STADSMEUWS. RADIOPROGRAMMA VRAAG en AANBOD 35 cent per viji regels HET ZWITSERSCHE WATERSPORTBEDRIJF. TWEEDE BLAD. INGEKOMEN PERSONEN. B. J. van Keulen, R.K., magazijn bediende, Stationsweg 172, van Den Helder. H. van Zuiden, geen, stoker-olieman K. M., en gezin, Heul 20, van Den Helder. V. Stoker, R.K., dagmeisje, Baanstraat 10a, van Tilburg. W. van Zon, geen, dienstbode, Ropjeskuil 38, van Den Helder. C. de Haan, R.K., huishoudster, Nieuwlandersingel 70, van Wervershoof. N. J. C. Teijken, N.H., ingenieur Rijkswaterstaat, Ken- nemerstraatweg 85, van 's-Graven- hage. N. de Wit, R.K., kapper, Van der Lijnstraat 10, van Bergen. G. W. Bijlsma, N.H., ambtenaar Wie- ringermeer, en gezin, Kennemer- straatweg 193, van Helmond. H. M. Kruijt, N.H., juffrouw in de huis houding, Kwakelpad 3, van Amster dam. E. D. Buurs, geen, zonder beroep, Stationstraat 75, van Schoorl. J. Vink, geen, tijdelijk schrijver bij de politie, Heiligland 38a, van Beemster. H. Huberts, N.H., chauffeur, en gezin, Prins Hen drikstraat 38, van Meppel. T. Schortinghuis, G.K., hulp in de huis houding, Burg. Palingstraat 1, van 's-Graveland. Y. Vrijburg, N.H., kuiper, Nieuwesloot 99, van Opster- land. R. de Boer, N.H., gezel schapsdame, Westerweg 138, van Haskerland. E. de Boer, N.H., z.b., Ouddgracht 116a, van Wormerveer. C. W. Kroon, R.K., winkelier, en gezin, Corfstraat 22, van Delft. J. C. Hendrikse, geen, zonder beroep, en zuster, Bleekerslaan 9, van Den Helder. N. Niele, R.K., expeditie knecht, Roemer Visscherstraat 4, van Limmcn. C. M. den Nijs, R.K., krantenbezorger, 2e Tuindwarsstraat 6, van Heiloo. A. Hamminga, R.K., wed. van Joh. Bruin, werkster, Schoolstraat la, van Heerhugowaard. T. J. Dekker, R.K., broodbakker, Omval 11, van Oudorp. M. J. Thoomes, R.K., kantoorbediende, Krelagestraat 2a, van Amersfoort. M. Koger, HAZEA, wed. van P. Brouwer, Prins Hendrikstraat 11, van Beverwijk. R. de Hoop, geen, filiaalchef, en echtgenoote, Fnidsen 103, van Nw. Amstel. J. C. Pfeyf- fer, N.H., controleur COCD, Bisschop Bottemannestraat 5, van 's-Graven- hage. M. Wubbeling, LdH., offi cier Leger des Heils, Limmerhoek 40, van Weesp. J. G. Jansen, N.H., officier Leger des Heils, Limmerhoek 40, van Weesp. J. Kooi, N.H. winkelchef, en gezin, Nic. Beetskade 54, van Leeuwarderadeel, Huizum. J. M. Ursem, R.K., dienstbode, Ach terweg 43, van Heerhugowaard. J, N. Cammeraat, N.H., marinier 3e klasse, Brouwerstraat 7, van Rotter dam. K. Kaan, N.H., kantoorbe diende, en gezin, Emmastraat 41, van Wieringen. J. Zwarts, R.K., win kelier, en gezin, Stationstraat 1, van Zijpe. J. G. Reilingh, geen, leer- ares koken, Kennemerstraatweg 181 van Winschoten. H. van der Meulen, geen, kellner, Langestraat 70, van Assen. VERTROKKEN PERSONEN. W. S. Dekker, R.K., van C. W Bruinvisstraat 18, naar Purmerend. G. Tromp, N.H., grondwerker, en gezin, van Bloemstraat 14, naar Lei den. C. W. Smit, N.H., onder machinist N.S., en gezin, van Nic. Beetskade 32; naar Heerlen. E. Zwart, R.K., dienstbode, van le Tuin dwarsstraat 25, naar Utrecht. A. Scheer, N.H., leerl. verpleegster, van Toussaintstr. 13, naar Amersfoort. G. J. R. Slotboom, geen, inspecteur dir. belastingen, en echtg., van Wes terweg 103, naar Ginneken. N. Prinse, R.K., kapper, van Stuartstr. 15, naar Katwijk. M. Schoen, R.K.. dienstbode, van Stationsweg 60, naar Haarlem. A. de Groot, R.K., dienstbode, van Kennemerstraatweg 67, naar Heemskerk. J. Dijkstra, D.G., leerares koken en voedings leer, van Emmastraat 105, naar Har lingen. J. A. Klijn, h. i/d huish., van Schoutenstraat 7, naar den Hel der. M. J. Boom, R.K., laborante, van Westerweg 83, naar Stuttgart (D.) Wed. S. Schouw, Ger.K., z.b van Spoorstraat 29, naar Amsterdam. C. G. van Veen, R.K., dienstbode, van Lindenlaan 71, naar Akersloot, E. van der Post, D.G., naaister, van Snaarmanslaan 22, naar Laren. P. Jongbloed, geen, boerenknecht, van Groot Nieuwland 74a, naar Beemster. J. J. Tambach, R.K., zuivelarbeider, van Leeuwenhoekstr. 23, naar Groningen. ren buurt 31; bruin lederen étui, Klerk, Westerweg 70; bruin wollen kinderwantje, Dr. Moolhuyzen, Geesterweg 11; vulpen, alsmede een bankbiljet van 10, J. Kieft, Com pagniestraat 20; rozenkrans, R. de Jong, Heemraadstraat 10; vulpotlood G. J. Schaap, K. v. 't Veerstraat 17 2 polissen Levensverzekering t.n.v. J. Burger, J. de Groot, Uitenbosch- straat 96; ring met 6 sleutels, A, Bakkum, Ritsevoort 60; brief inh bon voor 60 L. olie, C. Snijder, Wa- gemakerstraat 20; linker bruine handschoen, Broeders Kennemersin- gel 11; schooltasch met boeken, H Schaap, Hulststraat No. 1; zilveren vulpotlood, H. Medik, Frans Hals straat 15; bankbiljet a 10, C. Kos ter, Rekerstraat 15; bruine padvin- dersriem, A. v. d. Velde, Gashouder straat 3; lipssleutel, C. Führen, Dijk graafstraat 10; blauw kinderwantje, C. Brummers, Achterom 10; paar schaatsen met koperen voetsteunen. D. Denie, Voormeer 18; draadtang, H. Schaap, Westerhofje 24; rozen krans, P. Kesselaar, 2e Tuindwars straat 11; bruine motorhandschoen, De Haas, Koorstraat 4; bruine pad- vindersportemonnaie met inhoud, Roggeveen, Curtiuslaan 155; bruine muts, D. Kievit, Bleekerskade 99; re servewiel met buiten- en binnen band, A. Nuy, Druivenlaan No. 13; kinderschoentje, B. Schot, Kwakel pad 4; poederdoosje in étui, J. Pater, Heemraadstraat 1; zwarte handwar mer, J. Pater, Heemraadstraat 1; vulpotlood, A. Mul, le Oosterstraat 4; zwarte damestasch, W. Admiraal, Lindenlaan 23; zwarte motorkap, T. Moedt, Macl. Pontstraat 24; vermoe delijk zilveren armbandje met steen, J. Bekelaar, N, G. Piersonstraat 16; nummerplaat G-37351, G. Acker, Westerburgstraat 1; armband, J. Grooff, Eikelenbergstraat 54. Verder zijn aan het Bureau van Politie nog inlichtingen te bekomen omtrent een zwart met groen ge vlekte vulpen, welke op 10 Januari 1941 in een fietsenstalling aan de Spoorstraat alhier gevonden is. Indien men wederom in het bezit is van een verloren voorwerp, dient men hiervan ten spoedigste kennis te geven aan het Bureau van Politie te Alkmaar. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig en te bevragen aan het Bureau van Politie te Alkmaar, op alle Woens- en Zaterdagen van des v.m. 11 uur tot des n.m. 1 uur, de volgende voorwerpen, als gevonden gedeponeerd in het tijdvak van 1 tot en met 10 Februari 1941. Een portemonnaie, inh. rozenkrans; huissleutel; sigaretten-étui; hand warmer; los rijwielbelastingmerk; ceintuur; een stempel; kosteloos rij wielbelastingmerk; bruine dames- portemonnaie met inh.; vulpen; huis sleutel; bruine portemonnaie met inh.; boodschappentasch. Aanwezig en te bevragen bij de navolgende personen, de volgende voorwerpen, als gevonden gedepo neerd in hetzelfde tijdvak: Een paar bruine jongenshand schoenen, L. v. Eist, Boomkampstr. 11; ledige actetasch, J. Kuline, Huig- brouwerstraat 8; 5 broodbonnen, D, v. Hoek, Nassaulaan 5; gouden rin getje, De Geus, Luttik-Oudorp 6a; paar sehaatsgns J. Haakman, Claris- VERP ACHTING GEMEENTE- EIGENDOMMEN. Op 7 November 1940 besloot de Raad tot het verpachten voor den duur van ten hoogste één jaar, met ingang van Kerstmis 1940, o.m. van eenige perceelen weiland in den Huiswaarderpolder, sectie C num mers 151 tot en met 154, ter grootte van 5.21.10 H.A., aan A. Hinke, we duwe van J. Klaver. Deze heeft B. en W. vóór het ingaan van de nieuwe pacht bericht, dat zij voor het pachtjaar 1941 niet meer voor het pachten van bovengenoem de landerijen in aanmerking wenscht te komen. B. en W. stellen thans in bijlage nr. 9 voor, de bovenbedoelde per ceelen weiland in den Huiswaarder polder, te rekenen van Kerstmis 1940 af, te verpachten aan J. A. Bot man, alhier. HERHALINGSCURSUSSEN IN DE LICHAMELIJKE OEFENING. In bijlage nr. 142 tot het verslap der handelingen van den gemeente raad 1940 betreffende het onderwijs in lichamelijke oefening deelden wi, uwe vergadering ten aanzien van een te openen herhalingscursus in dat vak het volgende mede: „In verband met bovenstaande (het betrof hier de vraag vakonderwijzer of eigen leer kracht, waarbij wij als ons oordeel uitspraken, dat het onderwijs in de lichamelijke oefening, voor wat de scholen voor gewoon lager onderwijs betrof, door de aan de school ver bonden leerkrachten kon worden ge geven en waarmede uwe vergadering zich vereenigde) zouden wij het ge- wenscht achten, dat de aan de scho len verbonden leerkrachten die tot dusver geen of slechts zoo nu en dan onderwijs in de lichamelijke oefe ning gaven, hun kennis weder op frischten door het volgen van een Herhalingscursus van niet te langen duur (bijvoorbeeld van 12 lessen) of op andere wijze. Dit is bij ons nog in onderzoek. Indien hieraan kosten voor de gemeente verbonden moch ten zijn, zullen wij u hieromtrent nader inlichten". Het is thans gebleken, dat er bij de leerkrachten in die mate belangstel ling voor deze cursussen bestaat, dat een zevental cursussen in de licha melijke oefening kunnen worden ge geven (met in totaal 155 cursisten), welke cursussen op 11 en 18 Januari j.l. zijn aangevangen en zoowel door leerkrachten van openbare als bij zondere lagere scholen worden be zocht. Eenvoudigheidshalve en ter vermijding van administratieve ver rekeningen hebben wij bepaald, dat de leerkrachten, werkzaam bij het openbaar en het bijzonder lager on derwijs in deze gemeente deze cur sussen gratis mogen bezoeken, ter wijl wij aan de besturen der naburi ge gemeenten, waaruit leerkrachten de herhalingscursussen in lichame lijke oefening volgen, hebben ver zocht voor è.lke(n) eursist(e), die één dezer cursussen volgt, het bedrag der werkelijke kosten ad 3.50 aan deze gemeente te voldoen. De uitga ven, aan de vakleerkrachten te beta len, zullen waarschijnijk 420 De- dragen, (t.w. voor 7 cursussen elk 60), terwijl voor leermiddelen e.d. een bedrag van pl.m. 50 noodig zal zijn. Van de naburige gemeenten of- eventueel van de cursisten uit die ge meenten, zal worden terugontvangen een bedrag van pl.m. 290 (naar de gevens die ons thans ten dienste staan). B. en W. stellen voor: te bekrachtigen ons besluit tot het organiseeren van de herhalings cursussen voor lichamelijke oefenin gen op bovenaangegeven voet; b. in verband daarmede vast te stellen een besluit tot wijziging der begrooting, dienst 1941. BIJDRAGE LAGERE LANDBOUW SCHOOL TE HOORN. Afwijzend advies van B. en W Naar aanleiding van het door der. raad om bericht en raad in handen van B. en W. gestelde verzoek van het bestuur van de „Vereeniging tot bevoi dering van het Landbouwon derwijs voor Hoorn en omstreken" te Hoorn, een bijdrage van 5 per jaar voor iederen leerling uit Alkmaar die de door genoemde vereeniging opgerichte lagere landbouwschool te Hoorn verzoekt, adviseeren B. en W tot afwijzende beschikking. De gemeente moet in verband met het ontvangen van financiëelen steun van het Rijk, in het algemeen niet-wettelijk verplichte uitgaven achterwege laten, tenzij de onvermij delijkheid is aangetoond. Inwilliging van het verzoek zou consequenties medebrengen ten aanzien van Alk- maarsche leerlingen, die andere land en tuinbouwscholen en -cursussen bezoeken, b.v. te Purmerend en te Broek op Langendijk, terwijl het voorbeeld van de dagscholen allicht door de land- en tuinbouwcursussen zou kunnen worden gevolgd. BENOEMING VAN TIJDELIJK LEERARES HANDELS AVONDSCHOOL. In bijlage nr. 5 schrijven B. en W.. Tengevolge van de ontheffing van den heer dr. J. B. van Amerongen van de waarneming zijner betrek king van leeraar in Engelsch aan de Handelsavondschool is een voor ziening noodig in de door hem ge geven lessen. Van de sollicitanten naar een over eenkomstige betrekking voor den duur van den cursus 1939/1940, die wij toen allen op de voordracht voor een tijdelijke benoeming hebben ge plaatst (zie bijlage nr. 117 van 1939), heeft alleen mej. J. F. J. Dubois, on derwijzeres aan de U.L.school zich thans bereid verklaard deze lessen te geven. Wij stellen uwe vergadering thans vóór: Mej. J. F. J. Dubois voornoemd te benoemen tot tijdelijk leerares in Engelsch aan de Handelsavondschool met ingang van 3 Februari a.s. en zoo noodig tot een nader door ons te be palen datum, doch uiterlijk tot en met 8 Mei a.s. INSTELLING FUNCTIE „KWEEKERIJKNECHT" BIJ DE PLANTSOENEN. In bijlage no. 8 schrijven B. en W.: Na het openvallen van de betrek king van kweekersbaas bij den ge meentelijken plantsoendienst, welke vacature in het jaar 1936 ontstond tengevolge van het aan den heer N. P. Erkamp wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd verleend eervol ontslag, hebben wij in de daaropvolgende jaren voor de kweekerswerkzaamheden bestaande in de teelt en de verzorging van bloemen en planten voor de plant soenen en in het aankweeken van verschillende groenten voor den Hertenkamp) gebruik gemaakt van de diensten van den werkman op arbeidscontract H. J. Geels. Geels is het geheele jaar in de kweekerij werkzaam en verleent daarnevens, indien dit met zijn taak uitkomt, zoo noodig ook hulp aan den plantsoen dienst. Hij ontvangt momenteel een loon van 28 per week. Zijn functie kan onzes inziens het beste worden aangeduid met die van „kweekerij - knecht''. Aangezien de betrekking van kweekerij knecht volkomen past in de normale formatie van den plantsoen dienst, ontmoet het, ter verkrijging van een definitieve oplossing, bij ons geen bezwaar genoemde functie in de Algemeene Loonverordening voor de werklieden (groep III, loon 25.92 tot 31.68) onder te brengen en aan Geels t.z.t. uitzicht op een vaste aan stelling te geven. De door belang hebbende te verrichten werkzaam heden, die desnoods ook buiten den gewonen werktijd en eventueel ook op Zon- en algemeen erkende Chris telijke feestdagen zullen moeten worden verricht, leenen zich niet ge makkelijk voor afbakening binnen een vastgesteld dienstrooster. Om deze reden kunnen ook de regelin gen voor overwerkvergoedingen niet gelden. In verband hiermede werd bij de aanstelling van Geels reeds met hem overeengekomen (en hiermede is bij het door ons voorgestelde loon reke ning gehouden), dat voor overuren en Zondagsarbeid geen vergoed'ng zal gegeven. BIJZONDER LAGER ONDERWIJS, VOORSCHOT GEM. VERGOEDING 1941 KOSTEN VAN INSTAND HOUDING EN VAN VAKONDERWIJS. B. en W. stellen voor te beslui ten: Gezien de aanvragen van de besturen der alhier gevestigde bijzondere scholen voor lager on derwijs, om een voorschot op de gemeentelijke vergoeding in de kosten van instandhouding, als be doeld in artikel 103, 6e lide der Lager-Onderwijswet 1920, voor het jaar 1941; Overwegende, dat het bedrag, bedoeld in artikel 55bis der Lager Onderwijswet 1920, bij zijn besluit van 19 December 1940, nr. 12, is vastgesteld op 14.17 voor het ge woon en op 17.07 voor het uitge breid lager onderwijs, onder welke bedragen een bedrag van 0.50 is begrepen voor administratiekosten; aan de Besturen der daarvoor in aanmerking komende bijzondere scholen voor lager onderwijs voor 1941 toe te kennen de in de bijlage vermelde voorschotten op de ge meentelijke vergoeding in de kos ten van instandhouding, als be doeld in artikel 103, 6e lid, der Lager-Onderwijswet 1920. Voorts is voorgesteld het bedrag per leerling, dat over 't jaar 1940 is uitbetaald aan kosten van vak onderwijzers bij het openbaar uit gebreid lager-onderwijs, overeen komstig artikel lOlbis, le lid, der Lager-Onderwijswet 1920, te be palen op 2.28; aan de besturen der daarvoor in aanmerking komende bijzondere scholen voor lager onderwijs voor 1941 toe te kennen de in de bijlage vermelde voorschotten op de ge meentelijke vergoeding in de kosten van vakonderwijzers, als bedoeld in artikel lOlbis, 7e lid, der Lager- Onderwijswet 1920. NAMEN VAN BRUGGEN. Bij besluit van uwe vergadering van 11 Mei 1939, aldus schrijven B. I en W. in bijlage nr. 6 aan den raad. zijn aan de in het kwartier „Nooit-1 gedacht" de in dit kwartier overeen komstig het uitbreidingsplan Over-1 die en Achtermeer aangelegde en aan te leggen straten namen gegeven. Het komt ons ge wenscht voor, als-1 nog ook aan de brug tusschen de Mauritskade en den Heilooërdijk een j naam te geven. Wij stellen u voor de hierbedoelde brug den naam te geven van Mau ri tsbrug, VERPACHTING SLUIS ZESWIELEN. B. en W. stellen den raad voor om te besluiten de sluisgelden van de sluis aan de Zeswielen, de sluiswach terswoning met aanhoorigheden, het grasgewas langs den Zuidrekerweg of Hoornscheweg, voor zoover deze aan de gemeente in eigendom toebe hoort, en langs den Munnikenweg te rekenen met ingang van 7 Januari 1941 tot het tijdstip, waarop de sluis buiten gebruik zal worden gesteld en uiterlijk tot en met 6 Januari 1942. te verpachten aan C. Stam te Oudorp voor 325, berekend over een jaar en voorts onder de door B. en W. te stellen voorwaarden. VRIJDAG. HILVERSUM I, 415 M. (Nederl. progr. AVRO).. 7.30 Gr.pl. 7.45 Och tendgymnastiek. 7.55 Gr.pl. 8.20 Och tendgymnastiek. 8.30 ANP-ber., gr.pl. 10.Morgenwijding. 10.15 Gr.pl. 10.25 Voor de vrouw. 10.30 En semble Jack der Kinderen en solist. 11.Deel. 11.20 Ensemble Jack der Kinderen en gr.pl. 12.15 Gr.pl. (12.30 12.33 Almanak). 12.45 Nieuws- en econ. ber. ANP. 1.De Romancers en soliste. 2.Cyclus „Schilders van het Hollandsche landschap". 2.15 Orgelspel. 3.Gr.pl. 3.20 Omroep orkest en solist. 4.Gr.pl. 4.15 Om roeporkest. 5.Gr.pl. 5.10 Uit Ber lijn: „Gruss aus der Heimat", progr. voor de Duitsche weermacht. Amabile-sextet en soliste. 6.42 Al manak. 6.45 „Boeren, ontwaakt", toe spraak. 7.Econ. vragen van den dag ANP. 7.15 Nederl. kamerkoor. (7.30—7.45 Ber. Eng.) 8.— ANP-ber. 8.15 Gr.pl. 8.30 Ber. (Eng.) 8.45 Amus-orkest, solisten en gemengd koor. 9.15 Dialoog. 9.30 Gr.pl. 9.45 Eng. ber. ANP. 10.ANP-ber. en sluiting. HILVERSUM II, 301,5 M. (NCRV) 7.30 Gr.pl. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gr.pl. 8.Schriftlezing en meditatie. 8.15 Gewijde muziek (gr. pl.) 8.20 Ochtendgymnastiek. 8.30 ANP-ber. 8.45 Gr.pl. 10.30 Morgen dienst. 11.— Orgelconcert (gr.pl.) 11.30 Zang met pianobegeleiding en gr.pl. 12.Ber. 12.15 Rep. of muziek. 12.45 Nieuws- en econ. ber. ANP. 1.Grpl. 1.20 Celesta-ensemble. 2. Gr.pl. 2.15 Celesta-ensemble en gr.pl. 3.— Vrouwenhalfuurtje. 3.20 Gr.pl. 3.30 Bijbellezing. 4.— Gr.pl. 4.15 Voor de kinderen. 4.45 Gr.pl. 5.VPRO: Gesprekken met luis teraars. 5.15 Nieuws-, econ. en beurs- ber. ANP. 5.30 Gr.pl. 6.— Ber. 6.05 Arnh. Orkestvereen. 6.45 „Boeren, ontwaakt'" toespraak. 7.7.15 Econ. vragen van den dag ANP en sluiting. Woensdags en Zaterdags Alléén 2de handsch goederen. uitsluitend k contant. i. ;«w»<i aasaBagiad (Van onzen correspondent.) I. Zürich, einde Januari. Voor het eerst sedert den strengen winter 1928/'29, waaraan wij ook in Nederland nog velerlei herinneringen hebben, zijn dit jaar de groote Zwitsersche meren dichtgevroren en zoo kon het gebeuren, dat op deze enorme gestolde watervlakten een „echt-Hollandsche" ijspret heerschte. Voor den Zwitser is dat lange-afstand-rijden iets héél bijzonders; hij is de kleine, goed-verzorgde hotelijsbaantjes ge wend en hij staat vreemd te kijken, wanneer hij plotseling in de ge legenheid is, een grooten tocht te ondernemen. Doch 'de mensch is nu eenmaal een gewoonheidsdier en spoedig gewennen de bewoners van het kleine Alpenland zich dan ook aan de nieuwe situatie. En zoo ziet men ze dan al spoedig op hun kunstschaatsen (want Frie- sche doorlpopers en dergelijke kent men hier niet) over de be vroren meren „schaverdijnen". Zelfs de koek-en-zoopjes, waar warme kastanjes en heete dranken te krijgen zijn, ontbreken niet. Uw correspondent heeft zich gedurende deze dagen dan ook echt „heimelig" gevoeld en ware het niet, dat de nabije bergen een an dere taal hadden gesproken, men had zich op een der Friesche meren of op de Loosdrechtsche Plassen kunnen wanen Voor de liefhebbers van sneeuw en ijspret is zulk een periode van langdurige vorst natuurlijk zéér welkom. Maar het overgroote deel der bevolking is onder de tegen woordige omstandigheden minder op de 'koude gesteld. Want wanneer de Wintervorst regeert, dienen huizen, fabrieken en kantoren goed ver warmd te zijn en dat is dit jaar juist de groote moeilijkheid. Tot overmaat van ramp heeft de Bondsregeering het noodig geoordeeld, reeds thans kolenvoorraden aan te leggen voor den winter 1941/42 en dientengevol ge wordt, althans voorloopig, geen derde quantum brandstof meer ver krijgbaar gesteld. Tot nu toe is ma ximaal 50 van het verbruik in vorige jaren toegewezen en alleen voor ziekenhuizen, scholen, fabrie ken en kantoren is dit percentage tot 60 verhoogd. Maar dat is dan ook het alleruiterste en de bevolking moet hiermede onder alle omstandig heden rondkomen. Wanneer de kou nog lang aanhoudt, is dat zeker niet zoc eenvoudig! Teneinde namelijk het vreemde lingenverkeer naar Zwitserland in de toekomst op beter, eenvoudiger en goedkooper wijze te kunnen pro- pageeren, zijn de Zwitsersche Ver- keerscentrale te Zürich en de Publi- citeitsafdeeling der Zwitsersche Bondsspoorwegen te Bern samenge smolten tot één groot orgaan, de „Zwitsersche Centrale ter Bevorde ring van het Verkeer" („Schweize- rische Zentrale für Verkehrsförde- rung"), die haar hoofdkantoor te Zürich heeft. Er is een bijkantoor te Lausanne en voorts zijn er agentu ren of vertegenwoordigingen in het buitenland. Tot president der nieuwe organisa tie heeft de Bondsregeering benoemd den heer Armin Meili, die directeur der Zwitsersche Nationale Tentoon stelling 1939 was. De Zwitsersche regeering geeft .de nieuwe toerisme-organisatie een vaste jaarlijksche bijdrage van twee en een half millioen francs, benevens een variabele bijdrage van 500.000 francs per jaar. IN HET HART VAN DE ZWITSERSCHE BERGEN. (Foto Schatzmann) Oude herinneringen. U hebt waarschijnlijk reeds in de bladen gelezen, dat enkele dagen geleden te Grindelwald het bekende Hotel Bar is afgebrand. Dit „hotel paleis", dat precies vijftig jaar ge leden eveneens tot den grond toe af brandde, was een der eerste hotels, die in het Berner Oberland voor de beoefening der wintersport werd ge opend. Het waren de Engelschen, die als eersten de schoonheid en ge zondheid van den „winter in de ber gen" inzagen en de eerste wintergas- ten van Hotel Bar waren dan ook meest Engelschen. Ter eere van hen werd het hotel meestal Bear ge noemd. Ook tallooze Nederlanders behoorden tot de geregelde gasten van dit fraaie hotel, dat door zijn uistekende leiding met recht een voortreffelij ken naam had gekrer gen. In de Berner Jura woont een klokkenmaker, die onlangs, na zeven jaren zwoegen, waarin' vele teleurstellingen het hem niet gemakkelijker maakten, een klok heeft klaar gekregen, die zeker tot de koenste scheppingen op dit gebied behoort. Het me chanisme van deze wonderklok loopt gedurende 114 jaar, dus zoolang, tot zich de cirkel der veranderlijke feestdagen weer heeft gesloten. De klok wijst niet alleen de dagen der normale, maar ook die der schrikkeljaren aan. Voorts kan men er drie verschillende tijden op af lezen: de Middel-Europeesche tijd, die van New-York en die van Cal cutta. Om 6 en om 18 uur weerklinkt het kraaien van een haan, van 22 uur tot 2 uur worden de volle uren door het roepen van een uil aangekon digd en des morgen om 9 uur hoort men een koraal. Met Kerstmis speelt de klok automatisch „Stille nacht, heilige nacht" en het eerste uur van het nieuwe jaar wordt door een op gewekte trompet-solo aangekondigd. Méér kan men toch werkelijk niet verlangen! In ieder geval een mees terstuk var. techniek, waarvoor men alle respect moet hebben! FRED. K. A. ROMBACH. Psychologisch zeer juist. Dat de prijzen voor alle artikelen nog steeds stijgen, behoef ik wel niet extra te zeggen; dat is in ons geheele werelddeel het geval en ook Zwit serland maakt in dit opzicht aller minst een uitzondering. Er bestaan echter manieren, om de bevolking dergelijke prijsverhoogingen minder sterk te doen gevoelen. Eén daarvan is de werkwijze, die de groote Zwit sersche levensmiddelenonderneming „M'gros" volgt. Zij levert haar wa ren tegen „eenheidsprijzen", d.w.z. de klanten zijn sinds jaren gewend voor all artikelen een vasten prijs van 50 Rappen, 1 Franc enz te be talen. Deze prijzen nu blijven ook in den tegenwoordigen tijd steeds gelijk, het eenige verschil is, dat de hoe veelheid wat minder wordt. Vroeger kreeg men voor 1 Fr. bijvoorbeeld 1 K.G. rijst (ik neem willekeurige getallen) en tegenwoor dig nog slechts 850 gram. Doch dat merkt de huisvrouw die haar inkoo- pen doet niet. Zij ontvangst voor haar Franc een pak rijst en of dat nu wat kleiner is dan vroeger, och, dat speelt niet zoo'n geweldig groote rol. Zeker is, dat prijsverhoogingen in dezen vorm héél wat prettiger te dragen Yijn, dan wanneer dezelfde hoeveelheid als vroeger 20 of 25 duurder is geworden! Inmiddels zijn de spaarzaamheids maatregelen voor levensmiddelen weer heel wat scherper geworden Zoo is voor collectieve huishoudingen (restaurants, ziekenhuizen e.d.) en voor bakkerijen, „Konditoreien", e. d. bet bereiden en verstrekken van mayonnaise strikt verboden; voorts het verstrekken van room, versche boter, meer dan twee klontjes suikei bij een kop koffie of thee, enz. Restaurants en andere eethuizen mogen nog slechts drie verschillen de menu's aanbieden, waarvan hoog stens twee met vleesch; op de spijs kaart mogen niet meer dan twaalf gerechten a la carte voorkomen. Nieuwe toerisme-organisatie. Velen mijner lezers kennen onge twijfeld het centrale orgaan voor de propageering van het Zwitsersche toerisme, de Zwitsersche Verkeers- c-entrale, die o.m. een eigen bureau op het Koningsplein te Amsterdam heeft. Welnu, sedert 1 Januari j.l. bestaat de „Schweizerische Verkehrs- aentrale" niet meer, j

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 8