Gemeenteraad Schoorl FILMNIEUWS RECHTSZAKEN VRAAG en AANBOD 35 cent par «qi regels Beleediging van Hitier en Duitschland. Beleediging. Hevige ci Thailand en TWEEDE BLAD Schoorl wil thans zelfstandig blijven. De raad van Schoorl kwam gister middag ten 4 ure onder voorzitter schap van den burgemeester Baron van Fridagh bijeen. Afwezig, wegens ziekte, wethouder Gutter, en de heer Duin. De voorzitter stelde na ope ning onmiddellijk aan de orde het onderzoek van de geloofsbrieven van het nieuwe raadslid, den heer P. Kos Namens de commissie rapporteer de de heer Kaag tot toelating, waar op de heer Kos door den secretaris werd binnengeleid. De voorzitter herdacht hier op wijlen den heer Schermer, wiens stem in de raadszaal vele malen in het belang van Schoorl had geklon ken, die veel voor Schoorl had ge daan en zich als een goed Schoor lenaar had doen kennen. Deze woor den werden staande door den raad aangehoord, waarna de heer Kos in handen van den burgemeester dé door de wet vereischte eeden af legde. De voorzitter wenschte den heer Kos geluk en uitte den wensch, dat deze de eenheid zou bevorderen, zooals die thans in het belang van het vaderland werd gevorderd. Spr. hoopte, dat de heer Kos, zoolang Schoorl zelfstandig zal bestaan, het belang van de gemeente zal behar tigen. Hierna uitte de voorzitter nog de beste wenschen voor het herstel van den heer Gutter, die sinds Kerst mis in het ziekenhuis te Alkmaar wordt verpleegd. De voorzitter deelde mede, dat Ged. Staten zich met de wijzi ging van de verordening op de zo merwoningen niet kunnen vereenigen waarbij de bewoning van zomerwo ningen in de gemeente voor men- schen, die door oorlogsgeweld hun woningen moesten verlaten, ook ge durende de niet-zomermaanden werd toegestaan. Ged. Staten toch waren van oordeel dat Schoorl geen vluchtoord is en dat uit sociaal-eco nomische overwegingen de menschen naar hun woonplaatsen behoorden terug te keeren. De voorzitter deelde deze zienswijze, maar de wethouders oor deelden daarover anders, waarom het college voorstelde van deze beslis sing van Ged. Staten in beroep te gaan bij den betreffenden secretaris generaal. Conform besloten. Besloten werd een verzoek van den heer Lugt om aan de Bickers- laan in afwijking van de rooilijn te mogen bouwen, in te willigen. De voorzitter deelde mede, dat 16 werkloozen aan 't sneeuwrui men te werk zijn gesteld. Dit mag nu in werkverschaffing. Spoedig zal voorts begonnen worden met de uit breiding van de begraafplaats en het rijwielpad. De heer Kaag had gaarne meer organisatie bij het sneeuwruimen gezien en oordeelde voorts, dat de uitvoering van het rijwielpad den voorrang verdiende boven de uit breiding van de begraafplaats. De voorzitter zeide, dat er te weinig menschen waren om beide werken gelijktijdig ter hand te ne men. B. en W. zullen naar bevind van zaken handelen. Voor het rij wielpad is het plan voor het gedeelte Bickerslaan tot de boschwachters- woning, goedgekeurd. Besloten werd toestemming te vragen voor de verbetering .van het schoolplein te Groet. De samenvoeging van Schoorl en Bergen. De voorzitter zeide, dat B. en W. kennis hadden genomen van het schrijven van de Vereeniging van Nederlandsche gemeenten over de samenvoeging van gemeenten. Des tijds hebben wij gemeend over de samenvoeging van Schoorl met Ber gen geen bezwaren naar voren te moeten brengen, omdat wij dach ten, dat het moest. Nu blijkt, dat met bezwaren ernstig rekening zal wor den gehouden. B. en W. hebben daar om een schrijven tot Ged. Staten gericht waarin zij terug komen op het schrijven van 9 October. In het schrijven aan Ged. Staten wijzen B. en W. er op, dat zij, gezien de haast die betracht werd, het inbrengen van bezwaren nutteloos oordeelden. Nu blijkt, dat de zaak niet zoo dringend was, oordeelden B. en W. goed te doen er op te wijzen, dat weliswaar beide gemeenten zijn aangewezen op het vreemdelingenverkeer, doch dat de aard van beide bevolkingen be langrijk uiteenloopt. Hiervan zal het gevolg zijn, dat bij samenvoeging het Schoorlsche deel van de nieuwe ge meente zich nimmer één zal gevoe len met het andere deel. Al loopen de belangen ten aanzien van het vreemdelingenverkeer samen, dan zal er toch in de beide deelen na ijver ontstaan over de ontwikkeling van Camperduin en Bergen aan Zee. De vrees groeit in Schoorl, dat de behartiging van zijn belangen in de nieuwe gemeente op het tweede plan komt. Wanneer de nieuwe gemeente het zelfde service aan Schoorl geeft, dat Bergen thans aan zijn bevolking biedt dan zal dit zeker gepaard gaan met financieele bezwaren. Schoorl wenscht een hulp-secretarie, Bergen acht dit om financieele redenen on mogelijk. Toch is voor Schoorl een hulpsecretarie van het grootste be lang. Groet met zijn 1000 inwoners is 8 km van Bergen verwijderd en Schoorl 5 km. Wanneer men met dit alles rekening houdt, dan is de sa menvoeging op grond van financiee le overwegingen geenszins verant woord. Voor het zelfstandig voort bestaan van Schoorl pleit de toena me van de bevolking die op 1 Jan. 2590 zielen bedroeg. De financieele positie wordt steeds gunstiger. Het gasbedrijf, dat steeds een belangrijk nadeelig saldo opleverde, bracht thans een winstsaldo. Het verdient, aldus eindigt het adres, dan ook na dere overweging of de samenvoe ging op financieele gronden in het belang van de bevolking wel ver antwoord is. De voorzitter deelde mede, dat afschrift van dit adres gezonden was aan den secretaris-generaal van het departement van binnenland- sche zaken, die bericht had, dat hij daarvan met belangstelling kennis had genomen en, als te zijner tijd de zaak aan de orde komt, de argu menten nauwkeurig zal bekijken en doen bekijken. Met algemeene stemmen vereenig- de de raad zich met dit schrijven. De r.k. begraafplaats. Aan de orde was hierop 't voorstel tot het omleggen van een weggetje in verband met de uitbreiding van de r.k. begraafplaats. De heer Kos oordeelde, dat men met het oog op de schoonheid van Schoorl had moeten inzien, dat de begraafplaats uit het centrum had behooren te verdwijnen. De voorzitter: De R.K. eere- dienst brengt mede, dat men vanuit de kerk wordt begraven. Het nood zakelijke moet voorrang hebben en het gepleegde vandalisme zal zich wel spoedig herstellen. Weth. Winder: Ook wij hebben getracht het boschje te bewaren, maar dan was de begraafplaats nog dichter bij den weg gekomen. De heer Kos veronderstelde, dat over tien jaar wel zal blijken, dat het kerkhof weer te klein zal blijken. Spr. wenschte geacht te worden te hebben tegen gestemd, waarop z.h.s. conform het voorstel werd besloten. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd besloten het aantal hooistekers te bepalen op vier en hun vergoeding per persoon op 25 per jaar te stellen. De suppletoire begrooting voor den dienst 1940 werd conform vastgesteld. Verschillende uitgaven waren ver hoogd door opgelegde verplichtin gen, zooals aanschaffing van sirenes enz. Pogingen om gedaan te krijgen, dat het rijk ze betaalde, door Schoorl in de 2e gevarenklasse te plaatsen, hadden gefaald, doch aangezien Schoorl noodlijdend is, betaalt uit eindelijk toch het rijk. De kosten per leerling voor het lager onderwijs voor 1941 werden vastgesteld op 8,69. üp de begrooting 1941 waren een aantal bemerkingen ingekomen. Van den raad werd thans de ver klaring gevorderd, dat hij zich on derwierp aan de opmerkingen van den directeur-generaal en de betref fende commissie. De voorzitter stelde den raad hierop de vraag of hij genegen was, zich aan de voorschriften te onder werpen, om de gemeentehuishouding niet in gevaar te brengen. De heer Kaag was van oordeel, dat dit wel moest, al meende hij, dat men wel wat kleinzielig tewerk ging. De voorzitter: Het is uitstel van executie. De uitgaven voor M. H. moeten naar latere begrootin gen verschoven worden, maar het moet. Tot nog toe hadden wij hier sobere uitkeeringen; wij zullen nu voor het M. H. met tekorten moeten werken. De heer Duin kwam ter vergade ring. De voorzitter deelde mede, da#B. cn W. voorstellen aan de wenschen te voldoen. Aldus werd besloten. Aan de orde was hierop de bekende kinderbijslagregeling, met ingang van 1 Januari 1941. De heer Kos vroeg of het ver plicht was. De voorzitter: Neen, maar het is billijk, omdat er ook een rijksrege ling is ingevoerd. De heer Kos oordeelde, dat men schen met twee kinderen wel eens in dezelfde omstandigheden ver- keeren als menschen met drie kinderen. Spr. wilde 10 geven. De voorzitter: Dat mag niet. Wij moeten ons aan de rijksregeling houden. Voor de politie wilden B. en W. een toeslag voor ieder kind, omdat zij destijds van een ver- hoogingstoeslag was uitgesloten. Ook voor de menschen, werkzaam bij de luchtbescherming, zal betaald moeten worden, omdat is uitgemaakt, dat zij in dienst van de gemeente staan. Tot het invoeren van de voor gestelde regelingen werd conform besloten. De heer Kos bracht den voor zitter nog dank voor de bij de ope ning tot hem gerichte welwillende woorden. Spr. was overtuigd, dat het hem moeilijk zal vallen een man als den heer Schermer te vervangen. De heer Duin gaf ten aanzien van de samenvoeging met Bergen nog als zijn oordeel te kennen, dat de beste oplossing wel deze zal zijn, dat beide him eigen gang kunnen Eaan. Als leek zag hij in de samen voeging voor beide gemeenten geen voordeel. Hierop volgde sluiting der open bare vergadering. MORGEN GAAT HET BETER. Roxy-Theater. Het is altijd een onverdeeld ge noegen een film te zien met Lily Bouwmeester. Wie „Pygmalion" of „Vadertje Langbeen" gezien heeft, zal deze film zeker niet overslaan. „Morgen gaat het beter", slaat in de reeks amusante films, waarin Lily Bouwmeester de charmante hoofdrol speelt, een uitstekend figuur. Het is een optimistisch ver haal, dat er inderdaad in slaagt iemand een moment de misère van het leven-van-alle-dag te doen vergeten. Een film, die niet de pretentie heeft groote problemen op te lossen of ook maar te stellen. Een verhaal, dat alleen een poging wil zijn om ontspanning te geven, die zich in algemeen beschavings peil gunstig onderscheidt van de eerste Nederl. amusementsfilms, een poging, die volkomen geslaagd is. Het niet al te onwaarschijnlijk verhaal is doortrokken van een optimistischen levenskijk en een beschaafden humor, terwijl een kleine dosis gewoon-menschelijke ontroering evenmin ontbreekt. Het is het beproefde recept, zooals we dat ook aantroffen bij de an dere Filmexproducten met Lily Bouwmeester. Maar niet dit recept is in de allereerste plaats de oor zaak van dit telkens weerkeerend succes die oorzaak ligt vooral in het aantrekkelijke spel van de hoofdfiguur en hier ook in dat van haar tegenspeler Paul Steen bergen. Vooraf: Polygoon- en Ufa-jour- naal en een filmpje over een groep acrobaten, die verscheidene bewon derenswaardige staaltjes laten zien. LAJLA. City-Theater. Een film, in alle opzichten waard geprolongeerd te worden. Want men geniet van deze prachtige Nordish- film van het eerste tot het laatste beeld. Een koopman uit Garnes, met vrouw en kind en de dienstbode op weg naar het plaatsje Karasjoh om het kleine kind te laten doopen, wordt door wolven overvallen. De sledewieg met het kind glijdt den heuvel af en zoo wordt de kleine als door een wonder gered. Aslah, een rijke Lap, neemt het kind dadelijk als het zijne aan. Later is Lajla opgegroeid tot een mooie jonge vrouw met een goed hart en vol levenslust. Zij weet niet, dat zij geen Lappenmeisje is. Vol gens de gewoonte van het volk wordt zij uitgehuwelijkt en wel aan Mellet, den zoon van den rijken Lap Kosti. Maar als zij op den marktdag te Ka rasjoh den zoon van dominee Hjort ontmoet, voelt hij voor 't eerst de ware liefde. Zij zullen samen in den nacht van het huwelijk met Mellet vluchten. Achtervolgd door wolven kan Anders zijn belofte niet nako men en Lajla is diep teleurgesteld- Maar Jampa vindt den zwaar gewon den Anders en als dan Aslah bekent, dat Lajla geen Lappenmeisje is, staat niets het geluk van twee men schen meer in den weg. Aino Taube heeft Lajla in alle opzichten prachtig gespeeld. Niet minder goed was Ake Ohberg als de dominees zoon. Verder mogen Ing- jald Haaland ah Aslah en Tryggoe Larssen als Jampa om hun meester lijk spel geroemd. Dit gevoegd bij de prachtige natuuropnamen, maken Lajla tot een bijzonder geslaagde film, die men msi veel genoegen zal zien. Het voorprogramma bracht een uitgebreid Ufa-journaal, een aardige twee-acter, een variété-nummer, ge titeld De Romanoffs, een groep prachtige crobaten en een muzikale film met fluitsolo en zang van de Wienersanger knaben. GIER-WALLY. Victoria-Theater. Hans Steinhoff, de regisseur van de film „Geier-Wally" naar het be kende Duitsche boek, dat wij als H.B.S.ers al op het examen-lijstje hadden, heeft een uiterst moeilijke taak gehad. Hij heeft een bekende roman moe ten verfilmen en wat hij bovenal noodig had, was een décor van prachtige Tiroolsche Alpen, in zo mer- en wintertooi, van luchten vol wolken en bergtoppen, die boven een bewegelijk neveldek uitsteken. En wat de cïalen betreft van witte kerk jes met karakteristieke torentjes, van grooe houten boerderijen vol markante menschen. Hier vindt men de boerentypen, zooals ze in de Fliegende Blatter worden geteekend, de markante fi guren, uit de dalen van de Alpen. Men ziet ze, in hun interessante kleeding, in hun dagelijksch leven, in huis en in de herberg, op den doo- denakker en bij de groote feesten waar om prij zen geschoten en ge danst wordt. Zoo is het leven van de boeren uit de Otztaler Alpen, van de mannen, die tyrannen voor hun vrouwen, meiden en knechten zijn en zoo nu en dan weigert een van die vrouwen zich aan de tyrannie te onderwerpen en dan komen de groote conflicten zooals tusschen den Fenderbauer (Eduard- Köck) en zijn dochter Geier-Wally (Heidemarie Hatheijer). De geschiedenis van Wally met haar gier ditmaal een gevleugeld acteur, die men blijkbaar zeer goed gedresseerd had van haar koppi- gen vader en van Joseph, den man dien zij liefheeft maar wier verove ring haar jaren van moeite en strijd kost, het wordt alles weergegeven in prachtige projecties, waarbij de na tuur voor zeldzaam mooie décors heeft gezorgd. Deze spannende film zal men van de week niet mogen verzuimen. Vooraf: een uitvoerige Ufa-film eri veel nieuws uit binnen- en bui tenland. VORSTENTRAGEDIE. Theater Harmonie. Dat „Vorstentragedie" geprolon geerd is, zal menigeen, die deze film in de afgeloopen week zag, zeker niet verbazen en nog meerderen, die haar nog zullen zien in de komende da gen, zullen zich erover verheugen, dat zij nog in de gelegenheid werden gesteld deze fotografisch zoo hoog staande film te zien. De regisseur heeft gewoekerd met de hem ten dienste staande krachten en daar door heeft hij in zijn rolprent de Schotsche edellieden te zien gege ven in een geweldige hardheid in hun afwijzen van een vorstin, die haar opvoeding genoot in Frankrijk. Maar ook in hun slapheid, die zich laat kennen in het gemak, waarmee zij zich aan een ander bestuur over geven. Deze film met haar mooie in terieurs uit oude sterkten en haar massa-regie is bovenal de film van Zarah Leander, die de tragische rol van de schoone koningin Maria Stuart speelt, en van Willy Birgell als de Schotsche edelman Bothwell, die voor geen moord of kuiperij te rugdeinst om macht te krijgen bo ven anderen, maar deze verliest nog eer hij haar in haar volheid heeft veroverd. Vooraf gaat na het journaal een uitgebreide film over Salzburg, de geboortestad van Mozart, en de scheppingen van dezen grooten mu sicus, uit wiens opera's tal van stuk ken on het witte doek komen. KANTONGERECHT. Zitting van Vrijdag 24 Januari. Schriftelijke uitspraken. O. A. M. en G. H. te Heiloo, overtreding van de verordening op verkeersbeperking (te laat op straat) 15 boete of 10 dagen hechtenis. Mondelinge uitspraken. Overtredingen van de verduisteringsver o r d e- ning (woning enz.): J. T. te Grootschermer, 2 boete of 1 dag hechtenis. R. J. de H. te Beemster, 5 boete of 3 dagen hechtenis. C. K. te Oudkarspel, 6 boete of 4 dagen hechtenis. H. R. en T. W. M. te Heerhugo waard, F. W. te Grootschermer, J. v. L. te Alkmaar, ieder 8 boete of 4 dagen hechtenis. N. D. te Zuid- en Noordschermer, N. H. K. en C. J. K. te Alkmaar, ieder 12 boete of 8 dagen hechtenis. C. P. K. en C. P. H. te Beemster, T. K. te Grootschermer, J. O. te Schagen, C. K., C. A. B. en P. W. te Alkmaar, ieder 15 boete of 10 dagen hechtenis. Overtredingen van de verduisteringsverorde ning (rijwiel enz.): J. P. te de Rijp, dagvaarding nietig ver klaard. P. T. te Beemster, 1 boete of 1 dag hechtenis. J. P. R. te Heerhugowaard, 1 boete of 1 week tuchtschool. S. S. te Beemster, 2 boete of 1 week tuchtschool. W. de J. te Aker sloot, 2 maal 1 boete of 2 maal 1 week tuchtschool. J. S. te Zijpe, P. R. te Warmenhuizen, S. D. te Alkmaar, P. J. P. te Ber gen, ieder 2 boete of 1 dag hech tenis. G. M. te de Rijp, 2 boete of 2 dagen hechtenis. J. B. L. v. d. W. te Spanbroek, G. A. te Alk maar, P. v. d. P. te Heiloo, ieder 4 boete of 2 dagen hechtenis. J. de W. te Bergen, 5 boete of 3 dagen hechtenis. Overtreding van de verordening op verkeers beperking (te laat op straat): B. Th. v. G. te Schagen, 15 boete of 10 dagen hechtenis. Overtredingen van de identiteitsplicht: N. J. te Alkmaar, 1 boete of 1 dag hech tenis. G. P. te Alkmaar, 3 boete of 1 dag hechtenis. G. A. te Alkmaar, N. B. te Schermer, ieder 4 boete of 1 week tucht school. Overtredingen van de Motor en Rijwielwet: E. Ph. C. te Alkmaar, geen straf toe gepast. -M. K. te Sint-Pancras, 1 boete of 1 dag hechtenis. M. V. te Heiloo, J. M. te Alkmaar, J. v. d. L. te Alkmaar, J. B. H. te Heerhugowaard, ieder 2 boete of 1 dag hechtenis. P. H. te Venlo, 2 boete of 2 dagen hechtenis. C. B. te Oudorp, 2.50 boete of 2 dagen hechtenis. K. S. te IJmuiden, P. S. te Haarlem, Th. v. d. P., H. v. D. en H. O. te Alkmaar, M. W. te Hoorn, G. op den K. te "Haarlem, J. J. M. S. te Rotterdam, A. C. v. d. J3. te Groningen, ieder 3 boete of 2 dagen hechtenis. C. J. S. te Heerhugowaard, 4 boete of 1 week tuchtschool. A. M. W. te Zijpe, 3 boete of 1 dag hechtenis. S. M. te Heerhugo- waard, W. E. B. te Alkmaar, ieder 4 boete of 2 dagen hechtenis. Overtredingen van de Visscher ij wet: P. C. K. te Alkmaar, 2 maal 3 boete of 2 maal 2 dagen hechtenis. P. B. te Schagen, 3 boete of 2 dagen hechtenis. Overtredingen van de Politieverordeningen; J, Woensdags en Zaterdags Alléén 2de huidsch goederen. uitsluitend m contant. .(Dinsdags en .Vrijdags inzenden.).^ Poppenwagen, dito wieg of ledi- kantje en poppen, in goeden staat verkeerende, ter overname ge vraagd. Brieven onder letter T 786 bureau van dit blad. Te koop:» geëmaill. groene kachel z g. a. n., een paar beste Dames schoen 39. ZWANENBURG, Friescheweg 57 A. Aangeboden: z. g. a. n. leuke'ruiten Swagger maat 42-44, zonder tex tielpunten. SCHOUTENSTRAAT 26. Te koop 2 zoo goed als nieuwe schuren, 4 bij 10 meter bij A HELDER, Oudburgerweg 14, Bergen. Te koop een rijjas z. g. a. n. Adres V. AOSTASTR. J 125, Heiloo. Eenige gebruikte Damesrijwielen, gemonteerd met nieuwe banden. FIRMA K. DIK, Ritsevoort 17. Telef. 2814. Te koop uit netten inboedel: prima Kamerclosetgemakjes, Tafels, Dres soirs, Spiegels, pracht Koffer- en Salongramofoons enz. (koopjes). DEKKER, Spoorstraat 5. 2 Telefunken huisradio's z. g. a. n. met U.K.G. super 150 of 110. GARAGE WITTE, Bierkade. Tel. 3160 Invalidenwagens. In- en verkoop van gebruikte Invalidenwagens. „HYGIENA", Achterstraat 45. Tel. 2052. Te koop: prima Duitsche Piano (merk August Förster). Eten van de beste merken en kwaliteit, pracht kast, billijken prijs. DEKKER, Spoorstraat 5. Tweede handsch rijwielen: Heeren en Dames, Jongens en Meisjes, waaronder 1 als nieuw Simplex Heeremrijwiel, 1 als nieuw Trans portrijwiel. Jan Blokland's Rijwiel handel Luttik-Oudorp 3. Te koop gevraagd: Huisraad en In boedels en ongeregelde goederen, tegen flinken prijs. Tevens Naai machines, Gramofoonplaten en een Brandkast. Dekker, Spoorstraat 5. Door partic. van partic. schrijf machine gevr. met prijsopgave. Br. onder letter W 790 bur. v. d. blad. -3k- Te koop: 2e handsch dames-, heeren- en kinderschoenen waarbij enkele paren prima werkschoenen, als nieuw. Tevens in- en verkoop van alle 2e handsch schoenen. MEIJER, St. Annastr. 30 A'kmaar. Te koop: schitterend macros'met twee pant, groote maat 54 of 56. donker gr. gestreept cost, maat 52. Alles haast nieuw. DEN HARTOG, Koningsweg 72. Te koop: alle soorten 2e handsch Heeren-, Dames- en Kinderschoe nen, Werkschoenen, waaronder de beste merken zoo goed als nieuw. RIDDERSTRAAT 9. Te koop: z. g. a. n. Dames-, Leeren- en Kinderkleeding, in alle maten. Weer eendge Jongensjassen in voor raad. DEN HARTOG, Koningsweg 72. Te koop: Antieke kist tinwerk, schemerlampen, vijzels, tegeltjes, spinnewiel, koperwerk ene. Geen verkoop voor handel. -iIEUWPOORTSLAAN 125. A. te Alkmaar, oproeping nietig verklaard. R. v. d. B. te Koedijk, H. R. te Alkmaar, ieder 1 boete of 1 dag hechtenis. C. J. E. te Den Helder, 2 boete of 2 dagen hechtenis. Overtredingen van de Leerplichtwet: C. A. B. te Alkmaar, 2 boete of 1 dag hech tenis. Overtreding van Arti kel 453 van het Wet boek v. Strafrecht (open- baare dronkenschap): A. B. te Alkmaar, 4 boete of 4 da gen hechtenis. Voor het Obergericht te den Haag stond gisteren terecht de 52-jarige B. J. de B., machine-fabrikant te Enschedé, die door het Landgericht tot. 4 maanden gevangenisstarf is veroordeeld met aftrek van preven tief, wegens beleediging van het Rijk. Hij bezocht met zijn drie zoons dc bioscoop en toen een bepaalde film vertoond werd, waarop de rijkscommissaris een parade afnam, keerde verdachte zich om en ging hij met den rug naar het doek zit ten. Het Landgericht zag hierin een politieke demonstratie. Verdachte zeide, deze film reeds een week te voren gezien te heb ben. Hij vond het te pijnlijk, er nogmaals naar te kijken en draaide zich toen om. Een „Kriminaloberassistent" werd als getuige gehoord. Hij verklaarde, dat met verdachte nog verscheidene personen hetzelfde deden. Er werd ook gelachen. In de zaal zelf was het echter rustig. De Staatsanwalt nam het belee- digend karakter van verdachte's handeling aan. Hij is intellectueel en had de gevolgen van zijn daad moeten doorzien. Spr. vond een gevangenisstraf van 5 maanden juister en verzocht het gerecht de straf in die mate te verhoogen. Het gerecht heeft hierop het be roep verworpen. Hitier beleedigd. Vervolgens stond terecht de Haagsche verpleegster E. L. L., die in het Haagsche bosch beleedigende woorden voor Hitier op hoornen met "krijt geschreven heeft. Deswege heeft het Landgericht haar veroor deeld tot 3 jaren gevangenisstraf. Verdachte is een Fransche van ge boorte. Als deskundige werd gehoord dr. J H. Parneyer, inspecteur van het staatstoezicht op het krankzinnigen wezen, die verklaarde dat hier ge sproken kan worden van infanti lisme. Hij achtte dan ook verzach tende omstandigheden aanwezig. De Staatsanwalt wees erop, dat bij de behandeling in eersten aan leg nog niet gebleken was, dat zij geestelijk niet geheel normaal is. In dit'verband vroeg spreker ander half jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest. Het gerecht veroordeelde de ver dachte tot 1 jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief. Wegens beleediging van Hitler stond eveneens terecht J. F. van L., metselaar, die in het café Reguliers dwarsstraat 103 te Amsterdam, wijzende op een portret van Hitier, dat daar hing, allerlei beleedigende uitdrukkingen gebezigd heeft. Het Landgericht veroordeelde hem tot 2 y. jaar gevangenisstraf. In hooger beroep heeft het Obergericht ver schillende verzachtende omstandig heden in aanmerking genomen en de straf verlicht tot anderhalf jaar met aftrek van preventieve hech tenis. f 5000 schadeloos stelling gevraagd. Tegen mr. dr. K. L. C. M. I. baron de Wijkerslooth de Weerde- steyn, oud-burgemeester van Hil versum, heeft mr. J. A. Star Bus- mann, advocaat te Utrecht een civiele actie ingesteld op grond van het feit, dat mr. Star Busmann door baron de Wijkerslooth in brochures wordt aangemerkt en zulks naar eischers zeggen in strijd met de waai'heid als vrijmetselaar en wel in een zoo danig verband, dat mr. Star Bus mann zich beleedigd en benadeeld gevoelt. Gisteren hebben in civiele zit ting van de meervoudige kamer der rechtbank onder presidium van mr. H. M. Fruin de pleidooien in deze procedure plaats gehad. Toen baron de Wijkerslooth zijn functie van burgemeester van Hil versum neerlegde, is hij o.a. een hevigen aanval begonnen tegen de vrijmetselarij. In brochures is hij o. m. van leer getrokken tegen de invloeden der vrijmetselarij in de Utrechtsche samenleving, beschul digt haar van corruptie en noemt een aantal personen en instellin gen, die in de invloedssfeer van de vrijmetselarij zouden zijn betrok ken, o. a. ook eischers naam, en wel als „lid van het maconnieke bestuur van het Utrechtsch Stede lijk Orkest". Eischer was van oordeel, dat een dergelijke publicatie hem in zijn practijk benadeelde. Primair zag hij de uitlatingen van den heer de Wijkerslooth jegens hem als belee- digingen, waar verband gelegd was tusschen de als corrupt ge brandmerkte handelingen van de vrijmetselarij en het optreden van eischer als lid van het bestuur van het U. S. O.; secundair beschouwde hij ze een onrechtmatige daad te zijn, daar zij in strijd met de waar heid waren. In beide gevallen stel de mr. Star Busmann een eisch tot schadeloosstelling van 5000 in en tot verbod voort te gaan met dergelijke publicaties onder een dwangsom vaneveneens 5000. Dat dit laatste niet overbodig is, aldus mr. Graafland, die de verde diging voor eischer voerde, blijkt reeds uit het feit, dat na de dag vaarding een nieuwe brochure van gedaagde met nieuwe beleedigin- gen is verschenen. De gedaagde zeide in zijn uit voerig verweer o. m., dat hij slechts om te illustreeren, hoe vertakt de invloeden zijn, enkele figuren uit de Utrechtsche samenleving heeft genoemd, ten aanzien van wie in vloed aanwijsbaar was, hetzij als lid, hetzij als instrument, bewust of onbewust. Spr. had niet de be doeling eischer te beleedigen. In dit kader strijdt gedaagde als lid van de N. S. B. en hij geeft toe, dat hij daarbij de burgerlijke grenzen inderdaad niet altijd in acht neemt. Hij neemt, aldus verklaarde^ hij tenslotte, echter gaarne de risico's in dezen strijd tegen den macon- nieken kanker. .Uitspraak 5 Februari a.s. 143e Jaarg Saloniki Rome, 26 J; Italiaansche als volgt: Aan het C ten van pla luchtmacht colonnes en aangevallen ei granaten best^. bommenwerpers stallaties te waarbij hav< depóts, paikhuiz werden getroi branden werdei luchtgevechten gers zijn twee vijand neergeh; bommenwerpers keerd. Onze vlooi ben vijandelijke Grieksch-Albane bardeerd. In Cyreniaica den gang met werking van onvermoeibaar en gemotoriseerc' met bommen bestookt. Gisten jachtvliiegtuigen- ke formatie onti len van het typ neergehaald. In postArika land niets van den. Onze luchtma lijke strydkrachtei Vier Britsche 'brandend neergel: Bij den aanval van het Duitsche Januari zijn, naar gen en behoor] inlichtingen bl: reeds gemelden andere eenheden en nog een kru met twee bo kaliber. Gebleken is, Januari ondernon* Britsche vlootstrij Middellandsche munique no. 21 de reeds als Een succr Japansche Tokio, 25 Jan. vaarding van het tot bemiddeling Fransch Indo-Chin sche kringen besch langrijk succes diplomatie. De och op de beslissende quenties van de door Thailand en kertijd de leidende het Verre Oosten Asahi Sjimboen opmerkelijk, dat gegeven aan het ondanks de inmeng Engeland en de De bladen spreken Thailand en Frank initiatief van Japan len worden van pelijke levensbelan Oosten en in dien overeenstemming Amerika ei Conflict. Washington, 25 minister van buite Cordell Huil, heeft conferentie tegen Fransche koloniale pen ondernomen he Staten om hen te delend te willen grensconflict tussch Fransch Indo-Chin de, dat er van een bemiddeling in hl sprake geweest is. Matosoeka ove Tokio, 25 Jan. (I nister van buiten Matsoeoka, heeft he< tingsconunissie vax over de kwestie de middeling tusschei Frankrijk verklaard het voorstel van J vreedzame regeling weigerd, blijkbaar o gelijke voorstellen andere landen. Het de Japansche politii iijke gebieden zqu

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 8