DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De gecombineerde aanval op Malta. Rust aan het Grieksche front. Ontmoeting tusschen Fuhrer en Duce. VERDUISTERINGS TIJDEN van 18.06 tot 9.36. DISTRIBUTIE-NIEUWS Uitreiking van diverse distributie-bescheiden LKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door hef geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTEEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0-25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 17. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Twee bladen. Dinsdag 21 Januari 1941 Groote schade aangericht. Berlijn, 20 Jan. (D.N.B.) Het op perbevel .van de weermacht maakt bekend: Ondanks de ongunstige weersge steldheid hebben formaties Duitsche gevechtsvliegers in den afgeloopen nacht aanvallen ondernomen op voor de' oorlogvoering belangrijke doelen in Londen en Southampton. De aan vallen werden met succes bekroond. Bovendien werden andere havens aan de Z.O.-kust van Engeland met bommen bestookt. Vijf eigen vlieg tuigen keerden van de vlucht naar den vijand niet terug. Sterke formaties Duitsche ge vechtsvliegtuigen en duikbommen werpers hebben gisteren opnieuw de haven van La Valetta op Malta aan gevallen. Verscheidene bommen van zwaar kaliber troffen wederom het aan de kade liggende vliegtuigmoe derschip, voorts een torpedojager in het dok en twee in de haven liggen de koopvaardijschepen Andere bom inslagen en branden vielen in wer ven, haven- en fabrieksinstallaties alsmede in het kruithuis van La Va letta waar te nemen. De Duitsche en Italiaansche jagers die de gevechts vliegtuigen en duikbommenwerpers vergezelden, hebben in totaal vijf Britsche jachtvliegtuigen neerge schoten. Ter voortzetting van de gewapen de verkenning tegen Groot-Britan- nië werd op 25 km ten Z.O. van Harwich een voltreffers geplaatst op een in konvooi varend schip van 8000 brt. Het schip stond onmiddel lijk na den inslag in brand en maakte slagzij. De Duitsche luchtaanvallen. Berlijn, 20 Jan. (D.N.B.) De En- gelsche berichtendienst heeft heden avond omtrent de Duitsche lucht aanvallen in den nacht van Zondag op Maandag nog nader meegedeeld, dat overal waar bommen gevallen zijn, een zekere mate aan schade is ontstaan. Op vele plaatsen zijn branden uitgebroken. EEN REDEVOERING VAN STAUNING. Kopenhagen, 20 Jan. (D.N.B.) Mi nister Stauning heeft een rede uit gesproken in een politieke betoo ging, welke gemeenschappelijk door de vijf groote rijksdagpartijen in Odense was georganiseerd. Hij sprak o.m. over de grondslagen, waarop hij de toekomst van Denemarken opge bouwd ziet. Denemarken, zoo zeide hij moet zich er op voorbereiden het nieuwe Europa te kunnen ingaan, dat na den oorlog anders zal zijn dan het vroegere Europa. Denemar ken mag zich daarbij niet afsluiten voor lessen van het buitenland. Maar wat in Denemarken gebeurt, moet het resultaat zijn van Deen- sche initiatieven en van Deensche besluiten. Voortgaande verklaarde de minis ter, dat een vijandelijke stemming jegens het Duitsche volk misplaatst is en in tegenspraak staat tot de cor recte en loyale houding, die op' 9 April 1940 aangenomen werd. Hij wees op de moeilijkheden, die de door den oorlog bepaalde omstan digheden met zich mede brengen en waaronder de arbeidersklasse vooral te lijden heeft. Eenheid en naast elkander staan zullen daartegen een bescherming vormen. Tenslotte verklaarde Stauning nogmaals, dat het noodzakelijk is met het Duitsche volk samen te wer ken, dat beroemd is om zijn ijver en zijn bekwaamheid. Wanneer de vre de verzekerd is, zal een nieuw, werkzaam leven beginnen. Zeker is, dat het economische leven in eenigszins gewijzigde banen komt. COMPLOT TEGEN IBN SAOED ONTDEKT. Ankara, 20 Jan. (A.N.P.) Naar uit Djidda gemeld wordt, heeft koning Ibn Saoed een oproep tot zijn volk gericht, waaruit blijkt, dat Britsche agenten een complot tegen den per soon des konings hebben gesmeed. In den oproep dankt de koning zijn volk voor de loyale houding, die het tijdens de ontdekking van het complot aan den dag heeft gelegd. Malta wederom aangevallen. Ergens in Italië, 20 Jan. (Stefani). In het 227ste Italiaansche weer machtbericht wordt medegedeeld: Niets belangrijks te melden van het Grieksche front, waar de on gunstige weerstoestand aanhoudt. Onze vliegtuigen hebben vijandelij ke bases doeltreffend gebombar deerd. Troepen en ravitaillieerings- diensten zijn met mitrailleurvuur 'en bommen bestookt. In Cyrenaica acties van artillerie en patrouilles aan het front van Dzjaraboeh en dat van Tobroek. In de nabijheid van Dzaraboeh hebben onze vliegtuigen met groot succes gemotoriseerde vijandelijke strijd middelen gebombardeerd. De vijand heeft een luchtaanval gedaan op Tobroek. Een van zijn vliegtuigen is door luchtdoelartillerie neergescho ten. In Oost-Afrika heeft een van onze posten aan het front van den Soedan een krachtigen vijandelijken aanval afgeslagen en gevangenen gemaakt. Een van onze kolonnes heeft een de tachement, dat per auto vervoerd werd, en een escadron cavalerie aan gevallen en op de vlucht gedreven. Onze vliegtuigen hebben pantser auto's en troepen op verscheiden plaatsen in den Soedan gebombar deerd. De vijand heeft enkele inval len gedaan op het gebied van Ery- threa en daarbij geringe schade aan gericht. Formaties bommenwerpers van het Duitsche luchtcorps hebben on der escorte van Italiaansche en Duit sche jagers een duikaanval gedaan op de bij de vlootbasis La Valetta (Malta). Gemeerde schepen, het tuighuis en haveninstallaties werden herhaalde malen getroffen. Een koopvaarder werd tot zinken ge bracht. Het vliegtuigmoederschip „Illustrious", dat tevoren reeds her haaldelijk geraakt was, is weer door bommen van groot kaliber ge troffen. De jagers van het Ita- liaansch-Duitsch escorte hebben zes vijandelijke vliegtuigen neerge schoten. Een van onze jagers en vier Duitsche bommenwerpers zijn niet teruggekeerd. Bij het morgenkrieken hebben vijandelijke vliegtuigen vandaag bommen laten vallen op een plaats in Zuid-Italië. Aan militaire werken is geen schade aangericht. Onder de burgerbevolking bevinden zich twee gewonden. Grieksch schip gebombardeerd. Rome, 20 Jan. (A.N.P.) Het Griek sche vracjitschip Ethnos is twee we ken over tijd en moet als verloren worden beschouwd. Het zesduizend ton groote schip maakte deel uit van een convoói, dat van Lissabon naar Cairo voer. In de Straat van Sicilië hebben Italiaansche gevechtsvlieg tuigen dit convooi aangevallen en uit elkaar geslagen. De Ethnos kon toen met zware slagzij ontkomen, doch de reddende kust heeft het blijkbaar niet meer kunnen berei ken. DE ONTBINDING VAN HET VIERDE CHINEESCHE LEGER. Milaan, 20 Jan. (A.N.P.) Naar de Corriere Delia Sera uit Peking meldt, heeft de militaire raad van Tsjang Kai Sjek medegedeeld, dat tot ontbinding van het vierde leger is overgegaan, nadat de comman dant van dit leger, generaal Yen Ting gearresteerd en voor een krijgsraad is gedaagd. De raad deelt voorts mede, dat generaal Yen Ting indertijd de ontvangst bevestigd heeft van het bevel, naar het Noor den op/te rukken om de Japanners aan de Jangtse aan te vallen. De ge neraal heeft daarop echter niet slechts zes maanden werkeloos voor bij laten gaan, doch tenslotte ook het centrale Chineesche leger aangeval len met het eerzuchtige plan, de ge heele kust van Zuid-China onder zijn controle te brengen. EEN NIEUWE KOMEET ONTDEKT. Helsinki, 20 Jan. (D.N.B.) Een nieuwe komeet, die kortgeleden in Californië in de nabijheid van het sterrebeeld de Zwaan is ontdekt, is thans ook in Finland waargenomen. Prof. Yrjoe Vaisala van het Finsche observatorium slaagde er in ver scheidene fotografische opnamen te maken. HET ONDERHOUD TUSSCIIEN PETAIN EN LAVAL. Parijs, 20 Jan. (D.N.B.) Het on derhoud tusschen het Fransche staatshoofd, maarschalk Pétain, en Pierre Laval, wordt door de Parij- sche pers als de belangrijkste ge beurtenis van de laatste weken ge kwalificeerd en uitvoerig gecommen tarieerd. Men is algemeen van op vatting, dat de politieke crisis, waar in Frankrijk zich sedert 13 Dec. be vindt, thans een definitieve oplos sing zal vinden en dat de Fransche regeering den weg inslaat, die naar de Parijsche pers betoogt.de eenige kans op wederoprichting en saneering biedt, n.l. samenwerking "met Duitschland. Een gevolg van deze samenkomst, zoo schrijft de „Petit Parisien", zal zijn dat de mannen, die na de smar telijke gebeurtenissen van Juni 1940 zich openlijk voor een politiek van Duitsch-Fransche samenwerking uit gesproken hebben, zich thans veree- nigd moeten zien met het doel Frankrijk van een rol, die het waard is, te verzekeren. Achter het staats hoofd moeten Pierre Laval, Marquet en Flandin samenwerken aan de lei ding van de staatszaken. Frankrijk heeft een sterke, eensgezinde regee ring noodig. Een laatste kans is aan het land geboden, die het niet voor bij mag laten gaan. La France au Travail verklaart, dat maarschalk Pétin weer eens be wezen heeft, dat hij het belang van het land boven alles stelt. Het Fransche nieuwsbureau O.F.J. betoogt, dat de gebeurtenis van Za terdag binnen enkele dagen belang rijke gevolgen zal hebben. Aanvullende mededeelingen. Vichy, 20 Jan. (D.N.B.) Het civie le kabinet van maarschalk Pétain heeft heden een aanvullende mede- deeling verstrekt over het onder houd tusschen het hoofd van den staat Pétain en Pierre Laval. Hierin wordt o.a. gezegd: Om bin- nenlandsche politieke redenen heeft het hoofd van den staat, maarschalk Pétain, zooals hij zelf in een radio boodschap heeft uiteengezet, op 13 Dec. besloten van de medewerking van Pierre Laval af te zien. Als ge volg van de omstandigheden, waar in het Fransche openbare leven zich op het oogénblik bevindt, heeft men deze redenen tot dusver niet kunnen ophelderen. In vele gemoederen is daardoor een zekere verwarring ontstaan. Het hoofd van den staat wenscht echter, dat zich meer dan ooit de eenwording van alle Fran- schen rondom hem voltrekt. Meer dan ooit wenscht hij de gevaren eener splitsing der gemoederen weg te nemen, en meer dan ooit acht hij het van belang, de misverstanden uit den weg te ruimen, die de goede be trekkingen tot de bezettende over heid en de Fransche regeering kun nen schaden. Om deze redenen heeft maarschalk Pétain er belang aan ge hecht een onderhoud te hebben met Pierre Laval. DE OORLOG OP DE MIDDELLANDSCHE ZEE. Rome, 21 Jan. (Stefani). Uit Lon den ontvangen berichten melden volgens neutrale bronnen, dat de strategische toestand-die zich in de Middellandsche zee afteekent, zoo als die wordt bevestigd door de suc cessen der Italiaansche vloot en der Italiaansche en Duitsche luchtstrijd krachten in de straat van Sicilië, de Engelschen er toe zou hebben ge bracht een ernstig besluit te nemen, n.l. af te zien van den weg door d? Middellandsche zee voor het zenden van hulp aan Griekenland. Zij zou den hun convooien om den Kaap gaan sturen. De Popoio di Roma wijst er in dit verband op, dat zelfs wanneer een dergelijk besluit niet volledig zal worden toegepast en pogingen als die der laatste dagen opnieuw in het werk zouden worden gesteld, er on getwijfeld geen feit is, dat meer be- teekenisvol is ten aanzien van de doeltreffendheid der slagen, die door de spilmogendheden zijn toegebracht aan de vijandelijke strijdkrachten. Engeland heeft moeten constateel ren, dat het geenerlei controle op deze zee uitoefent, welke zij meen de volledig te kunnen beheerschen. Het gedwongen besluit, waaraan het zich onderwerpt, is reeds een halve explosie, die het voorspel vormt van de algeheele en definitieve ontplof fing. Er komt een officieel communiqué. Berlijn, 20 Jan. (A.N.P.) Naar wij van welingelichte zijde verne men hebben de Führer en de Duce heden een ontmoeting ge had. Een officieel communiqué over deze ontmoeting kan tege moet gezien worden. Berlijn, 20 Jan. (D.N.B.) Nader wordt gemeld: De Führer en de Duce hebben ter gelegenheid van een samenkomst in tegenwoordig heid van de ministers van buiten- landsche zaken van de as een diep gaand onderhoud gehad over den toestand. Dit onderhoud is verloopen in den geest van de hartelijke vriendschap tusschen de beide regeeringsleiders en van de nieuwe strijdgemeenschap tusschen het Duitsche en het Ita liaansche volk. Het heeft in alle vraagstukken een volledige over eenstemming der wederzij dsche op vattingen opgeleverd. Perscommentaren. Berlijn, 21 Jan. (D. N. B.) De ont moeting tusschen den Duce en den Führer wordt door de Duitsche och tendbladen een hernieuwde bekrach tiging genoemd van de onvoorwaar delijke solidariteit der spilmogend heden op politiek, ideëel en militair gebied. De bladen herinneren er aan, dat deze ontmoeting reeds de negende is tusschen de beide staatsleiders, en wijzen er op, dat het reeds tot de traditie der buitenlandsche en in het bijzonder van de tegen de spil ge kante pers behoort om iedere bijeen komst van Adolf Hitler en Mussolini te begeleiden met dezelfde onge gronde combinaties en prognosen. De „Volkischer Beobachter" schrijft, dat deze uit de lucht gegrepen be weringen steeds de uitdrukking zijn geweest van de niet-uitgesproken bezorgdheid, wat wel het resultaat der bijeenkomst zou kunnen zijn. Het is doelloos, zoo constateert het blad verder, de „meeningmakers" van dezen aard er van te willen over tuigen, dat Öe gemeenschappelijke strijd der beide leiders en der beide volken geen wankeling kent in zijn diepgefundeerde verbondenheid. De oorlog heeft hen gehard. In gelijken zin herinnert de „Ber liner Börsenzeitung" er aan, dat ter gelegenheid van iedere ontmoeting tusschen Adolf Hitler.en Mussolini veel er over is georakeld, wat Duitschland, of wat Italië wel voor plannen zou hebben. Het blad merkt op, dat deze alternatieve wijze van vragen stellen aan de feiten voorbij gaat. Er is hier geen „of", zoo con stateert het blad, maar alleen een nauwverbonden „en". Er bestaat niet hier een Duitsch-Engelsche, daar een Italiaansch-Engelsche oorlog, maar alleen een gemeenschappelijk front van de spil in strijd en werk. AANSLAG IN BOEKAREST. Boekarest, 21 Jan. (Stefani). Een officieel communiqué van het mi nisterie van binnenlandsche zaken deelt mede: In den nacht van 18 op 19 Januari is een Duitsch officier gedood door een individu van bui tenlandsche nationaliteit. De dader trachtte te ontvluchten, doch werd gevangen genomen. De Duitsche of ficier was terstond dood. De regee ring heeft last gegeven tot de strengste maatregelen. Het onder zoek naar de motieven van den da der wordt voortgezet. DE NIEUWE KIESWET IN JAPAN. Tokio, 20 Jan. (D.N.B.) De nieu we kieswet, die door het kabinet is aangenomen, behelst de volgende voornaamste punten: 1. in plaats van de 466 afgevaar digden, die tot dusver werden ge kozen, zal de rijksdag nog slechts bestaan uit 400 afgevaardigden. 2. iedere provincie vormt een kieskring met uitzondering van de groote provincies, die in twee tot vier kieskringen werden verdeeld. 3. het kiesrecht wordt beperkt tot DE DUITSCHE PERS OVER HET VLAGINCIDENT TE SAN FRANCISCO. Berlijn, 20 Jan. (D.N.B.) De Duit sche bladen hekelen scherp het vlag incident te San Francisco en noemen het bijzonder bezwarend, dat blijk baar leden der Amerikaansche ma. rine aan de uitspattingen hebben deelgenomen. Het zaad, dat de oor. logsophitsers in de Ver. Staten over het land hebben, gestrooid, schrijft de Nachtausgabe, komt op. Van be schaving kan men niet meer spre ken, wanneer dergelijke gebeurte nissen onder de oogen der politie kunnen voorvallen. De Deutsche Allgemeine Zeitung ziet in het incideht te San Francisco eveneens het bewijs, dat het staats gezag in de Ver. St. niet steeds vol doende duidelijk heeft laten uitko men, dat ook in tijden van politieke hoogspanning en tegenstrijdigheden de symbolen van vreemde mogend heden moeten worden geëerbiedigd. De gebeurtenissen van San Francis co zijn des te ernstiger, omdat le den der bemanning van een Ameri- kaansch oorlogsschip hierbij betrok ken zijn. Dit feit toont duidelijk aan tot welk een graad de anti-Duit- sche agitatie in de Ver. Staten ge groeid is, zonder dat de verantwoor delijke autoriteiten iets daartegen hebben gedaan. De Börsenzeitung wijst er op, dat het Duitsche volk met volle overtui ging het protest deelt, dat de Duit sche zaakgelastigde te Washington heeft ingediend. Voor de verant woordelijke heeren in Washington schrijft het blad, moet dit voorval een ernstige waarschuwing zijn. Zij hebben de geesten der zinlooze op hitsing wakker geroepen en zullen thans moeite hebben die weer kwijt te raken. SCHIP IN NOOD TIJDENS STORM. San Francisco, 21 Jan. (D.N.B.) Het Globe-radiostation heeft een S.O.S.-sein opgevangen van het Grieksche vrachtschip Aghia Tha- lassini. Het vrachtschip deelde me de, dat het bij een zwaren storm op het midden van den Stillen oceaan in nood geraakt is en dringend hulp noodig heeft. Het Amerikaansche passagierschip President Cleveland, dat op een afstand van 800 mijl ligt, snelt het gehavende schip te hulp. EEN VERKLARING VAN WILLKIE. Engeland zou het kunnen halen als de Amerikaansche bewapening bespoedigd wordt. New-York, 20 Jan. (D.N.B.) Will- kie heeft tegenover de pers verkla ringen afgelegd over zijn onderhoud met Roosevelt en zijn plannen, waar in hij o.a. ieide met den president ook over het productieprogram ge sproken te hebben. Bij zijn bezoek aan Engeland wil hij ook het pro ductieprobleem aldaar onderzoeken. Hij is van meening, dat de produc tie van Engeland en de Ver. Staten gecoördineerd moet worden. Willkie dementeerde toen nog maals nadrukkelijk de berichten om trent een benoeming van hem tot ambassadeur te Londen. Na zijn terugkeer vandaar wil hij zich in het particuliere leven terugtrekken. Hij is voorstander van hulp aan Enge land tot aan de grens van den oor log (short of war). De wet op de hulp aan Engeland 'moet evenwel, zoo meent hij, beperkt worden, op dat de volmachten van den presi dent niet grooter zijn dan 'volstrekt noodzakelijk. De hulp mag zich niet uitstrekken tot Amerikaansche con vooien i aar Engeland. Amerika moet zich wachten iets te doen, dat oorlog onvermijdelijk maakt. Op de vraag, welk beeld de minis ter van buitenlandsche zaken, Cor- dell Hull, van de situatie in Enge land ontworpen had, antwoordde Willkie, dat hij Engelands positie als kritiek" aangeduid had, doch de meening had geuit, dat Engeland het zou kunnen bolwerken, indien Ame rika zijn bewapening bespoedigde, de gezinshoofden, die boven de 25 jaar oud zijn. 4. in plaats van de parlementaire vice-ministers, zooals die tot dusver bestonden, komen parlementaire ra den van advies. 5. candidaat voor den rijksdag mo gen alleen degenen zijn, die binnen den kieskring door meer dan 30 per sonen van het kiesbestuur worden voorgesteld. Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 21 Januari: op 3.14 onder 13.21. 27 Januari Nieuwe Maan. De BURGEMEESTER van ALK MAAR maakt bekend dat vanaf Donderdag 23 Januari 1941 door den Distributiedienst ALKMAAR een aanvang zal worden gemaakt met de uitreiking van: a boter- en vetkaarten 2de serie; b persoonlijke textielkaarten; c toeslagkaarten voor textiel producten. Aan personen, die op grond van het verrichten van „zwaren" of „zeer zwaren" arbeid in aan merking komen voor extra halve of heele vetkaarten, zullen deze eveneens worden uitgereikt. Ten opzichte van de uitreiking is de volgende regeling vastgesteld: Voor hen, wier geslachtsnaam be gint met: Letter A, C, D, E of F op Donderdag 23 Januari 1941; Letter B op Vrijdag 24 Januari 1941; Letter G of H op Zaterdag 25 Januari 1941; Letter I, J. of K op Maandag 27 Januari 1941; Letter L, M of N op Dinsdag 28 Januari 1941; .Letter O, P, Q of R op Woensdag 29 Januari 1941; Letter S op Donderdag 30 Januari 1941; Letter T, U of V op Vrijdag 31 Januari 1941; Letter W, X, IJ of Z op Zaterdag 1 Februari 1941. De uitreiking zal geschieden op d© navolgende plaatsen, t.w.: Ie. In de voormalige Bosboom Tous- saintschool, ingang Brillesteeg. (In deze school zal op twee p 1 a a ts e n worden uitgereikt) 2e. In de voormalige Keetkolkschool, ingang Westerkolkstraat. Er wordt hierbij met nadruk de aandacht op gevestigd, dat de extra halve en heele vetkaarten UIT SLUITEND worden UITGEREIKT IN HET DISTRIBUTIEKANTOOR, BREEDSTRAAT 40, GEMEENTE MUSEUM. Zij, die een formulier MD 100 ter invulling hebben ontvangen, dienen dit bij de aanmelding over te,leggen. De kantoren zullen op bovenge noemde data geopend zijn van 9 uur v.m. tot 6 uur n.m., uitgezonderd Zaterdag 1 Februari 1941; op dien dag alleen afgifte van 912 uur. De distributiebescheiden worden alleen uitgereikt op vertoon van de distributiestamkaart. Aan kinderen beneden 16 jaar worden geen distributiebescheiden afgegeven. Alkmaar, den 21sten Januari 1941." De Burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. EEN HEVIGE AARDSCHOK. Rome, 10 Jan. (D.N.B.) Vandaag tegen half zes in den middag heeft, naar de Lavoro Fascista uit Fayence meldt, het observatorium Bendandi een hevigen aardschok opgeteekend. Het schijnt, dat het hier een instor- tingsbeving betreft, waarvan het epicenrum op ongeveer 1200 km af stand op het Balkanschiereiland ge zocht moet worden. De instrumenten van het observatorium bleven lan ger dan een half uur in beweging. Van de Fransche nationaliteit vervallen verklaard. (D.N.B.) - Naar uit Vichy wordt gemeld, zijn onge veer 250 Franschen in de koloniën en het buitenland van de Fransche na tionaliteit vervallen verklaard.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1