STAD EN OMGEVING - AGENDA FILMNIEVWS MARKTBERICHTEN AMSTERDAMSCHE BEURS EERSTE BLAD. 2 Alkmaar, Woensdag COLLECTE WINTERHULP. De Vrijdag en Zaterdag alhier ge houden collecte voor Winterhulp heeft 625.35 opgebracht. LACHEN ZONDER BON. Voor een geheel gevulde Harmo niezaal en een alleszins enthousiast publiek is gisteravond weer een voorstellen van de revue Lachen zonder bon gegeven. Het bestuur der 8 Octoberver ceniging Alkmaars Ontzet heeft met het inschakelen van de Bonte Spelers en van alle stadgenooten die zich in den laatsten tijd daarom gegroe peerd hebben, zeer zeker een geluk kige gedachte gehad Alkmaar is een betrekkelijk kleine stad, maar wanneer men ziet hoe avond aan avond eenzelfde pro gramma voor tjokvolle zalen wordt uitgevoerd en hoe er dan toch nog tal van teleurgestelden overbleven die geen plaats konden krijgen dan begrijpt men tevens, dat het door deze wakkere en artistieke Alk maarsche groep gebodene zeer in den smaak is gevallen. Ook gisteren heeft men daarvan weer overtuigend bewijs gegeven. Alle deelnemers en deelneemsters hebben weer hun uiterste best ge daan en een spontaan en gul applaus is hun deel geworden. Aan mevrouw JonkerJonker, de onvermoeide leidster der balletten, werd gisteravond een welverdiende bloemenhulde gebracht. Ook een achtste 8-October revue uitverkocht. De belangstelling voor de 8 Octo- ber-revue „Lachen zonder Bon' met de Bonte Spelers is zoo enorm groot geweest, dat ook een achtste avond geheel besproken werd. Deze avond zal worden gehouden op a.s. Vrijdag, des av. 7 uur in de Harmo nie. Alleen diegenen, die volgnum mers hebben, kunnen Vrijdag van 1112 uur in de Harmonie de plaat sen komen halen en bespreken. De volgnummers van 1 tot 50 moeten komen om 11 uur precies, de nummers 50 tot 100 om 11.15, de nummers 100 tot 150 om 11.30, de nummers 150 tot 200 om 11.45. Nie mand behoeft dus lang in de rij te staan. Alleen het meenemen van het nummer is noodzakelijk. De prop.-commissie verzocht den leden vriendelijk geen verzoeken meer te doen om plaatskaarten, aan gezien thans alles onherroepelijk is uitverkocht. DIERENBESCHERMING. Zwervend is aangetroffen op den Rijkstraatweg een syp. poes (don kere vlekken op het lichaam). Er is nog ter beschikking een flmke hond van middelmatige groote, reu, 1 jaar oud, lief dier en een 1-jarige zwarte poes. Adres inspecteur van Dieren bescherming, Baanstraat, Alkmaar. VERDACHT VAN DIEFSTAL. Door de politie te Zwaag werd een 54-jarige arbeider uit Nibbix- woud aangehouden, die wordt ver dacht van diefstal van een hoeveel heid cokes ten nadeele van een tuinbouwer uit Zwaag. Hij is naar Alkmaar op transport gesteld. OVERPLAATSING ONDER WIJZEND PERSONEEL. B. en W. schrijven in bijlage nr. 16: In verband met de vacature van onderwijzer aan de U,L.school alhier, welke zal ontstaan indien uwe ver gadering inwilligt het verzoek van den heer J. Gerling om ontslag uit deze betrekking, hebben twee on derwijzers, verbonden aan openbare lagere scholen alhier, verzocht om overplaatsing naar eerstgenoemde* school. Blijkens voor u ter inzage liggen - den brief adviseert het hoofd dei U.L.school den heer H. B. Helleman, onderwijzer aan de School voor cen traal 7e en 8e leerjaar, over te plaat sen naar de U,L.school. De inspecteur van het lager onder wijs in de inspectie Alkmaar en de Commissie van bijstand voor het On derwijs kunnen zich met deze over plaatsing vereenigen. Indien uwe vergadering hiertoe besluit zal de heer J. Schekkerman, die bij uw besluit van 19 December als onderwijzer is overgeplaatst van de school voor centraal 7e en 8e leer jaar naar de Vondelschool, aan eerst genoemde school verbonden kunnen blijven. Het aantal leerlingen van deze school bedraagt thans 103. Het is nog niet zeker, dat dit getal vóór 1 April a.s. zal dalen tot beneden 101, welke omstandigheid tot deze overplaatsing zou moeten leiden. In verband daarmede kunnen wij thans nog niet zeggen, of deze voor korten tijd zal moeten doorgaan, met latere terugplaatsing naar de School voor centraal 7e en 8e leerjaar, dan wel uw besluit tot overplaatsing kan worden ingetrokken. Zoodra hier omtrent zekerheid bestaat, zullen wij u nog een nader voorstel ter zake 'doen. B. en W, stellen thans vóór te be sluiten: den heer H. B. Helleman met ingang van 1 April a.s. als onderwij zer over te plaatsen van de School voor 7c er. P-> l-"?rjaar naar ds U I .jhco.l. BURGEMEESTER VAN WARMENHUIZEN EN HARENKARSPEL HERBENOEMD. Bij besluit van den secretaris generaal van het departement van binnenlandsche zaken is de heer Nolet, te rekenen van 1 November 1940 af, opnieuw tot burgemeester van de gemeenten Harenkarspel en Warmenhuizen benoemd. EXPLOITATIE CENTRALE NOODKEUKEN. In bijlage nr. 14 schrijven B. en B. Gelijk uwe vergadering bekend is, hebben wij onlangs uitvoering gege ven aan het ook van Rijkswege ge propageerde denkbeeld om in deze gemeente warm voedsel te verstrek ken aan diegenen onder de bevol king, die tengevolge van de beper king van brandstoffen en levensmid delen niet of moeilijk in staat zijn zelf voor de bereiding van warme maaltijden te zorgen. Gedachtig aan de tijdens den vovi- gen oorlog op dit punt gevolgde ge dragslijn, meenden wij te moeten trachten, ook nu een deugdelijke en eenvoudige oplossing te bereiken door voor de bereiding een over eenkomst te sluiten met de hier ge vestigde N.V. Nederl. Fabriek van verduurzaamde levensmiddelen, voor heen W. Hoogenstraaten en Co. Na eenige onderhandelingen is overeen stemming bereikt op den in het ter inzage gelegde rapport aangegeven voet. Overeenkomstig de aanwijzingen van het Rijksbureau voor Voedsel voorziening in Oorlogstijd worden de warme maaltijden gedistribueerd voor 0.13 en f 0.25 per portie van pl.m. 1.2 liter, alnaargelang de koo pers in het bezit zijn van een vet kaart of een boterkaart. De grond stoffen voor het bereiden van het warme voedsel worden door het zoo- evengenoenide Rijksbureau beschik baar gesteld, maar door de gemeente betaald, die ook de kosten van be reiding en distributie heeft te beta len. Intusschen, het Rijk draagt 75 bij in het nadeelig saldo en neemt de inrichting geheel voor zijn rekening Met het oog daarop moest met het zooevengenoemde Rijksbureau over leg gepleegd worden, zoowel omtrent de wijze van distributie der maaltij den over vier lokalen (het school gebouw in de Brillesteeg, waarin ook de administratie is gevestigd, het Pa tronaatsgebouw aan het Varnebroek, het St. Josephsgezellenhuis aan he Verdronkenoord en het lokaal, in gebruik bij de vereeniging kinder voeding in de Doelenstraat) en over de bereiding der maaltijden, als over de aanneming van personeel, waarbij overeenstemming is bereikt. Bij de keuze van het personeel, dat uit 14 man bestaat en op burgerrechtelijke arbeidsovereenkomst in dienst is ge nomen, is zooveel mogelijk met de belangen van de Alkmaarsche werk- loozen rekening gehouden. Er zijn thans 6 bureaulisten, 6 helpers in de lokalen en 2 helpers op de auto's. Het spreekt vanzelf, dat het on mogelijk zou zijn geweest, met dit geringe getal te volstaan wanneer de gemeente niet kon beschikken over de vrijwillige hulp van een uitge breid damescomité, dat zijn waarde volle en door de gemeente en het publiek zeer op prijs gestelde dien sten bij de distributie verleent. Wij hechten eraan, het comité ook hier onze erkentelijkheid te betuigen voor zijn toegewijden arbeid ten behoeve van het algemeen belang. Ook de in stellingen, die lokaalruimte en mate riaal ter beschikking stelden, verdie nen den dank der gemeente. De directeur van het gemeente slachthuis, die op ons verzoek de voorbereiding van de exploitatie van de centrale noodkeuken op zich had genomen, kan zich in verband met zijn andere werkzaamheden niet lan ger met de leiding der exploitatie belasten. Wij hebben daarom den heer B. Fels, secretaris der gemeente lijke instelling voor maatschappelijk hulpbetoon verzocht de leiding van de exploitatie verder op zich te ne men, aan welk verzoek deze heeft gevolg gegeven. De centrale noodkeuken alhier is op 21 Januari j.l. officieel in gebruik gesteld. B. en W. stellen den raad voor de door hen genomen maatregelen in zake de verstrekking van warme maaltijden te bekrachtigen en het college voor dit doel een crediet van 10.000 toe te staan. TIJDELIJKE TOELAGE LAGER BEZOLDIGD GEHUWD PERSONEEL MURMELLIUS- GYMNASIUM EN HANDELS SCHOOL. In bijlage nr. 11 schrijven B. en W.: De secretaris-generaal van het Dep. van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming deelde mede, dat in verband met de voorwaarden, waaronder ten behoeve o.m. van de gemeentelijke gymnasia en handels dagscholen subsidie uit 's Rijks kas wordt verleend, de bepalingen om trent het verleenen van een tijdelijke toelage aan het gehuwde rijksperso neel, vastgesteld bü beschikking van <je secretarissen-generaal van de departementen van financiën en van binn. zaken, ook voor het personeel an deze onderwijsinrichtingen moet eldest. Bioscopen. Roxy-theater, 7.15 uur, hoofdnum mer Op manoeuvre (komisch) hoofdrollen Watt en Half Watt. Toe gang voor eiken leeftijd. City-theater, 7.15 uur, hoofdnum mer De blonde Chris tl (rom.) hoofdrollen Karin Hardt, Theodoor Loos en Julius Patzak. Toegang voor eiken leeftijd. Victoria-theater, 7 uur, hoofdnum mer Monika (rom.); hoofdrollen Hansi Knoteck en Wolf Albach-Retty Toegang voor eiken leeftijd. Woensdag 19 Februari. 7 uur, Harmonie, 8 Oct.-avond. (Men kome op tijd: er moet pre cies 7 uur worden begonnen). Donderdag 20 Februari. 7.30 uur, Harmonie, optreden „Op timisten-ensemble" voor de afd. Bond voor Staatspensiónneering. Blijkens de gegeven richtlijnen wordt o.m. voor wat het personeel aan de hierbedoelde onderwijsinrich tingen betreft, de toelage van 6 per cent uitsluitend toegekend over de in een dagbetrekking genoten wedde en wordt de toelage niet verleend aan hem, wiens eenige betrekking voor de toepassing van deze bepaling naar het oordeel van den secretaris generaal van het dept. van opvoeding niet als een hoofdbetrekking kan worden aangemerkt. Zij, die neven betrekkingen (avondbetrekkingen in begrepen) bekleeden en in hun be trekkingen te zamen meer dan 1900 wedde of loon genieten, ontvangen de toelage niet. Indien de in een of meer betrek kingen (avondbetrekkingen inbegre pen) genoten wedde (loon) lager is dan f 1900 doch vermeerderd met de toelage van 6 percent dat grensbe drag zou te boven gaan, wordt slechts een zoodanig deel van de toe lage toegekend, dat het bedrag van 1900 niet wordt overschreden. In dit geval dient het bedrag der toe lage evenredig naar de wedden (loonen) te worden verdeeld. Aangezien de toelage een uitge spreken tijdelijk karakter draagt, mag zij niet in den pensionsgrond- slag worden opgenomen. Naar aanleiding van het vorenver- melde is het noodzakelijk, dat de raad overeenkomstig besluiten neemt met betrekking tot het onderwijzend personeel aan het Murmellius-gym- nasium en aan de Handelsschool. B. en W. stellen in verband daar mede wijziging van de betrokken verordeningen voor. VERORDENING TOT HEFFING VAN OPCENTEN OP DE GEMEENTEFONDSBELASTING. Artikel 1 van het Besluit op de Loonbelasting 1940 bepaalt, dat de bestaande belastingen naar het in komen (inkomstenbelasting en ge meentefondsbelasting met alle op die belastingen geheven opcenten) zul len, naar B. en W. in bijlage nr, 12 meiden, worden vervangen door een enkele inkomstenbelasting. In verband met die bepaling heeft de secretaris-generaal van het depar tement van binnenlandsche zaken aan Ged. Staten dezer provincie medegedeeld, dat het raadsbesluit van 8 November 1940, tot vaststel ling van een verordening tot heffing van opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting, voor het belastingjaar 1941/42, niet meer voor goedkeuring in aanmerking kan ko men. Intrekking van genoemd raads besluit wordt mitsdien verzocht. ling van het ambacht. De hiervoor gestelde eischen van praktische vak bekwaamheid steken uit boven die welke voor dit onderdeel worden ge steld op het middenstandsexamen B. en W. stellen in verband met het bovenstaande den raad voor te besluiten, dat de uitbreiding van de a vond vakcursussen, verbonden aan ae Ambachtsschool alhier, voor zoo ver betreft de vakken smeden, bank- werken, plaatwerken, machine-bank werken, autogeen-electrisch lassen electro-montage, instrumentmaken fijnbankwerken, rijwielherstellen auto- en motorherstellen, timmeren machinaal houtbewerken, metselen, betonwerken, meubelmaken en schil deren, als gevraagd door het bestuur van de vereeniging „De Ambachts school voor Alkmaar en Omstreken" alhier, bij adres d.d. 18 October 1940, noodig is. TOESLAGFONDS LAND- EN TUINBOUWBEDRIJF IN NOORDHOLLAND. Het bestuur van bovengemeld fonds deelt mede, dat thans nog voor onderstaande plaatsen de eerste uitkeering over het contract jaar 1940/1941 is vastgesteld t.w.: op Vrijdag 28 Februari a.s. te 't Zand des middags van 11% uur in café de Wit te 't Zand; te Burgerbrug, des middags om 2.30 uur in het Kerkehuis. Rechthebbenden in deze plaatsen dienen ter uitbetaling een verklaring van hun werkgever(s) over te leg gen, waaruit hun dienstbetrekking blijkt en daar tevens hun trouw boekje te toonen, de georganiseerden bovendien het bewijs van lidmaat schap van hun vkbond. Bij persoon lijke verhindering kan de uitkeering ook door een der huisgenooten in ontvangst worden genomen. De eerste uitkeering voor het con tractjaar 1940/1941 zal bedragen; 20 cent per week en per rechtheb bend kind. BERKHOUT. Aanstelling ingetrokken. - De aan heer P. H. v. d. Wiele alhier verleende aanstelling tot onbezol digd gemeenteveldwachter is door den commissaris der provincie in getrokken. UITBREIDING AVONDVAK CURSUSSEN AMBACHTSSCHOOL. B. en W. schrijven in bijlage nr. 10; Den 24sten October j.l. ontvingen wij om bericht en raad een adres d.d. 18 October t.v. van het bestuur der vereeniging „De Ambachtsschool voor Alkmaar en Omstreken" alhier, houdende het verzoek overeen komstig artikel 25 der Nijverheids- ondrwijswet een besluit te nemen, waarbij de uitbreiding van de avond vakcursussen, m stand gehouden door die vereeniging noodig wordt geoordeeld. Het schoolbestuur vestigt er in verband hiermede de aandacht op, dat in 1935 de leertijd aan de Am bachtsscholen is teruggebracht van jaren tot 2 jaren. Hierdoor is de behoefte ontstaan aan cursussen, door het volgen waarvan oud-leer- lingen van Ambachtsscholen zich verder kunnen bekwamen. Ook het steeds ontstaan van nieuwe werk methoden en de in het leven geroe pen examens voor vakbekwaamheid ingevolge de Vestigingswet Klein Bedrijf maken naar de meening van het schoolbestuur de uitbreiding noodzakelijk. De kosten worden geraamd op 7380 per jaar. Van de ten laste der gemeente blijvende kosten a 30 van dit bedrag kan een deel worden verhaald op andere gemeenten voor de aldaar wonende leerlingen, terwijl van de dan overblijyende kosten 18 als provinciaal subsidie kan worden ontvangen. Alle gevraagde adviezen zijn gun stig. Voor wat betreft het onderdeel vakbekwaamheid, kunnen zij, die te zijner tijd het middenstandsdiploma wenschen te behalen, achtereenvol gens de Arhbaehtssehool, den cursus A en dën gezéllen eürsua volgen. Na het doorloopen van den laatste zul len de goede leerlingen voldoen aan de eischen voor het diploma van ge zel van de Vereeniging tot verede- ppmerking, dat steeds aparte sala- NOORDSCHARWOUDE. Jaarvergadering Begrafenisvereeni- ging. - De jaarvergadering van de begrafenisvereeniging alhier wer^ gehouden in de zaal van den heer J. de Bakker, onder leiding van den heer J. Heidsma. Hij herdacht het overlijden van den heer A. Swager, die zeer veel voor de vereeniging ge daan heeft. Voor het personeel is een nieuwe loonregeling getroffen in samen werking met de zustervereenigingen In het jaarverslag van den secre taris werd eveneens het overlijden van den heer Swager herdacht. Er zijn 13 begrafenissen uitgevoerd, waarvan 7 van leden en 6 van niet- leden. De heeren F. Blauw en A. Rus moesten wegens het bereiken van den 60-jarigen leeftijd aftreden. In hun plaats werden als vaste dra gers benoemd de heeren K. Kaas en W. Glas. tot reservedragers de hee ren J. Koopman en H. Swager Hz. Er zijn 15 nieuwe leden toegetreden, zoodat het totaal aantal leden thans 408 bedraagt. Er is een nieuw begraaftoestel aangeschaft. De rekening van den penning meester, den heer K. de Vries gaf aan, dat het totaal der ontvangsten en uitgaven 1764.76 heeft bijgedra gen; de vereeniging bezit nu 2142.73 hetgeen 222.13 minder is dan op 1 Januari 1940. Opgemerkt werd, dat in deze uit gaven is inbegrepen de aanschaffing van een begraaftoestel. Na eenige besprekingen besloot men op de bondsvergadering een be spreking aan te orde te stellen over het begraven van personen, die lid zijn van een vereeniging, die niet is aangesloten bij den bond. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende heeren J. Heidsma en Meeldijk herkozen. Het reglement der vereeniging werd vervolgens herzien. Hierin werd o.m. bepaald, dat de lijkkisten alleen via de vereeniging kunnen worden betrokken. De heeren K. de Vries en J. Meel dijk werden benoemd tot afgevaar digden naar de bonsvergadering. Den heer A. Rus die als drager moet optreden, werd met een harte lijk woord van dank een enveloppe met inhoud overhandigd. Ook aan den heer Blaauw zal een enveloppe met inhoud overhandigd worden. Daarna sluiting. SINT PANCRAS. „Onderlinge Hulp". - De vereeni ging „Onderlinge Hulp" hield haar jaarvergadering Maandagavond in het lokaal van den heer Bouwstra, onder leiding van den heer A. Schuur, die in zijn openingswoord o.a. opmerkte, dat de vereeniging zich in een bloeienden welstand mag verheugen. Uit het jaarverslag stipten wij aan, dat er in de vereeniging geen ver andering van het ledental heeft plaats gevonden. De ontvangsten hebben bedragen 1550,42, de uitga ven 1595,95. Het begit der vereeni ging was 1898,85, een vooruitgang van 292,18. De heer E. Biersteker adviseerde ot goedkeuring, echter met deze SPOORWEGONGELUK BIJ ZWOLLE. Vannacht, omstreeks kwart over één is op het spoorwegemplacement te Zwolle een rangeerdeel door een verkeerden wisseistand op een naar Amersfoort vertrekkenden goede rentrein gereden. Van den goede rtntrein ontspoorden drie met stuk goed geladen wagens, waarvan er twee over elkaar schoven. Van het rangeerdeel ontspoorden vijf wa gens. Een wagen kantelde, de overige wagens werden, evenals de ontspoorde van den goederentrein ernstig beschadigd. Aanstonds is men met het opruimingswerk be gonnen. De leerling-machinist van den goederentrein, de heer Knoop uit Leeuw irden, dia tijdens de bot sing van de locomotief was ge sprongen, werd ernstig aan het l'.oofd gewond en moest naar het Sophiazieken-huis worden overge bracht. rieering plaats vindt aan degenen, die reeds een goed salaris genieten, zooals voor het aanbrengen van nieuwe leden, het afschrijven van doktersbriefjes, enz. Door den voorzitter werd hierover een uitleg gegeven, de vergadering was echter van meening dat het ge motiveerd is. De bestuursverkiezing gaf tot uit slag, dat de heeren J. Spaans en A Stammes herkozen werden. Een schrijven was binnen geko men van het federatiebestuur met verzoek tot aansluiting bij den bond van ziekenfondsvereenigingen. Hier over ontwikkelde zich een breed voerige discussie. Ten slotte werd voorgesteld aan te sluiten bij de Noordholl. vereeniging. Het bestuur zal dit verder uitwerken. Indien de kosten niet te hoog zijn, zal vermoe delijk tot aansluiting worden over gegaan. Bij de rondvraag bracht de heer A, Huibers naar voren dat er een paar jaar geleden besloten is, om, indien het bezit tot 1500 is gestegen, tot 100 uit te keeren. Dit bleek in derdaad zoo, dus zal thans weer tot 100 worden uitgekeerd bij ziekte, De heer Jb. de Vries bracht nog naar voren dat in verschillende vereenigingen, waarvan wijlen de beer J. van der Ham bestuurslid was de idee is besproken een aandenken te schenken aan de familie. Daar de overledene ook voor deze vereeni ging veel heeft gedaan, stelde spr, voor om ook bij te dragen. De ver gadering was hier algemeen voor, een bedrag van f 10 zal worden uit getrokken. HEERHUGOWAARD Winterhulp.- Het plaatselijk Bu reau Winterhulp Nederland, organi seerde op 16 Februari j.l. haar tweede propaganda uitvoering, thans in de tooneelzaal van den heer Jb. Wester Namens het provinciaal-propaganda- bureau sprak de heer v. d. Pol. Etpze jonge spreker wist het publiek te boeien en een luid applaus bewees dit. De plaatselijk directeur, burge meester J. H. Sutman Meijer, hield daarna een korte toespraak, waarna hij de medewerkers van dezen avond dank bracht. Het amusante gedeelte werd ver zorgd door den heer Th. Jongkind, humorist. Met een leuk praatje wist hij het program in te leiden, waarna hij met enkele liedjes en voordrach ten het publiek bezig hield. Martien Beemsterboer had het muzikale ge deelte voor zijn rekening genomen met als medewerker den trompettist den heer van Broekhoven. Een geanimeerd bal met diverse attrac ties besloot dezen nuttigen en gezel- ligen avond. Zondag 23 Febr. a.s. organiseert het plaatselijk bureau een avond aan het Noordeinde in de tooneelzaal van den heer Jb. Groenland. Bewo ners uit dit gedeelte van de ge meente zijn daar allen welkom, ook vooral de ouderen. De verzorging der diverse attracties berust wederom bij dezelfde perso nen. HEILOO Winterhulp. - De collecte voor Winterhulp, Vrijdag en Zaterdag gehouden, heeft in deze gemeente 148 opgebracht. JUD SUSS. Victoria-theater. A.s. Vrijdag komt in het Victoria- theater als hoofdnummer één der nieuwste Duitsche films, die overal met groote belangstelling is ont vangen. Zoo zijn o.m. de volgende beschouwingen in diverse bladen het bewijs voor de kwaliteiten van deze film: „Het Algemeen Handelsblad": Bijzonder spannend en sensatio neel zijn de tafereelen uit deze episode, waarin het talent der drie spelers en van den regisseur, Veit Harlan, duidelijk aan den dag treedt. Maar ook het afwisselende geheel, vol pracht en praal, met de vele scènes aan het hof van den pronklievenden en wellustigen her tog en met de indrukwekkende, rijk geschakeerde volksmassa's bewijst opnieuw welk een bekwaam film regisseur Veit Harlan is, eveneens ais hij geen individueel geval be handelt. „Het Vaderland": Een pakkende film Kosten noch moeiten schijnen gespaard te. zijn om costumeering en décors his torisch juist weer te geven en om allerlei feiten te reconstrueeren. Doch dit zijn uiterlijkheden, en die zijn minder belangrijk dan de inner- ijlkheden, waaraan deze film zoo rijk is, vooral dank zij het keurkorps van medespelers, wier subliem spel een groot deel van de beteekenis van deze film op zijn rekening heeft staan Marian heeft van Oppen- heimer een groote creatie weten te maken, meesterlijkindrukwek kend Bezien we tenslotte de Jud Süss-film, in haar geheel qua film, dan valt niet te ontkennen, dat de Duitsche productie hiermee een uit stekende film in zee gestuurd heeft, oie historisch gedocumenteerd is en. voldoet aan hooge filmische eischen. „Nieuwe Rotterdamsche Courant": Veit Harlan heeft de film geregis seerd in overeenstemming met het schema van den bouw, doch hij heeft op talrijke plaatsen de drama tische handeling weten te laden met een intensiteit, die iedere schematiek mist en die daardoor een kracht op zich zelf geworden is. Daarbij heeft bij zeer veel te danken aan de spelers in deze film. Wat dit betreft is de film zoo sterk mogelijk bezet. Men ziet een creatie van Heinrich George als den hertog die men zich zal heugen, men ziet een prachtige» Sturm, den voorzitter van den Land raad, van Eugen Klöpfer (zijn doch ter, die aan de begeerten van Süss ten offer valt, is een goede rol van Kristina Söderbaum), er is een prach tige rol van Werr.er Krauss tech nisch zonder twijfel de beste van de geheele film, en er is een zeer goede rol van Ferdinand Marian als Süss Oppenheimer. Een rol, die psycholo gisch knap doorwerkt is en die in de combinatie met Heinrich George voor een stevig dramatisch fundament kan zorg dragen. NOORDSCHARWOUDE, 19 leur. (Noordermarktbond). 31000 kg Roo- de kool 6.50; 99600 kg Gele kool 5.20; 160000 kg D. witte kool 4.70; 24000 kg Uien, grove uien en drie ling uien 5.50; 1900 kg nep uien 3a.90; 1500 kg Peen 3.10. NOORDSCHARWOUDE, 19 Febr. (Noordermarktbond). 71900 kg Roo- de kool 6.50; 31800 kg Gele kool 5.20; 262000 kg D. witte kool 4.70; 6000 kg Uien, grove uien en drieling uien 5.50, stek uien 1.30; 5000 kg Peen 3.90. WARMENHUIZEN, 18 Febr. 1941. 85500 kg Roode kool 6.50; 15500 kg Gele kool 5.20; 34000 kg D. witte kool 4.70. OPGAVB AMSTERDAMSCHE BANK N.V. Bijkantoor Alkmaar., van Woensdag 19 Februari 1941 STAATSLEENINGEN. Vor.k 4 Nederland 1941 4 Nederland 1940 II 95 3—3 'A Nederl. 1938 85»/s 3 Ned.-Indië 1937. 831»/, BANK-INSTELLINGEN Amsterd. Bank 1157/s Handel Mij. Cert. v. 250111 Koloniale Bank. 160% Ned. Ind. Handelsbank 113% 1ND. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie' 98% Cafvé Delft Cert. 66 Nederl. Ford312 Lever Bros 1 Ï0»A Phil. Gloeil. Gem. Bezit 1973/, IND. OND. BUITENL, Am. Smelting Anaconda Bethleh. Steel Cities Service General Motors Kennecott Copper 421/4 27% 79'/, 6 49 V» 33% North American Rayon. 22% 23% 6% 62% 400 •234 •234 •110% •231 34% H% 9Ü>/]6 248 196 129 •143 •113 4% .112 Republic Steel Standard Brands Steel comm CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur. Ned. Ind. Suiker Unie Verg. Vorstenlanden PETROLEUM, Kon. PAr..til Phillips Oil Shell Union Tide Water RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn JavaChina—Japao lijn 140 Kon. Ned. Stoomboot 145% Scheepvaart Unie 161 TABAKKEN. Deli Batavia .175 Oude Deli231 Senembah 194 AMER. SPOORWEGEN. Atchison lopeka 23% Illinois Central 9% Southern Pacific 10% Southern Railw. 13% Union Pacific 77 Can. Pac 5 VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK, 19 FEBRUARI. Schriftelijke en tel. trensacties. Valuta's: New York 1.88 3/16— I.88 9/16; Berlijn 75.28—75.43; Brus sel 30.11—30.17; Helsinki 3.81—3.82; Stockholm 44.8144.90; Zurich 43.63-43.71. Bankpapier: Berlijn 75.19—75.34; New York 1.86 1/2— 1.90 1/4; Brus- el 30.08—30.20; Stockholm 44 76 44.94; Zürich 43.59—43.75. plm 2 u g% 85 85% 116 112 164 115% 97% 60 310 110 197 42% 27% 78% 6 49 34% 22 23 "A, 6Vs 62 402 234 234 115 229'/, 34 'H% 10 249 198 130 145 115 4% 112 143 147 161% 179 236 194 23 97, 10% >4 77 4%

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 2