akhout actueel. De voedselvoorziening van ons land. Kindertoeslagen voor sommige groepen rijkspersoneel. Glimlachje. ruilen eding. 2 tot 5 jaar tter P 783 0 et outskooL handel Tel. 3526. an ges) 1AAR. iende zijn en het i vallen uw aan- n. U ziet, dat ik e hoogte moet ver- vragend aan en ters te doen, dan toe te knikken, zwaar", vervolg- ees, dat ik u zou n, gebruik te ma- schappelijke posi- staan in een on- anders niet in willen nemen; dat en als strooman a van gelden voor voor het verkoo- automobielen op voor de een of U voelt zeer te- i geen sprake zou erzeker u, dat het iling ligt, u ooit rstel te doen. Ook u slechts mijn i het is een woord gebroken heb". i even op. Daarna de voornaamste zoudt kunnen op- ig andere?" (Wordt vervolgd). Verklaring van Duitsche zijde. Het A.N.P. meldt: 's-Gravenhage, 23 Jan. Van be voegde Duitsche zijde is op de heden gehouden persconferentie te 's-Gra- venhage ten aanzien der voedsel voorziening van ons land principieel het volgende verklaard: „Als in Nederland de verzorging inzake sommige levensmiddelen, bijv. boter en vleesch, tijdelijk nog niet zoogoed als in Duitschland verloopt, vindt dit ten deele zijn oor zaak hierin, dat de organisatorische onderbouw, nog niet zoo goed func- tionneert als in het Duitsche buur land. Daar kan ieder op zijn bonnen ook de desbetreffende levensmidde len volop verkrijgen. Voorts heeft men bij den opbouw van het verzor gingsapparaat in Duitschlimd een voorbereiding van vele jaren en de inmiddels reeds verkregen ervarin gen zich ten nutte kunnen maken, wat in Nederland niet het geval is. Wegens de korte voorbereidingspe riode kan de voedselvoorziening in Nederland organisatorisch derhalve nog niet zoo precies verloopen als in het Duitsche rijk. Aan de vervol making van het distributie-apparaat wordt echter voortdurend gewerkt, en er mag op gerekend worden, dat binnenkort ook in Nederland de or ganisatorische opbouw zoo sterk mogelijk met dien in het Rijk op ge lijken voet zal komen. Dat tijdelijk bovengenoemde moeilijkheden zijn ontstaan, ligt echter grootendeels aan den ontbrekenden goeden wil en aan het minder juiste begrip der Nederlandsche bevolking ten aanzien van de noodzakelijke maatregelen. De practijk toont, dat vooral de goede houding als staatsburgers en het algemeene inzicht ontbreken, om bij de doorvoering van voor het le- vensbestaan gewichtige maatregelen het volk als geheel tot de vanzelf sprekende medewerking te bewegen. Door deze onverstandige handel wijze schaadt het Neerlandsche volk zichzelf want daarmee brengt het de rechtmatige verdeeling in het eigen land en vooral eigen bevolking in gevaar. Het gevolg daarvan is, dat de materieel beter, gesitueerde krin gen zich van al het noodige voor zien kunnen, terwijl de financieel zwakkere kringen kunnen toezien. Op deze wijze werd een volkomen onsociale toestand geschapen) wel ken de Dutische autoriteiten op den duur niet langer kunnen dulden. In deze richting liggen de reeds tegen het hamsteren en tegen den prijs- woeker gerichte bepalingen, die de Duitsche autoriteiten met allen na druk tot doorvoering willen bren gen. Wanneer men tenslotte schijnt te meenen, dat eventueele verschijnse len van schaarschte de Duitschers in Nederland zou kunnen schaden, is dit geheel en al verkeerd gezien. De toereikende verzorging van Ne derland is verzekerd en dat wat door de Duitsche instanties en door de Duitsche weermacht gebruikt wordt, ware zonder moeilijkheden te ver schaffen. Hierbij wordt alleen nog maals een dringend beroep op de houding der Nederlandsche bevol king gedaan om rekening te houden met de door den oorlog veroorzaak te omstandigheden". DE DINKEL BUITEN HAAR OEVERS. Tengevolge van deni sterken, dooi is het ijs in het riviertje De Dinkel r.abij Henigelo is een stroompje uit gegaan. Onder de brug over ge noemd riviertje in. den straatweg Oldemzaal-Denekamp heeft zich het ijs vastgezet en stapelen zich de ijs- schotsen hoog op, tot boven den berm van den weg. Een normale afvloeiing van het .water van De Dinkel is daardoor niet mogelijk, zoodat de langs het riviertje gele gen bosschen, landerijen, tuinen en wegen onder water zijn gezet. Ook in de buurtschap Deurningen nagbij Hengelo is een stroompje uit zijn oevers getreden en wel de Riet beek. Ook hier staan talrijke lande rijen onder water. VARKEN VAN 300 POND GESTOLEN EN GESLACHT. De politie van Westzaan kreeg gis teren van een inwoner dier gemeen te aangifte van de vermissing van een varken van driehonderd pond. Den vorigen avond was de bewoner niet thuis geweest, zoodat werd ver moed, dat de diefstal toen gepleegd was. Buren hadden omstreeks negen uur een auto hooren stoppen in hun omgeving. Een voorloopig onder zoek wees uit, dat deze wagen in derdaad had stilgestaan voor de boerderij. Na een dag speuren slaagden de politiemannen er in te ontdekken, dat de geheimzinnige wagen toebe hoorde aan. een garagehouder te Zaandam, die hem Woensdagavond imet chauffeur had verhuurd aan een onbekende. Deze chauffeur wist te vertellen, waar hij zijn vracht on geveer had afgeleverd, n.l. aan het Rustenburg te Zaandam. Den klant zou hij wel weer herkennen, wan neer hij hem terugzag. Voor de poli tiemannen was het toen een kwestie van afwachten totdat deze onbeken de thuis zou komen. Lang duurde dit niet. Tegen half zes gisteravond wilde hij zijn woning binnengaan, doch hij werd aangehouden en aan een verhoor onderworpen. Ontken nen baatte niet: het varken werd, geslacht, in zijn huis in beslag geno- VARKEN VERSTOPT ONDER BOERENKOOL. Ambtenaren van den crisis- controledienst te Zwolle zijn erin geslaagd een frauduleus geslacht varken op te sporen, dat werd ver voerd in een kist op de fiets, en was afgedekt metboerenkool. De ambtenaren kregen argwaan, doordat her. op eenigen afstand twee mannen passeerden met een kist boerenkool op de fiets, oogenschijn- lijk bestemd voor de veiling, Uit de laatste kwam het varken te voor schijn. Bij onderzoek bleek, dat het var ken in Wijhe was geslacht, alwaar 'oij een' huiszoeking nog een geslacht varken werd opgespoord. Het vleesch is in beslag genomen. KOLENDAMPVERGIFTIGING. Vermoedelijk doordat de kachel te vol was, heeft zich te Laren een geval van kolendampvergiftiging voorgedaan bij het bejaarde echt paar de Leeuw aan den Paviljoen- weg. De oude vrouw kon gister ochtend nog tijdig de huren waar schuwen, waarop zij bewusteloos geraakte. Toen men een onderzoek instelde, vond men den man even een1? bewusteloos cp den. grond. Hij was uit bed gevallen en had dien tengevolge eert hersenschudding opgeloopen. Man en vrouw zijn naar het St. Jansziekemhuis over gebracht. men. Bij dit verhoor bleek tevens, dat hij juist bij denzelfden garage houder opnieuw een wagen had be steld. om het varken naar elders te vervoeren. Vermoedelijk heeft de aangehoudene, K. S. geheeten, bij zijn karweitje de noodige assistentie gehad, want het varken was Woens dagavond ter plaatse geruischloos geslacht en in de auto gesleept. De chauffeur had er, naar hij. zeide, geen erg in gehad, van welken aard het vrachtje was, dat hij te vervoe ren. kreeg. SLOWAAKSCHE JEUGDLEIDERS IN BERLIJN. Op 16 Januari j 1. legden de in Berlijn vertoevende Stowaaksche jeugdleiders onder leiding van den hoofdcommandant der Hlinka-jeugd Macek bij het Ehremmal Unter den Linden 'n krans neer. Hoofdcommandant Macek bij het inspecteeren van de eerewacht der Hitler-jeugd. (Holland) Wie in aanmerking komen en voor hoeveel. De Staatscourant bevat de vol gende beschikking van de secreta rissen-generaal van de departe menten van binnenlandsche zaken en van financiën betreffende rege ling' van de kindertoelage voor sommige groepen van rijksper soneel. P a r. 1. 1, Ambtenaren, in tijdelijken dienst aangesteld, zoomede arbeiders in den zin van artikel 1 van het arbeids- overeenkomstenbesluit, wier loon wordt bepaald volgens ar tikel 12, eerste lid, sub b of c, van genoemd besluit, hebben aanspraak op een tijdelijke kin dertoelage op denzelfden voet als het overeenkomstig personeel in vasten dienst. 2. Het bepaalde in het eerste lid geldt niet vo'or de bij het departe ment van koloniën te werk gestelde koloniale landsdienaren en gewezen koloniale landsdienaren. Par. 2. Arbeiders in den zin van artikel 1 van het arbeidsovereenkomstenbesluit, wier loon wordt bepaald vol gens artikel 12, eerste lid sub a, d en e, van genoemd besluit, hebben aanspraak op een tijde lijke kindertoelage volgens de hierna vermelde regeling. Deze regeling geldt eveneens voor de bij het departement van koloniën te werk gestelde koloniale landsdie naren en gewezen koloniale lands dienaren. Zij geldt niet voor het personeel bij het Staatsmijnbedrijf in Limburg. Artikel 1. 1. De ambtenaar of ar beider, als evenbedoeld, wiens ge zin meer dan twee kinderen bene den den leeftijd van vijftien jaar telt, heeft voor elk kind, te rekenen van het derde kind, dat den leef tijd van vijftien jaar nog niet be reikt heeft aanspraak op een tijde lijke kindertoelage op den voet, als aangegeven in de artikelen 2, 3 en 4 dezer regeling. 2. Het bepaalde in het vorige lid geldt niet ten aanzien van de ge huwde vrouwelijke ambtenaar of arbeider, wier echtgenoot, hetzij in gevolge het bij of krachtens de kin derbijslagwet bepaalde recht op kinderbijslag heeft, hetzij wegens ziekte, ongeval of werkloosheid een uitkeering ontvangt, waarvan het bedrag mede verband houdt met de gezinssamenstelling. Artikel 2. 1. Onder kind wordt in deze regeling verstaan een wettig of gewettigd kind van den ambte naar of arbeider of van de(n) eclit- genoot(e) van den ambtenaar of arbeider. 2. Voor de aanspraak op kinder toelage tijdens een kalenderjaar is beslissend de samenstelling van het gezin van den ambtenaar of arbei der'op den lsten Jan. van dat jaar. Hoogte kindertoelagen. Artikel 3. 1. Voor ambtenaren of arbeiders met een wedde of loon: a. per maand van 100 of minder, b. per week van 24 of minder, c. per dag van 4 of minder, bedraagt de kindertoelage 0.10 per arbeidsdag. 2. Voor ambtenaren of arbeiders met een wedde of loon: a. per maand van meer van 100, doch niet meer dan 150, b. per week van meer dan 24, doch niet meer dan 30, c. per dag van meer dan 4, doch niet meer dan 6, bedraagt de kindertoelage 0.15 per arbeidsdag. 3. Voor ambtenaren of arbeiders met een wedde of loon: a. per maand van meet dan 150, doch niet meer dan 200, b. per week van meer dan 36, doch niet meer dan 48, c. per dag van meer dan 6, doch niet meer dan 8, bedraagt de kindertoelage 0.20 per arbeidsdag. 4. Voor ambtenaren of arbeiders met een wedde of loon: a. per maar.d van meer dan 200, b. per week van meer dan 48, e. per dag van meer dan 8, bedraagt de kindertoelage 0.25 per arbeidsdag. 5. De kindertoelage wotdt uitge keerd over icderen dag, waarop de ambtenaar of arbeider gewerkt heeft. Dagen, waarop niet gearbeid is, maar waarover de ambtenaar of arbeider wedde of loon heeft ontvangen, wor den mede als arbeidsdagen be schouwd. Over zeven achtereenvol gende dagen wordt den ambtenaar of arbeider echter nooit meer uitge keerd dan zesmaal het hem per arbeidsdag aan kindertoelage toe komende bedrag. 6. De kindertoelage wordt uitbe taald tegelijk met de wedde of het loon. Artikel 4. Onder wedde of loon wordt in deze regeling verstaan het normale wedde- of loonbedrag, ver meerderd met eventueele toelagen, met uitzondering van die, bedoeld in deze regeling, voor zooveel noodig verminderd met den standplaats aftrek en vermeerderd bovendien met de geldswaarde voor het geheel of gedeeltelijk genot van vrije wo ning en/of vrij vuur, licht en/of water, voor zoover een en ander wordt genoten op den lsten Januari van het kalenderjaar,, of, bij latere indiensttreding, op den datum van de indiensttreding. Par. 3. Deze beschikking treedt in Werking met ingang van 1 Jan. 1941, MET DEN BOUW VAN HET NIEUWE RAADHUIS TE LEIDSCHEN- DAM vordert men thans goed. Het zoo goed als voltooide exterieur van het nieuwe raadhuis, dat een aanwinst voor de gemeente is. (Polygoon) INSCHRIJVING BIJ DE ARBEIDSBEMIDDELING. De directeur van het rijksarbeids bureau heeft aan de directeuren der districtsarbeidsbeurzen medegedeeld, dat de organen der openbare ar beidsbemiddeling in het vervolg voor beroepen betreffende zieken verpleging en kraamverzorging slechts de volgende personen als werkzoekenden mogen inschrijven en als zoodanig mogen bemiddelen: Ziekenverpleging. Uitsluitend per sonen, die in het bezit zijn van: Een diploma a, uitgereikt krach tens het bepaalde in de wet van den 2den Mei 1921 tot wettelijke be scherming van het diploma voor ziekenverpleging of een diploma voor gewone ziekenverpleging, dat krachtens het bepaalde in de arti kelen 5 en 8 van genoemde wet ge lijkgesteld is met het diploma a. Kraamverzorging. Uitsluitend per sonen, die in het bezit zijn van: een diploma, als hierboven genoemd, waarop de aanteekening voor kraamverpleging is geplaatst; een diploma voor kraamverzorgster of voor baker van de commissie in zake kraamhulp of een diploma voor kraamverzorgster of voor baker, voorzien van een stempel van het Staatstoezicht op de volksgezond heid. Verpleging van zenuwzieken en krankzinnigen. Uitsluitend perso nen, die in het bezit zijn van: een diploma b. uitgereikt kachtens het bepaalde in de wet van den 2en Mei 1921 tot wettelijke bescherming van het diploma voor ziekenverple ging of een diploma voor de verple ging van zenuwzieken en krankzin nigen, dat krachtens het bepaalde in de atrikelen 5 en 8 van genoem de wet gelijkgesteld is met genoemd diploma. Melden zich personen om werk, die aan deze eischen niet voldoen, dan mogen de directeuren wel be middelen, doch niet in een van de genoemde beroepen. Dan kan b.v. bemiddeling als .„verzorger van hulpbehoevenden" plaats vinden. Ja vrouw, ik had de sleutel ver geten. DRIE ARRESTATIES TE LOOSDRECHT. De politie van Loosdrecht is, naar het A.N.P. meldt, Woensdagavond tot arrestatie overgegaan van drie in woners van Oud-Loosdrecht, die be kend hebben den aanslag te hebben gepleegd op een Hilversumschen jongeman. De drie arrestanten had den van den schaatsenrijder ge- eischt, dat hij zijn N.S.B.-speldje zou afdoen, waarop een vechtpartij was gevolgd. Het slachtoffer had wegens zware mishandeling een aanklacht inge diend. en een uitgebreid onderzoek ongesteld. Verscheidene personen werden gehoord en aan de hand hier van wist men vrij spoedig, dat de gebroeders K. en de jongen W., allen van 20 tot 23 jaar, bij dezen aanslag betrokken waren. De politie ging daarop tot arrest'ate van het drietal ingesteld. Verscheidene personen arrestantenlokaal te Loosdrecht. ALKMAARSCHE COURANT VAN VRIJDAG 24 JANUARI 1941. EEN ITALIAANSCHE ONDERZEEBOOT heeft in den. Atlantischen Oceaan een vijandelijk stoomschip, met munitie beladen, tot zinken gebracht. De schipbreukelin gen worden door de Italianen1 aan boord genomen. (Holland) VILT WORDT TEGENWOORDIG NIET ALLEEN VOOR HOEDEN GEBRUIKT maar vindt ook toepassing bij de vervaardiging van damesvesten. Een kijkje in een groot modemagazijn. -? (Polygoon) BLAD

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5