DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Hevige gevechten in Cyrenaica. Thailand en Indo-China DE RUST IN ROEMENIE WEERGEKEERD. ANTONESCU IS DEN TOESTAND MEESIER. Gewapende verkenning voortgezet. Onveilig Sjanghai. VERDUISTERINGS TIJDEN van 18.17 tot 9.28. Oproep Winterhulp Nederland. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door he* gebeele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN; Van 15 regels 1-25, elke regel meer 0-25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 143e Jaargong No. 22. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Twee bladen. Maandag 27 Januari 1941 Saloniki gebombardeerd. Rome, 26 Jan. (Stefani). Het 233e Italiaansche weermachtbericht luidt ais volgt: Aan het Grieksche front gevech ten van plaatselijk karakter. Onze luchtmacht heeft ravitailleerings- colonnes en troepenconcentraties aangevallen en met bommen en granaten bestookt. Een formatie bommenwerpers heeft militaire in stallaties te Saloniki aangevallen, waarfcdj havenwerken, brandstof- depóts, pakhuizen en het station werden getroffen. Omvangrijke branden werden waargenomen. Bij luchtgevechten met vijandelijke ja gers zijn twee toestellen van den vijand neergehaald. Een onzer bommenwerpers is niet terugge keerd. Onze vlootsrijdkrachten heb ben vijandelijke stellingen aan de Grieksch-Albaneesche kust gebom bardeerd. In Cyrenaica zijn gevechten aan den gang met doeltreffende mede werking van onze luchtmacht, die onvermoeibaar vijandelijke troepen en gemotoriseerde strijdmiddelen met bommen en machinegeweren bestookt. Gisteren hebben onze jachtvliegtuigen, die een vijandelij ke formatie ontmoetten vier toestel- len van het type Gloster brandend neergehaald. In OostArika is van het front te land 'niets van beteekemis te mel den. Onze luchtmacht heeft vijande lijke strijdkrachten gebombardeerd. Vier Britsche vliegtuigen zijn 'brandend neergehaald. Bij den aanval van vliegtuigen van het Duitsche vliegerkorps op 4 Januari zijn, naar uit later ontvan gen en behoorlijk gecontroleerde inlichtingen blijkt behalve den reeds gemelden kruiser nog twee andere eenheden t.w. een slagschip en nog een kruiser, getrofen, elk met twee bommen van zwaar kaliber. Gebleken is, dat bij den op 9 Januari ondernomen luchtaanval op Britsche vlootstrijdkrachten in de Middellandsche zee, als in het com munique no. 217 vermeld, behalve de reeds als getroffen gemelde eenheden, nog twee kruisers, die op het oogenblik voor herstel te Alexandrië liggen, ernstig bescha digd zijn. In het vorige weermachtbericht, dat de laatste Italfoansche afdeelin- gen, die Tobroek verdedigden ge weken zijn. De strijd heeft zich thans naar het Westen verplaatst. De strijd in de Middel- dellandsche zee. Berlijn, 25 Jan. (D. N. B.) Twee Engelsche slagschepen en een zwa re kruiser zijn Vrijdag door Duit sche gevechtsvliegtuigen op de Middellandsche zee met succes met bommen bestookt. Een slagschip kreeg een treffer met- een bom van het zwaarste ka liber, die op den achtersteven neerkwam. Het voorschip van het tweede slagschip werd getroffen door een toom van zwaar kaliber en kreeg een tweeden treffer aan den scheepswand. Ook een- zware krui ser is getroffen. Engelsch oorlogsschepen bij Creta getroffen. De zóne der operaties, 25 Jan. (Stefani). De speciale verslaggever van Stefani meldt, dat formaties van het Duitsche luchteorps en de Italiaansche luchtmacht op zee ter hoogte van Creta een Engelsch vlooteskader verrast en aan een hevig bombardement onderworpen hebben. Twee slagschepen en een kruiser werden getroffen. Het Griesch-Italiaansche front. Belgrado, 26 Jan. (D. N. B.) Vol gens berichten uit Bitolj (Monastir) zijn sedert Zaterdagochtend aan het Griesch-Italiaansche front hevige gevechten aan den gang, die met een concentrisch trommelvur der Italiaansche artillerie op de vijan delijke stellingen zijn geopend. De Italiaansche luchtmacht moet in den loop van den dag met sterke strijd krachten de Grieksche verbindings wegen, troepenconcentraties en mu nitiedepots in het Grieksche achter land met goed gevolg gebombar deerd hebben. In Bitolj hoorde men den geheelen dag tot omstreeks 17 uur het dreunen van het geschut en de doffe knallen van uiteensprin- ger.de granaten. Een succes voor de Jopansche diplomatie. Tokio, 25 Jan, (D.N.B.) De aan vaarding van het Japansche voorstel tot bemiddeling door Thailand en Fransch Indo-China wordt in Japan sche kringen beschouwd als een be langrijk succes van de Japansche diplomatie. De ochtendbladen wijzen op de beslissende politieke conse quenties van de aanvaarding, waar door Thailand en Frankrijk tegelij kertijd de leidende rol van Japan in het Verre Oosten hebben erkend. De Asahi Sjimboen acht het bijzonder opmerkelijk, dat de voorkeur werd gegeven aan het Japansche voorstel ondanks de inmengingspogingen van Engeland en de Vereenigde Staten. De bladen spreken de hoop uit, dat Thailand en Frankrijk, onder het initiatief van Japan zich bewust zul len worden van hun gemeenschap pelijke levensbelangen in het Verre Oosten en in dien zin vreedzaam tot overeenstemming zullen komen. Amerika en het Thailandsche Conflict. Washington, 25 Jan. (D.N.B.) De minister van buitenlands-che zaken Cordell Huil, heeft heden in de pers conferentie tegengesproken, dat Fransehe koloniale ambtenaren stap pen ondernomen hebben bij de Ver. Staten om hen te verzoeken bemid delend te willen optreden in het grensconflict tusschen Thailand en Fransch Indo-China. Huil verklaar de, dat er van een Amerikaansche bemiddeling in het geheel geen sprake geweest is. Matosoeka over de bemiddeling. Tokio, 25 Jan. (D.N.B.) De mi nister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka, heeft heden in de begroo- tingscornmissie van den rijksdag over de kwestie der Japansche be middeling tusschen Thailand en Frankrijk verklaard, dat Frankrijk het voorstel van Japan voor een vreedzame regeling eerst heeft ge weigerd, blijkbaar op grond van der gelijke voorstellen door bepaalde andere landen. Het is denkbaar, dat de Japansche politiek in de Zuide 'ujke gebieden zou zijn yerstoord, wanneer Frankrijk op andere voor stellen zou zijn ingegaan. Aan geen derde land kan worden toegestaan, zich in deze zaak te mengen zonder met Japan rekening te houden. Matsoeoka juichte het besluit van Thailand en Frankrijk toe, de door Japan aangeboden bemiddeling te aanvaarden. Het standpunt van Vichy. Vichy, 25 Jan. (D.N.B.) In verband met een mededeeling van het Fran sehe ministerie van koloniën over nieuwe gevechtshandelingen aan de grens tusschen Thailand en Indo- China wordt in Fransehe regeerings- kringen verklaard: Ten aanzien van de Japansche bemiddelingactie is van Fransehe zijde voor het oogen blik alles gedaan. De Fransehe am bassadeur in Tokio heeft opdracht gekregen, met de Japansche regee ring de modaliteiten der bemidde ling te bespreken. Inmiddels blijft de Fransehe zaakgelastigde te Bangkok in contact met de Thailandsche regeering. Thans kan echter van een staking der vijandelijkheden nog geen sprake zijn. De gevechten aan de grens zullen stellig doorgaan, ten zij dat zoowel de Thailandsche als de Indo-Chineesche regeering in ge meenschappelijk overleg haar troe pen wapenstilstand beveelt. Dit sta dium der bemiddelingsacte heeft men echter nog niet berekt. NIEUW JAPANSCH OFFENSIEF. Sjanghai, 26 Jan. (D.N.B.) De Ja panners hebben vandaag in de pro vincie Honan een grootscheepsch of fensief ontketend tegen Chineesche troepenconcentraties ter sterkte van ongeveer 100.000 man. De operaties geschieden ten N. van Hankau langs den spoorweg van Hankau naar Pe king en in het gebied van Sinyang. AMERIKANEN EN ENGELSCHEN VERLATEN HET VERRE OOSTEN. Kobe, 25 Jan. (D.N.B.) Heden is hier het Amerikaansche s.s. Presi dent Taft uit Hongkong aangeko men, op doorreis naar Honoloeloe. Aan boor.d bevinden zich veertig schoolkinderen van een Amerikaan sche zendingsschool alsmede 230 Amerikanen en Engelschen, die het y.erre Oosten verlaten. Boekarest, 25 Jan. (D.N.B.) In heel Roemenië is na de spannende dagen van deze week weer rust en orde teruggekeerd. De overheid is den toestand meester. De opstandi ge beweging is verslagen en de te genstanders van het bewind hebben het verzet, dat zij aan het einde van de week nog poogden te handhaven, opgegeven en zich overgegeven. Er is een geheele reeks arrestaties ver richt. Roemeensche militairen be waren de orde. Afdeelingen van het Roemeensche leger rijden op vracht auto's en pantserwagens door de stad. De openbare gebouwen zijn door soldaten bezet. Ook het plein rondom het gebouw van den mi nisterpresident wordt nog bewaakt. Het burgerlijke leven keert weer tot zijn normalen gang terug. De toevoer van levensmiddelen heeft in het geheel niet geleden en ook de aanvoer van brandstoffen wordt weer hervat. Het telefoonverkeer werkt in de geheele stad, uitgezon derd in de wijken waar de leidingen beschadigd zijn. Trams en autobus sen rijden weer. Ook de post bestelt weer normaal. In de bedrijven en bij de openbare diensten wordt weer gewerkt en het zakenleven onderscheidt zich in niets van dat der vorige week. Alleen in de Jo denwijken zijn de meeste zaken ge sloten. Daar is ook de grootste schade aangericht. Ook in de pro vincie is de rust en orde hersteld. Overal zijn de wapens-zonder bloed vergieten neergelegd. Naar verno men wordt, zou het in de bedoeling van generaal Antonescu liggen, de regeering te reorganiseeren. De pers van de Legionnaire bewe ging heeft haar publicatie stopgezet. Het ochtendblad „Cucentul" is reeds vanmorgen niet meer verschenen. Ook het avondblad „Buna Vestire", het avondblad „Axa" en het boule vardblad „Biruintza" zullen niet meer uitkomen. Een nadrukkelijk verbod is tot dusver evenwel niet uitgevaardigd. De teraardebestelling van majoor Doering. Weenen, 25 Jan. (D.N.B.) Met alle militaire eerbewijzen is Zaterdag middag op het Centrale kerkhof van Weenen de in Boekarest vermoorde majoor van den generalen staf, Helmuth Doering, ter aarde besteld. De rouwstoet werd geopend door een muziekcorps en een eere-af- vaardiging van het leger. Officieren met getrokken sabel vergezelden de lijkkist. Daarop volgden de familieleden van den doode, talrijke generaals, gouwleider von Schirach en een Roemeensche militaire delegatie. De plaatsvervangende bevelvoerende generaal en bevelhebber in het mi litaire district 17 legde aan het graf de krans neer van den Führer en oppersten bevelhebber. Een verte genwoordiger van de Roemeensch: weermacht legde een krans neer na mens koning Michael en generaal Antonescu, Orde en veiligeid hersteld Uit Boekarest wordt gemeld: In de hoofdstad en in het geheele land is de toestand volmaakt rustig. Buitengewone openbare maatrege len zijn gencmen. Op bevel van ge neraal Antonescu zullen plechtige eerbewijzen gebracht worden bij de begrafenis van de officieren en sol daten die bij de conflicten van de afgeloopen dagen gesneuveld zijn en aan hun gezinnen wordt pensioen toegekend. De rebellen kunnen slechts begraven worden ter plaatse, waar zij gevallen zijn. Wetsontwerp geteekend. Generaal Antonescu heeft een wets ontwerp geteekend, waarbij alle po litieposten aan de grens in havens en stations en op vliegvelden gemilita riseerd worden. Deze posten komen onder toezicht van den generalen staf te staan. Op bevel van den min.-president is-vanavond het personenvervoer per spoor in beperkte mate hervat. Steun voor Antonescu. Boekarest, 26 Jan. (D.N.B.) Acht- en-negentig vooraanstaande perso nen uit de hoofdstad, onder wie mi nisters, generaals, hoogleraren, groote industrieelen en vroegere par lementsleden hebben een schrijven tot Antonescu gericht, waarin zij hun verknochtheid betuigen en hem hun steun toezeggen. Duitsch commentaar. Berlijn, 25 Jan. (D.N.B.A.N.P.) In politieke kringen te Berlijn kwali ficeert men de gebeurtenissen in Roemenië als een zuiver interne Roemeensche aangelegenheid en men wijst in dit verband ook op het feit, dat bij de gebeurtenissen aldaar de in het land aanwezige Duitsche instructietro'pen volstrekt op den achtergrond gebleven zijn. Men uit hier voorts het vermoe den, dat generaal Antonescu thans een beweging zal stichten, waarop hij zich kan verlaten en acht het waarschijnlijk, dat hij zich tevens za! distancieeren van de kringen die hem hebben teleurgesteld en hem de gehoorzaamheid hebben opgezegd bij zijn streven n ar opbouw van het land. Men acht het in politieke krin gen alhier p. .matuur thans reeds aan te geven met welke krachten uit de legionnairsbeweging generaal Antonescu thans vanzins is voort te arbeiden en hoe de ontwikkeling in Roemenië zal loopen. Men verheelt evenwel niet, dat de vestiging van geordende toestanden in Roemenië en bevordering van den opbouw al daar tevens ook het streven van Duitschland zijn. Vliegtuigen in Z.W. Engeland aangevallen. Berlijn, 26 Jan. (D. N. B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: De luchtmacht heeft de gewa pende verkenning stelselmatig voortgezet. Hierbij heeft een lange- afstandsbommenwerper 500 km. ten westen van Ierland een koop vaardijschip van 4.000 b. r. t. tot zinken gebracht. Aan de Britsche oostkust zijn twee koopvaardij schepen alsmede voor de oorlog voering belangrijke installaties van een haven met bommen bestookt. In den afgeloopen nacht hebben gevechtsvliegtuigen aanvallen on dernomen op vliegvelden in Z.W. Engeland. Een patrouillevaartuig heeft den aanval van vijandelijke torpedovliegtuigen met succes af geslagen. De vijand heeft noch overdag noch in den nacht boven Duitsch rijksgebied of het bezette gebied gevlogen. Bommen op Engeland. Berlijn, 26 Jan. (D. N. B.) De Engelsche berichtendienst meldt, dat enkele Duitsche vliegtuigen Zaterdag over de Engelsche oost kust zijn gevlogen. In Oost-Anglia werden bommen geworpen, die materieele schade aanrichtten en personen troffen. Het optreden der Duitsche luchtmacht. Berlijn, 26 Januari. (D.N.B.) In aanvulling op het weermachtsbericht van vandaag verneemt het D.N.B., dat ook op -25 Januari het aanhou dende slechte weer de activiteit van de Duitsche luchtmacht niet kon be lemmeren. De gewapende, verken ning boven Engeland wercf stelsel matig voortgezet. Evenals op de voorafgaande dagen strekte zij zich uit over groote oppervlakten van het vijandelijke gebied en werden suc cessen behaald. Alle Duitsche vlieg tuigen keerden onbeschadigd op hun bases terug In tegenstelling tot de levendige bedrijvigheid der Duitsche lucht macht volhardden de Engelsche luchtstrijdkrachten op 25 Januari en in den daarop volgenden nacht in de werkeloosheid, dis reeds verschei dene dagen is geconstateerd. Bij dag noch in den nacht verschenen En gelsche vliegtuigen boven Duitsch land of het bezette gebied. In de Middellandsche Zee onder namen Duitsche toestellen verken ningsvluchten boven de Engelsche zeevesting Malta, zij verkregen goe de inlichtingen vooral over de oor logshaven La Valetta en het vlieger nest Luca. Vijandelijke vliegtuigen boven Duitschland. Berlijn, 27 Januari (D.N.B.) Ver scheidene vijandelijke vliegtuigen zijn, naar het D. N. B. verneemt, begunstigd door goede weersom- GRAAF CSAKY OVERLEDEN. Boedapest, 26 Jan. (D.N.B.) De minister van buitenlandsche zaken, graaf Csaky, is overleden. Csaky (Archief) Graaf Stephan Csaky was een af stammeling van een oude, Zeven- burgsche adelijke familie. Hij werd in 1894 in Scaesburg geboren. Hij bezocht de consulaire academie in Weenen en promoveerde tijdens den wereldoorlog tot doctor in de staats wetenschappen aan de universiteit te Boedapest. Aan de vredesonder handelingen in Trianon nam hij reeds deel als Hongaarsch diplomaat .n de„ functie van legatiesecretaris. Zijn buitenlandsche posten waren te Rome, Madrid, Lissabon en Boeka rest. In 1932 werd hij perschef var het ministerie van buitenlandsche zaken, onder graaf Bethlen, en in 1935 kabinetschef van den toenma- ligen minister van buitenlandsche zaken, Kanya. Aan de viermogend- hedeneonferentie van München in 1938 nam hij deel als waarnemer van de Hongaarsche regeering. Eind 1938 werd Csaky minister van bui tenlandsche zaken in het kabinet van Imredy In December 1940 ging Csaky voor de afsluiting van een HongaarschZuidslavisch vriend schapsverdrag naar Belgrado. Eeni- ge dagen na zijn terugkeer werd hij ziek. Bommen in danshuizen. Sjanghai, 26 Jan. (D. N. B.) De Gangster-kroniek van Sjanghai is Zaterdag met een nieuw hoofdstuk verrijkt. Er zijn ditmaal niet bom men geworpen naar afzonderlijke politieke personen, doch naar dans huisbezoekers. In vele dansgelegen heden, waaronder de door wel gestelde Chineezen druk bezochte feodale „ciros-club", waar in ver band met het op handen zijnde Chineesche Nieuwjaarsfeest een uit gelaten stemming heerschte, is om 10 uur in den avond door gelijk tijdig géworpen bommen, een ont zaglijke paniek veroorzaakt. Talrijke bezoekers en vele dans meisjes zijn min of meer zwaar ge wond. De daders /ouden uit nationaal 'gevoel gehandeld hebben en door hun optreden hebben willen demon- streeren, dat dit jaar het „oovlogs- nieuwjaar" op waardiger wijze uiende te worden gevierd dan door het wegsmijten van groote sommer. gelds, die beter aan de nationale zaak ten goede hadden kunnen komen. NEDERL. MISSIONARISSEN VRIJGELATEN. Tsjoengking, 25 Jan. (D.N.B.) Vol gens een telegram van bisschop Bud- denbrock van de Duitsche katholie ke missie in Lantsjau zijn drie Duit sche en twee Nederlandsche missio narissen, die sinds den zomer van 1930 te Oeroemtsji, de hoofdstad van de" provincie Sinkiang (Chineesch Turkestan) gevangen zaten, na hun vrijlating in goeden welstand te Lantsjau teruggekeerd. De namen van de beide Neder landers zijn Hendrik Mötter en Piet van Oirschot. De Duitschers heeten Ferdinand Loy, Philipp Moritz en Georg Hilbrenner. Allen maken deel uit van de Societas Verbi Divini. standigheden, in den vroegen mor gen van 27 Januari Noord- en mid- den-Duitschland binnengevlogen. Zij wierpen op eenige plaatsen brisant- en brandbommen neer. Volgens de tot dusver ontvangen berichten is geen noemenswaardige schade aan gericht. Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 27 Januari: op 9.04 onder 18.45. 27 Januari Nieuwe Maan. Nederlanders, kent uw plicht tegenover uw behoeftige landge- nooten! De Winterhulp Nederland heeft een groot corps van vrij willige medewerkers noodig. Er moeten steeds menschen gereed staan als collectanten, als huisbezoekers om de ncoden te kunnen vaststellen en om voor een doelmatige verdeeling van de bijeengebrachte goederen te kunnen zorg dragen. Stelt een gedeelte van uw vrijen tijd ter beschikking van dit mooie werk. Meldt u zoo spoedig mogelijk aan bij het gemeentehuis of het stedelijk bureau der W.H.N. in uw woonplaats. Helpt mede, de nooden van den wintertijd te verzachten! Bouwt mede aan een krachtig Nederlandsch volk! DE NATIONALE RAAD VAN VICHY. Vichy, 26 Jan. (D.N.B.) De pas gevormde nationale raad zal spoedig, waarschijnlijk te Vichy, bijeenko men. Omtrent de werkmethoden wordt een bijzonder decreet ver wacht. De voornaamste werkzaam heden van den nationalen raad zul len in de verschillende nog te vor men commissies verricht worden. De door het ministerie van productie en arbeid voorbereide wetgeving zou, naar verluidt, een der eerste vraag stukken zijn, die de nationale raad zal behandelen. ENGELSCH VLIEGTUIG BOMBARDEERT ITALIAANSCH HOSPITAALSCHIP. Rome, 26 Jan. (Stefani). De spe ciale correspondent van Stefani te Benghazie meldt dat in een der laatste nachten een Britsch vlieg tuig het op de reede van Ras Hilal liggende Italiaansche hospitaalschip Oslando heeft aangevallen. Geduren de tien minuten heeft de Engelsche bommenwerper het schip, dat ver licht was, en waarvan de Roode Kruisteekenen duidelijk zichtbaar waren, met bommen bestookt. De correspondent herinnert er aan, dat deze schending van de internatio nale conventies van Genève vlak volgt op de vernietiging van een vliegtuig van het Italiaansche Roode Kruis. DE ARRESTATIES IN EGYPTE. Beiroet, 25 Jan. (D.N.B.) In het bestek van het optreden tegen de Egyptische nationalistenpartij Masr Al-Fattat door de Britsche instan ties te Cairo zijn nog drie leden van de partij te Sjibin Al-Kanatir (ten N. van Cairo) gearresteerd, waar de partij een van haar hoofdkwartieren had. Bij vele honderden personen in verschillende Egyptische steden is huiszoeking verricht. Als hoofdverdachte wordt de hoog leeraar aan de Mohammedaansche universiteit Al-Ahzar, Sjeik Tawfik Kamel El-Malt, beschouwd. Hij werd gearresteerd, toen hij op het punt stond van het station van de voor stad van Cairo, Gizeh, naar Opper- Egypte te vertrekken. In zijn koffer is springstof gevonden. Over het verloop van het proces bewaren de autoriteiten de strengste terughouding. Te Cairo verluidt, dat tusschen de anti-Engelsche groep Masr Al-Fattat en de opstandelin gen in Palestina betrekkingen be staan. Zie verder Buitenland pag. 2, 2e bi

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1