PAM BIJ DE HAANAPEN. De neutraliteit der Ver. Staten. BUITENLAND Pétain en Laval zijn het eens. i TWEEDE BLAD Het A. N. P. geeft een beschou wing van een deskundige op het ge bied van het internationale en vol kenrecht over de houding der Vereenigde Staten ten aanzien van den oorlog Wij ontleenen aan deze beschouwing het volgende: De rechten en plichten der neu trale mogendheden zijn in het Vol kenrecht vastgelegd, in hoofdzaal: in de beide Haagsche neutraliteits- overeenkomsten van 18 Oct. 1907. Krachtens deze is de neutrale staat, moreel, politiek en juridisch tot een strenge onpartijdigheid verplicht. De Vereenigde Staten zijn tot de genoemde overeenkomsten toegetre den. Vervolgens wordt betoogd, dat de Ver. Staten in '17 den oorlog tegen de centrale mogendheden niet zijn begonnen omdat deze in breuk ge maakt hadden op de rechten der Ver. Staten als neutrale mogendheid maar omgekeerd juist omdat de Ver. Staten het na sedert 1915 in toenemende mate nagelaten hadden om de op hem rustende Volken rechtelijke plichten na te komen. In het bizonder bleven zij in gebreke t. o. v. de noodzakelijke onpartijdig heid tegenover de belligerenten. De parallel van dezen ontwikke lingsgang der Amerikaansche poli tiek met die van dit oogenblik springt duidelijk in het oog. Ook thans weer neemt deze poli tiek een steeds eenzijdiger tegen één der beide oorlogvoerende partijen gerichte houding aan. De Vereenig de Staten bevinden zich thans reeds in een toestand, die er door geken merkt wordt, dat zij hun volken rechtelijk plichten als neutrale mo gendheid niet meer nakomen. Gewezen wordt op het feit, dat de zeeneutraliteitsconventie het een neutrale mogendheid verbiedt oor logsschepen, munitie en ander oor logstuig aan een oorlogvoerende mo gendheid af te staan. In strijd hiermede verklaren de bepalingen van het door president Roosevelt op 11 Januari 1941 bij het Amerikaansche congres ingediende wetsontwerp op de hulp aan Enge land, dat de Amerikaansche regee ring voor regeeringen, welker on dersteuning de Amerikaansche pre sident „beschouwt als essentieel voor de defensie van de Vereenigde Staten", wapenmateriaal kan doen vervaardigen, wapentuig aan deze regeeringen kan afstaan, en dezen regeeringen ieder soort inlichtingen kan doen toekomen, die in verband staat met de levering van wapen materiaal. President Roosevelt en zijn minis ter van buitenlandsche zaken, Cor- del Huil, trachten thans verwijzende naar een vermeend in gevaar bren gen der Vereenigde Staten door de spilmogendheden en Japan, het feit, dat dit in strijd is met het volken recht te verbloemen. Men bedient zich van het op zich zelf ongetwijfeld geldige volken rechtsbeginsel, dat iedere staat ge rechtigd is een bedreiging van zijn bestaan af te weren met alle hem ten dienste staande middelen. In- tusschen kap het beginsel der zelf verdediging in dit geval geen toe passing vinden, aangezien een be dreiging der Vereenigde Staten door het Duitsche rijk reeds door hun be voorrechte geographische ligging on mogelijk is. Huil heeft voorts ver klaard, dat de voorschriften van de Haagsche conventie op dit gebied niet meer als toonaangevend konden worden beschouwd. Huil heeft daar mede de bindendheid van een door de Vereenigde Staten vrijwillig en op plechtige wijze aanvaarde ver plichting eenzijdig en zonder ur gente reden opgezegd hij heeft dus precies hetzelfde gedaan, wat men beweert, dat in de jaren sedert 1933 door Duitschland is gedaan en wat juist in de kringen der Ameri kaansche regeeringspolitici een zoo buitengewoon scherpe zij het ook ongerechtvaardigde critiek heeft gewekt. Huil motiveerde het optre den der Vereenigde Staten voorts met de mededeeling, dat de genoem de Haagsche conventie niet meer door alle oorlogvo er enden wordt nagekomen. Met deze aanduiding kan aangezien het "Duitsche rijk zich tot dusver op de meest pijnlijke wijze gehouden heeft aan de bepalingen der genoemde conventie niets anders bedoeld zijn dan de Britsche practijk van de zeeoorlogvoering, die inderdaad de bepalingen van de genoemde con ventie (die mede door Engeland is onderteekend) ten scherpste over treedt, In dit verband wordt gewezen op het „Altmark"-incident en het navycertsysteem. „Op grond van het bovenstaande" aldus wordt tenslotte verklaard, „kan men er zich een denkbeeld van vormen, hoe de „nieuwe orde" er zou uitzien, die de volkeren na een Britsche over winning over het Duitsche rijk be schoren zou zijn: Het is dezelfde „orde" die geleid heeft tot den we reldoorlog en tot het dictaat van Versailles. Tegen dezen ongeest is Duitschland ten strijde getrokken. Het zal dien strijd voeren tot het zegevierende einde". 4 PCT. NEDERLANDSCHE STAATSLEENING 1941. In onze advertentiekolommen wordt de uitgifte aangekondigd van een nieuwe Staatsleening van vijf hon derd millioen gulden. De koers van uitgifte bedraagt 100 pet.; de rente is 4 pet. per jaar; de looptijd bedraagt ten hoogste tien jaar. Aan de schuldbekentenissen is het recht verbonden, dat zij steeds tot het volle bedrag in betaling kun nen worden gegeven ter voldoening van rechten van sucessie, van over gang bij overlijden en van schenking. Evenals de vorige Staatsleening zal ook deze er een zijn „met den stok achter de deur". Dit beteekent der halve, dat indien niet het volle be drag van 500 millioen bijeen wordt gebracht, een gedwongen leening tegen minder gunstige voorwaarden volgt, in welke leening diegenen zouden moeten deelnemen, die niet op de thans aangekondigde leening voor een voldoend bedrag zullen heb ben ingeschreven. Wat in dit ver band onder een voldoend bedrag is te verstaan, blijkt uit den maatstaf, welke bij het vasfstellen van den deelnemingsplicht in de eventueele gedwongen leening zal worden aan gelegd. Het prospectus, hetwelk bij alle bankinstellingen verkrijgbaar is, vermeldt te den aanzien, dat allen, die in het belastingjaar 1940/41 in de vermogensbelasting zijn of zullen worden aangeslagen, tot een in het prospectus voor elk vermogen aange geven bedrag in die eventueele ge dwongen leening zullen moeten deel nemen. Ditzelfde bedrag geeft der halve aan, voor hoeveel men ten m i n s t e op de thans aangeboden vrijwillige leening dient in te schrij- vene, om van de gedwongen leening te worden vrijgesteld. Dat dit bedrag voor allen hooger is, dan bij de in het vorige jaar uitgegeven leening, zal geen verbazing wekken, aangezien de thans bijeen te brengen som groo- ter is dan toen. Behalve degenen, die eventueel voor de gedwongen leening in aan- Tfltfden tnmsn. zullen pchter nog vele anderen op de nieuwe lee ning willen inschrijven, wegens de aantrekkelijke belegging op tienjari gen termijn, welke hiermede geoo- den wordt en wegens den goeden dienst, welken zij daarmede het land bewijzen. Door de belastingfaciliteit, welke aan de stukken is verbonden, wordt de koersvastheid der leening krachtig bevorderd. De inschrijving staat open op Woensdag, 29 Januari a.s. van des voormiddags 10 tot des namiddags 4 uur bij de in de advertentie vermel de bankinstellingen en bij het Agent schap van het Departement van Fi nanciën te Amsterdam. Reeds vóór den genoemden datum zal iedere bankier zich willen belas ten met de verzorging van inschrij vingen. Desgewenscht kan men voor zijn inschrijving voorkeur vragen. De betaling moet geschieden op Zaterdag 15 Februari a.s. Het belang van een volledig wel slagen der nieuwe leening zal een ieder ongetwijfeld duidelijk zijn. Tot een gedwongen leening, welke een 2% pet. 40-jarige annuïteitsleening (uiteraard zonder de gemelde belas tingfaciliteit) zou zijn, mag het niet komen. GEHAMSTERDE VOORRADEN OPGESPOORD. Wederom is het de Barneveldsche politie gelukt gehamsterde voorra den op te sporen en in beslag te ne men. Reeds eenigen tijd geleden was het een polltie-agent opgevallen, dat een zekere van G., landbouwer te Barneveld, meer bezoek kreeg dar. met de grootte van zijn bedrijf in overeenstemming was te brengen. Tenslotte werd besloten op de hof stede een inval te doen. Het bleek, dat de politie goed geobserveerd had. Na een nauwkeurig onderzoek op de boerderij en in de bijgebouwen werd een geheime bergplaats ont dekt, waarin een groote partij haver en rogge aanwezig was. Van G. kon noch de vereischte opslagvergun- ningspapieren toonen, noch een be vredigende verklaring over de her komst afleggen. Tevens werd een partij van 100 kg vleesch in beslag genomen. Om een en ander te ver voeren moest gebruik gemaakt wor den van een groote vrachtauto. Hier mede waren de successen van de politie voor dezen dag nog niet afge- loopen, want later werd ook nog de boerderij van van B. te Voorthuizen met een bezoek vereerd. Hier- be droeg de buit van de politie twee juist en natuurlijk frauduleus ge slachte varkens, welke eveneens ver beurd verklaard werden. De granen zijn naar de provinciale opslagplaats vervoerd, terwijl het vleesch en het spek aan de gemeen telijke vrijbank aan het publiek ver kocht zal worden. Tegen de beide landbouwers is proces-verbaal opge maakt. TWEE DOODEN DOOR GASVERGIFTIGING. Vrijdagavond is te Amsterdam een echtpaar, woonachtig aan den Am- sterdamsehenweg te Amstelveen, aan gasvergiftiging overleden. De knecht vond het echtpaar Zaterdagmorgen in de keuken. De politie stelde een onderzoek in en constateerde een defect aan de gasslang. Vermoedelijk zijn de 36- jarige man en de 35-jarige vrouw na het eten op hun stoelen in slaap ge vallen en zoo slachtoffers geworden. Zij laten drie kinderen van 8 jaar, 5 jaar en 2 jaar na. De ruggegiaat van elk reclame-plan: DAGBLAD-RECLAME! BOERDERIJENBRAND IN DINGELRADE. Vijf vette varkens verbrand. Gistermorgen ontstond, door nog onbekende oorzaak brand in de boerderij van den heer C. te Dingelrade (L.) Doordat het vuur gretig voedsel vond in den voorraad stroo, breidde deze brand zich ge weldig uit en werden de naastlig gende boerderijen van de heeren V. en van de C. eveneens door het vuur aangetast. De brandweer van Dingelrade bestreed met een viertal slangen op de waterleiding het vuur. Hoe wel dit door de gladheid geen ge makkelijke taak was, was na een uur blusschen het grootste gevaar bedwongen. De brandweer van de gemeente Brunssum kwam ter assistentie, doch behoefde niet meer handelend op te treden. Van de drie boerderijen werden schuur en stallen met de zich daar in bevindende voorraden stroo en vruchten verwoest, terwijl de wo ning van den heer van de C, totaal uitbrandde. Het vee werd grooten- deels gered, doch vijf vette varkens en talrijke kippen verbrandden. De rijks- en gemeenteveldwach ters hielden de nieuwsgierigen op een afstand en regelden het ver keer. GEMEUBILEERD HUIS GEHUURD, INVENTARIS VERKOCHT. De politie van Nieuwer Amstel heeft kort geleden in samenwer king met de Amsterdamsche politie een 50-jarigen man gearresteerd, die in Juni van het vorige jaar in Amstelveen een gemeubileerde woning gehuurd had van iemand, die buitenslands vertoefde. De zoon van den verhuurder kon echter na korten tijd niet meer de huur betaald krijgen, en na een lange procedure verliet de huurder op 2 Januari j.l. de woning. Men kwam toen tot de ontdekking dat het overgroote deel van den kost baren inboedel, zooals schilderijen, Perzische tapijten, tafelzilver en meubelen, verdwenen was. Geluk kig kon de wanbetaler-huurder opgespoord worden in een pension aan de Ceintuurbaan. Hij bekende aan het eind van een langdurig verhoor eenige goederen ten eigen bate te gelde te hebben gemaakt. Het totale bedrag van de ver kwanselde goederen is circa vier duizend gulden. Op het grootste deel van den verdwenen inventaris heeft men beslag kunnen leggen. RADIO'S IN OPGELEGDE AUTO'S Eenigen tijd geleden verzocht de K.N.A.C. aan den directeur-generaal der P.T.T. ontheffing te willen ver- leenen van de verplichte luisterbij drage voor ontvangtoestellen, welke in opgelegde motorrijtuigen zijn ge monteerd. Een beslissing te dien aanzien is momenteel nog niet genomen, doch in antwoord op het bovenstaande verzoek berichtte de directeur-gene raal, dat de desbetreffende houders van radiotoestellen bij de verplichte aangifte een met redenen omkleed Misverstanden uit den weg geruimd. Vichy, 19 Jan. (D.N.B.) Officieel wordt medegedeeld: Het staatshoofd maarschalk Pétain. heeft gisteren een ontmoeting gehad met president Laval. Zij hebben een langdurig onderhoud gehad, in den loop waarvan de misverstanden, die tot de gebeurtenissen van den 13en December hebben geleid, uit den weg geruimd zijn. Parijs, 19 Jan. (D.N.B.) Naar hier met betrekking tot de ontmoeting tusschen Pétain en Laval wordt meegedeeld, is de bespreking ge voerd in den salonwagen van het staatshoofd op het station van La Ferte Haute Rive, op 21 K.M. van Moulins. Na het onderhoud, dat van 17 tot 18.35 u. duurde, is Pétain per specialen trein naar Vichy vertrok ken, terwijl Laval per atuo naar Parijs terugkeerde. MINISTERRAAD TE VICHY. Genève, 18 Jan. (D.N.B.) Uit Vichy wordt gemeld: De ministerraad, die vanavond om 19 uur onder voorzit terschap van maarschalk Pétain bij een is gekomen, heeft volgens een communiqué een reeks decreten omtrent het ontnemen van de Fran sche nationaliteit bestudeerd. Deze maatregel wordt vooral opgepast op Franschen, die zich in de koloniën en in het buitenland hebben geves tigd. Op voorstel van den minister van landbouw werd de directeur van de economische afdeeling .van het resi dentschap-generaal in Marokko, Bil- liet, benoemd tot secretaris-generaal voor de ravitailleering, in plaats van Brasart, die tot staatsraad is aange wezen. De ministerraad heeft tenslotte een wet aangenomen betreffende de productie en het gebruik van olie houdende grondstoffen van Fransche herkomst (niet uit de Fransche kolo niën), benevens een wet óp de in- tensiveering van de productie van bepaalde landbouwproducten. DE KRIJGSVERRICHTINGEN IN CHINA. Pengpoe, (prov. Anhwei) 19 Jan. (Domei). Eenheden van het Japan- sche leger, dat in Midden-China opereert, hebben in den sector ten Z. W. van Tingyoean in de provincie Anhwei een deel van het pas ge vormde vierde Chineesche leger nagenoeg vernietigd. De Birma-weg opnieuw gebombardeerd. Tokio, 19 Jan. (Domei). Van een niet genoemde basis in Fransch-In- dochina is bericht ontvangen, dat het marine-luchtwapen vandaag de over de Mekong gelegen Koengkwo- brug in den Birma-weg hevig heeft gebombardeerd, als gevolg waarvan zware schade werd aangericht. An dere eenheden, aldus hetzelfde communiqué, hebben een tinraffina derij te Koetsjioe in het Oosten der provincie Yoennan hevig gebombar deerd. STRATOSFEERVLUCHT IN EEN LUCHTBALLON. Moskou, 18 Jan. (D.N.B.) Op 17 Januari hebben de Russische lucht schippers Fomin en Golysjev een tocht naar de stratosfeer ondernomen in een open luchtballon. Des morgens stegen zij op in de buurt van Mos kou en drie uur later landden zij be houden en wel 'in het gebied van Iwanowo (200 kilometer ten Noord oosten van Moskou). Volgens den stand van den hoogtemeter hebben zij een hoogte bereikt van ruim 11.000 meter, waar zij een tempera tuur aantroffen van minus zestig graden Celsius. Deze vlucht, waar van de Russische pers uitvoerig mel ding maakt, gold de bestudeering van eenige natuurkundige eigen schappen van de stratosfeer. OP AMERIKAANSCHE POLITIEK. Tokio, 18 Jan. (D.N.B.) De bladen zetten him aanvallen op de politiek der Vereenigde Staten voort. De Ko- kcemin Sjimboen spreekt van „slink- sche manoeuvres" welke ten doel hebben in het Westelijke deel van den Atlantischen Oceaan en in het Verre Oosten de Ver. Staten op de plaats van Engeland te zetten. Daar om willen de Vereenigde Staten Ja- papn in den Stillen Oceaan omsinge len. Ondanks de uitdagende houding van de Vereenigde Staten blijft de Japansche marine zwijgen in den geest van admiraal Togo, maar te zijner tijd zal zij ook in zijn geest weten te handelen. De Jomioeri Sjim boen schrijft, dat de tegenstanders van Japan blijkbaar het langzame tempo van de Russisch-Japansche onderhandelingen naar hun zin wil len uitbuiten, maar dat zij ook hierin ■een teleurstelline zullen ondervinden. HERDERLIJKE BRIEF VAN AARTSBISSCHOP VAN PARIJS. Parijs, 19 Jan. (D.N.B.) In alle Parijsche kerken is vandaag een herderlijke brief van den aartsbis schop van Parijs kardinaal Suhard. voorgelezen, waarin medegedeeld wordt, dat de kerkelijke autoriteiten bij het verstrekken van opdrachten van werkzaamheden willen mede helpen om de werkloosheid te ver minderen. Kardinaal Suhard ver klaarde in dezen brief, dat het geld geen aalmoes zijn, doch in loonen en salarissen uitbetaald behoorde te v/orden. Als onmiddellijke maatre gelen kondigde kardinaal Suhard aan, dat zestig kerken, waarvan de bouw voor den oorlog begonnen werd, thans zullen worden voltooid. Aan andere kerken zullen de nood zakelijke herstellingswerkzaamhe den verricht worden. Voorts zullen ontbrekende torens worden ge bouwd. Dit oogenblik is geschikt voor de uitvoering dezer werkzaam heden. verzoek kunnen voegen om vrijstel ling van de verplichting tot betaling van de luisterbijdrage. Te zijner tijd zal dan worden be slist of en zoo ja, onder welke voor waarden vrijstelling kan worden verleend. Met betrekking tot de mogelijkheid van verzegeling, welke de K.N.A.C. zich eventueel had gedacht in ver binding met de verzegeling voor de Personeele Belasting, zullen zoo spoe dig mogelijk nadere bepalingen wor den bekend gemaakt. In eerste instantie dient men dus van radio's in opgelegde auto's aan gifte te doen en tegelijkertijd onthef fing te vragen onder vermelding der feiten. Eveneens dient men in af wachting der beslissing de termijnen der bijdrage te voldoen; hierop kan restitutie plaats vinden, wanneer t.z.t. ontheffing wordt verleend. HOE STAAT HET MET DE DUITSCHE KOLENINDUSTRIE? Berlijn, 18 Jan. (A.N.P.) Van wel ingelichte Duitsche zijde wordt medegedeeld, dat de Duitsche con tracten voor leveranties van steen kool aan talrijke landen van het Europeesche continent vlot worden afgehandeld en dat de aanvoer van steenkool naar bepaalde lande-n, bijv. naar Zwitserland, de laatste maan den zelfs aanzienlijk kon worden ver hoogd. Hiermede wordt de door Reu - ter gedane bewering weerlegd, dat de levering van steenkool moeilijk heden zou ondervinden als gevolg van de Engelsche luchtaanvallen op de Duitsche spoorlijnen en als gevolg van onvoldoende transportmiddelen. Dientengevolge zou men de Duitsche leverantie van steenkool aan Italië hebben moeten beperken. Van welingelichte Duitsche zijde wordt ten aanzien hiervan medege deeld, dat het Roergebied het kolendistrict dus dat het dichtst bij het Britsche rijk is gelegen den laatsten tijd zelfs nog eenige procen ten meer steenkool heeft opgebracht dan in vredestijd, en dat er van bijzondere moeilijkheden met de transportmiddelen geen sprake kan zijn. Voor het Duitsche binnenland- sche verbruik is de verzorging met steenkool in den winter van 1940,41 aanzienlijk beter dan in den vorigen winter. DE DUITSCHE VLIEGERS IN DE MIDDELLANDSCHE ZEE. Stockholm, 19 Jan. (D.N.B.) De Dagens Nyheter meldt uit Londen, dat het optreden der Duitsche ge vechtsvliegers in de Middellandsche Zee Londen steeds meer zorg baart. Men vreest vooral, dat Griekenland zelfs niet meer in de tegenwoordige mate geholpen kan worden zóodra geen Britsche schepen meer in con- vooi van het Westen naar het Oos ten der Middellandsche Zee gebracht kunnen worden. Dat zou beteeke- nen, dat de zeeweg naar Grieken land drie maal zoo lang zou worden, doordat men dan om de Kaap zou moeten varen. Ook om deze reden is men te Londen zeer ongerust over het optreden der Duische vlie gers. Het leven in Duinkerken. (Bel- gapress) - Onlangs werd een telling gehouden van de personen, die in de ruïnen van Duinkerken leven. Er zijn thans 12.074 inwoners, waarvan de meesten in zwaar beschadigde woningen gehuisvest zijn, waar men fel te lijden heeft van het gure weder. Vóór den oorlog telde Duin kerken 35.000 inwoners. De koude in Finland houdt aan. (D.N.B.) - In het Noorden van Fin land houdt de koude aan. In het cen trum van Lapland, Rovaniemi, be draagt de temperatuur zelfs 52 gra den Celsius onder nuL Spoorwegongeluk in Italië. (D. N.B.) Op de spoorlijn van Vicenza naar Recoaro werden door een botsing tusschen een goederentrein en een personentrein drie menschen gedood en dre menschen zwaar gewond. Wellicht berust de schuld van het ongeluk bij den machinist van den personentrein, die bij een wissel niet op den goederentrein gewacht had. Verhoogde oplaag van Duitsche couranten. (D.N.B.) - Naar het D.N.B. verneemt, is de dagelijksche gezamenlijke oplaag van de Duitsche dagbladen in den loop van den oor log van 18 millioen,tot 24.6 millioen, dus met 36 procent, gestegen 85. Een zacht zoemen en trillen der instrumenten wordt hoorbaar. In angstige spanning wachten beiden af, wat er zal gebeuren. Zal alles goed gaan? Opeens een ont zettende knal. De reis naar de maan is begonnen. 86. Van de luchtreis zelf bemerken ze niet veel. Pro fessor Heelal zegt, dat ze nu met een ontzettende vaart op de maan toevliegen. Na enige uren laat de professor Pam de aarde zien, die voor het blote oog al erg klein is geworden.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 6