AGENDA LAMSTE BERICHTEN EERSTE BI.AD Alkmaar, Maandag. NOODKEUKEN ALKMAAR. Geen medewerking voor een bezorgdienst. De leiding der Centrale keu ken te Alkmaar maakt bekend, dat haar ter oore is gekomen, dat van particuliere zijde ge tracht wordt een bezorgdienst van de maaltijden te organisee- ren. Zij acht het gewenscht te verklaren, dat zij van het voor nemen hiertoe geen kennis droeg, terwijl zij dit streven ook niet kan toejuichen en te vens niet voornemens is, op welke wijze ook, hieraan mede werking te verleenen. DE VEEVORDERING. De vee vordering begint steeds re gelmatig te verloopen. Ook heden werden weer een 200 runderen aan gevoerd. Het viel op, dat de kwaliteit belangrijk beter was dan in de vooraf gaande weken. Het schijnt, dat het aantal dunne koeien belangrijk verminderd is. DE COLLECTE WINTERHULP. De lijeteneollecle van Vrijdag en Zaterdag heeft 1423 opgebracht, dat is dus aanmerkelijk méér dan de laatste buscollecte. Collectanten en gevers verdienen allen lof voor hun medewerking aan dit resultaat. 8 OCTOBER REVUE GAAT ZES MAAL. De belangstelling voor de. 8-Oct. revue van de Bonte Spelers „La chen zonder bon" is zoo groot geweest, dat er zes avonden totaal uitverkocht zijn. De data zijn nu als volgt: Woensdag 5 Febr., Donderdag 6 Febr., Woensdag 12 Febr., Donder dag 13 Febr., Vrijdag 14 Febr. en Woensdag 19 Febr. Alle avonden worden gegeven in de Harmonie. De prop.-commissie van de 8 Oct.- vereeniging doet een dringend be roep op de leden om vooral tijdig aanwezig te zijn, zoodat in verband met de lengte der revue precies om 7 uur kan worden aangevangen. Ook wordt men verzocht geen moeite meer te doen voor plaatsen, aange zien alles geheel uitverkocht is. De medespelenden worden ver zocht op bovengenoemde avonden om half 6 aanwezig te zijn. VERLOTING DIERENBESCHERMING. De hoofdprijzen van deze verlo ting zijn gevallen op de nos, 1597, 1817, 2084, 4944 en 860. Voor de geheele rekkingslijst zie men elders in dit nummer. HONDJE GEVONDEN. Aan het bureau van politie zijn inlichtingen te bekomen omtrent een klein, bruin hondje, dat door één der ingezetenen is opgevangen. Het diertje heeft een halsbandje om. MUTATIES BIJ DE NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Met ingang van 6 Januari 1941 is de heer E. F. baron van Haersolte, hoofdinspecteur bij de Ned. Spoor wegen, chef van het beheer van het goederenmaterieel, vroeger te Alk maar, benoemd tot hoofdinspecteur, adjunctchef van dienst, chef van den stationsdienst. GERINGE AANVOER AAN DE VEILINGEN TE BROEK OP LANGEND IJK. Naar wij vernemen, is de aan voer in de afgeloopen week aan de veiling te Broek op Langendijk on voldoende geweest, zoodat men niet aan de voorgeschreven 8 pet. van den voorraad is toegekomen. Er werd. Zaterdagavond een beroep op de tuinders gedaan, in de komende week grootere hoeveelheden aan te voeren, aangezien anders tot stren gere maatregelen zou worden over gegaan. De tuinders zullen wel wat willen afleveren, verwachten wij, maar de vervoersmoeilijkheden zijn groot. Van Koedijk kan men heel moeilijk aan den Langendijk komen, terwijl ook het vervoer te water langs de Langendijker dorpen stil ligt. Men is nu geheel aangewezen op het ver voer per as en dan gaat het niet zoo vlot. Vandaag zal men beginnen met het ijs in de vaart open te hakken. Misschien kan er dan eenige verrui ming komen. Te Heerhugowaard wordt ook te weinig aangevoerd. Wanneer de tuin ders uit de Waard niet met méér kool aan de veiling komen, loopt men gevaar, dat het laden aan het station aldaar wordt stopgezet. Dat zou wel een tegenvaller zijn. De prijzen van de kool 2ijn, zooals te verwachten was, niet verhoogd. Alleen voor de toreekpesn Is een prijsverhooglng toegepast, nl. van 0.30 per 100 kg, waardoor deze op 3.90 per 100 kg is komen te staan, ARIS GROOT TE HEERHUGOWAARD. t Men schrijft ons uit Heerhugo waard: Toen nu ruim 3 'A jaar ge leden de heer Groot als gemeente opzichter ontslag vroeg wegens het bereiken van den 70-jarigen leeftijd, een gezond, opgewekt, joviaal man. met een open blozend gelaat, en hem dit werd verleend onder de aanbie ding van de gemeente-medaille van verdienste, vermoedden wel weini gen, dat de periode van rust, voor het grootste gedeelte gekluisterd aan een ziekbed dat tevens zijn doodsbed zou worden, zou moeten worden doorgebracht. Van totale rust was na het ver kregen ontslag echter geen sprake. Totale rust is thans verkregen, nadat met moeite de verschillende functies, die hij na zijn ontslag nog bleef waarnemen, hem als het ware uit de handen waren gewrongen. Deze geestelijk en physiek sterke mensch wilde van geen rusten weten, zoo lang het nog dag was, ofschoon de langzaam het gestel ondermijnende kwaal af en toe in duidelijke teeke ken sprak. Tot zoolang mogelijk bleef hij o.a zijn belangrijke portefeuille der „Ne derlanden van 1845" beheeren, die onder zijn toezicht, geschiktheid en onkreukbare trouw een band vorm de tusschen maatschappij en verze kerden, waaraan niet te tornen was. Nog kort geleden is het, dat hij ontslag vroeg als brandweercom mandant, een functie, waaraan hij met hart en ziel verknocht was. Niet dan gedwongen legde hij het vorig jaar de pen neer, die lange jaren in de boeken der woning- bouwvereeniging „Hugowaards Be lang" cijferreeks na cijferreeks had neergezet. Cijfers van die regelma tigheid, die het kenmerk zijn van den vakman-timmerman, die lijnen weet te teekenen in altijd dezelfde vaste verhoudignen en wiens oog die vaste lijnen op het papier al vóór zich ziet ook als ze er nog niet staan. Ook in andere boeken waren die zelfde cijfers te zien. Jaar na jaar. Ongekunstelde rechte duidelijke cij fers; ongekunsteld en recht als het karakter van den man, die ze neer schreef. We denken aan de protestantsche vereeniging tot ziekenhuisverpleging. Een vrij, onafhankelijk mensch is heengegaan. Sterk zijn de trekken op het gelaat. Ook nu nog, nadat na twee jaar „madderen" de groote om sluiting der eeuwigheid is gekomen, niet dan na feilen strijd als van man tegen man. In stillen eerbied staan we aan het doodsbed. Dan vallen ons tegen over den neef van den overledene plots de woorden van de lippen: .Westfries tot in den dood, 100 pet. Westfries". Zooals hij daar ligt, kon hij éen broer zijn van ds. Scher- merhorn. Het hooge voorhoofd, de krachtige kaken, de twee jukbeen deren, de knevel, de sterke kin. Bij zijn vijfentwintigjarig ambts- jubilum plaatsten we boven ons op stel de woorden: „Roodwangig, blauwoogig, blond- harig en stérk". „Forsch van gestalte en krachtig van hand" zouden we er nog bij kunnen voegen. Maar dat was toen Rust zacht Aris Groot, rust zacht gij, die zoovele feestelijkheden in onze gemeente organiseerde, rust zacht, gemeenschapsman in den bes ten zin van het woord, rust zacht gij, wien alle politiek gekonkel vreemd was, rust zacht gij, wien het kren kende en kwetsende woord niet over de lippen kwam, gij, die joviaal en vroolijk en hartelijk en opbeu rend kondt zijn, gul in geven en gul in daden, ook nog toen gijzelf ver moedelijk al lang diep in uw bin nenste voelde dat daar iets niet in orde was DE EERSTE GEBOUWEN IN DEN NOORDOOSTPOLDER. Aan den heer W. Uiterdijk, aan nemer te Wieringerwaard, is de bouw opgedragen van de eerste twee land- bouwschuren in den Noord-Oost polder. Bovendien heeft hij ook nog 15 boer derijen in de Wieringermeer aange- OPENING GROEPSHUIS N. S. B, TE BERGEN. De groep Bergen der N.S.B. heeft Zaterdagmiddag in tegenwoordig heid van den leider der N.S.B. ir. A. A. Mussert, het groepshuis aan de Karei de Grootelaan officieel in ge bruik genomen. Aan deze plechtig heid ging een bijeenkomst in de Rustende Jager vooraf. Bij zijn aan komst werd de leider verwelkomd door den leider van den kring Alk maar, mr. ir. N. J. van Leeuwen, in wiens gezelschap hij de afdeelingen Alkmaar der W.A. en N.J.S. inspec teerde, die op het terras stonden op gesteld. De openstelling van het groepshuis werd door den leider persoonlijk verricht. Na afloop van da plechtigheid, welke werd besla te» mat het gingen van het „Wien Neertands bloed", bleef men in de Rustende Jager nog eenigen tijd bij een. Bioscopen, City-theater, 7.15 uur, hoofdnum mer Lajla (rom. natuurfilm); hoofd rollen Aino Taube en Ake Ohberg. Toegang boven 14 jaar. (Wederom geprolongeerd). Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-theater, 7 uur, hoofdnum mer Schaduwen der duisternis (rom.- sens.); hoofdrollen Rudolf Fernau, Reinholt Bernt, Christine Grabe e.a. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Harmonie-theater, 7.15 uur, hoofd nummer Brigadier Schwenke (rom.- sens.); hoofdrollen Gustav Fröhlich, Sybille Schmitz, Marianne Hoppe en Walter Steinbeck. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Woensdagav. en Donderdagavond geen voorstelling. Roxy-theater, 7.15 uur, hoofdnum mer De Spooktrein (Nederl. sens, film); hoofdrollen Jan Musch, Fien- tje de la Mar, Louis Borel e.a. Toe gang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Maandag 3 Februari. 4 uur, gecostumeerd ijsfeest op de Oudegracht bij de Zilverstraat, van wege de B.IJ.C. RADIO-CABARET-REVUE. Men vraagt en wij draaien. Onder leiding van Frans Nienhuys werd gisteravond in het Gulden Vlies een radio-televisie-revue gegeven onder den titel: Men vraagt en wij draaien. De belangstelling voor deze cabaret-revue was zeer groot: de zaal was bijna gehèel bezet. De aan wezigen hebben zich met het bonte programma uitstekend geamuseeid. De leider opende het programma, stelde de diverse medewerkenden aan het publiek voor en verzocht de aanweziggn zich voor te stellen een studio-opvoering bij te wonen, waar bij men de uitvoerenden niet alleen hoorde, maar ook zag: dus televisie. Hans Caspers, een zanger, die over een licht aansprekend tenorgeluid beschikt, zong met- veel succes eenige mooie Spaansche en Italiaansche liedjes, o.a. Amapola, Princessita, Napolitaansche serenade en Ich f>in nur ein armer Wandergesel. Hij werd daarbij begeleid door Nel Nienhuijs, die den geheelen avond voor een goede begeleiding zorgde en in en kele sketches meespeelde. Maloïtz leverde eenige verrassen de expirimenten als telepaat. Dat met het bankbiljet "slaagde prachtig. Het zoeken zonder contact naar de verstopte speld bleek moeilijk, doch gelukte best, toen de juiste geleider werd gevonden. Na de pauze hoorde men hem als Don Almerio den tenor zanger en zijn nummers verwierven een daverend applaus. De cabarettiere Rita Ross maakte een gunstigen indruk met Het lied van den gondelier, Ik wil niet trou wen en het refreinlied Doe maar ge woon, dat spontaan door de aan wezigen werd meegezongen. Na de pau-ze hoorden we nog De droom van een kellnerin en een aardig lied voor de heëren. Het publiek beloonde haar met een gul applaus. Frans Nienhuijs trad niet alleen op als conférencier en als voordrager van de monoloog Het Schoonste, maar speelde ook als geroutineerd acteur in de éénacters: Manus weet het beter (met Maloïtz en Nol Na- barro) en De dubbele «itzending. In de „Vergeetachtige vrouw" zag men Ned Nienhuijs en Nabarro, terwijl aan 't slot de éénacter „De dubbel ganger" met veel succes werd ge speeld door Nel en Frans Nienhuijs. Het publiek toonde door gul ap plaus zijn voldoening over het ge- fccdene. NUTSSPAARBANK TE ALKMAAR. Maandbericht Januari 1941. In den loop der maand Januari werd op de spaarbankboekjes inge legd 192.855,11 en terugbetaald t 212.196,52. Het aan de inleggers verschul digde kapitaal bedraagt thans 3.403.175,19, Het aantal in den loop van Januari nieuw uitgegeven boekjes bedraagt 76. Ingetrokken werden 86 boekjes. Het aantal in omloop zijnde boekjes bedraagt thans 13948. Van dit aantal behcoren 9101 aan personen of instellingen te Alkmaar gevestigd; 2965 aan personen elders woonachtig en 1892 aan schoolspaar- ders. Onder de in Januari uitgereikte nieuwe boekjes zijn begrepen 3 boekjes voor jonggeborenen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank een eersten inleg van f 1. De lediging in den loop der maand Januari van 238 spaarbusjes leverde een bedrag van 3062,28 aan kleine besparingen op. AFSCHAFFING TONNEN- PRIVATEN.' Bij raadsbesluit van 24 Oct-ober 1940, nr. 24, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten bij besluit van 11 December j.l. nr. 188, is een wijziging der bouwverordening der gemeente Alkmaar tot stand ge komen, welke voor de algemeene hygiëne van groote beteekenis is. De raad besloot daarbij n.l. tot afschaffing vaan de tonnemprivaten en verbond daaraan een ruime tijdsbepaling, waarbinnen de eigenaren van bewoonde gebouwen verplicht zijn de tonnenprivaten te vervangen door waterclosets. Men weet, hoe tot dusver de situatie is. Bij nieuwbouw moet het gebouwde perceel op de rioleering worden aangesloten, evenals bij verbouw, wanneer het betrokken perceelsgedeelte daarin is begrepen. Ondanks deze voorschriften zijn nog bijna de helft van de perceelen in Alkmaar (4000 van de p-lm. 9000) van tonnenprivaten voorzien. Tengevolge van het raadsbesluit zal thans na verloop van tien jaar aan dezen toestand een einde zijn gemaakt. Het spreekt vanzelf, dat de -gemeente erop rekent, dat de eigenaren medewerken om dezen maatregel door te voeren. Hoewel dit bjj de tegenwoordige materiaal- schaarschte moeilijkheden kan ver oorzaken, staat daar tegenover, dat men voor deze veranderingen, voorzooveel arbeiderswoningen be treft, op 'het Rijk en de gemeente een beroep kan doen voor het ver krijgen van een premie overeen komstig de rijkspremieregeling. Inlichtingen worden verstrekt door den directeur van het bouw en woningtoezicht. VOOR HOUDERS VAN SIERDUIVEN. De commissaris van politie brengt het volgende ter kennis van belang hebbenden De verplichting van postduiven- houders tot het registreeren van hun duiven door het aanleggen van hoklijsten werd door den secretaris generaal van het departement van b-innenlandsche zaken nadien ook opgelegd aan houders van sierdui ven, waarbij voor kroppers, pauw staarten raadsheeren, tuimelaars met sokken en slerakers een uitzon dering werd gemaakt. Deze laatste soorten van sierduiven behoefden tot nu toe niet te worden gere gisseerd. Deze uitzondering is thans komen te vervallen, zoodat alle sierduiven middels hoklijsten moeten- worden geregistreerd. Tot deskundige op het gebied van sierduiven is aangesteld de heer C. A. M. Spruyt, secretaris van den „Nederlandsche Bond van sier- duivenvereenigingen", van Bever- nin-glaan 36 te Gouda. Opgaven ter registratie en verzoeken om inlich tingen daaromtrent: zijn mitsdien tot hem te richten. De voor onge- ringde sierduiven verplicht gestelde sluitringen worden door den heer Spruyt verstrekt. Ten slótte wordt medegedeeld, dat alle sierduiven, broed 1941, voorzien moeten worden van een door d-e commissie ter behartiging der belangen van Nederlandsche postduiven-houders te erkennen- spe- o-ialen rin-g. Omtrent het opschrift van dezen, voor het geheele land geldenden ring is nog overleg gaan de. Hieromtrent: zullen nog nadere mededeelingen gedaan worden. Het houden van sierduiven, broed 1941, met niet erkende ringen- is ver boden. H. Leesberg, R.K., ass. huish., van Wilhelminalaan 11, naar 's-Graven- hage. N. P. G. van Stralen, R.K., monteur chauffeur, en echtgenoote, van Hoeverk'ade 8a, naar Zuilen. J. H. Hofmeijer, R.K., dienstbode, van Kennemersingel 2, naar Schoorl. A. Spel, R.K., koopman, en gezin, le Kanaalstraat 4, van Hoorn. A. de Goede, R.K., landbouwersknechrt, van Westerweg 72, naar Ilpendam. R. Stavinga, geen, kellner, van Langestraat 70, naar Bergen. J. Gorissen, N.H., verpleegster, van Wilhelminalaan 11, naar Utrecht. E. Schut, geen, leerl. verpleegster, van Wilhelminalaan 11, naar Ha- zerswoude. J. Waslander, geen, serg. monteur K.M., en gezin, van Stationstraat 77, naar Bergen. J. H. van Rijn, geen, leerl. verpleegster, van Comansstraat 25, naar Bever wijk. G. M. de Haas, R.K., dienst bode, van van Everdingenstraat 18, naar Haarlem. L. Kunst, R.K., dienstbode, van Emmastraat 12, naar Haarlem. Een étalage 7 Oaf la bestl Maar d' advertentie do el de ree Ongecorrigeerd. INGEKOMEN PERSONEN. A. WentelGouma, N.H., z.b., Overdiepad 30, van Anna Paulowna. W. Zijlstra, N.H., dienstbode, Wes terweg 92, van 's-Gravenhage. A. van den Heuvel, geen, dienstbode, Spoorstraat 35, van Den Helder. H. B. M. Kemp, R.K., kapster, Kraan- buurt 8, van Bussum. I. Smal, dienstbode, Wagenmakersstraat 5, van Hoorn. A. Reidsma, N.H., dienstbode, Emmastraat 17, van Schoorl. M. Voorthuijsen, geen, z.b., Emmastraat 69, van Maastricht M. TiemejjerEkkes, z.b., Sta tionsstraat 18, van Koog aan de Zaan. J. Chr. Guit, R.K., Lamoraalstraat 6, van 's-Gravenhage. G. J. Hal man, R.K., z.b., Raaksje 4, van Grave. J. Remijnse, L.d.H., dienstbode, Visscherslaan 14, van Renkum. J. Groot, R.K., kantoorbediende, Kreb- besteeg 4, van Amsterdam. C. Kroon, N.H., z.b., Laat 2, van Zaandam. F. de Boer, N.H., z.b., Veerstraat 1, van St. Pancras. K. E. Grandia, geen, hoofdconduc teur N.S., en echtgenoote, en kinde ren, Wollebrandtstraat 10, van Den Helder. F. Grunwald, N.I., gros sier in levensmiddelen, en echtge noote, en kinderen, Kennemerpark 12, van Den Helder. E. G. Groen veld, N.H., dienstbode, Papiermo lenstraat 4, van St. Maarten. K. J. C. Boekei, N.H., los arbeider, van Leeuwenhoekstraat 90, van Heiloo. H. Snaterse, N.H., instrument maker P.T.T., en echtgenoote, Schoutenstraat 20a, van Den Hel der. J. H. Consemulderde Kok, N-H., Jan van Scorelkade 70, van Amsterdam. Jac. Gouwentak, N.H., wissellooper, en echgenoote, en kind, Reekerstraat 53, van Haar lem. F. P. Heiblom, R.K., muzi kant, Oudegracht 30, van Den Hel der. H. G. Lutgerink, R.K., z.b., en echtgenoote, en kinderen, Ro zenstraat 23, van Haarlem. F. Be- kema, R.K., chauffeur, Spoorstraat 62a, van Enkhuizen. VERTROKKEN PERSONEN. KL W. R-othaar, E.L., tandtechinker, van Font. Verschuirstraat 18. - R. P. Rab, geen, ass. mach. gr. vaart, van Nieuwpoortslaan 48, naar Hei loo. A. van Diepen, R,K„ dienst bode, van van Everdingenstraat 18, naar Obdam. F. Overhand, N.H., rijksveldwachter, en gezin, van Roe mer Visscherstraat 0, naar Amster dam, J. van der Zee, NJL, winkel chef, en echtgenoote, van Nie. Baets- kade 54, naar Leeuwarderadeel. A. Koning, geen, dienstbode, Ly- i ceumstraat 58 naar Koedijk, r— C. M. FELLE UITSLAANDE BRAND TE DEN HAAG. Vier kleine kinderen met groote moeite gered. Gisteravond werd te Den Haag brand ontdekt in een perceel aan de Trooststraat 181, alus de Crt. De eerste étage, waar de brand werd ontdekt, is bewoond door de familie Buurman, bestaande uit man, vrouw en vier kleine kinderen, van wie de oudste vier jaar, de jongste zeven maanden is. Het echtpaar Buurman was gisteravond naar fa milie op visite gegaan en had de vier kinderen zonder toezicht ach tergelaten. De benedenburen ont dekten den brand. De politie en de brandweer werden gealarmeerd en een der brandweerlieden holde naar boven met een breekijzer in de hand, omdat het gerucht ging, dat er boven vier kinderen waren. Met groote kracht kon hij de voordeur fcrceeren en binnenkomen. De vlam men en de rook sloegen hem even wel tegemoet, zoodat hij zich slechts tastend een weg naar de slaapka mer kon banen. Hier waren drie kleine kinderen van 4, 3 en 2>j jaar. Het jongste kind van 7 maan den lag in een wieg in de voorka mer. De moedige brandweerman wist drie kinderen te redden. Geen van hen had letsel opgeloopen. Het moeilijkste was de redding van de baby in de voorkamer. Hier woedde de brand namelijk op zijn felst en slechts na veel moeite kon het kind door den brandweerman worden gered. Het kind had inmid dels reeds brandwonden aan het hoofd opgeloopen. Na deze redding kon de brand op de eerste étage spoedig worden gebluscht. De vlammen waren echter reeds naar de tweede étage overgeslagen, waar de bewoners evenmin thuis bleken te zijn. De voorkamer en de achterkamer brandden uit. De wnd. hoofdcommissaris, die bij den brand aanwezig was, heeft de ouders van de vier kleine kinderen onderhouden over de lichtvaardige wijze, waarop zij hun spruiten zon der bewaking hadden achtergelaten AMERIKA. JAPAN EN DE OORLOG. Tokio, 3 Febr. (Domei). „Japan heeft geenerlei voornemen om den Vereen igden Staten den oorlog op te dringen. Het zou echter een meesterlijke strategische prestatie zijn van den kant van de spilmo- gendheden, wanneer de Vereenigde Staten eigener beweging den oorlog in den Stillen Oceaan zouden ont ketenen", schrijft schout bij nacht Sekine ,de vroegere chef van het thans opgeheven bureau voor de inlichtingen van het departement van marine, en poepulair schrijver over vlootaangelegenheden. Vereenigde Staten den oorlog op In een artikel in de Hotsji Sjim- boen schrijft de met pensioen zijnde schout bij nacht, dat de Vereenigde Staten niet bekwaam zijn een oorlog op twee fronten te voeren, d.w.z. vol ledige hulp aan Groot-Brittannië te verleenen en oorlog te voeren met Japan, zulks op grond van: 1. On voldoende industrieel vermogen, 2. onvoldoende vlootsterkte, 3. moge lijke langdurigheid van een oorlog met Japan, wanneer die thans zou beginnen. Sekine schrijft te gelooven, dat de marineserkte van Amerika bestaat uit 15 slagschepen, 6 vliegtuigmoe derschepen, 18 zware kruisers, 17 lichte kruisers, 80 torpedobootjagers en 34 duikbooten. Een oorlog in den Stillen Oceaan zou onder deze om standigheden een slepende aangele genheid worden, aldus Sekine, zoo als ook is voorspeld door admiraal Stirling, omdat de vloot der Ver- eöügde Staten buiten de Westkust van Amerika zou blijven of wel zou binnenloopen in Singapore. Ifta Ha waï cn de Australische wateren. Voorts zou een uitbreken van vij andelijkheden in den Stillen Oceaan de Vereenigde Staten dwingen de hulpverleening aan Groot Brittanje te staken met het gevolg, dat dit stellig zou ineensorten onder de aanvallen van Duitschland. Op grond van deze overwegingen twijfelt Sekine er sterk aan, dat de Vereenigde Staten een oorlog in den Stillen Oceaan zullen beginnen. HEVIGE GEVECHTEN BIJ AGORDAT. Eergens in Italië, 3 Febr. (Stefani). Het 241te weermachtbericht luidt: Aan het Grieksche front activiteit van onze patrouilles en optreden van de artillerie van weers zijden. Onze vliegtuigen hebben troepenconcentraties gebombardeerd. In N o o r d-A f rika hebben onze vliegtuigen met succes uit gemecha niseerde strijdmiddelen bestaande Britsche colonnes gebombardeerd. In Oost-Afrika zijn ook gis« teren weder verwoede gevechten ge leverd in de zönes van Agordat en Barentoe. Onze luchtmacht is met een bewonderingswaardige bezieling voortdurend in actie geweest. Van het Westen komende vlieg tuigen hebben boven Sardinië ge vlogen, en zonder eenig succes bom men en twee torpedo's geworpen op den dijk van de Tirso. Andere bom men kwamen in het open veld te recht, zonder dat slachtoffers vielen of schade werd aangericht. Een vijandelijk vliegtuig werd door het luchtafweergeschut getroffen en moest dalen. De bemanning is krijgs gevangen gemaakt. Een Engelsch vliegtuig van het type Spitfire is in de nabijheid van Viarreggio neerge stort. De bestuurder is gevangen genomen. NED.-INDIE WERKT NIET MEE AAN EEN NIEUWE ORDE IN OOST-AZIE. Tokio, 2 Febr. (D.N.B.) De Japan- sche pers wijdt veel aandacht aan een bericht uit Londen, volgens het welk de daar zetelende Nederland sche regeering haar gezant te Tokio, generaal Pabst, instructie heeft ge geven, de Japansche regeering ervan in kennis te stellen, dat de Neder landsche regeering weigert, aan de nieuwe orde in Oost-Azië onder Ja pansche leiding mee te werken. De bigden wijzen erop, dat over deze aangelegenheid nog niets offi cieel bekend geworden is. Deson danks is het niets nieuws, zoo schrijft de Tokio Asahi Sjimboen, wanneer de thans onder invloed van Engeland staande Nederlandsche re geering te Londen een dergelijk standpunt inneemt. De Yomioeri Sjimboen wijst er in dit verband op, dat het streven van Japan naar een Oost-Aziatische leefruimte voor het geheele Oost-Aziatische ras een kwestie van leven of dood is. Mandsjoekwo, China, Thailand en Fransch-Indochina hebben zich reeds tot medewerking bereid verklaard. Slechts Ned.-Indië weigert Zijn me dewerking. Deze houding van Ned.- Indië is, naar het Japansche blad verklaart, zonder twijfel het gevolg van de kuiperijen van Engeland en de Ver. Staten. Zou Ned.-Indië in zijn van weinig begrip getuigende houding volharden, dan loopt het gevaar, als buiten de gemeenschap pelijke leefruimte staande, door de volken van Oost-Azië te worden aangevallen. In de nota, die de Nederlandsche gezant te Tokio aan de Japansche regeering heeft overhandigd, ver klaart de Nederlandsche regeering, „het denkbeeld, dat Ned.-Indië zou worden ingeschakeld in de nieuwe orde in Oost-Azië onder leiding van eenige mogendheid, welke ook" te verwerpen. De Japan'sche regeering heeft te Tokio tot dusver er nog niet offi cieel kennis van gekregen, aldus Domei. Welingelichte kringen zijn echter van oordeel, dat Japan zulle een stap voor kennisgeving zal aan nemen, aangezien algemeen beken .1 is, dat de naar Londen uitgeweken Nederlandsche regeering, die prac- tisch onder Britsche voogdij staat, een dergelijke meening is toegedaan. Bedoelde kringen zijn van meening, dat de Japansche politiek van ver sterking der economische banden met Ned.-Indië als onderdeel van het programma, dat op het schep pen van een Oost-Aziatisch gebied van gemeenschappelijke welvaatt is gericht, door zulk een stap niet be ïnvloed zal worden.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 2