TEELTPLAN VOOR DEN AKKERBOUW IN 1941. Richtlijnen voor het scheuren van land. Op het IJsselmeer- ijs verdwaald. Twee goederentreinen op elkaar. Raad van bestuur in arbeidszaken. Bonnenvervalschers aangehouden. TWEEDE BLAD ALKMAARSCHE COURANT VAN MAANDAG 20 JANUARI 1941. NA DEN HEVIGEN SNEEUWVAL werd er in ons land al gauw druk aan de skisport gedaan. Sommige plekjes gaven een volkomen Zwitserschen indruk. Schimmelpenningh) SCHILDERACHTIG, OUD AMSTERDAM. Het is gewenscht gebleken, in het op 27 September 1940 gepu bliceerde teeltplan akkerbouw 1941 eenige wijzigingen en ver eenvoudigingen aan te brengen, terwijl het tevens noodig bleek, een nadere toelichting te geven betreffende de scheurpremie. Hoewel de aangebrachte wijzigin gen van niet ingrijpenden aard zijn, komt het gewenscht voor, de korte samenvatting van het teeltpian, zooals het thans is, hieronder te Jaten volgen. Verboden en beperkingen. 1. a. De teelt op bouwland van andere gewassen dan tarwe, rogge, gerst, haver, kanariezaad, veldboonen, erw ten, stamboonen, aardappelen, sui kerbieten, cichorei, voederbieten, korrelmais (zaadmais), koolrapen, voederwortelen, koolzaad (oliezaad), vlas, uien, boekweit, hennep en ta bak als hoofdgewas is verboden. De vier laatstgenoemde gewassen wer den in de vorige publicatie niet ge noemd. De landbouw-crisisorganisatie kan op advies van den provincialen pro- ductieoommissaris van dit verbod ontheffing verleenen, wanneer de bedrijfsomstandigheden daartoe aan leiding geven. Deze ontheffing zal echter slechts dan gegeven worden, wanneer gewichtige redenen aan wezig zijn. b. De teelt van landbouwzaden, waaronder verstaan worden: gras- en klaverzaden, zaden van mangels, voederbieten, koolrapen, stoppel knollen, landbouwwortelen, uien, spurrie, boterzaad, cichorei, karwij, blauwmaanzaad, gele en bruine mos terd, op bouwland is toegestaan. Daarbij wordt echter de te verbou wen oppervlakte voor elk gewas tot een zeker maximum beperkt. Nadere mededeelingen dienaangaande zullen nog volgen. Aan eiken landbouwer echter is het toegestaan, op bouw land maximum 5 are te bestemmen voor zaadteelt, zonder dat hiervoor vergunning behoeft te worden aan gevraagd, c. De teelt van haver is voor ieder bedrijf beperkt tot de op pervlakte. welke in dat. bedrijf in de jaren 1938 en 1939 gemid- middeld met dit gewas beteeld is geweest, met dien verstande, dat in elk geval voor ieder be drijf niet meer dan 15 van de oppervlakte, welke voor den oogst 1941 als bouwland in ge bruik is (dus het eventueel te scheuren grasland inbegrepen) met haver beteèld mag zijn. d. De teelt van uien is beperkt tot de oppervlakte, welke in 1940 voor dit gewas toegestaan was (het gemid delde van het in de jaren 1937, 1938 en 1939 verbouwde oppervlak). Teeltvergurmingen moeten bij de betreffende landbouw-erisisorganisa- ties worden aangevraagd, e. De totale oppervlakte kunst- weidde, klaver, lucerne, voeder bieten, koolrapen, voederworte len en andere groen te maaien of af te weiden groene gewassen als hoofdgewas op bouwland en gescheurd grasland is voor ieder bedrijf beperkt tot de opper vlakte, welke in 1940 met deze gewassen in gebruik was. Hiervan kan slechts afgeweken worden, wanneer ten genoege van de landbouw-crisisorganisatie, in óver leg met den productiecommissaris, kan worden aangetoond, dat in het betreffende bedrijf normaal meer verbouwd werd en dat het bedrijf ook werkelijk meer noodig heeft. 2. Het afmaaien van onrijp graan, dat op bouwland is geteeld, is ver boden, met uitzondering van snij- rogge, rogge voor strooband en groe ne maïs. De teelt is echter wel toe gestaan op verloren hoekjes en erf- perceelen. Aan den toegestanen verbouw van snijrogge is echter de voorwaarde Wasehdag op eert der stille grachten. (Polygoon) verbonden, dat deze rogge vóór 10 Mei gemaaid moet zijn en dat de des betreffende oppervlakten in 1941 als hoofdgewas zullen dragen een der gewassen, genoemd in de samenvat ting onder la, met dien verstande, dat de beperkingen voor sommige gewassen onder b, c, d en e genoemd, gehandhaafd blijven. Het onderploegen van onrijp graan voor groenbemesting is eveneens ver boden. Dit verbod is niet van kracht, wanneer het een mislukt gewas be treft. Scheurpremies en -richtlijnen. Om voor een geldelijke tege moetkoming voor het scheuren van grasland in aanmerking te komen, moet men zoo spoedig mogelijk, in elk geval v o o r 1 Maart rechtstreeks aan de land bouw-crisisorganisatie van zijn' gewest opgave doen van de te scheuren perceelen, met nauw keurige opgave van grootte en ligging. Eerst wanneer door de landbouw crisisorganisatie op advies van den provincialen productiecommissaris de te scheuren perceelen zijn goedge keurd, kunnen deze voor scheurpre mie in aanmerking komen. Bij de beoordeeling wordt uitge gaan van de volgende richtlijnen: a. Het te scheuren perceel moet van dien aard zijn, dat het als bouwland een behoorlijke opbrengst doet verwachten. Perceelen, welke b.v. door een ongunstige ligging ten opzichte van het grondwater of door hun aard als bouwland geen voldoende garantie geven op een behoorlijke opbrengst komen niet in aanmerking. b. Het grasbestand van het te scheuren perceel moet zoodanig zijn, dat hiervan in 1941 een behoorlijke opbrengst aan gras verwacht had kunnen worden. Hieruit volgt dus, dat klavers, Westerwoldsch raaigras en versle ten kunstweiden, welke toch ge scheurd hadden moeten worden, niet voor scheurpremie in aanmerking komen. c. Eveneens komen na goedkeu ring door de landbouw-crisisorga nisatie voor scheurpremie in aan merking die reeds gescheurde per ceelen, waarop in 1940 nog geen' hoofdgewas is geteeld en geoogst. Opgave van deze perceelen moet zoo spoedig mogelijk, maar in elk geval vóór 1 Maart 1941, recht streeks bij de landbouwcrisisorga nisatie geschieden. Na dien datum worden geen reeds gescheurde per ceelen meer voor keuring aange nomen. d. Niet voor scheurpremie in aanmerking komen die gescheurde perceelen, waarvoor een gelijk op pervlak, dat in 1940 als bouwland in gebruik was, in 1941 als gras land, kunstweide, groenvoeder- mengsel- of klaverveld wordt ge bruikt. e. De aanvankelijke goedkeu ring van de landbouw-crisisorgani satie geeft nog geen recht op de scheurpremie. Dit is eerst het geval, wanneer naar het oordeel van de landbouw-crisisorganisatie de be werking en verpleging van het be treffende perceel en van het daarop te telen gewas op oordeelkundige wijze is geschied. Verwaarloosde en onoordeelkundig bewerkte percee len komen, ook al zijn ze aanvanke lijk goedgekeurd, niet voor premie in aanmerking.-Is het gewas mislukt of laat de stand te wenschen over door oorzaken buiten de schuld van den teler een en ander naar het oordeel van - de landbouw crisisorganisatie dan komt de teler toch voor een, zij het dan niet de maximum-scheurpremie in aanmerking. Het bedrag van de scheurpremie wordt in den loop van den zomer voor elk perceel af zonderlijk bepaald. Het maximum bedraagt 100 per ha. Landbouwers, die wenschen af te wijken van de hiervoor genoemde IJSPRET IN ZEELAND. Op de bevroren grachten genieten de Zeeuwen in hun typisch costuum van de ijssport. (Polygoon) Is ongeveer een week geleden drie Huizer jongens op het IJssel- meer een benauwend avontuur overkomen, thans heeft zich dit her haald met twee jonge visschers uit Spakenburg. Zij waren Vrijdagmor gen vroeg uitgegaan, het ijs op. Uren lang liepen ze langs de kust en al visschend naar spiering verloren zij de kust uit het gezicht. De jongens orienteerden zich op de windrichting en dachten met behulp daarvan de kust wel weer te kunnen vinden. Doch de wind was inmiddels ge draaid en toen raakten zij aan het dwalen. Den geheelen dag waren zij onderweg zonder te weten waar zij zich bevonden. De avond viel, steeds liepen zij door. Tegen 10 v.ur 's avonds merkten zij een licht op en zij gingen er op af. Weldra drongen de tonen van mu ziek tot hen door. Zij meenden Muiden te hebben bereikt, doch toen zij voet aan land zetten, des avonds om elf uur, ble ken zij in Harderwijk te zijn. Spakenburg werd opgebeld en de verontruste ouders werden gerust gesteld. In Harderwijk verkochten de jongens de gevangen spiering om brood te koopen. Zij brachten den nacht door op het politiebureau en keerden in den loop van Zaterdag naar Spakenburg terug. Alleen materieele schade. Het A. N. P. meldt: Zaterdagmorgen te 6.20 uur zijn nabij de Derde Kade in de buurt van het station Gouda twee goederentrein op elkaar geloopen. Tengevolge hiervan werden in- en uitgaande spo ren van Gouda naar Utrecht versperd. Van Goutja uit werd nu een pendeldienst naar Rot terdam ingesteld. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. richtlijnen voor de teelt van land bouwgewassen, moeten, voor wat betreft de zomergewassen, een met redenen omkleede aanvrage indie nen bij de landbouw-crisisorgani satie in elk geval vóór l£ Februari 1941. Wordt echter afwijking gevraagd ter vervanging van uitgewinterde gewassen, dan moet de aanvrage geschieden vóór 1 April 1941. Aanvragen en afwijkingen tenge volge van het mislukken van. een zomergewas moeten zoo spoedig mogelijk, maar in elk geval vóór 1 Juni, de landbouw-crisisorgani satie toereikt hebben. Uitdrukkelijk wordt de aandacht van de telers er op gevestigd, dat alle aanvragen rechtstreeks moeten worden ingediend bij de landbouw-crisisorganisaties, dus niet via districts-seeretarissen of plaatselijke .bureauhouders. Eenheid van optreden door de werkgevers. Van officieele zijde wordt het volgende medegedeeld: In overleg met de daarvoor in aanmerking komende officieele in stanties is door de werkgeverscen- tralen, t.w.: het verbond van Nederlandsche werkgevers, het R.K. Verbond van Werk- geversvakvereemigingen, het Verbond van Prot.-Christ. Werkgevers in Nederland, en Centraal Overleg in arbeidszaken voor werkgeversbonden, opgericht een centraal orgaan voor de behandeling van sociale aangelegenheden, genaamd Raad van Bestuur in Arbeidszaken. Aan dezen raad van bestuur heb ben genoemde centrale werkgevers organisaties volledig haar bevoegd heden en werkzaamheden op het gebied der sociale wetgeving, be nevens ten aanzien van het terrein der arbeidsvoorwaarden gedele geerd. Besloten is derhalve, dat ge noemde centrale werkgeversorgani saties op het zooeven omschreven gebied niet meer zelfstandig naar buiten zullen optreden en zich zul len bepalen tot de interne voorbe handeling van zaken, die in den raad van bestuur in arbeidszaken aan de orde komen. 'De thans tot stand gekomen raad van bestuur in arbeidszaken zal be staan uit vertegenwoordigers der voornaamste werkgeversverenigin gen in de verschillende bedrijfstak ken, die zich bezig houden met de behandeling van sociale aangele genheden. Het ligt in- de bedoeling, dat uit den raad van bestuur een uit 7 le den bestaand dagelijksch bestuur zal worden aangewezen. De secretarissen van voornoem de centralen zullen met advisee- rende stem in dit dagelijksch be stuur zitting hebben. Het dagelijksch bestuur kiest uit zijn midden een voorzitter, terwijl als gedelegeerde van het dageliiksch estuur zal optreden mr. B. C. Slotemaker te Wassenaar. De taak van den raad van be stuur in arbeidszaken is ten aan zien van de sociale wetgeving en op het gebied van de arbeidsvoor waarden als volgt omschreven:. a. de georganiseerde werkgevers ten overstaan van de bevoegde autoriteiten en anderen te verte genwoordigen b. te bevorderen, dat op deze ge bieden tusschen de georganiseerde werkgevers een zoo groot moge lijke samenwerking tot stand komt, waarbij ten aanzien van de regeling der sociale verhoudingen in de ver schillende bedrijfstakken zooveel mogelijk naai' eenheid van beleid wordt gestreefd. Aldus is op' sociaal terrein een heid van optreden in werkgevers- leringen gewaarborgd. DE RESTAURATIE VAN DE GROOTE KERK ALHIER VORDERT GOED. Een der vleugels en het dak heeft men reeds onder handen genomen. (Polygoon) De Haarlemsche politie heeft Za- terdam een 47-jarigen koopman aangehouden die in een winkel trachtte op vervalsche bonnen kof fie te koopen. De man werd over gebracht naar het hoofdbureau van politie, waar hij bekende, dat de in zijn bezit zijnde bonnen valsch wa ren, doch bovendien mededeelde, dat hij zich reeds meerdere malen aan een dergelijk misdrijf heeft schuldig gemaakt Voorts kwam aan het licht, dat niet alleen de koop man, doch ook zijn echtgenoote, zoon en schoondochter in het com plot zaten. Zij kochten op de door hem en zijn zoon vervalschte bon nen koffie, die zij dan weer tegen een veel duurderen prijs en zonder bon aan particulieren verkochten. Zij moeten hiermede reeds langen tijd op deze wijze een belangrijke bron van inkomsten hebben gehad. Bij een huiszoeking werd de aanwe zige voorraad koffie ongeveer 5k pond in beslag genomen. Tegen alle gezinsleden is proces-verbaal opge maakt. BRANDKAST OPENGEBROKEN, 3000 VERDWENEN. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is ingebroken in de kantoren van een groentenhandel aan de Croe- selaan te Utrecht. De dieven hadder. een kelderraam opengeschoven, lie ten zich naar beneden glijden en wisten via de kamer in het kantoor te komen. Hier hebben zij de brand kast opengebroken. Een bedrag van ruim 3000 gulden werd gestolen en via denzelfden weg ontkwamen de dieven. Na een kort onderzoek is het de Utrechtsche politie Vrijdagavond gelukt de hand te leggen op de da ders. Gearresteerd werden twee vterklooze betonwerkers van achttien en twintig jaar, die beiden bekend hebben. Het staat wel vast, dat de daders bovendien bij verscheidene andere, inbraken betrokken zijn ge weest. In de woning van een der jongens heeft de politie onder het vloerzeil een gedeelte van de gestolen 3.000 gulden teruggevonden. Glimlachje. Zeg Jansen, ik weet een. goeie vrouw voor je. 't Is een weduwe met een volwassen dochter. Maar kan ik die dochter dan niet beter nemen? Dat zou ik je niet aanraden. Dan krijg je er lang geen prettige schoonmoeder aan. BOMMEN OP ONS LAND. Het A. N. P. meldde Zaterdag: Officieel wordt medegedeeld dat Engelsche vliegers* in den af geloo pen nacht op slechts enkele plaat sen van ons land bommen hebben geworpen. Schade is niet aange richt, aangezien alle projectielen in het open veld zijn terecht ge komen. Ten aanzien van het gisternacht nergeschoten en brandend neerge storte Engelsche vliegtuig kan nog worden medegedeeld, dat nog een derde lid van de 'bemanning is ge vonden en gearresteerd. De drie overige inzittenden het toestel had een bemanning, bestaande uit zes koppen zijn bij het neerstor ten gedood. Men heeft de lijken ge vonden en geborgen. MODERNE MACHINES VOOR UW DRUKWERK! ALKMAARSCHE COURANT, TEL. 3320.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5