STILLE NO. 9 dashiell hammett II SRAM? 1MSCHE RS :n. eerste blad KERK EN SCHOOL Oorlog sheldendom. Ontsmetting zaad van voorjaarsgewassen. Kwakzalvers- 0f geheim middelen. I |Pt lii 11 HET BETER. Roxy-Theater. film, waarvan ie uitgaat, iets ig nog wel eens 1 de komende het Roxy-Thea- beter! Als men l houdt. Willy uur uit de film, :n strijd te voe- xouwen op een jt haar over de De film geeft kijk op het ra- Irollen worden üouwmeester en in verder een st bekende Hol- LLT. /ictoria-Th eater. tige romantische uit het gebied [bewoners, waar zijn, is tot een :den onder de l den regisseur de hoofd- en bitterende wijze marie Hatheyer. als de oude roolsche bergbe- er in geslaagd spannender te niet uit den i kan loskomen. A«ji. 15 M. (Nedetl. 3r.pl. 8.30 ANP- VPRO-morgen- de kinderen, 5.30 Vara-Alma- en econ. ber. eest. 2.Cyclus 2.15 Gr.pl. rtje. 3.30 Zang ig. 4.Resi st. 4.45 Lezing ovoeding tijdens 1.05 Gr.pl. 5.15 beursber. ANP. 6.15 Causerie .tschappij". 6.30 anak. 6.45 Act. Vragen van den, elspel. 7.30 Ber. I. 8.ANP-ber. Ber. (Eng.) 8.45 50 Bont Studio- (ANP). 10— ing. 01 M. (KRO). den dag. 8.30 11.30 Godsd. r. 12.15 Rococo- s- en econ. ber. el. 1.15 Musi- 2.Voor de Zaterdagmiddag, vertelling. 5.15 beursber. ANP. tpr. 6.15 Gr.pL met muzikale :t. rep. of gr.pL Draatje (ANP). TE E BANK N.V. Ikmaar., lanuari 1941 Vor. k. 1 94 8 84% k£ 831/4 N .110 .113% .180V, k123% 103% 70% .334 •118% .197% 45% 28% 82% 0% 49 35% in. 22'5/jc 25% 6% 66% plm 2u 92% 84'/i6 83 109 114 182 120 99'/, '0% 330 U7% 195% 46 28'/, 81V, 6% 48% 35% 2i 25% 6'/» 65% .419 415 260% 261 251% 252 .122 122 224 244 238 35 34% 11% 11% io% .263 259 .207 20S .140 145 .164 156 75 .126 126 4'5/lG i .114% 113% ijn 148% 146 .151 147 Va .168% 166 .185 187 .246 248% .206 206% 24% 24% 10% 10% 11% 14% 11% 15 82 82 5Vs 5 GESCHREVEN DOOB TEEKENINÖEN VA# alexander raymond PREDIKBEURTEN. ZONDAG 26 JAN. 1940. ALKMAAR. Waakt en Bidt, 10 u., ds. Warners. Kapelkerk, 10 uur, ds. Prins van Wijngaarden; 4 uur, ds. Kleyne. Remonstrantsch Geref. Gemeente, 10.30 uur, ds. Rappold. Ev. Luth. Kerk (Oudegracht), 10.45 uur, ds. Schmidt, van Schie dam (bed. H. Doop). Doopsgezinde Kerk, 10.30 uur, ds. A. L. Broer, van Hilversum. Geref. Kerk, 10 uur, de heer var. Eerden, cand.; 3 uur, ds. von Meyenfeldt (Heidelb. Catech. Zon dagen 28 en 29.) Coll. Gen. kas voor hulpbeh. geref. kerken. Herst. Apost. Gem., Toussaintstr. 10 en 4.30 uur en Woensdagavond 8 uur, dienst. Vrije Ev. Gem., in „De Unie". Zaterdagav. 6 uur, gedenkure; Zon dag 10.15 uur (onderwerp: „Waar om lijden Gods kinderen?") en 7 uur (onderwerp: „De zonde der tong"), telkens ds. Ruys. Ned. Chr. Gemeenschapsbond, Zondagmiddag 3.30 uur jongelieden- samenkomst Houtweg 8; Donderdag avond 7.30 uur bijbelbespreking mannen, Houtweg 8; Vrijdagavond 7.30 uur bijbelbespreking vrouwen, Oudegracht 208; Zaterdagmiddag 4,30 uur bidstond, Oudegracht 208. Leger des Heils (stichter William Booth), Limmerhoek no. 40; Zater dagav. 7 uur soldatensamenkomst; Zondag 10 uur heiligingsdienst, av. 7 uur verlossingssamenkomst; deze diensten staan o. 1. v. kapiteine P. A. Dijkmans; Maandag 2.30 uur ge zinsbond; Woensdagavond 7.30 uur vaarwelsamenkomst; Donderdagav. 7.30 uur Welkomsamenkomst der nieuwe officieren. Ned. Leger des Heils, Hekelstraat no. 9; Zondag 10 uur wijdingsdienst. av. 7 uur vaarwel-samenkomst luit. de Groot; Dinsdagav. 7 uur open bare samenkomst; Vrijdagavond 7 uur heiligingsdienst; alle diensten staan o. 1. v. commandeure Willemse UIT DE OMGEVING. AKERSLOOT, elf uur, ds. van Mullem; onderwerp: Maria en Martha (synodepreek). BERGEN, 10 uur, ds. van den Kieboom. Geref. kerk, 10 en 3.30 uur, ds. van Minnen. Evangelisatie Maranatha, 10.30 uur, de heer G. C. Dun, van Alk maar. DIRKSHORN, geen opgaaf ont vangen. DRIEHUIZEN, geen dienst, EGMOND AAN ZEE, geref. kerk, 10.15 uur, ds. von Meyenfeldt; 3.15 uur, de heer van Eerden, cand (Heidelb. Catech. Zondag 18). Coll. schulddelging. EGMOND-BINNEN, half 10, ds. Bloemhoff. GROET, 10 uur, ds. Boeke. GROOTSCHERMER, 10,30 uur, ds. B. J. Aris, van Amsterdam (beves tiging predikant); nam. 2 uur, ds. T. Bobeldijk (intrede). HEILOO, elf uur, ds. Bloemhoff (onderw.: God onze Vader). HEILOO, Nederl. Herv. Evang. Vereeniging, a. d. Kerklaan, voorm. half elf, ds. P. J. de Jong, van Am sterdam. HEERHUGOWAARD, 2.30 uur, ds. de Mooy (H. Doop). HENSBROEK, 10.30 uur, ds. Buis kool, van Grosthuizen. LIMMEN, 2 uur, ds. van den Kie boom. NOORDSCHARWOUDE, nam. 5 uur, ds. K. Wybenga, van Dronrijp (Fr.) OOST-GRAFTDIJK, 10.30 uur, ds. Loysen. OUDE-NIEDORP, 10.30 uur, ds. Nell. OUDKARSPEL, geen dienst. OUDORP, 9.30 uur, ds. van Mullem OTERLEEK, geen dienst. SCHAGEN, Geref. kerk, 10 en 2.30 uur, cand. J. v. d. Meye, hulp prediker. SCHERMERHORN, 10.30 uur, ds Boerendonk. De Duitsche pers brengt van de hand van den frontverslaggever dr. Ernst Bayer, het volgende spannen de relaas van een oorlogs-hel- dendom, dat zichzelf weet te ver geten terwille van de redding van den gewonden kameraad. Ook in medisch-ehirurgisch opzicht lijkt een en ander ons een belangwekkende ervaring. Bij een luchtaanval op een kust- stelling wordt één der mannen ge troffen; hij voelt plotseling een har den slag op zijn linkerschouder, en meteen wordt hij op den grond ge worpen en verliest het bewustzijn. Zijn toegesnelde kameraden leggen hem in den ziekenwagen. Later, in het veldhospitaal, tracht hij moei zaam zijn gedachten te verzamelen als de dokter hem naar den aard van zijn verwondingen ondervraagt. „Plotseling een klap op mijn schou der dan gevallen ik weet niet goed wat het was". Met horten en stooten vertelt hij het. Nog verschil lende andere woorden komen over zijn lippen, maar de dokter kan zich geen zuiver beeld van het geval vor men. Wel kan hij duidelijk de wond onderscheiden, waarlangs de kogel het lichaam binnendrong, maar waar verliet hij dit? Voorzichtig draaien zijn kamera den hem om. Niets is er te zien. Dus is de kogel in het lichaam blijven steken. Kort daarop beslist de dok ter: Röntgen-foto! Vlug werkt het röntgen-apparaat van het lazaret. Reeds na eenige mi nuten is de opname gereed. En wat voorheen niet te verklaren was brengt de röntgen-foto zonneklaar aan het licht: in het lichaam bevindt zich een volledige patroon, die niet ontploft is. Duidelijk kan men de patroon en de huls onderscheiden. En meer nog: het is geen gewone patroon, maar een hoogst explosieve kogel uit een twee centimeter snel vuurkanon. Wel een blindganger, maar een gevaarlijke. En toch moet de man gered en de kogel verwijderd worden. De voorbereidingen voor de opera tie worden getroffen en ondertus- schen roept de geneesheer twee wa penofficieren om hun advies als vak- menschen in te winnen. Het oordeel van deze officieren luidt: Zeer explo sieve patroon. De uiterste voorzich tigheid is geboden. In geen geval mag de punt van de patroon aange raakt worden, vooral niet met instra menten. Het is best mogelijk, dat bij het verwijderen van den blindganger door een of andere oorzaak een ont ploffing volgt. Voorzorgsmaatregelen zijn dan ook in ieder geval aan te bevelen. De dokter gaat naar de operatie zaal. De woorden van de wapenoffi eieren beheerschen zijn gedachten Heeft hij thuis geen vrouw en'kinde ren? Mag hij zich wel aan zulk een gevaar blootstellen? Hij kan zijn borst en lichaam eenigszins bescher men. Maar gezicht en hoofd zijn aan het gevaar blootgesteld. En zijn han den, die hij als dokter noodig heeft als zijn dagelijksch brood! Maat wachten op den kameraad, wiens redding op het spel staat, misschien thuis ook niet een vrouw, kinderei en ouders? Is hij niet zijn kameraad, dien hij zijn hulp bieden moet? Weg met al die bedenksels! Op de operatietafel ligt de sol daat. De zuster, die de narcose toebracht, heeft de zaal verlaten. Slechts twee assistenten blijven bij den dokter, anders zijn er geen hel pers. De dokter heeft allen wegge stuurd. Hij wil niet meer menschen dan hoog noodig aan gevaar bloot stellen. De geneesheer en zijn hel pers hebben stalen schilden voor, die hun lichaam eenigszins beschermen. Stalen helmen hebben zij op. Nu zijn ze heel alleen in het vertrek, alleen met hun gedachte en het gevaar. Het scherpe operatiemes baant zich een weg naar den kogel. Heel rustig werken de handen van den dokter. „Niet aan de punt komen, de pa troon van onder aanpakken", hebben de wapenofficieren aangeraden, en dit advies geldt als richtsnoer voor den arts. Een dikke straal bloed spuit uit de wond. Het probeeren te stuiten? Neen, dat moet later maar gebeuren, de patroon moet zoo snel mogelijk eruitgehaald worden, denkt de dok ter. Er wordt geen woord gespro ken. De stite in de zaal wordt bijna ondragelijk. De snede is gemaakt. Langzaam schuift de hand van den dokter naai den kogel. Vlakbij klopt het hart Het schot is er enkele millimeters langs gegaan. De punt is naar den buitenkant van het lichaam gewend Dat bemoeilijkt de tastende vingers van den dokter in hun taak, den on derkant van de patroonhuls te vin den. Uiterst voorzichtig tast de hand verder. Kleine zweetdruppeltjes staan op het voorhoofd van den dok ter. Maar de zenuwspanning is ook te groot Daar grijpt de hand de huls en langzaam komt de granaat te voor schijn. Alle drie ademen ze op. „We hebben het klaar gekregen", denken ze, en stil Stralen hun oogen. De ope ratie is weliswaar nog niet afgeloo- pen, doch wat nu komt behoeft niet meer te geschieden onder de druk kende last van het levensgevaar. SCHOORL, zie Groet. STOMPETOREN, geen dienst. Evangelisatie, 10.30 uur, de heer A van Ginkel, van Bloemendaal. URSEM, 10.30 uur, ds. van der Kreeke. VEENHUIZEN, geen dienst. WARMENHUIZEN, 10.30 uur, ds. de Mooy. WEST-GRAFTDIJK. geen dienst. WINKEL, geen dienst. ZUIDSCHARWOUDE, 10.30 uur, de heer Korndörffer. ZUIDSCHERMER, geen dienst. INGEZONDEN STUKKEN OUD EN KOUD. Mijnheer de Redacteur, Gaarne wil ik nog eenige plaats ruimte in Uw blad. Bij voorbaat mijn dank. Het gaat hier, wat betreft de beide oude menschen, die geen brandstof hebben, over oud en koud. Ik had niet anders verwacht, maar dat er van dien kant op gereageerd werd, dat niet. De schrijver begint er op te wijzen, als zou ik geen rekening gehouden hebben met de leiding van M. H. Daar heb ik ter dege om gedacht. Maar hij houdt te veel rekening met zich zelf. Hoe hij zich door het leven geslagen heeft, dat speelt in dezen tijd geen rol. De Nederlandsche regeering had het graag, dat een mensch zich zelf redde. En dat is nog het geval. Men trekt zich van oud of koud niet veel aan. Daarom is het wel eens goed, dat ook de ambtenaren zich er mee bemoeien. Ik heb gezegd: Zijn er geen kolen, hout is er genoeg. Is de gemeente zelf niet bevoegd daarvan te verstrekken? Dan maar aanklop pen bij de regeering. Met dank voor de opname, EEN BEWONER VAN HET FNIDSEN. [Wij gelooven, dat wij hiermede deze discussie kunnen sluiten. Men weet waarom het gaat. Twee oude menschen hebben door de een of andere oorzaak geen brand stoffen meer en kunnen in deze tijdsomstandigheden ook geen kolen krijgen. Wie brandstoffen in welken vorm dan ook voor hen beschikbaar wil stellen, zullen wij gaarne het adres verstrekken. Aan theoretische beschouwingen hebben deze oudjes natuurlijk niets. Red. Alkm. Crt.] LAND- EN TUINBOUW. Diverse middelen en methoden. Aan een bericht van den Planten- ziektenkundigen dienst ontleenen we: In dit bericht wordt niet alleen op de ontsmetting van granen, maar ook op die van zaden, van andere voorjaarsgewassen, de aandacht ge vestigd. Het resultaat van de ont smetting van deze zaden is wel niet steeds zoo gunstig als dat bij granen, maar is toch meermalen van dien aard, dat ook een regelmatige ont smetting van deze zaden zeer zeker verantwoord en rendabel kan wor den geacht. De ontsmetting kan op twee ma nieren geschieden, n.l. nat en droog. De natontsmetting wordt hier te lande hoofdzakelijk volgens de om- schepmethode uitgevoerd. Hierbij wordt het zaad op den dorschvloer of op een zeil, onder toevoeging van de ontsmettingsvloeistof, zoolang om geschept dat men er verzekerd van kan zijn, dat alle korrels voldoende bevochtigd zijn geworden. De droogontsmetting mag nimmer uitgevoerd worden door het zaad met de ontsmettingsstof om te schep pen. Zij mag alleen plaats hebben in hiervoor goed ingerichte appara ten, hetzij in trommels of in conti nu werkende machines. Men voor- kome inademen van de ontsmettings stof door een stofmasker of door een doek voor neus en mond te binden. Bij de opgave van de aan te wen den hoeveelheden zal in enkele ge vallen onderscheid gemaakt worden voor die zaden, die een gewas moe ten opleveren, dat voor de veldkeu- ring zal worden opgegeven en voor die, waarbij dit niet het geval is. In het laatste geval kan, zonder dat er gevaar bestaat voor het optreden van te veel zieke planten, een ge ringere hoeveelheid ontsmettings stof gebruikt worden. Verder zal opgegeven worden hoe gehandeld moet worden met zwak zaad. Ontsmetting van zaaizaad met kopersulfaat wordt ontraden, daar dit in vele gevallen onvoldoends werkt en meermalen ernstige kiem- beschadiging veroorzaakt. Natontsmetting. Tarwe en gerst, tegen steen- brand, kiemschimmels en bij gerst ook tegen strepenziekte: Abavit-nat- ontsmetter, Ceresan-natontsmettev, Fusariol-natontsmetter of Germisan, waarvan gebruikt wordt: voor keu ring te velde 3 liter van een 3 pet. oplossing; voor gewoon zaad 3 liter van een VA2 pet. oplossing en voor zwak zaad 2—2 liter van een 2 pet. oplossing per hl. graan. Stuifbrand kan alleen worden be streden door toepassing van de warmwater-behandeling. Het zaad wordt eerst 1 uur te weeken gezet in water van plm. 1820 gr. C„ daarna blijft het 4<A uur tegen af koeling beschut buiten water na weeken en tenslotte wordt het ge durende 10 minuten ondergedompeld in water, dat voor tarwe een tempe ratuur moet hebben van 53 gr. C. en voor gerst van 5152 gr. C. De ontsmetting met warm water alleen is niet afdoende tegen steen- brand en strepenziekte. Mede ter voorkoming van achteruitgang in kiemkracht is behandeling met een chemisch middel vóór, tijdens of na de warmwaterbehandeling beslist noodzakelijk. Haver, tegen stuifbrand, stre penziekte en kiemschimmels: Abavit- natontsmetter, Cenesan-natontsmet ter, Fusariol-natontsmetter of Ger misan, waarvan gebruikt wordt 4 liter van een 11/41 lA pet. oplos sing per hl. haver. Voor bestrijding van kiemschimmels alleen en voor zwak zaad neme men een 1% pet. oplossing, waarvan 22'A liter per hl. wordt aangewend. Voor keuring te velde verdient droogontsmetting de voorkeur, daar hierdoor de stuif brand beter wordt bestreden! Rogge, kanariezaad en m a s, tegen kiemschimmels: Aba- vit-natontsmetter, Ceresan-naton t- smetter, Fusariol-natontsmetter of Germisan, waarvan gebruik wordt 3 liter van een 1 pet. a iy2 pet. oplos sing per hl. Voor zwak zaad gebrui- ke men niet meer dan 2 a 2H liter van deze oplossing. Erwten, boonen en wikken, tegen voetziekte, vlekkenziekte en kiemschimmels: Abavit-natontsmet- ter, Ceresan-natontsmetter, Fusariol- natontsmetter of Germisan, waarvan gebruikt wordt 2 liter van een 2 pet. oplossing per hl. Zaad van vlinder bloemige gewassen, dat met bacte riën wordt geënt, mag niet worden ontsmet. Spinaziezaad, tegen kiem schimmels met Abavit-natontsmetter, Ceresan-natontsmetter, Fusariol- natontsmetter of Germisan, waarvan gebruikt wordt 23 liter van een lal y, oplossing per hl. N. B. Tegen Valschen meeldauw (de „Wolf") heeft een onderdompe ling van het zaad gedurende 2 uur in y, oplossing van kopersulfaat goede resultaten gegeven. In sommi ge gevallen kan echter eenige kiem- beschadiging optreden. D roogontsmetting. Tarwe te ontsmetten met: Aba- vit-nieuw, Ceresan-nieuw, Fusariol droogontsmetter of Germisan-droog- ontsmetter, waarvan gebruikt wordt 2 gram per kg. zaad. Gerst te ontsmetten met: Aba- /it-nieuw, Ceresan-nieuw, Fusariol- droogontsmetter of Germisan-droog- ontsmetter, waarvan bij keuring te velde 3 gram en voor gewoon zaad 2 gram per kg. zaad wordt gebruikt. Haver te ontsmetten met: Aba- vit-nieuw, Ceresan-nieuw of Fusariol- droogontsmetter waarvan 3 gram per kg. zaad wordt gebruikt. Rogge, kanariezaad en mais te ontsmetten met Abavit- nieuw, Ceresan-nieuw, Fusariol- droogontsmetter, of Germisan-droog- ontsmetter, waarvan 2 gr. per kg. zaad wordt gebruikt. Erwten, boonen, wikken, lupinen. Lucerne en klaver te ontsmetten met Abavit-nieuw, Ceresan-nieuw, Fusariol-droogont- smetter of Germisan-droogontsmet- ter, waarvan 2 gram per kg. zaad wordt gebruikt. Met bacteriën geënt zaad mag niet ontsmet worden! Uien-, spinazie-, r a d ij s-, k a r w ij-, wortelen-, maan-, kool-, mosterd- en graszaad soorten te ontsmetten met: Aba vit-nieuw, Ceresan-nieuw, Fusariol- droogontsmetter, Germisan-droog- ontsm etter, waarvan 2—3 gram per kg. zaad wordt gebruikt. Algemeene opmerkingen: Er moet voor gezorgd worden, dat het natontsmette zaad niet opnieuw besmet wordt. Daarom mag het alleen dan uitgespreid worden op een dorschvloer indien deze vooraf met een oplossing van de ontsmet tingsstof is schoon gemaakt. Het mag niet gestort worden in dezelfde zak ken als waaruit het gekomen is, ter wijl ook de zaaimachine ontsmet dient te worden. Nadere inlichtingen worden ver strekt door den Plantenziektenkun- digen Dienst te Wageningen, door de bij dezen Dienst werkzame ambte naren, alsmede door de Rijksland- bouwconsulenten. Men zij er voor zichtig mee. Het rijksveeteeltconsulentschap voor Noordholland, Landbouwhuis te Alkmaar, schrijft ons: Onder dit opschrift komt in het Friesch Landbouwblad een artikeltje vcor van den heer O. Tenhaeff, in specteur van den veeartsenij kundi- gen dienst. Na er o.m. op gewezen te hebben dat men nog vrij veel van geheimmiddelen gebruik maakt, deelt schr. mee, kort geleden weer een kwakzalversmiddel te hebben laten onderzoeken. Het betrof een onder den naam van „bloedzout" in den handel gebracht middel, dat, evenals tal van die middelen, ook weer goed is tegen alle mogelijke ziekten. Alleen hieruit blijkt reeds voldoende, welke waarde er aan die middelen dient te worden toegekend. Geneesmiddelen, die werkzaam zijn tegen alle mogelijke ziekten, bestaan niet. Het aan de rijksseruminrichting verrichte onderzoek van het „bloed zout" toonde aan, dat het bestaat uit: grauwspiesglans (onzuiver antimoon- sulfide), 'waaraan zijn toegevoegd keukenzout en bitterzout, alsmede gemalen foenigriek en zoet hout. Het werkzame bestanddeel van dit meng sel is het grauwspiesglans, de andere stoffen zijn ten deele om den smaak te verbeteren, anderdeels om de poeder meer massa te geven. Het spiesglans, een antimoonver- binding, werd vroeger gegeven om de werking van verschillende klieren te verhoogen en als zoodanig kan men het dan ook thans nog vinden in tallooze z.g. melk- of zogpoeders, als ook in hoest- of droespoeders door kwakzalvers in den handel gebracht. Op de bloedvorming heeft antimoon geen werking, doch dit onzuivere preparaat bevat een min of meer groote hoeveelheid arsenicum, het welk in bepaalde gevallen, mits in juiste hoeveelheden ge geven, wel een gunstige werking kan uitoefenen. Een juiste doseering van dit zeker niet onschadelijke arsenicum is na tuurlijk onmogelijk, wanneer het gegeven wordt als onzuiver spies glans, waarin het den eenen keer in groote hoeveelheden voorkomt dan een anderen keer. Aangezien men geen zekerheid heeft, dat het genees middel in een juiste verhouding wordt verstrekt en dat het dier het welk men het geeft inderdaad dit middel noodig heeft, moet het ge rangschikt worden onder de kwak zalversmiddelen, welke ter genezing of voorkoming geenerlei waarde hebben. In den groothandel zal de handelswaarde van de samenstellen de deelen tezamen ongeveer 0.45 per kilogram zijn, bij verkoop in kleinere verpakking hoogstens 1 per kg. mogen bedragen. Het feit dat een juiste doseering van het zeker niet onschadelijke arsenicum onmo gelijk is, wanneer het als onzuiver spiesglans wordt gegeven, zegt den veehouder genoeg. In het jaarverslag over '39 van de Rijksseruminrichting wordt melding gemaakt over het onderzoek van 21 geheimmiddelen. Terwille van de te vragen plaatsruimte, zullen wij al leen de resultaten overnemen van die monsters, waar schrijver in het bijzonder de aandacht op vestigt. Een middel tegen schoftfistels be stond uit gier. Bij „krachtvoer", dat een hoog eiwitgehalte zou bevatten, bleek in het geheel geen eiwit aan wezig te zijn. Het middel bestond uit een oplossing van glucosestroop in water, waaraan een geringe hoe veelheid vluchtig organisch zuur (2.5 azijnzuur) en sporen van al cohol waren toegevoegd. „Poeder tegen alle ziekten" bleek te bestaan uit Pulvis rhizoma veratri albi, dat is witte nieswortel. Een geneesmid del tegen mond- en klauwzeer was een extract in verdunden alcohol van plantaardige bestanddeelen, ver moedelijk tinctura arnica. Een mon ster zgn. serum tegen pestziekte bleek in het geheel niet uit serum te bestaan. Het was slechts een oplos sing van een oranje kleurstof in water. Een geneesmiddel tegen milt vuur was een geel gekleurd kristal lijn poeder. Dit bestond uit een mengsel van magnesiumsulfaat (bit terzout), kaliumnitraat, cremor tara- ris en zwavelpoeder. Waar het ons bekend is, dat men ook in Noordholland wel gebruik maakt van kwakzalversmiddelen, zal het bovenstaande zeker tot voorzich tigheid aanmanen. 485ste STAAlSLOlERlJ (Niet officieel» 5de klasse, 4de lijst Trekking van Donderdag 23 Jannarl 1941 Hooge Prijzen f 1000.— 14156 1 400.- 12984 I 200.- 4157 20781 f 100.— 6854 8085 9937 15001 18151 21167 Prijzen van f 70.— 1144 1157 1165 1175 1184 1288 1412 1516 1591 1640 1995 2061 2100 2163 2224 2257 2377 2408 2423 2517 2728 2732 2742 2921 2934 3310 3467 3550 3622 3624 3690 3766 3834 3913 4484 4622 4653 4731 5071 5072 5090 5154 5304 5556 5749 5852 5961 6001 6032 6076 6098 6409 6464 6467 6683 7108 7224 7258 7330 7443 7611 7700 7738 7880 7982 8268 8326 8346 «500 8501 8507 8557 860C 8829 9234 9283 9609 9626 9918 9934 9972 10036 10486 10668 10682 10713 10750 11047 11233 11481 11526 11553 11833 11851 12116 12198 12375 12512 12518 13040 13109 13271 13464 13521 13606 13799 14201 14223 14264 14271 14531 14560 14669 14683 14760 14861 14964 14986 15218 15265 15404 15425 15748 15848 16212 16213 16319 16508 16587 16660 16799 17079 17197 17236 17248 17282 17290 17340 17353 17380 17645 17575 17665 17791 17956 1804? 18126 18172 18216 18489 18643 18678 18703 13787 19135 19153 19154 19553 19898 20032 20117 20189 20232 20313 20476 20501 20667 20748 20760 20852 20984 21081 21317 21385 21445 21551 21866 21739 31754 1012 1047 1086 1152 1185 1186 1219 1221 1320 1353 1373 1451 1452 1468 1480 1502 1504 1512 1601 1675 1689 1691 1732 1746 1777 1783 1919 1955 1967 2019 2028 2118 2129 2259 2292 2298 2328 2344 2351 2454 2462 2470 2570 2700 2781 2788 2859 2861 2886 2918 2923 2963 2970 3111 3132 3181 3190 3231 3291 3373 3387 3402 3415 3434 3497 3505 3519 3508 3586 3674 3736 3745 3764 3800 3802 3853 3877 3954 3966 4020 4057 4058 4060 4283 4298 4303 4477 4501 4564 4635 4695 4712 4775 4899 5006 5056 5140 5160 5176 5202 5236 5261 5349 5350 5386 5399 5438 5455 5471 5495 5511 5593 5646 5753 5769 5774 5797 5793 5804 5805 58-9 5832 5902 5914 6009 6070 6091 6196 6246 6282 6316 6551 6664 6696 0701 6742 6748 6810 6819 6847 6870 6896 6928 6951 7034 7051 7055 7083 7241 7341 7428 7481 7522 7604 7732 7769 7797 7818 7823 7847 7902 7950 7957 8210 8233 8296 8414 8432 8488 8587 8699 8814 8819 8821 8806 8958 9052 9117 9157 9237 9279 9297 9305 9344 9376 9386 9404 9454 9496 9522 9624 9641 9661 9697 9745 9760 9903 9929 9993 10000 10025 10050 10056 10065 10169 10173 10285 10341 10355 10390 10402 10439 10541 10646 10671 10716 10734 10741 10756 10786 10791 10812 10859 10883 10930 10962 10064 10998 11062 11138 11173 11178 11243 11286 11342 11360 11363 11467 11504 11511 11541 11584 11695 11652 11675 11689 11690 11778 11704 11871 11891 11898 12010 12098 12127 12145 12151 12180 13206 12333 12244 12351 12373 12276 12282 12353 12364 12541 12775 12780 13123 13525 13844 14054 14410 14707 15012 15316 15543 15875 16252 18375 16852 17071 17479 17902 18120 18337 18559 18889 19113 19629 19844 20370 20778 21083 21462 21912 12399 12429 12444 12458 12500 12515 12520 12552 12580 12616 12673 12740 12755 12769 12818 13141 13575 13851 14109 14412 34718 15018 15381 15610 15913 16271 16468 16867 17138 17600 17923 18139 18376 18608 18303 19122 19630 19863 20378 20788 21121 21500 21919 12851 13203 13576 13916 14112 14447 14788 15130 15390 15665 15963 16279 16476 16944 17163 17680 17951 18157 18394 18675 18989 19145 19657 19887 20400 20806 21194 21558 21923 12921 12940 13319 13346 13594 13697 13928 14016 14140 14193 14469 14647 14889 14919 15131 15184 15434 15440 15667 15706 15966 15994 16280 16284 16524 16585 16994 17014 17273 17358 17796 17820 18000 18014 18160 18178 18446 18495 18684 18771 19028 19033 19359 19415 19716 19803 19932 19954 20595 20597 20916 20932 21198 21308 21617 21620 21973 13061 13078 13085 13408 13516 13524 13715 13809 13840 14019 14028 14031 14233 14292 14315 14687 14689 14694 14952 15004 15011 15242 15276 15285 15451 15462 15512 15741 15756 15855 16075 16103 16150 16304 16326 16342 16720 16779 16831 17044 17064 17070 17414 17455 17473 17867 17882 17897 18036 18073 18113 18202 18222 18229 18504 18507 18545 18785 18820 18862 19074 19085 19090 19505 19551 19616 19804 19809 19819 20175 20235 20354 20611 20708 20732 20934 20965 20968 21319 21327 21435 21746 21805 21806 1 J

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 3