WAT NU? kou! Vicks beproefde 190 cent m KANTONGERECHT SPORT RADIOPROGRAMMA FEUILLETON BURGERLIJKE STAND MARKTBERICHTEN EERSTE BLAD LANGEN DIJK. sneeuwval. - Het heeft :ht van Zaterdag op Zon- len Langendijk hard ge* Er was nogal veel wind, sneeuw op sommige p groote hoopen werd foor het verkeer gaf dit loeilijkheden, doch het et zoo druk als verleden ijl er ook niet zoo veel g als het vorige jaar, verkeer heelemaal ge-> ;rd. Nu konden de auto* ri melkwagens er nog i. 3 de omstandigheid dat g was, heeft een groot lezetenen der Langen* pen zich Zondagmorgen lijk gemaakt, door de in de straat te verwijde rt al spoedig eenige ver* ntrad. ONDEN STUKKEN. SNEEUWOPRUIMING. Redacteur, acht van Zaterdag op Zon* r een flinke laag sneeuw, woners van Alkmaar to* aan het werk om het voet hun huis begaanbaar te n groot deel deed dit niet, ndagavond alle voetgan- e duisternis door hoopen l plassen zich een weg anen. In dezen tijd van ing is deze nalatigheid lijker dan in normalen hier niet een taak voor de hierop toe te zien? Zoo de erordeningen dit niet mo- :en, kunnen deze dan niet ïwijzigd, zoodat de politie •baal kan opmaken? waarschijnlijk voor werk- nog iets te verdienen zijn, die het trottoir voor zijn ik niet wenscht schoon te dit niet kan, dit zou laten ik voor de opname. B. 5TE BERICHTEN IA1LANDSCHE1NDO- ESCHE ZEEGEVECHT. 19 Jan. (D. N. B.) Uit rdt gemeld, dat in tegen- >t beweringen uit Am'eri- en Thailandsche bron bij vecht, dat eenige dagen tusschen Fransche en che strijdkrachten is ge en Fransche schepen tot bracht of beschadigd zijn, lijkt uit berichten uit ia, door de Fransche re- ntvangen. In het bijzonder egengesproken, dat de a Motte Piquet tot zinken zou zijn. Daarentegen, /oegde kringen te ,Vichy, de Thailandsche ïtrijd- twee schepen verloren, ;en derde schip ernstig ;d is. ïededeeling wordt beves- een bericht uit Saigon, jgmiddag te Vichy is ont- )it bericht luidt als volgt: Tanuari stiet een groep behoorpnde tot de Fran- trijdkrachten in het verre ij -een operatie in de golf in de nabijheid der Indo le grens op Thailandsche krachten, die een Fransch 20 Jan. (Domei). Fransche óten die opereeren in het de provincie Laos, hebben indsche strijdkrachten, die grens gedrongen waren in en van Loeangprabang en een tegenoffensief, dat op verd ingezet, weer uit het reven, zoo deelen Fransche mede. Intusschen is een strijd geleverd op 18 Jan. weg van Poipet naar Si- l Cambodja, toen de Thai- troepen trachtten oost- te rukken, terwijl de che strijdkrachten bom- len geworpen op het vlieg- Ventiane op 17 Jan. en van iten artillerievuur was ge- het gebied ypn Savan- IIKAANSCH EXCUUS ENS VLAGINCIDENT. gton, 20 Jan. (D.N.B.) Vol- >ciated Press heeft het mi- •an buitenlandsche zaken uitschland het leedwezen Amerikaansche regeering t over het afrukken van :he vlag op het Duitsche ■generaal te San Francisco ogers. 3 minuten-massage Voor bedtijd 0 1. Flink Vicks VapoRub op keel en borst wrijven. 0 2. Ook de rug Inwrijven en 0 3. dikke laag op de borst wrijven en met warm flanel bedekken. Deze beproefde massage werkt direct, als pappleister en door inademen der geneeskrachtige Vicks-dampen. Uren lange werking en als gevolg ver kwikkende slaap en spoedig herstek (oude prijs) DE BETREKKINGEN TUSSCHEN DUITSCHLAND EN FRANKRIJK. Parijs, 19 Jan. (D.N.B.) In tegen woordigheid van den vertegen woordiger der Fransche regeering te Parijs, ambassadeur de Brinon, heeft professor Grimm alhier een voordracht gehouden over de Duitsch-Fransche samenwerking. Toenadering en samenwerking, al dus prof. Grimm, kunnen slechts nagestreefd worden door ware Franschen eni ware Duitschers, die hun vaderland liefhebben eni die uit de geschiedenis hebben geleerd, dat juist het belang van dit vaderland toenadering noodzakelijk maakt. Er is echter geeni samenwerking moge lijk zonder vertrouwen, waardig heid en eer. Duitschland leeft op het oogenblik niet in den geest der re vanche of vara de triomf, doch in den geest der verantwoordelijkheid voor de toekomst. Het schijnt ech ter, alsof men in Frankrijk vergeet, wat de oorzaak is van al datgene, wat de Fransche natie thans tot haar lijden veroordeelt. Prof. Grimm besloot met te zeg gen, dat Frankrijk weder eens op den tweesprong staat, te Montoire heeft maarschalk Pétain. voor sa menwerking beslist. Thans moet Frankrijk beslissen. De nieuwe or de, die zich voltrekt, is een histori sche gebeurtenis, waartegen nie mand zich kan verzetten. KUNST EN WETENSCHAP CONCERT VAN DE WERKGEMEENSCHAP VAN HET N.V.V. Dit was voor een groot gedeelte een concert van orkestmuziek, door het Nederlandsch Symphonieorkest, gevormd en geleid door rar. Harm Smedes. De grondslag van dit ensem ble is „Vreugde en Arbeid, daarom de kunst aan het volk". Vreugde en Arbeid is een gemeenschap ge meenschap genoemd en zal dus vóór en met de gemeenschap willen werken. In onbeperkte mate wil zij haar krachten in dienst van ons volk stellen en daarom zal men samenwer king en medewerking op den aller- hoogsten prijs stellen. Zóó staat er o.m. in het programma van het con cert, dat Zaterdagavond in het Gul den Vlies gegeven werd. Na een welkomstwoord namens den Alkmaarschen Bestuurdersbond volgde er een inleidend woord van den dirigent over het doel van de oprichting van dit uit 40 leden be staande orkest, dat niet beschouwd moet worden als een concurrent van andere gevestigde orkesten. De orkestnummers bestonden uit de ouverture „Egmond" van Beetho ven, een Noorsche Rhapsodie van Svendsen, de ouverture „Die lustigen Weiber von Windsor" van Nicolaï, een voor orkest gearrangeerde piano- prelude van Rachmaninoff en de Piet Hein rhapsodie van Peter van Anrooy. In de nummers, die wij hoorden, constateerden wij een zeer goed klankgehalte van het ensemble, on gerepte zuiverheid en, dank zij ae muzikale leiding, die tevens zeei enthousiast is, een boeiende voor dracht. Ondanks de in het program ma korte verklaring van den inhoud der nummers, gaf de dirigent vóór elk te spelen stuk een duidelijke uit eenzetting over wat bijv. de compo nist met zijn werk bedoelde, hoe de samenstelling van een orkest is, enz., daarmede de aanwezigen tamelijk talrijk de gelegenheid gevende rustig en zonder te veel inspanning de muziek te kunnen volgen. En dat is volkomen bereikt. Men luisterde niet, omdat het zoo hoorde, maar men luisterde met volle aandacht. Daarvan sprak het applaus, daarvan sprak het „bravo" van één der toe hoorders aan het einde van de Noor sche Rhapsodie. Als solist trad op de fluitist van het orkest met een fluitconcert van Henri Koehler. De heer Giliam Riet veld toonde zich in dit nummer een waar artist; mooie -voordracht en groote technische ontwikkeling open baarden zich in de uitvoering van dit gemakkelijk aansprekende werk, waarin de begeleiding van strijk orkest, twee hobo's en twee hoorns, den solist bescheiden volgde. Het ballet van Xanda Stradowska wisselde de orkestnummers af. Een klein gedeelte van „Rosen aus dem Süden" van Joh. Strauss hebben we nog kunnen zien. Het gaf blijk van een bevallige, artistieke choreogra- phische voorstelling dezer muziek. Uitspraken van de zitting van Vrijdag 17 Januari 1941. Schriftelijke uitspraken. C. A. D. te Oudorp, overtreding van de vleeschkeuringswet, 40 boete of 20 dagen hechtenis. J. A. D. te Bergen, overtreding van de verduisteringsyerordening, 20 boe te of 10 dagen hechtenis. Mondelinge uitspraken. Overtredingen vande Verduisteringsveror dening (woning): F. R. te Alkmaar, geen straf toegepast. C. v. d. O. te Schermerhorn, 5 boete of 3 dagen hechenis. J. P. v. d. K. te Alkmaar, 6 boete of 4 dagen hechtenis. E. V. te Schermer horn, J. G. te Heerhugowaard, ieder 8 boete of 4 dagen hechtenis. F. W. te Grootschermer, 8 boete of 5 dagen hechtenis. J. R. te Ha renkarspel, 10 boete of 6 dagen hechtenis. W. S. te Alkmaar, 12 boete of 8 dagen hechtenis. A. M. W. en J. C. v. d. M. te Schermer horn, J. v. T. te Grootschermer, Th. D. te Akersloot, ieder 12 boete of 8 dagen hechtenis. - K. W. te Grootschermer, D. K. te Bergen, C. W. te Alkmaar, ieder 15 boete of 10 dagen hechtenis. Overtredingen van de verordening op Ver- keersbeperking:(te laat op straat); P. A. P., C. H. en J. van der S. te Winkel, A. B. te Bergen, ieder 3 boete of 2 dagen hechte nis. K. S. te Bergen, 10 boete of 6 dagen hechtenis. C. D. te Eenigenburg, J 25 boete of 10 dagen hechtenis. Overtredingen van de Verduisteringsveror dening (rijwiel enz.): S. H. te Alkmaar en K. Z. te Uitgeest geen straf opgelegd. P. D. en D. de B. te Heerhugowaard, dagvaarding nie tig verklaard. C. S. te Obdam. M. B. en C. H. te Alkmaar, H. W. te Heiloo, ieder 1 boete of 1 dag hechtenis. G. L. te Heerhugo waard, C. B. te Bergen J. B. te Oudorp, P. H. H. en Ch. F. de B. te Alkmaar, J. K. te Graft, L. L. te Uitgeest, ieder 2 boete of 1 dag hechtenis. W. G. M. te den Hel der, E. H. B. te Alkmaar, ieder 3 boete of 2 dagen hechtenis. A. J. W. te Opmeer, 4 boete of 4 da gen hechtenis. L. J. te Alkmaar, 5 boete of 3 dg. hcehtenis. E A. H. te Barsingerhorn, 5 boete of 1 week tuchtschool. G. R. te Schermerhorn, 6 boete of 4 dagen hechtenis. Overtredingen van de Motor- en R ij w i e 1 w e t: vliegtuig aanvielen. In .een kort zeegevecht werden twee Thailand sche schepen tot zinken gebracht en een derde ernstig beschadigd. Aan Fransche zijde 'werden geen verliezen geleden. Ongeveer een maand geleden is in dezelfde streek een Fransch patrouillevaartuig in de Fransche territoriale wateren zonder eenige provocatie van Fransche zijde door 'n Thailandsch vliegtuig gebombardeerd. Ter ver gelding heeft de Fransche lueht- mucht de Thailandsche luchtbasis hevig gebombardeerd. Er werden vele treffers geplaatst. Ook Aranja en Vadhana zijn gebombardeerd, vooral in- de -eerste plaats konden- na den aanval groote branden wor-. den waargenomen. In weerwil van. het hevige Thailandsche afweer- vuur zijn alle Fransche vliegtuigen; onbeschadigd op hun bases terug gekeerd". J. K. te Grootschermer, vrijgespro ken. J. B. te Bergen, W. H. te Joure, ieder 2.50 boete of 2 dagen hechtenis. J. F. E. te Amsterdam, 3 boete of 2 dagen hechtenis. A. P. B. te Alkmaar, 5 boete - of' 3 dagen hechtenis. F. ,T. te Koedijk, A. P. te Heiloo, D. V. te Oudorp, ieder 2 boete of 1 dag hechtenis. M. T. te Uitgeest, 2 plus 1 boete of 2 maal 1 dag hechtenis. D. S. te Zijpe, N. S. Z. te Beverwijk, F. S. te Uitgeest ieder 4 boete of 2 dag- rt hechtenis. Overtredingen van de Politieverordeningen: N. J. J. te Heiloo, 2.50 boete of 2 dagen hechtenis. M. Z. te Alk maar, 3 boete of 1 week tucht school. A. W. de R. te Heemskerk, D. v. d. W. te Breezand, C. H. S., W. K. te Amsterdam en D. J. S. te Am sterdam, ieder f 3 boete of 2 dagen hechtenis. J. B. S. en J. K. te Alkmaar, ieder 4 boete of 1 week tuchtschool. J. W. en G. M. S. te Alkmaar, ieder 4 boete of 2 dagen hechtenis. Schaatsen ELFMERENWEDSTRIJD V.V.V.'S LANGWEER EN SNEEK. Geen uitreiking der prijzen voor den gehouden wedstrijd op II Jan. Naar men ons officieel mededeelt, is in de vergadering van vertegen woordigers uit de besturen der V.V.V.'s Langweer en Sneek welke Zaterdag gehouden werd, besloten voor den wedstrijd van Zaterdag 11 Januari geen prijzen toe te kennen, omdat niet met zekerheid is vast te stellen, wie de winnaars zijn. Werd er reeds groote verwarring gesticht door de ruim tweehonderd rijders die foutief gestart zijn, daar naast hebben vele anderen de con trolepost Pavilion Sneekermeer niet aangedaan, hoewel aan iederen deel nemer een routekaart was uitge reikt. Bovendien zijn door een aan tal deelnemers nog verscheidene on regelmatigheden gepleegd. Een juis te controle is door een en ander on mogelijk geworden. Aan alle deel nemers, diei den tocht hebben vol bracht, zal de medaille van V.V.V-. Langweer worden uitgereikt. Met het toezenden van de medail les voor den toertocht, die van Sneek uit gereden werd, wordt deze week een aanvang gemaakt. JAN LANGEDIJK WINT TE NIELWE NIEDORP. Onder groote belangstelling zijn Zaterdag te Nieuwe Niedorp natio nale wedstrijden over 500, 1500 en 30Ó0 meter gehouden. De kwaliteit van de deelnemers was zeer goed daar er vele rijders van de nationale kampioenschappen aanwezig waren. De 500 meter was voor Roos in 49 sec., op de 1500 meter werd Lange- dijk verrassend door Zwanenburg, geslagen. De 3000 meter was echter voor Jan Langedijk, in 5 min. 23.4 sec voor Strijbis in 5 min. 25.2 sec. De uitslagen luidden:; 500 meter: 1. J. A. Roos (Amster- DINSDAG. HILVERSUM I, 415 M. (Nederl. progr. AVRO). 8.— Gr.pl. 8.30 ANP- ber. 8.45 Gr.pl. 10.— Morgenwijding. 10.15 Gr.pl. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Orgelspel. 11.— Wenken voor de huishouding. ^11.20 Arnh. Strijk kwartet. 12.05 'Avro-Amus.-orkest. 12.45 Nieuws- en econ. ber. ANP. 1. Omroeporkest. (Ca. 1.25 Deel.) 2.— Gr.pl. 2.15 Omroeporkest. 3.Cy clus „In den schijnwerper". 3.15 Cabaretprogr. 4.15 Dansmuziek (gr. pl.) 4.45 Ensemble Bandi Balogh. 5.15 Nieuws-, econ.- en beursber. ANP. 5.3Ó RVU.: Cyclus „In vier Neder- landsce muséa op bezoek". 6.Gr.pl. 6.15 Avro-Musette-ensembe en so liste. 6.45 Act. rep. of gr.pl. 7. Vragen van den dag' (ANP). 7.15 Viola da gamba en clavecimbel. 7.30 Ber. (Eng.) 7.45 Viola- da gamba- en piano. 8.ANP-ber. 8.15 Gr.pl. 8.30 Ber.' (Eng.) 8.4510.15 Derde acte van de opera „Lohengrin", sluiting. HILVERSUM II, 301 M. (KRO). 8.Wij beginnen den dag. 8.30 ANP-ber. 8.45 Gr.pl. 11.30 Godsd. halfuurtje.-12.Ber. 12.15 Gerard Lebon en zijn orkest. 12.45 Nieuws- en econ. ber. ANP. 1.Gr.pl. 1.15 Gerard Lebon en zijn orkest. 1.45 Gr.pl. 2.Vrouwenuurtje. 3.Zang met pianobegeleiding. 3.10 Gr.pl. 3.20 Zang met pianobegeleiding. 3.30 Gr. pl. 4.45 Cyclus „Wij en onze tijd". 5.— VPRO: Jeugduitz. 5.15 Nieuws-, econ.- en beursber. ANP. 5.30 Gr.pl. 6.— KRO-Symph.-orkest en solist. 6.45 Act. rep. of gr.pl. 7.7.15 Vra gen van den dag (ANP), sluiting. dam) 49 sec.; 2. J. Langedijk (Oud karspel) 50.2 sec.; 3. L. Muts (Jisp) 51.2 sec. 1500 meter: 1. P. J. Zwanenburg (Rotterdam) 2 min. 40.2 sec.; 2. J Langedijk 2 min. 40.6 sec.; 3. J. Akerboom (Bergen) 2 min. 43 sec. 3000 meter: 1. J. Langedijk 5 min. 23.4 sec.; 2. M. Strijbis (Harenkar spel) 5 min. 25.2 sec.; 3. P. J. Zwa nenburg 5 min. 26.4 sec. Totaal-klassement: 1. J. Langedijk 5 pt.; 2. P. 3. Zwanenburg 12 pt.; 3. J. A. Roos 13 pt. PRESTATIETOCHT DOOR DE PROVINCIE GRONINGEN. Zaterdag is de prestatietocht door de provincie Groningen gehouden. Voor den prestatietocht hadden zich 400 deelnemers opgegeven, terwijl zich voor de toeristenklasse 1300 deelnemers aangemeld hadden. Het traject was 150 -km lang. Als eerste deelnemer aan den prestatietocht kwamen Geveke uit Leeuwarden en de Vries uit' Giethoorn, binnen. De eerste der touristen was van der Veen uit Bedum. BUYEN WINT TE KOLHORN. De wedstrijden, die gisteren op de baan van de „IJsclub Kolhorn" ge houden werden, waren vrijwel een 'revanche van de Nederiandsche kampioenschappen. De groote riva len Buy en en Langedijk maakten het elkaar weer geducht lastig, maar ook ditmaal gaf het betere rijden van den Nederlandschen kampioen op de 500 en 1500 meter den door slag. Van Hoorn, die reeds jn Ber gen een uitstekenden indruk maak te, zorgde voor de verrassingen door 'de 500 meter te winnen en op de 1500 meter voor Langedijk te ein digen. Vooral zijn rijde» tegen Buyen op de 500 meter was prach tig, met ruim een seconde verschil ging hij in den fraaien tijd van 47.6 sec. voor Buyen over de eindstreep. Op de 1500 meter nam Buyen re vanche voor deze nederlaag door van Hoorn op een behoorlijken af stand achter zich te laten. Dat echter deze twee rijders zeer snel gereden hadden werd eerst dui delijk toen Langedijk met niet min der dan 7 sec. boven Buyen's en 6 sec. boven van Hoorn's tijd bleef. Op de 5000 meter toonde Jan Langedijk echter zijn vorm weer. Tegen Strijbis rijdend ging hij fraai over de baan en won in den tijd van 9 min. 21.2 sec. DOOR PENIS MACKAIL. 13) Daarentegen waren er weinigen, die zooals hij zijn boeken verzorg den. Iedere kast was door glas afge sloten; geen boek bleef ooit op tafel, stoel of vloer liggen; alle planken waren zoo gevuld dat er precies ge noeg druk stond en de banden niet beschadigd werden door een te nau we samenpersing of, wat nog scha delijker was, een scheeven stand. Nooit zou hij de plaats waar hij ge bleven was, aanduiden door een om gevouwen bladzijde, door het boek omgekeerd open te leggen of als leesteeken iets dikkers te gebruiken dan een enkel blad papier. Daar door werd het ontbrekende deel van de encyclopaedie een probleem, dat onmiddellijk onderzocht moest wor den. Geen seconde langer zou hij in die kamer kunnen blijven met die gaping op de plank, tenzij hij het werk in zijn handen hield, of an ders een aanvaardbare verklaring had voor zijn afwezigheid. Hij belde. „Heeft u gebeld, mijnheer?" vroeg Lush, in de deuropening verschij nend. „Ik heb gebeld, waarde Lush", antwoordde Jim, die op zijn teenen heen en weer zwaaide, alsof hij aanstalten maakte te gaan vliegen, „omdat er een gat, een opening, een vacuum, een hiaat, is ontstaan in de aaneengesloten gelederen van mijn encyclopaedie. Een schaap, mijn waarde Lush, is verdwenen uit mijn kudde. Toen de avonddauw begon te vallen, is een ooi niet terugge keerd. Laat een onderzoek worden ingesteld", vervolgde hij met een weidsch gebaar, „in alle hoeken van rnijn koninkrijk tot dat afgedwaal de deel is gevonden en terugge bracht. Want er is meer vreugde in het Koninkrijk der Hemelen, Lush", ging hij met een diepe en plechtige stem voort, „over een deel dat ver loren was en is teruggekeerd, dan over dan over een-hoop andere dingen", eindigde hij tamelijk onze ker, waarna hij Zich op de armleu ning van een clubfauteuil liet neer ploffen. Deze rococostijl van zijn werkge ver was niets nieuws voor Lush, die, als hij den sleutel van het mysterie beieten had, zou hebben opgemerkt, dat deze uitbarstingen gewoohlijk volgden op de avonden dat Jim bij Mary een blauwtje had geloopen. Doch nu scheen Lush zich toch min der op zijn gemak te voelen en men zcu kunnen denken, dat zijn gewe ten, wat het verdwenen boek -be treft, niet geheel zuiver was. Dat was het ook niet. „Neemt u mij niet kwalijk, mijn heer", zei hij. „Ik ben zoo vrij ge weest het uit de kast te halen en was het aan het lezen in afwach^ng van uw thuiskomst". „Heb je er in gelezen ter-wijl je op mij wachtte?" vroeg Jim zeer ver baasd. „Ja, mijnheer. Ik hoop dat u mij dit zult willen vergeven. Ik weet hoe zeer u op uw boeken gesteld is maar ik verzeker u, dat ik er heel voorzichtig mee ben geweest". „Ik hoop, dat je mij op jouw beun zult willen vergeven, als ik je vraag welk onderwerp je aan het bestu- deeren was?" zei Jim. „Bimetallisme, mijnheer", zei Lush, „en de gouden standaard". Jim's mond viel open. De eerste uren van den nieuwen dag beloof den even groote verrassingen voor hem te zullen opleveren als de af- geloopen vier en twintig uur, „Ik hoop dat u het mij niet euvel zult d uidea", herhaalde Lush „maar de avonden zijn anders zoo lang, wanneer u laat thuis komt". „Ze zouden mij verduiveld lang schijnen als ik over bimetallisme en '„den gouden standaard moest lezen", antwoordde Jim. „Ja mijnheer", antwoordde Lush onderdanig. „Heb je je altijd voor zulke on derwerpen geïnteresseerd?" ver vólgde Jim. - „Neen "mijnheer, niet altijd", zei Lush, die geneigd scheen het daar bij te laten. „Je verbaast mij ten zeerste, Lush", zei Jim .„Ga zitten; neem een si gaar neen, ik sta er op", voegde hij er aan toe, toen Lush een afwij zend gebaar maakte als protest te gen deze breuk op de' etiquette _,.De 'omstandigheden zijn ongewoon en ik sta er op". Hij wierp hem het sleuteltje van zijn s-igarenkastje toe. „Nu, mijnheer, als u er dan op staatbegon Lush. „Natuurlijk, en neem maar een groote", zei Jim. Lush nam een groote sigaar, stak haar op en wilde op een stoel met rechte leuning gaan zitten. „Neen, neen. maak het je gemak kelijk", zei Jim weer, waarop Lush hoewel eenigszins aarzelend, zich in een van de clubfauteuils neerliet. „Nu, Lush", begon Jim, die nog op de armleuning van den fauteuil zat, „voor- wij doorgaan op het onder werp van de encyclopaedie, spijt het mij ten zeerste je te moeten me- dedeelen, dat ik vanavond tot de Van Hoorn had op dezen afstand tegen. Buyen een hevige inzinking en bereikte zijn peil van de 500 en 1500 meter lang niet meer. Herman Buyen reed zijn ronden regelmatig en werd tweede achter Langedijk in 9 min. 28 sec. Met één eerste en twee tweede plaatsen werd Buyen eerste in het totaalklassement vóór Langedijk. 'Er waren 16 deelnemers. Het ijs bevond zich ondanks den dooi in goeden toestand. De uitslagen luid den: 500 meter: 1. S. van Hoorn (Zaan dijk) 47.6 sec.; 2. H. Buyen (Am sterdam) 48.8 sec.; 3. A. Schouten (Warnsveld) 50 sec.; 4. J. Langedijk (Oudkarspel) 50.1 sec. 1500 meter: 1. H. Buyen 2 min. 39.6 sec. 2. S. van Hoorn 2 min. 40.4 sec.; 3. J. Langedijk 2 min. 46.2 sec.; 4. M. Strijbis (Harenkarspel) 2 min. 48.1 'sec. 5000 meter; 1. J. Langedijk 9 min. 21.2 sec.; 2. H. Buyen 9 min. 28 sec.; 3. M. Strijbis 9 min. 28.4 sec.; 4. J. Akerboom (Bergen) 9 min. 39.8 sec. Totaalklassement; 1. H. Buyen, 2. J, Langedijk, 3. M. Strijbis, 4. J. Akerboom, 5. P. Zwanenburg. S k i e n NATIONALE SKIWEDSTRIJD TE SCHOORL. Ondanks de slechte weersomstan digheden zijn de wedstrijden toch nog uitstekend verloopen dank zij de voorafgaande 30 cm sneeuwval. De organisatie was in handen van den heer Qkhuysen, die daarbij in 't bijzonder werd bijgestaan door de heeren Mirik en v. Wijk. Aan publieke belangstelling ont brak het niet. Het programma was slalom voor dames en heeren, waarvan de uit slag luidt als volgt: Dames: 1. mej. Asjes, Alkmaar, 49 sec., 2. mej. M. Landman, Alkmaar, 1 min. 2 sec., 3. mej. M. Arntz, Alk maar, 1 min. 37 sec. Heeren: 1. A. Vis, Wörmerveer, 31 sec., 2. J. Korteweg, Alkmaar, 35.4 sec., 3. W. Jansen, Amsterdam, 36.4 sec. Na afloop had in gezellig sa- mennzijn, de prijsuitreiking plaats in hotel De Roode Leeuw. J Waterpolo D.A.W.—DE HAM 4—1. D.A.W. speelde Zaterdagavond thuis tegen de Ham. Het werd een vlotte partij met duidelijk overwicht van D.A.W. dat met de rust reeds een 30-voorsprong had. Wel ver kleinde de Ham-ploeg na de rust den achterstand maar voor het ein de bracht goed samenspel tusschen v. d. Pol en Vogtschmidt een vierde doelpunt voor D.A.W. dat dus ten slotte met 41 won. Biljarten GEESTMAN KAMPIOEN HOOFDKLASSE KLEIN BILJART. Hoewel Geestman op den Iaatsten dag van de kampioenschappen een onverwachte nederlaag leed tegen de Cock wist hij door een beter ge middelde toch nog beslag te leggen op den kampioenstitel. Het K.R.A.S.- lid leverde hiermede een goede pre statie daar de kwaliteit van de deel nemers op hoog peil stond. Vooral in de eerste dagen werd er uitste kend spel vertoond. Later liet de vermoeidheid zich gelden waardoor de gemiddelden van de deelnemers aanmerkelijk daalden. Doordat Hoogland in- de eerste partij van den Iaatsten dag door zwak spel van v. Leeuwarden ver loor en de Wied tegen Brandts op het andere biljart 34 beurten noodig had om de 400 vol te maken kon Geestman in zijn hierna volgende partij tegen den Eindhovenaar de Cock niet veel gebeuren. De Cock, die in den loop van deze dagen er steeds beter in kwam, bleek door productief spel goed opgewassen te zijn tegen Geestman. De strijd was spannend en eerst op het einde liep de Cock uit. Geestman bleef tenslot te op 375 staan. Haberer won in 27 beurten van Buitekant en kon hierdoor ook het gemiddelde van Geestman ook niet meer halen. Brandts en Hoogland speelden aan het slot-nog een vlotte partij die door laatstgenoemde in 16 beur ten gewonnen werd. De uitslagen waren: pt. brt. h.s. gem. Hoogland 376 30 59 12.53 v. Leeuwarden 400 30 51 13.33 Brandts 163 34 30 4.79 de Wied 400 34 68 11.76 de Cock 400 28 64 14.28' Geestman 375 28 49 13.39 Buitekant 307 27 44 11.37 Haberer 400 27 62 14.81 v. Leeuwarden 168 21 30 8.00 de Wied 400 21 92 19.04 Brandts 262 16 56 16.37 Hoogland 400 16 87 25.00 De eindstand luidt als volgt: gp.gw.pt. brt. h.s. gem. Geestman 7 5 2629 146 119 18.00 Haberer 7 5 2684 168 136 15.97 de Wied 7 5 2552 163 149 15.64 Hoogland 7 4 2547 138 99 18.45 de Cock 7 4 2286 171 98 13.30 Brandts 7 3 2211 156 127 14.17 v.Leeuwarden 7 2 2153 170 83 12.63 Buitekant 7 0 1846 156 73 11.83 Onze stadgenoot H. J. Hoogland is dus op de vierde plaats geëindigd met slechts één partij meer verlo ren dan de nummers 1, 2 en 3, dia toch ook elk nog twee partijen ver loren. De eerste vier gaven elkaar al zeer weinig toe en wanneer Hoog land zijn partij tegen v. Leeuwarden had gewonnen wat in normale omstandigheden zeer goed mogelijk is was hij toch nog kampioen ge worden. Zeer mooi is het zeker, dat het hoogste algemeen gemiddelde, n.l. 18.45, behaald is door Hoogland. Tot een serie boven de 100 heeft hij het ditmaal niet kunnen brengen. Dammen SIMULTAANSEANCE F. RAMAN. Gistermiddag gaf de bekende Am- sterdamsche speler F. Raman, daar voor uitgenoodigd door de Org. Rui- ter-damtomooi-cor.imissie, een si multaanseance in café Neuf aan het Waagplein van den heer K. Ruiter. Er waren 34 deelnemers, waaronder tal van zeer goede spelers uit 'Alk maar en omstreken. Er werd met zeer veel animo gespeeld en de heer Raman toonde zich een uiterst be kwaam sirnultaanspeler, die aan diverse partijen op verrassende wijze een einde wist te maken. Het was 'al over zeven toen de laatste partijen beëindigd werden. Van de 34 pai tijen v"n de heer Raman er 20, hij verloor er 5 tegen de heeren N. Oud, D. Stam, W. Vro- ling en Jn. Schuyt te Alkmaar en F. Kunst te St. Pancras. 9 partijen wer den remise tegen de heerc Th. Oud, M. A. Hemels, H. J. Toepoel n T. Ra- venstein te- Alkmaar, H. v. d. Peet, P. Ros en J. de Geus te Heiloo, P. Peereboom te St. Pancras en W. Kuiper te Zuidscharwoude. De heer Raman behaalde dus een winsttotaal van 72 pet., een uitne mend resultaat gezien de kracht der tc -enspelers. ALKMAAR. GEBOREN: Maria M., d. van Mar- tinus d Rover en T. Dekker. OVERLEDEN: Johanna M. Klin- kert wd. van C. Roodt, 82 jaar. NOORDSCHARWOUDE, 20 Jan. (Noordermarktbond). 22900 kg Roo de kool 5.50; 3000 kg Gele kool 4.40; 68500 kg D. witt kool 3.90; 2300 kg Uien f 5. BROEK OP LANGENDIJK, 20 Jan. (Lang. Groenentveiling). 10000 kg Rood kool 5.50; 23500 kg Gele kool 4.40; 29500 kg D. witte kool 3.90; 4700 kg Uien f 5. WARMENHUIZEN, 18 Jan. 1941. 12000 kg Roode kool 5.50; 1500 kg Gele kool 4.40; 16200 kg D. witte kool 3.90. conclusie ben gekomen en dit was' voordat ik thuis kwam dat ik niet langer gebruik zal kunnen maken van je diensten". Hij legde Lush, die iets wilde zeggen, met een gevaar het zwijgen op. „Dit besluit", vervolgde hij, „is onherroepelijk en ik ben er slechts toe gekomen na alle omstandighe den nauwkeurig overwogen te heb ben. Ik maak uit je klaarblijkelijke emotie op, Lush, dat je iets wilt zeggen; misschien wilde je vragen of ik reden heb tot ontevredenheid over je werk, sedert je in mijn dienst geweest bent. Wees daaromtrent ge rustgesteld. Lush. Die reden heb ik niet. Behalve naar aanleiding van het incident met de encyclopaedie. waar ik geneigd ben niet lang bij stil te staan, hoewel ik er later nog wel eens op terug zal kómen, kan ik naar waarheid verklaren, dat je werk steeds in alle opzichten mijn goedkeuring heeft weggedragen en ik zou je zonder eenige aarzeling een getuigschrift willen verstrekken, waarmede je in staat zou zijn een andere betrekking te verkrijgen, waar je talenten naar waarde zou den worden geschat, ware het niet, dat fk er van overtuigd beh, dat onder de tegenwoordige abnormale omstandigheden van de arbeids markt, wat het huispersoneel be treft, eeni dergelijk getuigschrift noch verlangd, noch verwacht zou worden. Je hebt de wereld aan je voeten Lush. Ik wenschte, dat ik dat ook kon zeggen". Hij zweeg, doch voor dat Lush iets zeggen kon, ging hij verder. „Je wilde zeker vragen, welke re denen ik had om tot dit besluit te komen, en hoewel ik niet het recht erken van iemand, die zich in mijn dienst bevindt, om de gegrondheid hiervan in twijfel te trekken, voel ik toch dat ik je een verklaring schuldig ben van de redenen die mij nopen, onze jarenlange verbintenis te verbreken. Die verklaring zal ik je geven. In het kort gezegd, Lush: ik ben geruïneerd, platzak, blut, uitgestooten en uitgekleed". Lush die met toenemende verbijs tering naar zijn meester had ge luisterd en althans kon zien, dat hij nog niet uitgekleed was, meende dat de andere definities, betrekking hebbende op zijn toestand, wellicht overdreven zouden zijn, Hij voelde zich dus gerechtigd op te merken: „Ik hoop van niet, mijnheer". „Je hoopt het niet?" herhaalde Jim, die dit 'n mooien aanloop vond voor een nieuwe vlucht op vleuge len der rhetoriea. (Word) vervolgd 1

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 3