itend Een agenda met veel hamerstukken. J^hangeng akkerïJQ LAND- EN TUINBOUW Beplantingen in kleine tuinen. De veilingen aan den Langendijk, TWEEDE BLAD. Ac 0*0011 iten melkboer, vandaag. aan den 'il hebben! koffie u kam el- kopje. En ju waf zou koffie ha- iiet, want oer uit. bakker. Zoo, dag r? Ja, ik r brood, je Nee, over Zeg als je on missen ig bakker, en je kin- de baby? bakker, 't ts. de krui- imt. Ik zal geef je de engt maar meneer en 'anavond op gezellig in mekaar zoo ;t vergeten, o je 'n dup- et. Dordr. Crt. >OPINGEN. en bij opbod, xi 1941, te i van den mge, van de Ikmaar: iven- 1 17- 3360 erf, i c.A. 4600 wo- mval 1 A. 2010 met ïken- c.A. 8610 ssen- 1 c.A. 3750 le gr. 2500 iruin- ailing •laan- 2130 •laan- 2400 wal 1, 1800 wal 3, 1800 gland 2400 igland 2400 iders- :.A. 750 nders- :.A. 750 is met 3, gr. 2870 sstraat 2410 joven- groot 5300 Doven de 5, 8310 ooven- aat 8, 1650 Ach- 31 c.A. 1660 LChter- c.A. 1660 naties blijven 5 Februari a.s. ir beginnen) in café „Central" De Centrale keuken is een noodkeuken. De raad kwam gisten onder vorzitterschap van burgemeester van Kinschot voltallig bijeen. Na opening sprak de voorzitter een nieuwjaarsrede uit, die wij reeds in ons nummer van gister publi ceerden. De nestor, -de heer Klaver, be antwoordde, namens den raad, de rede met een woord van dank aan den burgemeester en het uitspreken van den wensch, dat de stad, onder Gods zegen, op den steun van den burgemeester zal kunnen blijven rekenen. De voorzitter wenschte hier na, onder instemming van den raad, de heer Woldendorp geluk met diens zilveren huwelijksfeest, waarvoor de heer Woldendorp dank bracht. Ingekomen stukken. Ingekomen zijn goedkeuringen van raadsbesluiten inzake benoeming van tijdelijke leeraren aan het Murmel- lius-Gymnasium, het beleggen van gelden, de wijziging van de ver ordening inrichting gemeentepoli tie en de verordening regelende de aanvangs- en sluitingsuren van de Zaterdagavondmarkt en van de vee markten in verband met de verduis teringsvoorschriften. Verdaagd is de beslissing van het zelfde college inzake de machtiging bedoeld in artikel 246, eerste en twee de lid der gemeentewet (gem.begroo- ting 1941); goedgekeurd het besluit betreffende het sluiten van een overeenkomst met de N.V. Nederl. Spoorwegen met betrekking tot den aankoop van een strook grond ten behoeve van den aanleg van den Kruseman van Eltenweg en de wijzi ging van de gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1940. Ingekomen is een brief van Ged. Staten ten geleide van de door hen vastgestelde balans en verlies- en winstrekening van den Keurings dienst voor waren over het jaar 1939 en voorts goedkeuring door den secr.-generaal van het dept. van bin- nenlandsche zaken van de besluiten van den raad tot wijziging van de verordening, regelende de rangen enz, der ambtenaren van politie. Goedgekeurd zijn tevens de raads besluiten tot verkoop van grond langs de Oude Hoornschevaart, tot aankoop van een strook grond, deel uitmakende van den Westfrieschen Binnendijk, tot verkoop van grond aan den Hoeverweg, tot verkoop var, grond aan de Vermeerstraat en aan het Zeglis. Ingekomen is een brief van de Ver. Ned.Gemeenten te 's-Graven- hage met betrekking tot de ge- nieentefinanciën. Processenverbaal van den - l rifi- ca'eur der gc-meentefinanciën van de opneming van kas en boeken van den gemeente-ontvanger; van de opneming van kas en boeken van het plantsoenbedrijf, het sportpark- bedrijf, het reinigingsbedrijf, het bedrijf der gemeentewerken, het slachthuis, het grondbedrijf, de lichtbedrijven en het gemeentelijk woningbedrijf. De heer S. W. Arntz heeft bericht, dat hij zijn benoeming tot regent van het Centraal ziekenhuis aan vaardt; mevrouw J. M. Boersma van Abshoven en de heer J. Hols- muller hebber hun benoemingen tot regentes resp. regent van het Bur gerweeshuis aangenomen. Aangenomen zijn tevens de be noemingen door den heer Joh. Apel doorn tot lid van het bestuur der gemeentelijke instelling voor maat schappelijk hulpbetoon; van den heer ds. C. von Meyenfeldt tot cu rator van het Murmellius-gym- nasium; van den heer H. C. Lind tot lid der commissie van toezicht op het M.O. en het gem. nijver heidsonderwijs en var, mevr. M. van Gijzenvan der Klei en den heer J. Withaar tot leden der com missie van toezicht op het L.O. Ingekomen is een brief van den secretaris van de commissie tot we ring van schoolverzuim, ten ge leide van het verslag van die com missie over het jaar 1940. De heer Joh. Overtoom, alhier, verzoekt om ontslag als leeraar in vakteekenen aan de gemeentelijke avondschool voor lager nijverheids onderwijs. Het gevraagde ontslag werd eervol verleend met ingang van 1 April 1941. De heer J. Gerling, alhier, ver zoekt eervol ontslag als onderwijzer aan de U.L. school met ingang van 1 April 1941. Het gevraagde eervol ontslag werd verleend met ingang van een door B. en W. te bepalen datum. Nog is ingekomen een adres van de Alkmaarsche slagersvereeniging verzoekende een verordening vast te stellen met betrekking tot de sluiting op Maandagmorgen van de vleesch winkels. In handen gesteld van B. en W. om bericht en raad. Tijdelijk leeraren aan het Murmellius-Gymnasium. Curatoren van het Murmellius gymnasium bevelen aan, ter benoe ming als tijdelijk leeraar, met ingang van 7 Januari 1941 tot uiterlijk 31 Augustus 1941, voor de oude talen den heer dr. A. Hoekstra te Schie dam en voor de Fransche taal mej. B. P. H. Esser te Amsterdam. De heer Klaver verzocht slui ting der deuren om persoonlijke in lichtingen in te winnen. Dit verzoek werd ingewilligd. Na een schorsing van twintig minuten werd tot stemming overgegaan en werden de voorgedragenen benoemd met 14 stemmen. Zeven stemmen werden blanco uitgebracht. Benoeming van tijdelijk leerares Handelsavondschool. Tengevolge van de ontheffing van den heer dr. J. B. van Amerongen van de waarneming zijner betrek king van leeraar in Engelsch aan de Handelsavondschool is een voor ziening noodig in de door hem ge geven lessen. B. en W. stelden thans vóór: Mej. J. F. J. Dubois alhier te benoemen tot tijdelijk leerares in Engelsch aan de Handelsavondschool met ingang van 3 Februari a.s. en zoo noodig tot een nader door hen te be palen datum, doch uiterlijk tot en met 8 Mei a.s. Benoemd mej. Dubois met 12 stem men. Acht stemmen werden blanco uitgebracht. De heer B o n s e m a protesteer de tegen de blanco stemmen, die e' op speculeeren, dat anderen de zaker: wel zullen opknappen. Als de ande ren dat ook deden, dan zou de stad verstoken blijven van leerkrachten. De heer v. d. V a 1 1 schaamde zich er niet voor te verklaren, dat de zijnen blanco stemmen, omdat hen dit in de gegeven omstandig heden van bovenaf is opgelegd. De heer S i e t s m a sloot zich bij deze verklaring aan. Benoeming hoofd Tesselschadeschooi. Voor de benoeming van hoofd der Tesselschadeschooi bieden B. en W den raad de volgende voordracht aan: 1. C. van den Belt, hoofd der open- luchtschool te Katwijk aan Zee. 2. A. Kramer, hoofd der gemeen telijke opleidingsschool te Den Hel der. 3. P. H. van Os, hoofd der openbare lagere school te Groot-Schei mer. Benoemd de heer v. d. Belt met 11 stemmen tegen 8 op den heer Kramer en 1 op den heer van Os. Benoeming onderwijzer Tesselschadeschooi. Ter benoeming van een onderwij zer aan de Teselschadeschool bieden B. en W. den raad de volgende voor dracht aan: 1. B. Verolme, tijdelijk onder wij zei aan de Tesselschadeschooi. 2. J. Gorter, onderwijzer aan de openbare lagere school te Egmond aan Zee. 3. G. S. Jellema, volontair aan de opleidingsschool te Heemstede. De heer v. d. V a 1 1 herinnerde er aan, dat er zes volontairs zijn met volle bevoegdheden, die zonder belooning werken en hij oordeelde het een duw achteruit om hen niet op de voordracht te plaatsen, al was dit niet no. één. De heer E r i k s sloot zich bij dit betoog aan. Ook spr. hoopte, dat hiermede in de toekomst rekening zal worden gehouden. De voorzitter deelde dit standpunt absoluut niet. Spr. achtte het schoolbelang hooger dan het stadsbelang. Het onderwijsbelang vordert, dat de besten naar voren werden gebracht. De heer v. d. V a 1 1 oordeelde, dat men aldus moet veronderstellen, dat ze niet goed zijn. Men schaadt het onderwijsbelang niet door hen een klein beetje te helpen. Men mag geen odium op de jongelui leggen en behoort te bevorderen, dat ze elders een kans krijgen. De heer E r i k s bleef ook van oordeel, dat deze jongelui verdienen een ruggesteuntje te krijgen. De heer H o ij t i n k was het met den voorzitter eens. Op de voor dracht behooren de beste leerkrach ten geplaatst te worden. De voorzitter bleef zijn standpunt ongewijzigd handhaven Spr. zal zich- blijven verzetten om een Alkmaarder voor te trekken boven een bekwamere van elders. Als een Alkmaarder de beste plaats verdient, krijgt hij die zeker. Den heer v. d. Va 11 zou het spij ten in de toekomst te moeten voor stellen een voordracht terug te ne men, doch hij zal daarvoor niet terugschrikken. De voorzitter: Dan hoop ik. dat de meerderheid van den raad niet met u mee zal gaan. Benoemd werd hierop de heer Verolme met 17 stemmen en drie op den heer Gorter. Overplaatsing onderwijzer. B. en W. steden vóór te besluiten; den heer H. B. Helleman met in gang van 1 April a.s. als onderwijzer over te plaatsen van de School voor centraal 7e en 8e leerjaar naar -de U.L.school. Conform besloten» Verpachting sluis Zeswielen. B. en W. stellen den raad voor om te besluiten de sluisgelden van de sluis aan de Zeswielen, de sluiswach terswoning met aanhoorigheden, het grasgewas langs den Zuidrekerweg of Hoornscheweg, voor zoover deze aan de gemeente in eigendom toebe hoort, en langs den Munnikenweg te rekenen met ingang van 7 Januari 1941 tot het tijdstip, waarop de sluis buiten gebruik zal worden gesteld en uiterlijk tot en met 6 Januari 1942, te verpachten aan C. Stam te Oudorp voor 325, berekend over een jaar en voorts onder de door B. en W. te stellen voorwaarden. Als voren. Geen bijdrage voor lagere landbouwschool te Hoorn. B. en W. stellen den raad voor afwijzend te beschikken op het ver zoek van de „Vereeniging tot bevor dering van het Landbouwonderwijs voor Hoorn en Omstreken", om voor iedere leerling van deze school uit Alkmaar een jaarlijksche bijdrage van 5 toe te kennen, aangezien de gemeente steun van het rijk ont vangt en de gemeente dus niet wet telijk verplicht uitgaven achterwege behooren te laten. Op een vraag van den heer Grondsma deelde de voorzitter mede, dat het één leerling betrof. Conform besloten. Instandhoudingskosten Bijzonder lager onderwijs. B. en W. stellen den raad voor aan de besturen der daarvoor in aan merking komende bijzondere scholen voor lager onderwijs voor 1941 toe te kennen de in de bijlage vermelde voorschotten op de gemeentelijke vergoeding in de kosten van vak onderwijzers, als bedoeld in artikel Olbis, 7e lid, der Lager-Onderwijs- wet 1920. Als voren. Herhalingscursussen in lichamelijke oefeningen voor onderwijzend personeel. B. en W stellen den raad voor een zevental cursussen in de lichamelijke oefeningen voor 155 cursisten van het onderwijzend personeel in het ieven te roepen. Als voren. Uitbreiding van de avondcursussen aan de Ambachtsschool. B. en W. stellen den raad voor té besluiten, dat de uitbreiding van de avondvakcursussen, verbonden aan de Ambachtsschool alhier, voor zoo ver betreft de vakken smeden, bank- werken, plaatwerken, machine- bankwerken, autogeen-electrisch lassen, electro-montage, instrument maken, fijnbankwerken, rijwielher- stellen, auto- en motorherstellen, timmeren, machinaal houtbewerken, metselen, betonwerken, meubel maken en schilderen, als gevraagd door het bestuur van de vereeniging „De Ambachtsschool voor Alkmaar en Omstreken" alhier, bij adres d.d. 18 October 1940, noodig is. De heer E r i k s vreesde, dat te weinig rekening gehouden is met de practijk. Spr. hoopte, dat de resul taten echter in overeenstemming zullen zijn met de verwachtingen. Spr. zal vóór stemmen. De voorzitter: Sommige wil len een cursus van één jaar. Wij blijven voor vakbekwaamheid een cursus van twee jaar noodig oor- deelen. De heer S i e t s m a informeerde naar de kosten. Het verleende deel blijft toch voor de gemeente en daarover staat in de bijlage niets. De voorzitter: De kosten zijn geregeld door het Nijverheidsonder wijs. De raad moet alleen beoor- deelen of het noodzakelijk is. Conform besloten. Hierop werd gepauseerd voor thee en gebak, als geschenk van den zilveren bruidegom. Tijdelijke toelage lager bezoldigd gehuwd personeel Gymnasium en Handelsschool. B. en W. stellen den raad voor aan een deel van het gehuwde personeel bij het gymnasium en de handels school een tijdelijke toelage en een tijdelijke verhooging van het mini- mum-bedrag van de kindertoelage toe te kennen. Conform besioten. Namen van bruggen. B. en W. stellen den raad voor om de brug tusschen de Mauritskade en den Heiloërdijk de naam van „Mau- ritsbrug" te geven. Conform besloten. De heer Couwenhoven ves tigde er de aandacht op dat een brug aan de Mr. P. J. Troelstrakade nog geen naam heeft. De voorzitter zal een naam overwegen. Instelling functie kweekersknecht hij de plantsoenen. B. en W. stellen den raad voor tot het instellen van de functie kwee kersknecht bij de plantsoenen te besluiten, deze in de loongroep 25.92 tot 31,68 te plaatsen en aan den daarvoor op arbeidscontract werkzaam gestelden arbeider H. J. Geels het uitzicht op een vaste aan stelling te openen. Conform besloten. Verpachting gemeente-eigendommen. B. en W. stellen den raad voor, aan den heer J. A. Botman alhier 5.4.10 H.A. weiland in de Huiswaar derpolder, te rekenen van Kerstmis 1940 af te verpachten, aangezien de tegenwoordige pachtster niet meer in aanmerking wenscht te komen. 1 Als voren. Verpachting van grond aan de Wognumsche buurt. B. en W. stellen den raad voor, voor den tijd van 5 jaar een strook grond aan de Wognumsche buurt, groot 450 M2. voor 11.25 per jaar en van dezelfde strook grond stukken van 100 M2. te verpachten voor 2.50 per jaar. De heer Couwenhoven vroeg hoe het staat met de uitgifte van de volkstuintjes. Weth. mr. de Groot zei, dat in Haarlem op spoed is aangedrongen. Conform het voorstel werd besloten. Verkoop grond aan de Frans Halsstraat. B. en W. .stelden den raad voor aan Bredero's Bouwbedrijf te Utrecht 1473 M2. terrein aan de Frans Hals straat te verkoopen voor 11047.50 en 11070 voor den bouw van 24 woningen. De heer v. d. V a 11 citeerde een zin uit des voorzitters jaarrede en oordeelde aan de hand van de teeke- ning dat Alkmaar weer met steen klompen wordt verrijkt. Spr. wil in de toekomst de trieste straten- complexen voorkomen. Mr. de Groot: Het is hier een kwestie van ons uitbreidingsplan en dergelijke woningen zijn daar gepro jecteerd. Spr. is het eens, dat bij de stadsuitbreiding gestreefd moet wor den. naar bevordering van de schoonheid, door het aanbrengen van groen. Conform besloten. Bijdrage verbetering arbeiders woning. B. en W. stelden den raad voor aan den heer H. de Haan de gevraagde financieele mededeeling te verleenen voor de verbouwing van het winkel pand Fnidsen 47 tot arbeiderswoning. Als voren. Verordening tot heffing van opcenten op de gemeentefonds belasting. Artikel 1 van het Besluit op de Loonbelasting 1940 bepaalt, dat de bestaande belastingen naar het in komen (inkomstenbelasting en ge meentefondsbelasting met alle op die belastingen geheven opcenten) zul len worden vervangen door een enkele inkomstenbelasting. In verband met die bepaling heefi de secretaris-generaal van het depar tement van binnenlandsche zaken aan Ged. Staten dezer provincie medegedeeld, dat het raadsbesluit van 8 November 1940, tot vaststel ling van een verordening tot heffing van opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting, voor het belastingjaar 1941/42, niet meer voor goedkeuring in aanmerking kan ko men. Intrekking van genoemd raads besluit wordt mitsdien verzocht. De heer Woldendorp oor deelde dat dit een belangrijke wijzi ging in de begrooting zal brengen. De voorzitter: Het wordt op gelegd en misschien valt het mee. De wethouder houdt aan den anderen kant zijn handje op. Als voren. Exploitatie Centrale Noodkeuken. B. en. W. stelden den raad voor de door hen genomen maatregelen in zake de verstrekking van warme maaltijden te bekrachtigen en het college voor dit doel een crediet van 10.000 toe te staan. De heer v. d. V a 11 constateerde, dat de noodkeuken een succes is voor het college, den wethouder en de firma Hoogenstraaten. De keuken is geslaagd. Onaangenaam was spr. getroffen door een bericht, dat het niet-in de bedoeling ligt het eten te doen thuis bezorgen, door energieke jongelui, die dit met gesloten wagens willen doen. Spr. kreeg daardoor den indruk, dat men op de keuken een stempel van armeluiskeuken wil drukken en oordeelde, dat ook bevorderd moet worden, dat men- schen met boterkaarten van de keu ken gebruik maken. Met klem drong spr. er op aan de gelegenheid niet af te wijzen het eten te laten afhalen. Waarom belet dat anderen dit voor een billijke vergoeding dc-en? Spreker verzocht dit nog nader te bekijken. Mej. Ca reis wenschte deze zienswijze gaarne met kracht te on dersteunen. Straks zullen velen voor een tékort aan gas staan, die gaarne het eten willen betrekken. De heer Woldendorp weet niet of de keuken op klanten gesteld is, maar de afname zou men kunnen bevorderen door de menu's twee dagen tevoren bekend te maken. De heer Grondsma verwachtte van het denkbceld-v. d. Vall een toename van het gebruik. Weth. K e ij s p e r herinnerde er aan, dat de heer v. d. Vall bij de be grooting het college gevraagd heeft aandacht te schenken aan de voedsel voorziening van de stad en het college heeft dit gedaan. Aan het vraagstuk zitten zaken vast, die men in het openbaar niet kan zeggen. Spr. kon, toen hij jongelui voor eten halen bij zich kreeg, nog niet over zien of hun plan mogelijk was. Spr. zegde toe, dat hij er rekening mede zou houden, dat zij de eersten waren. Anderen verspreidden, zonder rugge- spraakpamfletjes, dat zij dit ter hand wilden nemen. Spr. moest dit den kop indrukken. Een streven om op de keuken het karakter van armeluis-keuken te drukken bestaat niet, maar het is een noodkeuken en men mag het niet zoo karakteriseeren, dat ook degenen naar de keuken gaan, die dit uit gemak en niet uit nood doen, want en rillerig? Opgepast Griep dreigt! Direct 'n "AKKERTJE" (tot 4 per dag). Onder de wol. De Griep zet niet doorl dan ontwricht men den normalen handel. Ook mag men de zaak niet los maken van de voedselvoorraden. Voor zoover er nood is wil het college allen graag helpen. Met een dikke streep onder zoo noodig wilde spreker een en an der gaarne overwegen, mits men aan het college overlaat den tijd te bepa len waarop daartoe moet worden overgegaan. De huisvrouw, die het eten haalt spaart den tijd van het eten koken en het halen is dus beter mogelijk dan verondersteld wordt. Het is een noodkeuken en het voor af bekend maken van menu's om het halen te bevorderen door hen die het wel aardig vinden, is niet wensche- lijk. De heer v. d. V a 11: De levensmid- delenschaarschte vordert het gaan naar de noodkeuken. De huismoeder-s staan nu voor het feit, dat de win terprovisie eerder op is dan anders en spr. zag den tijd komen, dat meer deren naar de keuken moeten. De noodtoestand in de levensmiddelen- voorziening zal zich over alle lagen der bevolking gaan uitstrekken. Brandstoffen zijn onmogelijk te krij gen, ook daardoor zullen meerderen het goede eten willen gaan halen. Spr. hoopte, dat binnen niet al te langen tijd ook de groepen, die het niet kunnen halen, van de keuken gebruik maken. Laat men dit nog eens nader bekijken en een goeden ophaaldienst mogelijk maken. Z.h.s. werd hierop het voorstel aan genomen. Een lezer schrijft ons het vol gende: Ik heb n.l. voor mijn huis een tamelijk schaduwrijke ruimte (al leen 's middag's komt er de zon eenigszins, er staan n.l. nog drie hooge boomen voor het huis) nu wilde ik aan de beide zijkanten eenige bloeiende heesters en wat overblijvende bloemen planten, welke zouden daar nu voor in aan merking komen? De grondsoort is zavelgrond. Zou U daarover niet eens een klein artikeltje in Uw krant kun nen laten zetten. Misschien zijn daar meerdere bloemen-liefhebbers mee gebaat. Van deskundige zijde vernemen wij in verband met het bovenstaan de het volgende: Vele tuinen, maar vooral tuintjes liggen in de schaduw, die ontstaat door nabije bouwwerken of wel boomen en andere houtopstanden. Door die schaduw geven de bloem- beplantingen niet altijd het succes waarop men had gehoopt. Wanneer 'te weinig zon in den tuin komt door nabije huizen of b.v. schut tingen is het niet zoo erg dan wan neer dit euvel ontstaat door de boomen, want het is dan niet alléén de schaduw, maar ook de wortels van de boomen ,want deze halen uit den omringenden grond al het voedsel. Om in werkelijke schaduwtuinen een goed groeiende beplanting aan te brengen, meer speciaal om daar door een bloeiend tuintje te krijgen is niet zoo eenvoudig, alhoewel door een onderzoek ter plaatse al licht nog wel een oplossing is te vinden, althans beter dan door een algemeene beschouwing. Op schaduwplaatsen groeien over het algemeen groenblijvende hees ters beter dan bladverliezende soorten .Voor kleine tuinen, vooral voortuinen moet geen beplanting worden aangebracht van soorten die te snel groeien, want deze wer ken gezichtsbelemmend. Mooie groenblijvende heesters voor de kleinere tuinen zijn: Ma- honia Aquifohium, Rhododendron ponticum, Hedera arborea en na tuurlijk nog vele andere soorten, maar het is niet doenlijk alles te noemen. Heesters met afvallend blad, ook voor kleine tuinen zijn o.m: Spiraea arguta, Buddleia's, Rubus Odoratus, Ribes alpinum Sympho- ricarpos ovbiculatus, Rhamnus Frangula, Hydra nge a-paniculata in soorten. Om in de schaduw een bloeiend tuintje te krijgen worden knolbe gonia's' en z.g. struikbegonia's aan bevolen b.v luminosa, Prima Don na, Radio en andere var. Verder Viooltjes, meer speciaal Cornuta- var. Ook Primula's in vele soorten bloeien mooi en zijn bovendien sterk. Polyantha rozen zijn zoowel voor kleine als groote tuinen aan te be velen. Het is een roos die gemakke lijk groeit en door den langdurigen en vollen bloei is deze roos ook voor minder zonnige terreinen aan te be velen, al is de bloei dan ook niet zoo volop. Als soorten van deze roos worden aanbevolen: Oranje Triumph, Rödhatte, Else Poulsen, Heidekind, Kirsten Poulsen e.a. Voor kleine tuintjes zijn de Polyantha rozen een uitkomst. Na de planting insnoeien tot op 10 c.M. boven den grond en ieder voorjaar eveneens. Het snoeien is niet alléén bij rozen, maar bij de meeste houtige ge wassen, waarbij ook vruchtboomen een belangrijke factor, waar meer malen te weinig aandacht aan wordt geschonken. Vakkennis is wel noodig, maar opletten eveneens. Bij tal van heestersoorten wordt in het voorjaar het bloemhout weg gesneden; waardoor de bloei noe menswaardig vermindert. Heesters, die op voorjarig hout bloeien, moeten na den bloei wor den gesnoeid en niet in 't voorjaar. Rozen, sommige Spiraeasoorten, Hydrangea's en vele andere gewas sen moeten voorjaars worden ge snoeid. De grondsoort doet veel af aan het slagen van beplantingen enz. op schaduwachtige plaatsen. Lichte doorlatende zanderigen grond neemt spoediger eenige zonnewarmte op dan zware en kleiachtige bodems. Bij 't aanleggen van tuinen enz. is het noodig hiermede rekening te houden en de zware gronden door toevoeging van geschikte stoffen wat poreus te maken, dit heeft veel invloed op den groei. Thans beperking van den aanvoer. In tegenstelling met de vooraf gaande weken, toen steeds moest worden aangedrongen op grootere aanvoeren van de verschillende kool soorten, om toch maar aan de voor geschreven acht procent per week van den voorraad te komen, hebben de veilingsbesturen gedurende de afgeloopen week steeds met een zeer grooten aanvoer te kampen gehad, zoodat men zich wel eens genood zaakt zag, er den tuinbouwers op te wijzen, dat de kool wel zal worden afgenomen, maar dat de aanvoer niet te groot moet worden. De tuin ders willen er nu echter wel van af, tenminste van hun minst houdbare partijen. Men heeft tengevolge van de vorst niet kunnen afleveren en daardoor heeft men nu wel eenige partijtjes, welke noodig weg moeten, om nog voor goede kwaliteit te kun nen worden verkocht. De veilingsbesturen hebben het er in de afgeloopen week dan ook maar op gezet, om den aanvoer niet zoo heel veel boven het percentage te laten uitkomen, aangezien het niets anders dan nog grootere moeilijkhe den zou geven. Aan de laadplaats van de spoorwegen was slechts een beperkt aantal wagons ter beschik king. Te Broek op Langendijk waren er juist heel wat leeg weggehaald. Er komen nu wel weer wagons, maar toch nog niet in die mate, dat vlot kan worden doorgeladen. Te Noord- scharwoude werden Zaterdag onge veer 50 wagons kool méér verkocht dan er konden worden verladen. Het is dus wel juist gezien, dat men eenigszins regelend optreedt. Doordat de tuinbouwers tot nu toe allemaal zelf hun briefje met de door hen aangeboden partijen kwa men aanbieden, was het voor den aanvang van de veilingen steeds een drukte van belang, terwijl het over zicht wel eens zoek was. Nu heeft men te Broek een zoodanige regeling getroffen, dat de te veilen hoeveel heden door een of twee personen van elke tuinbouwvereeniging wor den opgegeven, hetgeen de adminis tratie vergemakkelijken zal. Vooral bij de Deensche witte kool met haar verschillende bestemmin gen is het wel eens een heele bereke ning. Van dit product komt den laatsten tijd een aanzienlijke hoe veelheid aan de veiling. De prijs van 4.70 per 100 kg. begint er zeker wat op te lijken. Bij de roode kool moet het aanbod nog steeds puntsgewijze onder de handelaren worden verdeeld. En dan komt men nog hoogstens een maal per dag aan de beurt voor een koopje. De gele kool moet eveneens ver deeld worden. Het grootste aanbod hiervan komt te Broek op Langen dijk. De aanvoeren van uien beginnen iets toe te nemen. En de belang stelling van de zijde der kooplie den gelukkig ook. Het is wel voor gekomen, dat de uien werden ge veild, omdat de kooplieden er niet zooveel interesse voor hadden, dat tot. verdeeling moest worden over gegaan, maar dat niemand afschrik te. De partijen liepen er dus door. Tegen het einde van de week kwam er eenige verbetering, zoo dat alles verkocht kon worden. Het aanbod van peen had weinig te beteekenen. Er kwamen enkele kleine partijtjes, welke graag wer den gekocht. In totaal werd 2700 kg. bieten verhandeld, tegen een prijs van 3.10 per 100 kg.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 7