STILLE NO. 9 Keel Verzachtend VICKS HOESTBONBONS DASHIELL HAMMETT 36 BUITENLAND Glimlachje. Rrrt zegt de bel TWEEDE BLAD. 2 GESCHREVEN DOOR TEEKENINGEN VAN ALEXANDER RAYMOND ER HEERSCHTE DROEFHEID IN HUIS. Wanter lag een doode in bed. Het is een zéér bekend feit, dat er momenteel een levendige handel wordt gedreven in clandestien ge slacht varkensvleesch, waarbij prij zen van tusschen de twee en drie gulden voor een pondje varkens vleesch geen zeldzaamheid zijn. Al is de controle nog zoo scherp, toch zijn er nog boeren te vinden, die in het vooruitzicht van een zoet winstje het er maar op wagen clandestien te slachten. En hierbij gaan ze dikwijls zoo geheimzinnig te werk, dat zelfs de meesj; scherpzinnige kommies er door om den tuin wordt geleid. Zulks gebeurde ook in een dorpje nabij Den Bosch, waar het volgende voorval een kommies zelf ver telde het aan het Huisgezin heeft plaats gehad. Ver afgelegen van de kom van het dorp, bevonden zich twee boer derijen, die tegenover elkaar lagen. De eigenaar van de eene boerderij kon alles zien wat er gaande was op het erf van de andere boerderij en zoo zag hij op een dag, tot zijn groote schrik, twee wel bekende kommiezen op het erf van zijn buurman, bezig met het nasnuffelen en nakijken van alles wat onder hun bereik lag. De schrik sloeg hem om 't hart, want hij zelf had dien morgen clandestien een varken geslacht. Natuurlijk zouden de kommiezen ook bij hem komen en zouden ze het varken vinden. En dan! Met angst dacht hij er aan, wat er dan zou gaan gebeuren. Haastig zocht hij zijn vrouw en knechts op en werd er een soort krijgsraad gehouden. Er moest toch iets gevonden worden om de kom miezen om den tuin te leiden. Ten slotte fluisterde zijn vrouw hem iets in het oor. Toen werd het pas geslachte varken, dat nog op de leer hing, in een helder wit laken gewikkeld, en daarna in de bedstee gelegd. De gordijnen werden neergelaten en allen keken bedroefd en nog be droefder keken ze, toen eenige minuten later de kommiezen, de boerderij binnentraden. De boerin huilde en riep maar steeds: ,-,o, m'n arme jongen". De kommiezen, die meenden dat in de boerderij een doode te betreu- ïen was, condoleerden de aanwezi gen en trokken haastig af. Ze zouden op een anderen dag wel eens terugkomen. En ze kwamen ook terug, maar ditmaal om het varken inderdaad in beslag te nemen, want een knecht die te diep in het glaasje had ge keken, had in het dorpscafé zijn mond voorbij gepraat, waarna het verhaaltje ook ter oore van de kommiezen kwam, die er ditmaal wel voor zorgden, dat de buit hun niet ontglipte. JUWEELENDIEF IN ARREST GESTELD. In den avond van 24 Januari is in een villa aan een der singels te Gro ningen ingebroken. Door het open schuiven wist de inbreker zich toe gang te verschaffen tot de badkamer, waar hij uit een doosje een aantal juweelen van groote waarde be machtigde. Dezer dagen werden bij verschei dene juweliers aldaar deze kostbaar heden te koop aangeboden, doch de recherche werd helaas te laat ge waarschuwd. Egn dag later gebeurde hetzelfde in Leeuwarden en dank zij het voortvarende optreden van de recherche werd de man op het station gearresteerd. Hij was in het bezit van 360 gulden en bekende, dit geld voor den verkoop van de juweelen te hebben ontvangen. Hij ontkende echter den inbraak te heb ben gepleegd en trachtte, door het opdisschen van fantastische verha len, de politie te misleiden. De aan gehoudene is de 29-jarige W. S. uit Groningen, die reeds eerder gearres teerd is in verband met het stelen van sieraden. De man is van Leeuwarden naar Groningen over gebracht. Ongeluk met frais-machine. - Toen aan de ambachtsschool te Hel mond de leeraar in het timmeren bezig was voor zijn leerlingen een nieuwe frais-machine te demonstree- ren, had hij het ongeluk aan de lin kerhand door de machine gegrepen te worden. Daarbij werden hem drie vinger zoo goed als afgesneden. Na in het St. Antoniusgasthuis behan deld te zijn, kon hij zich huiswaarts begeven. LONDEN HEEFT WARE BEDOELINGEN VAN JAPAN NIET BEGREPEN. Berlijn, 20 Febr. (A.N.P.) In poli tieke kringen in de rijkshoofdstad wijst men op de onjuistheid van be paalde combinaties, die in het bij zonder door Amerikaansche nieuws- buieaux, doch ook door de Britsche propaganda verspreid zijn en welke waarschijnlijk gegrond zijn op de verklaring van den Britschen onder staatssecretaris Butler voor het La gerhuis, volgens welke Japan aan Engeland zijn diensten heeft aange boden om de tegenwoordige conflic ten in de wereld bij te leggen. In dezelfde kringen heeft men op grond van de berichten, waarover men hier beschikt, vooral ook die uit Japan zelf, den indruk, dat Japan als on derteekenaar van het drie-mogend- hedenpact niet anders heeft gedaan dan bij mor.de van zijn woordvoer der op de ouitenlandsche persconfe rentie te Tokio nogmaals den nadruk te leggen op zijn vreedzame bedoe lingen. Blijkbaar heeft men te Lon den, zoo zegt men hier, aan bedoelde verklaringen van den gezant Isjii een diepere beteekenis toegekend dan de bedoeling van Japan was. Van een nota of iets dergelijks, die Tokio, naar beweerd wordt, tot Londen zou hebben gericht, is in politieke krin gen alhier niet^ bekend. Men wijst hier o.a. er op, dat de Engelsche en Amerikaansche versies van dit thema elkaar sterk tegenspreken en geeft als zijn meening te kennen, dat het streven van Japan, nogmaals den nadruk te leggen op zijn vreedzame bedoelingen, niet als een „formeel vredesvoorstel" kan worden be schouwd, waarom de door Londen verkondigde meening onjuist is. DE ENGELSCHE ONDERDANEN IN THAILAND. Bangkok, 20 Feb. (Domei). Alle Britsche vrouwen en kinderen in Thailand, hebben, naar vernomen wordt, als gevolg van de toenemen de spanning in het Verre Oosten de raad gekregen het land zoo spoedig mogelijk te verlaten. De Britsche legatie alhier ontkent dat een der gelijke raad gegeven zou zijn, doch welingelichte kringen hebben ver klaard, dat de Britsche legatie op 17 Februari alle Britsche onderda nen in Thailand bijeen heeft geroe pen en aan de vrouwen en kinderen den raad heeft gegeven Singapore zoo spoedig mogelijk - te verlaten. Naar verluidt hebben reeds eenige Britsche vrouwen en kinde ren Thailand verlaten. EEN AARDbEVING IN ERAN. Teheran, 20 Febr. (D.N.B.) Uit Oostelijk Iran wordt gemeld, dat zich daar vannacht een hevige aard beving heeft voorgedaan. Na den tweeden zeer zwaren schok ontstond er een paniek onder de bevolking. De menschen verlieten hun huizen en brachtenj ondanks de wintersche koude, den nacht in tenten of in de epen lucht door. Daar de schokken niet van langen duur waren, zou er geen groote schade ontstaan zijn. Waar ik vandaan kom? Ik ben van Hans weggelc open en nu wou ik weer bij U en moeder inwonen. Dat begrijp ik kind, maar zie je» je moeder heeft me ook juist verla ten en is naar haar ouders terugge gaan. Generatoren en tankgas. - Bij beschikking van den secretaris-gene raal van het departement van han del, nijverheid en scheepvaart is het san het Centraal instituut voor in dustrialisatie verbonden bureau generatoren en tankgas onderge bracht bij het rijksbureau voor aar-a olieproducten. HET BULGAARSCH-TURKSCHE VERDRAG. Berlijn, 20 Febr. (D.N.B.) De diplo matieke nederlaag van Engeland op den Balkan heeft in de geheeie wereld tot een zuiverder oordeel over den werkelijken stand der oor logsgebeurtenissen bijgedragen, schrijft het Hamburger Fremdenblatt raar aanleiding van het Bulgaarsch- Turksche niet-aanvalsverdrag. Zuid oost Europa is thans niet meer toe gankelijk voor de Britsche invloeden alleen Griekenland blijft door eigen schuld het laatste Britsche steunpunt :n dit gebied. In ieder geval staat het vast, dat de pacificatie en de ordening van Zuidoost Europa door de verklaring een beslissend stuk verder zijn gebracht op den weg naar dé permanente verwezenlijking van deze doeleinden. Zegevierend zijn de realiteiten der machtsverhoudingen op het Euro- peesche continent tot aan den Zuid oostelijken hoek doorgedrongen en hebben zij aan een Duitschland recht laten wedervaren, dat tegenover de Engelsche plannen tot uitbreiding van den oorlog de gedachte van den vrede en van de ordening in dit ge bied stelt. De laatste troef van En geland is thans nog de Amerikaan sche kaart. De grenzen van de mo gelijkheid voor Amerika om den oor log op beslissende wijze te beïnvloe den, worden bepaald door de om standigheid, dat de oorlog op vele duizenden mijlen afstand van Ame rika beslist wordt en dat er op het Europeesche vasteland geen front meer is, zooals in den wereldoorlog. HET NOODWEER IN PORTUGAL. Lissabon, 20 Febr. (D. N. B.) Als gevolg van het feit, dat langzamer hand de telefoonverbindingen tus schen Lissabon en de provincie her steld worden, krijgt men een globaal overzicht van de verwoestingen, die de cycloon op 15 Februari in Portu gal heeft aangericht. Uit alle deelen van het land worden nog steeds nieuwe rampspoedige tijdingen ont vangen. Alleen reeds in de haven van Lissabon heeft de storm 21 slacht offers geëischt. Op het oogenblik wordt nog gezocht naar achttien zee lieden van lichters en havenbootjes, die op de havenkade te pletter ge slagen zijn. Het aantal vernielde boomen in het beroemde Penapark is zoo groot, dat het park gesloten moest worden. In Evora zijn 10.000 Eucalyptus-boomen ontworteld. Uit hioord-Portugal komen berichten binnen, dat de bosschen in het Minho- gebied totaal vernield zijn. Men vreest hier, dat de schade aan de op zichzelf reeds geringe hoeveelheid bosch zelfs niet in twee generaties kan worden hersteld. Het aantal dooden bedraagt volgens de tot dus ver ontvangen berichten veel meer dan honderd. De aangerichte mate- rieele schade kan nog niet geraamd worden. Ook Gibraltar door den storm geteisterd. Algeciras, 20 Febr. (D. N. B.) In de Straat van Gibraltar houden regen en storm aan. Vooral Gibraltar heeft zeer geleden. In de marinehaven, waar behalve de groote oorlogs schepen een aantal kleinere schepen voor anker lag, zouden verscheidene kleinere eenheden gezonken zijn. Bovendien zijn in de haven twee oarkassen met munitie gezonken, die eerst kort geleden uit Londen ge komen waren. Twee watervliegtui gen zijn tegen elkaar geslingerd en zwaar beschadigd. Ook in de Spaansche kuststeden in de nabijheid van Gibraltar, vooral in La Linea en Algeciras, zijn schepen beschadigd. DE ENGELSCHE VALSCHERM TROEPEN. Stockholm, 20 Febr. (D.N.B.) De Zweedsche bladen bevatten eigen berichten uit Londen, waaruit blijkt, dat het Britsche ministerie van voor lichting den te Londen vertoevenden correspondenten der buitenlandsche pers opdracht heeft gegeven uitvoe rig te schrijven over de Engelsche valschermtroepen. Zoowel Stock- holms Tidningen als Svenska Dagbla- det en Dagens Nyheter brengen in vrijwel gelijken vorm berichten van hun Londensche correspondent over de Engelsche valschermjagers. Daar bij wordt erop gewezen, dat deze troepen tot dusver geheim gehouden zijn. Tevens wordt door een voor beeld de nadruk gelegd op de flink heid van de parachutetroepen. On langs hadden zij n.l. de auto van den Noorschen kroonprins Oiav „gesto len", die aanwezig was bij oefenin gen van de troepen. Met revolvers in de hand hadden zij de auto omsin geld en voor den neus van de verge zellende officieren den wagen weg gehaald. De troepen zijn in „overalls" gekleed. AMERIKAANSCHE STEM OVER HET TURKSCH-BULGAARSCHE PACT. New York, 20 Febr. (A.N.P.) De militaire deskundige majoor Paul Raborg bespreekt in het „Journal and American" het Turksch-Bulgaar- sche pact en schrijft, dat Turkije de hoop op een Britsche overwinning heeft opgegeven. Wanneer Turkije bereid geweest zich te verdedigen, zou, naar de meening van majoor Raborg, daartoe thans de beste ge legenheid geweest zijn. Voorts schrijft majoor Raborg, dat net Grieksche offensief thans tot stil stand gekomen is en dat Griekenland tegen Italië niets kan uitrichten. EEN ONDERHOUD TUSSCHEN HAYE EN SUMNER WELLES. Washington, 20 Febr. (A.N.P.) De Fransche ambassadeur te Washing ton, .Haye, heeft gisteren een lang durig onderhoud gehad met den vice- minister van buitenlandsche zaken Sumner Welles, over de kwestie de' levering van levensmiddelen aan h' niet-bezette Frankrijk. Men gelooft, dat hij probeert, groote leveranties van graan en andere levensmiddelen te verkrijgen. DE DUIKBOOTOORLOG. Stockholm, 20 Febr. (D.N.B.) Vol- gnse een bericht van Aftonbladet uit Londen, verwacht men in de Britsche hoofdstad, dat de Duitsche duikbootoorlog, zoodra de weersge steldheid zulks zal toelaten, in alle hevigheid zal beginnen. Te Londen is men verbaasd, zoo wordt voorts gezegd, dat de Britsche vloot niet in staat is, de voor Engeland ver derfelijke activiteit van Duitsche oorlogsschepen op den Atlantischen Oceaan onmogelijk te maken. BESPREKINGEN TE BATAVIA. De economische betrekkingen tusschen Japan en Ned. Indië. Tokio, 20 Febr. (D.N.B.) Sedert het begin van deze week vindt te Batavia een gedachtenwisseling plaats over de economische betrek kingen tusschen Japan en Neder- landsch-Indië. In een officieel com munique wordt de nadruk gelegd op de „vriendschappelijke atmos feer". Tokio, 20 Febr. (D.N.B.) Uit Ba tavia wordt gemeld, dat gisteren een nieuw onderhoud heeft plaats gehad tusschen den specialen Ja- panschen afgezant Joshizawa en den chef van de Nederlandsch Indische handelsafdeeling, van Hoogstraten. De wederzijdsche voor stellen voor de handelsbetrekkingen zijn vriendschappelijk besproken. Vrijdag zal een soortgelijke bespre king worden gehouden. OVERSTROOMINGEN IN HONGARIJE. Boedapest, 20 Febr. (Stefani). De situatie van de stad Kalocsa, die op drie punten door het water wordt bedreigd, is zeer ernstig. De red dingswerkzaamheden worden voort gezet en drie vliegtuigen trachten het grootste deel der menschen in het overstroomde gebied in veilig heid te brengen. De Donau-motor- booten werken bij de evacuatie mede. In de gebieden, die door de Tisza zijn overstroomd, is de toe stand ernstig. JAPANSCH SUCCES IN CHINA. Hankau, 20 Febr. (Domei). De Japansche troepen, die Dinsdag be gonnen zijn met hun operaties tegen de pas opgerichte 23ste divisie van Tsjoengking in de gebieden ten Zuidoosten van Sjasni in de provin cie Hoepoh, hebben hun campagne vandaag met succes voltooid, naar legerautoriteiten hier vandaag ge-, meld hebben. Als gevolg van de operaties heeft de vijand 600 dooden achtergelaten. Er zijn 51 gevangenen gemaakt en het materiaal, dat de Japanners in handen viel, omvatte twee loop graafmortieren, zeven lichte machi negeweren en een groote hoeveel heid munitie. SCHENDING VAN WAPENSTIL STANDSOVEREENKOMST. Bangkok, 20 Febr. (Domei). Het blad Nikom meldt, dat de troepen van Fransch Indo-China de wapen stilstandsovereenkomst geschonden hebben door op den ochtend van 18 Februari in het grensgebied te schie ten op grenstroepen van Thailand. De Thailandsche troepen van hun kant hielden zich strikt aan de voor schriften van de wapenstilstands overeenkomst en schoten niet terug. Aardschokken in Turkije. (D. N.B.) - In Smyrna en omgeving zijn eenige hevige aardschokken gevoeld. Enkele huizen werden beschadigd. Voordeur-Impressies. Voorheen. Rrrt zegt de bel. Mevrouw, daar is de slager! Mooi zoo, ik zal zelf wel 'ns gaan Mevrouw vliegt naar de deur, met wapperende vanen aan haar huisschort. Slager je hebt me gisteren zulk slecht vleesch gegeven, dat je niet meer behoeft te komen, 't Was een schande zooveel vet als er aan de rollade zat. Zeg maar tegen je baas, dat ik 'm afzeg. En jij, jij komt 's avonds niet meer aan de deur om Mientje te halen, dat ge vrij wil ik niet meer hebben, be grijp je! Bons doet de voordeur. Rrrt zegt de bel. Mevrouw, daar is de melk boer. Niets noodig vandaag, Mientje. En zeg ook, dat ie z'n boter bij zien kan houden. Veel te ranzig. DenK je, dat wij dat zullen slikken Mientje af. Bons doet de voordeur. Rrrrt zegt de bel. Mevrouw daar is de bakker. Bellen laten, Mientje. Z'n brood lijkt nergens op; op aange brande turf zeg ik. Bellen laten, Mienje. De voordeur doet niets. Rrrt zegt de bel. Mevrouw, daar is de krui denier. Niets noodig vandaag, Mientje. Die kerels denken, dat een mensch niets anders te doen heeft, dan naar de bel te loopen. Zeg maar, dat ik voortaan wel opbellen zal, als ik wat noodig heb. Mientje af. Bons doet de voordeur. Thans Rrrt zegt de bel. Mevrouw, daar is de slager! Mooi zoo, ik zal zelf wel 'ns gaan. Mevrouw vliegt naar de deur met wapperende vanen aan haar huisschort. Ha, slagertje, fijn dat je 'r bent. Oh, is dat het vleesch Mevrouw bekijkt 'n peezig stuk rundvleesch. Heerlijk, zeg slager. Als je nog zoo iets hebt, breng het als je blieftWat zeg je, het vleesch slecht? Geen sprake van, heerlijk is het, fijn! Je kom toch morgen weer? En zeg, je hoeft 's avonds niet aan de deur te staan als je Mientje komt halen hoor! Kom ge rust binnen. En als je wilt kun je in de keuken wachten. Ik zeg maar zoo, minnende harten moet je aller, mogelijken steun verleenen. Nou, aag slager De deur gaat nog niet dicht. Mevrouw kijkt den slager vrien delijk na. DE AFWIJZING VAN HET PLAN VAN HOOVER. Parijs, 20 Febr. (D.N.B.) De af wijzing van het plan van Hoover tot het leveren van levensmiddelen aan Frankrijk en België heeft bij de Fransche openbare meening een groot misnoegen gewekt. De France au Travail schrijft, dat men zich in politieke kringen in de Vereenigde Staten cynisch de vraag stelt, of Frankrijk al of niet uitge hongerd zal worden. Het voorstel van Hoover heeft in het Witte Huis en bij Huil geen weerklank gevon den. De Britsche ambassadeur in Amerika, Halifax, bewerkt zonder ophouden de Amerikaansche open bare meening. Met den bijbel in de eene hand en het kontoboek in de andere heeft hij zich als evangelist der uithongeraars opgeworpen. De Matin schrijft, dat het Angel saksische egoïsme geen grenzen kent. Lord Halifax heeft verklaard, dat hij de totale blokkade wil zonder zich af te vragen, hoeveel onschul dige menschen daaronder lijden. Huis te Madrid ingestort. (D.N. E.) - In da Toledostraat te Madrid is gisteravond een gebouw ingestort. Het huis bevond zich reeds in bouw- valligen toestand en had tijdens hei jongste noodweer zwaar te lijden ge had. Toen het instortte bevonden er zich ongeveer 35 menschen in. Tot dusver heeft men tien lijken gevon den. Joris Minne overleden. (D.N.B.) - Op 75-jarigen leeftijd is gisteren aan de gevolgen van een trombose de ver buiten de grenzen van België nekende beeldhouwer en teekenaar Joris Minne overleden. en geneeskrachtig door de °*°°re Vicks VapoRub ingrediënten Rrrt zegt de bel. Mevrouw daar is de melkboer. Wat kan ik krijgen vandaag, Mientje? 'n Half pintje. Best, best. En vraag aan den man of hij kopje koffie wil hebben! Mientje naar voren. Melkboer binnen. Dag man! 'n Bakje koffie Dat smaakt best hè? Nou kom el- ken morgen maar om een kopje. En als je geen melk hebt? Nou wat zou dat, kom gerust je kopje koffie ha len hoor! De voordeur bonst niet, want mevrouw laat den melkboer uit. Rrrt zegt de bel. Mevrouw daar is de bakker. Ja kind ik ga alZoo, dag bakker! 'n Sigaar bakker? Ja, ik weet 't je hebt niet meer brood, je geeft wat je missen kunt. Nee, over jou heb ik niet te klagen Zeg als je 'ns 'n broodje-zonder-bon missen kuntHé, doe je 't. Dag bakker, dc groeten aan je vrouw en je kin dertjes. Hoe maak 't de baby? Best? Fijn hoor! Dag, bakker, 't beste! De voordeur doet niets. Rrrt zegt de bel. Mevrouw, daar is de krui denier. Goddank dat ie komt. Ik zal zelf wel bestellen. Dag, kruidenier. Ik geef je de bonnen maar en je brengt maar wat je hebt. En wil je meneer en mevrouw vragen of ze vanavond op visite komen? Da's wel gezellig in dezen tijd: dan kun je mekaar zoo 'ns wat voorlichten. Niet vergeten, hoor jongen. En hier heb je 'n dup pie voor de moeite. De voordeur bonst niet. Dordr. Crt. AFLOOP VAN VERKOOPINGEN. Uitslag veiling, gehouden bij opbod, op Dinsdag 18 Februari 1941, te Alkmaar, ten overstaan van den notaris mr. C. J. de Lange, van de volgende perceelen te Alkmaar: 1. Huis, erf en afz. boven woning, aan de Heul 17- 17a, groot 59 c.A. 3360 2. Huis, bakkerij en erf, Omval 47, gr. 4 A. 65 c.A. 4600 3. Huis, ingericht tot 3 wo ningen, met erf, Omval 46, 46a, 46b, groot, 1 A. 80 c.A2010 4. Winkel- en woonhuis met erf en steeg, Verdronken- oord 46, gr. 1 A. 64 c.A. 8610 5. Huis en erf, Clarissen- buurt no. 5, groot 62 c.A. 3750 6. Huis, erf en steeg, le Landdwarsstraat 10, gr. IA2500 7. Huis en erf, C. W. Bruin visstraat, niet in veiling gebracht. 8. Huis en erf, Wésterlaan tje 4, groot 99 c.A. 2130 9. Huis en erf, Westerlaan tje 5, groot 97 c.A. 2400 10. Huis en erf, Tienenwal 1, groot 45 c.A1800 11. Huis en erf, Tienenwal 3, groot 45 c.A1800 12. Huis en erf, Heiligland 14, groot 47 c.A. 2400 13. Huis en erf, Heiligland 16, groot 47 c.A2400 34. Huis en erf, Zanders- buurt 13, groot 45 c.A. 750 15. Huis en erf, Zanders- buurt 15, groot 48 c.A. 750 16. Winkel- en woonhuis met erf, Limmerhoefc 23, gr. 103 c.A2870 17. Huis en erf, Kanisstraat 13, groot 60 c.A2410 18. Werkplaats met boven woning, Dijk 10, groot 103 c.A. 5300 19. Werkplaats, erf en boven woning, Kanaalkade 5, groot 102 c.A8310 20. Werkplaats, erf en boven woning, Achterstraat 8, groot 57 c.A1650 21. Werkplaats en erf, Ach terstraat 10, groot 81 c.A. 1660 22. Pakhuis en erf, Achter straat 12, groot 42 c.A. 1660 De afslag en combinaties blijven bepaald op Dinsdag 25 Februari a.s. namiddags 2 uur (3 uur beginnen) in de bovenzaal van het café „Central" aan het Hofplein.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 6