•m AGENDA LAATSTE BERICHTEN de BURGERLIJKE STAIVD AMSTERDAMSCHE BEURS 11'/, EERSTE BLAD Alkmaar, Maandag. DE A.S. WINTERHULP INZAMELING. Op Vrijdag 31 Januari en Zaterdag 1 Februari zal opnieuw een inzame ling voor de Winterhulp Nederland worden gehouden. De resultaten van de eerste Win terhulp-collecte waren over het alge meen bevredigend, vooral voor onze provincie, die ook wat het bedrag per inwoner betreft aan de spits heeft gestaan. De tweede collecte, welke eind- December werd gehouden was in vele opzichten een teleurstelling. Over het geheele land liepen de op brengsten belangrijk terug en Noord- holland is niet langer de provincie gebleken waar gemiddeld het hoog ste bedrag per inwoner is geofferd. De oorzaak daarvan ligt grooten- deels in de afwijzende houding welke een groot deel van het publiek, ge heel ten onrechte, tegen deze inzame lingen inneemt. Men stelt zich nog ce veel op het standpunt, dat deze armenzorg naar buitenlandsch voor beeld is opgezet en daarnaast wordt vaak gefluisterd, dat het nog heele- maal niet zeker is, dat het hier inge zamelde geld hier ook zal blijven en dus onze eigen armen ten goede zal komen. Na de collecten welke tot dusver gehouden zijn is wel gebleken dat men er niet aan behoeft te twijfelen, dat datgene wat men voor het Win- terhulpwerk afstaat alleen aan eigen behoeftige landgenooten ten goede zal komen. Er zijn gemeenten, die in bijzondere omstandigheden verkeeren en waarin men vrijwel alles of meer terug heeft gekregen dan in die ge meenten gecollecteerd is, zoodat men daar met zekerheid kan constatse- ren, dat men zijn bijdragen voor de behoeftigen in eigen omgeving heeft geschonken. En wanneer men de zekerheid heeft dat het geld uitslui tend besteed wordt aan hen voor wie het gevraagd wordt, kan er geen enkele reden zijn, in dezen kou den en guren tijd, nu er in de ge zinnen der armen aan vrijwel alles gebrek is, niet iets bij te dragen om den nood ce lenigen van hen, die door de tijdsomstandigheden onge twijfeld het zwaarste zijn getroffen. AANGEHOUDEN WEGENS VERDUISTERING. Door de politie is aangehouden een zekere P. S., wonende alhier. Het is gebleken, dat deze persoon in het laatst van het vorig jaar zich aan schromelijk misbruik van vertrou wen had schuldig gemaakt en een inwoner van deze gemeente voor een belangrijk bedrag had opgelicht. Verder had hij van twee andere in woners gelden, welke hij onder zijn berusting had, verduisterd. Het be drag, dat hij zich aldus had toege- eigend en ten eigen bate had aange wend, beliep meer dan 1000. Bij zijn verhoor legde hij een volledige bekentenis af. Tegen hem is proces verbaal opgemaakt. DE CENTRALE KEUKEN. In verband met het feit, dat aan de keuken des middags te laat bekend kan zijn, op hoeveel porties eten er voor den volgenden dag voor elk lokaal gerekend moet worden, is het noodzakelijk dat één dag eer der bekend is hoeveel eten er noodig zal zijn. Teneinde dit te bereiken is het n o od i g d a t v o or t aa n twee dagen van tevoren de dagkaarten worden ge kocht. Zij, die dus van de keuken gebruik wenschen te maken, dienen er reke ning mede te houden, dat zij steeds twee dagen tevoren hun dagkaart moeten koopen. Wil men op Donder dag gebruik maken van de keuken, dan moet men op Dinsdag zijn dag kaart koopen, enz. Men wordt verzocht van het voren staande goede nota te nemen. Bioscopen. Roxy-theater, 7.15 uur, hoofdnum mer Morgen gaat het beter (Neder!. I Herderlijke brief aan amits. film); hoofdro'len Lily Bouw- meester, Paul Steenbergen en Theo I Kaïn O lie Keil. Frenkel. Toegang -voor eiken leeftijd. Woensdagmiddag, half 3, matinee. City-theater, 7.15 uur, hoofdnum mer Lajla (rom. natuurfilm); hoofd rollen Aino Taube en Ake Ohberg. I Toegang boven 14 jaar. (Geprolon- geerd). Woensdagm.ddag, half 3, matinee. Victoria-theater, 7 uur, hoofdnum mer Gier Wally (rom.-dram.)hoofd rollen Heidemarie Hathyer, Eduard Kriek. Toegang boven 14 jaar!" Woensdagmiddag, half 3, matinee. Harmonie-theater, 7.15 uur, hoofd nummer Vorstentragedie (hist.-rom.) hoofdrollen Zarah Leander, Willy I Birgel en Marie Koppenhöfer. Toe-1 gang boven 18 jaar. (Geprolongeerd). Woensdagmiddag, half 3, matinee. Donderdagav. geen voorstelling. SCHOORSTEENBRANDJE. Zaterdagavond om kwart over 7 werd ten huize van J. B. aan de Uitenboschstraat 27 een schoor steenbrandje ontdekt. De politie heeft met een Total-bluschappa Houding Episcopaat blijft onveranderd. Het A.N.P. meldt: In een herderlijken brief, welke gisteren in de katholieke kerken van den kansel is voorgelezen, heeft het Nederlandsche R.K. Epis copaat de vroegere kerkelijke maatregelen tegen het liberalisme, het socialisme, het communisme en het nationaal-socialisme gehand haafd. Onder socialisme worden verstaan alle vormen van socialis me, welke in de encycliek Qua- dragesimo Anno zijn veroordeeld. Omtrent de nationaal-socialisti- sche beweging wordt in dezen brief de oorspronkelijke formule bevestigd, waarnevens wordt ver klaard, dat het lidmaatschap ge woonlijk in hooge mate ongeoor loofd is. HOOGWATERBERICHT VAN DEN RIJN. Wegens hevigen regenval zijn de verschillende zijrivieren van den boven-Rijn en deze rivier zelf, de laatste dagen aanzienlijk gestegen. Hedenochtend, zoo deelt de alg. dienst van den rijkswaterstaat mede, was de stand te Keulen 7.39 -f-, dat is 74 c.m. hooger dan gisteren. De Rijn ter plaatse is stijgende. De he vige regenval van eergisteren en gisteren is opgehouden. Onder deze omstandigheden is wellicht te Keu len nog een was van 50 c.m. moge lijk. Op de Nederlandsche Rijn-tak ken is een was van nog 80 a 100 c.m. te verwachten in de komende 2 of 3 dagen. De waterstanden waren he denochtend de volgende: Keulen 7.39 0.74) (stijgt); Lo- bith 15.09 0.29) (overlaat werkt); Nijmegen 12.15 0.21) (langzame was); Arnhem 11.88 (4- 0.28) (stijgt 1 c.m. per uur). Er heericht wear griep! Out waakzaamheid li gebe den! Bij de eartte griepwar- Khijnsalan direct ASPIRIN naman. Zorg ASPIRIN bij da hand te hebben- STROOPER VERONGELUKT. In den nacht van Zaterdag op Zondag is de strooper KI. Vredeveld uit Coevorden door een ongeluk om raat en wat zout het vuur spoedig I teven gekomen. Vr. was des gedoofd. Het brandje vond zijn avonds, vergezeld van een ander, oorzaak in een vuilen schoorsteen. HET DERDE WINTERTJE. Ofschoon het de laatste nachten flink heeft gevroren, kon de baan van de Berger IJssport Vereenigin in het derde wintertje, dat thans is ingegaan, omdat het bestuur 15 cm. water op de oude baan had gepompt, niet gebruikt worden. Dit pom pen was geschied om boven de sneeuwkorst weer een prachtige uitgegaan om in de nabijheid van de Haandruk in de gemeente Grams- bergen, te stroopen. Door onopge helderde oorzaak ging het geweer, I na afloop van de jachtpartij, plot seling af, waardoor Vr. de kogel juist in 't hoofd kreeg. Hij was op slag dood. Vr. laat een jeugdige vrouw met twee kinderen na. VERDRINKINGSGEVAL. Zondagmiddag is door de politie te baan te krijgen en inderdaad is dit I Den Haag uit het water van de Hooi- NEDERLANDSCH SCHIP IN NOOD. New-York, 27 Jan. (D.N.B.) Het voor Engeland varende Nederland' sche s.s. „Beemsterdijk", groot 6869 brt. heeft S.O.S.-signalen uitgezon den. Het schip deelde mede, dat het na een „ontploffing" in zinkenden toestand verkeerde en dat de be- rnannnig het schip verliet. Als po sitie werd opgegeven 12 zeemijl van de Britsche kust. (De Beemsterdijk was in 1922 gebouwd door de Mij. Feijenoord te Rotterdam en behoorde toe aan de HollandAmerika-lijn. Red.) BRAND IN DE SPOOKLOODS. Zaterdagavond omstreeks half tien werd de brandweer gealar meerd omdat er brand was uitge broken in de groote steenen loods tegenover Paviljoen Kinheim ge- legen, die, na de vrijgeving, weer als gewoonlijk gebruikt werd als garage voor de bussen van den A.T.O. -dienst Alkmaar-Leeuwar den. Hoe de brand ontstaan is kon niet ir.et zekerheid worden medegedeeld. De mogelijkheid bestaat, dat de ge nerator van een vrachtwagen, welke hier tijdelijk gestald was, de oorzaak is geweest. De brandweer trok, onder leiding van den commandant, den heer F. Ringers, met groot materiaal uit. Drie autospuiten en de Magyrus- ladder bewezen weldra hun goede c.iensten en waar water in deze omgeving niet aanwezig is werd dankbaar van de brandputten der waterleiding gebruik gemaakt. Weldra bleek, dat de groote garage voor het meerendeel leeg was en dat het vuur voornamelijk in het dak woedde. Men slaagde er in een groote bus van den A.T.O.-dienst, evenals een verplaatsbare benzinepomp naar buiten te rijden hoewel de bus waarvan vrijwel alle ruiten ge sprongen waren, in- en uitwendig deerlijk door de vlammen is ge havend. De tweede bus bleef voorloopig onbereikbaar door het vuur, dat voedsel vond in een hoeveelheid in ae garage opgestapelde brand stoffen. Na een half uur was de brand, die aan alle zijden werd aangetast vrijwel bedwongen en kon men zich tot ongeveer twee uur 's nachts tot nablusschen beperken. De burgemeester, de gemeente secretaris, de waarnemende com missaris van politie, de vertegen woordiger van het Waterleidingbe drijf en eenige andere autoriteiten waren op het terrein aanwezig. Ondanks het late en koude avond-uur trok de brand vele nieuwsgierigen, die door de politie op een afstand werden gehouden ZONDER BON, OP DE BON. De Alkmaarsche politie heeft in samenwerking met ambtenaren van den Crisis-Controledienst weer een goeden slag geslagen. Naar aanlei ding van vermoedens, dat een zekere C. de B., alhier, zich met onwettigen handel zou bezighouden, is een nauwkeurig onderzoek ingesteld, het welk de bestaande vermoedens in derdaad bevestigde. Zoo kon worden in beslag genomen een partijtje versch geslacht varkensvleesch, het welk van een frauduleuze slachting afkomstig was. Voorts werd de hand gelegd op een partij koffie, een hoe veelheid witte suiker en een ham. Al deze levensmiddelen waren van den smokkelhandel afkomstig en voor veel te hooge prijzen verkocht. In verband met het verder inge stelde onderzoek wist de Crisis-Con troledienst in samenwerking met de plaatselijke autoriteiten aan den Langendijk nog een partij vleesch in beslag te nemen, terwijl ontdekt werd, dat de frauduleuze slachting, waarvan het vleesch afkomstig was, in Heerhugowaard had plaats gehad. Tegen alle bij deze zaak betrok ken personen is proces-verbaal opge maakt. gelukt. Het nieuwe ijs werd echter nog niet sterk genoeg geoordeeld, aoch vermoedelijk zal dit reeds mor gen het geval zijn. Op de ijsbaan van Heiloo, waar men dit niet heeft gedaan, kon gis ter reeds weer gereden worden. En kele stukken van de baan waren goed, doch de baan bevatte ook stuk ken sneeuwijs, hetgeen minder pret tig is en de baan voor wedstrijden onbruikbaar heeft gemaakt. Na een week van dooi zijn de wegen nagenoeg van sneeuw bevrijdt. Ir. Bergen is dit helaas op de twee wegen nog niet overal het geval. Vooral dé Meerweg en de Studler j van Surcklaan, waar vele auto's pas- seeren, zijn voor wielrijders zeer ge vaarlijk. Het is beslist noodig, dat daar zand gestrooid wordt. Aves niet sier VOOR HOUDERS VAN SIERDUIVEN. De pluimveevereeniging schrijft ons: Zooals misschien velen nog bekend is, is het houden van duiven, evenals van postduiven, in gaande 1 Febr. a.s. verboden en strafbaar gesteld, tenzij men zich aansluit bij den Bond van Sierdui- venfokkersvereenigingen, secretaris de heer Spruijt, van Beveringhlaan 36 te Gouda. Tevens moeten er een drietal lijs ten worden opgemaakt van alle op de hokken aanwezige sierduiven met vermelding Van: bénarning, kleur, doffer of duif en eventueel geringd of ongeringd, daar alle duiven ge registreerd moeten worden. vergadering d.a.w. Zaterdagmiddag werd de jaarlijk- sche ledenvergadering van de zwem- vereeniging De Alkmaarsche Water ratten (D.A.W.) gehouden. Belang rijke voorstellen op het gebied der zwemsport werden behandeld. Er werd o.m. besloten tot het organi- seeren van groote nationale zwem wedstrijden. Met. het bestuur van den K.N.Z.B. zullen besprekingei. worden geopend om dit jaar natio nale zwemkampioenschappen te doen houden. Bij acclamatie werden de voorzit ter, de heer H. de Rover, en de secre- tars, de heer F. Boxem, herkozen. Aan het dagelij ksch bestuur werd toegevoegd de heer F. Maijs als pen ningmeester. Voorts werd het bestuur uitge bloeid met mej. Klünnen en de hoe ren K. van der Pol, A. Strubbe en D Imhülsen. MISERE VOOR DE TUINDERS TE KOEDIJK. De Tuinbouwvereeniging „de West" te Koedijk heeft dezen win ter geen geluk bij het openmaken van het ijs. Eex-st werd er ander halven dag aan het openhakken van de vaart gewerkt met 200 man en één dag later kwam er weer een vorstperiode, gepaard met sneeuw die alle werk weer teniet deed. Met behulp van een motor ijsbreker begonnen 75 mannen weer te zwoegen, met als resultaat, dat weer bijna twee dagen noodig waren alvorens de vaart weer open was. Men hoopte vandaag Maandag, weer met geregelden thans verplicht gestelden aanvoer te kunnen beginnen. Helaas viel Zondag weer vorst in en was alle werk wederom tevergeefs. Daarnaast komt nog de moei lijkheid met de brandstoffen voor de koolschuren. De brandstoffen- commissie meent voor deze doel einden bij dooi weer geen bonnen beschikbaar te moeten stellen en het gevolg is, dat de tuinders bv vorst geen kolen hebben. De hier uit voortvloeiende moeilijkheden ten aanzien van poters 2al zich zeker in het a.s. voorjaar doen gevoelen. kade het lijk opgehaald van den 46- jarigen J. H. M., wonende aan ge noemde kade. Het slachtoffer moet Vrijdagavond do.or de duisternis hier te water zijn geraakt en verdronken. Eerst Zondagochtend was aangifte .van vermissing gedaan bij de politie VECHTPARTIJ TE NIEUWE- NIEDORP. Gisteravond is in het café Prins Maurits te Nieuwe-Niedorp een vechtpartij ontstaan, waaraan, naar ons gemeld wordt, op een gegeven moment zelfs messen te pas zijn ge komen. De oorzaak moet gezocht woi-den in een overmatig drankge bruik. Een paar ruiten moesten het ontgelden. De vechtenden kwamen eraf met een paar schrammen. Een van hen evenwel zou een arm gebro ken hebben. INGEKOMEN PERSONEN R. M. Commandeur, R.K., dienstb., Costerstraat 24, van Haarlem. P. Plas, geen, transportarbeider, en gezin, Geest 26, van Den Helder. B. de Bakker, N.H., hoofdconducteur N. S., en echtgenoote, Keetgracht 2a, van Den Helder. B. Maasdam, N.H., los arbeider, Liefdelaan 5, van Haarlem. W. Weel, N.H., dienst bode, N. G. Piersonstraat 16, van Schellinkhout. P. Eijbinck, HAZEA, zonder beroep, Mr. P. J. Troelstrakade 10, van Bergen. A. J. de Rooij, R.K., zonder beroep, Spoorstraat 88, van Haarlem. A. A. C. Janssen, geen, waterbouwkun dig opzichter, en gezin, Hoornsche kade 5, van Den Helder. C. Zaad- noordijk, N.H., tuinarbeider, en echt genoote, Maclaine Pontstraat 9, van Uitgeest. C. Teeling, Rem., leerl. verpleegster, Oudegracht 277, 's-Gravenhage. C. Kuijs, R.K., dienstbode, Spoorstraat 80, van Bergen. D. A. Lute, geen, los werkman, Grensstraat 3, van Am sterdam. J. Asjes, N.H., grond werker, Uitenboschstraat 43, van Leeuwarden. A. G. Mosk, N.H, huishoudster, Nienwlandersingel 70 van Heiloo. C. Min, R.K., echtgen, van F. J. Damhuis, zonder beroep, Snaarmanslaan 76, van Bergen. J. Kampen, R.K., zonder beroep, Nas- sauplein 11, van Schagen. E. L DRANKBESTRIJDERS BIJEEN De N. H. P. C. van de Ned. Vereen, t. afschaffing van alcohol houdende dranken heeft Zondag in de zaal van den heer D. A. de Bruyn te Winkel een vergadering gehouden. Verscheidene afdeelin- gen hadden afgevaardigden l'ezon- I Katoen"," n"h.', "chauffeur, Jan van den. Aan déze bijeenkomst was een ycorelkade 29, van 's-Hertogenbosch. min of meer gezellig karakter ge- A. G. Doodeman, R.K., dienst- geven. Mej. Femmie Kroon uit ^ode, van Everdingenstraat 7, van Bergen heeft een aantal gedichten jjeerhugowaard. A. Helder, D.G.: gedeclameerd, op een wijze welke we(j van a. Wijn, zonder beroep, de aanwezigen zeer op prijs stel- stationsweg 54, van Wormerveer. den. De samenzang werd geleid door den heer W. Bant van Groet. Ook dit slaagde uitstekend. De heer F. S. Noordhoff, lid van den Vereenigingsraad van de N. V., heeft een redei uitgesproken over ,,De beteekenis van onzen blauwen strijd in deze dagen", welke met groote aandacht gevolgd werd. Deze spreker heeft een duidelijke uiteenzetting gegeven van hetgeen thans k^jx worden gedaan voor de drankbestrijding en wees op de noodzakelijkheid, steeds voor het blauwe ideaal te blijven strijden. DE VEEVORDERING. Voor de veevordering werden he den een 180 stuks rundvee aange bracht. De nieuwe regeling, waarbij, na de Massificatie in de hoofdgroe pen, de handelaar met den slager onderhandelt over den prijs voor de onderverdeeling, vindt over het alge meen bevrediging en dit te meer nu voor marktgeld, weeggeld en stalgeld in totaal slechts 1 berekend wordt. De toewijzing van de koeien aan de slagers, geschiedt naar het ver bruik in dezelfde maand van het vo rig jaar, over een rayon van een 80.000 inwoners. Onder de buitensla gers wekt deze regeling geen bevre diging, omdat voorheen vele inwo ners van buiten hun vleesch in Alk maar betrokken, die dit thans in hun eigen gemeente doen. Alkmaar ont vangt op grond van den afzet van het vorig jaar ongeveer 60 pet., terwijl het op grond van het zielental onge veer 40 pet. moest ontvangen. De slagers uit de buitengemeen ten st-réven er naar om verandering P. J. 't Hooft, N.H., bouwkundig ingenieur, Kennen.erstraatweg 193 van Veenendaal. W. Bijwaard R.K., los-arbeider, Laat 219a, van Heiloo. C. Stammes, N.H., zonder beroep, Stationstraat 85, van Heiloo E. M. Krijgsman, R.K., ass. i. d. keuken, Wilhelminalaan 11, van 's-Hertogenbosch. C. A. Pool, N.H wijkverpleegster, Mariënlaan 3, Sijbekarspel. VERTROKKEN PERSONEN. P. van Leeuwenstijn, R.K., glas slijper, Friidsen 53, naar Heiloo. j. Overkamp, geen, monteur, en echtgenoote, en kind, Wollebrand straat 10, naar Zuilen. G. Raven R.K., liefdezuster, Nassauplein 1-1 naar Delft. W. Bax, geen, grond werker, en echtgenoote, Omval 47 naar Aalsmeer. H. Moerenhout. R.K., slagersbediende, Rozenstraat 15, naar 's-Gravenhage. J. N Smit, R.K., schilder, Steijnslraat 15 naar 's-Gravenhage. M. M. Ba ken, N.H., winkeljuffrouw, Boezem singel 84, naar Sint Pancras. C D. van der Linde, geen, los arbeide Korte Landstraat 24, naar Utrecht. M. E. PrinsAdmiraal, N.H., z.b Volgelenzang 7, naar Hoorn Kwakkel, N.H., winkelbediende, Landdwarsstraat 9, naar Haarlem W. A. M. Worm, R.K., handels agent, Langestraat 42a, naar Am sterdam. J. E. Berveling, N.H kruideniersbediende, Rembrandt- straat 11, naar Weesp. ONDERWIJZER BENOEMD TE EGMOND AAN ZEE. Als tijdelijk onderwijzer aan in de regeling te verkrijgen, hetgeen I de openbare lagere school te Eg echter niet zoo eenvoudig is, omdat mond aan Zee is door B. en W de regeling voor het geheele land I benoemd de heer J. Schenk, wo geldt. nende te Den Helder. EEN KASTEEL IN BRAND. Rijssel, 27 Jan. (Belgapress). In den rechtervleugel van het fraaie kasteel van Florincthun, nabij Bou logne, eigendom van de gravin de Boncourt, is brand uitgebroken. Een landbouwster, die het eerst het vuur gezien had, maakte alarm. Onmiddellijk werd het reddings werk aangevat door de dorpelingen en Duitsche soldaten. Men trachtte den vuurhaard te beperken ten einde verdere uitbreiding te vermijden, doch bij gemis aan brandspuiten moest men zich behelpen met em mers, en kon dus slechts ondoelma tig den brand bestrijden. In twee uur tijds werd het kasteel met het grootste deel van den in boedel in de asch gelegd. Er is voor meer dan twee millioen frank schade. DE DOOD VAN CSAKY. Boedapest, 27 Jan. (Stefani).l Graaf Csaky is aan een nierontste king overleden. Zijn dood heeft in politieke en diplomatieke kringen, waar hij een geziene figuur was, diepen indruk gemaakt. In de I hoofdstraten waaien de vlaggen halfstok. De begrafenis zal op staatskosten geschieden. Ministerpresident Teleki, die het beheer van buitenlandsche zaken heeft waargenomen gedurende de ziekte van Csaky, zal waarschijn lijk minister van buitenlandsche zaken ad interim blijven. Het voornemen der V. S., ook Australië en NieuwZeeland als hun voorste linie te beschouwen, noem de Matsoeoka een vervalsching van de Monroeleer. Japan moet van de V. S. verlangen, dat zij hun standpunt herzien. Anders is er maar weinig kans op vriendschap pelijke betrekkingen tusschen beide mogendheden. Opbloei of verval van de wereldbeschaving zijn in laatste instantie afhankelijk van de verhouding der V. S. Tenslotte verklaarde Matsoeoka, dat Japan zich niet zal onttrekken aan zijn verplichtingen krachtens artikel 3 van het driemogend- hedenverdrag. ALKMAAR. GEBOREN: Jan J., z. van Dirk K, Groen en K. Kieft. Anna M., d. van Jacob Richardson en A. E. Hop man. Jan, z. van Jan Elzer en J. Faber. Janneke J., d. van Johati H. A. Hart en S. Tjeertes. Aris, z. van Gerrit Aaij en M. Koster. - Johanna A. P., d. van Jan A. Klem- kerk en M. E. Stubbe. Geertruida J. F., d. van Jacobus C. van Dijk en M. de Jong. OVERLEDEN: Jacobus P. J, Kraakman, gehuwd met M. A. .Bots, 64 jaar. Jacob Smiers, wedr. v. E, Kapper, 82 jaar. OPGAVE AMSTERDAMSCHE BANK N.V. Bijkantoor Alkmaar.^ van Maandag 27 Januari 1941 VERKLARINGEN VAN MATSOEOKA. Tokio, 26 Jan. (D.N.B.) In de Ja-1 Am. pansche kamer is de minister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka, in gegaan op het verwijt van zijn Ame- rikaanschen ambtsgenoot, Huil, vol gens wien het optreden van Japan in Mandsjoekwo de inleiding tot de vernietiging van de grondslagen der beschaafde wereld zou zijn geweest. Door deze bewering, aldus zeide Matsoeoka, worden de feiten op hun kop gezet. De Mandsjoerijsche kwes tie is niet de oorzaak, maar het ge volg geweest van een internationale ontwikkeling onder den voortduren- aen druk der Angelsaksische staten die geen verandering van den status quo wenschen, ofschoon de Angel saksen steeds, wanneer het tegen Japan gaat, den door hen verdedig den status quo trachten omver te werpen. Van consequent zijn kan men dus niet spreken. Indien Japan verweten wordt, dat het een overheerschends positie in het Westen van den Stillen Oceaan tracht te veroveren, dan kan men antwoorden, dat het doel van Japan is: de stichting van een vreed zaam en bloeiend groot-Oost-Azië, waarin geen plaats meer is voor ver overing, onderdrukking en uitbui ting. De Ver. Staten hebben een overheerschenden invloed op het Westelijk halfrond en het zou beter zijn, indien zij zich niet bekommer den om andere streken, zooals Oost- Azië, waar Japan een positie in neemt, die vrede en orde waarbor gen. Indien zij dieper nadenken, moet het den Amerikanen duidelijk worden, dat de eigenlijke oorzaak van het conflict tusschen Japan en de Ver. Staten in de inmengingspoli- tiek van Amerika schuilt. Op de bewering, dat de Ameri kaansche regeering Japan heeft ge wezen op het belang, dat het heeft bü een vreedzame ontwikkeling zijner betrekkingen met de V. S., kan geantwoord worden, aldus ver volgde Matsoeoka, dat Japan steeds bezield is geweest door een oprecht verlangen naar vriendschappelijke betrekkingen. STAATSLEEN1NGEN. Vor.k. 4 Nederland 1940 II 94'/« 33)4 Nederl. 1938 83% 3 Ned.-Indië 1937. 82V, 554 Duitschl. m. verkl. BANKINSTELLINGEN Amsterd. Bank .109 Handel Mij. Cert. v. 2501I4S/4 Koloniale Bank. ,181 Ned. Ind. Handelsbank 120 IND. OND. BINNENL. Alg.' Kunstzijde Unie Calvé Dellt Cert. Nederl. Ford. Lever Bros Philips Gloeil. Gem, Bezit IND. OND. BU1TENL. Smelting 9t7< 701/, ,32b ,115 1953/4 45'/, 281/4 81*/4 6'/s 49 3 VÏ Anaconda Bethleb. Steel Cities Service General Motors Kennecott Copper. North American Rayon. 22/s Republic Steel 25'/, Standard Brands 63/j Steel comm. "5'/, CULTUUR MAATSCH. n H. V. A4121/, Java Cultuur260 Ned. Ind. Suiker Unie .245 Verg. Vorstenlanden 1191/, PETROLEUM. Dordtsche Petr. .214 Kon. P-tr2323/4 Phillips Oil 34®/4 plm. 2u. 94'A 83% 82»/, 108 115 180 120 97 70 322 117 198 45Vj 28'/« 83 6% 49>/4 351/, 22'/, 25'/g 6% 66% 420 253 243 12C Shell Onion11 Va lO'/w .259 .206 .140 .156 75 .125 418/jf, ,112% Tide Water RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Rotterdam Tapanoeli Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn Java—China—Japan lijn ]'*5 Kon Ned. Stoomboot 'zij- Scheepvaart Unie 165 TABAKKEN. 10ft Deli Batavia *8U Oude Deli 243 Senembab2001/, AMER. SPOORWEGEN. Atchison iopeka 231/, Illinois Central '0% Southern Pacilic 1'% Southern Railw. 14I5/](i Union Pacific 81 Can. Pac5%6 242 34V« 11% 103/4 263 207 141 153 125 4%s 114% 145 151 106 181 243 201 23 10'/, 15 81 5 VALUTAKOERSEN DER NEDERL BANK, 27 JANUARI. Schrift, en tel. transacties. Valuta's: New York 1.88 3/16—1.88 9/16; Berlijn 75.2875.43; Brussel 30.11— 30.17; Helsinki 3.81—3.82; Stockholm 44.81—44.90; Zurich 43.63—43.71 Bankpapier: Berlijn 75.19—75.34; New York 1.861/2—1.901/4; Brussel 30.08— 3Ü.20; Stcokholm 44.76—44.94; Zurich 43.5943.75.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 2