WAT NÜ? Controle op radio toestellen. 5 tot 8 gulden voor een pond koffie! FEUILLETON ALKMAARSCHE COURANT VAN MAANDAG 27 JANUARI 1941. TWEEDE BLAD EVENALS VROEGER worden tegenwoordig in vele kerken de stoven gezet. Een kijkje in de uit de 15de eeuw dateerende kerk te Lambertschaag, waar de stoven van een koo.ltje vuur .worden voorzien. (Polygoon) Uitsluitend door P.T.T.-ambtenaren. Van bevoegde zijde vestigt men er onze aandacht op, dat de controle welke, in verband met de betaling der luister bijdrage, op de bezitters van radio-ontvangtoestellen zal worden uitgeoefend, uitslui tend zal geschieden door P.T.T.-ambtenaren. Deze ambtenaren zijn in het bezit van een P.T.T.-legitima tiebewijs, dat op verlangeft moet worden getoond. Men vrage dus' bij controlebezoek naar legitimatie. RAZZIA OP SLUIKHANDEL TE MAASTRICHT. 44 personen aangehouden. De gemeentepolitie van Maastricht heeft in samenwerking met de. Duit- sche politie een groote razzia onder nomen tegen de bedrijvers van een sterk verbreiden sluikhandel in aller lei artikelen en van diens aanbie dingen op de openbare straat te Wijk-Maastricht. In het geheel wer den 44 personen, mannen, vrouwen, jongens en meisjes, aangehouden. Een deel van de- arrestanten is in het huis van bewaring opgesloten. De men- schen werden gearresteerd wegens overtreding van het prijsbeheer- schingsbesluit, hamsterwetten, distri- butiewetten en daarmee verband houdende bepalingen. De in beslag en in bezit genomen goederen vul den een geheele kamer van het poli tiebureau. 169 coupons dames- en heerenstoffen, enkele coupons man telstoffen behoorden hiertoe evenals 150 stuks damesondergoed, partijen kousen, zeep, cacao, laarzen, schoe nen en werkkleeren. KINDJE UIT DE TWEEDE VERDIEPING GEVALLEN. Gisteravond omstreeks half zeven is het 17 maanden oude zoontje van de familie van S., wonende op den Schiedamscheweg te Rotterdam, uit het raam van de tweede etage ge vallen, doordat de sponjoletsluiting los was. Het kind kwam met het 'hoofd op de cementen vloer van* den achtertuin terecht en liep een sche- delbasisfractuur op. In zorgelijken toestand is het in een auto van den G.G.D. naar het ziekenhuis Bergweg gebracht en daar ter veruleging op genomen. NEDERLANDSCH-INDIE'S POSITIE. Geen aanleiding tot wijziging van de bestaande politiek. Volgens een uit Batavia ontvangen bericht heeft de heer Van Mook, chef van het bureau voor economische zaken bij het bestuur van Neder- landsch-Indië, een verklaring afge legd, waarin hij o.m. zeide: „Het is niet alleen van vitaal belang, dat er een volledige souvereiniteit wordt gehandhaafd, maar ook, dat vriend schappelijke economische betrekkin gen worden bevorderd, zonder dis- criminantie, met de naties der wereld, waarmede de betrekkingen niet dooi den oorlog zijn verstoord". Voorts zeide de heer Van Mook: „Er bestaat geen aanleiding tot het brengen van wijziging in de politiek van Nederlandsch-Indië,-ofschoon de ontwikkeling van de betrekkingen met de oostelijke naburen een in tegreerend deel uitmaakt van dé Ne- d.erlandsch-Indische economische po litiek. Alleen in bovengenoemden' zin kan de regeering de bevordering van de gemeenschappelijke welvaart met andere naties interpreteeren Nederlandsph-Indië verwerpt vastbe sloten iederen vorm van samenwer king, die een voorkeurspositie voo; welk land ook zou insluiten." Ten slotte wees de heer Van Mook er op, dat 90 procent van de uitvoer - inkomsten van Nederlandsch-Indië werden verkregen in den handel mei landen buiten Oost-Azië en legde hij den nadruk op de noodzakelijkheid van ontwikkeling van den handel met Amerika. De heer Van Mook heeft zijn ver klaring klaarblijkelijk afgelegd bij wijze van beantwoording van de dooi den Japanschen minister van buiten- landsche zaken, Matsoeoka in het Japansche parlement uitgesproken redevoering. AUTOBUS BOTST TEGEN GROENTEKAR. 2 ernstig gewonden. Zaterdagavond is te Deventer een autobus van den dienst tusschen Deventer en Zutphen op den Zut- phenscheweg op een groentewagen, bespannen met een paard, gereden. Twee personen, die op den wagen zaten, werden er af geslingerd en kregen ernstige verwondingen aan het hoofd. Het paard moest worden afgemaakt. De beide zwaar gewon den zijn naar het St. Geertruiden - ziekenhuis te Deventer overgebracht Zoowel de autobus als de groentekar werden ernstig„beschadigd. Noch de chauffeur, noch de passagiers kregen letsel. De beide voertuigen zijn in beslag genomen voor een nader on derzoek. HET 3.60 M. HOOGE BRONZEN BEELD van den beeldhouwer Hildo Krop werd in het Stedelijk Museum te Amsterdam binnengebracht, waar het voorloopig ten toongesteld zal worden op de tentoonstelling van beeldhouwwerken, welke 2 Februari a.s. geopend wordt. Het beeld is bestemd voor de Rijksverzekeringsbank te Amster dam. Rechts op den wagen de beeldhouwer Hildo Krop. (Polygoon) OP HET TERREIN VAN HET LANDGOED „DE WICKENBURGH" in de buurtschap 't Goy, onder Houten, is een oude vervallen boerderij omgebouwd tot een fruitteeltschool, waar jonge mannen onderricht krijgen in verschillende vakken zooals fruitteelt, plant kunde, plantenziektenkunde, bijenteelt, enz. De animo is groot, immers: de-ze tijd eischt vakmenischen! Exterieur van het gebouw, dat in het centrum van een rijk fruitland ligt. (Polygoon) Kettinghandel ontdekt. Eind verleden week kwam de Almelosche politie een wijdver- takten kettinghandel op 't spoor. In samenwerking met de mare chaussee en controleurs van den crisis-controledienst werd terstond een uitgebreid onderzoek ingesteld, dat de geheele week in beslag heeft genomen. Tientallen perso nen werden op het politiebureau aan een verhoor onderworpen en een groot aantal huiszoekingen werd verricht met het resultaat, dat hier en daar een partij koffie, thee, vet of vleesch van frauduleus geslacht vee in beslag kon worden genomen. Een groot aantal per sonen dat bij dezen kettinghandel betrokken was, werd in arrest ge steld. Van hen zijn later eenigen vrijgelaten, doch thans bevinden zich nog meer dan tien personen in verzekerde bewaring. Het on derzoek, dat wordt geleid door den substituut-officier bij de rechtbank te Almelo, mr. Groenewegen, wordt met kracht voortgezet. Reeds is gebleken, dat bij dezen ongeoorloofden handel abnormaal hooge prijzen worden gevraagd en betaald. Voor een pond koffie b.v. werd 5 tot 8 gulden betaald. Ook thee en vet zijn voor zeer hooge prijzen afgeleverd. OORLOGSSCHADE POLLEEK- RECHTELIJKE LICHAMEN Het verordeningenblad bevat een besluit van den secretaris-generaal van het departement van financiën volgens hetwelk aan provinciën en. gemeenten, met inachtneming van de volgende bepalingen, van rijkswege bijdragen worden verleend in de uit gaven tot wederopbouw en herstel van in Nederland aanwezige, aan deze lichamen toebehoorende goederen, welke door oorlogsgeweld, hetzij van Nederlandschen hetzij van vreemden oorsprong, zijn beschadigd. Ingeval de goederen niet toebe- hooren aan een provincie of ge meente, doch aan een lichaam, het welk ingevolge het bepaalde in artikel 1, lid 4, onder 2, van het besluit no. 221/1940 (besluit op de materieele oorlogsschaden) door den secretaris-generaal van het departe ment van financiën met een publiek rechtelijk lichaam is gelijkgesteld, terwijl de goederen geheel of voor een overwegend deel met middelen van een enkele provincie of ge meente met inachtneming van di- dan kan aan deze provincie of ge meente met inachtneming van de verse bepalingen een bijdrage wor den verleend. Vermist meisje terecht. - Het 18-jarig meisje P. J. G. van de Geer uit Voorburg, dat sedert Zondag' 19 Januari werd vermist is Vrijdag in Den Haag aangehouden. Zij had hier eenige dagen, in een pension v~tnefd. GOED EN HUMORISTISCH GECAMOUFLEERD. Een Duitsch hulpoorlogsschip neemt zijn weg door het Kanaal (Holland) 3500 EIEREN UIT PAKHUIS GESTOLEN. In den nacht van Vrijdag op Za terdag is ingebroken in het aan den Achterweg staande pakhuis van den eierenhandelaar C. van Schie te Leidschendam. De daders zijn op het dak ge klommen, waarna eenige pannen zijn verwijderd en men door het ontstane gat is binnengekomen. De nachtelijke, bezoekers hebben, met medeneming van 3500 eieren, door de deur het pakhuis weer verlaten. CHAUFFEUR ONDER INVLOED VAN ALCOHOL. Doodelijk ongeval. Gistermiddag is op den Nistelro- d.eschen weg bij Heesch een ernstig ongeluk gebeurd. Een vrachtauto, bestuurd door een chauffeur uit Kerkrade die onder invloed van sterken drank verkeer- dgj reed hier links door de bocht en greep daar een bakfiets, waarin de 30-jarige P. van den Berg brood vervoerde. De botsing kwam zoo hevig aan. dat Van den Berg op slag dood was. Hij laat een vrouw en een kind na. De chauffeur, die de aanrijding veroorzaakte, is gearresteerd. Misgestapt en verdronken. - Vrijdagavond is te Schoonhoven de veertienjarige dochter van den schipper P. Stallinga uit Rotterdam, toen zij zich in het donker aan boord van de „Catharina" wilde begeven bij een misstap van de plank geval- len, in de Kat, een buitenhaven var- de Lek, terecht gekomen en verdron ken. ZWAAR VARKEN CLANDESTIEN GESLACHT. De gemeentepolitie van Zoelen heeft in samenwerking met de Tiel- sche politie huiszoeking gedaan bij een inwoner van Tiel, zulks in ver band met een frauduleuze slachting, die dezer dagen in Zoelen had plaats gehad. Bij dit onderzoek werd in derdaad in een schuur bij de wo ning een geslacht varken van onge veer 200 kg. aangetroffen. Het vleesch is in beslag genomen en er zijn reeds verschillende processen- verbaal opgemaakt, waaronder zelfs een voor valschheid in geschrifte. Het onderzoek duurt nog voort. Giimiachje. Ik mag niet buiten spelen, mamma is bang, dat ik kou vat. DüOR DENIS MACK AIL. 19) „Ja", dacht Jim. „Ik ben er lee- lijk tusschen genomen en ik ver- moed, dat het mijn eigen stommi teit is. Ik kan toch moeilijk met dat verhaal bij de politie aankomen' maar ondertusschen zit ik leelijk in de penairie. Verduiveld! Ik heb honger. En zoo kan ik toch ook niet uitgaan". Hierop volgde het geluid van stroomend water, daarop van ge spat en geploeter, nu en dan afge wisseld door gezang de gewone aanduiding, dat de bewoner van de fiat een bad nam. Terug in zijn slaapkamer, zocht •hij, niet zonder moeite, bij afwezig heid van zijn factotum, een min of meer volledig stel kleeren bij elkaar en een paar minuten later rende hij de trap af. Hij snelde den verbaas den Pink voorbij en begaf zich haas tig opw eg naar de Club. Halverwe ge slaagde hij er nog bijtijds in een botsing met een anderen voetganger te vermijden en zich naar hem om- keerend, alvorens uit te maken of hij hem een woedenden blik zou toewerpen, dan wei 'n verontschul diging prevelen, zag hij een bekend gezicht. Hij moest zich even beden ken aan wien het toebehoorde, en toen, gelijktijdig met een blik van herkenning' op het gelaat van den ander, wist hij dat het Croft was, 'de secretaris van zijn oom. „Hoe gaat het met u?" zei Jim. „Ik had zoo'n haast, dat ik u bijna voorbij liep. Ik hoop dat ik u niet te hard op uw teenen heb getrapt". „Mijn schuld", antwoordde de heer Croft. „Ik keek niet uit. Hoe gaat't- er mee? Ik heb mij den laatsten tijd ai meer dan eens afgevraagd, of ik u niet eens moest opzoeken". Hij hield plotseling zijn - mond alsof hij spijt had deze laatste op merking te hebben gemaakt, terwij1 op Jim's gezicht een uitdrukking van verbazing scheen, zoowel door de wijze, waarop de heer Croft zijn gesprek had afgebroken, als door netgeen hij juist gezegd had. Gedu rende den tijd, dat hij den secretaris had gekend, was hun verstandhou ding uiterst formeel en zakelijk ge weest en deze was nooit tot het pun! gekomen, dat doorgaans voorafgaat £an een uiting van verlangen elkaar eens op te zoeken. Een gedachte kwam plotseling bij hem op „Weet u wat", zei hij, „waarom gaat u niet met mij mee? Dan lun chen wij samen op de club. U heeft toch nog niet gegeten?" „Ik zou niets liever willen", ant woordde de heer Croft, „maar ik heb een afspraak, om direct na de lunch met iemand bij Muiford te schaken en ik vrees, dat ik geen tijd zal hebben. Ofschoon", voegde hij er aarzelend aan toé, alsof hij niei goed wist hoe zijn voorstel zou worden opgenomen, „ik zou het erg prettig vinden, als u mij daarheen zoudt willen vergezellen, dat wil zeggen, als „Natuurlijk", viel Jim in. „Maar hoor eens, de lunch is voor mijn re kening. Niet alleen omdat ik u het eerst heb gevraagd, maar ook, om dat ik niet ontbeten heb en ik zou mij schamep zooveel te eten als ik van plan ben, als ik iemands gast moest zijn. Laten wij maar gaan dezen kant, niet waar?" Zij keerden zich om en begaven zich gezamenlijk op weg. Mulford's Restaurant heeft zijn ingang op den hoek van een ge heimzinnig steegje achter Regent Street en schijnt geen moeite ge spaard te hebben, het groote pu bliek, in Onwetendheid te houden omtrent zijn bestaan, niet alleen doordat het zich heeft opgesteld te midden van een doolhof, doch ook door zijn kleinen "en onopvalllenden gevel, dien een zoeker, zelfs al had hij zijn weg tót in het steegje ge vonden, telkens weer voorbij zou loopen, zonder het zeer kleine en zeer vuile koperen bordje op de voordeur op te merken,, waarop „Mulford's Restuarant" gegraveerd stond. Niettegenstaande deze ver borgenheid is het er altijd stamp vol. Het restaurant bestaat, voor wat het publieke gedeelte betrekt, ui! twee verdiepingen. De begane grond en eerste verdieping zijn door lage schotten verdeeld in een grool aantal hokjes, waartusschen de kell- ners door de stamgasten bij hun voornaam genoemd onafgebro ken af en aan gaan. De tweede ver dieping is sedert onheuglijke tijden gewijd aan koffie en het schaak spel en hier verzamelen zich - dag aan dag de scherpzinnigste breinen en merkwaardigste gezichten om zich met het eerstgenoemde te ver giftigen en zich in het laatste te verdiepen. Intellecten, die tot won deren van beredeneerkunst in dit spel in staat zijn en daarin een ver vooruitzienden blik schijnen te heb ben, kan men hier aantreffen, wan neer zij hun bestaan trachten te rekken- door het aannemen van uit dagingen van verwaande amateurs tegen een inzet van twee en een halven shilling per spel. Jim en de heer Croft bereikten dit restaurant eenige minuten na hun ontmoeting, daar de laatste in die buurt goed bekend scheen te zijn- en allerlei nauwe steegjes wist, waardoor hij den afstand kon be korten. De architect, die het interieur van het restaurant geconstrueerd heeft, heeft, zooals gezegd, de be neden- en eei'ste verdieping in een aantal vakken verdeeld, waarin juist vier personen met hun voedsel kunnen worden ondergebracht en door de beschikbare ruimte voor dit doel zoo klein- mogelijk te maken, is het mogelijk in ieder vertrek een hoekje af te zonderen, waarin twee personen tegenover elkaar kunnen plaats nemen. Deze hokjes zijn zeer in trek bij gasten, die onder het eten een .zakelijk gesprek willen voeren, daar in het oorverdoovend lawaai, dat er in den middag heerscht, de bezitters van die ta feltjes hun meest persoonlijke en in tieme aangelegenheden kunnen be spreken, zonder bevreesd te hoeven te zijn.d at hun gesprek zal worden afgeluisterd. Toevallig kwam dit hokje op de benedenverdieping vrij, toen Jim en de. heer Croft binnen kwamen en als bij afspraak renden zij er beiden heen en namen het in beslag. Mijn heer Croft scheen eén goede be kende, want zelfs gedurende zijn wedren door het vertrek, had hij nog tijd gehad drie of vier van de andere gasten toe te knikken, en zij waren nauwelijks gezeten, toen een kellner zich naar hijn hoekje haast te. „Goeden morgen, Frederik", be groette mijnheer Croft den kellner. „Morgen, mijnheer; wij hebben een fijn schapeboutje", antwoordde de kellner, net zooals een ander „Fijn weertje vandaag" gezegd zou hebben. „Houdt u daarvan?" vroeg de heer Croft aan Jim. „Uitstekend", zei Jim. „Maar een flinke portie". „Twee porties voor dezen heer, Frederik", zei mijnheer Croft. „Voor mij gekookt schapenvleesch met kool. En een donker". „Ik een half", zei Jim. i „Goed mijnheer", zei Frederik en verdween. „Ik kwam hier veel, toen ik nog voor uw oom werkte", zei mijnheer Croft. „Er zijn hier heel wat goede te doen heb, vind ik het wel aardig hier twee- of driemaal in de week te komen om te schaken. Schaakt u ook?" voegde hij er aan toeo. „Neen", zei Jim. „Een mooi spel", vond de heer Croft. „Er zijn-hier heel wat goede spelers".- (Wordt vervolgd). i

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5