DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Koopvaardijschepen tot zinken gebracht. in een etmaal werden 38 Britsche vliegtuigen vernietigd. Patrouillegevechten aan het Grieksche front. Hardnekkige gevechten in Oost-Afrika. Vrijdag en Zaterdag W.-H.-N.-colIectie. LEDERZAAK TE DEN HAAG GESLOTEN. van 18.49 tot 8.59. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIENs Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0-25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HÈRMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telei. 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 37. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Twee bladen. Donderdag 13 Februari 1941 Het Duitsche legerbericht. Berlijn, 12 Febr. (D.N.B.) Het op perbevel der weermacht deelt mede: „Een duikboot heeft 21.500 ton vij andelij ke koopvaardijschcepsruim- te tot zinken gebracht. Bij geslaagde aanvallen op scheepsdoelen in de zeeën om Engeland hebben gevechts vliegtuigen een koopvaardijschip van 7000 ton tot zinken gebracht en twee andere schepen zwaar beschadigd. Gisteren overdag mislukte weer een poging van den vijand om aan de Kanaalkust het bezette gebied bin- nen te vliegen. De vijand verloor hierbij vier vliegtuigenen wel twee in een luchtgevecht, een door lucht doelgeschut en een door marinege- schut. In den afgeloopen nacht heeft de vijand in N.W.- en midden-Duitsch- land een klein aantal brisant- cn brandbommen op woonwijken laten vallen. Onder de burgerbevolking is een gering aantal dooden te be- treuren; er is verder slechts geringe schade aangericht. Bij nauwkeurige waarnemingen is gebleken, dat bij den op 10 Febr. gemeld en aanval van bommenwer pers met grooten actieradius op een Britsch convooi ten W. van de Por- tugeesche kust in totaal zes vijande lijke koopvaardijschepen met een totalen inhoud van 29.500 ton tot zinken gebracht zijn. Zooals reeds gemeld, zijn bij den vijandelijken aanval op Duitsch ge bied in den nacht van 10 op 11 Febr. nog vijf vijandelijke vliegtuigen neergeschoten, zoodat het aantal En- gelsche vliegtuigen, dat op 10 Febr. en in den nacht van 10 op 11 Febr. vernietigd werd, tot 38 is gestegen. De Duitsche luchtaanvallen op Cyrenaica. Berlijn, 13 Febr. (D.N.B.) Zoo vroeg in den ochtend hadden de En- gelschen geen Duitsch vliegtuig boven hun kamp in de woestijn van Benghasi verwacht. In een groote verwarring renden zij uit hun ten ten, lieten hun wagens in den steen en vluchtten uit het kamp, waarop de aanval gericht was'. Hier en daar werd machinegeweervuur gericht op de uit een dik wolkendek neerko mende bommenwerpers, lichtspoor munitie flakkerde als vonken door den ochtendnevel. Met deze woorden beschrijft een door het D.N.B. ontvangen verslag van een ooggetuige den aanval, die gisteren door Duitsche gevechtsvlieg tuigen is ondernomen op troepen kampementen in Cyrenaica. Eenige uren waren de zware ge vechtsvliegtuigen reeds onderweg, zoo gaat de beschrijving verder. Het was nog nacht, toen zij, beladen mei bommen, voor den start op hun basis gereed werden gemaakt. Zij hielden een vasten koers naar het Zuidoos ten. Toen de machines uit zee naar binnen vlogen en het Afrikaansche vasteland onder zich hadden, doof den bliksemsnel de lichten onder hen. Ondanks dikke wolkenlagen vonden de vliegtuigen hun doelen. Hier in Cyrenaica, ver van Benghasi ontdekten zij de tenten en de troe pencolonnes der Engelschen in het grauwe woestijnzand en daalden zij voor een plotselingen aanval omlaag. De zware bommen kwamen op het kamp neer. Vlammen* sloegen op, twee der groote tenten in het eene kamp waren reeds getroffen en op de beide andere hagelde het ma chinegeweervuur neer. Steeds stieten nieuwe bommenwerpers door den wolkenlaag heen. Nieuwe ontplof fingen donderden door de ochtend stilte van de woestijn. Iedere treffer vergrootte deverwarring en onop houdelijk vielen de Duitsche machines aan. De zware bommen sloegen die pe gaten in de colonnes wagens der Engelschen. Hier en daar geopend vuur van eenige vijandelijke machi negeweren trof geen enkel der ge vechtsvliegtuigen. De minuten van den aanval veranderden het kamp in de woestijn in een helschen ketel. De zon ging op, toen de vliegtuigen weer over zee naar huis vlogen. „Op dracht uitgevoerd", zoo meldden de telegrafisten over den strijd. Schip in brand geschoten. Berlijn, 12 Febr. (D.N.B.) Bij een gewapende verkenningsvlucht trof een Duitsche gevechtsvliegtuig giste ren ter hoogte van Aberdeen een Britsch convooi aan. "Het vliegtuig wierp verscheidene bommen naar een koopvaarder van 3000 ton. Het schip kreeg drie treffers in de buurt van de commandobrug. Een sterke rookontwikkeling toonde aan, dat het schip in brand geraakt was. Duitsche artillerie beschiet Engelsche kust. Berlijn, 12 Febr. (D.N.B.) Duitsche batterijen verdragend gescfiut heb ben hedenmiddag belangrijke mili taire doelen in het Zuidoosten van Engeland beschoten. Italiaansch legerbericht. Ergens in Italië, 12 Febr. (Stefani). Het 250ste communiqué van het Ita liaansche hoofdkwartier luidt: „Aan het Grieksche front gevech ten van patrouilles en bedrijvigheid der artillerie. Gedurende de gevech ten van de laatste dagen hebben het Albaneesche vliegercorps en het vierde luchteskader zich bijzondei onderscheiden door hun steun aan de operaties op den beganen grond en him voortdurende en succesvolle on dernemingen. Gisteren overdag heb ben luchtmachtformaties wederom de vijandelijke verbindingen, verdedi gingswerken en troepen bestookt met lichte en zware bommen en machine geweervuur. Ook militaire objecten te Prevesa en Larissa zijn getroffen. Jachtformaties hebben in scheer- vlucht het vliegveld van Janina aan gevallen en achttien op het veld staande Glostertoestellen vernield. Twee toestellen van hetzelfde type, die tegen onze jagers trachtten op te treden, werden neergeschoten. Een onzer vliegtuigen is niet terugge keerd, de bestuurder kon zich redden door van zijn valscherm gebruik te maken. In Noord-Afrika niets bijzonders. In Oost-Afrika hebben zich in den sector Cheren gisteren den geheeler, dag hardnekkige gevechten afge speeld, waaraan de luchtmacht aan weerskanten deelnam. Over de Joeba heeft een vijandelijke gemechaniseer de colonne gesteund door de lucht macht, Afmoeda bezet. In Kenya heeft onze luchtverdediging op 9 er, 10 Februari vier vliegtuigen neerge schoten. In den Soedan is nog een Gloster neergeschoten. De vijand heeft aan vallen gedaan op het vliegveld van Addis Abeba. Negen personen, on der wie twee inboorlingen, werden gedood, eenige gewond. De schade is zeer gering. In den nacht van 11 op 12 Februari hebben vijandelijke vliegtuigen eem ge bommen' op Catania geworpen, zonder ernstige schade aan te rich ten. Rome, 13 Febr. (Stefani) De dag bladen wijzen er op, dat volgens do weermachtberichten van Zondag tot gisteren de volgende verliezen door den vijand zijn geleden: vijandelijke vliegtuigen neergeschoten tijdens luchtgevechten: 32. Neergehaald door afweergeschut: 9. Op den grond vernield: 33. In een tijd van niet meer dan vier dagen werden dus 74 vijandelijke vliegtuigen vernield door het Italiaansche luchtwapen en door het Italiaansche afweergeschut. Duitsche aanvallen op Malta. Berlijn, 12 Febr. (D.N.B.) Heden middag hebben Duitsche gevechts vliegtuigen eenige aanvallen onder nomen op het eiland Malta. Daarbij ontstonden hevige luchtgevechten in welker verloop drie vijandelijke toestellen werden neergeschoten. Alle Duitsche machines 1.eerden op haar basis terug, BERLIJN OVER DE VERKLARINGEN VAN WILLKIE. Berlijn, 12 Febr. (A.N.P.) Van welingelichte zijde wordt vernomen: In politieke kringen alhier heb ben de verklaringen van Wendell Willkie voor de senaatscommissie van buitenlandsche zaken uitsluitend in zooverre een bepaalde belangstel ling gewekt, dat Willkie zich in zijn antwoorden blijkbaar niet meer zoo heelemaal zeker voelt als tijdens ziju verblijf in Londen. Men heeft hier verder den indruk, dat hij poogde de hem gestelde onaangename vragen te ontwijken. Overigens vormen zijn uiteenzettingen een sprekende illu stratie -van den jongsten roep om hulp van Londen tot de Ver. Staten, zooals deze in de rede van Churchill tot uiting kwam. OPTREDEN VAN DE JAPANSCHE LUCHTMACHT. Tokio, 12 Febr. (Domei.) De pers dienst van de Japansche vloot in Zuid-China meldt, dat vijf eenheden van de Japansche marineluchtmacht vandaag de oude Koengkoeobrug over de Mekongrivier aan den Bir- maweg hevig gebombardeerd heb ben. Aan het bericht wordt toege voegd, dat de nieuwe Koengkoeo brug na het Japansche bombarde ment in October niet hersteld is. Meer dan 250 vrachtauto's met mu nitie en ander materiaal kunnen thans" niet verder. Andere Japansche vliegtuigen hebben pakhuizen te Koenming, de hoofdstad van de pro vincie Joennan hevig gebombar deerd. Als gevolg van de voortdu rende bombardementen door de Ja pansche marineluchtmacht is de Birmaweg thans practisch volkomen afgesneden, hetgeen een zwaren slag beteekent voor het bewind van Tsjoengking. Het -bombardement op de Koengkoeobrug heeft groote schade teweeg gebracht en het ver keer gestagneerd De Japanners zul len met bombardeeren doorgaan ten einde het verkeer over den Birma weg volkomen onmogelijk te maken BRITSCHE VLOOTESKADER TE GIBRALTAR. La Linea, 12 Febr. (D.N.B.) Naar het agentschap Menpheta meldt, is Dinsdagmiddag de Britsche vloot uit de Middellandsche zee te Gibraltar aangekomen. Het zouden schepen zijn, die Genua hebben beschoten. Het eskader bestond uit het vlieg tuigmoederschip Ark Royal, de drie slagschepen Malaya, Renown en Sheffield, twee kruisers en verschei dene torpedojagers. Op een slagschip zouden zich dooden en gewonden hebben bevonden. Een ander slag schip had schade aan den comman dotoren gekregen. OVERSTROOMINGEN IN TURKIJE. Istanboel, 12 Febr. (D.N.B.) Ten gevolge van zeer zware regens, die 24 uur aanhielden, is het in het grensgebied Hatay tot uitgebreide overstroomingen gekomen. Door het binnendringende water zijn in de districten Antiochië en Alcxandretta 29 dorpen verwoest, evenals de vruchtbare akkers in dit gebied. Be richten over verliezen aan men- schenlevens zijn nog niet binnenge komen, zoodat men aanneemt, dat de bewoneres der geteisterde dorpen nog gered konden worden. Ook de stad Antiochië heeft geleden. FRANSCH NOORD- EN FRANSCH WEST-AFRIKA. Vichy, 12 Febr. (D.N.B.) Uit Aga- dir wordt gemeld, dat op 15 Februari te Birmohrein een interkoloniale conferentie begint, welke zich in de eerste plaats zal bezig houden met de verbetering der verkeersverbin dingen tusschen Fransch Noord-Afri ka en de verschillende kolonies van Fransch West-Afrika. BULGAARSCH BLAD OVER CHURCHILLS REDE. Sofia, 12 Febr. (D.N.B.) Het blad Slovo schrijft, dat de rede van Chur- chiil in Bulgarije met verbazing en verbittering is ontvangen. Uit zijn woorden blijkt, dat hij den wensch koestert, den Balkan en vooral Bul garije tot oorlogstooneel te maken. Het blad betreurt, dat de groote de mocratieën op dezen toon van Bul garije en van de kleine landen in het algemeen spreken, nadat zij zich 25 jaar lang niet bekommerd hebben om de belangen en nooden van Bul garije. Het A. N. P. schrijft: A.s. Vrijdag en Zaterdag zullen wederom de roode bus sen van de winterhulp Neder land op straat verschijnen, om dienst te verleenen bij de in zameling van gelden voor be hoeftig Nederland. Door de bedragen, die reeds werden verzameld kon in vele gezinnen nieuwe levensmoed en vreugde worden gebracht. Maar nog is de winter niet ten einde; zij moeten ook verder worden geholpen, evenals die velen, die tot nu toe door ge brek aan voldoende middelen niet te bereiken waren. Landgenooten, denkt daar aan, als ge de roode bussen ziet. Veel nood moet worden gelenigd. Dit kan geschieden, als alle Nederlanders op de komende collectedagen zich bij het vaststellen van hun gift laten leiden door de gedachte: geeft niet alleen, offert ook werkelijk! ROEMEENSCHE LEGATIE UIT LONDEN TERUGGEROEPEN. Boekarest, 13 Febr. (D.N.B.) Op de mededeeling van den Engelschen gezant, dat hij met alle leden der legatie en der consulaten door zijn regeering is teruggeroepen, heeft de Roemeensche regeering, naar bet telegraafagentschap Orient Radio meldt, ook van haar kant de Roe meensche legatie uit Londen terug geroepen. Boekarest, 13 Febr. (D.N.B.) Het Roemeensche ministerie van bui tenlandsche zaken heeft in een offi- cieele mededeeling het volgende bekend gemaakt: „De Engelsche gezant heeft de Roemeensche regeering er van in kennis gesteld, dat hij van zijn re geering tezamen met alle leden van het gezantschap en van de Britsche consulaten uit Roemenië is terugge roepen. Van haar kant heeft de Roemeensche reeering op deze me dedeeling haar gezantschap uit Lon den teruggeroepen. De leden der Engelsche legatie vertrekken op 15 Februari uit Roemenië, van welken dag af de diplomatieke betrek kingen tusschen Roemenië en Groot-Brittanje ophouden". DENEMARKEN STELT DUITSCHLAND SCHEPEN TER BESCHIKKING. Berlijn, 12 Febr. (A.N.P.) Van welingelichte zijde wordt vernomen: Het in het buitenland verspreide bericht, dat Duitschland Deensche oorlogsschepen heeft overgenomen, is heden in de Wilhelmstrasse gecor rigeerd. Van Duitsche zijde werd verklaard dat het hier uitsluitend een beschikbaarstelling van tijdelij- ken aard betrof van een aantal tor pedobooten van oud type. Duitsch land heeft zich in deze kwestie tot Denemarken gericht. De Deensche regeering heeft Duitschland de boo ten ter beschikking gesteld, nadat de bewapening daarvan verwijderd was. De booten zijn uitsluitend voor de Oostzee bestemd, en wel voor op leidingsdoeleinden. JAPANSCH SCHIP IN SINGAPORE DOORZOCHT. Tokio, 13 Febr. (Domei) Uit Singapore is het volgende, op 10 Februari gedateerde bericht, dat door de censuur vertraagd is, ont vangen: De Britsche autoriteiten hebben de Kaisja Maroe van 'de Nippon Yoesen Kaisja vier uur lang door zocht. De safes van het schip moes ten worden geopend, opdat de in houd kon worden nagegaan. De Kaisja Maroe is naar Japan ver trokken na de vertraging, die door het onderzoek veroorzaakt was. Het onderzoek had zich uitgestrekt tot in de hut van den gezagvoerder. Kisjinef hoofdstad van Molda- vische Sovjet-republiek. (D.N.B.) - De Bessarabische stad Kisjinef is tot hoofdstad van de Moldavische Sov jet-republiek uitgaroepen. Uitdagend optreden tegen leden van de Duitsche weermacht. Het A.N.P. meldt: Op last van den militairen be velhebber hier te lande is giste ren een bekende lederzaak te 's-Gravenhage gesloten. De lei der dezer zaak en de schuldige personen zijn in bewaring ge steld. Deze maatregel is genomen op grond van brutaal en uitdagend optreden van de betreffende personen op den voorafgeganen dag tegen leden van de Duitsche weermacht. RUST IN ROEMENIE. Er zijn meer dan zevenduizend personen gearresteerd. Boekarest, 13 Febr. (D.N.B.) Het dagelijksche communiué van het ministerie van binnenandsche za ken over den toestand meldt, dat in het geheele land nog steeds rust heerscht. De arrestaties en huiszoe kingen werden voortgezet. Tot den avond van 11 Februari zijn in Boe karest 3.513 personen gearresteerd, v/aarvan 960 weer op vrije voeten zijn gesteld. In de provincie be draagt het aantal gearresteerden 4.266. De krijgsraad te Boekarest heeft vonnis gewezen tegen nog 38 deelnemers aan den opstand. Vier personen werden veroordeeld tot 10 en 12 jaar zware kerkerstraf en 31 tot gevangenisstraffen van 1 tot 5 jaar. AMERIKA EN DE OORLOG. New-York, 12 Febr. (A.N.P.) Wil liam Griffin keert zich in het New- Yorksche Zondagsblad Enquirer in een op de eerste pagina gepubli ceerd hoofdartikel tegen de voort zetting van den huidigen koers in de buitenlandsche politiek, welke het volk der Ver. Staten onvermijdelijk ir. den oorlog moet leiden. Thans staat het volk der Ver. Staten voor de fatale vraag, aldus Griffin, of Uncle Sam thuis zal blijven en zich met zijn eigen zaken zal bemoeien, dan wel of hij naar het zwaard zal grijpen en zal optreden als kinder achtig krijgsman der democratieën. Griffin schrijft, dat er op gewezen moet worden, dat de belangen der Ver Staten niet identiek zijn met die van Engeland en dat derhalve de plannen voor een verwezenlijking van een coalitie tusschen de Ver. Staten en Engeland volstrekt tegen de natuur in zijn. In dit verband waarschuwt Grif fin vooral vooral voor de gevolgen van de in Engeland aan den dag tre dende sociale ontbinding, waarbij het wijst op de recente verklaring van den minister van arbeid, Bevin, waarin „sociale veiligheid" als Enge- lands oorlogsdoel wordt genoemd. Het is duidelijk, dat de oorlog on verschillig of hij een voor Engeland gunstige of ongunstige afloop heeft het socialisme in het zadel zal helpen. Wanneer derhalve de Ver. Staten als bondgenoot van Engeland aan den oorlog gaan deelnemen, moeten zij niet alleen de rekening betalen, maar zij maken de overwin ning mogelijk voor het Engelsche en later het Noord-Amerikaansche socialisme. Da'arom eischen, aldus besluit Griffin zijn artikel, gezond verstand, vaderlandsliefde en goed begrepen eigenbelang der Ver. Sta ten de handhaving van den vrede voor de Ver. Staten. JODEN DOOR TURKIJE NAAR PALESTINA. Istanboel, 12 Febr. (D.N.B.) Bij wijze van proef heeft de Turksche regeering in overleg met de Fran- sche toestemming gegeven voor de doorreis van 50 Roemeensche Joden, die over land door Turkije en Syrië naar Palestina willen gaan. Joodsche emigranten uit andere Europeesche landen kunnen van denzelfden weg gebruik maken, indien de toestand van het verkeer het toelaat, fiaar- voor worden contingenten vastge steld, die de Turksche regeering om de 14 dagen aan haar diplomatieke vertegenwoordigers in de hoofdste den mededeelt. De voorschriften voor de doorreis zijn zeer streng, omdat men wil voorkomen, dat de Joden in Turkije blijven. VERDUISÏERINGS- TIJDEN Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden - avond Maans op- en ondergang 13 Februari: op 21.06 onder 9 25. EEN BULGAARSCHE STEM OVER DEN OORLOG. Sofia, 12 Febr. (A.N.P.) In het Bulgaarsche blad Slovo schrijft de gepensionneerde kolonel Gantsjef, dat de komende lente zeker de groo te oorlogsonderneming zal brengen, waartoe een groot volk heeft te be sluiten, n.l. den slag, dien het derde rijk reeds sedert acht maanden te gen het grootste rijk der wereld voorbereidt. In 1939 en 1940 heeft Engeland al zijn bondgenooten ver loren, voor het eerst in zijn geschie denis staat het geheel alleen tegen over Duitschland. De veiligheid van de Britsche eilanden, die vroeger door een geweldige Engelsche vloot gewaarborgd werd, is thans door de Duitsche heerschappij in de lucht in het tegendeel veranderd. Met het oog op de vernietigende beteekenis van den Duitschen slag, die voor bereid wordt, is het tijdelijke verlies van Libye en Erithrea van geen be lang; dat zullen ook de leidende kringen te Londen wel beseffen. In Italië zal men in volkomen kalmte de eindoverwinning der spil- mogendheden tegemoetzien. De po gingen der Britsche propaganda ver warring te brengen in den geest van het Italiaansche volk, zijn bij voor baat tot mislukking gedoemd, want Italië is met Duitschland in leven en dood verbonden en geen tijdelijke successen van Engeland op ver van Europa gelegen plaatsen kunnen het hechte geloof aan de overwinning aan het wankelen brengen. In ver gelijking met de millioenenlegers van Frankrijk, Polen en België, die voor Engeland verloren zijn gegaan, zijn de verliezen in Afrika voor de spilmogendheden een episode zon der beteekenis. Wie het tegendeel beweert, aldus Gantsjef, zal weldra anders leeren, want het voorjaar na dert. DE INSTORTINGSRAMP IN NOGENT SUR MARNE. Parijs, 12 Febr. (A.N.P.) Bij de instorting van de markthal in het Parijsche voorstadje Nogent sur Marrie, waarbij talrijke personen om het leven zijn gekomen en vele ge wonden vielen te betreuren, hebben de Duitsche bezettingstroepen krachtdadig medegeholpen en het bergen van de slachtoffers aanzien lijk bespoedigd. De permanente ver tegenwoordiger van den chef van den Franschen staat, maarschalk Pétain, ambassadeur de Brinon heeft thans in een brief aan den militai ren bevelhebben in het bezette ge bied generaal von Stülpnagel, den dank overgebracht van maarschalk Pétain voor de krachtdadige hulp. CHEF VAN DEN GENERALEN STAF VAN ROODE LEGER. Moskou, 12 Febr. (D.N.B.) Het ver ordeningenblad van de regeering meldt, dat generaal Sjukof, tot dus verre opperbevelhebben van het militaire district Kief, tot chef van den generalen staf van het roode leger is benoemd, met gelijktijdige benoeming tot plaatsvervangenden volkscommissaris voor de defensie. Generaal Morezkof, die tot dusver chef van den generalen staf was en wel sinds Mei 1940 blijft plaatsver vangend volkscommissaris voor da defensie en werd belast met het toe zicht op de opleiding der troepen. Braziliaansche katoen voor Spanje. (D.N.B.) - Twee Spaansche vrachtschepen hebben alhier 59.000 balen Braziliaansche katoen ontla den. Daardoor konden de Catalaan- sche katoenspinnerijen weer gaan draaien, hetgeen ertoe zal bijdragen de werkloosheid te verminderen. Nog deze week zal men met de ver deeling van de katoen aan de spin nerijen beginnen. Zie verder Buitenland pag. Z 3e blad.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1