DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Verkenningsvluchten rond Engeland. Hevige gevechten ten Z. van Benghazi. Amerikaansch contact met Tsjoengking. Vredesconferentie te Tokio geopend. Duitsche voornamen in Luxemburg. VtRDUlSIERlNUS- TIJDEN van 18.39 tot 9.09. van 18.41 tot 9.07. op 15.10 onder 6.08. op 16.11 onder 7.01. DISTRIBUTEE- VIEUWS Boter verkrijgbaar op bon „03". ALKMAARSCHE COURANT. Bezj Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetal'-l voor Alkmaar 2. franco dooi b-" gebeele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTffiN: Van 15 regels 1-25, elke regel meer 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HÊRMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 33. Directeur; C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Twee bladen. Zaterdaa 8 Februari 1941 Het Duitsche legerbericht. Berlijn, 7 Febr. (D.N.B.) Het op perbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: Een duikbrot heeft twee gewapen de vijandelijke koopvaardijschepen van in totaal 12.000 b.r.t. tot zinken gebracht. Aan de Engelsche Oostkust is een motortorpedoboot erin ge slaagd, een Britsch kustvaartuig tot zijlken te brengen. De luchtmacht heeft ondanks het slechte weer gewapende verken ningsvluchten ondernomen in het zeegebied rond Engeland en mijnen gelegd voor Britsche havens. In het Middellandsche-zeegebied hebben ge vechtsvliegtuigen storingsaanvallen ondernomen op militaire installaties op het eiland Malta. De vijand heeft gisteren in de avonduren en in den nacht gepoogd, met afzonderlijke vliegtuigen het bezette gebied aan de Kanaalkust binnen te dringen. Slechts in een havenstad zijn door het werpen van brandbommen kleine branden ont staan, die de burgerbevolking snel kon blusschen. Het luchtdoelgeschut heeft hierbij een gevechtsvliegtuig van het type Armstrong-Whitley neegrehaald. Een tweede vliegtuig werd gedwongen te landen en de be manning werd gevangen genomen. Bommen op N.O. Schotland. Berlijn, 7 Febr. (D.N.B.) Op grond van een officieel communiqué van het ministerie van luchtvaart en dat van binnenlandsche zaken heeft de Engelsche berichtendienst meegedeeld, dat vandaag bij de Duitsche luchtaanvallen op Enge land bommen geworpen zijn op een kusfctad in het N.O. van Schotland. Vrijdagmiddag zijn ook op een kuststad in Oost-Engeland bommen geworpen. Hier is eenige schade ontstaan en enkele menschen zijn ten deelz zwaar gewond. Italiaansch legerbericht. Ergens in Italië, 7 Febr. (Stefani). Het 245ste weermachtsbericht van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: „Van het Grieksche front niets te melden. In Cyrenaica is een ver woede veldslag gaande tusschen onze troepen en vijandelijke formaties in het gebied ten zuiden van Benghazi In den sector van Cheren in O o s t- Afrika duren de gevechten voort. Aan het zuidelijke front zijn vijan delijke aanvallen door onze dappere troepen afgeslagen. Onze lucht machtformaties hebben artillerie stellingen, troepen en auto's gebom bardeerd en daarbij branden in mu nitie- en brandstofvoorraden veroor zaakt. De vijand heeft aanvallen ge daan op A-smara en eenige andere plaatsen, zonder ernstige schade aan te richten. Te Asmara is een Gloster-vliegtuig neergeschoten door onze jagers, die snel tusschenbeide kwamen. Een onzer vliegtuigen is niet teruggekeerd". Currie overlegt met Tsjang kai Sjek. Tsjoengking, 7 Febr. (D.N.B.) De buitengewone gezant van pre sident Roosevelt, Currie, heeft vanmiddag den Chineeschen gene ralissimus, Tsjang-Kai-Sjek be zocht. Bij deze gelegenheid over handigde hij dezen een persoon lijken brief van Roosevelt. Over het doel van de reis ver neemt de Japansche „Yomioeri Sjimboen" uit Hongkong, dat Cur rie zich op de hoogte wil stellen van de verschillende stroomingen in de Tsjoengking-regeering en ook wil vaststellen, in hoeverre Tsjang-Kai-Sjek inderdaad vast besloten is, den strijd tegen Japan voort te zetten. Currie is volgens het blad voorts voornemens, Tsjoengking ver strekkende plannen inzake hulp verleening door de Ver. Staten voor te leggen. Tegelijkertijd wil hij onderhandelen over- het gebruik van één leening van 100 millioen. Nauwe betrekkingen met Nieuw-Zeeland. New-York, 7 Febr. (D.N.B.) As sociated Press meldt uit Washing ton: in bevoegde kringen verluidt, dat de Vereenigde Staten en Nieuw-Zeeland overwegen recht- streeksche diplomatieke betrek kingen aan te knoopen. Het bureau heeft voorts vernomen, dat de Britsche ambassadeur lord Halifax thans met het departement van buitenlandsche zaken de inrichting der gezantschappen bespreekt als mede de benoeming van gezanten door de beide landen. Volgens wel ingelichte kringen te Washington hebben vooral de toenemende be- teekenis van Nieuw-Zeeland in het zuidelijke deel van den Stillen Oceaan en de belangrijke strategi sche positie van, Nieuw-Zeeland tot een nauwer diplomatiek contact gestimuleerd. Japansche expansie naar 't Zuiden. Het D.N.B. meldt uit Tokio, dat minister Hotsjino voor de commis sie van het Japansche Lagerhuis heeft verklaard: „Om de zelfvoor ziening van het economische gebied in 't Verre Oosten te waarborgen, is het betrekken van de oostelijke Zuidzeegebieden in de nieuwe eco nomische ruimte noodzakelijk. De ontwikkeling van het internatio nale economische leven vertoont de neiging om een economisch blok te vormen. Hieruit spruit voor Ja pan de noodzakelijkheid voort om oostelijke deelen van het Zuidzee gebied in het economische blok van het Verre Oosten te betrekken, dat alle behoeften van de bij dit blok aangesloten landen kan be vredigen. Dit streven kan ook in strategisch opzicht beschouwd worden". MISLUKTE SCHAKING VAN DOCHTER VAN KONING FAROEK. Milaan, 7 Febr. (D.N.B.) Aan de Italiaansche Popoio d'Italia wordt uit Beiroet een nieuwe aanslag van den Britschen geheimen dienst op leden van het Egyptische koningshuis ge meld. De oudste dochter van koning Faroek zou door een, werktuig van de Secret Service geschaakt worden. De misdadige aanslag kon op het laatste oogenblik verijdeld worden. De Popoio d'Italia merkt op, dat deze nieuwe daad van den Britschen geheimen dienst de bedoeling had. druk op den Egyptischen koning uit te oefenen. Tokio, 1 Febr. (D. N. B.) Vandaag is de vredesconferentie tusschen Thailand en Fransch-Indo-China geopend met een rede van d„en Ja- panschen minister van buitenland sche zaken, Matsoeoka. Deze verklaarde, dat de aaneen sluiting van Groot-Oost-Azië een geschiedkundige noodzaak is. Dé landen in. het Verre Oosten zullen op deze wijze niet slechts bijdragen tot den vrede in dit gebied, doch ook tot den wereldvrede, wanneer zij weder- keerig hun plaats in de gemeen schappelijke leefruimte waarborgen. Daarom is het van belang, dat de veiligheid der stabiliteit in Oost- Azië tot stand gebracht wordt. Matsoeoka zeide, oprecht te wen- schen, dat het grensgeschil tusschen Thailand .en Fransch-Indo-China wordt geregeld, de vijandelijkheden tusschen de beide landen hebben slechts or aangename gevolgen voor geheel Oost-Azië gehad, zoodat Japan besloten heeft, zijn bemiddeling aan te bieden en het geschil arbitraal te regelen. Japan is er op voorbereid om met vastberadenheid en verantwoor delijkheidsgevoel een regeling van het conflict tot stand te brengen. Invoering Duitsche ras- en huwelijkswetten. Luxemburg, (Belgapress). Vol gens een verordening van het hoofd van het burgerlijk bestuur moeten de Luxemburgsche onderdanen en vaderlandsloozen, die in Luxem burg wonen of er gewoonlijk ver blijven, voor zoover zij een vreem den of niet-Duitsehen voornaam hebben, in de plaats van dezen naam den overeenkomstigen Duit- schen voornaam kiezen en in het geval zulks niet mogelijk is, moeten zij een Duitschen voornaam aan nemen. Deze personen, wier fami lienaam van Duitschen oorsprong is en achteraf een vreemden of niet Duitschen yorm heeft aangenomen, moeten hun naam in zijn oorspron- kelijken vorm overnemenEen ver andering der vreemde of niet uitsche familienamen, voor zoo ver ze niet van Duitschen oorsprong zijn, wordt aanbevolen doch is ech ter niet verplicht. De aandacht wordt er echter op gevestigd, dat het niet veranderen van een dergelijken familienaam een afwijzende houding beteekent tegenover het Germanendom. Leden van eenzelfde familie zullen den zelfden naam aannemen, indien echter de voorstellen niet eenslui dend zijn, wordt van ambtswege een beslissing getroffen waarvan alle familieleden verwittigd worden Bovendien zijn op 1 Februari in Luxemburg de Duitsche wet voor den burgerlijken stand, de Duitsche huwelijkswet en de Duitsche wet betreffende de gezondheid in het huwelijk benevens de bepalingen van de wet ter bescherming van het ras van kracht geworden. AMERIKAANSCHE SCHEPEN NIET IN DE OOLOGS- ZONES. Washington, 7 Febr. (D.N.B.) Het huis van afgevaardigden heeft het voorstel van zijn commissie van buitenlandsche zaken nopens de convooikwestie aangenomen. In de leen- en pachtwet mag dus niets dusdanig uitgelegd worden, dat ►Amerikaansche schepen in tegen stelling tot de neutraliteitswet van 1939 verlof zouden krijgen tot het bevaren van oorlogszones. Het Huis van afgevaardigden heeft met 183 tegen 123 stemmen het voorstel van den republikein- sehen afgevaardigde Fish verwor pen, waarin verlangd werd, dat geen Amerikaansche schepen aan oorlogvoerende landen zonder toe stemming van het congres zullen worden afgestaan. Voorts werd een aanvulling aan genomen, waarin bepaald wordt, dat de waarde van het oorlogsma teriaal dat aan een buitenlandsche mogendheid wordt afgestaan, niet hoogei1 mag zijn dan tien procent van de totale bewapeningsbegroo- tin-g der Vereenigde Staten in het op 30 Juni 1941 eindigende dienst jaar. De speaker van het Huis, Rayburn, verklaarde, dat de totale bewapeningsbegrooting der Ver eenigde Staten voor het loopende dienstjaar twaalf tot dertien mil liard dollar bedraagt. Dientengevol ge zou practisch aan Engeland ma teriaal geleverd kunnen worden tot een maximumbedrag van 1.3 milliard dollar. Tegen de wet tot hulpverleendng aan Engeland hebben zich, naar het D.N.B. bericht, uitgesproken de Amerikaansche majoor der vliege niers Williams, de Amerikaansche schrijver en uitgever van het blad .The Christ" aneentury", dr. Clayton Morrison, die beiden, door de senaatscommissie voor buitenland sche zaken werden gehoord en de republikeinsche senator Capper, van deze commissie. Allen oordeelden de volmachten te uitgebreid. EEN OVERZICHT VAN HET KUSTGEBIED VAN CYRENAICA. Geheel links Benghasi, ten Zuiden waarvan zich volgens het Italiaansche weermachtsbericht op het oogenblik een verwoede veldslag afspeelt. „ROOSEVELT DE MEDE PLICHTIGE VAN CHURCHILL." Het oordeel van de Popoio di Roma. Rome, 8 Februari (Stefani). Ook Amerika stelt alles in het werk om de neutrale landen van Europa uit te hongeren, schrijft de „Popoio di Roma". De verklaring van Hull dat de Vereenigde Staten niets kunnen doen om Engeland er toe te brengen zijn blokkade-politiek te wijzigen, is slechts gehuichel, want indien de Vereenigde Staten werkelijk wil den, zouden zij Engeland, welks positie steeds meer ondergeschikt wordt aan Amerika, kunnen over tuigen het systeem te wijzigen. Roosevelt is de medeplichtige van Churchill, zooals ook wordt aange toond door de weigering van het Witte Huis, jegens den Franschen ambassadeur om de geblokkeerde Fransche saldi in de Ver. Staten vrij te maken teneinde daarvoor levens middelen voor Frankrijk te kun nen koopen. ENGELSCHE SCHEEPVAART- VERLIEZEN. New-York, 7 Febr. (D.N.B.) De Engelsche minister voor de scheep vaart, Cross, heeft in een toespraak voor de Amerikaansche Kamer van Koophandel te Londen er op gewe zen dat Engeland op het oogenblik staat voor de mogelijkheid, dgt het tot zinken brengen van Britsche vrachtscheepsruimte een zoodanigen omvang aanneemt, dat Engeland niet meer voldoende schepen bezit om op bevredigende wijze zijn militaire be hoeften te kunnen dekken. De mi nister voor de scheepvaart richtte een dringenden oproep tot de Ver. Staten om zoo snel mogelijk vracht schepen af te staan. Hij herinnerde er aan, dat het in den wereldoorlog Amerikaansche schepen zijn ge weest, die Engeland redden en hij sprak de hoop uit, dat dit in den tegenwoordigen oorlog weer het ge val zal zijn ELF DOODEN TE NOGENT-SUR-MARNE. Parijs, 7 Febr. (D. N. B.) Bij het ongeluk te Nogent-sur-Marne waar het dak van de markthal is ingestort, zijn volgens de laatste berichten elf menschen om het leven gekomen. Voorts zijn 68 personen gewond, waaronder 30 ernstig. Het blad Aujour d' Hui meldt, dat de Duitsche Kommandantur terstond een bataljon infanterie heeft gezon den om hulp te bieden. Hieraan is het te danken, dat 200 personen snel gered konden worden. In verband met dit door den zwaren sneeuwval veroorzaakte ongeluk wordt ver nomen, dat men sedert 1879 te Parijs niet zulk een hevigen sneeuw val heeft meegemaakt als dezen winter. Belgische visschersschepen terug. (D.N.B.) - Een uit visschers bestaan de delegatie is gisteren naar Frank rijk vertrokken om een aantal Bel gische visschersvaartuigen, die bij het uitbreken der vijandelijkheden naar Fransche havens gevlucht wa ren, naar België terug te brengen. De Duitsche autoriteiten reiken daar - bjj de helpende hand. Op deze wjjze wordt de Belgische visschersvlool versterkt. DE LA PLATACONFERENTIE GESLOTEN. 27 voorstellen aangenomen. Montevideo, 7 Febr. (D.N.B.) De conferentie der la Plata landen, incl. Brazilië en Bolivië, is Donderdag met toespraken van de leiders der delegaties gesloten. Van de vijftig plannen, welke oorspronkelijk op de agenda der conferentie stonden, zijn er 27 aangenomen. Juist de princi- pieele vraagstukken zijn hangende gebleven. Zooals bekend had de bij eenkomt als punt van uitgang de door de Engelsche blokkade van het Europeesche continent en de verlie zen van Engeland aan tonnage ontr stane economische moeilijkheden, vooral van de la Plata landen. Door stijging van het regionale handels verkeer zou men hen te hulp willen komen. In de slotredevoeringen werd de wensch tot uiting gebracht-, dat het oude handelsverkeer weel" spoedig moge terugkeeren. HET CONTACT TUSSCHEN PARIJS EN VICHY. Berlijn acht het een binnen- landsche kwestie. Berlijn, 7 Febr. (A.N.P.) Van wel ingelichte zijde wordt vernomen: Ten aanzien van het jongste con tact tusschen Berlijn en Vichy be waart men in politieke kringen al hier een volkomen terughoudend heid. In de Wilhelmstrasse verklaar de men heden opnieuw, dat het hier een binnenlandsche Fransche aange legenheid betreft. Het spreekt van zelf, dat de Duitsche instanties door beide partijen over den gang van za ken op de hoogte gesteld zijn. AANVALLEN DEB R. A. F;. OP KANAALKUST. Geen schade van beteekenis. Berlijn, 8 Februari (D.N.B.) Naar het D.N.B. verneemt heeft de Royal Air Force in den nacht van 7 op 8 Februari, tijdens mistig weer, ge poogd storingsaanvallen te onder nemen op dc kust van het Kanaal. De door zwakke krachten onder nomen aanvalspogingen strandden op den Duitschen afweer. De vijand maakte ruim gebruik van lichtfak- kels om zich bij het slechte zicht te oriënteeren. Desondanks was hij genoodzaakt zijn bommen lukraak in open veld terrein te werpen. Verdreveft door den Duitschen af weer, bleven zijn aanvalspogingen lot. een klein gebied beperkt. In het bezette gebied is geen schade van beteekenis ontstaan. VERKLARINGEN VAN LINDBERGH. Washington, 7 Febr. (D.N.B.) Kol Lindbergh heeft gisteren voor de senaatscommissie voor buitenland sche zaken opnieuw zijn meening in het licht gesteld dat het voor de Ver. Staten beter is zich te concentreeren op hun eigen bewapening dan wa penmateriaal aan Engeland te leve ren. Bij het bestudeeren van deze kwestie, zoo verklaarde Lindbergh, moeten alle gevoelsfactoren op den achtergrond geplaatst worden. Onder levendigen bijval van de bezoekers op de tribune sprak Lindbergh zich vervolgens uit ten gunste van de democratie zooals zij in de Ver. Sta ten de laatste 25 jaar werd gehand haafd. Voorts verklaarde Lindbergh, dat naar zijn meening een invasie in de Ver. Staten onmogelijk is. HEARST ACHT WIJZIGING STEMONTWERP GEWENSCHT. New-York, 7 Febr. (D.N.B.) De bekende publicist en uitgever Hearst waarschuwt in de New-York Jour nal American tegen het aannemen van een ongewijzigd wetsontwerp betreffende de hulp aan Engeland, omdat de Ver. Staten daardoor in den oorlog betrokken zouden wor den. Amerika, aldus Hearst, zou dan in Europa en Azië moeten vechten. Het zou zijn geld en zijn menschen naar alle deelen der aarde moeten zenden. De Ver. Staten hebben se dert eeuwen gestreden voor gebieds uitbreiding en economische supre matie, maar nooit voor de democra tie. Voor Amerikaansche deelnemin; aan den oorlog zijn er geen werke lijke motieven, alleen voorwendsels en verontschuldigingen. Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Morgenavond Maans op- en ondergang 8 Februari: 9 Februari: Volle maan: 12 Februari. Bonnummer gewijzigd. 's-Gravenhage, 8 Febr. De secretaris-generaal van het de partement van landbouw en vis- sclierij maakt met betrekking- tot de distributie van boter, margarine en vet bekend, dat, gedurende de week van 10 tot en met 16 Februari a.s.. niet zooals is gepubliceerd bon „02" doch bon ,03" van de nieüWè boterkaart en vetkaart recht geeft op het koopen van 250 gram boter of margarine dan wel 200 gram vet. De aandacht wordt er op ge vestigd, dat bon „02" niet ver nietigd mag worden. INBESLAGNEMING VAI. PRODUCTEN. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en vis- scherij heeft aan den directeur- generaal van de voedselvoorziening en aan de provinciale voedselcom- missarissen machtiging verleend tot het in bezit nemen van producten, ten aanzien waarvan niet aan de verplichting tot inlevering of tot het ter beschikking houden van aange wezen organen of lichamen is vol daan. Hittegc:! i Uio de Janeiro, i, N.B.) - In de .geloopen week is e Braziliaansche hoofdstad Rio de Janeiro door" een hittegolf geteisterd. Vijftien personen zijn als gevolg van de hitte om het leven gekomen. Generaal Wavell in Kenya. (D. N.B.) - Naar Reuter meldt is de Britsche opperbevelhebber in het Midden-Oosten, generaal Wavell, on langs onverwacht voor een kort be zoek in Kenya aangekomen. Hij reis de per vliegtuig en heeft tijdens zijn bezoek deelgenomen aan een ont vangst ten huize van den gouverneur in Nairobi. Groote overstroomingen in Tur kije. (Stefani.) - Omtrent de over stroomingen in het gebied rond Smyrna (Turkije) wordt gemeld, dat een oppervlakte van ongeveer 450.000 ha onder water staat. Verscheidene dorpen zijn van de buitenwereld af gesloten. De verliezen aan vee zouden groot zijn. Postgiro-nos. van de Winterhulp Nederland Winterhulp Nederland, Den Haag, no. 5553. Als Bank der Winterhulp Nederland is aangewezen d< Kasvereeniging N.V., Arr sterdam no. 877. Stort op 5553 of 877, Ge brengt geluk in velei leven! I

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1