0 WAT I BUITENLAND Advies aan ieder kunstgebit-adspirant DISTRIBUTIE-NIEUWS GEMEENTERADEN Bezoek aan „Standarte Westland" der S.S. te München. LAND. EN Tl De veilingen Langeni BOEK Gt He feu; TWEEDE BLAD. BIJ CONFECTIEFABRIEK INGEBROKEN. Groote hoeveelheid goederen verdwenen. Vannacht heeft men ingebroken in de confectiefabriek der firma L. de V. in de Aleidisstraat te Rot terdam. Zeven coupons heerenstof ter waarde van ongeveer duizend gul den werden gestolen. Vier koffers met handschoenen en dameskousen, die klaar gezet werden, hebben de inbrekers achtergelaten. Ook aan de fabriek van R. M., die in hetzelfde pand gevestigd is, heeft men een bezoek gebracht. Twaalf tafelkleeden, 54 paar hand schoenen en negen dozijn paar hee rensokken werden hier gestolen. De politie stelt een onderzoek in. BOMMEN OP ONS LAND. Het A.N.P. meldt d.d. 12 Febr.: Gisteravond en in den afgeloopen nacht hebben de Engelschen ver schillende luchtaanvallen op ons land ondernomen. Tal van brand- en brisantbom men werden afgeworpen, die echter bijna alle in het open veld of in kanalen terecht kwamen. Groote schade werd dan ook niet aange richt. Wel kregen eenige woonhui zen, boerenwoningen, een school en enkele andere gebouwen glasschade. Gelukkig werden geen personen getroffen. Verschillende ontstane branden konden spoedig worden ge- bluscht. Te betreuren is echter, dat bij een ontploffing van een vroeger ge worpen bom in een plaats in het zuiden des lands 7 burgers werden gedood en tal van anderen werden gewond, onder wie verschillende ernstig. ONBEVOEGDEN SPEELDEN VOOR P.T.T.-AMBTENAAR. Bij de Utrechtsche recherche zijn klachten binnengekomen, dat perso nen bij verschillende inwoners kwa men aanbellen met de mededeeling, dat zij door de P.T.T. waren gezon den om het radiokastje van den ste- delijken distributiedienst te ver zegelen bij diegenen, die er geen prijs meer op stellen aangesloten te zijn bij de radiocentrale. Het is ge schied bij een inwoner van het Wil- helminapark, dat zulk een pseudo- P.T.T.-beambte inderdaad het kastje van de radio verzegelde en daarna de daarvoor verschuldigde 75 cent in casseerde, zonder daartoe de be voegdheid te hebben. Van de zijde van de P.T.T. wijst men er op, dat allen, die aangesloten zijn bij den radiodistributiedienst en te kennen hebben gegeven geen radio meer te willen bezitten, eenige dagen, voordat de P.T.T.-beambte het kastje komt verzegelen, daarvan schriftelijk in kennis worden gesteld. Bovendien kan iedere P.T.T.-beamb te, die met het verzegelen is belast, zich op behoorlijke wijze legitimee- ren, zoodat een ieder thans is ge waarschuwd en geen personen in huis behoeft te laten, die niets met het P.T.T.-bedrijf hebben te maken. LOF VAN DEN DOOI. Men schrijft uit Akkrum aan de Leeuw. Crt. Koning Winter heeft zich dan ein delijk laten verdrijven. Hij heeft het moeten afleggen tegen zuidenwind en regenbuien en hij heeft zijn voor ganger van 1939-1940 niet kunnen evenaren. Deze laatste vertrok op 20 Februari. Hopen wij, dat hij thans niet meer terugkeert. In enkele dagen is de sneeuw, welke sinds lang vuil was geworden, verdwenen. Hier en daar ligt nog een restje langs den Noordkant, maar het verdwijnt zienderoogen en bin nen enkele dagen zal van het witte kleed, hetwelk geruimen tijd de Friesche velden en plassen bedekte, niets meer over zijn. Thans reeds zijn de groene landen weer geheel zichtbaar geworden. En hoewel in de slooten nog een flinke ijslaag aan wezig is, bemerken we, dat daar boven reeds een hoeveelheid water staat, waarop de golfjes reeds hun regelmatig spel spelen. Schaatsen rijden is nu voorgoed afgeloopen. De Elfstedentocht is de uitzetter ge weest. Het vreemde is, dat we na al die verst en al die sneeuw, nu onmiddel lijk het voorjaar voelen. Het voor jaar, dat ons nog nooit in den steek heeft gelaten. Wij merken het in de lucht, waar het wintersche uit is verdwaald; wij zien het in onzen tuin; zij zien het aan de menschen, die hun winter- mutsen hebben afgezet en de hooge kragen van hun jas hebben neerge slagen. Maar bovenal, wij merken het aan de vogels. Wij merkten het op den eersten dooidag. De -dorpséenden sloegen en schudden in het openge houden ijs, dat het een lust was de bewegingen der dieren gade te slaan. Het was alsof ze den winter van zich afschudden. Ze cirkelden in wijden boog over het dorp, kwaakten naar hartelust als wilden ze het mensch dom ervan overtuigen, dat hun leed geleden was. Telkens opnieuw stegen ze op en streken op de winterplaats neer om de achterblijvers het lucht ruim in te jagen. Ze hebben het ook moeilijk gehad dit jaar. „Voedsel- schaarschte en koude" hebben meni ge dorpseend den dood ingejaagd. Nu is het leed geleden. Reeds z.wemmen ze daar, waar enkele da gen geleden de schaatsensport druk werd beoefend. De zwarte kraaien vliegen nu in groepen rond. Ook zij hebben be grepen, dat hun lijden voorbij is. Onmiddellijk zijn ze verder van huis gegaan en probeeren reeds iets uit de velden te halen. Maar de grond is nog niet geheel ontdooid. Nog enkele dagen. De spreeuwen ziten alweer boven in de boomen en maken er veel drukte. Er is dooi, de lente nadert. Nog enkele weken en de weide vogels zullen terugkeeren. Met span ning wachten wij. Aanstonds zullen we den blauwen reiger weer aan den slootkant waar nemen. Hij zal niet lang meer op zich laten wachten. Na alle vorst en na alle sneeuw voelen we ons opgelucht. Het dooit Straks trekken we de velden in en genieten van voorjaarslucht en lente geruchten. Dan vergeten we de kou de dagen en denken aan vogelgeluid en kleurenpracht. INGEZONDEN STUKKEN DE ALKMAARSCHE COURANT is het EENIGE DAGBLAD met een EIGEN STADSKARAKTER. Dat is de GROOTSTE WAARDE voor den adverteerder! Tel. 3320 VRAGEN IN HET ENGELSCHE LAGERHUIS. Berlijn, 12 Febr. (D.N.B.) In het Engelsche Lagerhuis heeft een afge vaardigde, naar uit Londen gemeld wordt, de vraag gericht tot den mi nister-president Churchill of met de regeering der Ver. Staten gespro ken is over de vredesdoeleinden en over den wederopbouw en of hij verzekeren kan, dat de Britsche re geering het parlement tijdig van haar oorlogsdoeleinden op de hoogte zal stellen. Churchill maakte zich van de vraag af met te verklaren, dat de Ver. Staten een duidelijke voorstelling hebben van datgene waarvoor Engeland strijdt en wat het verdedigt. Voor zoover hij zich herinnert, is deze kwestie door geen enkelen vertegenwoordiger der Ame- rikaansche regeering te berde ge bracht. In die omstandigheden kon hij dus jegens het Lagerhuis geen verklaringen over Engelands oor logsdoeleinden afleggen. Dergelijke verklaringen, aldus Churchill, blij ven gereserveerd voor gelegenheden die het openbaar belang zouden die- BERLIJN OVER DE GEBEURTENISSEN TE VICHY. Berlijn, 12 Febr. (A.N.P.) Van welingelichte zijde wordt vernomen: Op een nieuwe vraag over de ge beurtenissen te Vichy werd heden in de Wilhelmstrasse opnieuw ver klaard dat men ten aanzien hiervan van Duitsche zijde niets te zeggen heeft. In politieke kringen verklaart men, dat de gereorganiseerde regee ring te Vichy wel als een over gangskabinet beschouwd moet wor den. Uit de Duitsche verklaring bleek, dat men admiraal Darlan van deze opmerking wil uitsluiten, daar men hem niet voor een zwakken figuur houdt. Op de vraag van een buitenlandschen journalist, of gene raal Franco in Parijs geweest is, werd in de Wilhelmstrasse geant woord, dat dat stellig niet het geval geweest is. In politieke kringen wor den de buitenlandsche berichten volgens welke Franco tot taak zou hebben als bemiddelaar op te tre den teneinde een vrede tusschen Engeland en Italië tot stand te bren gen, als .een grap der wereldgeschie denis" gekenmerkt. DE POLITIEKE GEVANGENEN IN FRANKRIJK. Vichy, 12 Febr. (D.N.B.) In een officieele mededeeling wordt gezegd, dat de onlangs uit het interneerings- kamp Pellevoisin naar Valse les Bains overgebrachte geïnterneerden voortaan niet meer onderworpen zijn aan de normale tucht, zooals tot dusver. Van heden af worden zij niet meer afzonderlijk in hechtenis ge houden, maar kunnen zij zich als politieke gevangenen in hun ver blijfplaatsen vrij bewegen. Deze ver blijfplaatsen bevinden zich in een hotel. Onder de politieke gevange nen in Valse les Bains bevinden zich o.a. Reynaud, Mandel, Vincent Auriol, Dormoy en Grumbach. De voornaamste beklaagden van Riom, nl. Daladier, Gamelin, Blum en Guy la Chambre bevinden zich nog steeds te Bourrasol in de buurt van Riom. EEN SNELDIENST IN ALKMAAR. Mijnheer de redacteur. S. v. p. een plaatsje in uw veel gelezen blad. Gister heb ik in uw blad gelezen van een dienst genaamd „Snel- riienst" in Haarlem en dat daar een winkelhuis gratis voor beschikbaar is gesteld. Nu is hier eenige weken geleden ook een dergelijke dienst opgericht genaamd „Geleidedienst" maar daar hoort men niet veel van, want de ondernemers wonen niet in een mooi winkelhuis. Misschien is hier ook wel een eigenaar die gratis een winkelhuis ter beschikking wil stellen en wan neer de zaak dan gaat, kan er altijd huur betaald worden. Wanneer men nu toestemming geeft voor het eten halen (want ik heb gelezen dat het niet mag) dan is hier ook wel werk voor 5 a 10 menschen. Er "wordt veel gedaan voor stad- genooten. Laat men ook hier toonen dat er naastenliefde is. Met dank voor de opname. EEN LEZER. DISTRIBUTIEBELANGEN. Geachte redactie. Ondergeteekende zag. zeer gaarne onderstaand in uw blad geplaatst. Vrijdag 31 Januari ging mijn vrouw naar de Brillensteeg om haar vetkaarten en tevens voor haar zuster. Nu kreeg zij voor beide de bescheiden maar toen mijn zwager Zaterdag 1 Februari j.l. om zijn textielkaarten kwam bleken de vier kruisjes daarvoor al geplaatst, doch mijn vrouw had ze niet ontvangen Dit was een vergissing van een ambtenaar, die het niet erkende. Het blijkt dat enkele tijdelijk aangestelde heeren direct zich be reid verklaarden de kaarten uit te reiken, doch een daarvan meende dat dat hij ze in de stamkaarten had gedaan. Om een huismoeder ten toon te zetten vond hij niet erg. Verlies was z.i. uitgesloten omdat de ambtenaar zooals hij meende ze in de stamkaarten had gedaan zoodat men niet enkel de textielkaarten maar alles had moeten verliezen. Is er hier geen controle? Beleefd dankend voor de plaat sing. G. A„ Omval 46 B BOE K E N. Jubileumnummer van de Anti-Vivisectie Stichting. Wij ontvingen en exemplaar van het Jubileum-nummer „Mededee lingen", dat is samengesteld ter ge legenheid van het tienjarig bestaan dezer Stichting, op 17 dezer. Het bevat behalve een beknopt overzicht van den arbeid der Stich ting in de afgeloopen tien jaar een reeks bijdragen van medestanders en geestverwanten ii% binnen- - en buitenland. Er is o.a. een zeer uitvoerige en grondige studie van J. van Veen, arts te Haarlem over „Rauwkost als therapie en als voorbehoedmid del". Dit laatste artikel is in dezen tijd wel van bijzondere waarde. Het nummer bevat voorts talrijke portretten van medewerkers en aardige foto's van het werk der Stichting zelve. Dit Jubileum-nummer is voor be langstellenden gratis verkrijgbaar op aanvrage aan het secretariaat der Anti-vivisectie-Stichting, Stad houderslaan 86, Den Haag. Bekendmakiné 5 De kaken van den leegge- trokken mond schrompelen. Het buitenste deel het meest. En zoo als ieder genezings proces bij den een sneller dan bij den ander. In ieder geval duurt het maanden voor hier aan een eind komt. Dringt men er op aan het kunstgebit vroeg te krijgen, dan is de kans niet denk beeldig, dat de zuigkracht heel spoedig verloren gaat omdat de kaak verder is ge gaan met het slinken en het gebit dan te wijd is. atwiiKd LANGESTRAAT 78a. TEXTIEL. Inlevering opplakvellen. De Leider van den Distributie- dienst Alkmaar maakt bet navol gende bekend: Handelaren in- textielproducten moeten de opplakvellen met punten van de persoonlijke textielkaarten lste serie, losse punten, afgegeven op afleveringsbewijzen en bonnen AA vóór 16 Febr. 1941 bij het Distributiekantoor Oudegracht 168, ngang Ridderstraat, inleveren, Daar de geldigheid van de toe- siagkaarten lste serie tot nader order is verlengd, kunnen dt punten van deze kaarten ook na 16 Febr. 1941 nog worden ngeleverd. Aangezien uitsluitend 20-0 punten oef een veelvoud laarvan kan wor- aen ingewisseld, zal het voorkomen dat handelaren in textielproducten een aantal punten overhouden, dat minder is dan 200. Dit restant (hetwelk dus altijd minder dan 200 punten moet zijn) kunnen zij gedurende de week van 16 t/m. 22 Febr. 1941 inwisselen tegen coupu res, tezamen met punten van de persoonlijke textielkaarten 2de se rie, toeslagkaarten 2de serie en oeslagkaarten lste serie. Na 22 Februari '41 kunnen punten van de persoonlijke textielkaarten lste serie, losse punten, afgegeven op afleveringsbewijzen en bonnen AA niet meer ter inwisseling wor den aangenomen. Punten van de persoonlijke tex tielkaarten 2de serie en toeslag- kaarten 2de serie kunnen vóór 16 Febr. 41 niet tegen coupures wor den ingewisseld. Speciale vergunningen en/of V/ehrmachtsbezugscheine, die vóór 1 Febr. 1941 gedateerd zijn, moeten uiterlijk op 17 Febr. '41 bij het Rijksbureau zijn ingeleverd. Indien deze na dien datum worden aange boden, zal geen omwisseling tegen ountencoupures kunnen plaats vinden. Alkmaar, 11 Febr. 1941. De Leider voornoemd, H. BAKKER. SCHERMERHORN. Woensdag vergaderde de raad dezer gemeente. Afwezig waren de heeren Barendregt en 'Mantel. De voorzitter, burgemeester Meinders- ma, sprak bij de opening de beste wenschen uit voor de raadsleden, hunne gezinnen en bedrijven en hoopte dat 1941 den vrede zal brengen. Ingekomen stukken: Van Ged. Staten was ingekomen een bericht van verdaging van de beslissing op de gemeente-begroo ting 1941; Goedkeuring was ontvangen op de wijziging van de heffing van de begrafenisrechten. De secr.-generaal van binnenl. zaken deelde mede, dat het besluit tot heffing van opcenten op de gemeentefondsbelasting moet wor den ingetrokken. Aldus werd be sloten. Het voorstel om over 1940 de omzetbelasting van het G. E. B. en 1 cent per K. W. U. aan de gebrui kers terug te betalen, werd alge meen goedgevonden. Rondvraag. De heer de Groot dankte den voorzitter voor zijn goede wen schen bij de opening der verga dering tot de leden gericht. Als nestor van den raad wenschte spr. den voorzitter en diens gezin het beste toe en hoopte, dat kracht en gezondheid zijn deel mogen zijn om bij voorkomende moeilijke din gen weerstand te kunnen bieden. Ook vroeg de heer de Groot of het gemeente-materiaal door den opzichter wordt gekeurd. De stee- nen, voor bestrating gebruikt, zijn van zoo'n slechte kwaliteit, dat spr. zich niet kon voorstellen, dat deze zijn goedgekeurd. De voorzitter zeide, dat zij door Schotsman zijn aangekocht. Verder besprak de heer d e Groot de credieten, welke zijn verstrekt aan land- en tuinbou wers. Hij geloofde niet dat deze ooit zullen kunnen worden terug betaald. Wanneer de gemeente be sluit tot annuleering, zal de pro vincie dit zeer zeker doen. Daarom zou spr. willen voorstellen die schuld te annuleeren. De voorzitter ontried dit en zeide het aan zijn beloop te v/illen overlaten en geen der menschen lastig te zullen vallen. De heer de Groot vroeg in lichtingen over de Winterhulp. De voorzitter antwoordde, dat de drie collecten 176 hebben opgebracht; aan waardebons voor uitkeeringen is ontvangen voor een bedrag van 265, terwijl nog 200 is toegezegd. Voorts wilde de heer de Groot zijn waardeering uitspreken voor weth. Broersen, die bij den grooten sneeuwval eenige weken geleden op Zondag, dit op dienzelfden dag met pr-.rd en sneeuwploeg geheel heeft doen wegruimen. De heer Oostwouder zou gaarne het dijkje willen zien in orde gemaakt, o. a. kuilen en gaten vullen. Weth. Broersen zeide, dat dit in onderhoud is bij het bestuur van den Eilandspolder, waarvoor de gemeente jaarlijks 10 gulden betaalt. Hierna sluiting der vergadering. Eén dag S.S.-man. Het A.N.P. schrijft: In een tempo, dat den modernen verslaggever past, hebben wij dezer dagen een bezoek gebracht aan de SS-kazerne in München waar Ne- derlandsche en Vlaamsche jongens in het corps van de Duitsche poli tieke soldaten worden opgeleid. In vijf dagen waren wij uit en thuis, maar in die vijf dagen hebben wij ongetwijfeld een idee gekregen van al datgene wat zich in een kazerne afspeelt, een indruk ook van do wijze, waarop deze jongelui, stoer van lijf en leden, worden opgeleid tot eerste klas-soldaten, strijders voor een nieuw Europa naar geest en lichaam. Ergens in de omgeving van de schoone Beiersche stad staat de ge weldige moderne kazerne, waar wij Vrijdagmiddag den schildwacht pas seerden. Eerlijk gezegd: het was ons als burger vreemd te moede te mid den van de grauwe Duitsche unifor men, in een wereld, waarin het sner pen van een fluitje van alles kan be- teekenen, waar een zacht woord een streng bevel en een hard woord een vriendelijke vermaning kan zijn. Wij hadden niet zoo heel veel over hen gehoord. Wij wisten, dat een aantal naar München was vertrok ken, maar eigenlijk hield daarmede onze kennis over den toestand van de Nederlandsche SS-mannen op. Wat wij evenwel in den korten tijd van ons verblijf in München hebben gezien en beleefd, stemt in alle op zichten tot tevredenheid, is zelfs bo ven alle lof verheven. Om dan te beginnen: de Hollan ders zfjn er en voelen zich volkomen op hun gemak onder een regiem, dat vrijwel totaal afwijkt van de paeda- gogische methoden, welke zij in hun jeugd in eigen land hebben meege maakt. Wij zeiden al, dat het leven in deze kazerne aan zeer strenge bepalingen is onderworpen. Het re giem is uitermate streng, maar de Nederlanders- hebben zich voortref felijk aangepast, zij zien er uit of zij iederen dag slechts melk en honing verorberen en hun houding Ja, die houding valt inderdaad het eerst op. Wij hoeven ons werke lijk niet wijs te maken, dat de Hol- landsche jongen van dezen tijd uit munt door „houding". Wij zouden over de oorzaken hiervan kunnen twisten. Zeker is, dat op alle lessen van lichamelijke opvoeding in ons land de „briefjes" van doktoren, liefhebbende moeders en bezorgde vaders grooten invloed hebben. Wij schrijven evenwel niet over de Ne derlandsche jeugd in het algemeen, maar over de groep Nederlanders, die zich deels uit ideëele overwegin gen, deels ook uit materialistische aansloot bij de Duitsche SS-standar- te Westland. Men kan natuurlijk beweren, dat die fiere, die trotsche houding verkregen wordt door den langen, harden dagelij kschen dienst in de kazerne. Maar wij meenen te mogen zeggen, dat het hier de hou ding is van jongemannen, die het hoofd hoog dragen, omdat zij in de zekerheid leven, iets te geven voor hun schoonste ideaal. Onder leiding van een SS-haut- sturmführer bezichtigden wij eerst een deel van 't ontzaglijke complex, dat deze kazerne beslaat. Wij zagen de heldere cantine, vroolijk en een voudig, de eetzaal, waar de voor mannen van het Duitsche rijk soms temidden van hun soldaten aan tafel zitten, de hyper-hygiënische wasch- gelegenheden, de exercitiehal en tenslotte de slaapkamers waar de troep, -van een welverdiende rust van 's avonds tien uur tot 's morgens zes uur pleegt te genieten. Het was onze bedoeling een nacht temidden van deze SS-mannen door te brengen, met hen te eten, op hun slaapkamer tevens zitkamer, poets kamer garderobe en kleedkamer, te slapen en tenslotte een middag- dienst en een ochtenddienst mee te maken. Wij zeiden zooeven, dat ons de houding van de Nederlanders het meest is bijgebleven. Uit deze hou ding vallen verder alle goede hoe danigheden af te leiden. De compagniescommandant deelde ons op een kamer in en toen deden we alsof we een dag soldaat waren. We kunnen uiteraard slechts een in druk geven van alles wat wij te zien kregen, maar deze indruk is dan ook voortreffelijk geweest. De com mandant had ons tevoren meege deeld, dat er in den beginne nogal wat strubbelingen tusschen de on derscheiden groepen waren geweest. De Nederlanders drukten zich niet gemakkelijk in de Duitsche taal uit en wonden zich over sommige klei nigheden nogal op. Daar kwam nog bij, dat zij onder elkaar niet steeds even kameraadschappelijk waren. Wat. toch was het geval? Er kwamen naar München jongelui, die in hun korte leven al politiek hadden be dreven, er kwamen ook niet-poli- tieke geesten en al spoedig waren de debatten levendig, soms t e leven dig. De commandant had de moei lijke taak deze vogels van verschil lende pluimage tot een hechte groep te vormen. Hiervoor is veel geduld noodig geweest, veel tact, vriende lijke en harde woorden. Wij kregen bij ons bezoek aan München alleen maar de resultaten vati deze maandenlange opleiding te zien. Op de houding viel niets aan te merken, evenmin op den kameraad- schappelijken geest. Die geest is in de troep van onnoemelijke waarde. Hoewel de individueele opleiding op allerlei gebied van het militaire handwerk een zeer hoog peil heeft bereikt, wordt den mannen toch in geprent, dat zij alleen samen in staat zijn een groot doel te bereiken. De eenling heeft in dezen strijd geen waarde. De troep is alles. Inderdaad wij hebben kunnen cOnstateeren, dat er op „onze kamer" alleen maar vrienden leefden en werkten. Zelfs wij hebben tijdens ons korte verblijf van die vriendendiensten geprofi teerd, zonder welke een leek zich in een kazerne voelt als vele, overigen:: brave mannen in een normale huis houding. Maar het belangrijkste is, dat wij in de uren, welke wij bij een der compagnieën doorbrachten, gelegen heid hebben gehad met de Neder landers over alle mogelijke zaken te praten. Daar was natuurlijk in de eerste plaats „de dienst". Want de dienst gaat boven alles. Met een vol strekte toewijding geven de Neder landers zich aan hun taak, welke uiteraard lang niet gemakkelijk is. Dat maakten we een dag mee. Het zou niet passen in een artikel als dit een volledig overzicht te gever, van de dagelijksche gebeurtenissen in de kazerne. Trouwens, de com mandanten zijn erop uit zooveel mo gelijk afwisseling te brengen in den dienst. In de eerste periode moesten onze landgenooten vooral exerceeren. Het viel daarbij op, dat de Nederlanders hun Stijfheid moesten kwijt raken Daarvoor dienden dan oefeningen met het geweer, lichamelijke oefe ningen, lichte en zwaardere athle tiek. Het resultaat is, dat de groep landgenooten in München thans be staat uit jongemannen, die lichame lijk in alle opzichten getraind en door en door gezond zijn. Tegelijker tijd leerden zij tijdens de theoreti sche lessen de verschillende poli tieke wereldbeschouwingen kennen. Zij werden onderwezen in de idealen van het Duitsche rijk, maakten ken nis met de sociale maatregelen, wel ke in Duitschland ten voordeele van de geheele bevolking werden ge troffen, zij kregen gelegenheid zich te verdiepen in de Duitsche cultuur, kortom: zij leerden al datgene wat een politiek soldaat behoort te ken nen. Eerst daarna konden de comman danten beginnen met het echte mi- litaire handwerk, dat grondig on derwezen wordt. Wij hebben de re sultaten van deze maandenlange oefening gezien bij een schietoefe ning met scherp. „De Duitsche wapenen worden gesmeed om goed gebruikt te wor den". Het is een der beginselen van de soldatenopleiding in het groot- Duitsche rijk. Iedere handgreep wordt nauwkeurig bestudeerd en aangeleerd, zoodat het bedienen van de oorlogsmiddelen straks tot een tweede natuur is geworden Daarbij worden de houdingsoefe- ningen niet vergeten. Dat de Ne derlanders het daarin evenzeer ver hebben gebracht, moge blijken uit het feit, dat de compagnie, waarbij zij zijn ingedeeld, reeds verschei dene keeren als „eerecompagnie" heeft deelgenomen aan plechtighe den, welke in de hoofdstad van de N. S. D. A. P. plaats vonden. Uw verslaggever heeft de phasen van zoo'n soldatendag beleefd. Nee, er kan niet genoeg den nadruk op worden gelegd: de dienst is niet gemakkelijk. Het gaat er niet in de eerste plaats om, dat het moeilijk is 's morgens om zes uur, prompt op het fluitsignaal op te staan, en het is waarachtig moeilijk het is ook al niet zoo erg, dat er 's avonds na tien uur niet meer gesproken mag worden, en dat er anders straf volgt. Maar het is de aaneenschakeling van allerlei zaken, kleinigheden, vaak, welke het leven in de S. S. kazerne volmaakt bindt. Hier is geen plaats voor het individu in de beteekenis van den man, die zijn eigen zin kan doen. Bij de samen werking van allen ontstaat er een gemeenschap van gelijkgeaarde, ge- lijkdenkende strijders voor een groot doel. Deze gemeenschap is sterk als een rots. Dat alles vertelden onze landge nooten ons in de korte uren van rust en dat leerden zij ons zonder woorden in de oogenblikken, dat wij hen bij hun oefeningen gade sloegen. Wij zijn bij de S. S. in huis ge weest en waren te gast op een ka mer, waar zes Nederlanders en acht Duitschers broederlijk bijeen waren. Meen niet, dat deze Duitschers zich afzijdig hielden bij onze gesprek ken. Duitsche zinnen werden in de ze praatjes gebruikt en de Duit schers verstonden de Hollandsche taal voortreffelijk. Daaruit ook weer wordt de be doeling van deze samenwerking kenbaar. Men zou het eigenlijk zoo kunnen formuleeren dat hier geen Duitschers, Nederlanders en Vla mingen worden voorbereid op hun groote taak, maar dat allen van germaanschen bloede hier zijn ver- eenigd om te worden tot mannen van de daad, tot strijders voor het groot-germaansche rijk, tot mannen wier eenige wensch het is alles op te offeren voor hun ideaal. Er, alleen zij, die dit ideaal bezit ten, zijn in staat het harde leven van S S.-man te ondergaan. Zij we ten, dat alleen een harde leerschool hen kan vormen tot kerels, die sterk staan in het leven, dat vaak bovenmenschelijke eischen stelt aan moed en uithoudingsvermogen en opofferingsgezindheid. Dit is het, wat wij dezen eenen dag meegemaakt en geleerd heb ben. Inderdaad, wij zijn wijzer uit München vertrokken dat wij er aankwamen. Wij weten thans, dat al het materialisme, het egoisme en het individualisme niet in staat zijn geweest het zuivere idealisme te verstikken. Haalde men nog niet zoo lang geleden de schouders op voor hem, die een ideaal durfde be lijden, nu zullen ze dezelfde man nen, hoewel nog jong, de taak krij gen een nieuwe idee over de we reld uit te dragen. En het is waard daarvoor te vech ten en zoo noodig onder te gaan. TWEEDE BLAI Naar ri In ons vorig ove wjj gewezen op der welke aan de Lange gen bestond in den a grove tuinbouwprodi week welke thans a< is het niet veel ve kwam tientallen waj kort, om de 16 in nen bereiken. Zooals reeds meldden, is ecl van een dwingende a afgezien, aangezien terstand wel van forc worden gesproken. I belangrijke verhoog; resp. 0.50 en 0.40 wil dit r.iet zeggen, voldoende zijn. Voor kool komt men steed schil met de roode kc de prijszetting voor kening is gehouden nateelt-gele kool, we] 't algemeen veel eei dan de volveldskool, berekening nu danig is. Het gewichtsverlif wordt ook in de be re de organisaties en d ten en Fruit-Centrak maakt, toegegeven - kool aanzienlijk groo roode kool. Toch is d ging der roode kool si de gele kool 0.40 Mocht hierin nu nog Mijn beste Van Aljechin's wei schaakpartijen (1924— de N.V. Uitgeversma: Tijdstroom" te Loche taling van mr. G. C. afleveringen verschijr verschenen de numm 9, te zamen bevatten rig geanalyseerde par zondere hoeveelheid riaal voor de echte bers. Tal van diagrai het naspelen gemakk genstanders van Alje partijen zijn allen s uit. de periode van 19 „Het moet" d Oven. Uitg boekerij. In de serie „Meisje; gegeven door de Ned. N.V. te Amsterdam v moet!" door Ro van vorige boek, „Tesseltj het algemeen zeer gx deeld en ook dit boe schillende verdiensten ken staan in normak en deze en de gedai overigens niet altijd van wat gezégd word derscheiden maken der hoofdpersonen vol tabel. Een bezwaar li de structuur van het hecht is als men ma; terwijl het „probleem traal gesteld is. De g en milieu-teekening i wel veel goed. Illt Lotte Ruting. „Van heidendi den", uitg. A. holt's uitg. m In samenwerking m ieder op hun eigen te deskundige en objec' den stelde Carl Clemi DOOR DENJ 34) „Ik wilde niet laten ken indruk dit nieuws te, maar ik wil je x Grant, dat ik van op de tranen in mijn oo, zei echter alleen ma: Nu, ik moet weer weg' ik. Zie je, ik hoefde op te wachten. Ik wi: goed geraden had en deelen verder omhoog Ik had mij overtuigd, laars mijn opdracht vangen en ik had niel doen dan terug te ga bank en de winst op „Ik stapte een publ: cel in en belde een g ik opdracht gaf een a die om kwart voor twe son op mij moest wai jouw naam als referi ven ik hoop dat je zwaar in hebt?" „Volstrekt niet", zei nog iets waard is, schi jou te danken te heb „Zie je, ik kon alle aal zijn op crediet. Ik eens in het Savoy H

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 6