uw drukwerk: RECHTSZAKEN Enkele belangrijke smokkelzaken. AGENDA PUBLICATIES 2 Alkmaar, Woensdag. AMBACHTSSCHOOL. Wij verwijzen onze lezers naar de in dit nummer voorkomende adver tentie „Inschrijving nieuwe leer lingen van de Ambachtsschool te Alkmaar". Waar in een paar advertenties het vak metselen abusievelijk niet werd vermeld, vestigen wij er de aandacht op, dat ook voor dit vak nieuwe leerlingen worden ingeschreven. IJSBAAN HEILOO. De Ijsbaan Heiloo zal van heden af ook 's avonds geopend zijn, waardoor de gelegenehid er is tot rijden bij maanlicht, wat natuurlijk een at tractie op zichzelf is. DE NOORDOOSTPOLDER. Werkkrachten voor het in cultuur brengen. Zooals vrijwel algemeen in den lande bekend is, werd met het droogmalen van den Noordoostpol der bereids een aanvang gemaak. Onvoorziene omstandigheden voor behouden zal omstreeks Mei of Juni a.s. in het randgebied met de eerste werkzaamheden voor het in cultuur brengen worden begonnen, waarvoor uit den-aard-der zaak een groot aan tal werkkrachten noodig is. Reeds thans doen velen van hun belangstelling, om in den Noord oostpolder aan het werk te gaan, blijken aan de directie van de Wie- ingermeer, die met het in cultuur brengen van den polder zal worden belast. Het is echter nog niet prac- tisch mogelijk om de vele aanvra gen reeds thans in behandeling te nemen. Zoodra de tijd daartoe rijp is, zal daarvan in de bladen mede- deeling worden gedaan, waarna de gelegenheid zal open staan om zich aan te melden. De voor het werk noodige land arbeiders zullen worden aangenomen door bemiddeling van het rijksar beidsbureau. Omtrent de tewerkstel ling van boeren en boerenzoons zal nog een nadere regeling omtrent de aanneming bekend gemaakt worden. UITVOERING DE HALTER. Non-stop-revue: waarts marsch. Voor- De gymnastiekvereeniging „De Halter" geeft ook dit seizoen, en wel op Zaterdag 15 Februari, haar iaarlijksche uitvoering, uitsluitend bestemd voor donateurs en genoo- digden. Gezien het groote succes, be haald met de le gymnastiekrevue „De vlag in top", zal De Halter ook nu weer komen met een der gelijke revue onder leiding van haar Directeur, den heer K. Boot uit Schoorl. Op den avond wordt ook een groote plaats voor het turnen ingeruimd en zal het geheel aantrekkelijker gemaakt worden door aankleeding en door de ver schillende nummers aan elkaar te verbinden met korte sketches op het voorste tooneelplan. Bovendien zullen verschillende balletten in fleurige costumes uitgevoerd wor den. Tevens kan nog worden gemeld, dat de medewerking wordt ver leend door het bekende Allcmaar- sche Salonorkest, onder leiding van den heer D. de Vlieger. Dit orkest zal den geheelen avond het muzikale gedeelte verzorgen, wat een attractie meer is. BRANDSTICHTING IN NIEUWE-NIEDORP. Dinsdagmorgen ongeveer 3 uur ontdekten bewoners van een nood woning (het voormalige pakhuis van de erven Visser) en begin van brand. Het bleek dat deze was ont staan in een achter het perceel staand schuurtje. De bewoners werden wakker door den rook, die reeds in het slaapvertrek kwam. De brandweer werd onmiddellijk ge alarmeerd, maar behoefde geen dienst te doen, want met burenhulp was de brand inmiddels gebluscht. Een geluk voor de bewoners (vluch telingen uit Den Helder) die niet tegen brand verzekerd zijn. Aan dezen brand is echter een eigenaardige kant, omdat nader met vrij groote zekerheid is gebleken, dat deze opzettelijk aan de buiten zijde van de woning is aangesticht. De politie heeft onder leiding van majoor Holema van Schagen een onderzoek ingesteld, hetwelk nog wordt voortgezet. STICHTING VOOR DEN HOOI- EN STROOHANDEL. De hooi- en stroohandel in Noord- holland heeft in de instelling van de commissie betreffende den opbouw van een zelfstandige organisatie ter ontwikkeling van het bedrijfsleven aanleiding gevonden om over te gaan tot het vormen eener stichting, welke ten doel heeft de belangen van den handel té behartigen en hiervoor contact te zoeken mét de van regee- rfngswege met de uitvoering belaste lichamen. Het secretariaat dezer stichting, kort genoemd „Prodethes", is gevestigd te Hoorn, Keern 41. LANGENDIJK. Pastoor van Noord ten grave ge dragen. - Dinsdag is het stoffe- .ijk overschot van den heer Th. J. van Noord, pastoor van de Langen- dijker r.k. parochie, aan den schoot der aarde toevertrouwd. Het kerkgebouw was geheel ge vuld met belangstellenden, die een laatsten groet aan den overledene wilden brengen. Daartoe was ook gedurende den Zondag en Maandag gelegenihe'd ge'geven. Het stoffelijk overschot was in de kerk opgebaard. Maandagmiddag werden de plechtige metten gezongen, de plechtige lauden werden Dinsdag morgen om half tien gezongen. Om tien uur heeft pastoor Jacobs, deken van Alkmaar, een plechtige H. Requemmis opgedragen. Bij deze plechtigheid waren o.m. aanwezig de burgemeesters van de Langen- dijker dorpen, de wethouders van Noordscharwoude, een groot aantal r k. geestelijken uit de omgeving, ds. Richel en vele anderen. De deken werd geassisteerd door de kapelaans Standemeijer, Van Gmkel, Rouw en Schoonebeek. De lijkrede werd uitgesproken door den prof. C. G- van Trigt, van bet seminarie te Warmond, oud kapelaan der parochie, naar aanlei ding van den tekst 1 Cor. 1 23: „Doch wij prediken Christus den gekruisigde". Hierdoor wordt de persoon van den overledene zeer juist geschetst. Zijn sterven was voor velen een diepe schok. Hij had een bekendheid, die zich uitstrekte ver buiten de grenzen van de paro chie. Zijn arbeid heeft eerbied en bewondering afgedwongen, ook van niet-geloofsgenooten. De spr. herin nerde aan de ziekte van pastoor Van Noord, waardoor zijn krachten wel verminderd zijn, maar hij is toch tot het laatste uur bij zijn parochianen geweest. Hij heeft steeds Christus gepredikt. Spr. noemde vooral de lijdensmeditaties, waardoor velen diep getroffen werden. De predi king van den overledene was steeds diep doordacht en weloverwogen. Zijn kennis was zeer uitgebreid, zijn kennis van de H. Schrift verbaasde ieder. Hij had ook groote gaven van het hart. Hoewel hij een geleerd man was, was hij zoo eenvoudig als een kind. Wat de werkzaamheden van. den overledene betreft, schetste spr. diens arbeid in de parochie Langendij'k gedurende de laatste 17 jaren. Veel heeft hij gedaan voor het vereemigingsleven, de verdieping van het geloofsleven, de scholen, katholieke actie enz. Zoover zijn krachten het hem toelieten heeft hij zijn werk tot het einde voortgezet. Naar aanleiding van een niet- afgeschreven brief, welke de over ledene aan een zieken vriend had geschreven, vroeg spr. zich af, of hij misschien vermoed had, wat er met hem zou gebeuren. Na de parochianen te hebben op gewekt, den overledene in hun ge beden te gedenken, sprak hij de bede uit, dat de overledene de eeuwige rust moge deelachtig wor den. Hierna werd de kist door leden van Kolpings Lijfwacht naar het kerkhof gedragen, gevolgd door de priesters, de familie, genoodigden en verdere belangstellenden. Aan de groeve verrichte kapelaan Van Ginkel de verschillende ceremoniën, waarmede de plechtigheid beëin dig dwerd. Winterhulp. - De opbrengst van de collecte voor Winterhulp Neder land was in Noordscharwoude 269,13 en in Broek op Langendijk 117,20, in Oudkarspel 229,15. De beide vorige collecten hebben daar resp. 148,49 en 162,1514 opge leverd. OUDKARSPEL. Winterhulp-collecte. - De lijsten- collecte voor Winterhulp Nederland heeft in deze gemeente 229,15 op gebracht. De beide vorige collecten hebben resp. 148,49 en 162,1514 opgeleverd. ZUIDSCHARWOUDE. Winterhulp. - 4 De opbrengst van de Winterhulp-collecte was in deze gemeente f 178,25. In de Maandag avond gehouden bijeenkomst van het comité werd een bedrag van f 600 aan waardebonnen aan inge zetenen dezer gemeente toegewezen. Polderbenoeming. - De heer Jb. Kroon Az. is herkozen als vertegen woordiger van de banne Zuidschar- woude in het bestuur van den polder Geestmer-Ambacht, Oosterdijk en Molengeersen. Vrijz. chr. jeugdgroep opgericht. - In een Maandagavond gehouden bijeenkomst van jongeren is besloten, een vrijz. christelijke jeugdgroep te stichten. Er traden een 25-tal leden toe. EGMOND AAN ZEE. Huis ter Duin. - Het vacantie- koloniehuis Huis ter Duin van de vereeniging Ziekenzorg te Amster dam, dat sinds den zptner van 1940 gesloten is geweest, 2/él dit jaar weder in exploitatie gebracht wor den. Het kolonièhuis zal 15 Maart a.s. de eerste groep zwakke kinde ren uit Amsterdam opnemen. UITGEEST. Een leelijke val. - Tengevolge van de gladheid van den weg kwam de heer W., onderwijzer aan openbare school, met zijn fiets zoo danig te vallen, dat hij zijn arm ernstig bezeerde, zoodat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Hij zal eenigen tijd rust moeten houden. In zijn plaats is nu tijdelijk benoemd de heer Krijn te Heemskerk, die terstond in functie kon treden. Deze is nu de tweede tijdelijke onderwijs kracht, daar een onderwijzeres reeds ziekteverlof heeft. NOORDSCHARWOUDE. Jaarvergadering Boerenleenbank. - Onder leiding van den heer J. Oot- jeis Az. werd Maandagavond in Concordia" de jaarlijksche alge- meene vergadering gehouden van de coöp. boerenleenbank. Een veertigtal leden was aanwezig. De voorzitter herdacht de overleden leden van de bank. Het jaarverslag van den secreta ris, den heer K. Opperdoes, vermeld de, dat na de beperkingen, welke rr.en zich had moeten opleggen in de Mei-dagen, geleidelijk meer armslag werd verkregen, zoodat nu alles weer op de normale wijze zal kunnen verloopen. Het aantal leden is nu 159. Er zijn 281 spaarbankboekjes in omloop, 28 voorschotten en 22 reke ningen-courant. Aan de Ned. Werk gemeenschap was in het afgeloopen jaar een bedrag van 100 geschon ken. Vervolgens werd de rekening 1940 behandeld. Deze rekening werd vastgesteld op een totaal bedrag van f 247.194,98. Aan spaargelden is ont vangen 96.015,48, uitgegeven 75.463,26. Aan voorschotten is uit gegeven 2000, afgelost zijn voor schotten tot 'n bedrag van 13.228,50. Van rekeninghouders in loopende rekening is ontvangen f 33.584,90, aan rekeninghouders uitgekeerd f 52.459,81. Van de Centr. Bank is ontvangen 89277,17 en aan de Centr. Bank betaald 101.652,42. De balans sloot op een totaal van 258.795,47. Aan voorschotten staat uit een bedrag van 77.983,94; reice- ninghouders hebben een tegoed van 10.663,89, rekeninghouders zijn verschuldigd 78.380,98. Van de Centr. Bank is te vorderen 82.928,91. Het reservefonds was per 31 Decem ber 29.516,18. De winst bedroeg J 803,45. Aan spaargelden is ver schuldigd 217.594,72. Bij de verkiezing voor een lid van het bestuur werd de aftredende heer K. Opperdoes herkozen. De heer J. Lindeboom werd her kozen als lid van den Raad van Toe zicht. PASTOOR DUYVES TE EGMONDBINNEN. De nieuwe pastoor der r.k. ge meente te Rinnegom (Egmondbin- nen.), pastoor J. Duyves, is geboren in 1897. Na in 1922 de priesterwij ding te hebben ontvangen, werd hij achtereenvolgens kapelaan te Hon- selersdijk, Schipluiden, Amsterdam en laatstelijk in 1934 te s-Graven- hage. Te 's-Gravenhage heeft hij o.m. veel gedaan voor den kerkzang. Hij was niet alleen dirigent van het zangkoor der parochie, maar leidde ook meerdere malen koren, die op traden bij belangrijke gebeurtenis sen op kerkelijk gebied. Hij gaf ook den stoot tot de oprichting van het residentiekoor en was voorzitter van den Haagschen Korenbond. Behalve op kerkelijk en kerkelijk muzikaal gebied gaf pastoor Duyves ook op ander terrein blijk van zijn inzicht en activiteit. Zoo is hij o.m. voorzitter van de St. Gregoriusver- eeniging in het bisdom Haarlem. De Rinnegomsche gemeente zal den nieuwen herder, van wien men de beste verwachtingen heeft, op eenigszins feestelijke wijze inhalen. moderne machines voor ALKMAARSCHE COURANT, TEL. 3320. De rechtbank hield zich gister be zig met de behandeling van een ge ruchtmakende smokkelzaak, waar voor naar de verklaring van de ver dachten, de gesmokkelde levensmid delen bestemd waren voor in Frank rijk werkende Nederlandsche arbei ders. Aan den 40-jarigen kantoorbe diende W. B. te Bussum, werkzaam bij de aannemersfirma van U. te Utrecht, welke firma in ons land en in Frankrijk werken voor de Duit- sche weermacht uitvoert, was ten laste gelegd, dat hij in Dec. van het vorig jaar 100 kg gebrande koffie buiten de distributie om had betrok ken van den Helderschen kruidenier J. S. Deze 100 kg koffie was slechts een steekproef uit een lange lijst van artikelen, o.m. 100 kg rijst-, een doos ham, een doos worst, 20 blik ken leverpastei enz. Voor deze goe deren was een zeer hoogen prijs be taald, voor de koffie 5 per kg. De goederen weren van den Hel der naar bigt kantoor dar firma te Bergen vervoerd en zouden teeamen met nog andere smokkelwaar op een vrachtauto naar Bussum vervoerd worden. Onderweg werd de vrachtauto, waarop de goederen onder een par tij brandhout etc. verborgen lagen, echter aangehouden en werd de heele partij inclusief vrachtauto in beslag genomen. De boekhouder, die een zeer be hoorlijk salaris verdiende, beweerde aan deze heele affaire geen cent ver diend te hebben. De levensmiddelen waren bestemd voor arbeiders in Noord-Frankrijk die geklaagd had den over het-daar verstrekte eten. W. B. legde nog een soort verre- kenstaatje over om daarmede aan te toonen, dat hij er ook financieel geen enkel voordeel van had gehad. De inkoopen werden niet gedaan door den boekhouder, doch den chauffeur A. B., uit Alkmaar, die ook in dienst van de firma was. De partij goederen waartoe ook de koffie behoorde was gekocht door B. van een kruidenier uit Den Helder, die aan deze partij die f 617.65 kostte het enorme bedrag van 372 ver diend had. De Officier van Justitie was van meening, dat indien de Fa. v. U. voor haar arbeiders het levensmiddelen probleem had willen oplossen, zij zich tot de autoriteiten had moeten wenden. Wel staat de Fa. v. U. bij alles op den achtergrond, doch de heer B. is de motor van dit geval. Een geldboete achtte hij hier niet op zijn plaats en hij vorderde 4 maanden gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. Hierna stond terecht de 36-jarige kruidenier J. S., die deze zaken had geleverd en daarbij de zoo juist ge noemde hooge winst had gemaakt. De man was filiaalchef van de fa. A H. in den Helder geweest en had, toen hij de levensmiddelenschaarste voorzag groote partijen bij zijn fir ma ge'-ocht, die hij via het kasre gister had betaald. Thans was hij ontslagen en hij deelde mede binnen kort van plan te zijn een kruide nierszaak in Amsterdam te zullen beginnen. Als een der motieven trachtte hij aan te voeren de hooge onkosten die hij gehad had tijdens de evacuatie, maar de wnd. presi dent mr. Ubbens verwierp dit mo tief. De Officier van Justitie mr. H. B. de Bruyes Tack vergeleek deze ver dachte met een spin, die in haar web op het slachtoffer heeft zitten wachten en noemde den man een typisch egoïstisch, individualistisch mensch. Al kon de man dan ook wel goede getuigschriften overleggen, toch werd een gevangenisstraf van 5 maanden tegen hem geëischt. Hierna stond terecht de Alkmaar- sche kruidenier S. M. H., die ook al weer aan den inkooper A. B. een partij van 25 kg vet had geleverd. Voor dit vet was een prijs van 2 per pond betaald. H. beweerde pertinent dat hij aan deze leverantie geen cent verdiend had. De officier kon van deze lief dadigheid om de arbeiders in Nrd.- Frankrijk te helpen weinig geloo- ven De Officier was verheugd hier weer een schakel van dezen ketting te kunnen blootleggen en vorderde tegen dezen kruidenier een gevange nisstraf voor den tijd van 3 maan den. Wel probeerde H. zich nog te verdedigen, doch hij praatte zich zelf er steeds verder in. De vorige verdachte, S. M. H., had op zijn beurt dit vet weer gekocht van den Alkmaarschen los-arbeider A. v. d. W. Ook deze verdachte be weerde aan het vet niets verdiend te hebben. Hij zou van zijn leveran cier niet meer dan een bedrag van 10 gulden voor de moeite gekregen hebben. Ook deze man, die evenaxs de vorige verdachte geen blanco strafregister heeft, kon geen genade vinden bij den Officier, die tegen hem dan ook eveneens 3 maanden gevangenisstraf eischte. Hierna kwam de oorspronkelijke leverancier van de 25 kg vet, de Alk- maarsche vertegenwoordiger G. P., op het matje en deze man die in de melk en boterbranche werkzaam is, beweerde de benoodigde bonnen voor den aankoop van dit vet te heb ben opgespaard. Het vet had hij bij een Alkmaar schen vethandelaar gekocht voor een prijs van 94 cent per kg. Bij verkoop had hij hiervoor 100 gulden gevraagd en gekregen. De man be treurde het zeer, dat hij zich door de hooge winst heeft laten verleiden. De Officier eischte tegen dezen ver dachte zes weken gevangenisstraf. Over viertien dagen zal de recht bank in al deze zaken uitspraak dóen. VOORRADEN NIET OPGEGEVEN. Vrijdag j.l. stond voor het kan tongerecht terecht de hier ter stede wonende fabrikant G., ter zake dat hij een hoeveelheid voedingsmidde len op 30 December 1940 in voor raad had. Zooals eerder werd ver meld, had deze zaak niets te maken met een gelijktijdige ontdekte smok- kelaffaire, hetgeen uit de behande ling ter terechtzitting wel afdoende bleek. Immers, de fabrikant kon aan den kantonrechter overleggen eer stens de afschriften van zijn góede- renverantwoording aan de Neder landsche Meelcentrale, waarbij hij is aangesloten en tevens een verkla ring dat hij alle voorschriften van die Centrale steeds volledig heeft opgevolgd, zoodat zijn administratie in orde is. Uit het verhoor det Verbalisanten kwam vast te staan, dat van kwade trouw bij don fabrikant geen sprake Bioscopen. City-theater, 7.15 uuf, hoofdnum mer Lajla (rom. natuurfilm); hoofd rollen Aino Taube en Ake Ohberg. Toegang boven 14 jaar. (Wederom geprolongeerd). Victoria-theater, 7 uur, hoofdnum mer Schaduwen der duisternis (rom.- sens.); hoofdrollen Rudolf Fernau, Reinholt Bernt, Christine Grabe e.a. Toegang boven 18 jaar. Roxy-theater, 7.15 uur, hoofdnum mer De Spooktrein (NederL sens, film); hoofdrollen Jan Musch, Fien- tje de la Mar, Louis Borel e.a. Toe gang boven 14 jaar. Woensdag 5 Februari. 7 uur, Harmonie, 8 Oct.-avond. Donderdag 6 Februari. 7 uur, Harmonie, 8 Oct.-avond. Vrijdag 7 Februari. 8.30 uur, consistoriekamer doops gezinde kerk, jaarvergadering afd. Alkmaar Ned. Bijbelgenootschap. was en ook het O.M., hetgeen door mr. Smal werd waargenomen, bleek van de goede trouw van verdachte overtuigd te zijn en kwam tot de conclusie, dat deze weliswaar een administratieve nalatigheid had be gaan, doch spr. meende van een vordering tot verbeurdverklaring der in beslag genomen goederen te moeten afzien en te kunnen volstaan met een eisch tot veroordeeling van verdachte tot betaling eener geld boete van honderd gulden, met te ruggave der in beslag genomen goe deren. De raadsman van verdachte, mr. C. A. de Groot, sprak er al aanstonds zijn voldoening over uit, dat ook het O.M. van verdachtes goede trouw overtuigd bleek te zijn en was dank baar voor zijn cliënt dat het O.M. geen verbeurdverklaring had gevor derd. In een uitvoerig pleidooi werd er op gewezen, dat verdachte zich wel iswaar onvoldoende rekenschap had gegeven van de officieele publicatie, doch naar zijn meening had verd. mogen afgaan op de verwachting, dat hem, die ook onder een bepaald nummer bij het Rijksbureau V.V.O. was geregistreerd, de noodige formu lieren voor de hierbedoelde invën- tarisatie zouden worden toegezon den gelijk een vorige maal wèl was geschied. Spr. hoopte dan ook, dat de kantonrechter met alle omstan digheden, waaronder de overtreding was begaan, rekening zou willen houden en zulks tot uiting zou wil len doen komen in een lagere geld boete dan het bedrag, door het O.M. gevorderd. Gisteren deed de kantonrechter uitspraak en veroordeelde den fa brikant G. tot een geldboete van veertig gulden, met last tot terug gaaf van de in beslag genomen goe deren. Deze üitspraak kan voor den fabrikant niet anders dan een vol doening zijn, omdat hij hiermede volledig gerehabiliteerd is. FRAUDULEUS GESLACHT. Voor den politierechter hebben Maandag o.a. terecht gestaan eenige personen, die betrokken waren bij 'n clandestiene slachting op de boerderij van Joh, V. te Westwoud. In de eerste plaats was dit de be woner zelf, dan speelde zekere D. J. -O., slager te Zwaag, die hier óp 17 November zes varkentjes had geslacht, een rol in, terwijl ook nog de Hoog kar speler koopman C. D-, die het vleeseh moest vervoeren in het complot was betrokken. Deze moest het vleeseh brengen naar Hoogkarspel en daar aan den tuin der C. D. afleveren, die het per schuit kwam afhalen. Uit het -verhoor van de verdach ten bleek, dat de varkens eerst met een pen waren verdoofd, daarna met een slagersmes gedood en geslacht. De varkens waren verkocht aan een zekeren Dekker. Volgens O. waren het geen var kens, doch gemeste biggen, ge kocht voor 32 per stuk. Twee stuks had O. opgegeten of verkocht en de resteerende vier (350 pond) verkocht voor 75 cent per pond. O. beweerd© nu wel spijt te hebben, doch de officier deed heel ongeloo- vig en r.oemde het een ernstig feit. Een flinke 'boete kunnen de ver dachten niet betalen en daarom werd vier weken gevangenisstraf tegen hen gevorderd. De veehouder VI. was nog zoo optimistisch om een lichte geldboete te vragen, doch de politierechter, mr. Krabbe, veroor deelde het heele stelletje tot drie weken hechtenis, Vleeseh verkocht op de veiling. Een groentenhandelaar uit Den Helder, Pieter K., wist eind Eeptem- ber van het vorig jaar op de veiling te Zwaag, vijf dager, nadat de distributie was ingegaan, een par tijtje varkensvleesch van 31 kg zon der bon op den kop te tikken. Van wien hü dit had gekocht, wist hij zich heusch niet meer te herinne ren, maar hij nam den buit mee naar Den 'Helder, waai- een relatie, de slagersknecht J. K., die vaak groenitenafval kreeg voor de konij nen, het vleeseh zou rooken. Het werd echter in beslag genomen. De officier eischte een boete van 125 gulden, te vervangen door 40 dagen hechtenis. De politierechter gebruikte nog eenige clementie en maakte er 75 of 25 dagen van. BELEEDIGINGEN GEUIT TEGEN DUITSCHLAND. Zich onvoorzichtig over de Winterhulp uitgelaten. Voor het Duitsche Landesgericht heeft terechtgestaan de nu' werk- looze 49-jarige machinebankbewer- ker H. R. N. uit Rotterdam. Bfj zijn verhoor bleek, dat de man om prin- cipieele redenen had geweigerd hem aangeboden werk in Duitschland te aanvaarden. Toen bij de collecte voor Winter hulp Nederland een collectrice hem een speldje te koop aanbood, heeft beklaagde daarop gereageerd met de woorden: „Schaam je je niet? ga maar naar Hitier". Waarop de collectrice de opmerking 'maakte, dat hij misschien liever naar Chur chill zou gaan, die des nachts ons land met bommen laat bestoken. Er volgden nog eenige beledi gingen aan het adres van Duitsch land en beklaagde wond zich meer en meer op. Volgens de collectrice zou hjj toeno ok nog gezegd heb ben: „Al dat geld gaat naar Duitsch land", welke laatste uitlating be klaagde, die al het andere ten laste gelegde toegaf, echter bestreed. Generalstaatsanwalt dr. Koblitz noemde het optreden van beklaagde schaamteloos. Deze man, aldus spr., is een verbeten vijand van Duitsch land, een man, die alle gelegenhe den aangrijpt om zijn haat tegen Duitschland te uiten. Zelfs ontziet hij zich niet zulks te doen bij een in zameling voor de Winterhulp Ne derland, waarvan de opbrengst ge heel ten goede komt aan medebur gers uit eigen land, en welke instel ling het mooie doel heeft den ge meenschapszin der Nederlanders aan te kweeken. Deze man is zeer agressief opgetreden; hij heeft zijn haat niet in zijn binnenste gedragen, doch heeft deze op schandelijke wij ze geopenbaard. Bovendien was er voor beklaagde niet de geringste aanleiding voor zijn insinuatie, dat het geld van Winterhulp Nederland naar Duitschland zou gaan. Wij heb ben, aldus dr. Koblitz, het niet noo dig om van de geringe opbrengst in Nederlary ook maar iets af te ne men, want in Duitschland brengt de Winterhulp milliarden op. Dat kon beklaagde weten en toch gebruikte hij het mooie Winterhulpwerk om zijn haat tegen Duitschland te open baren. Het is noodig dergelijke las teraars voor langen tijd den mond te snoeren en daarom moet hier een strenge straf worden opgelegd, me de tot voorbeeld van anderen. Er dient een einde te komen aan on ware praatjes en het moet voor ieder duidelijk worden, dat Duitsch land hier de bezettende macht is, welke zich niet ongestraft laat be lasteren. Spr. vorderde een ge vangenisstraf van een jaar en 6 maanden. De rechter veroordeelde beklaag de tot 'n straf van een jaar en 3 maanden, met aftrek van het voorarrest. Verspreiding beleedigende geschriften. Niettegenstaande reeds tal van vonnissen zijn uitgesproken wegens het verspreiden van voor Duitsch land en den Führer beleedigende geschriften of gedichten, blijken er nog steeds sommige personen te zijn, die zich daardoor niet hebben laten afschrikken. Dat zij hun straf niet ontloopen, hebben heden de ge broeders baron van B. uit Biltho- ven ondervonden, die wegens ver spreiding van een dergelijk pam flet tijdens een samenzijn in het Jaarbeursrestaurant ieder tot 4 maanden gevangensstraf werden veroordeeld. Er hccncht «rear griep! Out waabxaamhald b gebo den! Bij de eerrte griapvar- tchijnielsn direct ASPIRIN nemen. Zorg ASPIRIN bil de hand te hebben. INLEVEREN PEULVRUCHTEN BONNEN. De Leider van den Distributie- dienst Alkmaar maakt bekend, dat detaillisten, die verzuimd hebben de bonnen 103 (peulvruchten) van het Alg. Distributiebonboekje in te leve ren, deze alsnog kunnen inleveren in de week van 3 t/m 8 Februari 1941, tezamen met het eventueel restant van ten hoogste 9 bonnen „56". Alkmaar, 5 Februari 1941. De Leider voornoemd, H. BA "ER. iDVEKT.iie.MiiN IN DE KRANT BRENGT U NADER TOT DEN KLANT.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 2