WAT NU? PAM BIJ DE MAANAPEN. KAMER VAN KOOPHANDEL Nieuwjaarsrede van den voorzitter. Kou - Kou-Kou TWEEDE ELAD. i i Gevolgen van den oorlogstoestand. In de hedenmiddag ten Stad- huize gehouden vergadering van de K. v. K. en F. voor Hollands Noorderkwartier heeft de voorzitter, de heer S. W. Arntz, als naar gewoonte een overzicht gegeven van het bedrijfsleven in naar district over 1940. Over de geheele linie druk ten de gevolgen van den oorlog zeer zwaar, al waren er hier en daar gunstige uitzonderingen.. Wij ontleenen aan de rede het volgende: Hoewel er zeer zeker aanleiding zou zijn geweest om te breken met de gewoonte om in de eerste ver gadering des jaars een ovërzicht te geven van het wel en wee van het bedrijfsleven in het voorafgegane jaar, had de voorzitter gemeend de traditie te moeten handhaven, al ware het alleen uit een oogpunt van geschiedschrijving. Een algemeene beschouwing. Zooals hij reeds in zijn vorige nieuwjaarsrede liet uitkomen, de den de gevolgen van den oorlogs brand zich in ons district in sterke mate gevoelen, daar wij als export gewest zeer afhankelijk zijn van de bereidheid van het buitenland om onze producten af te nemen, welke bereidheid toentertijd nogal traag was. In de eerste maanden van het jaar 1940 kwam hierin weinig ver betering. Daarbij vonden de door de regeering genomen maatregelen om tot een geregelde distributie en verwerking van vele grondstoffen te komen, verderen voortgang. Zoover wij het oorlogsgeweld hier zelf niet hebben meegemaakt, kwamen wij toch met de werke lijkheid in aanraking toen vele tienduizenden Nederlanders naar deze streek werden geëvacueerd. Op 14 Mei capituleerde ons land en er heerschte op dat oogenblik een groote onzekerheid omtrent hetgeen zou gebeuren. Gezegd mag worden, dat allerwege getracht werd het bedrijfs- en verkeers wezen wederom op gang te bren gen. De vele door de regeering en den opperbevelhebber van land- en zeemacht genomen maatregelen op monetair en economisch gebied hebben niet weinig nagelaten daar op een goeden invloed uit te oefe nen. De omstandigheden zijn thans wel gansch anders dan een jaar geleden. Waar de omzetten nog tijdelijk op het oude peil gehandhaafd konden worden, ondervond men vaak moeilijkheden met de herbevoor rading. Moge het beroep tot het doen van daden van zelfopoffering, dat op ons bedrijfsleven zal worden gedaan, niet tevergeefs zijn. De verschillende bedrijfsgroepen. Vervolgens gaf spr. een overzicht van den gang van zaken in de be langrijkste bedrijfsgroepen in ons gewest. Kaashandel. Gedurende de eerste maanden van het vorige jaar handhaafde de markt zich op het lage peil van 1939. Nadat ons land in den oorlog werd betrokken, be gonnen de prijzen op te loopen. In den loop van den zomer werden maximumprijzen vastgesteld, waar bij als basis een loonende prijs voor den producent werd genomen. Ten gevolge hiervan kon de steunrege ling op zuivelproducten worden in getrokken. Verder werden maatre gelen getroffen om het contingent voor leveringen naar Duitschland veilig te stellen en de voorraadvor- ming voor het binnenland te ver zekeren, terwijl de leveringen naar België op een vastgestelde basis voortgang konden vinden. Door deze en nog andere maat regelen dreigde de kaasmarkt te Alkmaar te verloopen. Dank zij het Comité van actie voor behoud der kaasmarkt", daarbij krachtig ge- steud door het gemeentebestuur, heeft men van de overheid gedaan gekregen, dat de handel in oude banen moest blijven functionneeren. Door gebrek aan krachtvoeder en de in verband daarmede staande mindere melkgift, ziet het er met de zuivelbedrijven en -handel en dus ook mei onze kaasmarkt voor 1941 niet zoo rooskleurig uit. De aanvoer ter Alkmaarsche kaas markt bedroeg in het afgeloopen jaar 2244 stapels wegende 2.987.622 kg. Veehandel enveeteelt. De prijzen bewogen zich aanvanke lijk op het niveau van het vorige jaar, terwijl de handel beperkt bleef. Na 14 Mei heeft het beeld zich echter totaal gewijzigd. Ten gevolge van de veevoederschaarsch- te werd een inkrimping van den veestapel onvermijdelijk. Het aspect wijzigde wederom, toen de vleesch- distributie in werking trad en kort daarop de verplichte levering van rundvee volgde. Inmiddels waren de prijzen voor alle soorten vee aanmerkelijk gestegen. Mede ten gevolge van de beperking in de toe wijzingen van motorbrandstof voor het wegverkeer werden vooral paarden tegen zeer hooge prijzen verkocht. Pluimveehouderij. In de periode vóór 10 Mei ondervond de pluimveehouderij wel de gevolgen van den oorlogstoestand, maar de uitkomsten waren daarom toch niet onbevredigend. Alleen de piepkui kenfokkerij had 'n slecht seizoen. Na 10 Mei is de situatie voor de pluim veehouders echter langzamerhand slechter geworden. Veel pluimvee houders hebben evenwel tot het najaar hun leggende kippen kunnen aanhouden, zoodat de inkomsten mede doordat de eierprijzen vrij hoog waren op een behoorlijk peil bleven. Na deze periode is de toestand evenwel beslist ongunstig geworden, daar nog slechts voor een klein percentage van den pluimvee- stapel voer kan worden verstrekt. De piepkuikenfokkerij zal wel niet meer uitgeoefend kunnen wor den. De eendenthouderij is nóg sterker getroffen, daar voor de eenden nog minder voer beschikbaar gesteld kan worden. De vooruitzichten voor de pluimveehouderij zijn nog somber. Grove tuinbouwproduc ten. Het koolseizoen van den winter 19 39/'40 is bevredigend te noemen. De geheele oogst kon worden verkocht, waarbij echter het vrije veilingssysteem gedeeltelijk moest worden prijs gegeven. In tegenstelling met vorige jaren kon thans ook in den zomer en herfst kool tot bevredigende prijzen naar Duitschland verladen worden, hoe wel de prijzen voor de win terkool in December wel wat hooger had den kunnen zijn. Het verloop van de marktont wikkeling voor uien was minder bevredigend. De vroege aardappel campagne verliep onregelma tig, vooral door het feit, dat in Juni iedere exportmogelijkheid ontbrak. Toen de export naar Duitschland weer mogelijk was, geschiedde deze aanvankelijk centraal tegen vast gestelde prijzen, terwijl eenigen tijd daarna de handel wederom direct aan de ontvangers mocht leveren, zij het tegen vastgestelde prijzen. Toen vervolgens aardappelziekte optrad, waren de tuinders verplicht een groote hoeveelheid in te kuilen De aardappelcampagne deed handel en tuinderij voor het eerst met de totaal gewijzigde omstan digheden kennis maken. De vrije aankoop maakte plaats voor toewij zingen. Veel vraagt ook thans nog naar een goede oplossing. De totale veilingomzetten in het district onzer Kamer stegen in 1940 tot 6.585.781.73 (in 1939 5.052.879.92), een niveau, dat sinds 1930 niet meer werd bereikt. De zuurkoolfabrieken behaalden behoorlijke resultaten. Bloembollen. De oogst van alie bolgewassen was zeer middel matig, met uitzondering van cro- cussen, waarvan het gewas beneden het middelmatige bieef. De prijzen van tulpen en hyacinthen waren gelijk aan de door de regeering vastgestelde lage minimumprijzen, met uitzondering van eenige soor ten. De uitvoer naar Frankrijk, En geland en Amerika werd geheel uitgeschakeld. Scandinavië nam veel minder af, terwijl Denemarken ongeveer hetzelfde als het vorige jaar betrok. Duitschland stelde ge lukkig R.M. 8.090.000 extra voor den invoer van bloembollen be- si hikbaar. Het surplus was tengevolge van de 50 inkrimp veel minder; van de vroege tulpen was dit zelfs zeer gering. Over het algemeen zijn de finan- ciëele resultaten ver beneden het middelmatige gebleven. Visscherij en vischhan- d e 1. De haringvangsten van voor heen zijn na de afsluiting van de Zuiderzee geregeld verminderd en dit seizoen is er heelemaal geen haring meer gevangen. De ansjo visvangsten zijn wel sterk achter uitgegaan, doch niet geheel ver dwenen. De ingetreden oorlogstoe stand, juist bij het begin van het seizoen, was oorzaak, dat in de naaste omgeving van Den Helder niet gevischt kon worden. Van Wieringen af langs den af sluitdijk tot beoosten Harlingen kon die visscherij beperkt worden uit geoefend en zij leverde voor sommi gen bevredigende resultaten op. De garnalenvangst kon geduren de de winter- en voorjaarsmaan den, met inachtneming der over- heidsbepalingen doorgaan. D' vangst op consumptiegarnalen was niet groot. Er was veel vraag naar garnalen voor de drogerijen. De visscherij op de Noordzee had door de beperkte gelegenheid tot visschen weinig te beteekenen. Na het intreden van den oorlogstoe stand heeft hier alles wat de vis scherij betreft stop gestaan. Eerst in het najaar kwam er eenige op- Leving en kon de garnalenvisscherij onder beperkte voorschi iften weder beginnen. De prijzen liepen tot on gekende hoogte op. De vangsten waren echter niet groot daar er te weinig tijd was om zorder groot vaar te vss-'hen. In November begor. de sardijn- (sprot)vangst. Deze was bevredi gend. De prijzen van det artike1 waren ongeëerd hoog. De scheepsbouw. De .uheepsbouwnijverheid bewoog zich gedurende 1910 ongeveer op de helft van h-iar normale capaciteit. De aanvoer van materialen zal ook in de toe<cmst voor de resul taten van dez-n tak van nijverheid van doorslaggevende beteekenis zijn. B o u w b e d r ij f. De strenge vorst gedurende Janua'i en Fe- b) uari en in een g;iee!te v.an Maart had het bedrijf grootendeels ist-'lgelegd. Het was eerst korten tijd v.-eer op gang toen ons land in den oorlog werd betrokken en daarna vervielen bijna alle voruitzichten op werk. Onder den invloed der oor- FEU1LLETON DOOR DENIS MACKAIL. 39) Niet dat deze stilte noodig was om een verklaring te vinden voor een langdurige slaap van den heer des huizes. Jim bezat te allen tijde de gave, door alle lawaai heen te kunnen slapen, en van zijn prille jeugd af, hadden koude natte spon zen hem inderdaad koud gelaten, terwijl zelfs het wegtrekken van zijn dekens door zijn mede-studen ten ten slotte maar werd opgege ven, toen zij merkten dat dit even min zijn slaapvermogen kon beïn vloeden. Op dezen morgen werd hij, zoo als reeds te kennen is gegeven, la ter wakker dan gewoonlijk; zoo laat, dat hij, op weg naar de bad kamer, het geklepper van de brie venbus hoorde, hetgeen duidde op de komst van de tweede bestelling. Hij maakte dan ook een omweg langs de brievenbus en haalde er een stapeltje brieven uit, het totaal van de tweede en eerste bestelling, welke Chapman, om de een of an dere reden, verzuimd had uit de bus ie halen Jim was altijd ere naar hetgeen hem bracht, en waar hij ook mee bezig was, zoodra hij den brieven besteller hoorde, spoedde hij zich naar de voordeur, altijd in de hoop. dat een der enveloppen een roman- tischen inhoud zou hebben. Ditmaal werd hij niet teleurge steld. Er was een brief, die onmis kenbaar van Mary afkomstig was Doch als alle sentimenteele fijn proevers, legde hij deze onderaan het stapeltje om hem het allerlaatst te lezen. De rest scheen niet vee! belangrijks te bevatten. Reke ningen, kwitanties en reclamedruk werk, welke laatse categorie er on middellijk uit te sorteeren was doordat het reclamebureau, dat voor de distributie hiervan zorgde, zijn initialen verkeerd had overgeno men en die fout nooit had her steld. Men zal zich misschien een nog beter denkbeeld van Jim's jeugd kunnen vormen, als men in aan merking neemt, dat hij zonder mankeeren die reclames las, al dacht hjj er ook nooit over het geld te leenen, de artikelen te koopen of te contribueeren aan de ver schillende instellingen, die zijn be langstelling trokken. Reclames kwamen echter in volgorde achter Mary's brief en werden dan ook naar den onderkant van het sta peltje verwezen, waardoor Mary's brief aanzienlijk steeg. Vervolgens werden kwitanties en rekeningen par het uiterlijk 1 en ■w<v ps deze r> me thode gerangschikt en ter zijde ge legd. Bovenaan verscheen nu een brief in een onbekende hand, met het opschrift „Persoonlijk". Ook deze werd aandachtig naar het uiterlijk bestudeerd, doch leverde geen di recte aanwijzingen omtrent den in houd op. Het posttempel was „Lon den, W. 1", en dit, tezamen met de aanduiding „Persoonlijk", gaf hem het idee, dat het epistel wellicht van een geldschieter afkomstig was. Daartegenover stond, dat de schrij ver zijn initialen in de goede volg orde had gezet en het schrift niet leek op dat van een beroeps-adres schrijver. Misschien deed hij beter den brief te openen. Hij bleek afkomstig te zijn van den' apotheker, waar Jim den vori- gen avond Chapman had heenge- stuurd en luidde als volgt: Mijnheer, Ik hoop dat u mij niet kwalijk zult nemen, dat ik u schrijf, doch zeer ongewone omstandigheden no pen mij hiertoe. U zond mij hedenavond een re cept voor een haargroeimiddel, om door mij te laten klaarmaken. Zoo dra ik dit onder de oogen kreeg, herkende ik het als een reept, dat ik tot nu toe als mijn geheim had beschouwd. Wanneer ik u mededeel, dat ik, na jarenlange proefnemingen, kort geleden er toe ben overgegaan, 'j logsgebeurtenissen om ons heen begon vóór 10 Mei reeds de mate- rialenrpositie in ons land in enkele gevallen zorgen te baren. Nadien is de positie zelfs ernstig geworden. Als gevolg van de beperkte ma- terialenvoorraden zijn van hooger- hand verschillende maatregelen ge nomen. Het) is verheugend dat tot algemeen gevolmachtigde voor den wederopbouw, aan wien deze rege ling werd opgedragen, onze oud stadgenoot dr. ir. J. A. Ringers is benoemd, onder wiens deskundige leiding werken van grooten om vang zjjn en worden verricht. Binnenscheepvaart. Door de stremming van verkeerswegen en de beperking in het gebruik van motorbrandstof heeft het afgeloo pen jaar voor de scheepvaart tal van moeilijkheden opgeleverd. Des ondanks hebben de eigenaren van de binnenvaartuigen, die hun be drijf konden voortzetten, bevredi gende resultaten bereikt, daar de vraag naar scheepsruimte aanmer kelijk grooter was dan voorheen. De ijsbestrijding in de Noordhol- landsche wateren ondervond in den loop van dezen winter een aanmer kelijke uitbreiding, doordat de rijkswaterstaat dit werk op de groote vaarten zelf ter hand ging nemen zij het ook in nauwe sa menwerking met de bestaande ijs- bestrijd ingscommissies. Wieringer meerpolder. Het uitgifteplan van boerderijen, zooals dit oorspronkelijk voor 1940 was opgesteld, omvatte 52 normale bedrijven, 33 kleine gemengde be drijfjes en 45 akkerbouw/tuin bouwbedrijf jes. Onmiddellijk na de oorlogsdagen zag het er naar uit, dat de uitgifte 1940 geheel zou moeten worden op geschort. Echter, ondanks de moei lijkheden kon toch de gewone uit gifte doorgang vinden en de be langstelling bleek niet afgenomen. Niet minder dan 687 gegadigden meldden zich voor deze uitgifte aan. Tengevolge van de moeilijkheden, welke zich voordeden, kon het bouwprogramma van boerderijen en daarmede het uitgifte-plan niet ge heel worden uitgevoerd, zoodat 1500 ha in eigen exploitatie moest worden gehouden in plaats van iL 700 ha, zooals oorspronkelijk vastgesteld. In totaal konden in 1940 58 boerderijen in pacht worden uitgegeven, zoodat de totale uitgif te thans 392 bedrijven beloopt, waaronder 20 kleine gemengde be drijfjes en 9 akkerbouw/tuinbouw- bedrijfjes, met een oppervlakte van ruim 14000 ha. Daarnaast is nog ongeveer 1000 ha als los land ver pacht, waarvan 520 ha in handen is van ruim 275 tuinders uit de randgemeenten. Het restant is voor akkerbouw of veeteeltbedrijf ver pacht aan landbouwers uit het randgebied, voornamelijk Wie- ringen. Op 21 Augustus werd het feit her dacht, dat 10 jaar geleden de pol der droog viel. Door de bijzondere omstandigheden bleef feestver- toon achterwege. Bankbedrijf. Voor het bank bedrijf bracht de gang der zaken, speciaal de vermindering der goe derenvoorraden, een vermindering van het debiteurencijfer en een vermeerdering van dat der credi teuren mede. De reeds lang in gang zijnde prijsstijgingen maken het waar schijnlijk, dat de banken minder op hare debiteuren zullen behoeven af te schrijven, dan zij de laatste jaren hebben gedaan. Middenstand. In de eerste helft van 1940 bevonden zich vele middenstanders onder de wapenen, waarvan een groot aantal ernstige fmancieele nadeelen ondervonden, zoodat verschillenden hun bedrijf zagen verloopen. Het uitbreken van den oorlog had een toeloop op de levensmiddelen- zaken tengevolge, de andere bedrij ven hadden niets te doen. Voor de modezaken was dit funest voor het zomerseizoen. Later kregen de za ken op het gebied van textiel, kteeding en, schoeisel haar beurt en werden letterlijk leeggekocht. Door diverse overheidsbepalingen tegen prijsverhooging enz. enz. kwamen vele zaken voor moeilijke proble men te staan. De distributie en de reeds nu op tredende goederensehaarschte heb ben bfj velen den omzet doen terug loopen tot een fractie van normale tijden. Bovendien heeft de distribu tie de zakenmenschen met allerlei administratief werk belast. De mid denstand waardeert het evenwel ten zeerste, dat de bedrijven zooveel mogelijk bij het distributieproces ingeschakeld zijn gebleven. Bij het middenstandsborgstel- lingsfonds Hollands Noorderkwar tier zijn in het afgeloopen jaar 80 aanvragen binnen gekomen. Hoewel het soms met groote in spanning gepaard ging, kwamen de meeste credietnemers hun verplich tingen toch regelmatig na. In de na-oorlogsche periode werd de werkzaamheid van het fonds be langrijk uitgebreid, daar het werd ingeschakeld bij de hulpverleening aan de door den oorlog getroffen middenstanders door middel van de z.g. molesteredietgeving en als vertrouwensinstantie bij de uit voering der ontslagverordening. De pogingen om tot concentratie van de drie groote middenstands bonden te geraken, werden in het afgeloopen jaar met succes be kroond. Werkzaamheden Kamer en secretariaat. In het afge loopen jaar werden 7 aanvragen tot het verkrijgen van vergunnin gen tot het houden van opruimin gen en uitverkoopen door de des betreffende commissie behandeld, welke alle werden toegestaan. Het aantal bij de Kamer inge- ciende aanvragen tot het verkrijgen van een vergunning op grond van de vestigingswet-kleinbedrij& on derging een verdere stijging en be droeg thans 63, waarvan er 5 wer- Door hun kou, koorts en pijn- uitdrijvende werking helpt hierbij altijd veilig en vlug een poeder oi cachet van Mijnhardt te Zeist. Mijnhardt's Poe ders per stuk 8 ct. Doos 45 ct Cachets, genaamd „Mijnhardtjes" Doos 10 en 50 ct. den afgewezen, terwijl 8 aanvragen aan het einde des jaars nog niet waren afgehandeld. Het aantal omtrent deze wet verstrekte inlich tingen was zeer groot. Het aantal afgegeven certificaten van oorsprong en legalisaties liep terug. Het aantal in 1939 afgegeven in voervergunningen bedroeg 1365 tegen 500 in het afgeloopen jaar. Het aantal opgaven voor het handelsregister bedroeg 2576, tegen 2029 in 1939. Op 1 Januari 1941 stonden 7146 werkelijk bestaande zaken en bedrijven in het handels register ingeschreven. 3064 dossiers van ingeschreven zaken werden ter inzage verstrekt, terwijl 879 afschriften en uittrek sels werden afgegeven. Aan de arrondissements-recht- bank werd in 8 gevallen advies uit gebracht terzake van ingekomen verzoeken tot beëediging als ma kelaar. Aan het einde van zijn overzicht betuigde de voorzitter aan de Kamer dank voor het werk, dat zij voor het bedrijfsleven heeft willen verrich ten. Spr. besloot met den wensch, dat de K. v. K. en F. voor Hollands Noorderkwartier, die tijdens haar bijna 100-jarig bestaan reeds zoo vele veranderingen van historisch gegroeide toestanden heeft door leefd, ook thans haar medewerking in ruime mate zal kunnen en mogen blijven verleenen om voor het be drijfsleven den weg naar de nieuwe toekomst zooveel mogelijk te doen effenen. •ïGiiüKNE MAI JUNES VOOR UW DRUKWERK! ALKMAARSCHE COURANT, TEL. 3320. 157 137. „Deze maanbewoners", gaat de professor verder, „leefden gelukkig en tevreden in de valleien. Water was er echter weinig en ook de plantengroei was schaars. 138. Dit is echter al lang geleden, Pam, en zoals ze mij later, toen zij onze taal hadden geleerd, vertelden, droogden de waterbronnen langzamerhand uit en ver dorden de bomen en planten. mijn opgespaarde kapitaal, dat ik na een leven van moeizamen ar beid heb vergaard, te besteden aan het aan de markt brengen van dit praeparaat, als een middel tegen indigestie en aanverwante kwalen, dan kunt u wel begrijpen, dat dit voor mij een zware slag is. Ik zou u hierover niet lastig val len, ware het niet, dat ik er van overtuigd ben, dat u na onze jaren lange connectie, waarin ik u, naar ik hoop, steeds tot uw volle tevre denheid heb bediend, mij behulp zaam zult willen zijn in iets, dat voor u van geen groot belang kan zijn, terwijl het voor mij een le venskwestie is. Om kort te gaan, ik verzoek u vriendelijk mij den naam en het adres van den arts te geven, die u dit recept heeft voorgeschreven. De initialen „H. L." zijn blijkbaar niet afkomstig van een dokter, die u tot nog toe behandeld heeft, en daar zich op het velletje papier, waar 'l recept op geschreven is, geen naam of adres bevindt, mis ik iedere aanwijzing omtrent de identiteit van den schrijver. Het is natuurlijk voor mij van groot belang, als dit tenminste nog niet is gebeurd, dat dit recept, dat zeer ongewoon van samenstelling is, niet in handen van mijn colle ga's komt, daar dit ongetwijfeld een groot nadeel voor mij zou zijn, wan neer ik de volgende maand mijn praepar"'R aan de markt breng en het gei "at ik aan advert nties heb besteed, eindelijk vrucht be looft te zullen dragen. Als u zoo vriendelijk zoudt wil len zijn mij den naam en het adres te geven van den geneesheer, die het recept geschreven heeft, is het mijn bedoeling mij onmiddellijk met hem in verbinding te stellen, in de hoop dat ik met hem tot een accoord kan komen, waardoor mijn arbeid en reclamekosten niet ver- geefsch zullen zijn geweest. U bij voorbaat dankend, teeken Hoogachtend, Thos C. Parkyns. ik P.S. Om u het bewijs te leveren van de waarheid van mijn bewe ring, voeg ik hierbij een exemplaar van de brochure, die ik voorne mens ben bij iedere flesch te ver pakken. De brochure droeg het opschrift „Parkyns' Bilio-water. De e.e n i g e remedie voor Indigestie, die Moe der Natuur helpt in plaats van te genwerkt, en vervolgde, aan de hand van een aantal onaesthetische affbeeldingen, met een autobio- graphie van den heer Parkyns; verhalend hoe hij jarenlang had geleden aan een slechte spijsverte ring; hoe doktoren, chirurgen. Christian Science-genezers en fa brikanten van patent-geneesmidde len v.ergeefs getracht hadden, hem van zijn kwaal te «enezen; hoe, na dat deze allen gefaald hadden en slechts de dood hem van zijn lijden scheen te kunnen verlossen, Par kyns bij toeval de opzienbarende ontdekking van Bilio-water had gedaan; hoe de eerste dosis hem onmiddellijk verlichting had ge bracht; hoe hij na de tweede, zijn rustigen nacht na 15 jaren had ge had en hoe hij nu met smaak alles kon eten wat hem werd voorgezet. Den lezer werd vervolgens mede gedeeld, dat Parkyns had gemeend, door niets te mogen weerhouden deze nieuwe verworven weten,- schap en dienste van de lijdende menschheid aan te wenden om aldus een nieuw tijdperk van vrede en gezondheid in een gemartelde we reld in te luiden; hoe met dit doel voor oogen, hij tien millioen fles- schen Bilio-water had laten maken, welke hij bereid was te verkoopen tegen den prijs van een shilling drie pence per flesch (grooter formaat, met ongeveer viermaal dezen in houd voor twee shilling negen pen ce), welke prijzen ver beneden den kostprijs lagen; doch Parkyns was besloten, dat de prijs geen beletsel mocht zijn, om een ieder, in welke maatschappelijke positie hij ook ver keerde, van zijn wonderbaarlijke ontdekking profijt te laten trekken, zelfs al zou de uitvinder hierdoor financieel benadeeld worden. (Wordt vervolgd) Ergens in Italië fani). Het 257ste het Italiaansche h< „Aan het Grieks vijand in den sect< leger zijn aanval resultaten te beha hebben verscheide aanvallen gedaan i voelige verliezen In Noord-Afrika hevige aanval var Dzjaraboeb afgesl zijn vijandelijke ai lingen trachtten te treffende wijze ge deelingen van het corps hebben herh; delijke basis aangc liggende schepen, werken, gebombar ling stuka's heeft centra ties van vijs niseerde strijdmid met zeer goed j deerd. Aan het front v Afrika zijn pogingi Berlijn, 19 Febr. perbevel van de i bekend: Succesvolle aai vlucht waren gi vliegvelden, troepi wegemplacementer vrachtauto's in Engeland. Voltre hangars en op de staande vliegtuigei den bovendien gej verscheidene spoor wegemplacementer treinen. Ten Noo: mouth werd een bijzonder groot si Een lange afstam bombardeerde ten land een groot tar zoo hevig, dat het schouwd moet wo succesvolle aanva] een koopvaardijscl Harwich. In Cyrenaica de het Duitsche luch' bruari een aanval Benghasi. De aan wenschte uitwerki ten van Agedabia concentraties en auto's verstrooid. Ook vannacht vl naar het Duitschi naar de bezette g zonderlij k vliegen vechtsvliegtuig wi uren van gisteren bezette gebied ge: den. De bemannir genomen. Twee worden vermist. De aanvalle luchtwapen. Berlijn, 19 Febr en spoortreinen x het doel van Du in Oost-En geland, plaatsenwerden r emplacementen v market werd een fen. Eenige vliegt den in scheervlucl Een kolenwagen geraakte in brand kreeg een bomtre reeks wagons en Duitsche vliegti teren herhaaldelij in de graafschapp land aangevallen, getroffen en deel: kamp vielen de b ties exerceerende andere plaats kon reeks bommen op auto's laten vallen Aanvallen velden. Berlijn, 19 Febr, gevechtsvliegtuige weer verscheidene Britsche eilanden gevallen. Op het

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 6