DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE NIEUW-BENOEMDE COMMISSARISSEN. griep. ANBOnf Streng regime in Roemenië. Londen erkent rechten van den negus. Doelen in Z.O.-Engeland aangevallen. Op Duitschen wacht post geschoten. Hevige gevechten in O.-Afrika. DISTRIBUTIE.NIEUWS Wat de oorlog aan Engeland kost van 18.37 tot 9-11« op 13.21 onder 4.18. Bonaanwijzingen. ■1 (Nederl. tlezing en e muziek Gr.pL 9.30 pL 10.30 pL 11.35 en gr.pL :5 Nieuws- - NCRV- isvrouwen- .45 Apollo- id voorde it Berlijn: programma lacht. 6.— e. 6.15 Ber. leiding en gr.pL 7.— ANP. 7.15 .45 Gr.pl. 8.30 Ber. unstrubber, ert (opn.) Eng. ber. ting. (AVRO). 8.45 Gr.pl. t en solist ling. 10.15 rouw. 10.30 Voor de )ost-NederL 12.15 Avro- ieuws- en el en zang- ibile-sextet. nroeporkest Gesprekken iws-, econ.- Lvro-Amus.- Cyclus ,,Le- orluchtigste p. of gr.pl. an den dag ede ervaring. 30 en 50 ct. aid: Ik 4 nog eigen 16. gelegenheid te laten, op het lage ran het dis- iaar de vo- ïschen f 82 t berust bij iet gerech- i, doch er or hen die erdiend en uur verhoo- De rege- ele land. 'rinnerde er zwaar is ge- ir ter secre- elasten. Spr. latie beëin- n, gezien de rzitter, doch den, als de de. in met werk Daarover is ksdienst en Iet is onjuist terwijl de hoop, dat U ken. ierop in haar ankte voor ot de verga- oterdags goederen. jf regain iitant. van verder wanneer ik anderen kon die hun nog en, bijna be- beraadslaagd andere koo- im er een op ien u koopt", ion, „maar ik et voor eigen d ik uw ge- Nou, hoort u en over eens, >ed heeft uit manier van tgever bevalt hoeveel u wij willen u jetalen als u weg blijft". zei ik. „En vendumeester, d aan gespro- en datzelfde ester gezegd jrlijk omge- •oons als mijn hem waar- marktbestuur zou komen. er naar uit, 1 wat meer nd kon laten dt vervolgd) ALKMAARSCH COURANT. Dezd Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door he* gebeele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN s Van 15 regels 1 25, elke regel meer 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v b. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060 Telef. 3320. redactie 3330. 143e Jaargong No. 32. Directeur; C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Twee bladen. Vrijdag 7 Februari 1941 Wat verboden is. Boekarest, 6 Febr. (D.N.B.) De nieuwe wet op de bescherming van den Roemeenschen staat verklaart o.m., dat met den dood wordt ge straft wie zonder vergunning wa pens munitie of springstoffen in zijn bezit heeft, wie opslagplaatsen van' materialen of goederen, munitie of wapens, of openbare kassen plun dert, wie wapens uit militaire voor raden of uit fabrieken steelt, wie in woord of geschrift ophitst tot om wentelingsacties tegen, de bestaande politieke of sociale orde in den staat, wie op leden der regeering, over- heidpersonen of leden van het leger schiet, wie zonder wettig recht open bare gebouwen bezet, wie openbare instellingen vernielt. Voorts is d< doodstraf bepaald op aanslagen op den koning of leden der koninklijke familie, op opstand door samen zweerders, of het niet in ach't nemer van de verplichting tot aangifte bi; samenzweringen, op het gebruik va: geweld tegen de sociale instellingen De wet bepaalt voorts, dat iedere door den staat niet goedgekeurde politieke organisatie wordt verbo den. Behalve de doodstraf kun nen gevangenisstraf en dwang arbeid worden opgelegd,, kan het geheele vermogen vervallen worden verklaard, kan ontslag volgens uit openbare functies, verlies van pensioen, annulee ring van staatsdiploma's, verbod tot uitoefening van een intellec tueel beroep, verbod tot het ara gen van onderteekens en onder scheidingen. De wet bepaalt, dat Joden en leden van de minder heidsgroepen nog strenger wor den gestraft dan de Roemenen. Erstig gestraft worden in het bij zonder ook professoren en geestelij ken, die „den geest der jeugd ver warren" en zich aan kuiperijen tegen de staatsorde schuldig maken en de studenten en scholieren, die zich on- disciplinair gedragen, hun studie opgeven en handelingen plegen waardoor de veiligheid van den staa; bedreigd wordt. Alle politieke be toogingen zijn verboden en iedere actie tegen de belangen van den staat zal zwaar gestraft worden. Er zijn niet slechts strenge straffen inge steld voor de daders doch ook voor hun familie. Antonescu heeft door middel van de pers een beroep op alle poeme nen, hem begrip te toonen. Hij ver klaart thans geen daden van haat en anarchie meer toe te kunnen laten. Hij verlangt vrede, arbeid, eenheid en orde. Wie dit niet be grijpt, is een instrument van den haat, de eerzucht en vijandelijke be langen, dus een verrader jegens de natie en zal dienovereenkomstig ge straft worden". In zijn laatste rapport over den toestand deelt het ministerie van binnenlandsche zaken mede, dat ook op 4 Februari de arrestaties, het in beslag nemen van wapens en de huis zoekingen werden voortgezet. De militaire rechtbank te Boekarest heeft opnieuw uitspraak gedaan tegen 40 personen, die bij de gebeur tenissen betrokken waren. Neger, beklaagden zijn vrijgesproken, 31 werden veroordeeld tot gevangenis straffen van 3 maanden tot 5 jaar. Rome vat het niet ernstig op. Rome, 6 Febr. (D.N.B.) De ver klaring van minister Eden betreffen de de rechten van Haile Selassie op den troon van Abessinië en de be reidwilligheid der Engelsche regee ring om hem na den oorlog met raad en daad bij te staan, wordt in Ita- liaansche kringen niet ernstig op gevat. Voor Italië bestaat mrop deze verklaring, waarmede EngWnd een nieuwe hypotheek op Abessinië wil nemen, geen ander antwoord, dan de voortzetting van den oorlog tezamen met den bondgenoot Duitschland te gen het Engelsche wereldrijk en voor zijn rechten en zijn toekomst. Zeilschip verloren gegaan. (D. N.B.) - Uit Horta (Portugal) wordt gemeld, dat het Engelsche tweemast zeilschip Jee tijdens, een storm ver gaan is. De uit zes koppen bestaan de bemanning werd gered. Het Duitsche legerbericht. Berlijn, 6 Febr. (D.N.B.) Het op perbevel der weermacht deelt mede- De poging van den vijand, in der. namiddag van den 5en Februari on der bescherming van jachtvliegtuigen met verscheidene golven van ge vechtsvliegtuigen het bezette gebied aan het Kanaal binnen te dringen, is, naar reeds gemeld, door -den on middellijk in actie komenden-afweer verijdel-d. De tegenstander verloor 17 vliegtuigen,- waarvan er 14 door jagers werden neergeschoten en drie door de luchtdoelartillerie vernie tigd. Duitsche gevechtsvliegtuigen heb ben veldversterkingen ten Z.W. van Harwich en scheepsdoel-en voor de monding van de Theems met succes met bommen bestookt.' Een schip var. 3.000 b.r.t. werd tot zinken gebracht. *en groot koopvaardijschip zwaar eeschadigd en in brand gestoken. Een lange-afstandsgevechtsvliegtuig eeft op 450 km ten Westen van Ier 'and een koopvaardijschip met boni men en met de boordwapens aange vallen; Het schip bleef stuurloos liggen. Aanvallen der luchtmacht in den afgeloopen nacht waren gericht op strategische doelen in Z.O. Engeland. Er ontstonden talrijke branden in de havenwerken van een kuststad. De vijand heeft noch boven het Duitsche rijksgebied, noch boven de bezette gebieden gevlogen. Het luchtdoelgeschut heeft den 4en Februari nog een vijandelijk vliegtuig bij Brest neergehaald, zoo dat de verliezen van den tegenstan der op 4 en 5 Februari tót 21 vlieg tuigen in totaal gestegen zijn. Drie eigen vliegtuigen worden vermist. Bij de luchtgevechten van gisteren heeft kapitein Oesau, groepscom mandant in een jachteskader, zijn 40e overwinning gehaald. FRANSCHE SCHEPEN IN BESLAG GENOMEN. New York, 6 Febr. (D.N.B.) Ht Amerikaansche gerecht heeft in Cristobal, in de Panamakanaalzone, de in de haven aldaar sedert Juni 1940 liggende Fransche schepen In diana, groot 5700 ton, en Namur groot 1500 ton, in beslag laten nemen Dit geschiedde op verzoek van dt Londensche Royal Exchange Assu rance Cie, die een vordering van 1.1 rmllioen dollar zegt te hebben op de Fransche scheepvaartlijn „Générale Ti ansatlantique". 35 gijzelaars in arrest gesteld. Het A. P. meldt; Door de bezeilende overheid wordt medegedeeld dat den 31sten Januari jl. bij Hilversum een Duit sche wachtpost tijdens de duisternis vanuit een hinderlaag i beschoten en gewond. Deze laffe daad kan niet zonder vergelding blijven. Als con tra maatregel zijn voorshands 35 gijzelaars in hechtenis genomen en t een gevangenis opgesj-oten. Italiaansch legerbericht. Ergens in Italië, 6 Febr. Stefan i.) Het hoofdkwartier publiceert weer- machtb'ericht nr. 244. Het luidt als volgt: Aan het Grieksche fropt wederzijdsche actie van artillerie ei. patrouilles, belemmerd door het slechte weer. In Noor d-A f r i k a hebben onze vliegtuigen gemechaniseerde strijdmiddelen der Engelschen met bommen en mitrailleur vuur bes stookt. In Italiaansch O o s t-A f r i k a. aan het Noordelijke front, zijn ver bitterde gevechten geleverd gedu ,-ende den geheelen dag van gisteren :n den sector van Cheren, waarbij van weerszijde werd ingegrepen door de luchtmacht. Onze jachtvlieg tuigen hebben drie Blenheim machi nes neergeschoten. Een duikboot onder bevel van den fregattenkapitein Primo Longobardc heeft, behalve d-e yeeds in weer- machtbericht nr. 240 van 2 Februar; ook het Britsche mailschip Urla van 3200 ton tot zinken gebracht. OPVOLGER VAN KENNEDY BENOEMD. John G. Winant. Washington, 6 Febr. (D.N.B.) Vol gens een bericht van de Associated Press, heeft president Roosevelt, John G. Winant benoemd tot opvol ger van Kennedy als ambassadeur van de Ver. Staten in Londen. Instorting in Turksche kolen mijn. (Stefani.) - Als gevolg van een instorting in een steenkolenmijn te Goelik (Turkije) zij 8 mijnwerkers gedood. Verscheidene anderen wer den ernstig gewond. HET STRIJDTOONEEL IN ERYTHREA. TOOkm AANVALSRICHTINGEN DER TTALlANEt BR/TSCH FRONT In Oost-Afrika worden blijkens de Italiaansche weermachtsbe- richten hevige gevechten geleverd tusschen Italianen en de Britten die Erythrea 140 K.M. zijn binnengedrongen. Vooral ten Noorden van Agordat dat aan de Biskio-Massawa spoorweg gelegen is. In de omgeving Baren toe in de Eritreesche laagvlakte wisten de Italianen nieuwe stellingen te bezetten; krachtige Britsche aan vallen in de richting van Asmara wisten zij te verijdelen. De luchtmacht der Italianen hebben Britsche colonnes achter het front krachtig aangevallen. Op de kaart zij-n met zwarte pijltjes aangegeven de aanvalsrich tingen der Italianen, alsmede het front der Britten. Hoe uitgestrekt de Italiaansche Kolonië in Oost-Afrika is, blijkt uit het nevenkaartje waar Italië op gelijke schaal is ingeteekend. ■fyfy-T Mr. A. J. BACKER, Noordholland (Foto archief) Ir. F. E. MULLER, Utrecht (Foto N.F.K.) M. V. E. H. J. M. GRAAF DE MARCHANT ET D'ANSEMBOURG (Foto N.F.K.) Darlan met voorstellen naar Parijs. Weldra beslissing te verwachten. Vichy, 6 Febr. (D.N.B.) Admiraal Darlan is vanochtend weder met voorstellen van maarschalk Petain naar Parijs vertrokken. Na zijn aankomst te Parijs had hij een bespreking met den algemeenen gedelegeerde der Fransche regee ring in hst bezette gebied, den am bassadeur de Brinon. Naar men in welingelichte kringen verneemt, zal Darlan vandaag verdere besprekin gen te Parijs voeren. Morgen ver trekt hij naar Vichy. In welingelichte kringen te Vichy verwacht men, dat al naar gelang van het antwoord van Laval de maarschalk nog aan het einde dezer week zijn besluiten nemen en waar schijnlijk in een radiorede hiervan aan het volk mededeeling doen. Rome's standpunt. Rome, 6 Febr. (D.N.B.). Ten aan zien van de binnenlandsche -poli tieke kwesties, welke thans in Frankrijk op den voorgrnod staan, wordt in Italiaansche kringen ver klaard, dat de Italiaansch-Fransche betrekkingen uitsluitend door de be- paingen van de wapenstilstands overeenkomst geregeld worden Italië houdt zich uitsluitend aan de ze bepalingen en aan kwesties, wei ke daaronder kunnen vallen. In zoo verre er echter sprake is van kwes ties, van zuiver binnenlandsche po litieke beteekenis, heft Italië daar niet rechtstreeks mede te maken, en neemt het ten aanzien daarvan ook geen standpunt in. De in het buitenland verspreide geruchten, volgens welke graaf Volpi zoogenaamd naar Londen of naar Vichy vertrokken zou zijn om te onderhandelen over de evacuatie van 100200.000 Italiaansche kolo nisten uit Ethiopië, worden van be voegde Italiaansche zijde zeer na drukkelijk tegengesproken. VERVALLEN BONNEN. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij deelt het volgende mede: Nu de uitreiking van de nieuwe distributiekaarten voltooid is, ligt het in de bedoeling in den vervolge uitsluitend op de bonnen van deze nieuwe serie kaarten distributie goederen beschikbaar te stellen: In verband hiermede zullen dus de r.og niet geldig verklaarde bonnen van de oude kaarten niet meer worden aangewezen. De overgeble ven bonnen van deze kaarten kun nen derhalve in tegenstelling met hetgeen in sommige dagbladen werd gepubliceerd vernietigd worden. Volledigheidshalve volgt hieron der een opsomming van de bon nummers der oude kaarten, welke nog niet zijn aangewezen en dus thans kunnen worden vernietigd: Algemeen distributiebonboekje bonnen: „1" tot en met „13", „96", „97", „101", „106", „107" en „112". Boterkaart bonnen: „29" en „30"; vetkaart bonnen: „29" en „30"; vleeschkaart bonnen: „17", „18", „19" en „20". Voorts zullen de met „01" gemerkte bonnen van de nieuw uitgereikte boterkaar- ten, zoowel als van de vet kaarten, eveneens niet worden aangewezen, zoodat ook deze vernietigd kunnen worden. 12Vs millioen pond per dag. Berlijn, 6 Febr. (D.N.B.) De Engelsche minister van financiën, Kingsley Wood, heeft heden in het Lagerhuis verklaard, dat wanneer het Huis het door hem voorgestelde aanvullende bedrag van 60 mil lioen pond steling voor het loopend? dienstjaar goedkeurt, de oorlog Engeland in het dienstjaar dat op 30 Maart eindigt, 3.3 milliard pond sterling gekost' heeft. De oorlogs uitgaven van Engeland zijn zoo ge weldig, en nemen van dag tot dag in zulk een omvang toe, dat hij niet kan zeggen, hoeveel de wekelijk- sche uitgaven in de eerste maanden van het komende dienstjaar zullen bedragen. Men kan echter reeds thans zeggen, dat een enkele oor logsdag Engeland 12.5 millioen pond kost. Het land heeft tot dusver zware lasten moeten dragen, aldus minister Wood, doch ik mag aan de bevolking niet onthouden, dat deze lasten en offers binnenkort nog zul len toenemen. Ten slotte deed de mi nister een beroep op de belasting betalers, om snel en punctueel te betalen. VERDUISIERINGS- TUDEN Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 7 Februari Volle maan: 12 Februari. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en vis scherij deelt het volgende mede: BOTER EN VETTEN. Gedurende het tijdvak van Maandag 10 Februari tot en met Zondag 16 Februari a.s. geeft de met „02" genummerde bon van de laatst uitgereikte boter en vet kaar 11 n recht op het koopen van 250 gram boter óf margarine óf 200 gram vet. De met „29" en „30" gemerkte bonnen van de „oude" beter- en vetkaarten en de met „01" ge merkte bonnen van de „nieuwe" boter- en vetkaarten zullen niet geldig worden verklaard en kunnen derhalve worden vernietigd. De met „02" genummerde bon nen, die op 16 Februari nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog geldig tot en met Zondag 23 Februari a.s BROOD EN GEB/ K. IN BESLAG NEMING VAN GOEDEREN IN BEZET FRANKRIJK. Vichy, 6 Febr. (A.N.P.) Naar Asso ciated Press meldt, hebben de Duit sche autoriteiten te Parijs een ver ordening uitgevaardigd, dat het eigendom van burgers van het Brit sche rijk, Egypte, den Anglo-Egypti - schen Soedan en Irak, dat zich in het bezette Fransche gebied bevindt, in beslag genomen wordt. Dit eigen- aom, dat met medewerking van de Kamer van Koophandel opgespoord is, wordt geconfisqeerd, indien het aan Joden toebehoort. Het overige zal, volgens genoemd persbureau, in afwachting van een definitieve beslissing onder Duitsch beheer wor den geplaatst. Deze maatregel, zoo wordt verklaard, is genomen om Duitschland schadeloos te stellen voor het beslag op Duitschen eigen dom, aan het begin van den oorlog door de Britsche regeering gelegd. Gedurende het tijdvak van Maandag 10 Februari tot en met Zondage 16 Februari a.s. geeft elk der met „02" genummerde bonnen van de nieuw uitgereikte broodkaart recht op het koo pen van ongever 100 gram brood. Voorts geeft elk der met „02" genummerde broodtoonnen recht op het koopen van een rantsoen ge bak. Dit omvat voor de hierna ge noemde bakkerijproducten telkens ten minste het daarachter geplaat ste aanta-l grammen: beschuit 75 gram, biscuits en wafels 90 gram, speculaas 140 gram, andere keokjes 2-00 gram, koek 160 gram, cake 300 gram, gevuld klein korstgebak (b.v. amandelbroodjes) 400 gr.), gevuld groot korstgebak (b.v. boterletter) 500 gram), taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel ke hierboven niet genoemd zijn, ke hcierboven niet genoemd zijn, geldt, dat een rantsoen een hoeveel heid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. De op 16 Februari nog niet ge bruikte bonnen blijven voorts nog geldig gedurende de week van 17 tot en met 23 Februari a.s., met dien verstande, dat zij gedurende laatst genoemde week niet mogen wor den. gebruikt in hotels, restaurants e. d. EIEREN. Gedurende het tijdvak van Maandag 10 Februari tot en met Zondag 16 Februari a.s. geeft de met „04" genummerde bon van de nieuw uitgereikte „bon kaart algemeen" recht op het koopen van één ei. De bonnen, welke op 16 Februari nog niet ge bruikt zijn, blijven geldig tot en met Zondag 23 Februari a.s., met dien verstande, dat zij gedurende de week van 17 tot en met 23 Februari niet gebruikt mogen worden in hotels, restaurants e. d.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1