WAT NU? igaat? omisch. rouw - .V'w Sinds Mei 150 keer ingebroken. FEUILLETON TWEEDE BLAD ALKMAARSCHE COURANT VAN VRIJDAG 7 FEBRUARI 1941. 13681 1320 2178 2949 3923 4639 5499 6469 7314 8010 9020 9858 10814 11799 12498 13448 14847 15761 1 17118 1 18054 l 18771 l 19316 19965 228 508 711 L 834 1 1041 1 1243 7 1584 - v - W" DE VORST HEEFT ALLE BOUWWERKEN IN ROTTERDAM STILGELEGD behalve de bouw van een speciaal voor de uitreiking der persoonsbewijzen bestemd gebouw, dat opgetrokken wordt op een plein naast het politikbureau aan het Haag- sche Veer. Het gebouw krijgt een vloeroppervlak van 1000 M2, waar later 80 ambte naren de opgeroepen burgers zullen helpen. De werkzaamheden voor den bouw. (Polygoon) WOENSDAGMIDDAG werd in Assendelft een hardrijderij gehou den voor Friesche vrouwen. Tijdens den start van Ielkje Nienhuis en N. v. Wijk. (Polygoon) Twee arrestaties. In een nacht van de vorige week bemerkte een surveilleerende agent van politie te Velsen (gemeente IJmuiden) dat twee inbrekers trachtten hun slag te slaan in een der betrekkelijk afgelegen villa's aldaar. Op zijn sommatie probeer den de dieven te ontvluchten, doch doordat de politieagent een schot in de lucht loste, bleef een der daders staan, waarna hij werd gear resteerd. De andere wist in de duisternis te ontkomen. Na verhoor van den gevatten dief bleek, dat men hier te doen had met den 26jarigen koopman L. van der B. uit Utrecht, die echter weigerde den naam van zijn kameraad op te geven. De Utrecht- sche politie werd in deze zaak ge moeid en toen zij den naam van van der B. vernam, dacht men dadelijk aan zijn onafscheidelijken vriend, P. C. O. Deze kon te Utrecht worden gearresteerd en inderdaad bleek O. de medeplichtige te zijn. Daar men vermoedde dat de vrien den meer op him geweten hadden dqn het enikele inbraakje te Velsen, werden zij voorgeleid voor den commissaris van politie te Utrecht. En toen bleek, dat zij sinds Mei van het vorige jaar over het gehee- ie land niet minder dan 158 keer hadden ingebroken. Vooral Utrecht en omgeving zijn door de dieven onveilig gemaakt, terwijl zij ook in Wageningen en Beninebroek her haaldelijk opereerden. Zij hielden zich niet met een be paald soort inbraak bezig, alles wat zij tegen kwamen en dachten te kunnen gébruiken, was van hun gading: levensmiddelen, winter jassen, gouden ringen, geld, alles konden zij gebruiken en het kwam er voor de dieven niet op aan wat zij wegnamen, want in Utrecht hadden zij een paar vrienden, die de goederen' van hen afnamen, waardoor zij weer rustig met hun „bedrijf" konden- voortgaan. In dit verband heeft de Utrecht- sche politie nog gearresteerd een 36-jarigen heler en een ruim 30- jarigen medeplichtige, van wien men m-a-g aannemen, dat zij de levensmiddelen, de sieraden en de gestolen goederen weer aan den man brachten. De gearresteerde dieven hebben ook de inbraken ge pleegd in de fabriek aan den krommen Rijn, waar destijds zeven balen meel, tientallen zakken rijst, een bakfiets en een leeren jas wer den vermist. OVERDRACHT ZEESCHEPEN NIET ZONDER VERGUNNING. De secretarisgeneraal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart heeft de beschikking van den toenimaligen minister van economische zaken betreffende ver bod van overdracht van zeesche pen in dien zin gewijzigd, dat daar in vervallen de woorden „voor voorver betreft overdracht aan nie-t- Nederlanders of naar het buiten land". Daarmede is thans ook over- di acht van Nederlandsche zeesche pen aan Nederlanders verboden zonder vergunning. CLANDESTIEN GESLACHTE VARKENS. De politie te Poeldijk heeft in den loop van gisternacht bij den melk handelaar M. een inval gedaan, waarbij vier clandestien geslachte varkens werden aangetroffen. De eigenaar is voorloopig in arrest ge steld, terwijl de politie nog naspo ring doet naar medeplichtigen. EIGENAARDIG GEVAL VAN OPLICHTING. Te Naaldwijk heeft zich een eige naardig geval van oplichting voor gedaan, dat eerst na geruimen tijd kon worden, geconstateerd. Verschil lende tuinders in Naaldwijk hadden van een reiziger in zaden, wonende te Haarlem, zaad van gekleurde fresia's gekocht. Nu is dit zaad van de gekleurde bloemen aanmerkelijk duurder dan van witte fresia's. Toen de „gekleurde" fresia's echter dezer dagen begonnen te bloeien, kwamen er uitsluitend witte bloe men te voorschijn, zulks tot groote verontwaardiging der gedupeerde kweekers. De Naaldwijksche politie heeft tegen den Haarlemmer pro ces-verbaal opgemaakt terzake van oplichting. BOMMEN OP ONS LAND. Het A. N. P. meldt: Enkele Britsche vliegtuigen vlo- gen in den afgeloopen nacht in het Nederlandsche luchtgebied en wierpen op verschillende plaatsen bommen uit. Ongeveer twaalf woonhuizen zijn beschadigd. Per sonen zijn niet gekwetst. DR. GOEDEWAAGEN BEZOCHT ROTTERDAM. Gisteren heeft dr. T. Goedewaagen, secretaris-generaal van het departe ment van volksvoorlichting en kun sten, een bezoek gebracht aan Rot terdam teneinde zich op de hoogte te stellen van het kunstleven. Om half elf bezocht dr. Goede waagen burgemeester Oud in diens kamer op het stadhuis. Vervolgens begaven de heeren zich naar de ver gaderzaal van B. en W., waar de heer L. de Groot, wethouder van onderwijs en kunsten, werd voorge teld. Dit gebeurde ook met een aan tal vertegenwoordigers van instellin gen op kunstgebied. Zij gaven een overzicht van hetgeen in Rotterdam thans op kunstgebied wordt gedaan. Dr. Goedewaagen verklaarde, dat hij veel waardeering heeft voor het geen te Rotterdam thans wordt ge daan en dat hij daaraan zijn steun hoopt te geven. Ir. W. G. Witteveen heeft vervol gens een uiteenzetting gegeven van de plannen voor den wederopbouw der binnenstad. Gistermiddag heeft dr. Goedewaagen het museum Boy mans bezocht. In de voordrachtzaal heeft de directeur, dr. D. Hannema, voor een aantal genoodigden een rede gehouden over perspectieven voor onze kunst. MAXIMUMPRIJZEN VOOR BRANDHOUT. Overtreding wordt gestraft. Aangezien is gebleken dat in enkele gevallen brandhout wordt verhandeld tegen prijzen, welke hooger zijn dan de vast gestelde maximumprijzen, wordt er nogmaals met nadruk op ge wezen, dat niet alleen het ver- koopen, respectievelijk het ten verkoop aanbieden, doch even eens het koopen tegen hoogere prijzen dan de maximumprijzen strafbaar is. Tegen overtredingen van dit voor schrift, welke onmiddellijk ter ken nis van de politie dienen te worden gebracht, zal met kracht worden opgetreden. De ingevolge arikel 1 van de „prij- zenbeschikking brandhout no. 1" vastgestlede maximumprijzen zijn: Bij evering loco bosch 0.02 y, per kg. Bij levering franco huis van den verbruiker 0.04 per kg. SNEEUWTOCHT VAN DEN A.N.W.B. OP ZONDAG 9 FEBRUARI. De A.N.W.B. schrijft ons: Nu de sneeuw de bosschen van het Gooi tooit en verwacht mag wor den, dat de natuur haar wit kleed nog eenige dagen zal dragen, heeft de A.N.W.B. besloten den reeds aan- gekondigden sneeuwtocht met onbe kende bestemming op aanstaanden Zondag te laten doorgaan. Deelne mers kunnen zijn leden en hun huis- genooten. Den deelnemers, die uit Amster dam en Amersfoort komen, worden verwacht aan de vertrekpost in hotel „Zeiler", tegenover het station te Baarn. Zooals gebruikelijk is de ver trekpost tevens het punt, waar de tocht wordt beëindigd. Het begin van de vertrekuren, dat oorspronkelijk was bepaald op 9.30 uur is in verband met de vroegere zonsopkomst vervroegd tot 9.15 uur. De deelnemers moeten zich aan de vertrekpost melden tusschen 9.15 en 13 uur. KEURING VAN GESLACHTE VARKENS. Onderzoek op trichinen verplicht. Ter uitvoering van de keuringswet is bepaald, secretaris-generaal van het departe ment van sociale zaken de gemeen ten aanwijst, waarin bij de keuring van geslachte varkens het onderzoek op trichinen verplicht is. De varkens worden dan, ten bewijze, dat het trichine-onderzoek heeft plaats ge vonden, gemerkt. In de aangewezen gemeenten wordt eveneens het varkensvleesch, dat overeenkomstig art. 8 van de vleeschkeuringswet bij invoer in die geementen wordt onderzocht, aan het trichine-onderzoek onderworpen, tenzij uit bovenbedoeld merk blijkt, dat onderzoek reeds is geschied. Een en ander treedt in werking met ingang van 1 Mei 1941. Vleesch- dat de Oude man uit raam gevallen. - Gisteravond is te Rotterdam de 83-jarige man C. Tromper, wo nende in de Boelstraat te Rotter dam, uit het venster op straat geval len. De oude man liep verwondin gen van dien aard op, dat hij vrij spoedig overleed. Griep ontvolkt sccholen te Heino. - Wegens het groote aantal grieppatiënteri onder de schooljeugd zijn zoowel de r.k. als de christelijke en de openbare school te Heino (Ov.) gesloten. Er wordt thans geen onderwijs in het dorp gegeven. t GROOTE ONTVANGST VAN GENERAAL WEYGAND IN RABAT. Op zijn reis door Marokko werd generaal Weygand in Rabat een groote ontvangst bereid. Onze foto toont de aankomst van den generaal bij het paleis van den Sultan in1 Rabat. (Holland) GROOTE MEUBELZAAK GEHEEL UITGEBRAND. 100.000 schade. Gistermiddag is te Boxtel door nog niet bekende oorzaak brand ontstaan in de mariufacturen- en meubelzaak van den heer Boomen. De brand nam een groot-en omvang aan en in korten tijd stond het kapitale gebouw in lichter laaie. De brandweer uit Boxtel bestreed het vuur met alle kracht, daarbij geas sisteerd doou de Duitsche weer macht. Het huis is vrijwel -geheel uitgebrand. De schade, die door den brand, waarvan de oorzaak nog niet is vastgesteld, is teweeg gebracht, bedraagt 90.000 tot 100.000 gulden. TERAARDEBESTELLING W.A.-MAN MINTEN. Gisterochtend is te Helmond ter aarde besteld het stoffelijk over schot van den 25-jarigera Antoon Minten, lid van de W.A., Vendel Helmond. De plechtigheid geschiedde in tegenwoordigheid van de districts- en gewestelijke leiders der N.S.B., terwijl o.a. het W.A.-vendel van Helmond eveneens aanwezig waren. Om acht uur werd in de kapel van. het St. Antoniusgasthuis een requiemmis opgedragen door den zeereerwaarden heer Knegtel, pastoor van de Heilig Hart Paro chie. Deze kerkelijke uitvaartdienst met absoute vond plaats, omdat Minten twee uur voor zijn dood zijn lidmaatschap der N.S.B. had herroe pen, zooals ons van officieele ker kelijke zijde werd medegedeeld. AiODERNE MACHINES VOOR UW DRUKWERK! ALKMAARSCHE COURANT, TEL. 3320. Ds. A. G. H. van Hoogenhuyze f. - Gisteren is op den leeftijd van 69 jaar onverwacht overleden ds. A. G, H. van Hoogenhuyze, Ned. herv. pre- dikan te Amsterdam. Ds. van Hoo genhuyze oefende het predikambt uit sinds 1897 en stond sedert 1912 in Amsterdam. Buiten de Amsterdam- sche gemeente heeft ds. van Hoogen huyze zich vooral hekend gemaakt door het presidium van de evangeli sche maatschappij, dat hij om het andere jaar bekleedde. Voorts was de overledene voorzitter van de Ned. af- deeling van het protestantsch wereld- verbond en bestuurslid van verschil lende protestantsche vereenigingen. Glimlachje, De kinderen van de bewaarschool maken een uitstapje: dua kinderen beneden vijf jaar hebben vrij reizen? Ja juffrouw. Mooi, geeft U me dan maar twee kaartjes naar Zandvoort. f 70.— i. >ai!en. DOOR DENIS MACKAIL. 29) „Na een paar minuten was die vent, die mij had aangesproken, weer terug. „Kijk eens", zei hij, „niemand hier zal iets vertellen over hetgeen u hier heeft gedaan, dus u is volko men veilig. Ik vermoed, <jat u be hoorlijk voor dit werk betaald is. Nu, wij zijn het er allen over eens, dat u zich goed geweerd heeft, maar nu moet het uit zijn en de jongens willen tot vijftig pond gaan als u er direct mee ophoudt". „Hoe weet u, dat ik niet nog eens terug zal komen?" vroeg ik. „O, u komt zeker niet terug", zei hij. „Daar zullen wij wel voor zor gen!" En ik tooverde mij het beeld voor oogen van een extra zwaar gebouwden kruier, voorzien van een beschrijving van mijn persoon, die de eerstvolgende zes maanden op die trap zóu zitten. Ik weet niet of dat in hun bedoeling lag, maar ze hoeven heusch niet bang te zijn. Ik ga daar niet meer heen'". Lush leunde achterover in zijn stoel en grinnikte. „En verder?" vroeg Jim. „Ik zei tegen dien vent, dien ge als afgezant hadden gestuurd, dat ik mij niet liet omkoopen, „maar", zei ik „ik zal u zeggen wat ik wil doen. Ik wil u mijn partij fruit voor twee honderd pond verkoopen en hier voor goed verdwijnen. Dat is mijn laatste bod". „Ik dacht dat hij zou tegensput teren, maar ik was beslist in een O.W.-ers-hol terecht gekomen, want hij bedacht zich geen oogenblik. „Goed", zei hij. „U heeft een aar dig spelltje gespeeld, maar u kunt zeggen aan dengene, die u gezonden heeft, dat wij ons geen tweeden keer in de luren laten leggen". „Ik zal het niet vergeten", zei ik, „en ik wil contanten zien". En daar haalt me die tamelijk schunnig uit ziende handelaar, of wat hij ge weest mag zijn, zoo maar vier vijf- tig-pond-biljetten uit zijn zak en gaf mij die in ruil voor mijn ananas kwitantie. Ik zeg je, er moest eens een onderzoek worden ingesteld naar de prijzen van sommige luxe- fruitsoorten. „En nu er uit", zei hij. „Goed", zei ik en ging de trap af naar buiten. .Het was nog geen ze ven uur en ik had al vijf en zeven tig pond verdiend of dertig procent van het minimum, dat ik beloofd had te zullen verstrekken. Neem nog een sigaar". „He.el graag", zei Jim. „Nu, wat deed je toen?" „De beide volgende episoden vormen slechts kleine incidenten iri mijn campagne, maar aangezien zij mij vijftien pond opleverden en mi.i bet bewijs gaven, dat het geluk mij dienstig was, waardoor ik mij aan gemoedigd voelde, later een grooter waagstuk te ondernemen, zal ik je er van vertellen. Je moet echter goed begrijpen, dat zulke transac ties, even plotseling bedacht als on dernomen, en handelingen, die on middellijke financieele resultaten opleveren, niet het eigenlijk doel vormen van onze associatie. Ik gaf er natuurlijk de voorkeur aan, mijn plannen lang van te voren uit t,e werken en reken op veel grootere winsten, waar minder risico aan verbonden is, tenzij ik -hèt vooruit zicht 'zie mijn geld direct weer te rug te krijgen. Vandaag echter moest ik in den kortst mogelijken tijd een beslissing nemen, wetende dat ik later wel de gelegenheid zou krijgen mijn eigenlijke theorieën aan de practijk te toetsen. „Van de markt liep ik de straat op en bleef even bij het operagebouw staan, waar de groote deuren, waar door de coulissen worden in- en uit gedragen, open stonden. Ik zag. bin nen menschen heen en weer loopen en hoorde het geluid van hamersla gen, vroeg mijzelf af welke opera vanavond gegeven zou worden en liep even door naar een aanplakbil jet om mij op de hoogte te stellen. Ik stond daar nauwelijks, toen er 'een dame hijgend met een klaps toeltje kwam aandragen. „Ik moet nummer één zijn", zei ze, .geheel buiten adem. „Ik begreep eerst niet wat zij be doelde en ik zal haar wel verbaasd hebben aangekeken. Zij scheen dat echter niet op te merken en zoodra zij weer op adem was gekomen, vervolgde zij: „De laatste vijftien jaar ben ik hier altijd voor iedere eerste opvoering het eerst geweest, en ik zou hier vóór u geweest zijn, als ik niet op mijn vriendin had ge wacht". Ik begreep toen wat zij be doelde, en toen ik om mij heen keek zag ik dat ik, zonder het te weten, post had gevat op de plaats waar de queue voor de galerij zich altijd vormt. „Het kan voor geen verschil uitmaken", zei de dame. „U zult er gens anders even goed kunnen zien, maar sta mij als het u blieft uw plaats af, anders is mijn record ge broken". ,Nu", dacht ik bij mij zelf, „dit is een vrij ongevaarlijk soort idioot, maar ik vrees, dat mijn motto voor vandaag luidt „niets voor niets". „Ik nam haar eens op en zag dat zij goed gekleed en klaarblijkelijk niet onbemiddeld was. Het was dui delijk, dat zij heusch niet den hee- len dag in een queue zou hoeven te staan en een stalles-plaats had kun nen nemen, als zij dat. gewenscht had, en het zou niet het minste .ver schil hebben uitgemaakt, 'of zij bij het plaatsbespeken nummer één of twee was geweest. Maar ik denk, dat het voor haar al jaren het eve nement was geweest om als eerste door die deur te gaan, wanneer er een nieuwe opera gegeven werd. Er zijn van die menschen; en misschien zal er over een jaar Of tien een foto van haar in een van de dagbladen verschijnen en zal zij 't gevoel heb ben, dat zij niet voor niets geleefd heeft. „Het spijt mij", zei ik, „maar, ziet u, ik was hier het eerst". Daarna was er geen kunst meer aan. Ik had geen medelijden met haar en daar bestond trouwens ook geen reden voor. Ik bracht haar tot vijf pond, vcor ik met haar van plaats ver wisselde, en net toen ik dat had ge daan, kwam haar vriendin er aan, die zich had verlaat. Zij was precies hetzelfde type als de andere, en zij was danig uit haar humeur, omdat zij zich voor het eerst sedert twaalf jaar verslapen had. Nu, in minder dan geen tijd had ik haar mijn plaats voor drie pond verkocht. Ik merkte, dat de eerste enthousiast zich moest bedwingen om mij niet voor een straatroover uit te maken, maar zij durfde zich niet voor haar vriendin te verraden en moest wel haar mond houden. De derde plaats verkocht ik aan een jongeling, die een grijze trui en sandalen aan had, voor twee pond en daar de markt omlaag ging, ben ik toen maar weg gegaan. ,.Ik ben zelf eenmaal in de galerij in Covent Garden geweest, en tot vanmorgen heb ik mij steeds ver wonderd, hoe iemand daar ooit voor een tweede maal heen kon gaan, maar nu zie ik in, dat ze den schouwburg niet hoeven te verbou wen, zoolang er nog van zulke men schen rondloopen. „Ik vervolgde mijn weg en kwam weer langs de markt. Het was-toen omstreeks half acht geworden. Op den hoek zag ik een man van een jaar of zestig in gesprek met een soldaat. De soldaat sliep nog half of hij voelde zich niet erg lekker. Hij stond een beetje onvast op zijn bee- nen en bleef binnen het bereik van een lantaarnpaal, terwijl de ander hem over iets onderhield. Toen ik dichterbij kwam, bemerkte ik, dat de man hem in een Amerikaansch accent over de geschiedenis van de lokaliteit vertelde. Ik hoorde hem iets zeggen over den datum, waar op de Piazza gebouwd was en toen ik voorbij ging, wachtte hij even, van welke gelegenheid de soldaat gebruik maakte om te zeggen: „Ik dank u wel voor de mededeeling", waarna hij zich zoo snel als zijn slappe beenen dit veroorloofden, uit de voeten maakte. (Wordt vervolsdl

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5