KIJKEN is KOOPENbuCLOECK STILI STAD EN OMGEVING Doodelijke aanrijding te Heiloo. AGENDA Dirk Oudes exposeert te Utrecht. Melk voor school kinderen. De wenschelijkheid ervan wordt meer en meer erkend. DE GRIEP EN DE TELEFOON zun AMSTERD BEI amer. spoorweg DAS HAN EERSTE BLAD TERAARDEBESTELLING J. v. d. GRACHT. Op den eersten voorjaarsachtigen dag, dien 1941 ons heeft gegeven, is op de Alkmaarsche algemeene be graafplaats het stoffelijk overschot van den zoo tragisch om het leven gekomen 13-jarigen Jack van der Gracht naar zijn laatste rustplaats gebracht. De belangstelling voot en het medeleven met de getroffen fa milie waren zeer groot, hetgeen eveneens bleek uit de vele bloemen, die de baar dekten. Rond het onder de hooge iepen ge dolven graf hadden zich gistermid dag degenen verzameld, voor wie dit al te vroeg afgesloten jonge leven wat had mogen beteekenen. Daar waren, behalve de familieleden van den gestorvene, de directeur van de H.B.S., de heer Massink, die hem als een ijverig leerling en een goed vriend voor zijn kameraden had lee- ren kennen; het oud-hoofd der Tes- selschadeschool, de heer Barkman, die aan zijn oud-leerling eenige ge voelvolle woorden wijdde; de voor zitter van Alcmaria Victrix, de heer Bonsema, die in Jack een adspirant- lid der vereeniging herdacht; ver scheidene kameraden van den jeug digen overledene, waaronder talrijke padvinders en nog vele andere be langstellenden. Aan het slot heeft een vriend van het getroffen gezin, de heer v. d. Brink, allen dank gezegd voor de getoonde belangstelling. EEN JUBILARIS AANGEREDEN. De oud-havenmeester, de heer J. Jonker Czn., secretaris van de Burger IJsclub, die kort geleden gehuldigd is omdat hij op het gouden feest zijner vereeniging bijna 50 jaren bestuurslid was ge weest, heeft thans de droevige er varing opgedaan dat het leven niet alleen dagen van vreugde en voor spoed maar ook van ernstige tegenslagen kent. Terwijl hij Zaterdag per rijwiel over de Laat reed, is hij aangereden door een vrachtauto met het gevolg, dat hij met eenige gebroken ribben en een hoofdwonde naar het Cen traal Ziekenhuis moest worden vervoerd. De bestuurder van het motorrij tuig achtte het blijkbaar beter na de aanrijding door te rijden alsof er niets gebeurd was. De politie hoopt hem evenwel te kunnen opsporen en verzoekt daar om allen die getuige van' dit onge luk zijn geweest, zich aan het bureau van politie te willen melden. GEEN VET OP BON 28. Men maakt ons er op attent, dat op bon no. 28 van de boter- of vetkaart geen vet is te verkrijgen; dit in tegenstelling met wat het Distributienieuws van gisteren vermeldde. VAN WIE ZIJN DE HONDJES? Aan het bureau van politie te Alkmaar zijn inlichtingen te be komen omtrent een tweetal hond jes, die bij ingezetenen alhier zijn komen aanloopen. Zij zullen eenige dagen ter beschikking van den eigenaar worden gehouden. Ie. Witte hond met grijze vlekken. 2e. Terrier, bruin met wit. Alkmaar, Dinsdag. Door het onvoorzichtig over steken werd de heer J. de Vr., aan de Groene Laan alhier, aangereden door een auto. Zonder tot bewust zijn te zijn gekomen, is de man overleden. HUIS- EN STRAATCOLLECTEN VOOR DE WINTERHULP. In verband met de huis- en straatcollecte van „Winterhulp Nederland" op Vrijdag 14 en Zaterdag 15 Februari 1941, welke collecte in het teeken zal staan van het verkeer, wordt ons het volgen de medegedeeld: Op Vrijdag 14 Februari a.s. wordt er een huiscollecte gehouden en op Zaterdag 15 Febr. straatcollecte. Aan alle hoofden van scholen is verzocht gedurende de collecteweek extra-verkeersonderricht te doen geven. Op Vrijdag 14 en Zaterdag 15 Februari 1941, zal de politie op verschillende markante punten in de gemeente extra-toezicht op het verkeer houden, waarbij speciaal is gedacht aan het geven van aanwij zingen en waarschuwingen. Zoo mogelijk zullen vlugschriften wor den uitgedeeld. Op Woensdag 12, Donderdag 13 en Vrijdag 14 Februari 1941 des na middags van 4 tot 5 uur zal een propaganda-stoet door de stad rij den, bestaande uit een politie-zij- span, enikele brandweerwagens en een wagen van den luchtbescher- mingstdienst (geneeskundige hulp dienst), alle bezet met personeel in uniform. Zooveel mogelijk zal worden getracht alle wijken der gemeente te bezoeken. Op Vrijdag 14 Februari 1941 des voormiddags van 9.30 uur tot 10.30 uur zal deze stoet eveneens rijden, ter opening van de inzameling. Op Zaterdag 15 Februari 1941, des namiddags te 2.30 uur, zullen politie en brandweer met al haar rollend materiaal uitrukken om ge zamenlijk aan de straatcollecte deel te nemen. Diverse politie- en brandweermannen zullen als col lectant optreden. Ook de auto van den Luchtbeschermingsdienst met eenige leden van het personeel zal medewerking erleenen. Een en an der zal duren tot omstreeks 4 uur des namiddags. Tot slot zal de brandweer, in aanwezigheid van politie en lucht beschermingsdienst op Zaterdag 15 Februari 1941 des namiddags van 4 uur tot omstreeks 4.30 uur, op de Steenenbrug, aan het einde van de Langestraat een interessante de monstratie geven, terwijl de collec tanten nog eens hun uiterste best zullen doen een milde gave van het aanwezige publiek in ontvangst te nemen. Zij die alsnog aan deze inza melingen daadwerkelijke medewer king willen verleenen kunnen zich persoonlijk opgeven bij het secre tariaat van „Winterhulp Neder land' in de Langestraat. Bioscopen. Victoria-theater, 7 uur, hoofdnum mer Liefde op ski's (comedie); hoofdrollen Anny Ondra, Paul Klin- ger, Paul Richter. Toegang voor eiken leeftijd. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Harmonie-theater, 7.15 uur, hoofd nummer Frau Sixta (rom.); hoofd rollen Gustav Fröhlich, Franziska Kinz en Ilse Werner. Toegang voor alle leeftijden. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Woensdagav. en Donderdagavond geen voorstelling. Roxy-theater, 7.15 uur, hoofdnum mer Koningstijger (sens.); hoofdrol len Ivan Petrov.tch, Paul Heidemann en Charlotta Susa. Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. City-theater, 7.15 uur, hoofdnum mer Vergeet mij niet (rom.-zang- film); hoofdrollen Benjamino Gigli en Magda Schneider, Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Woensdag 12 Februari. 7 uur, Harmonie, 8 Oct.-avond. (Men kon.e op tijd: er moet pre cies 7 uur worden begonnen). Donderdag 13 October. 2.30 uur, 't Gulden Vlies, verg. Ver. van Huisvr., lezing van den heer Lammes, hoofd eener school te Alkmaar. 7 uur, Harmonie, 8 Oct.-avond. (Men kome op tijd: er moet pre cies 7 uur worden begonnen). De kunstverslaggever C. A. S(chilp) van het Utr. Dagblad houdt in zijn blad een beschouwing over het werk van Dirk Oudes die m Utrecht in de zalen van „Kunstliefde" exposeert. Wonderkinderen zoo zegt hij o.a. komen in de beeldende kunst minder voor dan in de muziek, maar ook een dergelijk begrip duidt erop, dat de techniek, hoewel in 't alge meen zeker geen bijkomstige factor, voor sommige talenten geen bezwaar oplevert om wat spontaan in hun leeft ook spontaan en onomwonden tot uiting te brengen. Het werk van Oudes is niet gedateerd, de schilder heeft het blijkbaar zelfs niet noodig gevonden er een catalogus van aan te leggen en zijn technische ontwik keling is. dus moeilijk na te gaan. Maar v/at doet het er toe? Het is een frissche onbevangen geest, die zich hier uit, die over kleurgevoel, ver beelding en humor beschikt, kwali teiten, welke juist in dezen tijd niet gering zijn te achten. Over de begrippen „onbevangen" en „oorspronkelijk" zou natuurlijk heel wat te zeggen zijn. Onmisken baar heeft Oudes invloeden onder gaan. Zijn palet en voordracht blij ken meermalen verwant aan Vin cent, soms aan Rousseau le douanier en ook de namen van Dongen en Matisse komen U nu en dan in den zin. Voorts zijn er duidelijke wijzi gingen naar het impressionisme. Maar deze invloeden ontnemen Oudes zijn eigenheid geenszins. Men vraagt zich af hoe een eenvoudig uurwerkmaker in Alkmaar als hij zich zet tot schilderen en teekenen in zoo'n Europeesche sfeer belandt, edoch de geest waait waarheen hij wil en Carl Maria von Weber had in zekeren zin gelijk: „de kunst heeft geen vaderland". Toch voelt men voor het werk van een Hollander te staan, zij het zonder het kleinburger lijke dat onze Hollandsche kunst nog dikwijls eigen is. Er gaat een fris sche pittige adem aoor dit werk, dat zich onpretentieus en aangenaam voor doet. Een gedrevene als Van Gogh is Oudes niet, een groote vlucht neemt zijn werk vooralsnog evenmin, maar hier openbaart zich en dat is reeds heel wat een rasschilder, die geest -en fantasie paart aan een levendige uitbeel dingsdrift. BALLETKUNST TE AMSTERDAM Naar 'aanleiding van de opvoe ring te Amsterdam van twee bal letten door het ensemble Yvonne Georgi schreef het Alg. Handels blad o. m. over het ballet De No tenkraker: Mascha ter Weeme was de char mante „Fée Dragée" die dit feest in sprookjesland met gratie en dis tinctie beheerschte en vooral haar dansen ook in het sneeuwvlok ken-ballet hebben dit feest- voor-het-oog gemaakt tot wat het geworden is. En de bevallige Marie Jeanne van der Veen (onze stadge- noote), als het meisje dat dezen wonderdroom beleeft en er actief deel aan neemt, heeft, evenals mej. Doyer, die van stijlvolle en voor name houding blijk gaf, geen ge ring aandeel gehad aan het succes van den avond. Met de uitvoering van gister avond heeft de Nederlandsche bal letkunst een harer hoogtepunten bereikt. NOORDHOLLANDSCHE BOND VAN MELKSLIJTERS. Algemeene ledenvergadering, tevens jaarvergadering. Onder voorzitterschap van den heer Bakker kwam bovengenoemde bond Zondag in vergadering bijeen in het café Central. De opkomst was, gezein een totaal-ledental van 361), niet groot te noemen. In het jaarverslag van den secre taris, den heer Lub te Enkhuizen, werd als het voor den bond belang rijkste genoemd het standaardisee- ren van de melk. De rekening van penningmeester over 1940 gaf aan inkomsten 352.66 en aan uitgaven 249.05. Bij de bestuursverkiezing werden de beide aftredenden, de heeren J. Beemster te Heiloo en P. Harder te Anna-Paulowna, herkozen. Hierop stelde de voorzitter aan de orde: bespreking melkvoorziening in dit district. Eigenlijke klachten bleken de aan wezigen niet te hebben, zoodat mocht worden aangenomen, dat men alge meen wel over den gang van zaken tevreden was. Een enkele vraag werd nog gesteld, n.l. of maximum prijzen te wachten zijn, waarop door een ander der aanwezigen bevesti gend werd geantwoord. Men was het er echter over eens, dat het nog wel eenigen tijd kan duren. Plaatselijke verschillen in melkprijzen vond men het beste plaatselijk, op te lossen. Ten aanzien van steunverleening aan melkslijters in den Helder werd opgemerkt, dat geen inzamelingen mogen worden georganiseerd inge- Het is al weer eenige jaren gele den, dat er stemmen opgingen, die ernstig pleitten voor het verstrekken van melk aan schoolkinderen ter voorkoming of ter bestrijding van ondervoeding. Hier en daar ging men er inderdaad toe over, maar over het algemeen kan men zeggen, dat de noodzaak niet werd ingezien. Misschien mede doordat de zaak niet op de juiste wijze was aangepakt? Wij weten het niet, maar zeker is wel, dat in deze dagen de roep om melk voor de schoolkinderen op nieuw is aangeheven en blijkbaar met méér succes. Want zijn er niet reeds een 80-tal gemeenten, waar men, beducht voor ondervoeding van het kind, de hoop der toekomst, overging tot het verstrekken van melk op school, nu dit nationale voedsel nog vrij te krijgen is, ter wijl zoovele andere voedingsmidde len slechts mondjesmaat kunnen worden gekocht? Er heeft zich een landelijke „cen trale" gevormd, die de zaak van het drinken van melk op school propa geert niet alleen, maar ook wegen zoekt en wijst om tot het doel te ge raken. Zij is het, die er zich in bo venbedoelde tachtig gemeenten vóór gespannen heeft en energiek alle er tegen ingebrachte bezwaren heeft onder oogen gezien en bestreden en overwonnen. Thans heeft dat comité zijn oogen gericht op Alkmaar, waar men zoo gaarne doet wat goed is voor het kind. Ook hier zijn be zwaren geopperd, groote en kleine, reëele en principieele en paedagogische. Maar één ding staat wel al vast: het gemeente bestuur staat niet afwijzend te genover „de melk op school" en is bereid de openbare scholen te laten meedoen. Wij hoorden dat gistermiddag op een bijeenkomst ten Stadhuize, waarvan de burgemeester optrad als voorzitter en waar hoofden van ge meentelijke scholen tegenwoordig waren, alsmede vertegenwoordigers van het bijzonder onderwijs, en voorts de schoolarts en de directeur van den keuringsdienst voor waren. De burgemeester deelde mede, dat het gemeentebestuur er veel voor voelde om in dezen voor de voed selvoorziening moeilijken tijd een comité in het leven te roepen voor „schoolmelk", gelijk in meerdere plaatsen reeds eerder geschiedde. De bedoeling zou dan moeten zijn vier keer per week een kwart liter melk in een fleschje op school te laten brengen voor alle kinderen voor wie de ouders zulks wenschelijk zul len vinden en waarvoor dezen dan de lasten zullen dragen naar verhou ding van het door hen te betalen schoolgeld. Hierbij is dan rekening te houden met de drie centen toe slag, welke het Rijk geeft op eiken liter aldus verstrekte melk. Namens het bovengenoemde lan delijke comité voor schoolmelk gaf de heer Van der Ven uitvoerige toelichtingen over de bedoeling en de regeling van een en ander. Hij sprak van de vele en velerlei bezwa ren, ook van-de zijde van den melk handel, welke hadden moeten wor den overwonnen, alvorens men kon bogen op de successen van dit oogenblik, nu 125 a 130.000 kinderen in circa 80 gemeenten (o.a. Velsen) geregeld melk krijgen met mede werking van ongeveer 3000 onder wijzers en de hoofdinspecteurs van het Lo. Deze melk wordt betaald door de ouders, in drie prijzen: onge veer de straatprys, een midden- prijs en een lage prijs, aldus gere geld naar de draagkracht der ouders, blijkende uit de door hen betaalde schoolgelden. Vóór de zaak wordt opgezet, wor den aan de ouders kaarten uitge reikt, waarop de door hen te betalen melkprijs is aangegeven en waarop zij kunnen invullen of zij al dan niet wenschen dat hun kinderen zul len meedrinken. In den winter wordt de melk warm, in den zomer gekoeld verstrekt. De bestelling van de melk geschiedt vanwege het hoofd der school, de bezorging heeft plaats voor elke klas afzonderlijk; de beta ling moet een week vooruit gebeu ren aan het hoofd der school of hem, die in diens plaats de zaak regelt. De medewerking is vooral in den laatsten tijd groot, maar dat moet ook, want de zaak kan pas doorgaan, als minstens 70 pet. van het totaal aantal leerlingen meedoet (in de meeste plaatsen is het daar belang rijk boven). Noodzaak is, dat pok de goedge- situeerden meedoen, omdat zij im mers den hoogsten prijs betalen (maar toch altijd nog iets beneden den straatprijs voor de betreffende melk) en daardoor mogelijk ma ken dat andere kinderen de melk goedkooper kunnen krijgen. Na de inleiding van den heer Van der Ven, waarvan we hierboven een en ander weergaven hebben ver schillende aanwezigen vragen ge steld die uitvoerig werden beant woord. Van de zijde van het bijzonder on derwijs werd o.a. betwijfeld of de school eigenlijk wel een instelling is voor een sociale zaak als het ver- Strekken van melk. Geantwoord wérd, dat men de jeugd toch zeker gaarne iets wQ toestoppen in dezen tijd, nu er zooveel niet of niët vol doende is te krijgen. Wie geen schoolgeld betaalt, heeft voor de melk niet meer dan den laagst mo gelijken prijs te betalen (allicht on geveer 3 cent per fleschje). De bere kening ervan kan pas geschieden, als de bovengenoemde aan de ouders verzonden kaarten ingevuld zijn te rug ontvangen. Bij een paar schoolhoofden bleek bezwaar te bpstaan uit paedagogische overwegingen (als op school betaald wordt, merken de kinderen hoeveel een ander moet betalen), terwijl ook gevreesd werd voor een tekort aan tijd voor de eigenlijke onderwysvak- ken, doordat er in den laatsten tijd al zooveel is ingevoerd op school, waaraan tijd ten koste moet worden gelegd. En dan: zal het verstrekken van melk een tijdelijke of een perma nente maatregel zijn? Geantwoord werd, dat het paeda gogische bezwaar wel wat overdre ven wordt. Het geld innen op school is niet te vermijden. De zaak vraagt slechts weinig tijd, doordat de melk in de klas wordt gebracht en dus slechts de rietjes behoeven te wor den bijgegeven. Inderdaad is zij als tijdelijk bedoeld, maar dan voor een bepaalde periode, voorloopig tot de groote vacantie. Er is echter veel kans, dat de kinderen het melkdrin- ken zoo prettig vinden, dat zij er niet meer van af willen. Er werden nog verschillende op merkingen gemaakt, maar wij mee- nen met de hier genoemde te mogen volstaan, om daarmede aan te too- nen, dat de zaak waar het om gaat van alle kanten is bekeken. De uit spraak is tenslotte aan de ouders, die binnenkort vanwege het gemeen tebestuur de kaarten ter invulling zullen krijgen toegezonden. Wy zou den nog slechts willen opwekken om het aantal deelnemende kinderen Zoo groot mogelijk te doen zijn dus ook en vooral van de goedgesi- tueerden opdat ïooveel mogelijk leerlingen zullen kunnen profiteeren van een goede en goedkoope bij voeding. Telefoon in huis is een heel ge mak, vooral voor wie in een bui tenwijk woont waar geen telefooncel is en geen andere concurrent. Je wordt dan een graaggeziene buurt bewoner, een helper in den nood, een populaire persoonlijkheid. Voor al als er in elke woning iemand met griep te bed ligt. Dan is er ge legenheid, om naastenliefde te ple gen van 's morgens acht tot mid dernacht. 's Morgens komen de klanten van oen dokter. De telefoonnummers van de plaatselijke artsen ken ik al uit mijn hoofd, wat een heel gemak is voor mijn clandisie. Om mij niet meer last te geven dan noodig is, willen ze echter zelf opbellen. Dat maakt de zaak dan zeer ge compliceerd. Ik zou door de tele foon tegen het meisje van den dokter alleen zeggen: „Burgemees ter Jansenstraat 7". Dat is immers voldoende: dat daar iemand met griep te bed ligt en de huisdokter verwacht wordt, spreekt thans van zelf. Maar zijn klanten willen den dokter persoonlijk aan den haak hebben om hem met droeve stem het treurige nieuws te vertellen dat de heer of de vrouw des huizes, de zoon of de dochter te bed ligt met 39 graden koorts en pijn in hoofd, buik en rug; reden waarom de dok ter onmiddellijk moet komen. Dan wordt aan den anderen kant van de lijn gezegd dat de visite in den loop van den dag wel zal plaats hebben, waarop mijn klant met een beteu terd gezicht zegt: „enfin, zoo gauw mogelijk dan maar". Inmiddels staat weer een andere buur op de mat, want het is een doorloopende voorstelling. De meesten vergeten dat telefo- neeren geld kost, wat natuurlijk aan de droeve omstandigheden te wij ten is. Enkelen willen in de porte- monnaie tasten, maar dan zeg ik nobel, dat men voor een goede buur iets over moet hebben. Dit op hoop van zegen dat ze den volgenden keer een bonnetje mee zullen brengen, want griep-patiënten zijn toch niet bij machte zich door hun distributie heen te werken. Maar de goede buur begrijpt zoo'n stille wenk niet. Zoo'n telefoon brengt thans ook veel bezigheden buitenshuis mee. Voor meneer Janssen moet ik bij de verloofde om den hoek zeggen dat meneer ziek is en de afspraak voor s avonds niet kan doorgaan. De N.V. Emmerfabriek stuurt mij naar den boekhouder die twee straten verder in bed ligt om te vragen waar hij de kasbescheiden van den vorigen dag gelaten heeft. De Spe ciaalzaak in tricotage vraagt me om. bij een jongedame tien huizen ver der te vragen of ze een handje kan komen helpen, want wegens ziekte van het personeel komen ze handen te kort. Zei ik niet reeds dat ik me in een stijgende populariteit mag verheu gen? En dan al die vriendelijke be dankjes bij afzender en geadresseer de, en die wederdiensten waartoe men zich bereid meldt. Het is te hopen dat er niet gauw de klad in komt, want niets dat zoo prettig is als om door een ieder bejegend te worden als een weldoener der menschheid. EERSTE volge de bepalingen van Winterhulp. Als ieder lid individueel zijn deel van de restitutie uit het fonds der N.H.C.M.V. ter beschikking van het bestuur stelde ten behoeve van de Heldersche collega's, zou er wel iets gedaan kunnen worden. De contributie voor 1941 werd onveranderd op 1 gesteld. Ook de toelagen van enkele bestuursleden bleven ongewijzigd. MedegedeeH werd, dat de omzet belasting voor de melkboeren 2J4 pet bedraagt. Hierna sluiting. HANDELSREGISTER. Inschrijvingen van 21 Januari tot 10 Februari. Nieuwe zaken: Alkmaar: W. Kamstra, C. W. Bruinvisstraat 1, handel in piano's, enz. Bestuurswijzigingen: Alkmaar: Rotterdamsche Bankvereeniging N.V., Rotterdam. Zaanlandsche Schoenhandel v/h A. de Vries, Zaandam. Bond van op Coöp. grondslag wer kende zuivelfabrieken in Noördhol- land, Kerkplein 13. Noordhollandsch Landbouwcrediet N.V. in liq. Voordam 11. Egmond-Binnen Coöperatieve boerenleenbank W.A., Peperstraat 84. Heiloo: Coöperatieve boerenleenbank te Heiloo, Rijksstraatweg A. 222. Texel: „Vooruitgang is ons Doel" Den Burg, Weverstraat 16. Zijpe: „Hulp in Nood", Petten. „Onderlinge paarden- en hitten- verzekering Mij., St. Maartensbrug D. 126. Andere wijzigingen: Alkmaar: Fa. H. W. Holsmuller, Voordam 14-15, kol. waren, enz.; benoeming procuratiehouder. Den Helder: Lunchroom „Formosa", Spoor straat 36, lunchroom-restaurant; overgegaan aan G. van Baaren. Magazijn „De Ooijevaar", Juliana- park 7, manufacturen enz.; handels zaak verplaatst naar 's-Gravenhage. Stoomwasscherij „Insulinde", Rijks weg 17; handelszaak verplaatst naar Schagen. N oordschar woude Firma J. Kuiper, Handelskade 2, afd. expeditie overgegaan aan J. Kuiper. St. Pancras: Gebr. Koornstra, Heerenweg 313, Groentenexport; benoeming ven- nooten. De Rijp: Jan Zwart, Tuinbuurt 429, slagerij; overgegaan. Opheffingen: Alkmaar: Mej. H. Versteeg, Langestraat 56, winkel in manufacturen enz. P. Waiboer, Snaarmanslaan 38, timmerbedrijf. Winkel: J. van Splunter. Dorpsstraat 68, verhuizingen en transportbedrijf. BROEK OP LANGENDIJK. Jaarvergadering brandweer. - De vrijwillige brandweer hield Maan dagavond in het lokaal van den heer J. Weder alhier haar algemeene jaarvergadering, welke werd bij gewoond door den burgemeester, den heer H. Schelhaas. In zijn openingsrede heeft de com mandant, de heer J. M. de Jong, den burgemeester dank gezegd voor de medewerking, welke men steeds van hem heeft mogen ondervinden. Voor de brandweer was hert afge- loopen jaar heël rustig; een paar nietige brandjes werden in de kiem gesmoord. Het nieuwe jaar heeft zich beter ingezet, al was het voor de betrokken menschen niet zoo mooi. Van de Haarlemsche brandverz. My was 25 ontvangen als subsidie voor het blusschen van den brand by Jb. Glas, van de Noordholland- sche Brandweerborg My te Oud- Karspel 50 voor het brandje bij Klingeler. De commandant wees er op, dat het de wensch van de brandweer is, een alarminrichting te bezitten, welke straks na de automatiseering van de telefoon, de telefonische alarmeering kan vervangen. De secretaris, de heer Jb. Wage naar, heeft een uitvoerig jaarverslag uitgebracht, waarin o.m. de demon stratie met al het beschikbare mate riaal, in Juli nog eens in de herin nering wordt teruggeroepen. Al het materiaal van de Broeker brandweer was in orde, maar de spuit van de gasfabriek weigerde dienst. Dit was meteen de laatste keer, dat deze ge haald is. Volgens den secretaris zou het niet overbodig zijn, als nog wat slangen- rnateriaal werd aangeschaft. De ver boden tyd van 12 tot 4 uur bespre kende, zeide de secretaris, dat de brandweerlieden, wanneer er brand is, in uniform gerust in dien tijd naar de plaats des onheils kunnen gaan. De penningmeester, de heer C. Timmerman, legde rekening en ver antwoording af van zijn gehouden beheer; ontvangen was totaal 438,39, uitgegeven 334,98, het kas saldo was dus 103,41. Men heeft echter nog 74,28 te betalen wegens aanschaffing van materiaal. Aan het einde der vergaderring heeft de burgemeester het korps toe gesproken. Men heeft getoond, goed werk te kunnen leveren. De brand weer heeft zich een plaats in de ge meente veroverd. Nadat de commandant den burge meester had bedankt voor deze woorden, heeft hy het eenige vrou welijke lid van de brandweer, de E. H. B. O.-ster mej. Pasterkamp hulde gebracht voor haar activiteit. CASTRICUM. Alg. Middenstandsvereeniging. - De in hotel Broksma gehouden jaarvergadering van de Alg. Mid denstandsvereeniging was in ver band met vele griepgevallen door slechts 15 leden bezocht. Het jaarverslag van den secreta ris werd onder dank goedgekeurd, evenals dat van den penningmees ter. Aftredend van het bestuur wa ren de voorzitter en de commissa ris Beusman, die by acclamatie werden herbenoemd, terwijl we gens het bedanken van den heer Peijs in diens plaats werd gekozen de heer Q. Stolk. Het bleek dat er, trots den oorlogstoestand en de hooge uitgaven voor het orgaan, een voordeelig saldo van 95.14 in kas was. Het ledenverlies bedroeg 10, zoodat momenteel nog 60 per sonen lid zijn. Van bespreking van vrijwillige winkelsluiting werd afgezien, .om dat verschillende leden de mee ning waren toegedaan dat er, als er geen verordening komt, van een winkelsluiting bij afspraak niets terecht zou komen. De contributie voor 1941 werd vastgesteld op 6,20 per jaar; in het afgeloopen jaar is slechts de helft der contributie geïnd. Bij de rondvraag werd besloten tot het houden van een feestavond. Van een paar aanbiedingen van leden werd dankbaar nota geno men. Tot leden der feestcommissie werden benoemd de heeren Jn. Heijstek, C. Hartog en Lue. Schmidt. Besloten werd om 35 uit te trekken voor dezen feest avond. Onderling begraf) Onderling begrafe tield Maandagavon< aarvergadering Ruim 20 leden war De voorzitter, de Az., heeft waarde gewijd aan de nage< overleden voorzitte Kramer, die als op ter zeer veel voor daaft heeft.. Het jaarverslag ris, den heer C. Scl de, dat het aantal 520 was; er waren leden. Het ledental geloopen. De samen Langendijker veree kend. Herdacht werd den voorzitter, den Sr. De vereeniging r.issen uitgevoerd, leden. Aan het personee tuigd voor het vele Bij de bestuursv de aftredende heere de Boer herkozen Kramer werd de ker Jbz. gekozen. Het bestuur stel- forme leeftydsgren van 50 jaar. Na eer besloot men de leei jaar te handhaven De contributie van het bestuur me verhoogd. Op voorstel van werd besloten de bestuur met 40 pe verminderen. De rekening ove: sloot in ontvangster een totaal van 81 lig saldo was f 43.0 het fonds is te 3622,34 tot 3579 fonds bevat thans De heer C. Schri OPG A AMSTERD AMSC By kantoor van Dinsdag 11 STAATSLEEN1NGE1 4 Nederland 19 4 Nederland 1940 3—Nederl. 19 3 Ned-lndië 1937 BANK-INSTELLING Aaisterd Bank Hande' Mij. Cert. v. 250 Koloniale Bank Ned. Ind. Handelsba IND. OND. BINNEN Alg, Kunstzijde Uni CaTvé Delft Cert. Nederl. Ford Lever Bros Phil. Gloeil. Gem. IND. OND. BUITEN Am. Smelting Anaconda Bethleh. Steel Cities Service General Motors Kennecott Copper North American Raj Republic Steel Standard Brands Steel comm. CULTUUR MAATSC H. V. A Java Cultuur. Ned. Ind. Suiker Un Verg. Vorstenlanden PETROLEUM. Kon Petr. Phillips Oil Shell Union Tide Water RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust v Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika li JavaChina—Japan Kon Ned. Stoomboc Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembah Atchison Iopeka Illinois Central Southern Pacific Southern Railw. Union Pacific Can Pae VALUTAKOERS] BANK, 11 (Schriftelijke ei Valuta's: New-York 1.88 3/16 75.28-75.43, Brussel sinki 3.81-8.82, 44.90, Zlirich 43.63- Bankpapier: Berlijn 75.19-75.34, -1.901/4, Brussel holm 44.76-44.94, 2 O E S C E I T 8 E K E 1 ALE RA) u,

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 2