning meeleven in den strijd van mensch tegen dier en dier te gen dier. De fotografie van deze film is schitterend, zoowel wat de opna men in stad en op rivieren betreft als die in het oerwoud en van de diex-en. Een bezoek aan het Roxy- theater is deze dagen zeer zeker aan te bevelen. Het voorprogramma is zeer uit gebreid: het bevat, behalve de journaals, een goede cabaretfilm met. o. a. uitstekenden mannen- zang; prachtige opnamen uit de Beiersche Alpen (waterval, berg beklimmers, ski-en, Oberammer- gau; een dansfilm; een klucht „De hondenvanger van Apendam" en een teekenfilm „De bloemen vriend". MODERNE MACHINES VOOR UW DRUKWERK! ALKMAARSCHE COURANT, TEL. 3320.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 6