Ambtenaar van de Zuivelcentrale fraudeert. Niet-ontplofte bom gevonden. Bestrijding wand gedierte. TWEEDE BLAD. ALKMAARSCHE COURANT VAN DONDERDAG 18 FEBRUARI 1941 KROONPRINS UMBERTO VAN ITALIË BEZOCHT EEN MILI TAIRE SCHOOL. De prins inspecteert de cadetten. (Holland) Valsche machtigingen van groote hoeveel heden koffie en thee. Een groothandelaar in koloniale waren te Den Haag ontving enkele weken geleden een machtiging vooi de levering van 60.000 kg koffie aan A. R. te Amsterdam, welke machti ging den indruk wekte op regelma tige wijze door de meelcentrale te zijn afgegeven. Daar de grossier geen kans zag een zoo groote partij te leveren, waarschuwde hij de meelcentrale. Terzelfdertijd kreeg de meelcen trale bericht uit Rotterdam, dat daar bij een grossier een machtiging voor de levering van 3068 kg thee aan genoemden Amsterdammer was binnengekomen. Een hoofdcontroleur van ^de meel centrale is toen op onderzoek naar Rotterdam gegaan, waar hij beslag legde op eenige vervoerbewijzen voor distbutie-artikelen en op twee machtigingen voor den aankoop van levensmiddelen, welke bewijzen ten onrechte van het stempel der meel centrale bleken te zijn voorzien. Vervolgens zijn aan den Amster dammer A. R. inlichtingen gevraagd, waarbij deze beweerde de machte gingen per post van de meelcentrale te hebben ontvangen. Deze mededee- ling kon echter niet op waarheid berusten, daar de meelcentrale de machtigingen niet had afgezonden. Van een en ander werd aangifte bij de politie gedaan, die na verhoor A. R. in bewaring stelde. Genoemde R., die 44 jaar oud is bleek reeds verscheidene malen met de politie in aanraking te zijn ge weest. Zeven maal was proces-ver baal wegens oplichting of verduis tering tegen hem opgemaakt. Verder kwam aan het licht, dat R. kennis had aan do 33- jarige mevr. A. H. G. te 's-Gra- venhage, die. in relatie stond met den 25-jarigen J. Th. V., die al£ tijdelijk ambtenaar ver bonden is aan de meelcentrale. Deze V. bleek op onrechtmatige wijze aan machtigingspapieren van de meelcentrale te zijn ge komen, welke hij van het authentieke stempel der meel centrale had voorzien om ze daarna aan mevr. A. H. G. af te staan. Op haar beurt gaf mevr. A. H. G. deze machtigingen aan haar vriend A. R. te Amster dam. Gebleken is, dat J. Th. V. ter be looning een gift van 1000 heeft ont vangen. De leverantie van koffie is niet doorgegaan. Wat de partij thee betreft deze werd door tusschenkomst van de meelcentrale geblokkeerd, hetgeen echter niet bekend was aan R., die deze partij op monster voor 11.600 had ingekocht en voor 18.000 had verkocht, terwijl nog op denzelfden avond deze partij weder aah een kettinghandelaar voor 23.000 werd verkocht, die haar voor ongeveer 30.000 opnieuw te koop aanbood. Uiteraard waren deze kettinghan delaren, evenmin als R., op de hoog te van het feit, dat de partij reeds geblokkeerd was. Zij hebben derhal ve slechts een windhandel gedreven. Met A. R. zijn tevens de crisis ambtenaar J. Th. V. en mevr. A. H G. in verzekerde bewaring gesteld. BEROEP CP NEDERLANDSCHE WERKGEVERS. Vrijaf voor collectanten voor de Winterhulp. Het A.N.P. meldt: Om de inzamel/ngen van de Winterhulp Nederland op vlotte en verantwoordelijke wijze te doen verloopen, zijn vele collectanten noodig. Het is verheugend te kun nen vaststellen, dat een genoegzaam aantal Nederlanders bereid is, tijd en moeite ter beschikking te stellen van dit werk voor hun behoeftige landgenooten. In de praktijk blijkt echter steeds een aantal bereidwil- ligen niet in staat, ter inzameling op te komen, omdat zij als werk nemer geen vrij kunnen krijgen. Daarom wordt een ernstig beroep gedaan op alle Neder- landsche werkgevers om leden van hun personeel, die als collectant van de Winterhulp Nederland willen optreden, gedurende den collectetijd vrij te geven met behoud van loon en zonder aftrek van den vacantietijd. Onder de Neder- landsche werkgevers zullen er velen zijn, die door het geven van belangrijke giften reeds hebben getoond, achter het werk van de Winterhulp Ne derland te staan. Hun wordt verzocht nog een stap verder te willen gaan, door hun ondergeschikten in de gelegenheid te stellen op hun wijze dit werk te steunen. De Winterhulp Nederland wil een actie zijn van het volk voor het volk. Dit is alleen mogelijk, wanneer iedere Nederlander als collectant of als gever al zijn krachten inzet. Werkgevers, ont houdt uw personeel niet de moge lijkheid in deze richting te werken in het belang van den socialen her bouw van ons volk! Aantal arbeiders woningen ontruimd. Het A. N. P. meldt: Spelende kinderen hebben in een plantsoen in een arbeiderswijk van Utrecht een ongeveer 2 meter diep gat gevonden. Zij waarschuw den de politie, die op haar beurt een militairen deskundige met de ontdekking in kennis stelden. Ver moedelijk ligt in het gat een niet ontplofte Engelsche bom. Aange zien gevaar bestaat, dat het pro jectiel alsnog tot ontploffing zal komen, is bevel gegeven de om geving te ontruimen. Ongeveer 2000 menschen hebben elders on derdak gevonden, in afwachting van het onschadelijk maken van het projectiel. ONREGELMATIGHEDEN TE AMSTERDAM. 's-Gravenhage, 12 Februari. Naar aanleiding van gedurende de laat ste dagen in Amsterdam plaats hebbende onregelmatigheden, welke zekere politiemaatregelen hebben noodig gemaakt, vernemen wij, dat van politiezijde naar deze gebeur tenissen een diepgaand onderzoek wordt ingesteld. Het ligt in het voornemen na beëindiging daarvan een officieel communique te pu- bliceeren. (Reeds in een deel onzer vorige oplaag vermeld.) TWEE 17-JARIGE INBREKERS GEKNIPT. De politie te Wapenveld (Gld.) is er in geslaagd twee 17-jar. jongens aan te houden, die er van verdacht worden inbraken te hebben ge pleegd in de villa's Bertv en Tonny op den Philipsberg. Zij namen meae wat er van hun gading was. Bij het onderzoek kwam aan het licht, dat vele diefstallen van den ieatsten tijd, op rekening van deze jeugdige dieven kunnen worden geschreven. Zij zijn begonnen met het weg nemen van een dennenboompje uit een bosch, en eindigden met een ge raffineerde inbraak in de onbe woonde villa's. In den tijd daai'tus schen hebben zij fietsen ont vreemd of fietstasschen leeggeplun derd, verschillende kippenhokken met een bezoek vereerd e. d. Een kippenhouder is zelfs meer dan 100 aan kippen kwijt geraakt. Ook de vader van een der jon gens, D. genaamd, is in arrest ge steld. Deze blijkt zich schuldig te hebben gemaakt aan diefstal van een schaap uit de weide. De politie onderzoekt thans of er nog meer Wapenvelders'in 't complot zitten. NA NEGEN MAANDEN IN DEN VAL GELOOPEN. Gistermiddag stond in de Run straat te Amsterdam een driewie ler, waarop levensmiddelen en een tasch met 2000 distributiebonnen lagen, even onbeheerd. Een pas- seerende man nam echter toen de tasch met de bonnen van den drie wieler en vroeg een jongeman, die daar juist stond, of hij misschien den driewieler naar de Berlagebrug wilde rijden, want dat hij nog een boodschap moest doen. Toen de jongen echter met den driewieler wilde wegrijden, kwam de eigenaar net terug. Deze waarschuwde direct de politie van het bureau Marnix- straat. Enkele rechercheurs trokken naar de Berla.gebdug om daar den man op te wachten. Deze kwam inderdaad den driewieler in ont vangst nemen en werd natuurlijk gearresteerd. De tasch met de dis- Ui butiebescheiden bleek hij echter bij een bewoner van een perceel aan de Nieuwe v Leliegracht voor 1.50 in bewaring' te hebben ge geven. Ook deze man is aangehou den en wegens heling opgesloten. Bij nader verhoor bleek de dief nog een straf van 4)4 jaar te one'a-gaan te hébben in Breda. Tijdens da oor logsdagen in Mei was hij op vrije voeten gesteld. En na de capitulatie was de man niet meer te vinden. Eerst zal hij nu voor den officier van justitie in Amstedam geleid worden en daarna naar het zuiden worden overgebracht om zijn straf eerst uit te zitten. VARKEN GESTOLEN EN GESLACHT. De vorige week deed een inwoner van Hoevelaken bij de politie aan gifte, dat uit zijn hok een varken was gestolen. De opsporing van het beest werd derhalve verzocht. Thans is gebleken, dat twee man nen uit Nijkerkerveen het varken op den weg hadden zien loopen en het mee naar huis namen, waar het beest werd geslacht. Het vleesch is achterhaald en in beslag genomen. Tegen de daders is wegens diefstal en frauduleus slachten proces verbaal .opgemaakt. De staatscourant van gisteren be vat een besluit van den secretaris generaal van het departement van binnenlandsche zaken betreffende de bestrijding van wandgedierte. Daarin wordt het volgende be paald: Artikel 1. Het is, te rekenen van 1 April 1941 af, verboden als ver huurder of uit anderen hoofde een woning of gedeelte daarvan al dan niet gemeubileerd of gestoffeerd, in gebruik te geven zonder dat een ver klaring is ingeleverd, welke is af gelegd door een als zoodanig door burgemeester en wethouders er kenden deskundige en waaruit blijkt, dat noch in de woning noch in het daarin eventueel aanwezige huis raad wandgedierte is aangetroffen. Van hetzelfde tijdstip af is het ver boden bij het als huurder of uit anderen hoofde betrekken van een woning of van een gedeelte daarvan, daarin huisraad te plaatsen of aan te brengen, waarvan niet door een deskundige als in het eerste lid bedoeld is verklaard, dat daarin geen wandgedierte is aangetroffen. Artikel 2. Degenen, voor wie de in artikel 1 genoemde verbodsbepalin gen gelden, zijn verplicht verklarin gen, als in dat artikel bedoeld, voor dat een woning of een gedeelte daar van wordt betrokken bij burgemees ter en wethouders in te leveren. Artikel 3. Burgfemeester en wet houders zijn bevoegd voor het af geven van de verklaringen als in dit besluit bedoeld alsmede voor het zuiveren van woningen, vertrekken en inboedels tarieven vast te stellen. Artikel 4. Op een daartoe door burgemeester en wethouders in te dienen verzoek kan de secretaris generaal van het departement van 102-JARIGE TE DEN HAAG. De oudste ingezetene van Den Haag is gisteren 102 jaar geworden, welk feit, al is het geen unicum (niet lang geleden was in Den Haag een 102-jarige) toch wel afzonder lijke vermelding verdient, te meer omdat de jubilaresse van dezen dag, de weduwe van Nelckvan Rooy, wonende in de Obrechtstraat, nog zeer „bij" is. Ze hoopt het op 103 staande Haagsche record te harer tijd te mogen verbeteren en stelt in allerlei gebeurlijkheden nog veel belangstelling, terwijl haar geheugen nog perfect mag worden genoemd. Tijdens de wintermaanden brengt zij haar leven te bed door, maar als straks het lentezonnetje haar weder kan koesteren, dan vertoeft zij gaarne in den huiselijken kring om zittend in een gemakkelijken stoel aan de gesprekken van den dag deel te nemen. De gelukwenschen en bloemen, die de jarige gisteren bereikten, kwamen voornamelijk uit den familiekring, waartoe vijf kinderen, 20 kleinkin deren, 15 achterkleinkinderen en vier achter-achterkleinkinderen be hoor en. ALS ONDERDEEL VAN DE WERKZAAMHEDEN, welke noodig zijn om de Schie om te tooveren in een breeden boulevard tusschen het c'èntrum van Rotterdam en het nieuwere gedeelte Blijdorp, is men begonnen met het verwijderen van de bruggen over de voormalige Schie. (Polygoon) OP DE VECHT BIJ WEESP is een boolenhuis op drift geraakt. Men heeft den vluchteling achterhaald en weer stevig vastgebonden. (Polygoon) binnenlandsche zaken schriftelijk ontheffing verleenen van het be paalde in dit besluit met betrekking tot gemeenten, deelen van gemeen ten of bepaalde groepen of klassen, van woningen ten aanzien waarvan dat college aannemelijk kan maken, dat besmetting met wandgedierte zich aldaar niet of slechts bij hooge uitzondering voordoet. Artikel 5. Overtreding van artikel 1 en 2 wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste drie honderd gulden. Indien tijdens het plegen van de overtreding nog geen jaar is ver loopen sedert een vroegere veroor deeling van den schuldige wegens gelijke overtreding onherroepelijk is geworden, kan de rechter geldboete of hechtenis tot het dubbele van het voor elke overtreding gesteld maxi mum uitspreken. De bij dit besluit strafbaar ge stelde feiten worden beschouwd als overtredingen. Artikel 6. Met het opsporen van de bij dit besluit strafbaar gestelde feiten zijn belast de ambtenaren van rijks- en gemeentepolitie, benevens de nader door den burgemeester aan te wijzen gemeenteambtenaren. Tegen den wil van den bewoner treden zij een woning niet binnen dan op vertoon van een bijzonderen schriftelijken last van den commis saris van politie of in gemeenten, waar geen commissaris is, van den burgemeester. Van dit binnentreden wordt bin nen tweemaal vier en twintig uren proces-verbaal opgemaakt. Daarin wordt mede van het tijdstip van het binnentreden en van het daarmede beoogde doel melding gemaakt. Zij zijn bevoegd, zich van bepaalde door hen aan te wijzen personen te doen vergezellen. In dat geval wordt hiervan melding gemaakt in het proces-verbaal. Glimlachje. Wel lieveling, nu zijn jouw we gen mijn wegen en jouw zorgen mijn zorgen. Ja schat en jouw koffiebonnen mijn koffiebonnen. DE MOLEN ACCENTUEERT IN DE ZAANSTREEK HET LANDSCHAP. Het is dan ook jammer, dat de oude en karakteristieke molen „De Oranjeboom" in handen van den slooper is gevallen. De ontwiekte „Oranjeboom". (Polygoon)

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5