STILLE NO 9 Geruchtmakende smokkelzaak. 1CHTBN MSCHE S DASHIELL HAMMETT 34 LAATSTE BERICHTEN Distributie van kaas. Arrondissements-Rechtbank. VRAAG en AANBOD 35 cent per viji regels Beleediging van de Duitsche weermacht. Naar verboden zender geluisterd. 2 EERSTE BLAD. 3 ;n décors his- (even en om sconstrueeren. heden, en die dan de inner- ze film zoo het keurkorps subliem spel jeteekenis van kening heeft van Oppen- tie weten te indrukwek- ïslotte de Jud eel qua film, inen, dat de rmee een uit- estuurd heeft, enteerd is en ische eischen. 'he Courant": film geregis- ing met het iw, doch hij en de drama- te laden met re schematiek en kracht op Daarbij heeft iken aan de fat dit betreft ogelijk bezet, van Heinrich die men zich en prachtigen van den Land- er (zijn doch ten van Süsa lede rol van r is een prach- rauss tech- beste van de en zeer goede rian als Süss die psycholo- s en die in de h George voor undament kan DE, 19 leur. 31000 kg Roo- kg Gele kool itte kool 4.70; uien en drie* kg nep uien 3.10. DE, 19 Febr. 71900 kg Roo- kg Gele kool tte kool 4.70; en en drieling 1.30; 5000 kg 18 Febr. 1941. 6.50; 15500 000 kg D. witte BANK N.V. ernaar., bruari 1941 Vor.k 9""A 05 85'/s 8318/,, 115'/, 111 1601/, 113V, 98i/3 66 312 110'A 197'A 42'/, 2D/e 79'/, 6 491/, 33'/, 223/, 23'/, 6i/, 621/s 400 234 234 110'/, 231 34'/, ll5/, 9% 248 196 129 143 113 4'/, 112 140 145V, 161 175 231 194 plm 2 u 85 85'/, 116 112 164 1151/, 971/, 66 310 110 197 421/, 271/a 78 6 49 34'/, 22'/, 23% 61/g 62 402 234 234 115 229'/, 34 '1"/, 10 249 198 130 145 115 4% 112 143 147 1611/, 179 236 104 23 97, 101/, 14 77 4'/g 23'/, 9'/, lO5/, 13'/, 77 5 SN DER BANK, X transacties. 1.88 3/1&— 75.43; Brus- 3.81—3.82; Zurich 75.19—75.34; 30 1/4; Brus- olm 44.76 75. GESCHREVEN DOOR TEEKEN1NGEN VAN ALEXANDER RAYMOND Wijziging in de bonaanwijzingen. De secretaris-generaal van het de partement van landbouw en vissche- ïij maakt het volgende met betrek king tot de distributie van kaas be kend. Teneinde de bevoorrading van de winkeliers een regelmatiger verloop te doen hebben, is besloten met in gang van Maandag 24 Februari a.s. een wijziging in de bonaanwijzingen voor kaas te brengen. Met ingang van dien datum zul len niet zooals tot nu toe gebrui kelijk was vier bonnen, maar twee bonnen worden aangewezen, welke recht geven op het koopen van kaas. Deze bonnen zullen geldig zijn van Maandag 24 Februari tot en met Zondag 9 Maart a.s. de bonnen, die op 9 Maart nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog veertien dagen geldig, dus tot en met Zondag 23 Maart a.s. Met ingang van Maan dag 10 Maart zullen dan wederom twee bonnen voor kaas worden aan gewezen, welke veertien dagen gel dig zullen zijn en vervolgens nog veertien dagen gebruikt mogen wor den. Hierdoor zal eenerzijds worden be. reikt, dat gedurende de eerste twee weken de winkeliers ten volle aan alle aanvragen van hun klanten kun nen voldoen en anderzijds, dat de mogelijkheid om vier kaasbonnen tegelijk te besteden voor het aan schaffen van een stuk kaas of een geheel kaasje na 10 Maart a.s. weer geopend is. LONDEN EN HET TURKSCH—BULGAARSCHE NIET-AANVALSPACT. Stockholm, 19 Febr. (D.N.B.) Het Maandagmiddag in Ankara onder- teekende TurkschBulgaarsche niet-aanvalspact wordt in Londen- sche regeeringskringen nog voor zichtig besproken. Het pact wordt als „overeenkomst" gekenmerkt. De Britsche ambassadeur in An kara en de gezant in Sofia hebben opdracht gekregen terstond uitvoe rige rapporten over de eventueele uitwerking van deze nieuwe ont wikkeling naar Londen te seinen. Inmiddels beperkt men zich tot de prognose, dat het TurkschBul gaarsche pact den toestand op den Balkan niet ernstig zal wijzigen en verklaart men, dat Duitsche com mentaren welke van een neutrali seering van Turkije spreken, vol komen onjuist zijn. Een reden voor deze meening wordt niet opgege ven. Uit de opvallend korte en deels elkaar tegensprekende commenta ren blijkt ten slotte, dat de regee ring in Londen op het Turksch Bulgaarsche pact niet gerekend had welks zwaartepunt ligt in het uit sluiten van militaire conflicten tusschen de onderteekenaars. Sinds het begin van dit jaar is er van Engelsche zijde intensief ge werkt, de militaire betrekkingen met Turkije te verstevigen. Het Turksche leger zal echter pas dan optreden, wanneer Turkije zeli het slachtoffer van een rechtstreek- schen en niet uitgelokten aanval zou worden. In Londen heeft men moeten toe geven, dat de Turksche definitie in vergelijking tot vroegere verklarin gen van Ankara een onverwacht novum vormt. Het ministerie van voorlichting heeft Maandagavond aan de pers de aanwijzing verstrekt, te schrijven, dat de betrekkingen tusschen Turkije en Griekenland, naar de meening van Londen, door het pact niet getroffen zullen wor den. VERLAGING LEERLINGEN- SCHAAL. Naar wij vernemen, zal binnen kort een besluit van den secretaris generaal van het departement van opvoeding, wetenschappen en cul tuurbescherming verschijnen, waar bij het salaris van de religieuse on derwijzers, die in gemeenschap leven, met 40 procent wordt gekort. De al dus vrijgemaakte gelden zullen wor den besteed aan een verlaging der leerlingenschaal, waardoor ongeveer 2200 kweekelingen met akte en werklooze onderwijzers als volwaar dig gesalarieerde leerkrachten in het onderwijs zullen kunnen worden op genomen. VERBINDENDVERKLARING VAN COLLECTIE ARBEIDSOVEREEN KOMSTEN. Het college van rijksbemiddelaai's heeft algemeen verbindend verklaard de collectieve arbeidsovereenkom sten in het boekbinders-, papierwa ren- en enveloppenbedrijf, in het bouwbedrijf in Nederland en in hel steen- en houtgranietbedrijf in Ne derland. AUSTRALISCHE SOLDATEN IN SINGAPORE. Sjanghai, 19 Febr. (D.N.B.) Dui zenden Australische soldaten zijn. naar uit Singapore gemeld wordt, met een omvangrijk troepenconvooi daar aangekomen. Het betreft hier de grootste militaire eenheid, die tot dusver in Singapore aan land is gezet. De Australische troepen zullen de garnizoenen op Malakka versterken. Zware eischen tegen Alkmaarschen caiéhouder en diens handlangers. Zitting van Dinsdag 18 Febr. Gister heeft terecht gestaan de voormalige filiaalchef van de firma A. H. te Den Helder, J. J. S. ge naamd, die met den Alkmaarschen caféhouder Th. H. van G. betrokken was in de geruchtmakende smok kelzaak, welke in het begin van dit jaar door de Alkmaarsche politie werd geopenbaard. (Wij plaatsten hierover gister reeds een kort ver slag). Levering onder pressie. J. S. werd ervan beschuldigd, dat hij aan van G. op onwettige wijze 100 kg koffie, 150 kg zachte zeep en 100 pakjes huishoudzeep had ge leverd. Verdachte gaf het feit vol mondig toe. Maar hij voerde aan, dat hij aanvankelijk niets aan v. G. had willen leveren, nadat hij leer geld had betaald in een andere smokkelzaak. Het bleek, dat S., die denzelfden morgen tot 3 maanden gevangenis straf wegens kettinghandel was veroordeeld, als filicaalchef van- een kruideniersfirma ook voor eigen rekening voorraden van bepaalde artikelen had gevormd, om daar wat mee te verdienen. Hij had als filiaalchef een goeden staat van dienst van 13 jaar achter den rug. Door het eerste smokkelzaakje kreeg hij zijn ontslag op 21 Decem ber, op denzelfden dag, dat v. G. bij hem kwam om „zaken" te doen. S. wilde er eerst niets vau weten, maar v. G. had hem toen dusdanig be dreigd, dat hij uit angst bezweek en tegen zeer lagen prijs de genoemde goederen over deed. Een der getuigen, een Alkmaarsch handelsreiziger, bleek als tusschen- r«"snoi, gefungeerd tc hebben. Die had v G .iie wilde koopen, in ver binding gebracht met o.a. een zeke ren B., die „handel" had, n.l. koffie voor 5 per kg, zeep voor 31 per 30 kg fust en ook nog wat huishoudzeep. De handelsreiziger wilde als zijn deel 1 per kg koffie hebben, die dus u moest kosten en 3 per fust zeep, die dan 34 zou moeten opbrengen. De handelsreizi ger sprak met v. G. af, dat de goe deren bij een benzinestation in Den Helder konden wordei gekocht. Toen v. G. daar kwam, in gezel schap van eenige Duitsche militai ren, waren de goederen daar niet, tot zeer groote ontstemming van v. G. Men ging toen naar J. die de goederen in ruis had en daar wer den door v. G. de zaken afgehan deld: De handelsreizigei bleef daar liet vei der bij. Van G., die ook als getuige werd gehoord, gaf toe met twee Duit- schers naar Den Helder te zijn ge gaan. Hij beweerde, dat niet hij, maar de Duitschers de goederen hadden gekocht ten behoeve van de Duitsche weermacht. Hij had slechts bemiddeling verleend en geld voor geschoten. De president, mr. Baron Tuyli van Serooskerken, geloofde daar niets van. Hij ondervroeg getuige op scherpen toon. De vraag, of hij wist dat het smokkel was, trachtte getuige eerst te ontwijken, maar tenslotte gaf hij toe dat te hebben geweten. Hij hield echter vol, dat niet hij, maar- de Duitschers handel dreven. De president hield hem voor, dat hij bij de Alkmaarsche politie wel degelijk had toegegeven, dat hij zelf er. niet de Duitschers had gekocht. Getuige zei, dat hij bij de politie wat in de war was.geweest. De president: Kom, kom, van G. is anders niet de man, die zoo gauw ,n de war is! Verdachte zei, dat v. G. en nie mand anders de onderhandelingen had gevoerd. Van G. deed zich voor als Duitscher, sprak grootendeels' Duitsch en deed voorkomen, dat hij Duitsch opsporingsambtenaar was. belast met het doen van inkoopen voor de weermacht. Toen verdach te weigerde, begon v. G. te dreigen met allerlei leelijke dingen, zoodat verdachte tenslotte meende, dat hij wel verplicht was te leveren. Ver dachte was dien dag zeer overstuur door het ontslag. Van G. bleef ontkennen, dat hij S. had gedreigd; hij had niet ge handeld, maar de Duitschers. Verdachte: Die kwamen er later pas bij en deden niets; ik kon niet eens goed met hen praten, omdat ik hen slecht verstond. De verdediger, Mr. Dr. Buiskool, tot v. G.: Sprak U Nederlandsch of Duitsch? Van G.: Hollandsch. Mr. Buiskool: U staat onder eede! Verdachte (die erg overstuur was): Hij sprak Duitsch. Van G„ aarzelend: Hollandsch en wat Duitsch. De president, zeer heftig: U staat te draaien. Ik wil niets meer van U hooren. De officier, mr. de Brueys Tack, meende te mogen vaststellen, dat verdachte wel het plan had te smokkelen. Hij stond ook in contact met eenige tusschenpersonen. Spr. had niet de minste bewondering voor de practijken van v. G., die zeer zeker pressie op S. had uitge oefend. Toch meende spr. ook bij S., ondanks alles, schuld te vinder en mede, omdat de smokkelhandel een groot sociaal kwaad is, vorder de hij tegei. S. drie maanden ge vangenisstraf. De verdediger vraagt vrij spraak. De verdedgier, mr. dr. Buiskool uit Schagen, meende te kunnen aannemen, dat de rechtbank den indruk had gekregen, dat S. geen verstokt smokkelaar was. Alles wees er op, dat hij onder sterke iressie heeft gehandeld, onder zulke oressie, dat men eigenlijk bij ver lachte moeilijk nog van opzet kan spreken. Wel heel sterk is, dat S. vóór de Alkmaarsche politie van ■.ets wist, aan een Amsterdamsch opsporingsambtenaar, met name bekend de heele zaak eigener be weging had verteld. Die ambtenaar zei toen direct: dat is v. G. geweest, dien zoeken we al lang en dien moeten- we juist hebben. Pleiter vroeg vrijspraak, subsi diair een geldboete. Verdachte heeft reeds een gevangenisstraf te pak ken en hij heeft ook erg veel ver driet en ongeluk door al deze zaken gehad. De uitspraak zal over twee weken ■worden gedaan. De caféhouder v. G. staat terecht. Vervolgens stond van G„ de Alk maarsche caféhouder terecht, die, volgens de dagvaarding de goederen van S. had gekocht. De prijzen, die tenslotte voor de koffie en de zeep waren betaald, verschilden heel wat van die, .welke door de tusschenper sonen waren gevraagd. De koffie werd door v. G. met f 1.20 per kg. betaald, de zachte zeep met f 9 per fust van 30 kg. en de harde zeep met 20 cent per pakje. Verdachte ontkende ook thans, dat hij had gesmokkeld. De Duitschers haden gekocht voor de Duitsche weermacht, hij had slechts bemidde ling verleend. S., die als getuige werd gehoord deed zijn vroegere verklaringen ge stand. Hij had v. G. beschouwd als een „gebroken Duitscher". Van G. deed zich als Duitsch opsporings ambtenaar voor. Van G. scheen hierom te glim lachen, want de president voer tegen hem uit: „Lacht u daar niet om. Hou dat smalend lachje maar voor je." De president hield verdachte nog maals het uitvoerige procesverbaal van den hoofdagent Staats voor, waaruit bleek dat Verdachte bij de politie wel had erkend zelf de arti kelen te hebben gekocht. Verdachte bleef bij zijn huidige le zing van het geval. Hij had er niets mee te maken. Staats, de hoofdagent, die het on derzoek in de zaak had geleid, ver telde, dat hij van den Ortskomman- dant de verzekering had gekregen, dat de Duitsche weermacht zich met smokkelzaken natuurlijk niet inliet en dat de heele affaire niets anders was dan een zaak van v. G. zelf. Toen van G. eerst bij het onder zoek wilde ontkennen, hield getuige hem de verklaring van den Ortskom mandant voor. Toen viel v. G. door de mand, in tegenwoordigheid van viér opsporingsambtenaren. Later was v G. teruggekomen om zijn beken tenis in te trekken. Tien maanden geëischt. De officier noemde in zijn requi sitoir v. G. een „gladden vogel". Spr. ging de verschillende feiten na, zoo ais de geschiedenis met S., het feit, dat de goederen twee weken lang in het pakhuis van v. G. aan de Breed- straat waren verborgen, en ook dc gewoonte van v. G. om aan ieder, die maar flink wilde betalen, van alles te leveren. Van G„ die altijd uitstekend bediend wenschte te wor den, was door den gang van zaken in Den Helder erg uit zijn humeur geraakt en daar ondervond S. de ge volgen van. Van G. hield er de min derwaardigste practijken op na. Hij kende zelfs geen redelijkheid tegen over kornuiten in den smokkelhar. del, hetgeen hem wel bijzonder ty peert. Het is alles v. G. wat de klok slaat. Dat de Duitsche weermacht er iets mee te maken zou hebben, is niet te handhaven. Het tegenover gestelde is wel zonneklaar gebleken. Verdachte gaf zich uit voor wat hij niet was en hij gebruikte de tegen woordigheid van Duitschers om ei alle voordeel uit te slaan. Hij liet hen vriendschappelijk in zijn auto meerijden, om gemakkelijk aan con trole op de wegen te ontsnappen. Spr. vond hetgeen v. G. had ge daan zeer ernstig en vorderde daar om een gevangenisstraf van 10 maan den. De rechtbank zal ook in deze zaak over 14 dagen uitspraak doen. ONTROUW HULPBESTELLER DER POSTERIJEN. Heden stond terecht de jeugdige J. J. S. uit Schagen, indertijd hulp besteller bij de posterijen te Scha gen. S. had uit een pakket geldzen dingen 274 ontvreemd ten nadeele van de firma gebr. Gerzon te Am sterdam. Verdachte bekende. Op een vraag van den president mr. bar. Tuijll van Serooskerken en deelde de ais getuige optredende di recteur van het postkantoor te Scha gen mede, dat bij geldzendingen geen controlelijsten zijn, waardoor kan worden vastgesteld, of alles :n orde is. Die waren indertijd wegers bezuiniging afgeschaft. Verdachte was bij uitzondering belast met het behandelen van de geldzending. Een voor het kantoor erg geschikte kracht was verdachte niet. Verdachte, die zijn daad een ge volg noemde van omgang met ver keerde vrienden, had in drie weken 133 opgemaakt. Hij kon niet meer zegen waaraan hij het geld allemaal besteed had. De substituut-officier mr. de Brueys Tack, vorderde 5 maanden gevangenisstraf. De verdediger mr. dr. Buiskool uit Schagen, zei, dat men in Schagen verbaasd was geweest over het ge val, ómdat het gezin S. zeer gunstig bekend staat. Verdachte is als goea voetballer wat over het paard getik' en door verkeerde vrienden op het onjuiste pad geraakt. Er is een gun stig reclasseeringsrapport, verdachts heeft veel berouw getoond en veel leed gehad, en goed gemaakt, wat hij heeft misdaan. Pleiter vroeg dc.avow verdachte, die werk heeft, als waar schuwing een geldboete op te leggen Een gevangenisstraf zou wel wat al te zwaar zijn in dit geval. Uitspraak over 14 dagen. Uitspraken van Dinsdag 18 Febr. De 40-jarige grondwerker B. J L. uit Heiloo, die in» December van liet vorig jaar een drietal hammen had afgeleverd zonder de vereischte distributiebescheiden, hoorde 14 da gen geleden door mr. Ubbens de vraag stellen: „Van wien kocht u die hammen?" Hierop bleef de man het antwoord schuldig. De subst off. van justitie, mr. Brueys Tack, eischte 50 boete subs. 30 dagen De uitspraak luidde thans, conform den eisch. Hierna werd vonnis gewezen in den grooten smokkel- en kettinghan del, die georganiseerd was door den boekhouder W. B. uit Bussum, die in dienst is van de firma van U. tc Utrecht. Deze firma, die naast werk zaamheden aan een aantal vlieg velden hier te lande, ook werkzaam heden uitvoert in Frankrijk, kocht de smokkelwaar z.g. om 't personeel in Frankrijk van voldoende levensmid delen te voorzien. Groote partijen koffie, ham, leverpastei, vet, enz. waren echter in beslag genomen, le gen B., die beweerde geheel en al in opdracht van de firma gehandeld te hebben, eischte de subst. off. vier maanden gevangenisstraf. Hij werd thans vrijgesproken. De leverancier dezer goederen, de voormalige filiaalchef van de firma A. H. uit den Helder, J. S. ge- Woensdags en Zaterdags Alléén 2de handsch goederen. uitsluitend i contant. .(Dinsdags en .Vrijdags inaendenj^ Te koop: een prachtig Libig-orgel met doorloopende harp. W. KAMSTRA, C. W. Bruinvis straat 1, Alkmaar. Te koop goed gerepareerde Dames-, Heeren- en Kinderschoenen, Werk schoenen, Voetbalschoenen, waarbij zoo goed als nieuw en le klas merken. RIDDERSTRAAT 9. Te koop: als nieuw Meisjes-, Bak- visch- en Damesmantels, Jongens jassen, een bl. Winterjas maat 50, etc. etc. op kleedinggebied. DEN HARTOG, Koningsweg 72. I'e koop eenige gebruikte Naai machines vanaf 10, 15, 20, 25 en 30 gld. en een kleermakersnaai machine in goeden staat. KLUNNEN, Hofdijkstr. 13, Alkmaar Aangeb. een Kinderstoel (Weener), Kinderledikant en Box, alles in prima staat en le kw., prijs 20. Adres bureau van dit blad. Nationaal Kasregister te koop. Br. letter S 878 bureau van dit blad. Inkoop van Lompen, Couranten, Jampotten, Flesschen, Metalen, Lijnkoekdoozen, Zakken, Gramo- foonplaten, Meubilair, enz. Alles wordt afgehaald. RAMEN 2. Te koop prima heerenrijwiel met lamp en torpeaonaaf. COMANSSTAAT 8. Invalidenwagens, Babyweegscha len z. g. a. n. HYGIENA", Achterstraat 45. Telefoon 2052, Alkmaar. Te koop: Invalid en wagen, zelfbe weging. ST. ANNASTRAAT 2. Te koop aangeb.: Verzameling bui- tenlandsche postzegels, 1200 stuks, prijs 9.00. ROCHDALESTRAAT 36. Te koop: goed onderhouden kin derwagen tegen elk aannemelijk bod, ook genegen te ruilen voor wandelwagentje. Adres te bevragen our. v. d. blad. Te koop gevraagd: Huisraad en In boedels tegen flinken prijs. Tevens Grammofoonplaten, Naaimachines, Piano, Brandkast, enz. DEKKER, Spoorstraat 5. Tegen de hoogste waarde gevr. naaimachines, rijwielen, uitschuif- tafels, kleeden, lompen, ijzer, cou ranten en overtollig huisraad, over al te ontb. Fnidsen 91, Alkmaar. naamd, noorde eveneens vier maan den tegen zich eischen. Vonnis luid de thans 3 maanden gevangenisstraf. De Alkmaarsche kruidenier, C. M. M., die 25 kg. gesmolten vet had ge- leve d tegen 4 per kilo en beweer de daarop geen winst te hebben ge maakt, hoorde drie maanden gevan genisstraf tegen zich eischen. Deze zaak werd aangehouden voor een nader onderzoek. De zaak tegen den Alkmaarschen los-arbeider, A. van der W., die het vet aan den vorigen verdachte ge leverd had en tegen wien 3 maan den gevangenisstraf was g-.iecht, werd nu eveneens aangehouden. S. P., reiziger aan een Alkmaar sche melkfabriek, was de oorspron kelijke leverancier van het vet en hoorde deswege een gevangenisstraf van zes weken tegen zich eischen Ook deze zaak werd aangehouden. Verspreidt geen beleedigende gedichten. Een ambtenaar van het departe ment van sociale zaken, de 40-jarige M., die belast was met de behande- 'ing var aangelegenheden van de gesubsidieerde instellingen, had bij een ambtelijk bezoek aan een kleu- ierhuis nabij Breda in October j.l. een in de Duitsche taal gesteld ge richt bij zich, dat een voor de Uuitsche weermacht in hooge mate beleedigende strekking had. Hij liet de directrice van het kleuterhuis het gedicht zien en de/.e vroeg, nadat zij net gelezen had, er afschrift van te mogen nemen, hetgeen M. goedvond. De directrice droeg toen haar assis tente op, vier doorslagen ervan op de schrijfmachine te maken ten behoeve van eenige aan de inrichting ver- oonden personen. Eén dezer, eer. boekhouder, die van i.ijd tot tijd de administratie van het sleuterl.uis kwam nazien en die te gelijk met den heer M. daar aan wezig was, nam het afschrift mee naar huis en toonde het daar o.a aan ..ijn 17-jarigen zoon. Met genoemden ambtenaar hadden vandadg de directrice, de assistente en de boekhouder zich voor het Landgerecht te verantwoorden wegens verspreiding van het lied in kwestie. M. zeide niet de bedoeling te heb ben gehad het gedicht te verspreiden. De directrice gaf toe, dat zij de afschriften had laten maken ten be- noeve van eenige aan de inrichting verbonden heeren en van de vrouw van den dokter Zij hield overigens alle politiek buiten het huis. De assistente bevestigde, dat zij net lied had overgetikt in vier exem plaren en dat zij welbewust van den inhoud had kennis genomen. De boekhouder had. zoo zeide hij, het gedicht aan enkele personen, o.w. zijn zoon, laten lezen, omdat hij bet zoo goed gesteld vond, doch wat den inhoud betreft deze was in strijd met de realiteit en daarom hechtte hij geen geloof aan den inhoud van het vers. In zijn eisch deed de Staatsanwalt uitkomen, dat het zeer verkeerd is geschriften met een voor Duitschiand oeleedigenden inhoud te versprei den en dat dit vooral een ambtenaar als M. ernstig moet worden aange rekend, wijl hij als vertegenwoordi ger van het departement het bezoek aan de inrichting kwam brengen. De eisch lu.dde 15 maanden gevangenis straf met aftrek van drie maanden preventieve hechtenis. Tegen de directrice eischte spr. t 500 boete (in verband met haar ge zondheidstoestand werd in dit geval geen vrijheidsstraf gevorderd), tegen de assistente een maand met aftrek van preventief (eveneens een maand) en tegen den boekhouder zeven maanden gevangenisstraf, onder af- irek van de drie in voorloopige hechtenis dcorgebrachte maanden. De rechter veroordeelde M. tot een jaar gevangenisstraf, de directrice ,ot .1 50C (waarvan in verrekening met voorarrest 180 wordt afgetrok ken), de assistente overeenkomstig :ien eisch tot een maand met aftrek en den boekhouder tot zes maanden met aftrek. Hij kan er met een boete afkomen. Voor de Arnhemsche rechtbank itond gister terecht de 28-jarige winkelier T. A. van K. uit Arnhem wegens het luisteren naar een ver- ooden zender. De verdachte gaf toe, dat hij op een dag in October naai den Engelschen zender had geluis terd. Hij luisterde echter naar mu ziek, wat, naar hij meende, niet verooden was. Teen er berichten kwamen, was bij in slaap gevallen en hij had er niets van gehoord, tot dat de politie de hoven den winkel gelegen kamer was binnengekomen. De officier van justitie eischte f 25 of 25 dagen hechtenis met verbeurd verklaring van het in beslag ge nomen radiotoestel. Uitspraak 4 Maart. Dollars en gouden tientjes achtergehouden. Voor dezelfde rechtbank heeft terecht gestaan de 58-jarige winke lier L. C. uit Veip, wien ten laste was gelegd, dat hij een aantal Ame- nkaansche bankbiljetten ter waarde van 2.000 dollar en 54 gouden tientjes niet bij de Nederlandsche bank had aangegeven. De officier van justitie eischte vijfhonderd gulden, subs, drie maanden hechtenis met verbeurd verklaring van de opbrengst der gouden tientjes, welke 654 be draagt. Uitspraak eveneens 4 Maart. VERDUISTERING VAN GELD EN DOCUMENTEN VAN DE TWENTSCHE BANK. De 40-jarige gehuwde kantoor bediende C. J. van der S. uit Maar tensdijk stond gister voor de Utrechtsche rechtbank terecht ter zake van verduistering van geld en documenten ten nadeele van de Twentsche Bank, respectievelijk de N.V. Sigarenhandel G. van H. Ge- eischt werd een jaar gevangenis straf met aftrek van de voorloopige Hechtenis.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 3