DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. n >1 H '5 i -f3 1 f r i ®A H* IP w H isy- MS lH i üi k lil k is DEN Een nieuwe partij in Frankrijk opgericht. ïewapende verkenning boven Engeland voortgezet. Antonescu waarschuwt tegen nieuwe actie. Verwoede gevechten in O.-Afrika. Ëngelsche aanvallen op doelen in Noord- Frankrijk. VERDUISTERINGS TIJDEN van 18.30 tot 9.17. DISTRIBUTIE-NIEUWS Sla-olie bon geldig t. en m. 28 Februari. De vijandelijkheden gestaakt. - 5 t g h een zeer moei- i op 11. f2f3 (f3 enz.; ook ;n débacle. 11. —f4. (Nu is het lagram). 12... e Dame of geeft j\ .13. Db4Xf8t e4 Pe5—f6f En luiten ons land e gevonden na- volgorde onder de eerste Iet- woord, dat in 3t groote betee- bad ber co da di do feld ge ken la lid ils ne no po ra ro val ve i bedoeld en wat eerste verticale p.) liefst zoo i, doch uiterlijk lari 12 uur aan teur int. van de 2! ¥9 V 1$ O 82 Idel; 21 water in i Indisch dichter; en; 28 heideplas; 31 jongens- 34 eiland i. d. ileine tertz (mu- werelddeel; 42 is gelijk 9; 44 e jongeling; 49 Istad; 55 (Gr.) pschrift; 57 plaats 'en-geluid; 61 ge- 64 een klein per- i Abigail; 67 naam 68 Duitsche bad- Nederland; 71 75 lichaamsdeel; nieuwe spelling); soort onderwijs; ezelstaai. iterdag 25 Jan. .l iageroe st 'arreverge i rabellagen iekellabel s sr ib ital ie hoden ilaat enbodelu st i dac reedam l iv ia staal obothtaboe eekrolpens sr iofaol st a il erntaak veenedhalo o o d igp ez ig nd i ne skunk debdraerie era lelre in meretmalen ileps ietl 5niemarksp ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door he* geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIENs Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0-25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HÊRMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 143e Jaargong No. 28. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Twee bladen. Maandag 3 Februari 1941 Frankrijk moet de nationale revolutie tot stand brengen en ingeschakeld worden. Parijs, 1 Febr. (D.N.B.) Vandaag is alhier een nieuwe partij opge richt, „Rassemblemenf National Populaire". Het program van deze nieuwe nationale eenheidsbeweging is in een radiotoespraak bekend gemaakt. Hierin werd gezegd, dat de wederopbouw van Frankrijk van twee voorwaarden, die niet van elkaar te scheiden zijn, af hangt, ni: 1 Frankrijk moet zich in het Europeesche bestel inschakelen en 2. de nationale revolutie volledig tot stand brengen. Het program voor de buitenland- sche politiek van de beweging om vat de verdediging van het moe derland en zijn koloniën, de mede werking aan den politieken, gees telijken en economischen opbouw van Europa, de exploitatie van Afrika door Europeesche samen' werking en Duitsch-Fransche sa menwerking. Het program voor de binnentend- sèhe politiek van de nieuwe bewe ging bevat o.a. de volgende punten: Opbouw van een sterk staatsbestel op basis van de nationale volksbe weging en door de nationale revo lutie. Het staatsgezag moet onpar tijdig de nationale belangen ver tegenwoordigen alsmede de vrijheid van het individu, de gemeenten en corporaties garandeeren. De bewe ging heeft verder als doelstelling een herstel van de'moreele en na- titonale begrippen en het begrip van de eer. Verder wordtgeëischt een zuivering en bescherming van het ras, alsmede een physische en geestelijke wedergeboorte van het Frnasche volk. Het economische en sociaal-politieke program bevat o.a. de volgende punten: opbouw van een corporatieve door den Staat geleide economie, een door den nationalen arbeid gagarandeer de valuta, verbetering van den levensstandaard, opheffing van de werkloosheid door middel van een arbeidsprogram, strijd tegen het voogdijschap der trusts. Naar uit goed ingelichte bron vernomen wordt, steunt deze nieu we beweging van Frankrijk vooral op de volgende persoonlijkheden Goy, achter wien de beweging van de frontstrijders (Anciens Combat- tans) staat, Deat, de seoeiaal-revo- lutionaire schrijver van hoofdarti kelen in de „Oeuvre", Roy, lid van den bond van metaalarbeiders als vertegenwoordiger van de vakver- eenigingen, alsmede Catp-ula en de Fontenoy uit de naaste omgeving van Laval. De Parijsche pers Parijs, 1 Febr. (D.N.B.) De Parij sche pers blijft zich bezig houden met de rede van den Führer, waar- in de „Oeuvre" een waarschuwing ziet, welke ook Frankrijk niet onop gemerkt mag laten. De verantwoor delijke mannen in Vichy moeten be grijpen, dat Frankrijk alleen de keus heeft zijn Europeeschen rang in te nemen of in een afgrond te verzin ken. In de „Cri du Peuple" verklaart Doriot, dat voor Frankrijk het uur is gekomen om te kiezen tusschen een waarlijk Europeesche politiek en de aanhankelijkheid aan. een stervende. Anglophilie of afwachten kunnen slechts tot een catastrophe leiden. ge- hij zal WILLKIE VERTREKT NAAR DE VER. STATEN. Willkie heeft, naar uit Londen meld wordt, aangekondigd, dat de Britsche hoofdstad Dinsdag verlaten om voor de senaatscom missie voor buitenlandsche aangele genheden verklaringen af te leggen omtrent het wetsontwerp tot hulp verleening aan Engeland. Staatsse cretaris Hull had hem uitgenoodigd, zoo spoedig mogelijk voor de com missie te verschijnen. Moord op Roemeensche officie ren. (D.N.B.) - Voor het gebouw van de universiteit te Boekarest zijn Za ferdag drie Roemeensche officieren, waaronder een luitenant-kolonel dooi' onbekende vrouwen op straat dood geschoten. et Duitsche weermachts- bericht. Berlijn, 2 Febr. (D.N.B.) Het op perbevel der weermacht deelt mede: Ook op den. len Februari heeft de luchtmacht haar gewapende ver kenning boven Engeland voortge zet. In scheervlueht werden twee vliegvelden aangevallen en daarbij talrijke vijandelijke gevechtsvlieg tuigen vernield of beschadigd. Ook hangars en, gebouwen werden ge troffen. In Oost-Engelar.d werden twee fabrieken en een haven doel treffend met bommen bestookt. Duitsche jagers hebben een vijan delijk vliegtuig, toen dit het bezette gebied binnen vloog, neergehaald. Verdragend geschut van het leger beschoot strategische doelen in .O.-Engeland. In de Middellandsche zee hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen ver scheidene haveninstallaties aan de Noord-Afrikaansche kust, waarvan de Engelschen voor hun ravitaillee ring gebruik maakten, met groot succes aangevallen. Daarbij werden rie vijandelijke koopvaardijsche pen van in totaal 14.000 brt. tot zin ken gebracht en drie andere zwaar beschadigd. Zaterdagnacht heeft de vijand noch boven het bezette, noch boven het Duitsche rijksgebied ge vlogen. Twee eigen vliegtuigen keerden van vluchten, op den 3 len Januari niet terug. Het D.N.B. meldt over de opera ties van Zaterdag nog: Van geringe hoogte werd 'n aanval on dernomen op het vliegveld Ho- nigto'n bij Bury St. Edmunds, waarbij drie^ Engelsche bommen werpers door voltreffers vernield werden, terwijl in de gebouwen brand uitbrak. Het vliegveld Mil- denhall in de nabijheid van Cam bridge werd van geringe hoogte ge bombardeerd, waarbij drie op den beganen grond staande Bristol- Blenheims door treffers beschadigd en zeven andere Bristol-Blenheims met machinegeweren beschoten werden. Bovendien werden de ha veninstallaties van Great Yarmouth alsmede twee fabrieken aan le Engelsche Z.O.kust met bommen bestookt. Luchtactie van gisteren. Berlijn, 2 Febr. (D.N.B.) Een vij andelijke koopvaarder van 4000 brt. is door Duitsche gevechtsvliegtui gen in scheervlueht aangevallen Het schip werd zoo zwaar aan het achterdek getroffen, dat het ter stond vlam vatte, 'n Andere vracht boot van 300 brt. werd bij een scheervlueht in brand geschoten. Het vliegveld Mildenhall is met bommen aangevallen. Twee bom menwerpers werden vernield en op de hangars werden treffers waar genomen. Voorts is een aantal vol treffers op een fabriek met pakhui- en bij een stad in Zuid-Oost Enge land geplaatst. Op een station zijn de rails zwaar beschadigd. De En gelsche berichtendienst meldt, dat er verscheidene vijandelijke bom menwerpers boven Oost-Anglia verschenen zijn die twee steden met bommen hebben bestookt. Overi gens heeft den geheelen Zondag boven het Kanaal ter hoogte van Dover omvangrijke bedrijvigheid in de lucht geheerscht. RANTSOENEERING VAN RIJST IN JAPAN. Tokio, 1 Febr. (Domei). Voor de eerste maal zal, terwijl het Chi- neesch-Japansche conclift in het vijf de jaar is, rijst in Tokio worden ge rantsoeneerd, zoo is vandaag door de autoriteiten der prefectuur van To kio bekend gemaakt. De datum der invoering der rantsoeneering ,3 nog niet vastgesteld. OOK CHILI PROTESTEERT INZAKE DE MENDOZA. Santiago de Chili, 1 Febr. (D.N.B De minister van buitenlandsche ken heeft na een bespreking den minister-president van Panama medegedeeld, dat Chili deelneemt aan het zenden van een collectief protest inzake de affaire met Mendoza. -) za met de Boekarest, 2 Februari (D.N.B.) De ochtendbladen publiceeren ver klaringen van Antonescu, waarin de staatsleider zich opnieuw wendt tot de Roemeensche jeugd, de studen ten en alle „ware legionnairs". Hij zegt onder meer, dat plunderaars en anarchisten, die in groot aantal in de rijen der legionnaire bewe ging waren binnengedrongen, heb ben aangezet tot onrust en plunde ring. Het leven van den staatsleider staat in dienst van het volk. Gehei me krachten zullen het niet ten tweeden male wagen, verraad te plegen, want de ijzeren- vuist van het leger zal iedere poging daartoe verijdelen. De vroegere leden der regeering, van wie gebleken is, dat zij verraad hebben gepleegd, zullen gestraft worden met verbanning, de andere schuldigen met dwangar beid en de vagebonden en dieven met gevangenisstraf. Geen onschul dige zal gestraft worden. In het ver volg echter, aldus Antonsecu, zal ik onverbiddelijk zijn. Rust en arbeid zijn noodzakelijk in dit deel van Europa. Als arbeid en tucht terug gekeerd zijn zal ik overgaan tot een politieke reorganisatie van het land. Het nationale en het sociale zullen de pijlers van den nieuwen staat zijn. De staat der toekomst zal een staat van tucht, orde en scheppen den arbeid zijn. Antonescu roept alle eerlijke burgers op, aan dit werk mede te helpen. Hij maant jonge en oudeere le-gionnairs aan het wapen van den haat weg te werpen en het te verwisselen tegen dat van de verdediging der gerechtigheid voor het volk. Ieder zal zelf moeten oordeelen, of het land, dat Anto nescu wil opbouwen, niet beant woordt aan het ideaal van het ware legioen. Dit, aldus de staatsleider, is mijn laathte woord tot de legion nairs. De Roemenen hebben jegens hun voorvaderen en hun nazaten den plicht, staat.en volk voor te bereiden op de verdediging hunner eeuwige rechten. Naar Stefani uit Boekarest meldt deelt een officieel communique mede, dat in het land rust heerscht en de autoriteiten bij de achtervol ging van degenen, die verantwoor delijk zijn voor de troebelen, talrijke arrestaties hebben verricht en een groote hoeveelheid materieel en koopwaar buitgemaakt, die door de oproerlingen gestolen was. De in tercommunale telefoonverbindingen zijn met 30 procent uitgebreid. Het D.N.B. melde, dat alle offi cieren en soldaten die zich bij de onderdrukking der onlusten onder scheiden hebben of gewond zijn, voor decoratie zuilen worden voor gedragen. Er wordt een speciaal gewonden-insigne ingesteld. Den gezinnen van de gesneuvelden wordt de beschikking gegeven over 20.000 lei per gezin en 20 juk ak kerland, in de steden te vervangen door de waarde in geld. De gewon de soldaten ontvangen 20.000 lei een span ossen, en een ploeg, indien zij stedeling zijn, krijgen zij de waarde in geld. Italiaansch weermachts- bericht. Ergens in Italië, 2 Febr. (Stefani). Het 240e weermachtbericht luidt: Aan het Grieksche front hebben wij bij patrouille-acties ge vangenen gemaakt, terwijl talrijke wapens, die door een dezer dagen verslagen vijandelijke afdeeling wa den achtergelaten, in onze handen vielen. Geconstateerd werd, dat de tegenstander opmerkelijke verliezen heeft geleden. In n enkelen sector van het Tomorizza-dal heeft men 200 dooden geteld, waaronder 3 offi cieren. Vijandelijke vliegtuigen heb ben de hospitaalwijk te Valona ge bombardeerd, waarbij schade werd aangericht en slachtoffers vielen, n.l. tien dooden en eenige gewonden. In Cyrenaica geen nieuws van belang. Onze luchtformaties hebben gemotoriseerde afdeelingen van den vijand gebombardeerd. Onze jagers hebben twee vliegtuigen van het type Hurricane neergeschoten. De vijand heeft aanvallen op onze vliegvelden ondernomen. Er wera schade aangericht,- doch er vielen geen dooden of gewonden. In O o s t-A f r i k a hebben zich gisteren verwoede gevechten afge speeld aan het Noordelijk front tus schen Agordat en Barentoe in de Westelijke Erytreesche laagvlakte De luchtmacht heeft voortdurend aan den strijd deelgenomen. Zij heeft vijandelijke stellingen en colonnes gebombardeerd en met machinege weren beschoten 'en talrijke auto's van den vijand vernield. Onze jacht vliegtuigen hebben een vijandelijk vliegtuig van het type Hurricane neergeschoten. Afdeelingen van bet Duitsche luchtwapen hebben me' doeltreffende en duidelijk zichtbare resultaten de installaties eb havens ■/an Solloem en Bardia aangevallen. Ir. de haven van Bardia werd een schip van 10.000 ton tot zinken bracht In den middag van den 3 len Januari hebben dezelfde afdeelingen een krachtige actie ondernomen tegen vijandelijke koopvaardijsche pen langs de kusten en in de havens van Marmarica. Drie schepen van middelgroote tonnage zijn tot zinken gebracht en drie andere ernstig be schadigd. Een onzer op den Atlantischen Oceaan opereerende duikbooten on der bevel van fregattenkapitein Prima Longobardo heeft een aanval gedaan op een geëscorteerd convooi. bestaande uit vier Britsche schepen, waarvan er drie met een globlale tonnage van 15.000 'ton getorpedeerd en tot zinken gebracht werden. Berlijn, 2 Febr. (D.N.B.) Het Brit sche luchtwapen heeft vanmiddag met een aantal gevechtsvliegtuigen onder escorte van jagers aanvallen trachten te ondernemen op Duitsche vliegvelden in Noord-Frankrijk. Eenige aanvallers slaagde er in bom men uit te werpen, doch aan mili taire installaties is niet de geringste schade aangericht. Slechts drie bom men vielen op onbebouwden grond naast een vliegveld. Het zwaartepunt van de aanvallen moest kennelijl; cp Boulogne liggen, waar evenwel slechts verscheidene woonhuizen door tien brisantbommen in totaal bescha digd en tien burgers gedood werden. Duitsche jagers dreven de aanval lende formaties uiteen. Bij de lucht gevechten, die zich ontwikkelden, werd een Engelsch jachtvliegtuig door Duitsche jagers en een bom menwerper van het type Bristol Blenheim door luchtdoelartillerie neergeschoten. Een derde Britsche vliegtuig, een jager van het type Hurricane, werd tot landing op een Duitsph vliegveld gedwongen en ge raakte onverlet in Duitsche handen. De bestuurder werd gevangen ge nomen. Een poging van de Britten om een tweeden aanval te onder nemen werd verijdeld. Alle vijande lijke vliegtuigen draaiden om, zoodra zij de Duitsche jagers in het oog kregen. DE HAVEN VAN GENUA BLIJFT OPEN. Rome, 1 Febr. (D.N.B.) In de Zwitsersche pers zijn geruchten ge publiceerd volgens welke de haven van Genua zou zijn gesloten voor het neutrale scheepvaartverkeer. Deze geruchten bracht men boven dien in verband met oorlogsopera ties, die op handen zouden zijn in het Westen van de Middellandsche zee. Deze geruchten worden van be voegde Italiaansche zijde valsch en tendentieus genoemd en op de meest besliste wijze tegengesproken. Van dezelfde Italiaansche zijde wordt er op gewezen, dat deze kwaadwillige geruchten in verband staan met de alarmcampagne, die sedert eenigen tijd door de vijandelijke propaganda tegen Italië wordt gevoerd. In wer kelijkheid is en blijft dè haven van Genua open en de door de Zwitser sche regeering gecharterde schepen kunnen ongehinderd in- en uitloo- pen. Een overeenkomstig dementi is ook door het Italiaansche gezant schap in Bern uitgegeven. Slachtoffers van de koude in Sjanghai. (D.N.B.) - In de straten van Sjanghai heeft men Zaterdag 300 bedelaars en kinderen gevonden, die aoor de koude waren doodgevroren DE OORLOG TER ZEE. Sjanghai, 1 Februari (D.N.B.) De bekwaamheid van de beman ningen der Duitsche hulpkruisers in den Stillen Oceaan is verbazing wekkend. Voor ons is zij een voort durende bron van bewondering, zoo zeide een naar Australië terugge keerd lid van de bemanning van het tot zinken gebrachte Engelsche schip „Homewood" in de te Sydney verschijnende Moming Herald. Dit bericht, dat oyer drie kolommen is gedrukt en dat gaat over het tot zinken brengen van de Engelsche schepen „Mattina", „Triaster' „Kom-ata", „Triadi-c", van het Fran sche schip „Lotou" en van de Noor- sche schepen „Ringwood" en „Vin- ni", is door de Shanghai Evening Post overgenomen. De Duitschers behandelen ons goed, zoo zeiden de manschappen en passagiers van de tot zinken ge brachte schepen. Zij deden hun best om het-oponthoud aan boord van de hulpkruiser zoo aangenaam moge lijk te maken. De verzorging was goed, voedzaam en voldoende. Bij het ontschepen van vijfhonderd ge vangenen op het eiland Emirau vergewisten de Duitschers zich er van of er wel water aanwezig was Zij gaven hun levensmiddelen-mede en lieten een boot achter teneinde een contact met de naburige eilan den mogelijk te maken. HET VLAGINCIDENT VAN BANDOENG. Tokio, 1 Febr. (D.N.B.) Het be stuur van Ned.-Indië heeft in een officieel schrijven zijn leedv/ezen betuigd aan den Japanschen consul- generaal in Batavia over het viag- incident, dat zich op 24 November 1940 in Bandoeng heeft voorgedaan. EEN RUSSISCH PROTEST TE LONDEN. New York, 1 Febr. (D.N.B.) Vol gens berichten van Amerikaansche persbureaux is gisteren in Londen bekend gemaakt, dat de Sovjet-Rus sische ambassadeur, Maisky, den on derstaatssecretaris in het Foreign Of fice, Butler, een protest van zijn regeering heeft overhandigd, tegen het vasthcuden van het schip „Ko- riantikos" bij de Falkland eilanden. Voorts heeft de Russische ambassa deur geprotesteerd tegen het beslag op een deel der lading, bestaande uit huiden, leder en wol. Hét schip was onderweg van Beunos Aires naar Wladiwostock. De Britsche regeering heeft beloofd, de kwestie te zullen onderzoeken. Maisky heeft de kwes tie ook besproken met den minister voor de blokkade, Dalton. GEHEIM VERDRAG TUSSCHEN TRANSJORDANIE EN ENGELAND. Beiroet, 1 Febr. (D.N.B.) In Arabi sche nationalistische kringen ver luidt, dat er een geheim verdrag ge sloten is tusschen Emir Abdalla van Transjordanië en Engeland. Volgens ait verdrag heeft de Emir zich ver plicht tot het beschikbaar steller, van 50.000 man op voorwaarde, dat Engeland hem 500.000 gouden pon den, dus tien gouden ponden per man betaalt. Tot eind December heeft de Emir 5.000 man beschikbaar gesteld en 50.000 gouden ponden ge kregen. De door den Emir verkochte Arabieren worden in Engelsche mi litairen dienst gebruikt. VROUWEN IN ENGELSCHE MUNITIEFABRIEKEN. New-York, 1 Febr. (D.N.B.) Vol gens de berichten uit Londen heeft de Engelsche minister van arbeid verklaard dat tegen den zomer een half millioen vrouwen in de munitie fabrieken zullen werken. Voor zoo ver er niet voldoende vrijwillig aan bod van vrouwelijke werkkrachten komt, zal men tot dwangmaatregelen overgaan. HET KLEINSTE RADIOTOESTEL TER WERELD. Tokio, 2 Febr. (Domei) Na zeven jaar mislukkingen en teleurstel lingen heeft een Japansche jongen man het kleinste radiotoestel ter wereld uitgevonden, naar hij voor geeft. Sinds zijn jongensjaren in teresseerde deze jongeman, Ta- nioetsji genaamd, zich al voor de radio en het resultaat van zijn stu die is de uitvinding van dat minia tuurtoestel, dat zoo klein is, dat het in het vestzakje gestoken kan wor den. De uivinder heeft de eer gehad zijn toestel te mogen aanbieden aan prins Tsjitsiboe. Hij heeft aan de pers medegedeeld, dat zijn apparaat vooral bedoeld is voor kleine vis- schersscheepjes (weerberichten), maar hij meent, dat het nog voor vele andere doeleinden bruikbaar is. Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 3 Februari: op 12.00 onder 1.18. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en vis- scherij maakt het volgende bekend, in verband met het afleveren van slaolie. Zooals destijds is gepubliceerd, mochten de. winkeliers de flesschen slaolie welke op de met „21", ge nummerde bonnen van de boter- en vetkaarten waren gekocht, uitslui tend gedurende het tijdvak van 14 December 1940 en met 31 Januari 1941 aan hun klanten afleveren. Deze afleveringstermijn is thans verlengd tot en met Vrijdag 28 Fe bruari a.s. ITALIAANSCHE KINDEREN UIT LYBIE IN ITALIË. Rome, 1 Febr. (Stefani). Dertien duizend kinderen van Italiaans clw landbouwers uit Lybië, die bij den aanvang van het conflict naar Italië zijn gebracht, zijn ondergebracht in 43 koloniën in de schoonste streken aan de kust van de Thyrreenscha en de Adriatische zee en op de heuvels van midden-Italië. Er wordt alle zorg besteed aan hun gezondheid en de mogelijkheid van onderwijs is geschapen. Vichy, 1 Febr. (D.N.B.) Het mi nisterie van kolonie heeft medege deeld, dat in Saigon de overeen komst tot het staken van de vijan delijkheden tusschen Indochina en Thailand onderteekend is. Zij omvat alle maatregelen voor het wederzijd- sche staken der militaire bedrijvig heid en vooral vor het gelijktijdig te rugtrekken der troepen van beide partijen, de noodzakelijke verboden tot het overvliegen voor het lucht wapen van beide partijen enz. De onderhandelingen voor een grondige regeling van het Fransch-Thailand- sche geschil zullen in Tokio in be trekkelijk korten tijd kunnen begin- KNOX BEANTWOORDT VRAGEN. Washington, 2 Febr. (D.N.B.) De voorzitter van de senaatscommissie voor buitenlandsche aangelegenhe den heeft den minister van marine Knox twee vragen gesteld. Hij vroeg den minister in de eerste plaats of de steun aan Engeland afhankelijk was van het aannemen der wet tot hulpverleening aan Engeland. Voorts vroeg George, of de wet een maat regel tot verdediging van Amerika vormde. Beide vragen werden door Knox bevestigend beantwoord. ENGELSCHE MILITAIREN IN EUROPEESCH TURKIJE. Istanboel, 1 Febr. (D.N3.) Van daag zijn in Istanboel twee Engel sche generaals en een admiraal aan gekomen voor de aangekondigde be zichtiging van Europeesch Turkije. Verder is hier aangekomen de Ame rikaansche kolonel Donavan, die naar Ankara doorreist. Politieke waarnemers hechten aan het verblijf van Engelsche officieren in Istan boel en aan de gelijktijdige aanwe zigheid van den afgezant van Roose velt bijzondere beteekenis.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1