DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. OFFICIEEL RAPPORT OYER DEN R0EMEENSCHEN OPSTAND. voor Mobilisatie der Sowjet-jeugd industrie en transport. Japan en Nederlandsch- Indië. Benoeming commissa rissen der provincie. Oorlogsschip opereerde in overzeesche wateren. Dezer dagen beslissing te Vichy? VERDU 1ST ERIN GS- T1JDEN van 18.33 tot 9,14. DISTRIBUTIE-NIEUWS BONAANWIJZING. Burger betrad militair terrein. ALKMAARSCHE COURANT. Deza Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaal voor Alkmaar 2. franco door he* gebeele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. 143e Jaargang No. 30. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1-25, elke regel meer 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Twee bladen. Woensdag 5 Februari 1941 "W~ Woelige dagen in Boekarest. Wat van 20-23 Jan. gebeurde. Boekarest, 5 Febr. (D.N.B.) Een officieele uiteenzetting van een deel der gebeurtenissen van 20 tot 23 Januari is Dinsdagavond door de dagbladen van Boekarest gepubli ceerd. Als inleiding wordt opgemerkt dat de publicatie geschiedt, opdat het .toemeensche volk zich zelf een oor deel zal vormen over de „niet te kwalificeeren handelingen" van elementen, die niets gemeen hebben met het streven en de idealen van net Roemeensche volk en die land en natie voor de bevrediging van hun ipersoonlijke eerzucht met misdadige gewetenloosheid aan den rand van den afgrond hebben gebracht. In de officieele uiteenzetting wordt dan gezegd: Straatbetoogingen. Maandag 20 Januari, des middags, .verden in Boekarest legionnaire oiraatbetoogingen gehouden, waarbij geprotesteerd werd tegen de door oen leider van den, staat, generaal Antonescu, bevolen afzetting van den minister van binnenlandsch"è zaken, generaal Petrovicescu, en van den directeur-generaal der staatspolitie, Ghyka, terwijl de verwijdering van eenige regeeringsleden werd geëischt .vegens onbekwaamheid, lidmaatschap van de vrijmetselarij, of bescherming van vrijmetselaars en Joden. Betoo- gers juichten voor Horia Sima en den leider van den staat. Aangezien de betooging rustig verliep en de deel nemers uiteen gingen, was er voor het gezag geen aanleiding om in te grijpen. Deze betooging echter vorm de het eersie teeken van de komende gebeurtenissen. In de provincie was men, naar uit later in Boekarest ontvangen berichten bekend werd, op dien Maandag reeds overgegaan tot opstand tegen de overheid. In verschillende steden bezetten de iegionnairen belangrijke openbare gebouwen, zooals politiebureaux, dis trictsprefecturen, telefoonkantoren, en plunderden wapenopslagplaatsen cm zich te bewapenen. Daden van rebellie. Dinsdagochtend 21 Januari kwam het tot de eerste, daden van rebellie in Boekarest. De door den leider van den staat afgezette prefect van politie te Boekarest, Mironovici, weigerde zijn functie over te dragen aan zijn opvolger, een generaal. Het leger had reeds moeten in grijpen. Tegen den middag bezetten ae legionnairs de naast het gebouw van den ministerpresident gelegen politiekazerne, zetten de officieren gevangen en voorzagen zich van wa pens. Officieren, die voor onderhan delingen naar de kazerne werden gezonden, werden door de rebellen eveneens in arrest genomen. Drie pantserwagens van de weer macht, die naar het gebouw van den ministerpresident waren ontboden, en die overeenkomstig vroegere in structies zonder in kennis te zijn van den feitelijken toestand het binnen plein van de politiekazerne opre den, werden door de legionnairs aangevallen. Een der wagens werd door hen veroverd, de beide andere wisten weer de straat te bereiken en kozen een positie voor de kazernes. Sommaties cm de kazerne over te geven werden afgewezen, waarbij verklaard werd dat dit alleen op bevel van Hori Sima zou gebeuren Teneinde bloedvergieten te ver mijden, gaf gene'aal Antonescu den in de politiekazerne ingesloten rebel len tot den volgenden dag 12 uur bedenktijd. Dinsdagavond was Boe karest in hoofdzaak in handen van de rebellen, die behalve de genoem de politiekazerne de prefectuur van politie, den zetel der legionnaire be weging met de omliggende villa- buurt, verschillende andere gebou wen der bewegir.g, commissariaten van politie en benzineopslagplaatsen bezet hielden, en. die den omroep zender in handen hadden, waardoor twee oproepen van generaal Anto nescu niet ter kennis van de bevol king kwamen, terwijl de rebellen van hun kant het publiek door radio berichten op een dwaalspoor brach ten. Een bestorming van den zender zou mogelijk zijn geweest, maar bleef achterwege, aangezien men vreesde, dat de rebellen dan de tech nische insta Jat ics van den zender zouden vernielen. In Boekarest waren alleen de ka zernes, stations, ministeries en het telefoonkantoor niet in handen van de rebellen. Het gebouw van den mi nisterpresident werd in groote omge ving door het .eger in een vesting' veranderd. Pogingen der rebellen om naar het gebouw op te dringen, wer den gemakkelijk afgeslagen. Pogroms. De opstandelingen gingen tegelijkertijd over tot exces sen. Vooral in de Joden buurt van Boekarest kwam het tot werkelijke pogroms. In den nacht van Dinsdag op Woensdag trachtten de opstandelin gen door delegaties druk uit te oefe nen op den generaal, maar zonder resultaat. Woensdag 22 Januari, 's Middags gaf generaal Antonescu toen het leger bevel het normale leven in Boekarest te herstellen. Nog in den loop van den dag moesten de politie kazerne en de in de nabijheid gele gen zetel van de legionnaire bewe ging ontruimd worden, waarop op Donderdag 23 Januari de tegenstand der rebellen in het overige deel der stad moest worden gebroken. De aanval van het leger op de po litiekazerne naast het gebouw van den ministerpresident, welke Woens dag om 12 uur begon, duurde tot 14 uur 30. Hij leidde tot het doel. De zevenhonderd rebellen gaven zien over, een deel werd gearresteerd. De overigen konden vrij huiswaarts kee- ren. ENGELSCHE PATROUILLE- BOOTEN TOT ZINKEN GEBRACHT. Stockholm, 4 Febr. (D.N.B.) De Engelsche admiraliteit heeft van avond bekend gemaakt, dat de Engelsche patrouillevaartuigen Re- lonzo en Ludalady tot zinken ge bracht zijn. Bij de Ludalady zijn geen menschenlevens te bereuren. De naaste verwanten van de slacht offers van de Relonzo zijn verwit tigd. Arbeidsproblemen in de Sowjet-Unie. (Speciale correspondentie) II HELSINKI, einde Januari. In. verband met het tekort aan geschoolde arbeidskrachten in de Sowjet-Unie zullen telkenjare ongeveer één millioen jongeren van beiderlei sekse zoowel in de steden als in de plattelands-districten tot reserve-vakarbeiders worden opgeleid. Mede ter bevordering van het vakonderwijs door uitbreiding van het aantal vakscholen over het geheele land is een „algemeene raad voor de arbeidsreserves der Sowjet-Unie" ingesteld. Gebrek aan geschoolde krachten. Op het 18de Al-Russische partij congres had men het besluit geno men, om tijdens het derde, thans loopende, „pjatiletka" (vijfjaren plan) uitgebreider vakonderwijs voor de Sow jet jeugd mogelijk te maken. Men wilde voor alles de beschikking hebben over werkelijk geschoolde arbeidskrachten ten be hoeve van de industrie en het ver voerswezen. Ook werd et aan her innerd, dat Stalin reeds tijdens een economische bijeenkomst in 1931 betoogd had, dat sedert de likwi- deering der werkloosheid in Sowjet-Rusland alle arbeid zoo stipt mogelijk geregeld diende te worden. In het bijzonder stond de vooropleiding der jonge arbeiders op den voorgrond. Het tijdens dit congres genomen besluit kon even wel niet aanstonds worden verwe zenlijkt. Nadeelig op het industria- liseeringsproces van Let land bleek de slechte verdeeling der geschool de arbeidskrachten over de ver schillende bedrijven en industrie centra tx_ hebben ingewerkt. Nieuwe voorschriften bleken noodzakelijk te zijn. Zij behelsden o.m. de vorming van geschoolde reserve-arbeiders voor de naaste Ineke Een millioen jonge ar- idei; aibeidsiere jaar zal elk jaar in aanmerking moeten komen voor het volgen van het onderricht op speciale vakscho len. Hiermede zouden niet alleen de verschillende takken van industrie gebaat zijn, doch ook het vervoers wezen, dat in het uitgestrekte Sowjetrijk met zijn kolossale af standen uiteraard een bijzonder be langrijke factor beteekent. Hun leeftijd bedraagt twee jaar voor de speciael geschooide vakar beiders en een half jaar voor de overigen. In de steden is het de taak der plaatselijke raden, om met in achtneming der van staatswege ge geven voorschriften de scholieren uit te kiezen, die voor het volgen van dit vakonderwijs geschikt wor den geacht. Op het platteland daar entegen is de keuze overgelaten aan ae leiders der kolchozbedrijven. Niet meer dan 2 van de daar werkende boerenknechts kan even wel in aanmerking komen. Alle leerlingen der vakscholen worden geacht in algemeene mobilisatie te staan ten behoeve van de Russische industrie en het vervoer. Zij moeten zich verplichten vier jaar in een bepaald bedrijf te werken. Gedu rende dien tijd zijn de jongemannen vrijgesteld van militaire dienst plicht. Er zal hun een gelijk loon worden uitgekeerd als de volwassen arbeiders ontvangen. Ter controle van een en ander is van 1417 een „algemeene raad voor de ar beidsreserves der Sowjet-Unie" ge vormd. Deze is samengesteld uit vertegenwoordigers der locale ra den in de verschillende raden-repu- bliken en autonome gebieden zoo mede van bepaalde bestuursorga nen in Moskou, Leningrad en andere jroote steden. Het is de taak van dezen alge- rneenen raad, de arbeidsreserves zoo gelijkelijk en doelmatig mogelijk over het gansche g. bied der Sowjet-Unie te verdeelen. Voorts zullen zijn leden belast zijn met het toezicht op het vakonderwijs, dat zooveel doenlijk geperfectioneerd dient te worden. Tenslotte zullen zij moeten bepalen in welke steden en piattelandsdistricten nieuwe vak' scholen behooren te worden opge richt. Voor deze aangelegenheid is een post van één milliard roebel op de begrooting uitgetrokken. Tpt op persten leider van den algemeenen raad voor de arbeidsreserves in de Sowjet-Unie is commissaris Móska low benoemd. In November jl. is een aanvan, gemaakt met de aangifte der leer lingen voor de vakscholen. Tot aan het begin van dit jaar kan het aan tal vakscholieren, dat zich aan- melde, op 600.000 worden geschat In het district Leningrad meldden zich 77.000 leerlingen aan, in het district Moskou 75.000, in Kiew en omgeving 11.000. In de Finsch- Karelische raden-republiek 2200 Ter aanvulling van het aantal vak- scholieren heeft men echter een grooter contingent leerlingen uit andere deel-en des lands naar deze nieuwe radenrepubliek gestuurd. Het voortschrijdende proces der industrialiseering heeft een ver scherping der arbeidsdiscipline ge vorderd. Daarnaast wordt uitdruk kelijk gewezen op de noodzakelijk heid van Vorming van goed ge schoolde arbeidskrachten ,.in dienst van de industrie en het vervoer wezen, welker beteekenis ook voor de verdediging van het rijk enorm is". Zoo wordt eenparig geoordeeld in de Sowjetpers, die zich den laat sten tijd uitvoerig heeft bezig ge houden met de arbeidsproblemen in het Russische Rijk. Tokio's houding i, a.v. de Nederlandsche regeering. Tokio, 4 Febr. (Domi). Op vra gen van buitenlandsche dagblad correspondenten te Tokio heeft hedenochtend de woordvoerder van het bureau vöor de inlichtingen, Isjii, geantwoord, dat de Japansche autoriteiten weinig belang hechten aan de stappen, die gedaan zijn door de Nederlandsche regeering e Londen. De woordvoerder zeide, dat Ohasji, de viceminister van buiten landsche zaken, de stappen, die op 31 Januari zijn gedaan door den Nederlandschen gezant te Tokio, generaal J. C. Pabst, en waarbij hij mededeeling deed van het verzet zijner regeering tegen een betrek ken van Nederlai.dsch-Irdië in een nieuwe orde in Oost-Azië. „niet zoo ernstig opnam". Op de vraag, of Ohasji geweigerd heeft de Nederlandsche regeering te Londen te erkennen, antwoordde de woordvoerder: „Ik kan niet zeg gen, dat hij dit bepaald gedaan heeft". Toen de journalisten hierop aan drongen op een opheldering der verklaring, zeid Isjii, dat de Ja pansche regeering „rechtens" de regeering van koningin Wilhelmina rkent, maar „in de practijk staat de zaak anders". Hieraan voegde Isjii nog toe, dat Japan onderhan delt met het bestuur van Neder- landsch-Indië in aangelegenheden, die op Indië betrekking hebben. Ohasji heeft een houding aangeno men, welke „bijna te kennen gaf", dat hij de Nederlandsche regeering te Londen als onbevoegd beschouw de om Nederlandsch-Indische pro blemen te behandelen. De reactie van Batavia. Uit Batavia meldt Domei: J. H. Ritman, de woordvoerder van het bestuur van Neder- landsch-ïndië, heeft de waar schuwing uitgesproken, dat een voortzetting van de Japansch Nederlandsch Indische confe rentie te Batavia „moeilijk zou zijn", tenzij opheldering zal zijn verkregen omtrent de redenen voor het verwerpen van de Nederlandsche démarche van 31 Januari door den Japanschen vice-minister van buitenland sche zaken. De heer Ritman legde deze ver klaring af tegenover Japansche correspondenten tijdens de weke- lijksche conferentie. Hij zeide nog. dat het Nederlandsch-Indische be stuur officieele inlichtingen uit Tokio afwacht, waarbij hij te ken nen gaf, dat het bestuur bereid is ae besprekingen voort te zetten wanneer de politieke houding van Japan duidelijk is gemaakt. Voor Noorholland Mr. A. J. Backer. 's-Gravenhage, 5 Febr. De rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied heeft ais opvolger van den onlangs overleden commissaris van Noord-Holland mr. dr. A. baron Röell, benoemd mr. A. 3. Backer, chef van het kabinet en afdeelingschef van het com missariaat in Noord-Holland. Voorts heeft de rijkscommis saris voor het bezette Neder landsche gebied de commissaris van de provincie Utrecht, jhr. mr. dr. L. H. N. Bosch Ridder van Rosenthal en de commissaris der provincie Limburg mr. dr. W. G. A. van Sonsbeeck eervol gepensionneerd en in hun plaats benoemd ir. F. E. M 1 1 e r tot commissaris van de provincie Utrecht en M. V. E. H. J. M. graaf de Marchant et d'A nsembourg tot com missaris voor de provincie Lim burg. Mr. Backer is Groninger van ge- bo:orte, studeerde aan de universiteit aldaar, was na zijn promotie aan de secretarie te Groningen werkzaam, waar hij zich in de gemeente-admi nistratie bekwaamde en sinds 1 April 1930 administrateur van de Provin ciale Griffie te Haarlem. Voor N.H. was hij bovendien aangesteld als pro vinciaal directeur van Winterhulp. Het Duitsche weermachts- bericht. Berlijn, 4 Febr. (D.N.B.) Het op perbevel der weermacht deelt mede Een oorlogsschip heeft bij opera ties in overzeesche wateren 29.000 brt. aan vijandelijke koopvaardij tonnage tot zinken gebracht. Een duikboot meldt, dat zij twee gewa pende vijandelijke koopvaardijsche pen van 11.000 brt. in totaal tot zin ken heeft gebracht. Gevechtsvliegtuigen hebben den 3den Febr. strategische doelen rond Londen en in Z.O.-Engeland met succes aangevallen. Bij Maidstone hebben bommen van zwaar kaliber een fabrieksinstallatie getroffen. Op- verscheidene vliegvelden werden hangars, gebouwen en een groot aantal vliegtuigen vernield. Een duikbommenwerper heeft voor Ramsgate een koopvaardijschip van 3000 brt. door voltreffers van bom men tot zinken gebracht. Het leg gen van mijnen voor Britsche ha vens werd voortgezet. In den afgeloopen nacht heeft de luchtmacht met goed gevolg vlieg velden en strategische doelen :n Oost-Engeland aangevallen. De vijand is het Duitsche rijksge bied niet binnengevlogen. Drie eigen vliegtuigen worden vermist. Luchtactie van gister. New-York, 4 Febr. (D.N.B) On danks ongunstige weersomstandig heden heeft het Duitsche luchtwa- pen, naar Associated Press uit Lon den meldt, aanvallen ondernomen op vier gebieden in Engeland, n.l. East Anglia, de Midlands, Z.W.-En- geland en Wales. Het D.N.B. meldt, dat in een ge meenschappelijk communiqué van het Engelsche ministerie van lucht vaart en van het ministerie voor bin- nenlandsche veiligheid o.a. wordt gezegd, dat een Duitsch vliegtuig boven een stad aan de Engelsche oostkust bommen heeft neergewor pen, waardoor huizen, alsmede gas-, water- en electrische leidingen wer den beschadigd. Andere vliegtuigen hebben in Kent bommen neerge worpen. Duitsche gevechtsvliegtuigen heb ben voorts naar het' D.N.B. bericht schepen aan de oostkust van Enge land aangevallen. In een door torpe dojagers beschermd convooi kreeg een koopvaardijschip van ongeveer 10.000 ton een voltreffer midscheeps in de machinekamer. Het verloor terstond vaart en bleef liggen. Een ander schip van ongeveer 1200 ton kreeg een bomtreffer en geraakte in brand. Laval zou uitgebreide volmachten gevraagd hebben. Parijs, 4 Febr. (D.N.B.) De bin- nenlandsche politieke ontwikkeling in Frankrijk, die naar men hier verklaart met het onderhoud tusschen admiraal Darlan en den vroegeren plaatsvervangenden mi nisterpresident Laval in een nieuwe fase gekomen is, staat in het mid delpunt van de openbare belang stelling. Goedschiks of kwaadschiks, schrijft het blad „Les Nouveaux Temps", hebben de intriganten te Vichy, die den maarschalk de waar heid onthielden, moeten toegeven. Het staatshoofd heeft daarom beslo ten een bijzonderen gevolmachtigde naar Parijs te sturen om met Laval te onderhandelen. Voor deze taak heeft hij geen beteren dan Darlan kunnen kiezen, die thans den maar schalk verslag zal uitbrengen over den werkelijken toestand. Tusschen een politiek van samenwerking, zoo vervolgt het blad, die Frankrijk een waardige plaats in het gereoreani seerde Europa verzekert en een po- Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 5 Februari: op 12.58 onder 3.22. VLEESCH. De secretaris-generaal van het da- partement van landbouw en vissche- rij deelt het volgende mede: Gedurende het tijdvak van Don derdag 6 Febr. tot en met Zondag 16 Febr. a.s. geeft elk der vier met „01 vleesch" gemerkte bonnen van de laatst uitgereikte vleeschkaart recht op het koopen van 100 gram vleesch, been inbegrepen, of een rantsoen vleeschwaren. De met „01 worst, vleeschwaren" gemerkte bon geeft uitsluitend recht op het koo pen van een rantsoen vleeschwaren. De bonnen welke op 16 Febr. a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Woensdag 19 Fe bruari a.s. Het rantsoen vleeschwaren, dat per bon kan worden gekocht be draagt 75 gram voor gerookt of ge kookt varkens-, rund-, of kalfsworst- soorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor leverartikelen, tongen worst en nierbrood en 150 gram voor bloedworst. In verband met het boven staande wordt er de aandacht'' op gevestigd, dat de nog restee- rende bonnen, 17, 18 19 en 20 van de „oude" vleeschkaart ko men te vervallen. Door schoten van wachtpost doodelijk gewond. Van bevoegde militaire zijde wordt medegedeeld: Bij het betreden van een verbo den militair terrein is een burger persoon door schoten van een wachtpost doodelijk gewond. Dit voorval is aanleiding om er nog maals dringend voor te waarschu wen verboden militaire terreinen of werken, die als zoodanig door bord jes in de Duitsche en Nederlandsche taal zijn aangegeven, te betreden. De wachtposten hebben het con signe tegenover personen, die zich aan dit verbod niet storen, zonder verwijl van hun vuurwapens ge bruik te maken. Aan het aanroepen door een post moet onmiddellijk gevolg worden gegeven door stil te b'üven staan. ,'iuek van voortduren^ wijken is een onverwijlde keus noodzakelijk. Deze keuze veronderstelt de vorming van een homogene en blijvende regee ring. Het A. N. P. meldt uit Gènève, dat uit gewoonlijk goed ingelichte Parijsche bron vernomen wordt, dat de bespreking tusschen Darlan en L^val bevredigend is verloopen. Naar voorts te Parijs beweerd wordt, zou men te Vichy besloten hebben de consequenties uit de si tuatie van de binnenlandsche poli tiek te trekken. Laval zou voor het geval, dat men hem terugroept in de regeering, zeer vérstrekkende vol machten noodzakelijk geacht heb ben. Men rekent er te Parijs op, zoo heet het voorts, dat de beslissing te Vichy reeds dezer dagen zal val len. Ariseering in Slowakije. (D.N. B.) - Het Slowaaksche ariseerings- bureau, genaamd Centraal Handels bureau, is thans bezig met de arisee ring van drie duizend Joodsche za ken. Voor zevenhonderd andere groote bedrijven zijn commissarissen benoemd. Zie verder Buitenland pag 3, le l>'

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1