DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Militaire bedrijvigheid aan het Grieksche front Felle vijandelijke aanvallen in O.-Afrika afgeslagen. Militaire doelen aan de monden van Theems en Humber aangevallen. Luchtaanvallen op het Suez-kanaal. Het onderhoud van Franco met Mussolini. Een communiqué. VERDUISTERINGS TIJDEN van 18.51 tot 8.57. bonaanwijzingen. Briketten voortaan op de bon. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9. postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 38. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Twee bladen. Vrijdag 14 Februari 1941 ïtaliaansch legerbericht. Ergens in Italië, 13 Febr. (Stefani). Het opperbevel publiceert weer- machtsbericht no. 251. Het luidt als volgt: Aan het Grieksche front bedrijvig heid van patrouilles en de weder- zijdsche artillerie. Vijandelijke bases, wegen, verbindingen, artilleriestel lingen werden doeltreffend bestookt door onze formaties vliegtuigen. Troepen, kampementen en wagens werden in scheervlucht aangevallen en met lichte bommen getroffen. Een formatie jachtvliegtuigen heeft op 11 Februari een vijandelijk vliegveld aangevallen en talrijke, op den grond staande vliegtuigen met mitrailleur- vuur bestookt en ernstig beschadigd. Tijdens een luchtgevecht is een vijandelijk, tweemotorig vliegtuig neergeschoten. Een van onze toestel len is niet teruggekeerd. Op Malta is het vliegveld Mikabba door onze bommenwerpers aangevallen. In Noord-Afrika hebben vliegtui gen van het Duitsche vliegercorps offensieve acties ten uitvoer gelegd tegen een concentratie van troepen oprukkende colonnes en een vlieg veld van den vijand. In Oost-Afrika zijn in de zóne van Cheren felle aanvallen van den vijand, gesteund door een luchtbom bardement, (duidelijk afgeslagen dooi onze tegenaanvallen. De luchtmacht heeft moedig onze troepen gesteund gedurende hun heldhaftige verdedi ging. In den Beneden-Soedan, in de zóne van de rivier Omo, hebben onze troepen vijandelijke colonnes afge slagen, die talrijke dooden en ge wonden op het terrein achterlieten. In den nacht van 11 op 12 Fe bruari hebben vijandelijke vliegtui gen eenige bommen en talrijke licht- fakkels op het eiland Rhodes neer geworpen. Twee vrouwen en een knaap werden gedood. Eenige schade werd aan woningen aangericht. Italiaansche luchtaanval. Aan het Grieksch-Albaneesche front, 13 Febr. (Stefani). Een bij zondere correspondent van Stefani meldt, dat de luchthaven van Kaci- cati, waar Italiaansche vliegers en kele dagen geleden 31 vijandelijke toestellen vernielden, 's nachts op nieuw aangevallen is door drie Ita liaansche vliegtuigen, die acht En- gelsche glosters, die op het vliegveld stonden, buiten gevecht stelden. Op een terugweg beschadigden zij een grooten Griekschen treiler met mitrailleurvuur. Deze maakte slagzij en werd door de bemanning ver laten. Het Duitsche legerbericht. Berlijn, 13 Febr. (D.N.B.) Het opperbevel deelt mede: „Na de vernietigende slagen, die de laatste dagen door duikbooten en bommenwerpers met grooten actie radius aan het Britsche convooistel- sel ten Westen van Portugal zijn toe gebracht, hebben thans, zooals reeds in een speciaal bericht bekend is ge maakt, in den Atlantischen Oceaan opereerende Duitsche oorlogssche pen een groot vijandelijk convooi aangevallen. Zij slaagden er in, 13 gewapende vijandelijke koopvaardij schepen, waaronder verscheidene groote Oceaanschepen, die zwaar ge laden waren met oorlogsmateriaal voor Engeland, tot zinken te bren gen. Door dezen aanval werd het convooi verstrooid. Bij aanvallen op militaire doelen aan den mond van Theems, en Hum ber hebben gevechtsvliegtuigen tref fers geplaatst op een scheepswerf en op rotsversterkingen. Gewapende verkenningsvliegtuigen hebben met goed gevolg een vrachtschip aan de Noordkust van Schotland en eer patrouillevaartuig aan de Zuidoost kust van Engeland aangevallen. Ver dragend geschut van het leger heef» overdag en in den afgeloopen nacht voor de oorlog belangrijke doelen in het Zuidoosten van Engeland bescho ten. In het Noorden van Cyrenaica heeft de Duitsche luchtmacht bom treffers van zwaar kaliber geplaatst op Britsche troepenkampen en mili taire installaties. Op een vliegvelo bij Benghazi werden op den grond staande vliegtuigen door bommen getroffen. Autocolonnes werden ver strooid door machiegeweervuur en bommen. Gevechtsvliegtuigen heb hen met succes het vliegveld Luca op Malta aangevallen. Bij luchtge vechten boven het eiland verloor de vijand drie vliegtuigen van het type Hurricane. Sedert midden-Januari hebben Duitsche gevechtsformaties verschil lende geslaagde luchtaanvallen op het Suez-kanaal gedaan. Bij deze moedige aanvallen der Duitsche luchtmacht zijn bomtreffers geplaatst op de kanaalvakken, spoorwegem placementen en havenwerken. Zooals reeds gemeld, is bij de luchtverken ning gebleken, dat als gevolg van deze actie ook twee koopvaardij schepen midden in de vaargeul zijn gezonken. Bij het onderzoek der luchtfoto's kwam tevens vast te staan, dat zich ten Noorden en ten Zuiden van de 'versperde plaatsen aanzienlijke concentraties van sche pen bevonden. Het zinken der sche pen heeft dus geleid tot ernstige be lemmering van de scheepvaart door het Kanaal. Een duikbootjager heeft gisteren aan de Atlantische kust een Britscb bombardementsvliegtuig, dat zondei resultaat bommen had geworpen, neergeschoten. In den afgeloopen nacht zijn noch boven Duitschland noch boven het bezette gebied vijandelijke vliegtui gen verschenen. Drie eigen vliegtui gen worden vermist". De ondergang van dertien Britsche schepen. Berlijn, 13 Februari. (D.N.B.) Be treffende het tot zinken brengen van dertien schepen van een Engelsch convooi door Duitsche oorlogssche pen schrijft de Deutsche Allgemeine Zeitung: De dappere operaties van onze zeestrijdkrachten duiden op de toenemende verzwakking van de Britsche positie ter zee. Van deze zwakte heeft de Amerikaansche waarnemer Willkie zich zoojuist ter plaatse overtuigd. Ingewijde Ameri kanen zullen zich geen rad meer voor de oogen draaien, dat de hulp aan Engeland te laat komt. De ver nietigende slagen, welke de boven waterstrijdkrachten, de onderzee- booten en de bombardementsvlieg tuigen thans toebrengen, zijn slechts voorboden van hetgeen nog komen gaat. Het woord van den Führer be treffende den duikbootoorlog, welke in het voorjaar begint, hangt boven het eiland. In dit verband wijst het blad op een artikel in de Times, waarin de Engelschen op een spoe dige toeneming van de Britsche scheepsverliezen worden voorbereid De luchtaanvallen op Engeland. Berlijn, 13 Febr. (D.N.B.) Het Britsche ministerie van luchtvaart en dat van binnenlandsche veiligheid hebben volgens den Engelschen be richtendienst in een officieel com muniqué bekend gemaakt, dat en kele vijandelijke vliegtuigen, die voor het grootste deel afzonderiijk opereerden, vandaag overdag boven Oost-Engeland en Noord-Schotland bommen hebben laten vallen. Be halve materieele schade valt ook een aantal slachtoffers te melden. Rome, 13 Febr. (D.N.B.) Omtrent de besprekingen tusschen generaal Franco en Mussolini op 12 Febr. in Bordighera is vanmiddag hier een communiqué uitgegeven, dat naar den inhoud overeenstemt met het in Madrid uitgegeven communiqué. Drie belangrijke punten. Rome, 13 Febr. (D.N.B.) Ten aan zien van het communiqué over de ontmoeting tusschen den Duce en den Caudillo te Bordighera, wordt m bevoegde Italiaansche kringen in net bijzonder op de volgende drie punten gewezen: 1. Een ontmoeting tusschen twee regeering-'' :rs die, zooals dit met Jen Duce en den Caudillo het geval 's, door zoo nauwe betrskl-'ngen v—i nolitieke vriendschap verbonden zijn, heeft steeds groote beteeke 's. De pc'^ieke en militaire omstandig heden van het huidige historische uur onderstreepen deze beteekenis nog. 2. Dit eerste bezoek van den Cau dillo aan Italië, dok al droeg dit we gens den oorlogstoestand waarin Europa zich bevindt, geen plechtig en feestelijk karakter, is in Italië met de volle broederlijke sympathie opgenomen, welke het Italiaansche volk met het Spaansche verbindt, welks vertegenwoordiger, zijn roem ruchte leider van den staat, een wel kome gast van den Duce is. Natuur lijk gold de bijeenkomst te Bordi ghera vooral het onderzoek van de aangelegenheden, welke voor de beide landen van belang zijn. 3. Ondanks zijn schematische nuchterheid, is het communiqué dui delijk genoeg, daar het de beide pun ten aanduidt welke ter sprake geko men zijn, n.l. de vraagstukken van Europeesch karakter, die verband houden met het tegenwoordige con flict en met de reorganisatie van Europa, alsmede vraagstukken, wel ke op dit historische oogenblik voor de beide landen van belang zijn, waarbij gedacht kan worden aan de Middellandsche zee en aan Afrika. Met betrekking tot deze beide groe pen, waarvan de één een meer al omvattend en algemeen karakter draagt, de andere echter op bijzon dere vraagstukken betrekking heeft, is een volkomen eenstemmigheid vastgesteld. Zoo blijft de solidaire houding van Spanje met de beide asmogendheden voortbestaan. Berlijn over de ontmoeting. Berlijn, 13 Febr. (A.N.P.) Van welingelichte zijde wordt vernomen: In de Wilhelmstrasse noemt men heden de ontmoeting tusschen Mus solini en generaal Franco te Bordi ghera kenmerkend voor de betrek kingen tusschen deze twee groote Middellandsche zee-landen. In poli tieke kringen van de rijkshoofdstad ziet men .in deze ontmoeting een po litiek feit van de eerste beteekenis. Ten aanzien van het Italiaansch- 'Spaansche communiqué zelf neemt men tot dusver in Berlijn noch offi cieel noch officieus een standpunt in. Men verwijst hier uitsluitend naar de pass,age in het communiqué van Bordighera, waarin o.a. de eenstem migheid tusschen de Italiaansche en de Spaansche regeering over de vraagstukken van Europeesche be teekenis wordt vastgesteld. De Spaansche pers over de ontmoeting. Madrid, 13 Febr. (D.N.B.) De pers staat geheel in het teeken van de be sprekingen tusschen generaal Fran co en den Duce. Zij wijst in de op schriften op de overeenstemming, die op alle gebieden tusschen de Spaansche en de Italiaansche regee ring heerscht. Het orgaan der Phalanx, Arriba, schrijft onder het opschrift „Een authentieke vriendschap": De beide mannen die elkaar thans persoonlijk hebben leeren kennen, zijn de ver tegenwoordigers van twee belangrij ke Middellandsche zee naties. De ontmoeting is geschied aan den voor avond van een noodzakelijke Euro peesche ordening, terwijl een voor het Europeesche continent beslissen de oorlog wordt gestreden. Daarom komt aan deze bespreking een betee kenis toe, die van niet te onderschat ten beteekenis is voor de menscne- lijke orde, het heden, de Middel landsche zee en Europa. Zonder twijfel, zoo vervolgt de Airiba, heeft men over de Middel landsche zee gesproken. Daarbij kan men ongetwijfeld constateeren. dat in deze zee, die ook voor de Span jaarden de beteekeni= van een Mare Nostrum heeft, geen klmpcn zijn op gedoken, zooals men van bepaalde zijde wellicht had gewenscht. Men kan zeggen, dat de besprekingen ai leszins hartelijk geweest zijn en dit men met onmiskenbare openhartig heid de zaken uiteengezet heeft. Het gezelschap van den Duce te Bordighera. Rome, 13 Febr. (D.N.B.) In het gezelschap van den Duce op de reis naar Bordighera bevonden zich, naar van welingelichte zijde vernomen wordt, ambassadeur Buti, directeur- generaal voor Europeesche en Mid dellandsdhe Zee-aangelegenhe .«on gezant graaf Pietro Marchi, leider van het Spaansche bureau van het Palazzo Chigi tijdens het Spaansche conflict, de chef van het protocol, gezant Celesla en de Italiaansche ambassadeur in Madrid, Lequio. OSJIMA IN MOSKOU. Moskou, 13 Febr. (D.N.B.) Op reis naar Berlijn is de nieuwe Japansche ambassadeur te Berlijn, generaal Osjima vanochtend in Moskou aan gekomen. Osjima, die zijn intrek heeft genomen in de Japansche am bassade, zal twee dagen in Moskou Jijvcn om dan zijn reis naar Berlijn voort te zetten. ONTMOETING TUSSCHEN PETAIN EN FRANCO. Vichy, 13 Febr. (D.N.B.) Generaal Franco is op de terugreis van Italië te Montpellier in Zuid-Frankrijk aangekomen, waar hij maarschalk Pétain ontmoette De Spaansche mi nister van buitenlandsche zaken, Serrano Suner, de Spaansche am bassadeur te Vichy, Lequirca, en de Fransche ambassadeur te Madrid. Pietri, waren daarbij tegenwoordig. Des middags heeft maarschalk Pé tain ter eere van het Spaansche staatshoofd een maaltijd, aangebo den, waarna Pétain en Franco een onderhoud hadden in tegenwoordig heid van Suner en Darlan. De ontmoeting tusschen Pétain en Franco. Vichy, 13 Febr (D. N. B.) Betref fende de ontmoeting tusschen maar schalk Pétain en generaal Franco heeft het persbureau „Ofi" uit Mont pellier het volgende bericht ver spreid: Bij zijn terugkeer naar Spanje heeft het Spaansche staats hoofd, generaal Franco, met het Fransche staatshoofd, maarschalk Pétain, een ontmoeting gehad. Deze ontmoeting vond plaats te Montpel lier, waar Franco door Pétain tot een maaltijd werd uitgenoodigd. Het onderhoud. Vichy, 13 Febr. (D. N. B.) In aan sluiting op den in de eerezaal van de prefectuur van Montpeller gebruik ten maaltijd, hebben maarschalk Pétain en de Caudillo een persoon lijk onderhoud gehad van ongeveer twintig minuten, terwijl gelijktijdig de Spaansche minister van buiten landsche zaken, Serrano Suner, en vice-president admiraal Darlan in DUITSCH-NEDERLANDSCH- BELGISCHE CEMENTS- OVEREENKOMST. Berlijn, 13 Febr. (D. N. B.) Bij de onlangs gesloten cementovereen- komst tusschen Duitschland, Neder land en België over de voorziening van de Nederlandsche cementmarkt is aan de Nederlandsche industrie het grootste kwantum toegekend krachtens de overweging, dat voor de voorziening van een markt in de eerste plaats de eigen industrieele capaciteit in aanmerking komt. Het Nederlandsche quotum be draagt derhalve, naar thans ver nomen wordt, 55 pet. tot een afzet van 400.000 ton cement en 45 pet. van wat boven deze hoeveelheid ge leverd wordt. De invoer uit Duitsch land en België wordt tusschen beide landen gelijk op verdeeld. Doel van de kartelovereenkomst is, naar men weet, de samenwerking van de drie industrieën voor de voor ziening en instandhouding van de Nederlandsche markt. Over de ont wikkeling hiervan kunnen slechts moeilijk voorspellingen gedaan wor den. In de afgeloopen jaren bewoog de Nederlandsche behoefte zich tus schen 0.8 en 1 millioen ton. Voor de toekomst zal het van beteekenis zijn in welke mate de bestaande bouw plannen in Nederland verwezenlijkt kunnen worden. een zijzaal confereerden. Daarna ontmoetten alle betrokkenen elkaar voor een laatste gemeenschappelijk onderhoud. Generaal Franco is later met zijn gezelschap per auto naar de Spaansche grens gereden, welke hij in de avonduren passeerde. Zie verder Buitenland nag. 2 2e blad. DE AMERIKAANSCHE HULP AAN ENGELAND. Washington, 13 Febr. (Reuter) De senaatscommissie van buitenland sche zaken heeft een amendement op de wet inzake de hulp aan Enge land aangenomen, dit amendement heeft betrekking op dat wat de te genstanders van de wet de „Carte Blanche" van den president noe men, de volmacht, oorlogsmateriaal te leveren. Dit amendement beperkt niet slechts de uitgaven, doch ook de volmacht van den president, con tracten te onderteekenen voor leve ring aan het buitenland van materia len, waarvan de waarde speciaal door het congres is vastgelegd. Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 14 Februari: op 22.25 onder 9.55. WEHRMACHTS-MARKEN. De Leider van den Distributie- dienst ALKMAAR maakt bekend, dat voor ingeleverde grootere hoe veelheden Wehrmachtsmarken (als grootere hoeveelheden zijn te beschouwen meer dan 100 Marken, welke meestal in heele vellen wor den afgegeven) alleen rantsoen bonnen worden verstrekt, indien de betrokken handelaar kan aangeven, door welk legeronderdeel (veld postnummer) dan wel door welke hotels, kwartiergevers, restaurants, e.d. deze zijn afgegeven. ALKMAAR, 14 Februari 1941. De Leider voornoemd: H. BAKKER. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en vis- seherij maakt het volgende'bekend BOTER EN VETTEN. Gedurende het tijdvak van Maan dag 17 Februari tot en met Zondag 23 Februari a.s. geeft det met „02" genummerde bon van de laatst uit gereikt boter- envetkaart recht op het koopen var. 250 gram boter of margarine. De met ,,02" genummerde bon nen, die op 23 Februari nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog geldig tot en met Zondag 2 Maart a.s. BROOD EN GEBAK. Gedurende het tijdvak van Maandag 17 Februari tot en met Zondag 23 Februari a.s. geeft elk dor met „03" genummerde bonnen van de nieuw uitgereikte broodkaart recht op het koo pen van ongeveer 100 gram brood. Voorts geeft elk der met „03" genummerde broodbonnen recht op het koopen van een rantsoen gebak. Dit omvat voor de hierna genoemde bskkerijproduclen telkens ten min ste het daarachter geplaatste aantal grammen: beschuit 75 gram, biscuits en wafels 90 gram, speculaas 140 gram, andere koekjes 200 gram, koek 160 gram, cake 300 gram, gevuld Klein korstgebak (b.v. amandelbroodjes) 400 gram, gevuld groot korstgebak (b.v. boterletter) 500 gram, taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, wel ke hierboven niet genoemd zijn, geldt, dat een rantsoen een hoe veelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. De op 23 Februari nog niet ge bruikte bonnen blijven, voorts nog geldig gedurende de week van 24 Februari tot en met 2 Maart a.s., met dien verstande, dat zij gedu rende laatstgenoemde week niet mogen worden gebruikt in hotels, restaurants e. d. SUIKER. Gedurende het tijdvak van Maandag 17 Februari tot en met Zondag 16 Maart a.s. geeft de met „06" genummerde bon van de nieuw uitgereikte „bon kaart algemeen" recht op het koopen van 1 kg suiker. De aandacht wordt er op geves tigd, dat het tijdvak waarin de met ,.06" genummerde bon is geldig verklaard op Maandag in plaats van op Zaterdag begint te loopen. EIEREN. Gedux-ende het tijdvak van Maandag 17 Februari tot en met Zondag 23 Februari a.s. geeft de met „05" genummerde bon van de nieuw uitgereikte „bon kaart algemeen" recht op het koopen van één ei. De bonnen, welke op 23 Februari nog niet ge bruikt zijn, blijven geldig tot en met Zondag 2 Maart a.s., met dien verstande, dat zij gedurende de week van 24 Februari tot en met 2 Maart niet gebruikt mogen wor den in hotels, restaurants e. d. VLEESCH EN VLEESCHWAREN. Gedurende het tijdvak van Maandag 17 Februari tot en met Woensdag 26 Februari a.s. geeft elk der vier met „02 vleesch" gemerkte bonnen van de laatst uitgereikte vleeschkaart recht op het koopen van 100 gram vleesch, been inbe grepen, óf een rantsoen vleeschwa- ren. De met „02 worst, vleeschwa- ren" gemerkte bon geeft uitsluitend recht op het koopen van een rant soen vleeschwaren. De bonnen, welke op 26 Februari a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Zondag 2 Maart a.s. Het rantsoen vleeschwaren, dat per bon kan worden gekocht, be draagt 75 gram voor gerookt of ge kookt varkens-, rund-, of kalfs- vleesch en voor gerookte worstsoor ten, 100 gram voor gekookte worst soorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor levei'artikelen, tongen worst en, nierbrood en 150 gram voor bloedworst. PEULVRUCHTEN. Omtrent de distributie van peulvruchten zullen nog nadere mededeelingen worden gedaan. Aangezien hier en daar bij den handel en onder het publiek een on juiste opvatting blijkt te bestaan omtrent den verkoop van uit kolen gruis en/of afval van vaste brand stoffen vervaardigde briketten (tegels), welke tot dusverre door vele handelaren buiten de distribu tie werden aangeboden, heeft de noodzakelijkheid zich doen gevoelen om den verkoop van dergelijke bri ketten in het vervolg uitsluitend op geldige brandstoffenbonnen te doen geschieden. Waar verder is komen vast te staan, dat het product in vele geval len minderwaardig was en tegen ab normaal hooge prijzen van de hand werd gedaan, heeft de Overheid in gegrepen en bij een wijziging van de „vaste brandstoffen distributiebe schikking 1940 III" onder meer de volgende eenheden vaste brand stoffen vastgesteld: briketten, geheel of gedeeltelijk vervaardigd van uitval en/of af val van vastebrandstoffen, geen turf zijnde: 100 kg. briketten, geheel of gedeelte lijk vervaardigd van uitval en/of afval turf: 250 kg. niet tot briketten geperst uitval en/of afval van vaste brandstof fen, geen turf zijnde: 75 kg. Door het Rijkskolenbureau worden maatregelen genomen om een zekere kwaliteitsgarantie voor het product te verkrijgen en tot het vaststellen can een maximumprijs te komen.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1