WAT N Wie? PAM BIJ DE HAANAPEN. Rotterdammers lezen over hun eigen stad. Bij ons in Rotterdam....- De Gemeentelijke Bibliotheek stelt hen er toe in staat. RADIOPROGRAMMA Sneeuw misère. FEU1LIETON BURGERLIJKE STAND KLEINE TUINEN TWEEDE BLAD 3 verstopping, overmatig vet wil doen verdwijnen en de schadelijke gevolgen, aambeien, rheumatiek, zenuwachtigheid wil voorkomen, die zuivere bloed en ingewanden met Dr. Schieffer's Stofwisselingzour. Het resultaat Is verrassend! Men bespeurt terstond den grooten dienst aan de ge zondheid, men gevoelt zich vrijer en bete» flacon t 1.05 Dubbele flacon t 1.7S bij apothoko» er» vakdrogisten. r ZONDAG. HILVERSUM I, 415 M. (Nederl. progr.) (8.— VARA, 10.— VPRO, 12.— VARA, 2.—10.15 KRO). 8.— Gr.pl. 8.30 Nieuwsber. en praatjes voor den boer (ANP). Hierna gr.pl. 9.30 Orgelspel. 10.Voor de kinde ren. 10.30 Doopsgezinde kerkdienst. 12.VARA-Kinderkoor „De Me rels". 12.30 Vara-Almanak. 12.32 Gr.pl. 12.45 Nieuws- en econ. ber. ANP. 1.De Ramblers. 1.30 Gr.pi. 1.45 Nederl. Verbond voor Sibbe- kunde: „Wie en wat waren onze voorouders?". 2.Eischen van den nieuwen tijd!", toespraak. 2.15 Gr.pl. 2.30 Collegium Musica Divina. 3. Ziekenpraatje. 3.15 Gr.pl. 3.30 Uit Berlijn: 58e Verzoekconcert voor de Duitsche weermacht. 6.Orgelcon cert. 6.30 Cyclus „Land en volk van West-Afrika". 6.45 Act. rep. of gr.pl. 7.Voordracht t. b. v. de W.H.N. 7.10 Gr.pl. 7.15 Eugen Wolf en zijn solisten. 7.307.45 Ber. (Eng.) 8. ANP-ber. 8.15 Vervolg van 7.15. 8.30 Ber. (Eng.) 8.45 Rozsa Sandor, ope rette. 9.45 Engelsche ber. ANP. 10. ANP-ber., sluiting. HILVERSUM II, 301,5 M. (8.— AVRO, 8.45 KRO, 9.45 AVRO, 2.— VARA, 4.— NCRV en 5.15—7.15 VARA). 8.Gr.pl. 8.30 Nieuwsber. en praatjes voor den boer (ANP). 8.45 Morgenwijding. 9.45 Morgenwij ding. 10.Gr.pl. 10.20 Koor van de Nederl. Bacnvereen., Omroeporkest en solisten (opn.) 10.45 Omroep orkest en solisten. 12.— Verdi-her- denking. 12.45 Nieuws- en econ. ber. ANP. 1.Cyclus „Onze volksdich ters". 1.20 Avro-Amus.-orkest, solist en de Avro-girls. 2.Gr.pl. 2.30 Fragmenten uit de operette „Die Fledermaus". 4.Zang met orgel begeleiding. 4.30 Wijdingswoord. 5.15 Wekeiijksche gedachtenwisse- ling ANP. 5.30 Voor de kinderen. 6.Bravour en Charme. 6.30 Voor dracht t.b.v. de W.H.N. 6.42 VARA- Almanak. 6.45 Act. rep. of gr.pl. 7. 7.15 Gr.pl. en sluiting. MAANDAG. HILVERSUM I, 415 M. (Neder), progr. NCRV). 8.Schriftlezing en meditatie. 8.15 Gewijde muziek (opn.) 8.30 ANP-ber. 8.45 Gr.pl. 9.35 Cello, piano en gr.pl. 10.15 Gr.pl, 10.30 Morgendienst. 11.Christ, lec tuur. 11.30 Zang met pianobegelei ding en gr.pl. 12.15 Rep. of muziek. 12.45 Nieuws- en econ. ber. ANP. 1.Canzonetta- sextet en gr.pl. 2. Voor scholen. 2.35 Canzonetta-sextet. 3.Gr.pl. 3.30 Hoe kweek ik een Hippeastrum (Amaryllis) in de huis kamer?" causerie. 4.Voor de kin deren. 4.30 Kamermuziek. 5.15 Nieuws-, econ.- en beursber. ANP. 5.30 Ber. 5 35 Verv. van 4.30 6.Or gelspel. 6.45 Act. rep. of gr.pl. 7. Econ. vragen van den dag ANP. 7.15 Gr.pl. (7.30—7.45 Ber. Eng.) 8.— ANP-ber. 8.15 Gr.pl. 8.30 Ber. (Eng.) 8.45 Nederl. Harr.ic.nie-orkest 's Gra- venhage (opn.) 9.15 „De invloed der Zuiderzeewerken op de oude rand gebieden", lezing. 9.35 Gr.pl. en Schriftlezing. 9.45 Eng. ber. ANP. 10.ANP-ber. en sluiting. HILVERSUM n, 301,5 M. (VARA), 8.— Gr.pl. (8.30 ANP-ber.) 10.— VPRO-morgen wij ding. 10.20 Viool en piano. 10.50 Gr.pl. 11.10 Orgel spel. 11.40 Deel. 12.Ber. 12.15 Es meralda en solisten. (12.30 Vara- Almanak). 12.45 Nieuws- en econ. ber. ANP. 1.VAR A-orkest. 2. Gr.pl. 2.15 Keukenpraatje. 2.45 Gr.pl. 3.Gooisch kamermuziekgezelschap 3.40 Cyclus „De vrouw in haar be roep". 4.Gr.pl. met toelichting. 4.30 Voor de kinderen. 5.VPRO: Cy clus „Het gezin in onzen tijd". 5.15 Nieuws-, econ.- en beursber. ANP. 5.30 Orgelspel en zang. 6.„Ons volksleven: De beteekenis van de stad", lezing. 6.15 De Ramblers. 6.42 Vara-Almanak. 6.45 Act. rep. of gr.pl. 7.7.15 Friesch praatje ANP en sluiting. ADVERTEEREN IN DE KRANT BRENGT NADER TOT DEN KLANT. 95. Geen steden, geen dorpen. Niets dan rotsachtig gebergte, waar hij kijkt. Een troosteloos beeld biedt het maanlandschap, op deze wijze bezien. „En", vraagt de professor hem, „wat denk je ervan Pam?" 96. „Nu professor, erg gezellig lijkt het mij niet op de maan", zegt Pam. „Maar ik ben toch wel erg benieuwd, hoe het er zal zijn, en daarop gaan beiden weer naar hun plaatsen bij de meters en instrumenten terug. Aan de Nieuwe Markt te Rotter dam staat een statig, fel-rood ge kleurd bouwwerk. Daar is de Gemeente-Bibliotheek gevestigd, een eeuwenoude, zeer bealngrijke instel ling, die haar werkzaamheden reeds, zij het op heel wat bescheidener schaal dan thans, in 1604 in de Groote Kerk aanving en die zich bij de Rotterdammers in een groote populariteit mag verheugen. De Rotterdammer had vooral ge durende de laatste jaren den weg naar de „gemeente-bib", zooals men de bibliotheek placht te noemen, gevonden. Hij wist, dat hij daar achter duizend-en-een wijsheden kon komen, onverschillig of zijn ontwikkeling groot of klein was, en ook vond hij in de goed voorziene couranten- en tijdschriftenzaal lec tuur te kust en te keur. Gedurende de Mei-dagen lag de Rotterdamsche gemeente-bibliotheek midden in de gevechtszone. De deu ren werden reeds den eersten dag gesloten en slechts het personeel vermocht nog tot het gebouw door te dringen. Op den veertienden Mei brak rond het gebouw brand uit. Ook een torentje van het bouwwerk zelve werd aangetast, maar men wist dit begin van brand in de kiem te smoren. Slechts een zolder brandde uit en wel een, waar gelukkig weinig boeken geborgen waren. De bibliotheek was dus behouden, maar zij was voorloopig nog niet bereikbaar voor het groote publiek en toen dat na verloop van een paar weken wel het geval was, toen de Maasstad begon te ontwaken uit den droomtoestand, toen werd het ge bouw aan de oorspronkelijke bestem ming onttrokken en sloeg de Ge meentelijke Technische Dienst hier zijn tenten op. In alle zalen, de uit leenruimten, ja tot zelfs in de gang paden werden lessenaars en bureaux geplaatst, de bibliotheek werd geheel teruggedrongen en in het stijlvolle gebouw, waar altijd zulk een serene rust heerschte, ratelden van den vroegen morgen tot den laten avond de schrijfmachines, rinkelden onop houdelijk de telefoons, was het een va-et-vient van veel en velerlei men- schen en werd onder meer de grond slag gelegd voor de verdeeling van de inmiddels al weer eenige maan den geleden in gebruik genomen noodwinkels. Waarlijk, ook in dezen tijd leven we toch wel verbijsterend snel! Ge lukkig is de gemeentelijke biblio theek in staat gebleken, dit tempo te volgen. Teruggedrongen tot enkele kamertjes, werkte het personeel van deze instelling onder de bezielende leiding van zijn directeur, den heer F. Kossmann aan den wederopbouw van het gestagneerde bedrijf. D« z.g. bij-bibliotheken werden in c 'ker mate aangewezen, om het puoliek van lectuur te voorzien en op zeer bescheiden schaal kreeg het publiek zelf al spoedig de gelegenheid om in de cataloguskamer ook in het hoofd gebouw, datgene te vinden, wat het zocht. Einde September werd het in wendige van het eenzame bouwwerk aan den Botersloot weer van een krioelende mierenhoop, tot een statig en voornaam geheel. De beneden verdieping kwam weer vrij voor de bibliotheek, waardoor niet alleen de uitleening, maar ook het geven van leesgelegenheid kon worden hersteld, zij het, dat de oorspronkelijke vier zalen thans in één zaal moesten worden ondergebracht. Spoedig her DOOR DENIS MACK AIL. 18) Was het de vrees, Lush' woorden stroom opnieuw te ontketenen, of de slaap die hem langzaam overmees terde, of Lush' onweestaanbare blik en wilskracht? Was Jim werkelijk overtuigd door het ongewone relaas, dat hij had aangehoord, of meende hij slechts, dat deze sprong in het duister hem er niet zoo veel slech ter aan toe kon brengen en er mis schien een heel kleine kans bestond, dat hij er zijn redding aan te dan ken zou kunnen hebben? Was zijn onderscheidingsvermogen vertroe - beid of verhelderd door de laatste opflikkering van den portwijn van zijn Club? Het is niet te zeggen, welke reden het zwaarste woog; misschien was het geen der genoem de redenen en klampte hij zich slechts aan een stroohalm vast, die hem nog een paar minuten in de zelfde wereld zou kunnen houden, waarin ook Mary Steele vertoefde, voordat hij voor goed ten onder ging. Lush zweeg in afwachting, van een antwoord op zijn laatste vraag en gedurende een paar minuten heerschte er een ononderbroken stil*». Het vroege morgenlicht drong reeds door de gordijnen en de dage vond ook de Rotterdammer den weg naar de Gemeentelijke 'Bibliotheek, al bleef het bezoek uiteraard belang rijk ten achter bfj dat van andere jaren. In de eerste plaats was de ver duistering oorzaak, dat men later opende en vroeger sloot, en voorts komt men te Rotterdam tegenwoor dig uiteraard heel wat minder in de binnenstad dan vroeger. De uitleenafdeeling daarentegen kreeg het drukker dan gewoonlijk. Vooral gedurende de laatste maan den van het jaar teekenden de invloe den der verduistering zich duidelijk af in de statistieken van de biblio theek, waarbij er een opmerkelijke voorliefde bleek te bestaan voor lec tuur over het oude Rotterdam. Voor al geïllustreerde boeken over het Rotterdam van vroeger werden, en worden trouwens nog, bijzonder veel gevraagd. Het is duidelijk: de Rot terdammer is bereid met energie en toewijding te werken aan en voor het nieuwe Rotterdam, maar hij zal zijn oude, dierbare stad, zijn „lee- lijke" stad zoo men wil, nooit ver geten. En dat is een goed ding, want datgene, wat voor den buiten staander zoo leelijk was, behelsde voor den rasechten, den waarachti- gen Rotterdammer rijke schoon heden, die gedragen werden door een roemrijke historie. De bibliotheek in de toekomst. In de toekomst zal de arbeidsver- Ueeling bij de Gemeente-bibliotheek vermoedelijk anders worden dan vóór Mei van het vorig jaar. Het ligt in de bedoeling, dat de zich thans ontwikkelende decentralisatie ge handhaafd zal blijven, zoodat de meeste lezers zich tot de bij-biblio theken zullen wenden. Alleen voor bijzondere werken heeft men het hoofdgebouw noodig. Dat is 'n logi sche ontwikkeling, vooral ook, om dat de bibliotheek in de toekomst zal komen te liggen in een wijk, waar betrekkelijk weinig menschen zullen wonen. Het is om deze redenen, dat de kinderbibliotheek ook niet meer in het hoofdgebouw zal terugkee- ren. Deze zal een plaats krijgen ir, de mooie, royale woonwijk, die zal verrijzen ten Noorden van den Goudschesingel en wel aan een groot, parkachtig plein, dat ontwor pen wordt ten Z.W. van de Vee markt! Ook de kinderbibliotheek is uit het gebouw aan de Nieuwe Markt ver dreven. Haar lokaliteiten staan ten diensten van het onderwijs in de hogste klasse van het gymnasium, wparvan de leerlingen echter wel andere banken ter beschikking zul len hebben, dan de vriendelijke kleuterbankjes, die voorheen van de kinderleeszaal zulk een aardig ge heel maakten! De kinderbibliotheek is aanvankelijk ondergebracht in de bij-bibliotheek aan de Pijnacker- straat. Kort geleden werd zij ver plaatst naar een bewaarschool in de Jensiusstraat, waar zij haar nuttige taak naar behooren kan vervullen, al blijft de gedecentraliseerde lig ging wel een bezwaar. Intusschen kan de Rotterdammer reeds lang weer, onverschillig in welk deel van de stad hij woont, gebruik maken van de zeer nuttige Gemeentelijke Leesbibliotheek, wier boekenbezit gelukkig ook betrekke lijk onaangetast is gebleven. Wel zijn er ruim 2500 boeken verloren gegaan, die tijdens de oorlogsdagen uitgeleend waren aan menschen, wier woningen verbrand zijn, maar dat betrof gelukkig slechts boeken raad, die buiten was aangebroken, vormde een vreemd contrast met de benauwde atmosfeer van de zitka mer en de bleeke gezichten van Ce beide mannen. In de verte begroet te een stadsche haan met een heesch gekraai den nieuwen dag Jim's hand verdween in zijn binnen zak en haalde er een portefeuille uit. Hij stond plotseling op en wierp haar Lush toe, die haar handig op ving. „Goed, Lush", zei hij. „Ik doe mee". Na deze woorden verdween de vastbesloten uitdrukking van zijn gezicht en hij bleef, door slaap overmand, op zijn beenen zwaaien, als wist hij niet in welke richting hij zich zou laten vallen. „Dank u", zei Lush. „U zult er geen spijt van hebben". Hij liep naar het venster om wat meer frissche lucht binnen te laten en toen hij zijn voornamen meester en tegenwoordigen compagnon voor bij liep, zonk deze uitgeputte man weer terug in den stoel, waaruit hij zoo juist was opgestaan. Lush wierp even een blik op hem. Hij was reeds in diepen slaap verzonken. Een paar minuten later sloeg de buitendeur van de flat dicht. TWEEDE DEEL. Vrijdag. 1. Jim sliep lang en vast na zijn ver- moeienden dag. Om half acht, zoo als gewoonlijk, kwam juffrouw Pretty met haar zwarte tasch de trap op en vond tot haar verwon die gemakkelijk weer aangeschaft Iconden worden. Men heeft nog eeni- 'gen tijd in ongerustheid verkeerd over een zeldzame, uit 1610 datee- rende reisbeschrijving, die niet meer te verkrijgen geweest zou zijn, maar deze is toch nog terecht gekomen. Zelfs is men er reeds toe overgegaan de bibliotheek met een geheel nieu we afdeeling uit te breiden, n.l. een muziekbibliotheek. Het moge dan zijn, dat het hoofdgebouw nog steeds vcor een vrij belangrijk gedeelte ter beschikking staat van den Gemeen telijken Technischen Dienst, die in tusschen ook zelf niets liever zou zien, dan dat hij het gebouw weer vrij zou kunnen geven en dat de G.T.D. zijn belangrijken arbeid weel in één stadstimmerhuis zal kunnen verrichten, de Gemeentelijke Biblio theek blijft paraat. De dames in de leeszaal of in de cataloguskamer staan alle bezoekers nog met dezelfde voorkomendheid en welwillendheid ten dienste en zij verbazen nog steeds om haar veel zijdige ontwikkeling en haar bijzon der sterk geheugen, dat haar in staat stelt den bezoekers over elk wille kéurig onderwerp een keur van boeken aan te wijzen. Rotterdam baggerde. Overigens heeft het ons dezer dagen bijzonder veel moeite gekost om de bibliotheek te bereiken. Deze instelling zelve was volmaakt onschuldig aan die moeilijkheden. Deze werden n.l. veroorzaakt door- de- combinatie sneeuwval-dooi, die voor een grenzenloos vieze, weeke, kleffe substantie zorg droeg, waar doorheen de Rotterdammer koud en rillerig baggerde. De riolen konden den overvloed van water op geen stukken na verwerken en zoo leken vele straten één groote watervlakte. In het bijzonder de ncodwinkelwijk Blijdorp was er slecht aan toe. Hier werd aanvan kelijk de sneeuw niet geruimd, waarvan het gevolg was, dat de winkels een dag lang volkomen onbereikbaar waren. Die winkels hadden trouwens nog andere zor gen want, al mag het interieur vaak in niets aan een noodbehui zing herinneren, de sneeuw heeft dat wél gedaan, met als gevolg, dat men in bijna alle noodwinkels met lekkage te kampen heeft ge had. Maar dat zijn „kleinigheden" waarom de Rotterdammer van thans zich al heel weinig bekom mert. Hij heeft geleerd groote moeilijkheden tot bescheidenheid te dwingen en hij heeft zich dan ook zeker niet door een beetje veel sneeuw zelfs, uit zijn even wicht laten brengen. ROTTERDAMMER. OUDORP (Nov./Dec.) Geboren: Jacob, z. v. Jacob Koning en Jetske Dijkstra. Hen- drike Marianne, d. v. Cornelis Ha remaker en Antje Zijp. Alida Johanna, d. v. Johannes Kunst en Alida Verduin. Adrianus Nico- laas, z. v. Nicolaas van der Veer en Alida Emma Blom. Pieter, z. v Jaan Adrianus Leegwater en Rem- metje Buurs. Cornelis, z. v. Theodorus Molenaar en Jacoba Adrichem. Klaas, z. v. Laas dering de deur van de flat geslo ten. Het is hier misschien noodig te vertellen, dat Jim's personeel be stond uit Lush, die intern was en dienst deed als knecht en butler, en oe bovengenoemde juffrouw Pretty, die iederen morgen, vergezeld van haar zwarte tasch, uit een onbe kend oord verscheen en de plichten van keuken- en kamermeisje op zich nam, om later met de in om vang zeer toegenomen tasch weer te verdwijnen op een uur, dat wis selde naar gelang Jim al of niet thuis at. Of het lag aan een tekort aan huissleutels, of aan een gebrek aan vertrouwen in het vrouwelijke verantwoordelijkheidsgevoel wat dit artikel betreft, zeker is, dat Lush er nooit aan had gedacht, juffrouw Pretty een sleutel te geven, en de gewoonte had aangenomen de voor deur 's morgens vroeg op een kier te laten staan, zoodat zij geruisch- loos binnen kon komen, zonder den heer Grant in zijn slaop te storen. Zoo kwam het, dat zij dezen mor gen zeer uit het veld was geslagen, toen zij de deur gesloten vond, en aangezien haar verscheidene malen op het hart was gedrukt, dat de heer Grant het uiterst onaangenaam vond, in den vroegen morgen ge stoord te worden, wachtte zij eeni- gen tijd voor zij voldoenden moed had verzameld om aan te bellen. Na echter een kwartier vergeefs gewacht te hebben, drukte zij nog maals resoluut op het knopje van de electrische bel en wachtte op het resulaat. Doch Jim sliep rustig door IS VERPOTTEN EN MESTEN IN DEN WINTER VERKEERD? Heel veel kamerplanten-bezitters zijn geneigd hun planten het geheele jaar door dezelfde behandeling te geven en dat kan nooit goed zijn, omdat de omstandigheden en speciaal de temperatuur in de verschillende jaargetijden groote verschillen ver- toonen en er dus andere eischen gesteld worden, terwijl we tevens te veel van een plant vergen, wanneer we voortdurend blijven water geven en mesten. Slechts onder bepaalde omstandig heden zal er b.v. in den winter sprake kunnen zijn van eenigszins merkbaren groei, n.l. als de planten zoo licht mogelijk staan, tevens in een warme omgeving, die 's nachts weinig afkoelt. Het in bloei brengen van potplan ten en bolgewassen mogen we eigenlijk geen groei noemen, omdat bij dit proces de voedselvoorraad vermindert, terwijl bij den echten groei de reserves vermeerderd wor den. Wanneer we vermoeden dat een plant hoog noodig verpot moet worden, b.v. als de wortels onder den pot uitgroeien of de aarde niet frisch ruikt, dan doen we de planten er toch geen goed mee, als we ze in het hartje van den winter van hun bescherming ontdoen. Bij het ver potten worden er tal van wortel haren beschadigd, waardoor niet alleen de inhoud der cellen verloren gaat, maar waardoor van de plant noodeloos arbeid en reservevoedsel wordt geëischt, waarvan in den winter zoo goed als niets aangevoerd wordt, zoodat we iedere onnoodige uitgave van de plant moeten ver hinderen. Dat het gieten van planten in dc koude verkeerd is, weten we reerir en het mesten stellen we maar lie ver heelemaal tot het voorjaar, tot Maart b.v. uit, als de tijd aanbreekt dat de zon weer meer kracht krijgt. Het opnemen van mest door een plant kan alleen geschieden, als de zetmeelvorming er aan vooraf gaat en die kan nu juist alleen geschieden door de inwerking van het zonlicht, terwijl daarbij de temperatuur niet te laag mag zijn. Wanneer we onze planten goed willen doen, dan is de zomer daar voor de beste tijd, dan geven we ze volop licht, lucht en voedsel, opdat ze krachtig worden en den winter kunnen doorstaan. A. C. MULLER—1DZERDA. Koopmans en Jannetje Vader. Anna, d. v. Jacob Bakker en Anna van der Gragt. Gero.uwd: Gerrit Visser en Maria Theodora Visser. Geert Knol en IJnskjen Dijkstra. Cor nelis Hes en Geertruida Maria Koe nis. Maarten Jacob Daalder en Antjej Hofman. Overleden: Cornelia Neeltje de Regt, oud 34 jaar, echtgenoote •van J. C. Swenne. Aafje Veld heer, oud 41 jaar, ongehuwd. Trijntje Geusebroek, oud 79 jaar, weduwe van C. Moejes. Arie Leijen, oud 76 jaar, weduwn. van C. Haringhuizen. Franciscus ■Kunst, oud 82 jaar, echtgenoote van G. Buijs. en ten laatste gaf juffrouw Pretty het op. Het schoot haar nu te binnen dat zij zich op dezen drempel al eens eerder tegenover een dergelijk probleem geplaatst had gezien, en dat zij bij die gelegenheid, na bij Pink navraag te hebben gedaan, te weten was gekomen, dat meester en knecht onverwachts voor het week einde de stad hadden verlaten en haar slechts door middel van een mondelinge boodschap, via den por tier, van hun plannen op de hoogte hadden kunnen stellen. Zij daalde daarom de trap weer af en vond den portier, wiens kleeding in hoofd zaak bestond uit een grijs flanellen hemd en een groen baaien schort, in de vestibule, waar hij rustig een pijpje rookte. „Neen, ma", gaf hij op haar vraag ten antwoord. „Geen boodschap of iets anders. Maar je zult wel gelijk hebben en ze zijn er allebei van door en hebben dezen keer vergeten iemand er iets van te zeggen. Ze zijn zeker gisteravond laat wegge gaan, nadat ik hier gesloten heb, want toen waren ze er nog. Zoo, dus je hebt vijf minuten lang gebeld? Nou, als ze er waren, zouden ze je wel hebben gehoord en de deur was dicht, dus dat is wel een bewijs dat ei niemand is. Ik zou het maar op geven. Kom morgen eerst maar bij mij aanloopen vóór je naar boven gaat, en als ze dan niet terug zijn, kan ik je vertellen of ik iets van hen heb gehoord". Juffrouw Pretty voelde zich ge rustgesteld, dat de flat leeg was en was bereid des portiers theorie als juist te aanvaarden. Zij begaf zich dan ook wederom huiswaarts ditmaal met een tasch, die even plat was als toen zij kwam. Intusschen sliep Jim rustig door. De brievenbesteller kwam, doch het gerammel van de klep van de brie venbus was niet voldoende om hem te doen ontwaken. Verschillende le veranciers verschenen met allerlei levensmiddelen, die zij in de goede renlift plaatsten, die in de bijkeu ken uitkwam, om ze vervolgens naar boven te dirigeeren, doch aangezien niemand ze in ontvangst nam en het fluitje aan het andere eind van de spreekbuis bekend was geen geluid te geven, haalden zij ze weer omlaag en lieten ze bij Pink achter, of wel namen ze mee terug naar hun respectieve winkels. Om kwart over twaalf draaide Jim zich in zijn stoel om, doch het v/as bijna één uur voor hij weer tot bewustzijn kwam. Vijf minuten la ter richtte hij zich met een ruk op, plotseling gewaar wordend, dat hij niet in zijn bed lag. Hij keek op zijn horloge, doch dit stond stil, maar de klok op den schoorsteenmantel deelde hem de verbijsterende waar heid omtrent den juisten tijd mede. hetgeen hem overeind bracht. Het dient vermeld, dat onze held er niet op zijn voordeeligst uitzag. Zijn haar was in wanorde, zijn kin stoppelig en zijn kleeren gekreukt; zijn boordknoopje had zich losge werkt uit het gescheurde knoopsgat van zijn overhemd en een van zijn broekspijpen had zich als een spiraal om zijn been gewonden en reikte nauwelijks tot over zijn knie. Maar daar zou hij wel gauw verandering in brengen. Hij haalde diep adem. Hè, wat voelde hij zich lekker! Dat was een heerlijk wijntje geweest! Herinne ringen kwamen van alle kanten op hem aanstormen. Zijn oom. Het testament. Het diner op de club. Lush. Verdraaid! Lush! Hij belde Er gebeurde niets. Hij belde nog maals, lang en dringend, doch het bracht geen reactie uit de bedien denkamer. Hij liep naar de deur en riep, doch kreeg geen antwoord. Hij was weg. Gesmeerd! Jim voelde haastig in zijn zak ken. Neen, het was geen droom ge weest. Hij had Lush die vijfhonderd pond gegeven en natuurlijk had die de plaat gepoetst. Dat was toch wel het toppunt! Zijn eigen schuld. Hij was gisteravond natuurlijk dronken geweest, anders had hij Lush niet al dien onzin laten uitkramen. Maar wat was Lush' bedoeling geweest met dat eindelooze verhaal? Hij had ■.och pas op het allerlaatst geweten, dat hij al dat geld bij zich had? Jim was even geneigd om de eerlijkheid van Lush niet in twijfel te trekken. Maar waar was hjj dan? Waarom was de kamer niet gedaan? Waarom was de flat verlaten? Neen wat zijn bedoeling ook geweest mocht zijn, toen hij eenmaal dat geld in handen had, was de verleiding te groot ge weest en hij was 'm gesmeerd. Hij had wel iets gezegd over het notee- ren van de nummers van de bank biljetten, maar dat had hij natuur lijk niet gedaan. .(Wordt yervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5