DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Felle gevechten in de provincie Cambodsja. Belangrijke doelen aan de Oostkust aangevallen. Brifsche bommen op West-Duitschland. De wet tot bescherming van de Buigaarsche natie Bonaanwijzingen. VERDUISTERINGS TIJDEN van 18.11 tot 9.32. op 6.43 onder 15.34. Uitreiking van .verse distributie -bescheiden ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon» en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIES Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 20. Directeur: C. KRAK, Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Twee bladen. Vrijdag 24 Januari 1941 Japan biedt bemiddeling aan. Sjanghai, 23 Jan. (D.N.B.) Volgens een bericht uit Hanoi woedt er een felle strijd in de buurt van Sisophon in de provincie Cambodsja, waar Fransch Indo-Chineesche vliegtuigen in samenwerking met koloniale troepen aan den strijd deelnemen en de Thailandsche strijdkrachten dwongen zich op de grens terug te trekken. Bemiddeling tusschen Frankrijk en Thailand. Vichy, 23 Jan. (D.N.B.) Den 21sten Januari heeft, naar officieel meege deeld wordt, de Japansche regeering gelijktijdig de Fransche en de Thai landsche regeering haar bemiddeling aangeboden om de regeling van het ThailandschFransche conflict be treffende de gemeenschappelijke grenzen tusschen Indo-China en Thailand te vergemakkelijken. Of schoon, zoo wordt in het officieele communiqué verder gezegd, deze kwestie den laatsten tijd onderwerp was van rechtstreeksche besprekin gen tusschen den Franschen zaak gelastigde te Bangkok en de Thai landsche regeering, heeft de Fran sche regeering met het oog op de vriendschappelijke betrekkingen tus schen Frankrijk en Japan, zooals zij door het FranschJapansche ac- coord van den 30en Augustus 1940 zijn vastgelegd, de aangeboden be middeling in principe aangenomen De Fransche ambassadeur te Tokio heeft opdracht gekregen, met de Ja pansche regeering alle vraagstukken betreffende de uitvoering van deze bemiddeling te bespreken. GBEWS VAuTHAiLAND UooFdplaatseu 5POOBWEGEU PCOVIKIGIE GtCENZEU k De strijd die momenteel gevoerd wordt tusschen Thailand en Indo- China gaat om sommige gebieden in het Noord-Westen van de provincie Lagos en het westelijk gedeelte van de provincie Kambod- sja; beide genoemde deelen behooren bij Indo-China. De Thailandsche strijdkrachten waren reeds tot Luangprabang en Vientiane doorgedrongen maar werden door de Fransche strijdkrach ten wederom over de rivier de Mekhong gedreven. In Kambodsja trachtten de Thailand-ers op te rukken naar Kratië, maar werden verdreven door het hevig artillerievuur der Franschen. Het meeningsverschil is moeilijk te regelen, de Thailanders blijven htm aanspraken op het gebied van Luangprabang en Takse hand haven, Frankrijk weigert deze terug te geven. Al de genoemde plaatsen en gebieden zijn op deze kaart aange geven alsmede met dikke vette lijn, de grens van Thailand (Siam). Zooals wij heden mededeelen heeft Japan thans zijn bemiddeling aangeboden. Berlijn, 23 Jan. (D.N.B.) Het op perbevel van de weermacht maakt bekend. Een in overzeesche wateren ope- reerend oorlogsschip heeft nog meer vijandelijke koopvaarders van 31.000 b.r.t. in totaal tot zinken gebracht. Zijn vroegere successen van over de 100.000 b.r.t. zijn reeds bekendge maakt. In den loop van de gewapende verkenning heeft een gevechtsvlieg tuig ten Westen van Ierland een koopvaarder van 3500b.r.t. tot zinken gebracht. Bovendien zijn een haven aan de Zuidoostkust van Engeland en spoorweginstallaties succesvol met bommen bestookt. In den afgeloopen nacht hebben afzonderlijke vliegtuigen verschillen de voor den oorlog belangrijke doe len aan de Britsche Oostkust aange vallen. De vijand heeft gisteren in den avond in West-Duitschland enkele weinige brisant- en brandbommen laten vallen. Voor den oorlog belang rijke doelen werden niet getroffen. De veroorzaakte materieele schade is gering. Een burger is omgekomen, drie anderen zijn licht gewond. Jagers hebben gisteren twee vijan delijke vliegtuigen neergeschoten, een derde is door artillerie van de marine omlaaggehaald. Een eigen vliegtuig wordt vermist. Luchtaanval op Great Yarmouth. Berlijn, 23 Jan. (D.N.B.) Een Duitsch gevechtsvliegtuig heeft Don derdagmiddag strategische doelen te Great Yarmouth met brisant- en brandbommen aangevallen. Er wer den ontploffingen en branden waar genomen. Vrachtschip aangevallen. Berlijn, 23 Jan. (D.N.B.) Naar het D.N.B. verneemt, heeft vanmiddag een licht Duitsch gevechtsvliegtuig aan de Engelsche Z.O.-kust ten O. van Felixstowe een vrachtschip van 12.000 ton in duikvlucht aangevallen met bommen van middelbaar kali ber. Een bom ontplofte aan stuur boord. De bemanning van het vlieg tuig nam onmiddellijk daarna het ontploffen van twee andere bom men, gepaard gaande met steek vlammen, waar. Door het optreden van Engelsche jagers konden geen verdere bijzonderheden worden vast gesteld. Het vliegtuig is behouden teruggekeerd. Strenge bepalingen tegen de Joden. Sofia, 23 Jan. (D.N.B.) De wet to bescherming van de Buigaarsche natie, die vandaag in het Staatsblad is afgekondigd, bestaat uit vier dee len. Het eerste deel heeft betrekking op de ontbinding van geheime en internationale organisaties. Interna tionale organisaties in den zin van deze wet zijn de organisaties, die van het buitenland afhankelijk zijn, met uitzondering van die, welke bestaan op grond van verdragen en waarop de staat toezicht oefent. Het tweede deel heeft betrekking op personen van Joodsche afkomst. Als Jood gelden personen, wier va der of moeder Joodsch is. Niet-Joden in den zin van deze wet zijn perso nen, geboren uit gemengde huwelij ken, indien de niet-Bulgaarsche echtgenoot vóór 1 Sept. 1940 gedoopt was en de kinderen tot een christe lijken godsdienst behooren. Volgen: deze wet hebben Joden geen actief of passief kiesrecht. Zij mogen geen akkerland bezitten en niet in het leger dienen. Zij zijn echter aan den arbeidsdienstplicht onderworpen. Aan het bedrijfsleven kunnen zij deelnemen naar verhouding van hun percentage, in ondernemingen, waar bij de staat belang heeft, mag hun deelneming niet overwegend zijn. Verder mogen Joden niet met niet- Joden huwen of samenleven en geen niet-Joodsch vrouwelijk personeel in dienst nemen. Zij hebben niet de vrijheid zich te vestigen waar het hun goeddunkt. Het derde deel bevat bepalingen tegen propaganda welke tegen den staat gericht is. Het vierde deel uit zonderingsbepalingen. SCHIP TOT ZINKEN GEBRACHT. Berlijn, 23 Jan. (D.N.B.) Een Duit- sche bommenwerper met grooten actieradius heeft gistermiddag meer dan 200 km ten Westen van Ierland in den Atlantischen Oceaan een koopvaarder van 3000 b.r.t. tot zin ken gebracht. Het schip kreeg een voltreffer van middelbaar kaliber, die zoo ernstige verwoestingen aan lichtte, dat het binnen twintig minu ten onderging. DE REIS VAN DONOVAN. Belgrado, 23 Januari. (D. N. B.) De speciale afgezant van Roose velt, kolonel William Donovan, heeft Donderdagmiddag in tegen woordigheid van den Amerikaan- schen gezant, de vertegenwoordi gers van de binnen- en buiten- landsche pers ontvangen. Donovan weigerde eenigerlei politieke ver klaring af te leggen. Van Belgrado, zeide hij, zou hij over Athene naar Turkije reizen en vandaar over Palestina weer naar Washington. JAPANNERS BEZETTEN STAD IN SOEIJOEAN. Tokio, 23 Jan. (Domei). Naar uit Pautau in Soeijoean wordt gemeld, hebben Japansche en Mongoolsche troepen de belangrijkste stad Tsjan- gitsjentse, 50 km ten Z.O. van Pau tau, bezet, na de Chineesche bezet ting beslissend verslagen te hebben. JAPAN EN SOWJET-RUSLAND. Tokio, 24 Jan. (D. N. B.) De visscherijonderhandelingen tus schen Tokio en Moskou kunnen beschouwd worden als barometer voor de waarneming van de be trekkingen tusschen beide landen - zoo schrijft de Tokio Asahi Sjimboen. Het accoord, aldus het blad verder, toont duidelijk, dat een algemeene opheldering van de betrekkingen der beide landen volkomen binnen het bereik van het mogelijke ligt. Door het sluiten van een visscherijverdrag zijn Tsjoengking, Engeland en de Vereenigde Staten klaarblijkelijk teleurgesteld. Het blad wijst er op, dat een verscherping van de tegen stellingen tusschen Japan en de Sowjet-Unie op het oogenblik vol komen zinneloos zou zijn. Integen deel is een samenwerking der beide landen noodzakelijk. Het aanstellen van een gemengde com missie beteekent een belangrijke stap naar het afsluiten van een visscherijovereenkomst op langen termijn tusschen Japan en Sowjet- Rusland, welker belang door beide landen eensgezind erkend wordt. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt het navolgende bekend: BOTER EN VETTEN. Gedurende het tijdvak van Zater dag 25 Januari tot en met Vrijdag 31 Januari a.s. geeft de met „27" genummerde bon van de boter kaart en van de vetkaart recht op het koopen van een half pond boter öf een half pond mar garine of twee ons vet. De met „27" genummerde bon nen, die op 31 Januari nog niet ge bruikt zijn blijven voorts nog geldig tot en met Vrijdag 7 Februari a.s. R IJ S T. Gedurende het tijdvak van Zater dag 25 Januari tot en met Vrijdag 21 Februari a.s. geeft de met „92" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van 250 gram rijst of rijste bloem of rijstemeel of gruttenmeel (gmengd meel). BROOD EN GEBAK. Gedurende het tijdvak van Maan dag 27 Januari tot en met Zondag 2 Februari a.s. geeft elke der met „25" genummerde bonnen van de broodkaart recht op het koopen van ongeveer 100 gram brood. Voorts geeft elke dei met „25" genummerde broodbonnen recht op het koopen van een rantsoen gebak. Dit omvat voor de hierna genoemde bakkerijproducten telkens ten min ste het daarachter geplaatste aantal grammen: beschuit 75 gram, biscuits en wafels 90 gram, speculaas 140 gram, andere koekjes 200 gram, koek 160 gram, cake 300 gram, gevuld klein korstgebak (b.v. amandel broodjes) 400 gram, gevuld groot korstgebak (b.v. boterletter) 500 gram, taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, wel ke hierboven niet genoemd zijn, geldt, dat een rantsoen een hoeveel heid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. De op 2 Februari nog niet ge bruikte bonnen blijven voorts nog geldig gedurende de week van 3 tot en met 9 Februari a.s., met dien verstande, dat zij gedurende laatst genoemde week niet mogen wor den gebruikt in hotels, restaurants e d. Voorts geven de met „4" genum merde bonnen van de bloemkaart gedurende het tijdvak van Maandag 27 Januari tot en met Zondag 23 Februari a.s. recht op het koopen van 50 gram brood óf een half rantsoen „gebak" als hierboven ge noemd. TARWEBLOEM. De met „4" genummerde bonnen van de bloemkaart geven geduren de het tijdvak van Maandag 27 Januari tot en met Zondag 23 Fe bruari a.s. recht op het koopen van 35 gram tarwebloem of tarwemeel of boekweitmeel of roggebloem of roggemeel of zelfrijzend bakmeel. KAAS. Gedurende het tijdvak van Maan dag 27 Januari tot en met Zondag 23 Februari a.s. geeft elke der met „19", „32", „45" en „58" genurn merde bonnen van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van 100 gram kaas. EIEREN. Gedurende het tijdvak van Maan dag 27 Januari tot en met Zondag 2 Februari a.s. geeft de met „59" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van één ei. De bonnen, wel ke op 2 Februari nog niet gebruikt zijn, blijven geldig tot en met Zon dag 9 Februari a.s., met dien ver stande, dat zij gedurende de week van 3 tot en met 9 Februari niet ge bruikt mogen worden in hotels, restaurants e. d. V L E E S C H. Gedurende het tijdvak van Maan- ag 27 Januari tot en met Woens dag 5 Februari a.s. geeft elk der vier met „16 vleesch" gemerkte bonnen van de vleeschkaart recht cp het koopen van 100 gram vleesch, been inbegrepen óf één rantsoen v.eeschwaren. De met „16 worst, vleesch waren" gemerkte bon geeft uitsluitend recht op het koopen van een rantsoen vleeschwaren. De bonnen, welke op 5 Februari a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Zondag 9 Februari a.s. Het rantsoen vleeschwaren, dat per bon kan worden gekocht be draagt 75 gram voor gerookt of ge kookt varkens-, rund-, of kalfs- vleesch en voor gerookte worst soorten, 100 gram voor gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor leverartikelen, ton genworst en nierbrood en 150 gram voor bloedworst. VASTE BRANDSTOFFEN. Tengevolge «fan de plotseling ingetreden vorst zijn er de afgeloo pen weken moeilijkheden ontstaan bij den aanvoer van vaste brand stoffen. Aangezien echter onder de hui dige weersgesteldheid wederom een normale aanvoer mag worden ver wacht, zal de brandstoffenvoorzie- DE HONGAARSCHE KAMER BIJEEN. Boedapest, 23 Jan. (D. N. B.) Het huis van afgevaardigden is heden voor de eerste maal na de Kerstvacantie in een formeele vergadering bijeengekomen. De minister-president diende hierbij het wetsontwerp in betreffende de toetreding van Hongarije tot het driemogendhedenpact, alsmede het wetsontwerp betreffende het pact van vriendschap tusschen Hon garije en Joego-Slavië. In de ver klaring van het wetsontwerp over de toetreding tot het driemogend hedenpact beriep de regeering zich op de zichtbare resultaten, welke het pact van vriendschap met de asmogendheden heeft opgeleverd. In de verklaring van het pact van vriendschap met Joego-Slaveë wordt op de wederzijdsche steeds hechter wordende vriendschap tusschen beide volkeren gewezen, alsmede het streven der asmo gendheden vermeld, om te voor komen, dat de oorlog op den Bal kan zich uitbreidt. VOLGELING VAN DE GAULLE TER DOOD VEROORDEELD. Vichy, 23 Jan. (D.N.B.) De krijgs raad van Toulon heeft den luitenant ter zee Lucien Dechartrer, die te rechtstond, ter dood en tot degrada tie veroordeeld. Deschartrer, die op het Fransche oorlogsschip Audace gediend had, was in dienst van de Gaulle getreden. Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 24 Januari 27 Januari Nieuwe Maan. WEDEROM OVERLEG JAPANSCHE REGEERING MET OPPERBEVEL. Tokio, 23 Jan. (Domei.) Een nieu we Liaisonconferentie is vanochtend gehouden tusschen de regeering en het opperbevel der strijdende dien sten in de officieele residentie van den éersten minister. De regeering was vertegenwoordigd door den eer sten minister, Konoje, den minister van binnenlandsche zaken, Hira- noema, den minister van oorlog, lt. generaal Tojo, den minister van ma rine, admiraal Oikawa, en den mi nister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka. Voorts waren aanwezig lt. generaal Soegijama, chef van den generalen staf van het leger, en schout bij nacht Kondo, vicechef van den generalen staf van de vloot. ning waarschijnlijk binnenkort een beter verloop hebben. Uiteraard kan echter, indien on verhoopt de vorst opnieuw mocht intreden, in den aanvoer eenige stagnatie ontstaan, met als gevolg, dat plaatselijk een tijdelijk gebrek aan brandstoffen zou optreden. In dat geval zal echter worden ge tracht hierin met den grootsten spoed te voorzien. In verband met het bovenstaande is bepaald, dat gedurende het tijd vak van Zaterdag 25 Januari tot en met Vrijdag 28 Februari a.s. de met „11", „12" en „13" gemerkte bonnen van de „b.onkaart distribu tie vaste brandstoffen haarden, kachels", alsmede de met „25", „26", „27", „28", „29", „30", „31" en „32" gemerkte bonnen van de „bonkaart distributie vaste brand stoffen centrale verwarming" elk recht geven op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen. De geldigheidsduur der met „08", 09", „10" gemerkte bonnen van de „bonkaart distributie vaste brand stoffen haarden, kachels; alsmede die van de met „15" tot en met „24" gemerkte bonnen van „bonkaart distributie vaste brandstoffen centrale verwarming", is verlengd tot en met Vrijdag 14 Februari a.s. Nader zal worden bekend ge maakt, wanneer de met „brandstof fen één eenheid vierde periode" en de met „cokes één eenheid vierde periode" gemerkte bonnen geldig zullen worden verklaard. Zie verder Buitenland pag. 2, 2e bl. De BURGEMEESTER van ALK MAAR maakt bekend dat vanaf Donderdag 23 Januari 1941 door den Distributiedienst ALKMAAR eett aanvang zal worden gemaakt met de uitreiking van: a boter- en vetkaarten 2de serie; b persoonlijke textielkaarten; c toeslagkaarten voor textiel producten. Aan personen, die op grond van het verrichten van „zware n" of „zeer zwaren" arbeid in aan merking komen voor extra halve of heele vetkaarten, zullen deze eveneens worden uitgereikt. Ten opzichte van de uitreiking is de volgende regeling vastgesteld: Voor hen, wier geslachtsnaam be gint met: Letter A, C, D, E of F op Donderdag 23 Januari 1941; Letter B op Vrijdag 24 Januari 1941; Letter G of H op Zaterdag 25 Januari 1941; Letter I, J. of K op Maandag 27 Januari 1941; Letter L, M of N op Dinsdag 28 Januari 1941; Letter O, P, Q of R op Woensdag 29 Januari 1941; Letter S op Donderdag 30 Januari 1941; Letter T, U of V op Vrijdag 31 Januari 1941; Letter W, X, IJ of Z op Zaterdag 1 Februari 1941. De uitreiking zal geschieden op de navolgende plaatsen, t.w.: Ie. In de voormalige Bosboom Tous- saintschool, ingang Brillesteeg. (In deze school zal op twee plaatsen worden uitgereikt). 2e. In de voormalige Keetkolkschool, ingang Westerkolkstraat. Er wcrdt hierbij met nadruk de aandacht op gevestigd, dat de extra halve en heele vetkaarten UIT SLUITEND worden UITGEREIKT IN HET DISTRIBUTIEKANTOOR, BREEDSTRAAT 40, GEMEENTE- MUSEUM. Zij, die een formulier MD 100 ter .nvulling hebben ontvangen, dienen dit bij de aanmelding over te leggen. De kantoren zullen op bovenge noemde data geopend zijn van 9 uur v.m. tot 6 uur n.m., uitgezonderd Zaterdag 1 Februari 1941; op dien dag alleen afgifte van 912 uur. De distributiebescheiden worden alleen uitgereikt op vertoon van de distributiestamkaart. Aan kinderen beneden 16 jaar worden geen distributiebescheiden afgegeven. Alkmaar, den 21sten Januari 1941. De Burgemeester voornoemd, F. H. yAN KINSCHOT»

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1