DAGBLAD VOOR EN ONSTREKEN. Britsche verplichtingen tegenover hulp van de V. S.? Engelsche aanval op Kanaalkust. Luchtmacht op alle fronten in actie. Hevige gevechten op aile fronten. Ned.-Indië en Japan. VtHÜLlSl tHIJiGS- TUDEN van 18.35 tot 9.12. COURANT. Bezd Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetal'ré voor Alkmaar 2. franco door be* geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1-25, elke regel meer 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Ik3e Jaargang No. 31. Directeur; C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Twee bladen. Donderdag 6 Februari 1941 Huil antwoordt den Senaat. Washington, 5 Febr. (D. N. B.) De commissie van den senaat voor de buitenlandsche politiek heeft besloten aan het ministerie van buitenlandsche zaken te vragen of Engeland eenigerlei „definitieve verplichtingen" ten opzichte van de Vereenigde Staten heeft aangegaan met be trekking tot het gebruiken van de Britsche vloot als tegenpres tatie voor de Amerikaansche hulp aan Engeland. Dit besluit werd genomen op aan dringen van den republikeinschen senator Vander berg. Deze baseerde zich bij het indienen van zijn ver zoek op een uitlating van Dorothy Thompson, waarin wordt gezegd: „Onze steun aan Engeland gaat ver gezeld van definitieve verplichtingen van Engeland tegenover ons met be trekking tot de Britsche vloot". Dit veronderstelt gemeenschappelijke belangen. Naar aanleiding van dit verzoek aan het betrokken departement, heeft de minister, Cordell Huil, op een persconferentie een verklaring af gelegd. De Amerikaansche regeering, zoo zeide hij, heeft een verzekering over de Engelsche vloot slechts eenmaal ontvangen en wel in den vorm van de destijds gepubliceerde nota-wisse ling tusschen Churchill en hem Huil bjj den ruil van vijftig Ame rikaansche torpedojagers tegen steun punten voor de Amerikaansche weermacht. Het huis van afgevaardigden heeft Woensdag het voorstel van deij re publikein Wadsworth verworpen, strekkende tot het opnemen van een financieel maximum voor de hulp verleening in het wetsontwerp op de hulp aan Engeland. De tegenstan ders van het voorstel motiveerden hun besluit er mede, dat niemand den omvang kent van de hulp aan Engeland en dat een dergelijk maxi mum psychologisch onjuist zou zijn. De bisschop der episcopaalsche kerk, manning, heeft in een rede aan een banket voor de New-Yorksche kerkclub zijn hoorders opgeroepen tot steun aan de aanvaarding van dè wet op de hulp aan Engeland. De actie van „America First". Washington, 5 Febr. (D.N.B.) De staatssecretaris van buitenandsche zaken, Huil, heeft gisteren zijn standpunt uiteengezet ten aanzien van het protest van het comité „America First" wegens de bezoeken, die lord Halifax kort geleden heeft gebracht aan de leiders der congres commissies. Huil verklaarde, dat vol gens zijn inlichtingen de Britsche ambassadeur een aantal formeele be zoeken had gebracht, o.a. had hij ook de voorzitters van de buitenlandsch- politieke commissies van het Huis van Afgevaardigden en van den senaat gesproken. Het ministerie van bui tenlandsche zaken zag hierin geen afwijking van den gebruikelijken gang van zaken. Aandere methode van hulp voorgesteld. Washington, 5 Febr. (D.N.B.) De voorzitter van de Amerikaansche Kamer van Koophandel, Kemper, heeft zich vandaag voor de senaats commissie van buitenlandsche zaken tegen de leen- en pachtwet geuit. Kemper heeft bekend gemaakt, dat de politieke commissie van de K. v. K. met alg. stammen heeft ver klaard, dat invoering van de wet niet zou bijdragen tot de verdédiging van de Ver. Staten. Een dergelijke wet, zoo betoogde Kemper, zou aan den president volmacht geven om de Ver. Staten in den oorlog te betrek ken. In plaats daarvan bepleit de K. v K. verkoop, uitleening of schenking van bewapeningsmateriaal aan de de mocratieën. Zij is ook voor verlee ning van credieten en zou extra hulp ondersteunen, voor zooverre deze met de eigen bewapeningsbe hoeften te rijmen valt. De K. v. K wenscht bepaalde beperkingen, zoo dat geen oorlogsdaad door de V. S. begaan wordt, Amerikaansche oor logsschepen van de oorlogszone ver wijderd blijven, tenzij met uitdruk kelijke toestemming van het congres en zonder toestemming van de volks vertegenwoordiging geen soldaten of zeelieden naar het oorlosgebied gezonden mogen worden. De Kamer ziet in deze wet de mogelijkheid, dat de V. S. den oorlog in zouden kunnen gaan, zonder dat het con gres werd geraadpleegd. Vrachtschepen in dienst van Engeland. New York, 6 Febr. (D.N.B.) De United States Lines hebben volgens de Associated Press, bekend ge maakt, dat zij door een dochter maatschappij in Panama vijf vracht schepen op Engeland zullen laten varen om oorlogsmateriaal naar Engeland te transporteeren. Deze vrachtschepen behooren tot de twintig jaar oude opgelegde sche pen van de Federale scheepvaart autoriteiten en zijn voor in totaal rond 1.3 millioen dollar in Januari aangekocht. De Federale scheep vaartautoriteiten hebben, naar Asso ciated Press in dit verband meldt, toestemming gegeven deze schepen over te doen aan de North Atlantic Transport Company, een volledig in het bezit van de United States Lines zijnde dochtermaatschappij. Zij had den echter de voorwaarde gesteld, dat de maatschappij zonder toestem ming van de Federale autoriteiten de schepen drie jaar lang niet zou verkoopen of elders laten inschrij ven. 17 vliegtuigen neer geschoten. Berlijn, 5 Febr. (D.N.B.) Heden middag zijn bij een aanval op de Kanaalkust, die werd afgeslagen, zeventien Engelsche vliegtuigen neer geschoten. Een vijandelijke gevechts-afdee ling probeerde onder bescherming van bijna geheel dicht wolkendek een aanval op de Kanaalkust uit te voeren. De poging mislukte. Duitsche jagers sloegen de afdeeling reeds bii de aankomst uit elkaar en schoten, volgens de totdusver ontvangen be richten, snel achter elkaar vijftien Britsche vliegtuigen neer en dwon gen de overige vliegtuigen terug te keeren, voordat zij hun doel konden bereiken. Twee vliegtuigen werden door het luchtdoelgeschut neerge schoten. De Engelschen, zoo zegt het D.N. B., hadden klaarblijkelijk geloofd, dat zij, beschermd door een buiten gewoon zwaar wolkendek en door andere voor het naderen gunstige weeromstandigheden, een geconcen- treerden aanval konden doen op het bezette gebied, zooals sedert vele maanden niet meer door hen was on dernomen. Zij hadden er echter geen rekening mede gehouden, dat de Duitsche afweer ingesteld is op aile mogelijkheden van. een aanval en dien weet op te vangen met de mfeest volmaakte technische middelen. Ondanks de sterke begeleiding van jachtvliegtuigen gelukte het den En gelschen niet eens de afweer der Duitsche jachtvliegtuigen te beletten een orkaanachtigen aanval te onder nemen op de aanvallers. Voor zoover de Britsche vliegtuigen niet werden neergeschoten, moesten zij hun bom men, in het nauw gebracht, laten vallen. Daardoor richtten zij ook niet de geringste militaire of materieele schade aan. De rest van de Epgelscbe machines brak den aanval af en keerde terug. AMERIKAANSCHE VLIEGTUIGEN VOOR CHINA. Washington, 6 Febr. (D.N.B.) De Amerikaansche minister van marine Knox, heeft gisteren bekend ge maakt, dat maatregelen zijn getrof fen om China 100 Amerikaansche vliegtuigen, die oorspronkelijk voor Engeland waren gebouwd, maar die niet waren geleverd, af te staan. De Tsjoengkingregeering heeft 500 vliegtuigen aangevraagd. Engeland heeft zich bereid verklaard zijn prioriteitsrecht voor 100 vliegtuigen aan China af te staan. Schade door wolven. (D.N3.) Een te Agram (Z.-Slavië) verschij nend blad meldt, dat de dchade welke wolven in 1940 aan den vee ;tapel hebben berokkend, meer dan vijftien millioen dinar bedraagt. Het Duitsche legerbericht. Berlijn, 5 Febr. (D.N.B) Het op perbevel der weermacht deelt mede: „In overzeesch gebied heeft een oorlogsschip 40.000 ton vijandelijke koopvaardij scheepsruimte tot zinken gebracht. In totaal heeft dit schip thans 110.000 ton vernietigd. Een ge vechtsvliegtuig met grooten actiera dius heeft op 440 km ten W. van Ierland een gewapend koopvaardij schip van ongeveer 4500 ton tot zin ken gebracht. Een tweede schip werd aan de Schotsche oostkust door bommen tot zinken gebracht. Ge vechtsvliegtuigen hebben gisteren voor de Z.O.-kust van Engeland met goed gevolg twee krachtig bescherm de convooien aangevallen. Bij Londen is een vliegveld in duikvlucht met bommen bestookt: een op het veld staand vliegtuig werd in brand geschoten. In de Middellandsche zee hebben gistermiddag Duitsche gevechts vliegtuigen de vliegvelden Luca en Halfar op Malta, aangevallen. Bom men van zwaar kaliber verwoestten hangars en onderkomens en veroor zaakten groote branden. Een muni tie-opslagplaats vloog in de lucht. In den afgeloopen nacht hebben formaties gevechtsvliegtuigen rn weerwil van da moeilijke- weersom standigheden met succes installaties der wapenindustrie in de Midlands en voor den oorlog belangrijke doe len, alsmede vliegvelden en spoor weginstallaties in het O. en Z.O. van Engeland bestookt met brand- en brisantbommen. De vijand heeft met zwakke strijd krachten in den nacht van 4 op 5 Febr. in West-Duitschland voorna melijk brandbommen laten vallen. De schade is gering. Voor den oorlog' belangrijke doelen werden nergens getroffen. Slechts in do binnenstad van Düsseldorf werden woonhuizen door bommen ,en branden vernield. Vijf burgers kwamen om het leven, 24 werden gewond. De vijand verloor gisteren drie vliegtuigen en wel één in een lucht gevecht, twee door het luchtdoelge schut. Drie eigen vliegtuigen worden vermist". Aanvallen op Oost- en Z.O. Engeland. Berlijn, 5 Febr. (D.N.B.) Tijdens den afgeloopen nacht, zoo meldt de Londensche berichtendienst, heeff het Duitsche luchtwapen een reeks aanvallen op Engeland uitgevoerd. Daarbij is op Oost-Engeland en het Oostelijk deel der Midlands een aantal bommen neergeworpen, waar door schade is aangericht. Ook Lon den heeft een aanval moeten door staan. Er is een aantal brandbom men op eenige Londensche voorste den geworpen. een onzer vliegvelden, waardoor lichte materieele schade ontstond. Vliegtuigen van het Duitsche vlie gerkorps hebben de vliegvelden van Mikabba en Hal-Far op Malta aan gevallen. Er ontstonden ontploffin gen en branden. Duitsche vliegers aan Albaneesch front. Rome, 5 Febr. (A.N.P.) In de Ita- liaansche pers is het eerste bericht verschenen over de medewerking van het Duitsche vliegercorps aan aan de Italiaansche oorlogvoering in Albanië. Italiaansch legerbericht. Rome, 5 Febr. (Stefani). Het 243e legerbericht luidt: Aan het Grieksche front hebben wij een vijandelijken aanval afgeslagen en den vijand gevoelige verliezen toegebracht. Er vielen krijgsgevangenen en wapens in onze handen. In Noord-Afrika: Activiteit der wederzij dsche luchtmachten. En gelsche vliegtuigen hebben Benghazi gebombardeerd. In Oost-Afrika hebben onze troepen aan het N. front een te genaanval ondernomen op de vijan delijke strijdkrachten, die onze nieu we linie naderden en deze met ver liezen teruggeslagen. - Aan het Z. front hebben onze af- deelingen Doebats na een verwoed gevecht, in den loop waarvan zij den vijand aanzienlijke verliezen toe brachten, zich van een vooruitge schoven post nabij de grens ten O. van het Stefaniemeer teruggetrok ken. Groote offensieve activiteit van onze luchtmacht. De vijand heeft en kele plaatsen in Erytrea gebombar deerd. Onder de inboorlingen vielen eenige slachtoffers. Twee Engelsche vliegtuigen werden neergehaald. In de Egeïsche zee hebben vijan delijke vliegtuigen in den nacht van 3 op 4 Febr. bommen geworpen op Dagbladcommentaren te Tokio. Tokio, 5 Febr. (Domei.) In een commentaar op het verzet van Ne- derlandsch-Indië tegen het scheppen van een Groot Oostaziatisch gebied van gemeenschappelijke welvaar! door Japan schrijft de „Twjoegin Sjogyo", een der vooraanstaande hoofdstedelijke bladen, in een hoofd artikel, dat Nederlandsch-Indil slechts de kolonie is van een land. welks koningin alleen nog onder En gelsche bescherming kan voortbe staan. Het blad voegt hieraan toe. dat het in zekeren zin medelijder, heeft met de regeering van Neder iandsch-Indië, die, ofschoon wellicht niet uit eigen wenseh, toestaat, dal het geplaatst is onder het juk van de Brische regeering, die thans zelf moeite heeft, zich te handhaven. Het blad besluit met te zeggen, dat het verzetder Nederlandsch-Indische regeering niets te beteekenen heeft en dat Japan alleen voort zal gaan op den weg, dien het voor zich heeft uitgestippeld,' waaraan het de hoop toevoegt, dat de Nederlandsch-Indi sche regeering om der wille van Ne- derlandsch-Indië zelf haar houding zal herzien. Een ander vooraanstaand blad, de „Miyako Sjimboen", wijst er in een hoofdartikel .op, dat, wat ook de po litiek of de wilsuitingen van de ge vluchte Nederlandsche regeering mo gen zijn, deze niets anders dan de politiek of de wilsuitingen zjjn van de Britsche rëgeering. Het blad komt tot de conclusie, dat de eenige ont wikkelingsweg samenwerking met Japan is en dat Nederlandsch-Indië geen grootere dwaasheid zou kunnen begaan dan als speelbal van Enge land en Amerika zijn ondergang te gemoet te gaan. Ministerraad vergaderde te Vichy. Te Vichy is de ministerraad giste ren bijeengekomen. Na afloop is het volgende communiqué uitgegeven: «De ministerraad is om 16.30 uur on der voorzitterschap van den chef van den staat, maarschalk Pétain, bijeen gekomen. De staatssecretarissen woonden eveneens de zitting bij. Ad miraal Darlan heeft rapport uitge bracht over de besprekingen, die hil gedurende de laatste dagen in Parijs heeft gevoerd. De leden der regee ring hebben daarop beraadslaagt! over de algemeene politiek. De mi r.isterraad was om 18.30 uur afge loopen". DUITSCHE BLADEN: „GEEN TWEE-FRONTEN OORLOG. Berlijn, 5 Febr. (D.N.B.) De be wering der Engelsche bladen, dat Duitschland tengevolge van den Britschen veldtocht in Afrika ge dwongen zou zijn thans een „oorlog aan .twee fronten" tg voeren, word' door de Duitsche pers een kenmer kende leuze der Engelsche propa ganda genoemd. Dergelijke bewerin gen, aldus de bladen, kunnen bij het Britsche volk illusies wekken, waar uit het op zekeren dag des te wree- der zal wakker schrikken. De Völkischer Beobachter schrijft „Niet Duitschland strijdt op verschil lende fronten maar juist Engeland is gedwongen zijn strijdkrachten over alle mogelijke oorlogstooneelen te versnipperen, om het kunstmatige getimmerte van zijn zoogenaamde wereldmacht nog eenigszins bij eer, te houden. Voor de Duitsche oorlog voering bestaat er nog maar een mi litair front, het front tegen Enge land". De Lokal-Anzeiger verklaart, dat hetgeen de Engelschen. een „oorlog aan twee fronten" noemen, inderdaad ■=en oorlog van twee mogendheden tegen Engeland is. WAAROM JAPAN ZICH AANSLOOT BIJ DE AS. Tokio, 5 Febr. (D.N.B.) In zijn verklaringen voor de begrootings- commissie van de kamer heeft de minds-ter van buitenlandsche zaken, Matsoeoka, nog gezegd, dat de be trekkingen tusschen Japan en de Vereenigde Staten sedert het tot stand komen van het driemogend- hedenverdrag sléchter zijn gewor den. Matsoeoka zeide er echter den nadruk op te moeten leggen, dat dit verdrag niet gesloten is om een oorlog tegen de Vereenigde Staten te ontketenen, maar juirt om een oorlog te verhinderen en een ver wikkeling der Vereenigde Staten in het Europeesch conflict onmogelijk te maken. Ook de Japansche expan sie naar het zuiden, aldus de minis ter, is geenszins onvereenigbaar met de belangen van de Vereenigde Staten. Ten aanzien van de betrekkingen met de Sovjet-Unie verklaarde Matsoeoka, dat ook hier het drie- m ogendheden verdrag eer. zegenrij ken arbeid kan verrichten voor het herstel van goede betrekkingen, omdat het ten doel heeft de wereld een blijvender vrede te geven. BUREAU VOOR ECONOMISCHE OORLOGVOERING IN DE VER. STATEN. New York, 5 Febr. (D.N.B.) De regeering der Ver. Saten is voor nemens, naar de correspondent te Washington van de International News Service van betrouwbare zijde zegt te hebben vernomen, binnen kort een federaal bureau voor eco nomische oorlogvoering („Federal Economie Defense Committee") op te richten. De oprichting van die centraal bureau zou de Ver. Staten in de gelegenheid stellen, Engeland in zijn 'economische blokkade tegen de asmogendheden te steunen. Het bureau zou zeer verstrekkende vol machten hebben en o.a. de regeering in staat stellen, op alle economische betrekkingen der Ver. Staten met de cverige landen onbeperkt toezich! uit te oefenen. Staatssecretaris Huil is reeds het voorzitterschap van het te vormen comité aangeboden. Eer der zou echter de minister van fi nanciën Morgenthau met de leiding van het bureau belast kunnen wor den. ONJUISTE GERUCHTEN ROND DS. NIEMÖLLER. Berlijn, 5 Febr. (A.N.P.) In bui tenlandsche kringen is het gerucht ■verspreid, zoo vernemen wij van wei- ingelichte zijde, dat ds. Niemöller tot het katholieke geloof toegetre den zou zijn. Inlichtingen uit be voegde bron hebben aan het licht gebracht, dat dit tot dusverre niet het geval is. In kringen van domi nees, die tot het belijdenisfront be hooren, heeft dit gerucht groote ont steltenis gewekt. Zij zagen reeds in de mogelijkheid van een dergeljjken stap van Niemöller een mislukking van het streven der door Niemöller in het leven geroepen godsdienstige groep. De bevoegde katholieke in stanties weten overigens niets van toetreding van Niemöller tot het katholieke geloof. In Berlijnsche kerkelijke kringen is men van opvatting; dat een derge lijke stap van Niemöller geen ver andering zou brengen in de houding van de Duitsche autoriteiten tegen over Niemöller. PROEFVLUCHTEN PORT- DARWIN—BATAVIA. Tokio, 5 Febr. (D.N.B.) De En gelschen treffen, volgens hier ont vangen berichten, voorbereidingen voor proefvluchten tusschen Port- Darwin en Batavia. Van Engel schen kant ligt het in het voorne men een regelmatige luchtlijn in het leven te roepen tusschen beide plaatsen. De proefvluchten, die ge daan zullen worden via het lan dingsterrein Delphi op het eiland Timor, zullen ten uitvoer worden gelegd door de British Overseas Airways Company. De Hotsji Sjimboen verklaart, dat de inrichting van deze Engel sche luchtlijn van Japansche zijde groote aandacht verdient. Zij moet als vijandelijkheid worden opge vat, nu de Japanners reeds voor kort proefvluchten tusschen Palau °n Delphi ten uitvoer hebben ge legd. Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 6 Februari: op 4.22 onder 1.25. ZEVEN OVEREENKOMSTEN TUSSCHEN URUGUAY EN PARAGUAY. Montevideo, 6 Februari. D.N.B.) De ministers van buitenlandsche zaken van Uruguay en Paraguay hebben gisteren zeven overeen komsten tusschen beide landen onderteekend. 1. Aan Paraguay wordt een goe- derencrediet ten bedrag van een half millioen pesos verleend voor de in Uruguaysche havens opge slagen transitogoederen. 2. Er zullen voorbereidingen ge troffen worden voor de vorming van een filiaal der staatsverzeke- rlngsbank van Uruguay in Para guay. 3. Beide landen z,ullen weder - keerig de universitaire titels der beide landen erkennen. 4. Het ligt in het voornemen aan Paraguay een crediet te verleenen voor het aankoopen van waarde vol fokvee in Uruguay. 5. Overwogen zal worden een financieel consortium te vormen, dat de mogelijkheden zal bestu- deeren van exploitatie der grond stoffen van Paraguay voor het bedrijfsleven van Uruguay. 6. Een accoord over cultureele uitwisseling. 7. Besloten is tot instelling van beurzen voor Paraguayers, die de mogelijkheid krijgen in Uruguay bestuurstechnische kennis op te doen. In kringen van de La Plata con ferentie worden deze overeen komsten een veelbelovend begin geacht voor het sluiten van verdere accoorden. CULTUREELE OVEREENKOMST VAN ZUID-SLA VIE MET HONGARIJE. Belgrado, 5 Febr. (D.N.B.) De Hongaarsche minister van onder wijs, kunsten en wetenschappen, dr. Homan zal, naar de bladen melden, in aansluiting op het komende be zoek aan Boedapest van den Joego- slavischen minister van buitenland sche zaken, Cincar Markowitsj, naar Belgrado komen, om daar een reeds gereed gemaakte cultureele overeen komst tusschen Joegoslavië en Hon garije te onderteekenen. Deze over eenkomst voorziet ook in de oprich- ting van een Hongaarsch college te Belgrado. Het Zuid-Slavische blad „Vreme" schrijft o.a. Den vrede bewaren en hoogachting koesteren, dit is in het belang zoowel van Joegoslavië als van Hongarije, die< hiertoe gebracht zijn door een onrustige geschiedenis en hun gemeenschappelijk verleden. Europa en wellicht de geheele we reld gaan een gemeenschappelijk politiek leven tegemoet. Binnen af- zienbaren tijd zullen wellicht reeds reusachtige politieke en economi sche organisaties tot stand gebracht zijn. Het pact tusschen deze beide kleine midden-Europeesche staten, zoo vervolgt het blad, loopt daar mede op een dergelijke ontwikke- lmg vooruit. De tegenwoordige eco nomische toestand vereischt groote gebieden, waarbij de politiek een dergelijk streven moet dienen". Overstroomingen in Spanje. (D. N.B.) - De overstroom mgen in Spanje als gevolg van den hoogen stand der Douro hebben aanzien lijke schade aangericht. Verscheide ne dorpen staan onder water. In het plaatsje Tudela de Mero zijn 70 hui zen ingestort. Als eerste hulp voor de getroffenen hebben de provin ciale autoriteiten van Vallodolid 300.000 pesetas beschikbaar gesteld. Sneeuwstorm in Frankrijk. - De autofabrieken Simca in Suresnes bij Parijs zijn tijdens een sneeuwstorm ernstig beschadigd. Het dak van een machinehal was weggeslagen, waar op het gebouw ineenstortte. De ma terieele schade bedraagt 20 millioen francs. 0

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1