PAM BIJ DE HAANAPEN. 1MSCHE Bedrag van f 35.000.000 aan vorderingen op de weermacht. Inkrimping varkens stapel. Toewijzing stikstof mest seizoen 1941. Inkomstenbelasting in 8 termijnen. Lunstgebit. ROVETA. kunstgebit voordee- ■zekerd ies: in VAN DE >VJET. (D.N.B.) De in de opperste in het Krem- i van de voor- itaatslieden en d van Volks- [en voorzitter >tof, aan het vergaderde de de opperste De vergade- >or den voor- lad, Andrejef. nieuwe afge- iperste Sovjet landsche, Est- :he bondsrepu- ïring het vol- jrooting der het jaar 1941 jver het jaar de wetten en elke het presi- e Sovjet heeft ds de zevende omt de Tweede te Sovjet, de :n, bijeen. De lijke vergade- s is vastgesteld ■bij vermoede- iris voor finan- eken over de e. (D.N.B.) - er van buiten- n, is in gezel- Dill gistermid- Adana aange- zijn reis per jortzette. a tusschen Roe- (D.N.B.) - De a een gezant- >ben Maandag- rlaten. De twce- taris is achter- de leiding over tie, R~ tb E BANK W.V. Ikmaar,, Februari 1941 Vor.k. Dim 2 u 1 9ö7/s 96"/,r, 11 94»/p 94»/, 18 8b8/lr 84S-'/a 83Vs M 838/io n .116 115 .111 110-1 .lo7 161i/s ik. 11U/4 110l/a 951/l 96.1/, 67 65 .315 305 lOói/i 1063-8 2Zlt 1911/j 197V, 41 413/, 267/le 26V,-| 76 79J-£0 5i/s 5J/8 47 48i/i 331/s 3H-5/, on. 22'/4 21% 227/16 23ï-% 5I%6 u 59V' 611-3/s - 3871/, 392-3 >230 230 'O -230 2<0 -165V4 109 '2161/8 215-61 33 32>/j 11'/, 1 lu/m 05/s 9V,-3A .236 238-40 '183 180 >130 130 -145 ito '111 112 4% 4'/j jn 107 106-71 lij 11 139 139-40 Jt .140 136-8 .155 155J-7 I743/4 173 .222 218 -192 183 JEN. 23 220/, 81/, 8 -V* IO'/I 10 13i/s 773/, /8 4'%6 43/4 Het A.N.P. meldt: Teneinde het publiek te kunnen inlichten omtrent den gang van zaken bij de uitbeta ling van vorderingen, voortspruiten de uit 't verleenen van diensten of het verleenen van goederen aan de Duitsche weermacht, heeft het A.N. P. een officier van den staf van den hoofdintendant bij den weermachts- bevelhebber in Nederland hierom- tient eenige vragen voorgelegd. Bij het binnenrukken der Duit sche troepen en korten tijd daarna brachten de krijgsverrichtingen mee. dat veelvuldig van de Nederlandsche bevolking diensten en goederen, die op korten termijn noodig waren, en door gebrek aan tijd niet contant konden worden betaald, op grond van artikel 52 der Haagsche conven tie van 1907 tegen ontvangstbewijs werden gevorderd. Het was een publiek belang om de betrokkenen niet te lang op be taling te laten wachten, teneinde het economische verkeer vooral in de kleine gemeenten niet te ontwrich ten. Tevens was het de wensch van den hoofdintendant om de betrok ken personen, van wie gevorderd was, zoo min mogelijk schade te laten lijden. Daarom heeft hij in overleg met den rijkscommissaris en den commissaris-generaal voor fi- nancieele en economische aange legenheden een regeling getroffen, welke is neergelegd in de verorde ning nr. 49/1940 betreffende de R-prestaties. De Nederlandsche instanties, voor al het afwikkelingsbureau van het departement van defensie en het departement van binnenlandsche zaken, hebben ten volle deze veror dening als zeer belangrijk erkend. Het systeem bij verordening is als volgt: De aanspraken van rechtheb benden moeten worden geldend ge maakt bij de burgemeesters. Dit moet binnen een bepaalden termijn geschieden, anders vervalt het recht. De burgemeesters maken van de in gediende vorderingen voor elke maand een lijst op en zenden deze lijst via de commissarissen der pro vincies en het departement van bin nenlandsche zaken naar den hoofd intendant. De lijsten bevatten de namen van de rechthebbenden en o.a. ook het bedrag van hun vorde ring. Door de inzending van deze eerste voorloopige lijsten krijgt de hoofdintendant na korten tijd inzicht in het totaal der ingediende vorde ringen. Op dit oogenblik is voor een totaal van 35 millioen gulden aldus aan vorderingen ingediend. De eerste lijst is, zooals reeds op gemerkt, een voorloopige en moet worden gevolgd door een tweede lijst, welke vergezeld moet gaan van de bewijsmiddelen en tevens de be dragen moet bevatten, welke zijn uitgekeerd. Dpze lijst bevat dus de zelfde namen en vorderingen als de eerste lijst, maar nu zijn de bedragen vastgesteld, hetzij, indien het klei nere bedragen betreft, door de ge meente, hetzij, indien het bedrag hoog is, door de provincie. (De aller hoogste bedragen bepaalt de hoofd intendant zelf). De gemeente heeft bij de in zending van deze tweede lijst de gevorderde bedragen reeds uit gekeerd. Betaalt de gemeente te veel, dan doet zij dit tot eigen schade, aangezien de hoofdinten dant haar slechts die bedragen vergoedt, met welke hij zich ac- coord verklaart. Het spreekt vanzelf dat de gemeenten onder deze omstandigheden voorzich tig te werk gaan. Door de rechthebbenden wordt thans dikwijls de klacht geuit, dat zij nog geen betaling hebben ont vangen op hun vorderingen, welke dateeren uit de maanden Mei en Juni van verleden jaar. Inderdaad zijn er verschillende gemeenten, waaronder Den Haag, Amsterdam en Rotterdam, die nog niet zijn klaargekomen met de vaststelling van de tweede lijst. Deze stagnatie is op zichzelve niet absurd, immers er doen zich alle mogelijke gevallen voor, waarbij de betrokkenen zelf, omdat zij b.v. hun bewijsstukken r.iet behoorlijk in orde hebben, ver traging veroorzaken. Men bedenke ook dat de gemeenten al dit werk naast haar gewonen arbeid moeten verrichten en dat dit extra-werk zeer omvangrijk is. Bovendien be rusten de lijsten nog eenigën tijd bij de provincies en bij het departement van binnenlandsche zaken, alvorens den hoofdintendant te bereiken. Het zou dus overdreven zijn er den Nederlandschen instanties een ver wijt van te maken, dat zij niet snei genoeg werken. Maar zeker zou het onredelijk zijn om de vertraging aan den dienst van den hoofdintendant te wijten, aangezien deze dienst de binnengekomen lijsten in ongeveer 14 dagen afhandelt, waarna betaling aan de gemeenten volgt. Dat verwijten aan het adres der hoofdintendance in ieder geval ongegrond zijn, moge blij-, ken uit het feit, dat, zooals uit de voorloopige lijsten bleek, 35 millioen aan vorderingen is in gediend, doch dat bij de hoofd intendance nog slechts voor 3)4 millioen afgerekend is. Anders uitgedrukt: hèt totaal van de binnengekomen definitieve lijs ten beloopt slechts 1/10 van het totaal der eerste lijsten. De rechthebbenden, die vorderin gen hebben krachtens prestaties aar. de Duitsche weermacht, weten nu op welke wijze hun aanspraken be handeld worden. De vorderingen op grond van in kwartieringen worden in het alge meen zeer snel afgehandeld. Of schoon wij nu pas zeer korten tij 3 het jaar 1941 zijn ingetreden, zijn er thans geen vorderingen van dien aard uit 1940 meer loopende. Noodzakelijk door veevoederpositie. De veevoeerpositie maakt het noodzakelijk, dat de varkensstapel aanzienlijk moet worden ingekrom pen. Daartoe zal het aantal in 1941 aan te brengen biggenmerken wor den verminderd. Het ligt in de be doeling, alle biggen, welke vóór 1 Juli worden geboren en waarvan de aangifte ter merking wordt ge daan vóór 2 Juli as., voorzoover de toekenningen voor 1941 hiervoor nog ruimte laten, te merken. De daarna nog niet verbruikte biggen merken zullen tot 50 pet worden verlaagd. Enkele uitzonderingen zullen worden toegestaan voor hou ders van hoogwaardig fokmateriaal terwijl de z.g. garantietoomen zul len worden gemerkt tot een maxi mum van 10 stuks. Voor alle varkens boven 60 kg., uitgezonderd fokzeugen welke op de bedrijven aanwezig zijn en waarvoor geen huisslachtingsver gunning is afgegeven, moet een contract met de Nederlandsche veehouderijcentrale worden aange gaan. De varkens zullen op het in dit contract bepaalde tijdstip, op een gewicht van 100 kg. levend, ge leverd moeten worden. In een officieele publicatie zijn de bijzonderheden, waaraan de be treffende varkenshouders dienen te voldoen, vermeld. BERUCHTE KERKDIEVEGGE AANGEHOUDEN. Onlangs werd in een r.k. kerk te Hillegersberg een damèstasch entvreemd, inhoudende een porte feuille met 530, ten nadeele van een bewoonster uit genoemde piaats. Deze deed aangifte van de diefstal bü de politie, waarna haai een serie foto's werd getoond van bekende kerkdieveg'gen. In een van deze foto's meende de dame iemand te herkennen, die naast haar in de kerk had gezeten. Deze bleek in den Haag te wonen en was de 28-jarige mej. F. H. van B. Zij werd door de Haagsche politie gearresteerd en bij haar aanhouding was zij nog in bezit van 505. De vrouw is tei beschikking gesteld van de politie te Hillegersberg. VERBINDENDVERKLARING C. A. O. VERZOCHT. Het college van rijksbemiddelaars deelt mede, dat de Metaalbond (werkgeversvakbond in de metaal nijverheid), de rk. vereeniging van werkgevers in de metaalnijverheid de algemeene Nederlandsche me taalbewerkersbond, de christelijke metaalbewerkersbond in Nederland en de Nederlandsche roomsch-ka tholieke metaalbewerkersbond eer. verzoek tot verbindendverklaring van bepalingen van de collectieve arbeidsovereenkomst voor de me taalnijverheid in Nederland hebben ingediend. Het rijksbureau voor de voedsel voorziening in oorlogstijd deelt me de, dat de productie en de aanvoel van stikstofmeststoffen het thans mogelijk maken voor bepaalde ge wassen (aardappelen, suikerbieten, koolzaad, groententeelt en intensie ve fruitteelt) een tweede toewijzing van stikstofmeststoffen te doen uit reiken. De provinciale voedselcommissa- rissen hebben inmiddels de richtlij nen voor het verstrekken van deze tweede toewijzing, zoodat de land en tuinbouwers hierover binnenkort nadere mededeelingen zullen ont vangen. Als richtlijnen voor deze tweede toewijzing werden de hieronder ver melde verhoogingen van de tot nu toe geldende normen aangegeven: Aardappelen op klei-, zand- en veengrond resp. 20 - 40 - 60 kg. zui vere stikstof per ha Suikerbieten en -zaad 20 - 40 kg. zuivere stikstof per ha. Koolzaad 20 kg. zuivere stikstof per ha. Grasland voor kunstmatig drogen 20 kg zuivere stikstof per ha. Groententeelt en intensieve fruit teelt 20 - 30 kg. zuivere stikstof per ha. De provinciale voedselcommissa- rissen kunnen voor bepaalde be drijven van deze richtlijnen afwij ken. In het algemeen zal bij de toe wijzing rekening worden gehouden met de op gemengde bedrijven veelal beschikbare stalmest. Maatregelen zijn getroffen, opdat de aanvoer naar de bouwlandstre ken voorgaat, zoodat, verwacht mag worden, dat de stikstofmeststoffen vcor de bemesting van graangewas sen en hakvruchten tijdig zullen zijn aangevoerd. Voor een uit het buitenland aan te voeren hoeveelheid stikstof hou dende meststoffen, welker invoer de bovenvermelde tweede toewij zing mede mogelijk maakte, moes ten aanmerkelijk hoogere prijzen, dan de voor het Nederlandsche pro duct geldende, betaald worden. Teneinde echter de hoeveelheden van buitenlandschen oorsprong te- 'gen dezelfde prijzen als het Neder landsche product te kunnen doen verhandelen, zal over deze tweede toewijzing een .bijzondere heffing door de verbruikers betaald moe ten worden bij het in ontvangst nemen der tweede toewijzing mei bijbehoorende kunstmestbonnen welke bijzondere heffing ten goede somt aan het landbouwcrisis fonds, waaruit de hoogere kosten van het buitenlandsche product bestreden zijn. Aangezien voor de uitreiking van deze tweede toewijzing ook over een gelijke hoeveelheid stik stofmeststoffen van Nederlandschen oorsprong beschikt kon worden, is het mogelijk geweest de bovenbe doelde heffing voor het landbouw- cisis fonds te beperken, tot een be drag van 0.10 per kg. zuivere stikstof. Uw drukwerk, groot of klein is bij ons in handen van goede vaklieden. N. V. HERMS. COSTER ZOON ALKMAARSCHE COURANT. Voor resteerende 2 3 deel van 1940/41. Naar vernomen wordt, zal dezer dagen het officieele be richt in de Staatscourant ver schijnen, dat zij, die een aan vraag hebben ingediend tot ont heffing van een derde gedeelte van de inkomstenbelasting, het resteerende tweederde gedeelte in a c h t termijnen mogen vol doen inplaats van in vijf ter mijnen, een en ander in verband met den aanslag in de nieuwe loonbelasting, welke anders een te zwaren druk op de belasting plichtigen zou leggen. Deze tegemoetkoming inzake de betalingswijze betreft uitsluitend hen, die hun aanslagbiljet over de Inkomstenbelasting 1940/'41 zoo laat hebben ontvangen, dat zij het ge- heele tweederde gedeelte nog moe ten voldoen ofwel het grootste ge deelte ervan. Personen, die uitslui tend een inkomen aan loon genieten, kunnen op gemakkelijke wijze de 'oetalig van het resteerende tweeder de gedeelte van de aanslag bereke nen, hetwelk zij in acht termijnen dienen te voldoen. Zij, die ook nog inkomen uit kapitaal e.d. hebben, doen goed zich eerst tot den dienst der belastingen te wenden. TWEE WINKELDIEVECiGEN IN ARREST. Meisje van drie jaar werd gebruikt om winkelpersoneel af te leiden. Twee Haagsche schoonen van resp. 20 en 21 jaar oud stapten Maandagmiddag een zaak van gra- mofoonplaten binnen op de Laan van Meerdervoort in Den Haag Een van haar had een meisje van drie jaar aan de hand en vroeg een keus te mogen maken uit een aan tal platen. Hoewel de verscheiden heid, die de dames getoond werd, groot was, konden deze maar niet besluiten. Het kleine meisje was bovendien erg lastig en zat overal aan, zoodat het winkelpersoneel met het kind haast evenveel te stellen had als met de beide klan ten. Na geruimen tijd verliet het drietal den winkel, zonder iets ge kocht te hebben. Vervolgens werd een chocolaterie zaak aan den overkant met een be zoek vereerd met hetzelfde nega tieve resultaat: er werd niets ge kocht. Na het vertrek van de meis jes vermiste de winkelier eenige reepjes chocolade en daarom ging hij naar buiten en zag nog juist, dat zij in een bloemenzaak verdwe nen. Even later kwamen ze weer naar buiten en nu besloot de eige naar van de chocolateriezaak eens een praatje te maken met den bloemenwinkelier. Deze vertelde hem, dat hij het trio den bloe menwinkel hadden zij ook onver- richterzake verlaten uit de gra- mofoonwinkel had zien komen en eenige pakjes zien verdeelen. Dit was 'n reden te meer voor den win kelier uit de chocolateriezaak om de meisjes te volgen en aldus ach ter haar adres te komen. Nu waar schuwde hij de politie en spoedig daarna verscheen een rechercheur, die bij een van haar aanbelde. „Ik wilde gaarne de gramofoonplaten terug hebben, welke u straks hebt weggenomen", aldus meldde zich de rechercheur. De dievegge was even onthutst, doch antwoordde dan: „ik zal ze even voor u halen". De poli beman was hier evenwel niet te vreden mee en zeide gaarne even mee te gaan. Hij ging het kamertje van het meisje binnen en vond hier een groote partij gestolen goederen, zooals japonnen, bijouterieën, beeld jes, boeken, zaklanaarns, enz. De veelbelovende jongedame werd nu meteen maar meegenomen, terwijl de goederen in beslag werden ge nomen. Bij de andere vriendin werd een soortgelijke ontdekking gedaan, met hetzelfde gevolg. Het kindje, dat een dochtertje was van een familie, waar het eene meisje in betrekking was, werd ge bruikt om het winkelpersoneel af te leiden, terwijl de meisjes steeds een mantel over den arm hadden, waar de buitgemaakte goederen dan onder werden verborgen. PROPAGANDA-ACTIE VOOR DE KOMENDE WINTERHULP COLLECTE. Zooals reeds is gemeld, zullen de speldjes voor de komende collecte van de Winterhulp Nederland scheepsmodellen voorstellen, en in verband hiermede zijn de volgende propaganda-acties georganiseerd. In overleg met den secretaris generaal van binnenlandsche zaken en den secretaris-generaal van op voeding, wetenschap en cultuurbe scherming, is besloten aan alle bur gemeesters het verzoek te richten op de scholen een les te laten houden over de Nederlandsche scheepvaart, zoowel wat de historische ontwikke ling betreft, als ook de beteekenis, die de scheepvaart nog steeds voor Nederland heeft. Met de directeuren van het Mari tiem Museum" te Rotterdam en het „Scheepvaartmuseum" te Amster dam werd overeengekomen, dat rond leidingen zullen plaats vinden voor de schoolgaande jeugd. Ook voor belangstellenden, die iets meer van de oude scheepsmodellen willen weten, is een verzoek aan beide musea aan te bevelen, daar deze schepen hier in vitrines zijn tentoongesteld. Zeevaartscholen in verschillende plaatsen van ons land zullen hun medewerking verleenen. In Amsterdam zal men een op getuigd kaperschip kunnen bewonde ren, dat gedurende de beide col lecte-dagen op een wagen door de stad zal trekken. Met de directie van de firma Ger- zon werd overeengekomen, in haar 13 filialen in Nederland een speciale etalage vooi; de W. H. N. in te rich ten, waarin de scheepsmodellen ver groot worden opgesteld. Ook zullen verschillende meubel zaken in hun étalages oude scheeps modellen naar voren brengen. MODEHUIS LEEGGEPLUNDERD. Winkelende vrouwen, die er Za terdag op uitgetrokken waren om eens in een magazijn in Amster dam-West een keuze te doen uit een ruime collectie japonnen, blou ses en rokken, welke zij daar ver wachtten, vonden slechts een leege ruimte. De overvloed van da- meskleeding, die daar den vorigen dag nog was, vormde thans den buit van dieven, die liefst den ge- beelen winkelvoorraad hebben ge stolen, aldus meldt de Tel. De eigenaar van een modehuis in de Jan Evertsenstraat, hoekHud- sonstraat, kwam 's morens tot zijn groote ontsteltenis tot de ontdek king, dat zijn zaak in den afgeloo- pen nacht geheel leeggeplunderd was. Op twee japonnen na, welke in de étalage lagen, hebben de in brekers, die hier aan het werk zijn geweest, alles wat in den winkel aan japonnen, blouses en rokken voorhanden was, gestolen. De manier waarop de dieven bin nen zijn gekomen was duidelijk te zien. De indringers hebben eenvou dig een breekijzer tusschen de deur en den deurpost gezet, waarna zij in enkele cogenblikken binnenshuis waren. Snel hebben zij toen alle rekken leeggestolen, waarna zij met hun grooten buit vermoedelijk per auto zijn verdwenen. Niemand heeft ook maar iets van deze zeer brutale inbraak bemerkt NED. CENTRALE VER. TOT T.B.C.-BESTRIJDING. Gistermiddag kwam in het Rijks instituut voor de volksgezondheid te Utrecht de Nederlandsche cen trale vereeniging tot bestrijding der tuberculose in een buitengewone algemeene vergadering bijeen. De wnd. voorzitter, dr. L. C. Kersbergen, herdacht het heengaan van den voorzitter, dr. D. J. Hef ting, die kort geleden is overleden. Spr. wees er op, hoezeer dr. Hef ting altijd het middelpunt is ge weest van de vereeniging en dat hij ontzaglijk veel en belangrijk werk heeft verzet tot bestrijding van de tuberculose. Op het gebied van de sociale verzekering was het altijd weer dr. Hefting, die zich zeer in het bijzonder interesseerde voor de ncoden van ons volk en in dit op zicht zal zijn naam steeds in hooge eere worden gehouden. In de vacatures van de heeren Hefting en Noordhoff koos de ver gadering dr. J. B. F. van Gils en dr. F. O. Bruyning. Deze laatste was door den commissaris van het N. V. V aangewezen als vertegen woordiger van het tuberculosebe- strijdingsfonds van het N. V. V. In de plaats van den heer Noordhoff, die als zoodanig heeft bedankt werd met algemeene stemmen tot voorzitter gekozen dr L. C. Kers bergen. INPOLDERING TWISKE NEEMT EEN AANVANG. Met ingang van Donderdag 27 Februari zal met de inpoldering van het Twiske bij wijze van werkver schaffing worden begonnen. Op dien dag zal de eerste ploeg werklooze arbeiders uit Oostzaan bij de voor bereidende werkzaamheden worden ingedeeld. Allereerst zal begonnen worden met het maken van een doorbraak van den Kanaaldijk te Ilpendam ten einde de baggermo lens op het werkterrein te brengen. A.s. Maandag zal een tweede ploeg arbeiders bij dit groote werk wor den geplaatst. Manufacturen gestolen. - Bij het perceel Heerengracht 10 te Amster dam, waar de manufacturen- en han delsonderneming „De Faam" is ge vestigd, werd een tuindeur open ge vonden. Later ontdekte men, dat langs dezen weg 3 pakken met een totalen inhoud van honderd dozijn dameslijfjes, ter waarde van 800 gulden, waren weggehaald. Voorzitter vereen, voor lucht vaart. - In zijn op 25 dezer gehou den vergadering heeft het hoofdbe stuur der Nederlandsche vereeniging voor luchtvaart bij acclamatie uit zijn midden gekozen tot voorzitter der vereeniging, als opvolger van wijlen ir. J. E. F. de Kok, den heer dr. ir. M. H Damme, directeur-gene raal der posterijen, telegrafie en telefonie. Krabbenmeel. - In de Neder landsche Staatscourant van gisteren is opgenomen een bepaling van den secretaris-generaal van het depar tement van landbouw en visscherij, waarbij krabbenmeel wordt aange wezen als crisisproduct, waarvan het afleveren, doen afleveren, vervoeren en doen vervoeren is verboden. Uitvoermonopolie sierteeltpro ducten. - Een besluit van den secre taris-generaal van het departement van landbouw en visscherij, opge nomen in de Nederlandsche Staats courant, bepaalt, dat de uitvoer van bollen en knollen van bloemgewas sen, bloemkweekerijproducten en fcoomkweekerijproducten tot I Janunari 1942 verboden is aan ande ren dan de monopoliehoudster, de stichting Nederlandsche sierteelt centrale te Den Haag. Wijziging ncn-ferro metalenbe- schikking. - De Ned. Staatscourant bevat een wijziging van den non- ferro metalenbeschikking 1940 no. 3, waardoor alle voormateriaal wordt ingevoegd-, zoodat thans alle vormen onder de bepalingen van deze be schikking worden gebracht, terwijl het conse.it';e'd wordt gebracht van 1 op 2 procent. Boerderij afgebrand. - Gisteren is door nog niet bekende oorzaak een boerderij te Erm, gemeente Sleen, afgebrand. Het vee kon in veiligheid worden gebracht. 149. Nu gaan de apen naast elkaar aan weerszijden van de rotskloof staan en werpen daar de rotsblokken in. „Zie je wel Pam", zegt de professor, „dit is toch geen leven voor die arme maanbewoners". 150. Nog meer apen komen te voorschijn. Ze dragen allen grote brokken rots. Deze stapelen ze aan de rand van de kloof op en gaan dan nieuwe voorraad halen, net zo lang, tot en een flinke hoeveelheid bijeen hebben.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 3