WAT N U FEUILLETON ALKMAARSCHE COURANT VAN VRIJDAG 21 FEBRUARI 1941. DOOR DENIS MACK AIL. 41) Dit was nu echt Mary op papier Gif en balsem dooreengemengd, doch het laatste zoo verkwikkend, dat men het gif er maar bij slikte, hoe beroerd men er ook van werd. Zou iemand anders in zulke juiste bewoordingen uiting hebben kunnen geven aan haar medegevoel? Maar waarom dat ellendige. ,,Ik zei hem, dat wij alleen maar goede vrienden waren en dit altijd zouden blij ven?" En dan weer, kon er iets be vers zijn dan die laatste drie woor den? Maar hoe ter wereld kon zij zich voorstellen, dat hij hulp van haar vader zou aannemen. Hij las den brief nog vijf maal over. Bij den vierden keer drong het plotseling tot hem door, dat die onaangename zoon des huizes de Harry moest zijn, waarvan mijn heer Croft hem had verteld. Zoo; naar den bliksem dan met Harry! Dus Mary had hem al een-of twee maal in Londen ontmoet, hè? En niettegenstaande Mary's onomwon den uiting van afkeer jegens den erfgenaam der Lloyds, overviel Jirn zoo'n onredelijke en alles overheer- schende aanval van jalouzie, dat ziin hand beefde en hij koffie op zijn broek morste. Hoe durfde die lammeling onder hetzelfde dak te verblijven als zijn liefste, volmaak te Mary? Hij zou er onmiddellijk heen gaan en hem den nek om draaien. Maar dat was waar ook! Hij moest immers vanmiddag naar Odiham toe. En bestond er een er gere kwelling, na Mary's brief ont vangen te hebben, dan binnen een paar mijl afstand van .haar te moe ten blijven en haar niet te mogen spreken? Want ongelukkig genoeg, was er niets in den brief, dat een bezoek aan New Court voor hem mogelijk maakte. Nu, hij zou de eerstvolgende veer tien dagen werken als een slaaf, wat het ook was dat Lush zou voor stellen, en hij zou hun allemaal toonen, dat hij niet bij de pakken neer bleef zitten. De vooruitgesto ken kin en de vastberaden blik in zijn oogen zou een ieder, die mocht willen spotten met de gemakkelijke wijze, waarop hij zich van zijn te genslagen had hersteld, den lust hiertoe ontnomen hebben en als Jim er zoo uitzag, begreep men 'waarom Lush zijn keuze op liem al? partner had laten vallen. Nadat Jim aan het ontbijt en het ochtendblad voldoende aandacht had besteed, tok hij zich terug in zijn slaapkamer om zijn toilet te voltooien, voor zijn compagnon zich zou aanmelden. Toen hij echter een paar minuten later in de zitkamer terugkeerde, vond hij Lush in een van zijn clubfauteuills met de „Times" voor zich en een sigaar in den mond. „Het eenige wat mij nerveus maakt, als ik hier kom", zei Lush, nadat zij elkaar begroet hadden, „is juffrouw Pretty. Als die vrouw bin nen zou komen en ons hier zoo in gesprek vond, zou 't nieuws binnen vier en twintig uur over de geheele stad verspreid zijn, en dat zou niet l^enschelijk zijn. Het is geen snob- bisme, Grant, als ik graag had, dat onze voormalige relatie niet bekend werd; het is slechts uit zakelijke overwegingen. De omstandigheden zijn zoo ongewoon, dat wij ons niet kunnen veroorlooven, dat er overal over gesproken wordt en wij mis schien als niet volwaardig zullen worden beschouwd. Ik ben niet bang, je vrienden te ontmoeten, want ik garandeer je, als ik met bruine schoenen en een grijze das voor den dag kom en mijn onder danige houding laat varen, dat niet één op de duizend mij zelfs in dit vertrek zou herkennen. Maar juf frouw Prettiy zou niet zoo gemak kelijk te misleiden zijn". „Best", zei Jim, „ik zal wel een andere juffrouw voor de huishou ding nemen". „Tien dagen geleden zou je niet tot dat besluit hebben kunnen ko men", zei Lush. „Ik hoop, dat je mij niet kwalijk neemt, dat ik het zeg, maar het bewijst, dat ik je goed beoordeeld heb. Ik heb echter al do noodige maatregelen genomen" „Dat is nog beter", zei Jim „Wat heb je gedaan?" „Ik heb met Pink gesproken", antwoordde Lush. „Dat is een ge schikte kerel. Daar kunnen wij op vertrouwen. Hij denkt, dat ik een erfenis gekregen heb, maar hij is niet iemand, die van kletsen houdt Nu, hij weet iemand in het flatge bouw aan den overkant, die een huishoudster zoekt. Hij wil graas meer betalen dan wat juffrouw Pretty hier heeft gehad, hoewel dat meer was dan zij eigenlijk waard was. Pink heeft haar dat nooit eerder verteld omdat hij jou niet in moeilijkheden wilde brengen maar hij zal het haar morgenoch tend zeggen en dan zal zij jou denzelfden dag nog den dienst op zeggen". „O", zei Jim. „Maar wie zorgt er dan voor mijn ontbijt?" „Dat heb ik niet vergeten", zei Lush. „Je krijgt de vrouw van Chapman hier". „O, is er ook nog 'n mevrouw Chapman?" „Ja, zij komt morgenmiddag en ik denk, dat ze je best zal bevallen. Wat jij eigenlijk altijd noodig hebt gehad, is een echtpaar; alleen heb ik dat nooit eerder willen vertel len. En beter dan deze twee krijg je 3'H zeker niet. Ik zou er niets van moeten hebben". „O", zei Jim. „Nou, dank je wel", en meer scheen hij hierover niet te zeggen te hebben. „Nu", vervolgde Lush, „als je min of meer klaar bent, zullen wij maar eens opstappen. Ik heb den wagen buiten". „Wacht nog even", zei Jim. „Ik wilde je dit nog even laten zien, aangezien ik eigenlijk njet weet, wat ik hierop rpoet antwoorden". Met deze woorden overhandigde hij Lush den brief van den apotheker Parkyns. Tot zijn verbazing haalde Lush een grooten uilebril uit zijn zak, en plaatste die zorgvuldig op zijn neus. „Gewoon glas", zei hij, den brief aannemend. „Ik heb hem nu net in een heel deftigen winkel ge kocht. Niets beter dan een bril met hoorn montuur om een eventueele fout in je uiterlijk voorkomen te corrigeeren. Ik had hem op willen zetten toen ik je krant inkeek maar ik was te veel met mijn ge slachten bij juffrouw Pretty en ver gat het heelemaal. Ik zal mij er nu maar even mee oefenen, als je er niets tegen hebt". „Volstrekt niet", zei Jim. „Het doet mij werkelijk genoegen te hooren, dat jij bok wel eens iets vergeet". Lush grinnikte ver-genoegd en be gon den brief te lezerf. „Dat is wel heel toevallig", zei hij, toen hij den brief gelezen had. „Ik weet niets van indigestie af, maar wel weet ik, dat ik door dit goedje mijn kale kruin kwijt ben geraakt. Ik kwam op het idee, na lezing van een artikel over dë haar wortels, in een medisch tijdschrift". „Ja, wel toevallig", beaamde Jim. „Maar nu ik er over nadenk", vervolgde Lush, geen acht slaande op de tusschenwerping, „zie ik niet in, waarom het ook geen uitstekend middel zou zijn tegen indigestie. Er zit olie in met een onschuldigen stimulans en zelfs een beetje pep- sine, terwijl het geheel een plant aardig product is. Ja warempel, hoe langer ik er over nadenk, hoe meer ik tot de conclusie kom, dat het een prachtmiddel is voor den inwendigen mensch. (Wordt vervolgd). OP DE RENBAAN DUINDIGT WERD WOENSDAG VOOR HET EERST EEN KEURING GEHOUDEN VAN VOLBLOED-PAARDEN. Overzicht tijdens de keuring van den draver Kozin B. eigenaar Baron de Smeth uit Deurne. (Polygoon) IN DE WIERINGERWAARD, een der mooiste polders van ons land, vond Woens dag een groote houtverkoop plaats. Pluminus TOOO iepenlboomen, staande aan de diverse wegen in dezen polder, werden op stam geveild. Een der koopers overtuigt zvh van de dikte der stammen van een partij, 10 stuks, iepen. De borst- omvang van deze iepen varieerde van 70170 c.M. (Polygoon) BIJEENKOMST VAN HET NED. AGRARISCH FRONT. Het Ned. Agrarisch Front, de Raad van Volkshuishouding der N.S.B. en het N.V.V. hebben Woens dag te Amsterdam een bijeenkomst gehouden, waar de heeren Scholten, leider van het Front van Nering en Ambacht (het Middenstandsfront), Woudenberg, commissaris van het N.V.V., E. J. Roskam, leider van het Agrarisch Front en W. A. O. Koster, leider van den Raad van Volkshuishouding, het woord heb ben gevoerd; een W. A.-kapel luis terde de bijeenkomst op met marschmuziek. De heer Scholten verklaarde o.m., aldus ontleenen wij van het A.N.P. verslag, dat-de na de afgebroken besprekingen tusschen het front en de middenstandsorganisaties door deze laatste opgerichte midden standscentrale het doel heeft de ontwikkeling van de nieuwe orde ning te belemmeren en de verdeeld heid te handhaven. De heer Woudenberg sprak als zijn overtuiging uit, dat de nat. so- ciaistische revolutie zou winnen. Spr. verklaarde o.m., dat de socia listische strijders in het verleden hetzelfde wilden als de nationaal- socialisten, doch konden niet sla gen, daar zij in hun vaandel de ras- sengelijkheid schreven. Het arbeids vermogen, dat in den nationaal-so- cialistischen staat den rijkdom van het volk beteekent, wordt, zoo ver klaarde spr., mede bepaald door het ras en de Germaansche mensch be schikt over het grootste arbeids vermogen. Het is het wonder van het nationaal-socialisme, dat Hitier het rasbewustzijn heeft gewekt en het arbeidsvermogen aan het volk lieeft teruggeven. Dat wil de leider van de N.S.B. ook. Vervolgens betoogde spr., dat de strijd tegen het kapitalisme op de eerste, plaats staat en dat ons volk zich moet bevrijden van volks vreemde en parasiteerende elemen ten en van de algemeene verjood- sching. „Wij moeten terug uit het burgerlijke, terug in het gediscipli neerde, het stramme. De arbeiders op het land zijn nog trouw aan de deugden van hun ras en hun idea lisme als socialist kan niet zonder beteekenis blijven; het nationaal- sicialisme staat daarvoor borg." De boerenleider, de heer Roskam zeide o.m., dat zijn geslacht meer dan 1000 jaren woonde in de nabij heid van den Lindeboomsberg, den ouden gerechtsberg, te Lunteren. Daar werd het boerenrecht ge maakt, dat den ouden nationaal-so- cialistischen strijder in het bloed zit en dat in ons goede volk zal moeten herleven. De goede volk- sche geest moet overwinnen, aldus spr., waardoor een ordening in volksche levenskringen, van bene den af groeiende, zich kan voltrek ken. Voorts wees spreker op de be teekenis der overwinningen van Hitiers Germaansche zwaard en de roeping van den Führer als degene, die den Germaanschen volken hun plaats in de nieuwe orde wijst. Binnen die volken moet zich even wel de nieuwe orde van binnen uit verwerkelijken. In een slotwoord deelde de heer Hartog, streekleider van het Ned. Agrarisch Front, mede, dat de uit schakeling van de Joden uit het Amsterdamsche slachthuis in de volgende week zal worden voltrok ken. De Joden zullen dan niet meer dan 65 pet. doch 13 pet. van het be schikbare vleesch ter verwerking toegewezen krijgen. In het bedrijf zullen de Joden zich niet meer met Ariërs mogen ophouden. De houding, welke ja renlang van die zijde tegenover de nationaal-socialisten, inzonderheid in Amsterdam werd aangenomen, zal eeh einde nemen en binnen twee maanden zal het geheele hoofdste delijke zakenleven van Joodsche overheersching bevrijd zijn, zoo zei de heer Hartog. AFLEVERING VAN VOGELZAAD, OCHTENDVOER, E.D. Het rijksbureau voor de Voedsel voorziening in Oorlogstijd deelt mede, dat vogelzaad, ochtendvoer voor pluimvee en gemengd graan sedert 10 Februari 1941 door den detaillist uitsluitend afgeleverd mogen worden aan personen, die voorkomen op de klantenlijst van dien detaillist. Deze bepaling geldt uiteraard niet voor zoover bij de af levering van ochtendvoer en ge mengd graan een witte bestelbon in ontvangst wordt genomen. WERKPAUZE-CONCERT IN DE PERSILFABRIEKEN. Als derde in de reeks bijeenkom sten, welke georganiseerd wordt door de N. V. V.-gemeenschap „Vreugde en Arbeid", is gistermid dag in'de Persilfabrieken te Jutphaas een werkpauze-coneert gehouden. Het geheele personeel uit de fabrie ken, de expeditie en de kantoren, kwam om twaalf uur bijeen in de recreatiezaal. Aanwezig was o.m. dr. Joachim, gevolmachtigde van den rijkscom missaris -voor de provincie Utrecht, de heer van Overbeek, hoofdredac teur van het weekblad „Arbeid", de heer v. d. Werken, leider van „Vreugde en Arbeid" en de directie van de Persilfabrieken. DE HAVEN DER BEURTSCHIPPERS TE BUSSUM welke momenteel gedempt wordt, is gedeeltelijk reeds drooggemalen, om, wanneer de modderlaag is weggegraven, te worden volgestort. De uitgegraven bagger zal worden gebruikt om den grond te bemesten van het gazon, dat op de plaats zal komen waar eens het water van de haven klotste. (Polygoon) REORGANISATIE VAN DEN NED. BIOSCOOPBOND. Het A.N.P. meldt: In het bestuur van den Neder- landschen Bioscooppond zijn eenige wijzigingen gebracht, waarbij de secretarisgeneraal van het departe ment van volksvoorlichting en kunsten tot voorzitter den heer H M. van Triet té Gouda heeft be noemd. Zooals bekend, werd het bestuur van dezen bond voorheen gekozen door de ledenvergadering, terwijl daarin evenredig de vak groepen filmproductie, verhuur en theaters waren vertegenwoordigd. In October van h&t vorige jaar werden de rechten van de leden vergadering en den ledenraad bij verordening no. 160 van de secre tarissen-generaal van het departe ment van onderwijs, kunsten en wetenschappen, van binnenland- sche zaken en van justitie overge dragen op den secretaris-generaal van het departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen, die het bestuur van den bond uit zijn func tie onthief en de heeren C. S. Roem, directeur van de filmfabriek ,,Pro- filti" en Joh. Miedema, directeur van een reizende bioscoop en enkele theaters tot resp. oorzitter en onder-voorzitter benoemde. Deze heeren werd de reorganisatie van den bond in handen gegeven, welke thans reeds zoover is gevorderd, dat de secretaris-generaal van het departement van volksvoorlichting en kunsten heeft gemeend, de heeren van hun functie onder dank zegging te ontheffen en tot voorzit ter te benoemen den heer H. M. van Triet. In afwachting van een nieuwe regeling betreffende den Neder- landschen Bioscoopbond zal de functie van onder-voorzitter niet worden vervuld. De secretaris-generaal van het departement van volksvoorlichting en kunsten heeft bij de nieuwe be schikking overwogen, dat de ver dere reorganisatie dient te geschie den onder leiding van een voor zitter, die geen nevenfunctie be kleedt en dus geheel vrij staat van het filmbedrijf. SALARISSEN ONDERWIJZERS KLOOSTERLINGEN. Beschikking tot verminde ring uitgevaardigd. De Staatscourant van'gisteravond bevat een beschikking van den secretaris-generaal van het depar tement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming, waarin is bepaald, dat, met afwijking van de voor de ongehuwde leerkrachten bij het voorbereidend hooger en mid delbaar en het lager inderwijs het bezoldigingsbesluit 1934 neergeleg de regeling en met afwijking van de voor de ongehuwde leerkrachten bij het nijverheidsonderwijs in het salarisbesluit N.O. 1935 neergeleg de regeling, zij, die in communau- teit plegen te leven 60 pet. van de volgens de besluiten aan het ambt of de betrekking verbonden bezol diging met inbegrip van ambtstoe lagen, verminderd met den aftrek voor ongehuwden en verminderd voor zooveel noodig met stand plaatsaftrek, zullen ontvangen. Deze regeling gaat in 1 Maart a.s. „RUSTTIJD" IN DE HAVEN BETEEKENT ARBEID. Mijnen- vegels hebben hun „rusttijden", dan moet het schip nagekeken, worden. Het zeewater, dat op de stormachtige dagen vaak hoog over het dek spoelde, heeft de kleur van de dieptebommen eveneens aan getast. Zij moeten dus gereinigd en opnieuw met verf bestreken worden. (Holland) HONGERIGE SCHEVENINGERS BRAKEN IN BIJ BAKKERIJ. Wat te doen als men honger heeft en de broodkaarten op zijn? Hiervoor wisten een paar Scheve- ningers van resp. 17 en 26 jaar oud wel een oplossing te vinden. Zij gingen op een avond van de vorige week, toen de honger hun weer parten speelde naar eer, banket bakkerij in de Duinstraat. Zij kiom-men over een muur naast de winkel en kwamen in de bakkerij door een deur, welke hiertoe toe gang gaf, uit de sponning te lich ten. Het duurde niet lang of zij deden zich te goed aan koek, biscuits enz. Toch gingen de late „klanten" hierbij niet stil genoeg te werk, want de eigenaar, die boven de bakkerij woont, hoorde tegen 10 uur gestommel. Hij moest er het zijne van hebben, ging naar beneden en begon een inspectietocht door de bakkerij. Hij was echter voorzichtigen had tevoren gewa pend met eenige banketbakkers platen. De indringers wilden bij het naderen van den bakker het haze-pad kiezen en nu slingerde deze hen de platen naai het hoofd echter zonder te treffen". De 17- jarige wist te ontkomen, doch de andere kreeg een klap met een fietspomp op zijn hoofd, welke de bakker inmiddels had gegrepen. Hij werd buiten gevecht gesteld en even later gearresteerd door de politie we.lke inmiddels door de DE LEIDING VAN DE NED. UNIE. Verklaring van het drieman schap naar aanleiding van geruchten over oneenigheid. Het Driemanschap van De Neder- landsche Unie. deelt in het jongste nummer van „De Unie" aan de leden het volgende mede: „De laatste weken zijt gij veront rust door geruchten omtrent moei lijkheden, welke tusschen ons waren gerezen. Die geruchten waren deels onjuist en zeker alle verkeerd ge kleurd. Vandaar onze verklaring. „De verschillen in inzicht, die tus schen .ons gerezen waren, betroffen geenszins onze beginselen, zooals neergelegd in ons program. Daarin zijn wij van den beginne af eens gezind geweest en gebleven. Zij waren ook niet van persoonlijken aard. Wij kunnen u thans zeggen, dat wij de moeilijkheden, welke wij te overwinnen hadden, inderdaad heb ben overwonnen. „Gij hebt ons in het vorige jaar uw vertrouwen gegeven, dat wij u vroegen, toen wij als ploeg nog moesten bewijzen, wat wij waard waren. Daarvoor zijn wij u erkente lijk. Thans vragen wij uw vertrouwen en uw steun om ons werk in het belang van land en volk te kunnen voortzetten". vrouw van den banketbakker was opgebeld. De ontvluchte metgezel werd nog denzelfden, nacht in zijn woning gearresteerd.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5