DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. gZÉ, fds beste -siroop BELANGRIJKE DOELEN IN SWANSEA GEBOMBARDEERD. Vliegvelden op Malta aangevallen. Verklaringen van minister Knox Sneeuwval belemmerde de krijgsverrichtingen aan het Grieksche front. Duitsche hulp aan België. Engeland en de Middellandsche zee. Tahiti door Engelsche troepen bezet? VERDV1STERINGS- TIJDEN van 18.05 tot 9.37. Duitsch-Italiaansche handelsbesprekingen. AKKER'» Abdij ai een twintigtal voor de adem- in de julate ver- lenstellin*. De wer- en snel. Kruiden nadeelen voor de sorganen. Daarom en lijd de medische tl van chemische op iddelen terug. De werking van bovendien nog oor het toevoegen le sterkste hoestbe- Gebruikt daarom veSisti&dïÈe griep, bronchitt», asthma 60. f 2.40. f 4.20. JÏlofe rerkrOrStir Bedrijfsvoering. er staat de afdeeling ivaart bij de praktijk, zijn staf zijn belast lichting van de pach- ;rkzaamheden vangen het moment, dat de sche afdeeling haar eëëindigd en het land bouwers kan worden let door de pachters ouwplan staat in de van jaren onder con- ze afdeeling. Omtrent ;enheden, het bedrijf kan de grondgebrui- haar om advies wen- worden de inkomsten ur gegeven bedrijven :rzameld en verwerkt; :-gegevens vormen een aanvulling op de er in de proefvelden en oende weer dienstbaar de voorlichting. Indeeling. ïg met het meest uit- practische cachet is de Cultuur-technische et te Kampen geves- ■deel zal onder ir, ir. Van Kretschmar ssorteeren. Hier wordt welke terreinen het worden ontgonnen, op dit zal gebeuren, en sen de beste economi- iieven openen. bouwplan van den ng deze nog door den oiteerd wordt, wordt uur-technische afdee- en en geadministreerd, voor de uitbetaling evindt zich dan ook in aan den Vloeddijk. En er gevestigd de kan- sn in- en verkoop van rialen. Hier kloppen i van den boer die id onder zijn beheer Samenvatting. tigen hebben ieder een taak, zooals uit het i blijkt. Maar de len sluiten op elkan- pen hier en daar in ormen tezamen een tennis en ervaring, it kan worden ten be- jn jongen polder, groot gebouw aan den Mettertijd zal er een :hen met wetenschap- oling en praetische -ken. En van daar uit i honderden bekwame orden uitgezonden, de akte polderdeelen in. voortrekkers zijn. Zij toekomst voor van den older, het nieuwe in men voor het eeo- rijn van Nederland zoo ichtingen heeft, ds gezegd: het gebouw titing wordt pok voor ;er bezichtiging gesteld et land goed toeberei- ss straks de boer in goede, winstgevende n gronden te verkrij- aar is het uiteindelijk 3-nos. van de tulp Nederland aulp Nederland, no. 5553. ik der Winterhulp 1 is aangewezen de liging N.V., Am- ïo. 877. op 5553 of 877, rengt geluk in •Ier leven! ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. Iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven Iranco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/b. HERMS. COSTER ZOON, Voor'dam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 16. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Twee bladen. Maandag 20 Januari 1941 Het Duitsche weermachts- bericht. Berlijn, 19 Jan. (D. N. B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: „Een duikboot heeft twee stoom schepen met een gezamenlijken Inhoud van 8600 ton tot zinken ge bracht. In den nacht van 17 op 18 Januari heeft de luchtmacht- aanvallen gedaan op voor den oor log belangrijke doelen te Swansea. Er braken verscheidene groote branden uit, vooral bij de haven werken en verkeersinstallaties, die in het zuiden der stad gelegen zijn. Afzonderlijk vliegende gevechts toestellen hebben in denzelfden nacht belangrijke militaire doelen in het gebied van het Suez-kanaal èn Egypte aangevallen. Een ge vechtsvliegtuig heeft gisteren bij verrassing en met succes, van ge ringe hoogte bommen geworpen op twee vliegvelden in het Z.O. van Engeland en de vliegvelden met tnachinegeweervuur bestookt. Te midden van een aanzienlijk aantal vliegtuigen, die moesten tanken, konden bominslagen geconstateerd worden. Voor den mond van de Theems is een koopvaardijschip door een bom op het achterschip getroffen. In de eerste middaguren van den 18den Januari hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen en stuka's on der bescherming van Duitsche en Italiaansche afdeelingen jagers de vliegvelden Halfar en Luca op Malta gebombardeerd. Hangars, onderkomens en startbanen wer den door bommen van zwaar kali ber getroffen. Een vijandelijke jager van het type Hurricane werd neergeschoten. Twee eigen vlieg tuigen worden vermist. Vérdragend geschut heeft in den afgeloopen nacht een Britsch con- vooi, dat met groote onderlinge afstanden door het Kanaal trachtte te komen, en de haven van Dover beschoten". Aanval op Swansea. Berlijn, 19 Jan. (D.N.B.) In aan- vulling op het weermachtsbericht verneemt het D.N.B.dat de hevige Duitsche luchtaanval op Swansea, waarover het weermachtsbericht van gisteren de eerste berichten bevatte, volgens thans ontvangen bërichten buitengewoon geslaagd is. Swansea is een der belangrijkste Engelsche havens voor den invoer en verwer- kig van petroleum. Langs de groote havenbekkens staan uitgebreide pak huizen en talrijke petroleumtanks. De Duitsche luchtmacht slaagde er in, verscheidene dezer installaties, welke voor de Britsche wapenindus trie ongemeen belangrijk zijn, gevoe lig te treffen. Verkenners hebben ernstige bominslagen in het haven gebied geconstateerd, alsmede een hevige ontploffing en. een geheele reeks branden. Een vrachtschip, dat in de haven lag, werd getroffen en geraakte in brand. Aan beide oevers werden uitgebreid branden gezien. Behalve in Swansea werden door kleine formaties van het Duitsche luchtwapen nog in een reeks Engel sche steden voor den oorlog belang rijke doelen aangevallen, o.m. vielen Duitsche bommen op Southampton, Plymouth,. Bristol en Portland. Ook verscheidene vliegvelden en lucht afweer- en zoeklichtbatterijen wer den met goed gevolg aangevallen. Aanval van Duitsche torpedobootjagers. Berlijn, 18 Jan. (D.N.B.) Ondanks het slechte weer en den zwaren zee gang hebben Duitsche motortorpedo- booten, in den nacht van 16 op 17 Januari een aanVal ondernomen op de Britsche kust. In de nabijheid van de Engelsche zuidoostkust stieten zij op verscheidene vijandelijke torpe dobootjagers, waarmede zij in ge vecht kwamen. Door het ongunstige weer kon de uitwerking van het eigen vuur niet worden waargeno men. Alle Duitsche motorterpedo- booten keerden ongedeerd naar hun basis terug. Aanval op een convooi. Berlijn, 18 Jan. (D. N. B.) Een Duitsch gevechtsvliegtuig heeft voor de monding van de Theems een Britsch convooi aangevallen en een voltreffer geplaatst op den achter steven van een koopvaardijschip van ongeveer 4000 brt., dat vernield werd. Vliegvelden in Zuidoost- Engeland aangevallen. Berlijn, 18 Jan. (D. N. B.) Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben - van daag, onder moeilijke omstandig heden met succes aanvallen gedaan op twëe vliegvelden in het Z.O. van Engeland. Op beide vliegvelden stonden toe stellen, die gereed werden gemaakt voor den start. De bommen vielen tusschen hen en vernielden ver scheidene machines. Aanval op Malta. Berlijn, 19 Jan. (D. N. B.) De Londensche radio meldt, dat giste ren een Duitsche luchtaanval op Malta is gedaan. Golf na golf Duit sche vliegtuigen verscheen boven Malta en wierp bommen uit. De aan vallen hadden des middags een aan vang genomen. Tijdens den eersten aanval hadden de Duitsche bommenwerpers in gol ven aangevallen en gedurende een uur duikvluchten op het vliegveld ondernomen. Er is schade ontstaan aan rijkseigendom. Britsche jagers zijn voor afweer opgestegen. Twee Britsche vlieg tuigen zijn neergeschoten. Bij den volgenden Duitschen aanval heeft het luchtdoelgeschut den afweer overgenomen. De Illustrious opnieuw door drie bommen getroffen. Berlijn, 19 Jan. D.N.B.) Naar het D.N.B. verneemt, hebben de beman ningen van de reeds teruggekeerde Duitfsche vliegtuigen gemeld, dat bij den aanval van heden op de haven van La Valetta het Engelsche vlieg tuigmoederschip Illustrious door drie zware bommen getroffen is. Twee bommen troffen vaartuigen, die vlak bij de Illustrious lagen. Een treffer werd geplaatst op een in het dok liggende torpedobootjager, ter wijl door andere bommen haven werken, het tuighuis en de fabrieks- installaties aan de kade werden ge troffen. Verscheidene groote bran den braken uit. Drie Duitsche vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. Weder Duitsche vliegtuigen boven Engeland. Berlijn, 19 Jan. (D.N.B.) Naar de Britsche berichtendienst meldt, zijn Zondagavond na het invallen der duisternis „boven verscheidene dee- len van Engeland" Duitsche vliegtui gen waargenomen. Ook te Londen zelf is kort na het vallen van den nacht luchtalarm gegeven. Wanneer Engeland verliest zullen de Ver. Staten zich 20 jaar lang bewapenen. New-York, 18 Jan. (D.N.B.) De rbinister van marine, Knox, heeft voor de commissie voor buitenland- sche zaken uit het Huis van Afge vaardigden naar de New-York Ti mes nog meldt, ook de kwestie eener inter-Amerikaansche tolunie bespro ken en beweerd, dat zulk een tol unie slechts de veiligheid van de Ver. Staten ten goede zou komen. Elke tolbarrière tusschen de Ame- rikaansche landen moet worden weggenomen, aldus Knox. Het komt er op aan, de Amerikaansche lan den met economische stalen banden aan de Ver. Staten te binden. Op de vraag, wat de Ver. Staten zouden doen, ingeval Engeland ondanks de hulp uit. de Ver. Staten de neder laag zou lijden, antwoordde Knox, dat de Ver. Staten dan de grootste vloot, het sterkste luchtwapen en een reusachtig leger zouden vormen en twintig jaar lang niets anders zouen doen dan bewapenen. Het voorstel om van Engeland den afstand van steunpunten in West- Indië te eischen wees Knox van de hand, zeggende dat men den Engel- schen niet iets afhandig moet -ma ken, nu zij vechten voor hun leven, te meer niet, aangezien deze steun punten te zijner tijd toch vrijwillig door Engeland aan de Ver. Staten zouden worden afgestaan. In O.-Afrika vijandelijke luchtbases aangevallen. Ergens in Italië, 19 Jan. (Stefani.) Hier volgt het 206de Italiaansche weermachtbericht: Aan het Grieksche front heeft overvloedige sneeuwval de bedrijvig heid van onze zijde en van die van den tegenstander zeer beperkt. In Noord-Afrika bedrijvigheid van de artillerie in den sector van To- broek en van onze gemotoriseerde patrouilles in de woestijn van Zuid- Cyrenaica. In Oost-Afrika heeft onze lucht macht vijandelijke luchtbases in den Bnven-Soedan en te Aroma het sta tion en troepen doeltreffend gebom bardeerd en bovendien gewapende groepen in het gebied van Makeia (Beneden-Soedan)met mitrailleur- vuur en bommen gesto.okt. De vijand heeft luchtaanvallen op Massawa gedaan, waarbij lichte schade aan een gebouw aangericht werd en op Assab, zonder dat scha de veroorzaakt werd. Formaties Duitsche bommenwer pers hebben onder escorte van Ita liaansche en Duitsche jagers enkele vliegvelden op het eiland Malta aangevallen. Hangars, kazernes en startbanen zijn getroffen en talrijke uitgebreide branden zijn waargeno men. Een Engelsch vliegtuig van 'net type Huricane is neergeschoten. Een Duitsch toestel is niet terugge keerd op zijn basis. Bommen op Tel Aviv. Beiroet, 18 Jan. (D.N.B.) Het En gelsche opperbevel in' Cairo heeft vaanvond bekend gemaakt, dat vij andelijke vliegtuigen de stad Tel Aviv hebben gebombardeerd. Naai verder uit Cairo wordt gemeld, is in Alexandrië en Cairo twee maal luchtalarm gemaakt. Broodgraan en grondstoffen worden aan België geleverd. Brussel, 18 Jan. (D.N.B.) De Bel gische handelsdelegatie, die verschei dene dagen in Berlijn heeft vertoefd, is na een met succes bekroond ver loop der Duitsch-Belgische onderhan delingen over de Belgische voe- dings- en grondstoffenpositie, thans weer in Brusel teruggekeerd. Van Duitsche zijde is verze kerd, dat Duitschland de banoo- digde aanvullende hoeveelheden broodgraan en grondstoffen aan België zal leveren, wanneer de Belgische overheid en de Belgi sche producenten en verbruikers van hun kant hun plicht tegen over de volksgemeenschap ver vullen. Bovendien werd de mogelijkheid in het vooruitzicht gesteld van Bel gische handelsbesprekngen met de Sovjet-Unie en andere landen. Op voorwaarde, dat België door een overeenkomstige organisatie van zijn bedrijfsleven zich bij de behoeften van den tegenwoordigen tijd aanpast en zijn productie in die richting stuurt, is Duitschland bereid, om daarbij zooveel mogelijk behulpzaam te zijn en desnoods het opslaan of beschikbaar stellen van de noodige grondstoffen de productie van de vereischte goederen te ondersteunen, welke België in geval van een ruil zou moeten leveren. Van Belgische zijde werd er de nadruk op gelegd, dat het volledige begrip van Duitschland voor de be hoeften van het Belgische bedrijfs leven in het kader van de nieuwe Europeesphe orde tot uiting gekomen is, en dat op deze wijze tevens een verlichting in het Duitsch-Belgische clearingverkeer bereikt kon worden. Op het gebied van de verzorging met grondstoffen en de deèlneming van België aan handelsbesprekingen met derde landen is reeds een princi pieels overeenkomst bereikt, welke gedeeltelijk wórdt uitgevoerd, zoo b.v. wat den aanvoer van textiel grondstoffen betreft. Het valt daar om te hopen, dat de Belgische eco nomische politiek spoedig weer een groote activiteit zal ontwikkelen. Het Britsche plan is vertraagd. Rome, 19 Jan. (D. N. B.) Geloofwaardige berichten recht vaardigen de bewering dat de Engelsche generale staf onder druk van Churchill persoonlijk in Egyp te, den Soedan, Kenya en den Oost-Congo strijdmiddelen en sol daten samengetrokken heeft, die oorspronkelijk voor Engeland be stemd waren, zoo schrijft de Popoio Een aanzienlijke hoeveelheid wa penen is daarmee aan Engeland onthouden. Andere aanmerkelijke hoeveelheden zijn naar Griekenland gegaan. Tot begin November 1940 had Engeland waarschijnlijk onge veer 40 procent van zijn geheele vloot in de Middellandsche zee. Dit deel is thans waarschijnlijk tot 60 procent verhoogd. Ook het Britsche luchtwapen heeft December en Januari sterke strijdkrachten in de Middellandsche zee samengetrokken. De taaie Itali aansche tegenstand in Albanië en Afrika heeft na de eerste beginsuc- cessen de verwerkelijking van het groote Britsche plan vertraagd. Nog slechts omstreeks zeventig dagen resteeren het Engelsche opperbevel ter verwerkelijking van het strate gische succes in de Middellandsche zee en in Afrika, dat den grondslag moet vormen voor het geheele En gelsche oorlogsplan van 1941. Anderzijds wordt de Italiaansche tegenstand steeds heviger. De ver plaatsing van een Duitsch lucht- leger wijst op toebereidselen die de strategische leiding van de as treft, om een tegenzet contra het Britsche plan te doen. De as heeft ook ande re, nog niet zichtbare maatregelen getroffen. Het is algemeen bekend, zoo merkt het 'blad tenslotte op, dat tegenwoordig van Engelsche zijde ontzaglijk veel moeite gedaan wordt om de concentratie van strijdmid delen te bespoedigen. Engeland concentreert menschenmassa's en oorlogsmateriaal in Egypte, den Soedan, Griekenland en Kenya. FRANSCHE STAP TOT BIJLEGGING CONFLICT MET THAILAND? Bangkok, 18 Jan. (Domei). De Fransche gezant, Garreau, heeft gis termorgen een uur lang geconfe reerd met den minister-president van Thailand, Songram. Men gelooft, dat Frankrijk hier mede' stappen heeft willen onder nemen om het zich snel uitbreiden de conflict langs de grens van Thai land en Indo-China zoo snel moge lijk te regelen. Algemeen wordt aangenomen, dat over een formule gesproken is om de vijandelijkheden te doen staken. Geen verduistering meer in Bangkok. Bangkok, 18 Jan. (Domei). Als bewijs, dat de vrees voor een Fran- schen luchtaanval op Bangkok is verminderd, hebben de Thailand- sche autoriteiten op 16 Januari ge deeltelijk de verduistering in het ge bied van Bangkok opgeheven. De verduistering is afgeschaft in 13 van de 24 districten, waar deze maatre gel op 10 Januari was ingevoerd na de mislukte poging van Fransche vliegtuigen om Bangkok aan te val len in den nacht van 9 Januari. Thailandsche troepen gebruiken tanks. Tokio, 18 Jan. (D.N.B.) Volgens een extra-bericht uit Hanoi hebben de troepen van Thailand voor het eerst sinds hun aanvallen op Indo- Chineesche afdeelingen, gebruik ge maakt van tanks. Volgens hetzelfde bericht zijn Vrijdag 2000 man Thai landsche troepen uit Hanoi naar het front vertrokken. Het eerste zeegevecht tusschen Indo-China en Thailand. Sjanghai, 18 Jan. (D.N.B.) Vol gens berichten uit Saigon is op 16 Jahuari tusschen de Indo-Chinee- sche en Thailandsche strijdkrachten het eerste zeegevecht geleverd. Toen in de Golf van Siam patrouilleeren- de Indo-Chineesche eenheden twee Thailandsche oorlogsvaartuigen tot zinken brachten en een derde vaar tuig beschadigden. Indo-Chineesche vliegtuigen hebben drie Thailand sche steden langs den spoorweg naar Bangkok gebombardeerd. Een bedreiging van het Verre Oosten. Hsinking, 18 Jan. (D.N.B.) Men wijdt hier groote aandacht aan een bericht, dat Engelsche afdeelingen het tot Fransch bezit in den Stillen Oceaan behoorende eiland Tahiti be zet zouden hebben. De Daily News spreekt van een kenmerkend voor beeld van Britschen kolonialen roof, waardoor Engeland een nieuwe vlootbasis krijgt op hetzelfde oogen- blik, waarop het andere havens en eilanden tegen- vijftig oude torpedo jagers aan de Ver. Staten verkoopt. Wanneer Japan in dezelfde omstan digheden Tahiti bezet zou hebben, zou er een. kreet van verontwaardi ging door de Ver. Staten gegaan zijn. In dit geval echter laat Washington geen protest hooren. Daar Tahiti in de buurt van de Ja- pansche mandaatsgebieden ligt vormt het als gemeenschappelijke Engelsch-Amerikaansche vlootbasis tusschen Hawaii en de Philippijnen een bedreiging voor het Verre Oos ten. DE KWESTIE DEB MENDOZA. Genève, 18 Jan. (D.N.B.) Uit Vi chy wordt gemeld: Het is niet in overeenstemming met de feiten, zoo verklaart men hier in bevoegde kringen, dat een overeenkomst tus schen Vichy en Londen is gesloten omtrent de Mendoza-affaire. Op grond van deze bewering was in het buitenland gemeld, dat de Britsche schepen er van afgezien hadden de Mendoza opnieuw te achtervolgen. De Asturias bij de Mendoza. Rio de Janeiro, 19 Jan. (D.N.B.) Volgens een officieele communiqué van het Braziliaansche ministerie van marine hebben vliegtuigen van de Braziliaansche kustpatrouille Za- terdam om half zeven het Fransche schip Mendoza op een afstand van 5% mijl van de kust van den staat Santa Catharina waargenomen. In de nabijheid van het Fransche schip signaleerden de vliegtuigen den Brit schen hulpkruiser Asturias. Zij za gen, dat de beide schepen zee kozen. De Mendoza opnieuw opgebracht Rio de Janeiro, 19 Jan. (D.N.B.) Volgens mededeeling van het Bra- zialiaansche ministerie van marine is het Fransche s.s. Mendoza, dat reeds meermalen getracht heeft, met een lading levensmiddelen naar Frankrijk uit te loopen, vanochtend op 5% zeemijl van de kust van den staat Catharina door den Britschen hulpkruiser Asturias opgebracht. DE VERDEDIGING VAN ENGELAND. Berlijn, 18 Jan. (D.N.B.) De Brit sche berichtendienst heeft bekend gemaakt, dat vandaag twee nieuwe verdedigingswetten door de Britsche regeering zijn opgesteld, volgens welke thans iedere man en iedere vrouw in Engeland naast hun beroep kunnen worden aangewezen voor werkzaamheden binnen het kader van de Engelsche defensie. In aan merking komen alle mannen en vrouwen tusschen 16 en 60 jaar. Naar verder wordt gemeld zal van deze wet op het oogenblik alleen gebruik worden gemaakt voor de bestrijding van branden en brand bommen. Daarvoor zullen voorloo- pig alleen mannen worden gebruikt. Zij zijn verplicht 48 uur per maand te werken. Alle bedienden in han delskantoren en industriebedrijven moeten deze werkzaamheden ter bestrijding van brandbommen en branden verrichten buiten hun nor malen diensttijd en zonder dat zij er vergoeding voor krijgen JODEN KRIJGEN EEN KENMERK IN SLOWAKIJE. Pressburg, 18 Jan. (A.N.P.) De gouwleider van Semlin heeft ver scheidene radicale maatregelen tegen de Joden uitgevaardigd, zoo mogen de Joden zich in het Conso te Presov en op de markten in de verschillen de gemeenten slechts op bepaalde tijden vertoonen. Café's, restaurants en openbare badinrichtingen mogen zij in hef geheel niet bezoeken. In de bioscopen krijgen zij bepaalde afge scheiden plaatsen. Voorts heeft de gouwleider aan de regeering voorge steld, alle Joden in Slowakije te ken merken met een band om den arm van drie centimeter breedte. Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 20 Januari op 1.48 onder 12.47. Laatste kwartier. Van grooter beteekenis dan de tot dusver gevoerde. Rome, 18 Jan. (Stefani). Bevoeg de kringen te Rome vernemen, dat in de eerste helft van de volgende week economische besprekingen tus schen Duitschland en Italië zullen beginnen, die van grooter beteeke nis zullen zijn dan alle besprekin gen, die na het laatste Italiaansche- Duitsche accoord van 24 Febr. 1940 gevoerd zijn. Met dit doel zal de Duitsche gezant, dr. Clodius Maan dag te Rome aankomen, vergezeld van .ggn delegatie- van ongeveer 35 medewerkers. DE IN ZWITSERLAND GEÏNTERNEERDE FRANSCHE MILITAIREN. Geneve, 18 Jan. (D.N.B.) Uit Vichy wordt gemeld: Het ministerie van oorlog deelt mede, dat op 20 Januari de terugkeer begint van de in Zwitserland geïnterneerde Fran sche krijgsgevangenen. Dagelijks zullen 2 tot 3 treinen worden ver wacht. De terugkeer van de onge veer 30.000 in Zwitserland geïnter neerde Franschen zal in totaal 20 dagen duren. De terugkeerende krijgsgevangenen zullen in verschil lende steden in het onbezette deel van Frankrijk worden gedemobili seerd. Het ministerie van oorlog wijst er op, dat de Duitsche autoriteiten alle noodige faciliteiten hebben ver leend, opdat de terugkeerenden, die in de bezette zóne wonen, zoo spoe dig mogelijk naar hun gemeenten kunnen terugkeeren. DE ITALIAANSCHE KONING TE NAPELS. Rome 18 Jan. (D.N.B.) De koning- keizer is Zaterdag onverwacht m Napels aangekomen om een bezoek te brengen aan gewonde officieren en manschappen, die in een hospitaal liggen. De koning onderhield zich op hartelijke wijze met de mannen. WEER EEN AMERIKAANSCHE COMMISSIE NAAR ENGELAND. Washington, 19 Jan. (D.N.B.) Het ministerie van buitenlandsche za ken heeft bekend gemaakt dat drie leden van het American Legion naar Engeland zullen vertrekken om de Engelsche burgerlijke verdediging te bestudeeren. Hun opdracht is evenwel niet van officieelen aard. NIEUW TYPE DUITSCHE BOMMENWERPER. Berlijn, 18 Jan. (D.N.B.) De Vöi- kischer Beobachter publiceert een foto van den nieuwsten grooten bommenwerper der Duitsche lucht macht het Focke Wulf-vliegtuig „Kurier". Het blad wijst er op dat dit een viermotorig toestel is voor den langen afstand, dat zich ont wikkeld heeft uit het bekende ver keersvliegtuig Condor, hetwelk we reldrecordvluchten naar Ntw-York en Tokio heeft ondernomen. Dit groote gevechtsvliegtuig, dat gewel dige vrachten aan bommen over verre afstanden meevoert, heeft den laatsten tijd door de vernietiging van tal van schepen ver in den At- lantischen oceaan aan de Britsch" scheepvaart aanzienlijke verliezen toegebracht De bemanning van deze machine, die met talrijke machine geweren en kanonnen is bewapend, bestaat uit zes man. Een inrichting tegen de ijsafzetting maakt het mo gelijk aanvallen bij alle weersge steldheden te onderr-men. De vier motoren verleenen den Focke Wulf „Kurier" een hooge snelheid. Zie verder Buitenland pag. 2, 2e bi. I

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1