DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. iPEH. BEKENDMAKING. eluk in en! jffm 1HÖ Vijandelijke koopvaardij met ruim een kwart millioen ton verminderd. Britsch convooi in de Middellandsche Zee gebombardeerd. De nieuwe Fransche regeering. Perscommentaren op de rede van Hitier. VERDIJ ISTERINGS- TIJDEN van 19.13 tot 8.32. DISTRIBUTIE-NIEUWS BON AANWIJZING. gen—Hengelo; QuickNEC; m Tubantia :m II; Noad V; Eindhoven idRoermond. ISC; WW— Velocitas en 'BALLERS. lelmond voor van den NVB i worden Hel- e Eindhovena- :n vroeg per d vertrokken, aan het station haast merkten zij plaats na ar Roermond, irkte zij hun oen? plaats, Geldrop en. Daar ston- 10 km. van lige verbinding jelmond even- ïllen pakten zij n arm en mar- ond, waar zij tijd arriveerden kunnen spe- van de ederland Nederland, >53. Winterhulp igewezen de N.V., Am- of 877, udt, heeft inste een n af, wat rotsspleten •aagt Pam. een stuk en bemerkte toen, lanleg van dezen perde. De oevers n zoo steil en diep hoewel hij met •schijnlijk wel het i bereiken, het on- er zijn hoofd in vijl dit nu juist de ir hij met hart en en rechts langs langs de geheele ras deze aan weers- l, en verder dan afgesloten gedeelte an. Zijn blik keer- ;t roode bruggetje, it zijn groote vol st alleen dat de mnt veel minder r ook, dat onder ize oevers zoo ver ren, dat zij niet van het riviertje in weerskanten een overbleef, waarop hurken of knielen jke hoogte met het alsof de brug niet as voor de plaats en dat, toen bleek er kon worden ge tand tusschen de •eed. (Wordt vervolgd) ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef 3320, redactie 3330. 143e Jaargong No. 48. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADF.MA. Woensdag 26 Februari 1941 Vliegvelden in Oosf-Engeland aangevallen. Het Duitsche legerbericht. Berlijn, 25 Febr. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht deel mede: „Zooals reeds is gemeld, hebben duikbooten een sterk verdedigd con vooi aangevallen en in talrijke hard nekkige aanvallen 125.000 ton, waar onder een escorteerenden hulpkrui ser, tot zinken gebracht. Het con- vooi werd verstrooid. Tezelfder tijd hebben andere duikbooten eveneens met succes op den Atlantischen Oceaan geopereerd en een groot aan tal vijandelijke koopvaardijschepen, waaronder een groot tankschip, met een gezamenlijken inhoud van 83.000 ton, vernietigd. Voor een dee: behoorden deze schepen tot con- vooien. Door de zeestrijdkrachten is 250.000 ton vijandelijke scheeps- ruimte in den grond geboord en een oorlogsschip, dat in de overzeesche wateren opereert, heeft zijn tot zin ken gebrachte tonnage van 131.000 op 151.000 ton gebracht. Alleen al de marine heeft dus in de laatste dagen de vijandelijke koopvaardijscheeps- ruimte met meer dan een kwart'mil lioen ton verminderd. In den vroegen avond van 23 Fe bruari hebben Duitsche gevechts vliegtuigen in de Middellandsche Zee ten Noorden van Derna een troepentransportschip van 4000 ton tot zinken gebracht en een ander groot transportschip zoo ernstig be schadigd, dat het brandend bleef liggen. Tengevolge van het ongunstige weer zijn op 24 Februari in slechis geringe mate gewapende verken ningsvluchten boven Engeland en de zee ondernomen. Hierbij is voor de Britsche Oostkust een koopvaarder door bomtreffers beschadigd. In den afgeloopen nacht waren onze lucht aanvallen gericht op vliegvelden in Oost-Engeland. In hangars en ondei- fcomens ontstonden branden. Boven dien hebben alleen-vliegende ge vechtstoestellen de havenwerken te Harwich, Ipswich en Exmouth, als mede de docks te Londen met bom men van licht en middelbaar kalibe: bestookt. Ook gisteren zijn noch overdag noch des nachts vijandelijke vlieg tuigen boven Duitsch gebied ver schenen. Alleen vliegende Engelsche gevechtstoestellen hebben gister avond een haven in het bezette ge bied aangevallen, zonder schade aan te richten. Bij den afweer is een vijandelijk vliegtuig door luchtdoel geschut neergehaald. Britsche vliegvelden aan gevallen. Berlijn, 25 Februari (D.N.B.) De Duitsche luchtmacht heeft, naar het D.N.B. verneemt, in den nacht van 24 op 25 Februari afzonderlijke aar. vallen op een aantal vliegvelden ir. Z.O. Engeland ondernomen. Zoo werde de vliegvelden Mildenhal., Honington en Watti aangevallen. Hangars en gebouwen geraakten ir. brand. Het vliegveld Mildenhall werd vanacht driemaal aangevallen en kreeg ernstige schade. Andere aanvallen waren vannacht gericht op strategische doelen in Lc-nden en op verscheidene haven steden aan de Oostkust van het Ka naal. Verscheidene, deels omvang rijke branden, werden in de haven van Harwich waargenomen. Duit sche jagers hebben twee Britsche versperringsballons neergeschoten. In den loop van den Maandag heeft een Duitsch gevechtsvliegtuig ten NO. van Halsborough een vijande hjk koopvaardijschip van 2000 b.r.t. aangevallen en zwaar beschadigd. Een bom kwatr op het achterschip terecht. Waargenomen kon worden, dat aan boord brand ontstond. Luchtgevechten boven het Kanaal. Berlijn, 25 Febr) (D.N.B.) Brit sche gevechts- en jachtvliegtuigen hebben hedenmiddag geprobeerd de B ransche kust te naderen. Zij wer den echter, naar het D. N. B. ver neemt, reeds boven het Kanaal door Duitsche jachtvliegtuigen tegen ge houden. Er ontstonden luchtgevech ten. Volgens tot dusver ontvanger, berichten zijn drie vijandelijke toe stellen van het type Spitfire daarbij neergeschoten. Een der Engelsche machines stortte brandend boven Franschen bodem omlaag, de twee de bovene het Kanaal, de derde boven Dover. Britsche vliegtuigen boven West-Duitschland. Berlijn, 26 Febr. (D.N.B.) Eenige Britsche gevechtsvliegtuigen zijn gisteravond laat naar West-Duitsch land gevlogen en hebben daar bi.i laag bewolkte lucht zonder eenig zich brisant- en brandbommen neer geworpen. Het eenige toestel, dat door de zware wolkenlaag neer daalde, werd terstond door 't lucht afweergeschut neergeschoten. Het stortte brandend neer. Toevallig werden een klein houten gebouw en een zolder door brandbommen ge raakt. De branden, die ontstonden, konden echter terstond gebluscht worden met eigen maatregelen. De brisantbommen kwamen alle op open veld neer en richtten in geen kei geval schade aan. Vijandelijke troepen for ceerden den overgang aan den beneden-Joeba. Ergens in Italië, 25 Februari (Stefani). Het 263ste communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: „Aan het Grieksche front de ge wone bedrijvigheid. De zeer slech te weersomstandigheden hebben de activiteit van onze luchtmacht be perkt. Drie vliegtuigen, die in het weermachtsbericht van gisteren als vermist waren opgegeven, zijn te ruggekeerd. In Ndord-Afrika de gewone be drijvigheid van onze snelle colon nes en onze luchtmacht. Te Dzja- raboeb houdt de vijandelijke druk aan. Afdeelingen van het Duitsche vliegercorps hebben een in de Mid dellandsche zee varend vijandelijk convooi aangevallen. Zij hebben een schip van 3000 tot 4000 ton tot zinken gebracht en een ander van 15 000 ton, dat troepen vervoerde, getroffen. Vijandelijke vliegtuigen hebben een aanval op Tripolis ge daan; er werden eenige menschen gewond, de schade is van geen be- téekenis. In Oost-Afrika is de vijand er na een hardnekkigen slag van verscheidene dagen in ge slaagd aan de Beneden-Joeba den overgang op eengie punten te forceeren en den linkeroever te bereiken. In andere sectoren actie van plaatselijk karakter." DE ENGELSCHE BLOKKADE. Chicago, 25 Febr. (D.N.B.) Hugh Holohan, mede-directeur van een reederij, die een maand geleden is opgericht, en die door in het in de vaart brengen van snelle vracht schepen tusschen Amerika en Ier land het gebrek aan levensmiddelen :n den Ierschen vrijstaat wilde ver minderen, heeft vandaag in een. interview scherpe aanvallen ge daan op de „cynische huichelarij" der Britsche regeering, die de En gelsche monopolistische positie in het zeeverzekeringswezen gebruik! om Ierland te blokkeeren en het zoodoende iets af te persen. Hoewel de reederij, aldus verklaarde Holo han, voldoende schee#ruimte bezit om de 40.000 ton vrachtgoederen, die intusschen in Amerkaansche havens aan den Atlantischen Oceaan zijn opgestapeld, te vervoeren, wei gert de Londensche verzekerings maatschappij Lloyds, waarbij de Amerikaansche zeeverzekeringsfir ma's herverzekerd zijn, polissen voor de ladingen uit te schrijven, die niet van Engelsche zijde zijn goedgekeurd. Toestemming wordt slechts dan verleend, als de reeders er mede accoord gaan dat de vaar tuigen na afloop van de reis aan de Engelschen worden afgestaan. Ho lohan zeide ten slotte, dat, na de vruchtelooze pogingen om aan alle sischen van het Britsche ministerie •"oor de blokkade te voldoen, aan genomen moet worden, dat Enge- and drie millioen neutrale Ieren wil laten verhongeren om Ierland gewillig te maken en eindelijk de lang verbeide steunpunten in den Ierschen vrijstaat te krijgen. Darlan heeft Marine en Binnenl. Zaken. Vichy, 25 Februari (D.N.B.) De Fransche regeering is als volgt samengesteld: Vijf ministers n.l.: ondervoorzitterschap van den ministerraad, buitenlandsche zaken, marine en binnenlandsche zaken: admiraal Darlan; landsverdediging: generaal Hunt- ziger; justitie: Barthelemy; financiën en economische zaken: Bouthillier. Landbouw: acht staatssecretarissen, n.l.: luchtvaart: generaar Bergeret; levensmiddelenvoorziening Achard; koloniën: schout-bij-nacht Platon koloniën: schout-bij-nacht Platon; verkeer: Berthelot; opvoeding: Carcopino; gezin en volksgezondheid: Che valier; arbeid: Belin; industrieel© productie: Pucheux. Tot gedelegeerde, met den rang van kahinetslid, voor het voeren der Duitsch-Fransche economische onderhandelingen is Barnaud be noemd en tot gedelegeerde voor openbare werken en bestrijding der werkeloosheid Lehideux. Tot chef van den voorlichtingsdienst is be noemd Paul Marion, plaatsvervan gend secretaris-generaal van het ministerpresidium en voormalig medewerker van Doriot in de Liberté. Een politiek van Fransch- Duitsche samenwerking. Vichy, 25 Febr. (A.N.P.) Naar aanleiding van dc kabinetswijzi ging heeft een woordvoerder van de Fransche regeering verklaard, dat het nieuwe kabinet besloten heeft, een politiek van Fransch-Duitsche samenwerking te voeren. Dit, zeide hij, wordt alleen reeds hierdoor bewezen, dat voor het eerst een gedelegeerde voor de Duitsch- Fransche economische onderhande lingen, met zetel te Parijs, be noemd is. Hij zal daar zijn aan- cacht schenken aan de geheele in- dustrieele samenwerking, hetzij dat deze van de zijde der regeering, hetzij van particuliere zijde uitgaat, en ook met de delegaties der wa- penstilstandscommissie te Wies- baden contact onderhouden. De algemeene gedelegeerden .hebben lot taak, alle economische onder handelingen namens de Fransche regeering voor te bereiden en te voeren. De woordvoerder verklaarde •Qor'-s: lain hoopt met zijn poli tiek, den wederopbouw van Frank- riik te verwezenlijken op den grondslag van het gezin, een schrede verder te komen, door het instellen van een staatssecretariaat voor gezin en volksgezondheid. De benoeming van een algeir.eenen ge delegeerde vcor den nationalen op bouw heeft ten doel, alle door de regering te nemen maatregelen tot bestrijding van de werkloosheid, in één hand te vereenigen. Lehideux, die voor dezen post is uitgekozen, beeft tot dusver de campagne tegen de werkloosheid m Parijs georga niseerd. Een der talrijke nieuwe verorde ningen, die vandaag in verband met de kabinetswijziging in het Staats blad zijn verschenen, heft den post van secretaris-generaal voor de voorlichting en propaganda, die tot nu toe door Portmann bekleed werd, op. In plaats daarvan zijn twee nieuwe staatssecretarissen in gesteld, waarvan het eene toezicht heeft te houden op de pers en het andere op de radio. Op grond van een andere verordening krijgt Darlan het toezicht over de be stuursdiensten van d:n president- schapsraad. Darlan blijft evenwel slechts plaatsvervangend minister president. Bijzonderheden over de ministers. Vichy, 25 Febr. (D.N.B.) In ver band met de reorganisatie van de regeering wordt in het officieele staatsblad ook een wet afgedrukt, waarbij het tot dusver bestaande secretariaat-generaal voor inlichtin gen wordt afgeschaft. Daarvoor wor den in het vice-presidentschap twee toegevoegde secretariaten-generaa1 ingericht, waarvan een voor de in- Amerika. New-York, 25 Febr. (D.N.B.) Dc ochtendbladen brengen van de redt van Hitier vooral de passage over de verscherping van den duikbootoor log naar voren. De New-York Times en de New-York Herald Tribune spreken van een „bedreiging, die on- getwijfel ernstig gemeend is". De bladen maken daaruit de gevolg trekking dat Engeland torpedoboot- jagers, duikbootjagers en patrouille bommenwerpers dringend noodig heeft en ook belang heeft bij het be zit der Iersche vlootbases. Indien de leveranties van de Ver. Staten Enge lend niet zouden bereiken, zcyt de reusachtige inspanning der Ver. Sta ten en ook de neutraliteit van Ier land niets waard zijn. Zwitserland. Bern, 25 Febr. (D.N.B.) De rede van Hitier heeft in de Zwitsersche pers als „aankondiging van komende en beslissende gebeurtenissen" bij zonder de aandacht getrokken. De National-Zeitung schrijft: „Ir, een tijdsverloop van 24 uur hebben beide leiders der spilmogendheden gesproken. Het gemeenschappelijke was de verzekering, dat de eindover winning vaststaat. Het moet den in druk wekken, dat zij een laatste ap pel is, dat den volleen der spil voor den aanvang eener beslissende ont-' wikkeling van den oorlog nogmaals aan hun plichten herinnert. Ten aanzien van het plan de cam pagne tegen Engeland merkt de Tri bune de Lausanne op: „Ongetwijfeld biedt de onderneming een veelvul dig risico, maar Hitier heeft ge toond, dat hij voor een gevaarlijk risico niet terugschrikt. Zonder den uitslag van den beginnenden strijd op leven en dood te willen voorspel len, kan men constateeren, dat de verscherping van den duikbootoor log voor de Engelsche eilanden een verschrikkelijk gevaar beteekent. In dien de vernietiging van scheeps ruim te voortduurt in het door Hitier genoemde tempo, zal zij tegen het einde van den zomer een reusachtige hoogte bereikt hebben". Spanje. Madrid, 25 Febr. (D.N.B.) De Führer en de Duce hebben nadruk gelegd op de onwrikbare kracht van de as en op de trouwe wapenbroe derschap tusschen het Duitsche en het Italiaansche volk, schrijft het blad A. B. C. naar aanleiding van de redevoeringen van Hitler en Musso lini. Noch Hitier, noch Mussolini, zoo vervolgt het blad, hebben den waren toestand probeeren te verdoezelen. Mussolini heeft openlijk over tij delijke tegenslagen gesproken, maar „Engeland kan niet overwinnen, want ten slotte heeft ook Rome Carthago verwoest". Van groote be- teekenis is de mededeeling van Hitier, dat de duikbootoorlog in de komende twee maanden ongekende afmetingen zal aannemen. De tegen standers van Hitier hebben altijd misgerekend, hun verwachtingen is altijd den bodem ingeslagen en zoo zal het ook in de toekomst gaan. lichtingen bevoegd is. Tot toegevoegd secretaris-generaal aan het vice- presidentschap is de vroegere propa- gandachef der partij van Doriot, Marion, benoemd. De nieuwe staatssecretaris voor nationale opvoeding en jeugd, Jeron Carcopino, is een der bekendste ge schiedkundigen van het huidige tijd stip. De algemeene gedelegeerde voor de DuitschFransche handelsbetrek kingen, Barnaud, is in 1893 geboren. In 1939 werd hij verbonden aan het ministerie van bewapening. Hij werd tot chef van het kabinet van den toenmaligen minister van productie en arbeid, Belin, benoemd. Als zoo danig heeft hij een actief deel gehad aan de DuitschFransche handels besprekingen in Parijs. De secretaris-generaal voor indus- trieele productie, Puchaux, is een bekend deskundige in sociale kwes ties en industrieel© organisatie. De algemeen gedelegeerde voor be strijding der werkloosheid, Francois Lehideux, is 37 jaar oud. Hij was directeur van de Renault fabrieken Na zijn ontsla; uit het leger werd hi.i benoemd iot directerr der organ, satie-commissie voor de automobiel industrie en daarna tot commissaris- generaal voor we-klocsheidskwes- ties. 's-Gravenhage, 26 Februari. 1. n overeenstemming met den Rijks-Commissaris voor het bezette Nederlandsehe gebied heb ik voor de provincie Noord HHolIand, gezien den politieken toestand van het oogenblik, de uitvoerende macht op mij genomen. 2. De tenuitvoerlegging draag ik den Luitenant-generaal van het Luchtwapen Siburg, bevelhebber in het gebied van de Luftgau Holland op. Hq handelt volgens mijn aanwij zingen. 3. Ik beveel: a. In alle openbare en particuliere bedrijven moet Donder dag des morgens de arbeid in vollen omvang weder begon nen worden. b. Optochten, vergaderingen, samenscholingen en demonstra ties, van eiken aard, in het bijzonder op opnebare straten en pleinen, alsook in bedrijven, zijn verboden. c. Aan de gezamenlijke Nederlandsehe politieke partijen is met onmiddellijken ingang in de provincie Noord Holland tot nader order elke activiteit verboden, in het bijzonder ook het dragen van uniformen en insignes van eiken aard. 4. Handelingen in strijd met deze lastgevingen en met alle maatregelen, die door den met de tenuitvoerlegging belasten bevelhebber genomen worden, zijn aan de Duitsche krijgs wetten onderivorpen en worden door Duitsche Krjjgsgerech- ten berecht. Voorts wordt, in zoover niet nog ernstiger strafwetten over treden worden, in het bijzonder gestraft wie tot staking op hitst of daartoe uitlokt, of den arbeid neerlegt, met tuchthuis straf tot 15 jaren. Zijn voor de weermacht belangrijke bedrijven, waartoe alle vi tale bedrijven behooren, in geding, dan kan tot doodstraf ve-r oordeeld worden. De bevelheber van de weermacht in Nederland Fr. Christiansen, Generaal der Vliegers. Ongecorrigeerd) DELEGATIE VAN JAPANSCHE VLOOT IN BERLIJN. Berlijn, 25 Febr. (D.N.B.) De dele gatie van de keizerlijke Japansche marine is hedenmiddag onder lei ding van vice-admiraal Nomoera hier aangekomen en zal verschei dene maanden in Duitschland blij ven. De Jan.T.sche gasten zullen zich tijdens hun verblijf op de meest uiteenloopende gebieden laten voor lichten. Bij hun aankomst op het vliegveld werd de commissie door eorvettenkapitein Besthom verwel komd. BRITSCHE SCHEPEN IN HAVEN VAN TOBROEK AANGEVALLEN. Berlijn, 25 Febr. (D.N.B.) Ver scheidene Duitsche gevechtsvlieg tuigen hebben Maandagavond, naar het D.N.B. verneemt, Britsche sche pen in de haven van Tobroek aan gevallen. Een koopvaardijschip van ongeveer 10.000 brt. kreeg twee vol treffers, die een buitengewone uit werking hadden. Op het ontploffen der bommen volgden voortdurend nieuwe ontploffingen, die de conclu sie, wettigen, dat het schip met muni tie geladen was. Tevens ontwikkelden zich op het schip branden, die zich zeer snel uitbreidden. Bij dezen aan val werd ook een luchtdoelartillerie- steliing ernstig getroffen en een aan tal treffers op de kadeinstallaties ge plaatst. DE BEGROOTING DER SOVJET-UNIE. Moskou, 26 Februari. (D.N.B.) De tegrooling der Sovjet-Unie voor 1941 omvat in totaal 70,9 milliarcl roebel voor het leger en de marine De stijging der militaire uitgaven bedraagt, vergeleken met het vorige jaar, 13 milliard roebel, d.w.z. onge veer 25 procent en vergeleken met 1939 een bedrag van 30 milliard '.w.z. 75 procent. Bij de motiveering van deze aan zienlijke verhooging der bewape- ■-.ingsuitgaven wees de commissaris voor de financiën, Sweref, in de gis teren gehouden plenaire zitting van den Oppersten Sovjet in het Kremlin op den huidigen internationalen 'oestand. De Sovjet-Unie, zoo zeide hij, za weliswaar, dank zij haar vredes politiek, niet deelnemen aan den bui ten haar grenzen woedenden oorlog, maar ook voor haar bestaat de nood zakelijkheid haar strijdkrachten voortdurend te versterken ter waar borging van haar zelfstandige en on afhankelijke politiek, die de belan gen van het Sovjet-volk dient. Aan het einde der zitting van gis teravond zijn gescheiden zittingen bijeengeroepen der beide kamers van den Oppersten Sovjet ter be raadslaging over de begrooting voor 1941. Deze zittingen zullen vandaag bijeenkomen. De vergadering "Van den federalen raad zal om 11 uur des morgens, Moskousche tijd, de vergadering van den nationaliteiten raad om 18 uur bijeenkomen. Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 26 Februari op 8.30 onder 19.54. Nieuwe Maan 26 Februari. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt het volgende be kend: VLEESCH EN VLEESCHWAREN. Gedurende het tijdvak van Don derdag 27 Februari tot en met Zondag 9 Maart a.s. geeft elk der vier met „05 vleesch" gemerkte bonnen van de vleeschkaart recht op het koopen va.i 100 gram vleesch, been inbegrepen, of één rantsoen vleeschwaren. De met „05 worst vleeschwaren" gemerkte bon geeft uitsluitend recht op het koopen van een rantsoen vleesch waren. De bonnen, welke op 9 Maart a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Woensdag 12 Maart a.s. Het rantsoen vleeschwaren, dat per bon kan worden gekocht be draagt 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund- of kalfs- vieesch en voor gerookte worst soorten, 100 gram voor gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor leverartikelen, ton genworst en nierbrood en 150 gTam voor bloedworst. In verband met het bovenstaande wordt er de aandacht op gevestigd, dat de met „03" en „04" genum merde bonnen niet meer zullen worden aangewezen voor het koo pen van vleesch, zoodat deze bon nen vernietigd kunnen worden.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1