De geduldige Hagenaar. KRUSCHE WAARIN STILLE NO. 9 MDSJSIROO Numerus clausus voor Joodsche studenten. Verkeer en sneeuw. Rheumatische pijnen KERK EN SCHOOL. VRAAG en AANBOD 35 cent per vijl regels Lof van Nederland. O bij zoon verouderde hoest AKKER'S vetstèxJcU 285e STAATSLOTERIJ TWEEDE BLAD. ïtttf JBWf* Cl «MR» BALDY GEDOOD I ALLE REVOLVERS GEDAAN KUNNEN I MOETEN LN DEZE LA GELEGD WOR- HEBBEN. CHEF I DEN. TOT IS UITGEMAAKT WIENS LEG JE REVOLVER VIN'. AFDRUKKEN OP HET MES \EROOK BEZOLDIGING PERSONEEL DER VOORMALIGE NEDERLANDSCHE WEERMACHT. Het Verordeningenblad van heden bevat het tweede uitvoeringsbesluit van het hoofd van het afwikkelings bureau van het departement van Defensie nopens maatregelen ten aanzien van de bezoldiging en ver zorging van militair en burgerlijk personeel der voormalige Nederland- sche zee- en landmacht. Hierin wordt bepaald, dat aan de officieren der marine-reserve, die, ter aanvulling van een bestaand tekort aan beroepsofficieren, krach tens een daartoe door hen gesloten vrijwillige verbintenis voor onbe- paalden tijd in werkelijken dienst 7i.in gekomen en wien eervol ontslag niet op eigen verzoek is of wordt verleend, voor zoover deze de in structies van den Duitschen com missaris voor de demobilisatie der Nederlandsche zee- en landmacht zijn nagekomen en meer in het bij zonder de verklaring op eerewoord, welke voor het beroepspersoneel van de voormalige Nederlandsche zee- en landmacht is bedoeld, hebben afge legd, ten laste van het rijk een wachtgeld wordt toegekend met toe passing van de bepalingen, vervat in het besluit van den 17den Augustus 1935 tot vaststelling van een wacht geldregeling door het militair per soneel der zeemacht, met dien ver stande, dat te hunnen aanzien onder diensttijd wordt verstaan de tijd, welken zij gedurende hun dienstver band bij de marine-reserve in wer kelijken dienst hebben doorgebracht, waarbij de tijd, binnen de keerkrin gen doorgebracht, dubbel wordt geteld. Aan de reserve-officieren der land macht, die, ter aanvulling van eén bestaand tekort aan beroepsofficie ren, krachtens een daartoe gesloten vrijwillige verbintenis in actieven dienst zijn gekomen of gebleven met Destemming om naar het korps be roepsofficieren bij het leger hier te ïande over te gaan en die ten ge volge van de demobilisatie van de Nederlandsche weermacht in het genot van groot verlof zijn gesteld, wordt ten laste van het rijk een wachtgeld toegekend met toepassing van de bepalingen, vervat in het besluit van den 17den Augustus 1935 tot vaststelling van een wachtgeld regeling voor officieren, behoorende tot de koninklijke landmacht, met dien verstande, dat te hunnen aan zien onder diensttijd wordt verstaan de tijd, welken zij bij het reserve- personeel der landmacht in werke lijken. dienst hebben doorgebracht, dat onder laatstelijk genoten bezoldi ging zal worden verstaan het bedrag, hetwelk laatstelijk diende als grond slag voor de berekening van de bij drage voor eigen en voor weduwe- en weezenpensioen, eventueel ver meerderd met de tijdelijke kinder toelage, en dat het wachtgeld ingaat op den dag, volgende op dien van vertrek met groot verlof. Bovenstaande wordt geacht in wer king te zijn getreden op 15 Juli 1940. Het Verordeningenblad bevat een verordening van den rijkscommissa ris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende Joodsche stu denten. Volgens artikel 1 heeft deze ver ordening betrekking op: 1) personen, die zich op grond van de verordening no. 6/1941 be seffende den aanmeldingsplicht van personen van geheel of gedeel telijk Joodschen bloede dienen aan te melden, met uitzondering van diegenen, die slechts van één naar ras vol-Joodschen grootouder in den zin van bedoelde verordening stammen; 2) personen, die tot de Joodsch- kerkelijke gemeenschap behooren. Artikel 2 bepaalt: De'inschrijving van bovenbedoel de personen aan Nederlandsche universiteiten en hoogescholen wordt bij door den secretaris-gene raal van het departement van on derwijs, wetenschap en cultuurbe scherming te geven voorschriften beperkt. Een dergelijk persoon, die niet aan een Nederlandsche universiteit of hoogeschool is ingeschreven kan volgens art. 3 eerst na verkregen bestemming van den secretaris generaal van het departement van o-'derwijs, wetenschap en cultuur bescherming tot een examen of •tarnen aan een Nederlandsche /ersiteit of hoogeschool worden toegelaten. Deze verordening treedt in wer king op den dag harer afkondiging. (Van onzen Haagschen correspondent). De Hagenaar heeft de reputatie, dat hij nogal verwend en preten tieus is. Ik zeg niet, dat het zoo is, maar anderen beweren het. Daar om zou het wel eens goed zijn als zij dezer dagen eens een kijkje hadden kunnen nemen in ons Haagje en zien hoe wij ons zonder kankeren aanpassen. Nu ik dit schrijf- is Den Haag de schoonste stad van Nederland, zooals wij Hagenaars beweren al weer zoowat schoon. Een paar da gen geleden baggerden wij nog vroolijk door de overblijfselen van de sneeuw, die maar niet weg scheen te willen. Wat was het gemakkelijk vroe ger als het zoo uitkwam bij zulk slecht weer, van regen, sneeuw, modder en wat dies meer zij, een taxi te bellen! Hij stond binnen een paar minuten voor de deur. Nu kan men zoowat den heelen dag aan de telefoon hangen om er een te krij gen en er komt er toch geen. En zooals wij van den zomer allemaal op de fiets zaten, zitten wij dus nu allemaal in de tram of in de bus. Zitten, zei ik, maar dat is te op timistisch. Het is al mooi als wij een lus kunnen machtig worden om eraan te hangen. En van aan passen gesproken, wij leeren het langzamerhand ook bij de li- chaamslijn van onzen naaste, want dat spaart ruimte voor anderen. Op vele uren van den dag, de meeste, zijn tram en bus een soort van legpuzzle. Spreidt men de stukjes daarvan uit op een tafel, dan weet men haast niet waar men ze moet laten, zóóveel plaats als zij innemen, maar zijn zij eenmaal keurig met al hun rondingen en indeukingen in elkaar gepast, dan valt het mee en gaat de plaat er netjes op. Zoo doen wij ook in de tram en de bus. Telkens weer ver wondert men zich, dat er, hoewel alles al zoo vol lijkt als een ei, er toch nóg wel wat meer menschen bij kunnen. En het verwonderlijkste is, dat wij dit allemaal met zoo'n over- groote gelijkmagtiheid van hu meur, zoo'n grandioze gelatenheid verdragen. De H. T. M. op houtgas. Terwijl wij weten, dat er zóóveel minder bussen rijden dan anders, zijn wij dankbaar, dat er nog zóó veel rijden, terwijl onze buurman in de tram op onze teenen staat, overwegen wij verdraagzaam, dat hij zijn voeten toch ergens neer moet zetten. Het schijnt intusschen dat de mogelijkheid niet uitgeslo ten is (ik zeg het, zooals men ziet, uiterst voorzichtig), dat er eerlang weer meer bussen zullen gaan rij den. Dat is voor de nieuwe Haag- sche buitenwijken, waarheen men indertijd geen trams meer heeft aangelegd, van belang, want zon der bus zouden zij haast onbe woonbaar worden. Toch was het gevaar van sterk verminderde be zetting der buslijnen zóó weinig denkbeeldig, dat er inderdaad, ik heb het al eens eerder vermeld, een stuk of wat buslijnen geheel opge heven of sterk ingekort zijn. Onze bussen rijden op dieselolie en met de verstrekking daarvan zijn de autoriteiten uiterst zuinig. Ook -op de lijnen, die nog gehandhaafd zijn, is de frequentie sterk vermin derd om brandstof te sparen. Niet onmogelijk moet men voor de toe komst op een nog ingrijpender be perking van de brandstof-toewij- zing bedacht zijn. Daarom zit er iets geruststellends voor de bewo- Voorts bevat het Verordeningen blad een uitvoeringsbesluit van den secretaris-generaal van het depar tement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming, waarin wordt bepaald, dat de in artikel 1 van de verordening bedoelde perso nen, die zich voor het studiejaar 1941/1942 aan een Nederlandsche universiteit of hoogeschool willen laten inschrijven, daarvoor de goedkeuring van genoemden secre taris-generaal behoeven. Het ver zoek om goedkeuring moet uiterlijk 31 Maart 1941 bij den secretaris generaal worden ingediend. Indien bedoelde personen nog nimmer aan een Nederlandsche uni versiteit of hoogeschool waren in geschreven, worden zij, zoolang niet anders is bepaald, niet ingeschre ven. Dit besluit treedt heden in werking. ners der buitenwijken in, dat de H.T.M., na 'n tamelijk uitgebreide reeks van proeven met verschil lende systemen, nu tot bestelling van een aantal houtgasgeneratoren is overgegaan, die op het oogen- blik bij Kromhout in aanmaak zijn. Tot dusver rijdt er in Den Haag nog maar één bus met zoo'n Krom houtgasgenerator en het schijnt daarmee goed te gaan. Nu zijn er nog dertig andere generatoren in bestelling. Door de beperking van de frequentie heeft de H.T.M., bij een wagenpark van ca. 100 bussen, op het oogenblik slechts een stuk of veertig bussen in bedrijf, wat zeker het minimum is. Onze hoop is nu maar, dat als de houtgas bussen eenmaal in dienst zijn, de hoeveelheid dieselolie, die het be drijf dan nog toegewezen krijgt, niet evenredig verminderd, maar eenigszins op peil gehouden zal worden en dat het dientengevolge mogelijk zal wezen den dienst met nog wat dieselbussen, die nu op stal staan, uit te breiden. De gemeentelijke reinigings dienst en de sneeuw. Bij de reiniging is de aanpassing od den nieuwen tijd reeds volbracht. De beperking van het benzinever bruik is voor haar in het eerst een groote strop geweest, want zij was om zoo te zeggen, heelemaal gemo toriseerd en Den Haag was daar in stilte niet weinig trotsch op. Paar den kenden wij in den ophaaldienst voor het vuil en voor andere dien sten als het vegen enz. niet meer. Toen de nieuwe toestand intrad, scheen het ook niet goed mogelijk de klok terug te zetten en op de paar- dentractie terug te vallen. Resoluut heeft de reinigingdienst toen in kor ten tijd en in eigen beheer een stuk of vijftig ophaalwagens verbouwd voor samegeperst lichtgas. Wel is de ophaaldienst in verband hiermee be perkt moeten worden, zoodat de aschman niet meer drie doch slechts tweemaal per week langs komt maar met dat al marseheert het en komen wij van ons huisvuil en onze asch af. Hiermee is echter slechts aan de allernoodzakelijkste eischen voldaan. Onder normale om standigheden had de reiniging de be schikking over 97 ophaalwagens voor het huisvuil alleen, die per jaar te zamen tusschen de 500 en 600 duizend kilometer langs de Haagsche straten aflegden. Dat is nu tot zoowat de helft verminderd, maar, men zal het toegeven, ook op deze manier is het nog heel wat. Kwade dagen heeft onze reiniging doorgemaakt in de recente sneeuw- periode. Het heeft, naar ik van ken nissen in verschillende deelen van het land heb gehoord, op vele plaat-, sen harder gesneeuwd dan bij ons, maar ook bij ons is er toch altijd nog een aardig pak gevallen, een dag of tien geleden toch zeker een centi meter of vijftien, twintig in de vier- en-twintig uur, wat voor een win tersportplaats een bagatel is, maar voor ons Haagsche begrip een massa. Heeft men een idee van wat dat be- teekent voor een stad als Den Haag? Het is wel aardig hierover eens een kleine rekensom op te zetten. Den Haag heeft met inbegrip van zijn straten, pleinen, braakliggende ter reinen, bosschen, parken en plant soenen een oppervlak van tusschen de 6600 en 7000 hectaren, hiervan aan straten en'pleinen 886 hectaren. En reken het nu zelf maar uit! Valt er op die oppervlakte 20 centimeter sneeuw, dan ligt er de fantastische, maar volgens Bartjens toch werke lijk aanwezige hoeveelheid van 1 772.000 kubieke meter sneeuw. Het is voor een wintersportenthousiast om van te watertanden, maar voor de reiniging is het niet zoo leuk. Verleden jaar, toen het ook een zeer sneeuwrijke winter was, heeft zij er al leelijk mee omhoog gezeten en heel wat gemopper moeten hooren over de vuile, versperde en onbe gaanbare straten. Van 't jaar heeft men geen jammrklacht vernomen, maar dit wil niet zeggen, dat het 'beter was. Integendeel, de reiniging, die 18 autozandstrooimachines met sneeuwploeg op stal heeft staan, heeft het nu vrijwel zonder dit ma terieel moeten doen, want er was geen brandstof voor. Het zand- strooien geschiedde met. behulp van handwagentjes en terwijl de reini ging verleden jaar 65 auto's kon requireeren om de opgeschepte sneeuw af te voeren, moest dit nu gxootendeels met paarden- en hand wagens gebeuren. Er zijn dagen ge weest, dat zij een 1400 man aan het werk had om den smeerboel eenigs zins meester te blijven. Wat zulke dagen de „omzet" is, kan men zich denken. En dit zonder de gewone hulpmiddelen! Ook met het zout, dat anders mild over de straat werd ge strooid om de gladheid te bestrijden kon men nu zoo royaal niet omgaan als men gewend was. Het wil wel eens, dat sneeuw van zelf verdwijnt. De Haagsche onder wereld, ons rioolstelsel, is prima in orde. En de 635 kilometer riool buizen, die onder de stad liggen, hebben het vuile water gauw genoeg verzwolgen als de sneeuw maar eenmaal wil smelten. Maar dat wou hij dezen keer nu juist niet al te hard en als hij vandaag bijgeval toch gesmolten was, kwam er morgen weer een nieuw pak overheen of vorst, die de normale digestie van de stad belemmerde. Kortom, wij hebben alle gelegen heid gehad onze herinneringen aan „Jantje in modderstad" uit onze jon ge jaren op te frisschen. Het leed is intusschen alweer grootendeels ge leden. Voor de gemeente komt het hin kende paard van de kosten nog ach teraan. Verleden jaar heeft de sneeuw haar tusschen de 50 en 70 duizend gulden aan extra-arbeids loon gekost en al weten wij van nu geen cijfers, het zal niet veel minder zijn. Maar dit hoort nu eenmaal bij de bedrijfskosten van een groote stad, waar de burger in het alge meen geen weet van heeft. Wij heb ben over de sneeuw niet gemopperd en zullen ook over het geld niet mop peren. Op zijn hoogst een beetje op den winter, die ons dit alles wel had kunnen besparen. Overal op de wereld waar aan geleden werd, heeft Kruschen zijn wel dadige werking bewezen. Neem toch óók orfdér voortdu rende controle van scheikun- dige-apotheker G. J. L o g g e r Bij apoth. en drog. 1.62,1.47,0 76, 0 41. NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN UITGEEST, herv. gem., 10.30 u., ds Hanneman. Woensdags en Zaterdags Alléén 2de haudsch goederen. uitsluitend a. contant. (Dinsdags en .Vrijdags isaendenj^ Te koop aangeboden een z. g. a. n. Bakfiets, een. geëmailleerd zwart Fornuis. Adres LIJTWEG 48, Bergen (N.H.) Te koop gevraagd: Huisraad en Inboedels, tegen flinken prijs. Te vens gramofoonplaten voor 6, 8, 10 en 25 cent per stuk. Piano, Naai machines, enz. Dekker, Spoorstr. 5. Te koop: Stoel- en Staartklokken, klein model kabinet (eiken), Spin newiel, dubbele spoel, eenig blauw w.o. borden. NIEUWPOORTSLAAN 125. Invalidenwagens, Baby weegschalen z g. a. n. „HYGIENA", Achterstraat 45. Telef. 2052, Alkmaar. Te koop een in zeer goeden, staat zijnde zwart emaille haardkachel. Te bevragen H. IJSPEERT, Rit sevoort. Te koop aangeb. een z. g. a. n. mo derne kinderwagen (ivoor kleur), ve'rschr. spatborden en duwer, com pleet m. regenz., matrasje en kus sentje. Adr. te bevr. b. v. d. blad. Te koop aangeb. een badkuip, a-utom. geijser merk Juncker. Bevr. A. C. KROON, Molenweg 209, Schoorl. Te koop prima 2e handsch schoenen waaronder 1 paar H. schoenen, maat 47 merk Salamander, als nieuw. G. MEIJE.R St. Annastr. 30, Allemaal.. Te koop: Coupon Damesstof (zwart), Jongensjasjes, Meisjes mantels, Dames- en Heerenkleeding z. g. a. n. DEN HARTOG, Koningsweg 72. Op allerlei wijze kan de lof van Nederland worden gezongen. Deze bijdragen, nu al vele jaren komend onder uw oogen, hebben mede de bedoeling dat te doen. Elk voor zich en alle samen willen zij laat ik het dichtst bij huis mogen beginnen één lofdicht in proza zijn aan de schoonheid van ons vaderland ge wijd. Achter de soberheid waarmee zij geschreven zijn, ook achter sim pele beschrijvingen van plant en dier, van bloem en boom en struik en vogel, staat toch altijd de groote en warme en enthousiaste bewonde ring van den schrijver voor ons veelzijdige Nederlandsche landschap, een bewondering die ook in u leeft en waarvan hij de tolk, misschien soms de wekker en versterker wil trachten te zijn. De lof van Nederland kan op aller lei en velerlei wijze worden gezon gen. Onze schilders deden en doen het op hun manier. Ook wanneer niet meer, als in den tijd van de Haagsche school, het landschap hun voornaamste of eenige motief vormt, dan toch vindt menig scb'lder voor en na, in vroeger eeuwen en thans, zijn inspiratie voor een deel van zijn werk vaak in de schoonheid van onze weiden en wateren, onze dui nen en heiden, bosschen en stranden. En bij menigeen zijri de oogen voor een of ander deel van ons vader land, dat hij niet of te weinig ken de, ook al woonde hij cr misschien in of vlakbij, opengegaan doordat 'n begaafd schilder in ets of teekening, in schets of schilderij hem de groot- sche pracht of de fijne en teedere bekoring ervan voor oogen stelde. De romanschrijver stelt zich een andere taak dan zijn lezer te win nen vóór, te wekken tot liefde voor natuur en landschap om hem heen, dichtbij of veraf. Hij wil menschen schilderen, zijn lezer verlangt dat van hem en wanneer' zijn natuurbe schrijvingen al ie wijdloopig worden, zijn er lezers, die eens een bladzijde of een deel daarvan overslaan tot Jan weer .tot Piet of Huibert weer tot zijn Klaartje spreekt of een of andere handeling beschreven wordt. Maar toch, heeft Antoon Coolen geen belangstelling voor de Peel, Theun de Vries voor het Friesche landschap, Felix Timmermans voor het Vlaamsche land gewekt in en door hun boeken, door het geven van treffende beelden, door het oproe pen van indrukwekkende suggesties van het lai.d, waarin hun boeken „spelen"? En om een recent, veel gelezen en zeer lezenswaardig boek te noemen: heeft Cor Bruyn met zijn Sil de Strandjutter niet menigeen, ook al zijn zijn beschrijvingen so ber of misschien juist daardoor, oog en hart bij velen geopend voor het volk, maar ook voor het land van Terschelling? De dichters tenslotte. Voor mij ligt de bloemlezing, die Wérumeus Bu- ning, de begaafde dichter en be schrijver in proza, van gedichten over ons landschap samenstelde en die den titel draagt, die boven deze bijdrage staat. Van wien eerder dan van den dichter mogen wij verwachten, dat hij met en naast den schilder den lof van Nederland zingen zal? Hiel doen zij dat, ouderen en tijdgenoo- ten, Hooft en Breeroo, Revius en Starter, de Genestet en Gorter, van Looy en Buning zelf, Boutens en Nij- hoff, Marsman en Hoornik en vele vele anderen. Niet altijd is hun lof onvermengd, boutades schrijven zij ook wel, zingt de Génestet niet van bet „land van mest en mist, van vui- len kouden regen", en Kloos van Holland, dat mij haat"? Is ook Vêst- dijk's vers over de stad aan de Wad den, waarmee hij kennelijk zijn is oppassen gebO' den. Bestrijdt heti chronisch worden, gebruik de beste' samenstelling, die vereenigd is in de thans verstèrkte Akker's Abdijsiroop. Abdijsiroop bevat van ouds beproef* de slijmoplossende en borstver- sterkende geneeskruiden en boven dien de „codeïne" de krachtigste, hoestbedwingende stof. Abdijsiroop lost daardoor de slijm op, zuivert de luchtwegen, doet daardoor ge makkelijker ademhalen en vermin dert de pijn en de drukking op Uw borst. De hoeststillende stof „codeïne" maakt dat U aan het eind van den dag niet uitgeput en ver moeid zijt van 't langdurig hoesten. Door Abdijsiroop te nemen be vrijdt U zich hiervan en dan kunt U ook weer vrij en diep ademhalen. Benige 20 krui tegen hoest, griep, bronchitis, ar Flacon 90 ct., 11.50. f 2.40. f 4.20. Alom verkr jeugdstad Harlingen bedoelt, niet eerder een persiflage dan een lof zang op een stad ik ken haar en heb haar lief! waarvan zeker nog wel heel wat anders gezegd kan worden dan dat wat Vestdijk lyriek waardig keurt? Maar ook met deze verzen er tus- schendoor, die dissonanten zouden kunnen schijnen, rijst uit het geheel van dezen rijken bundel een veel zijdig en grootsch beeld op van Ne derland, van dat land waaraan Bou tens zijn hart verpand weet als hij zegt: „Mijn hart wou nergens tieren En nergens vond het vreê Dan tusschen uw rivieren Nabij uw groote zee, Mijns harten eigen groene land, Dat voor mij dood en leven bant". dat „Holland", waarvan Nijhoff zingt: „Boven mijn hoofd hebt gij uw licht gebreid: Een hemel, rijk en wijd van zon en wind, Een warme ruimte, een heldere innigheid Waaraan ik neerlig als een drinkend kind". A L. B. U ook adverteert wélk ander reclame-middel O ook gebruikt O kunt er slechts menschen mee bereiken, die vandaag de courant hebben gelezen en ze morgen even zeer zullen lezen Vandaar, dat courantenreclame on weersprekelijk de basis is van tedere goede reclame campagne. (Niet officieel) 5de klasse, 17de 'ijst frekkliig van Vrijdag 14 Februari Hooge Prijzen 11548 f 1000.— met premie van f 30.000.— 2018 niet met premie van f 3000. f 400.— 3104 f 200.— 21091 f 100.— 1444 1471 5786 12684 Frjjzen van f 70. 1499 1905 1948 1966 2917 3405 4049 6577 7922 8947 9710 10263 13788 15627 16896 19094 19264 20326 20380 21863 21959 1490 3286 5877 7820 10836 13929 16568 19350 21365 1521 3377 6083 8087 11061 14339 18026 19947 21495 1688 3838 6255 8377 11402 14806 18419 20375 31609 Nieten 1849 2102 4286 4699 6448 6575 8726 9679 13237 13290 14816 15644 18699 18863 20393 20459 21626 21804 2196 4772 7074 10094 '13683 15778 18911 20761 21996 2663 4853 7466 10304 13801 16102 19196 21101 3205 5206 7775 10310 13896 16547 19231 21159 Verbeteringen: 5e klasse, 16e lijst; 4886 m.z 14886; 19619 m.z. 19690.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 6