Alkmaar. DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. BEKENDMAKING van den Bevelhebber der Weermacht. el. 3350, JDE film. :r WITTE") (SSENS, GELDIGE 1941 alléén Vlootsteunpunt met succes aangevallen. Koopvaardijschepen in een haven van Cyrenaica gebombardeerd. VERDUlSTERiNGS- TIJDEN van 19.15 tot 8.30. I.S. ERHEYDEN. ngscommissie, )0T. EMENT VAN m den varkens- jning in Oorlogs- i voorraad heeft, lerlandsche Vee- ireawhoucter geen geen voedertoe- kg. zullen dus shouderijcentrale che Veehouderij- ?t aantal gecon- ontracten vrijge- -zeggen, zullen in 15 Maart te her- udens in enkele plaats hebben, «n huisslachting, EMENT VAN AART. SLLINGEN. ;ralauftragsstelle, idrachten, en aan ts het Rijksbureau aire (no. D 121/a overzicht wordt uari 1941 af in rvoor in aanmer- circulaire niet nvraag verstrekt. .'EMENT VAN AART. iEN EN de hierna ge- effende instantie 1941 de dispen- aten namens het -13, Amsterdam; :erdam; 7, Amsterdam; ;au voor verwer- ravenhage. ten dienen be- um af uitsluitend rraagformulieren, maliteiten koste- er zoeken en aan- x worden afge- iwe aanvraagfor- ir verlenging van de onderhavige l zijn, kunt u ge en tuin rondlei- a om de anderen ras het antwoord, n tuin laten zien. dat m(jn ouwe óór de anderen 1" hij met mijn va reken had", zei u het mis", zei „Hij heeft dat op an". ik aan belang- e vraag besloten naar men mocht benomen heb- 'erp door te gaan. ?'s bedoeling was iermede geensuc- met u alleen zou in de stad daar- legenheid krijg", n. :n zijn hoofd een den vloer stam- i naar binnen y voor. „Ik vind i, maar ik krijg thee". Wordt vervolgd) ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het gehecie Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telei. 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 49. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. AJJEMA. Twee bladen. Donderdag 27 Februari 1941 's-Gravenhage, 26 Februari. 1. In overeenstemming met den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heb ik voor de provincie Noord- Holland, gezien den politieken toestand van het oogenblik, de uitvoerende macht op mij genomen. 2. De tenuitvoerlegging draag ik den Luitenant-generaal van het Luchtwapen Siburg, bevelhebber in het gebied van de Luftgau Holland, op. Hij handelt volgens mijn aanwijzingen. 3. Ik beveel: a. In alle openbare en particuliere bedrijven moet Donderdag 27 Februari des morgens de arbeid in vollen omvang weder begonnen zijn. b. Optochten, vergaderingen, samenscholingen en demonstraties, van eiken aard, in het bijzonder op openbare straten en pleinen, alsook in bedrijven, zijn verboden. c. Aan de gezamenlijke Nederlandsche politieke partijen is met onmiddelljjken ingang in de provincie Noord-Holland tot nader order elke activiteit verboden, in het bijzonder ook het dragen van uniformen en insignes van eiken aard. 4. Handelingen in strijd met deze lastgevingen en met alle maatregelen, die door den met de tenuitvoerlegging belasten bevelhebber genomen worden, zijn aan de Duitsche krijgswetten onderworpen en worden door Duitsche Krijgsgereehten berecht. Voorts wordt, in zoover niet nog ernstiger strafwetten over treden worden, in het bijzonder gestraft wie tot staking ophitst of daartoe uitlokt, of den arbeid neerlegt, met tuchthuisstraf tot 15 jaren. Zijn voor de weermacht belangrijke bedrijven, waartoe alle vitale bedrijven behooren, in geding, dan kan tot de doodstraf veroordeeld worden. De bevelhebber van de weermacht in Nederland. FR. CHRISTIANSEN, Generaal der Vliegers. OFFICIEELE UITEENZETTING OVER DE INCIDENTEN TE AMSTERDAM. Het A.N.P. meldt uit Den Haag: Omtrent de oorzaken en den ach tergrond van het heden bekend ge maakte besluit van den Weermachts bevelhebber in Nederland en den Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden om de uit voerende macht in de provincie Noordholland aan de militaire auto riteiten over te dragen, ontvangen wjj van welingelichte zijde de vol gende uiteenzetting: In vervolge op politiemaatregelen, die ter vergelding van een verrader lijken overval op een Duitsche poli tiepatrouille moesten worden getrof fen tegen een aantal Joodsche ele menten, zijn in den loop van gisteren te Amsterdam in een reeks bedrijven partieele stakingen ontstaan. Een deel der arbeiders en employés van genoemde bedrijven, die blijkbaar de draagwijdte van een dergelijke on wettige actie niet volledig beseften, heeft zich tot het neerleggen van den arbeid laten opzwcepen door raddraaiers, die zelf volgens de be kende methoden zooveel mogelijk op den achtergrond bleven. Talrijke an dere arbeiders en employés werden dor dreigementen en herhaaldelijk ook door handtastelijke aanvallen gedwongen tegen hun wil aan de staking deel te nemen. Onverant woordelijke, misdadige elementen poogden voorts van de op deze wijze ontstane situatie partij te trekken voor het op touw zetten van kuipe rijen tegen de bezettingsautoriteiten en stelselmatig incidenten uit te lok ken. Met het oog op bovengenoemde voorvallen, die in een bezet gebied bijzonder ernstig geacht moeten wor den en qok als alleenstaande actie niet kunnen worden geduld, hebben de Duitsche bezettingsautoriteiten dienovereenkomstig tot tegenmaatre gelen besloten. Ofschoon de naast de Amsterdamsche politie opgeroepen Duitsche politie-afdeelingen volko men in staat waren de handhaving van rust en orde te waarborgen, heb ben de Rijkscommissaris en de be velhebber van de weermacht het ter beveiliging van de belangen van de Duitsche oorlogseconomie en ook van de economische belangen van de Ne derlandsche bevolking in haar geheel doelmatig geacht de uitvoerende macht in de provincie Noordholland van de burgerlijke autoriteiten te doen overgaan op den bevelhebber in de Luftgau Holland. Tot dit be sluit heeft de omltandigheid aanzien lijk bijgedragen, dat ernstige waar schuwingen en aanmaningen van Ne derlandsche officieele en particuliere instanties tot onmiddellijke hervat ting van den arbeid en tot het ach terwege laten van alle ordeversto ring en demonstraties niet overal de gewenschte uitwerking hebben ge had en dat in den loop van gister nog op verschillende plaatsen wilde stakingen- en persoonlijke bedreigin gen van werkwilligen voorgevallen zijn. Nopens de oorzaken van de boven vermelde ordeverstoringen, werksta kingen en andere incidenten beston den a priori duidelijke aanwijzingen, dat hierbij een anti-Duitsche ophit sing en betaalde Engelsche agenten de hand in het spel hadden en dat deze openlijke of onderaardsche rad draaiers in hoofdzaak uit Joodsche elementen bestonden. Verschillende ernstige incidenten, die aan de voor vallen van de beide laatste dagen reeds voorafgegaan waren, leveren het ondubbelzinnige bewijs voor de juistheid van deze opvatting. Zooais men weet, zijn reeds tusschen 9 en 12 Febr. ernstige botsingen in de Amsterdamsche Jodenwijk voorge vallen. In het verloop daarvan bleek, dat Joodsche horden, voorzien van wapenen, stelselmatig overvallen pleegden op niet-Joden, vooral na- tionaal-socialisten, waarbij ook vrou wen en kinderen het slachtoffer van dergelijke handtastelijke aanvallen en mishandelingen werden. Een vrij groot aantal personen heeft in die dagen als gevolg van" deze Joodsche excessen min of meer ernstige kwetsuren opgeloopen. Voorts is naar reeds gemeld 11 Februari de W.A.-man Koot door een Joodsche horde van omstreeks dertig personen neergeslagen en letterlijk vertrapt. Tot herstel van de orde moest de - halve in den nacht van 11 op 12 Fe bruari de oude Jodenwijk reeds een maal tijdelijk door de politie voor het verkeer naar en van deze wijk volkomen afgesloten worden. Intusschen is het tot nieuwe exces sen van de genoemde elementen ge komen. Toen een Duitsche - politie patrouille in den nacht van 19 op 2C Februari een gelegenheid in de Jood sche emigrantenwijk in de Van Wou straat wilde binnentreden om een daar gehouden geheime vergadering op te heffen en de aanwezigen te ar resteeren, werden de Duitsche poli tiebeambten vanuit het donker met zure en giftige vloeistoffen overgo ten, terwijl tevens pistoolschoten op hen werden gelost. Helaas gelukte het den meesten deelnemers aan dit misdadige complot in de duisternis te ontkomen. Voorts zijn nog in den loop van de laatste weken op verschillende plaat sen van de stad door Joodsche ele menten of door van hunnentwege betaalde leden van de onderwereld overvallen gepleegd op niet-Jood- sche en vooral pro-Duitsahe inwo ners van Amsterdam. Uit de opsomming van al deze voorvallen blijkt, dat de verant woordelijkheid voor alle incidenten en ordeverstoringen van den laatsten tijd onmiskenbaar gelegen is bij Joodsche en andere elementen van anti-Duitsche mentaliteit, die stelsel matig de maatregelen en belangen van de Duitsche bezettingsautoritei ten pogen te schaden en te sabotee- ren, zonder consideratie voor de eco nomische en maatschappelijke belan gen van de ordelievende meerder heid van de Nederlandsche bevol king rustverstoringen en incidenten ontketenen en, naar uit verschillend' andere aanwijzingen blijkt, nog an dere dergelijke acties hebben be raamd. frankrijk en het amerikaansche roode kruis Parijs, 26 Febr. (d.n.b.) Ortiz, vroeger lid van het Amerikaansche Roode Kruis in Frankrijk, heeft in een interview gezegd: „Ik kan de formeele verzekering geven, dat de levensmiddelen, die door het Ame rikaansche Roode Kruis ter beschik king van Frankrijk zijn gesteld, uit sluitend onder de Fransche bevol king van Frankrijk verdeeld zijn" Ortiz zeide het te betreuren, dat een zekere propaganda leugens in de Vereenigde Staten verspreidt en in vloed heeft gehad op 'de beslissing der vooraanstaande personen van het Roode Kruis. Ik ben van mee ning, aldus vervolgde hij, dat de be slissing van Washington niet alleen bedroevend is, maar ook in strijd met den geest van het Roode Kruis. DE OVERSTROOMINGEN IN HONGARIJE. Boedapest, 26 Febr. (D.N.B.) In de stad Cegled, 70 km ten Z.O. van Boe dapest, zijn 300 huizen ingestort ten gevolge van het stijgen van het grondwater. Ongeveer 1000 andere huizen hebben schade bekomen. Ze venduizend hectare akkergrond staal blank. In Veszprem zijn 43 huizen ingestort. NOORSCHE GRAANBEHOEFTE GEDEKT. Oslo, 26 Febr. (D.N.B.) De Fritt Folk publiceert een verklaring van den staatsraad Johannessen, waarin gezegd wordt, dat een handelsover eenkomst met Duitschland is geslo ten, waardoor de Noorsche behoefte aan graan tot den nieuwen oogst ge dekt is. EMIGRANTENSCHIP AAN DEN GROND. Sofia, 26 Febr. (D.N.B.) In de nabijheid van de Bulgaarsche haven Varna is de Panama met 750 Jood sehe emigranten, meerendeels uit Roemenië, Polen en Bulgarije met bestemming Palestina, in een storm aan den grond geloopen. Men hoopt het schip weer vlot te krijgen. Morgen vertrekt een tweede schip met 250 Joden uit Varna naar Palestina. Canadeesche gezant te Washington benoemd. - Volgens berichten uit Ottawa heeft de Canadeesche minis ter-president meegedeeld, dat Leigh- ton Maccarthy tot Canadeesch gezant te Washington is benoemd. De nieu we gezant is een persoonlijke vriend van Roosevelt. Italianen bieden tegenstand ten O. van de Djoeba. Italiaansch legerbericht. Rome, 26 Febr. (Stefani). Het 264de Italiaansche weermachtbericht luidt: Aan het Grieksche front niets van belang te melden.- Vliegtuigen van het Duitsche vliegerkorps hebben bc-vén Malta een vijandelijk vlieg tuig neergeschoten. In Noord-Afrika zijn in den och tend van den 24en Februari afdee- lingen van het Duitsche korps in Afrika ten Z.A. van Agedabia voor de perste maal met den vijand in contact gekomen. In den loop van het treffen met Engelsche pantser eenheden werden verscheidene auto's en pantserwagens van den vijand vernield. Er werden eenige ;evangenen gemaakt. Geen verlie zen aan Duitsche zijde. Vliegtuigen van het Duitsche vlie gerkorps hebben voor anker liggende schepen, havenwerken alsmede mili taire inrichtingen van een vijande lijk vlootsteunpunt in Cyrenaica met succes aangevallen Twee schepen van rond 8.000 b.r.t. werden getrof fen en zwaar beschadigd. Er werden hevige ontploffingen en branden in de haven waargenomen. Te Dzjaraboeb en te Koefra biedon de Italiaanche bezettingen hardnek kig tegenstand aan den vijandelijken druk. In Oost-Afrika activiteit van de wederzijdsche artillerie alsmede van vliegende colonnes in den sector Cheren. Heldhaftige tegenstand van onze troepen ten Oosten van de rivier de Djoeba duurt voort. Optreden van Duitsche luchtmacht. Berlijn, 26 Febr. (D.N.B.) Duitsche gevechtsvliegtuigen en duikbommen werpers hebben, naar het D.N.B verneemt, Woensdagmiddag onder- bescherming van Duitsche en Ita liaansche jachtvliegtuigen het vlieg veld Luca op Malta met groot succes aangevallen. Tien op den grond staande Britsche vliegtuigen ver brandden. In luchtgevechten werden vier Britsche jachtvliegtuigen neer geschoten. De Duitsche aanval richtte ook in de gebouwen van het vlieg veld groote schade aan. Een hangar stond reeds na den eersten aanval in brand. Andere aanvallen waren ge richt op de barakken, die door de ontploffing van talrijke bommen verwoest werden en spoedig in lich terlaaie stonden. Ook de startbaan werd zwaar beschadigd en door een groot aantal machtige bomkraters onbruikbaar gemaakt. Een Britsch jachtvliegtuig van het type Spitfire werd Woensdagmiddag door Duitsche jagers in een luchtge vecht boven het Kanaal neergescho ten. Britsche vliegtuigen boven West-Duitschland. Het Duitsche legerbericht. Berlijn, 26 Febr. (D.N.B.) Het op perbevel der weermacht deelt mede: Een duikboot meldt het tot zinken brengen van een vijandelijk bewa pend koopvaardijschip van ongeveer 8.000 b.r.t. Een andere duikboot heeft een Britsche bewakingsvaar tuig tot zinken gebracht en daarbij eenige gevangenen gemaakt. In het zeegebied ten Z.O. van Engeland heeft een motortorpedoboot een Britschen torpedojager tot zinken gebracht. Aan de Libysche kust ten Z O. van Agedabia kwam het in den och tend van den 24en Februari tot een treffen tusschen een Duitsche en een Engelsche gemotoriseerde verken ningspatrouille. Een aantal Engelsche auto's, waaronder verscheidene ver kenningspantserwagens, werd ver r.ield, terwijl eenige gevangenen werden gemaakt. Aan Duitsche zijde ontstonden geen verliezen. In de namiddaguren van den 24en Februari hebben Duitsche gevechts vliegtuigen twee groote koopvaar dijschepen in een haven van Cyre naica in brand geworpen en bom- treffers geplaatst op de havenwer ken. Duitsche jachtvliegers hebben boven het eiland Malta een vlieg tuig van het type Hurricane neerge haald. In den afgeloopen nacht hebben zwakke formaties gevechtsvliegers aanvallen ondernomen op strategi sche doelen en havenwerken te Huil Harwich en Great Yarmouth, op vliegvelden in Oost-Engeland, als mede wapenfabrieken te Ipswich en Norwich. Bij een mislukte vijandelijke aan valspoging aan de Kanaalkust heb ben jachtvliegers drie Britsche vliegtuigen neergeschoten. De vijand heeft in den afgeloopen nacht op verscheidene plaatsen in West-Duitschland lukraak brisant- en brandbommen geworpen, die slechts onbeteekenende materieel schade aanrichten. Branden konden terstond na het uitbreken gebluscht worden. Luchtdoelgeschut heeft een vijandelijk vliegtuig neergehaald. De luchtaanval op Tobroek. Berlijn, 26 Febr. (D.N.B.) Zoojuist verneemt het D.N.B. nadere bijzon derheden over den aanval, die Duit sche formaties gevechtsvliegtuigen in den avond van den 24en Februari op de haven van Tobroek hebber, ondernomen. Het reeds als getroffen opgegeven schip van 10.000 ton stond Linnen twee minuten in brand. Als verder resultaat van dezen aanval wordt het geslaagde bombardement van een ander schip van eveneens 10.000 b.r.t. gemeld. Dit kreeg vei scheidene bomtreffers op het achter schip en geraakte eveneens in brand. De vliegtuigbemanningen' melden, dat het schip S.O.S. lichtseinen uit zond. Waarschijnlijk was de zend- installatie vernield. Een schip, dat eenigszins kleiner was, werd eveneens aangevallen, doch de uitwerking der bommen kon niet met zekerheid worden vastge steld, daar de plotseling oplaaiende groote brand op het schip, van 10.000 ton de verdere waarneming door de ondoordringbare rookwolken zeer bemoeilijkte. Ook in de havengebou wen ontstonden twee groote bran den. De aanvallen op Engeland. Berlijn, 26 Febr. (D.N.B.) Over de in het weermachtsbericht gemelde aanvallendie afdeelingen gevechts- vliegers van de Duitsche luchtmacht in den afgeloopen nacht op de haven en voor den oorlog belangrijke doe len in Huil hebben ondernomen, ver neemt het D.N.B. nog, dat de in de docks en de havenwerken groote en kleine branden uitbraken. Herhaal delijk zijn ook spoorbanen en in de nabijheid liggende fabrieken getrof fen. Bovendien zijn opnieuw vlieg velden in het Z.O. van Engeland aangevallen. Bijzonder ernstig ge teisterd werd een vliegveld bij East- Dereham, waar verscheidene zware branden uitbraken. In een hangar deden zich ettelijke zware ontplof fingen voor. Nog tien minuten na bet vertrek kon men van de vlieg tuigen uit nieuwe ontploffingen waarnemen. Men kan aannemen, dat een munitie-opslagplaats getroffen en geheel vernield is. Op het vlieg veld Mildenhall in Z.O.-Engeland, dat den laatsten tijd herhaaldelijk gebombardeerd is, deden zich bij den nieuwen aanval van den afge lcopen nacht heftige ontploffingen voor in de nabijheid der op den grond staande vliegtuigen. Een vliegtuig op het vliegveld Newmar ket, dat gereed stond om op te stij gen, verbrandde. Ook op een vlieg veld bij Marham en op de landtong Felixtowe bij Harwich, die voor militaire doeleinden gebruikt wordt, werden branden waargenomen. Britsche torpedojagers in haven van Tobroek aangevallen. Berlijn, 26 Febr. (D.N.B.) Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben, naar het D.N.B. thans verneemt, Dinsdag avond een Britschen torpedojager ir den haveningang van Tobroek aan de Noord-Afrikaansche kust met sue ces aangevallen Ondanks den hevi- gen afweer gingen de vliegtuigen tot een duikvlucht over en wisten op een hoogte van tien meter verscheidene treffers te plaatsen. Bij het wegvlie gen der vliegtuigen stond de torpe dojager in brand. Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 27 Februari op 8.53 onder 20.59. 6 Maart Eerste Kwartier. DE ONDERHANDELINGEN TUSSCHEN THAILAND EN INDO-CHINA. Tokio, 26 Febr. (Domei). Het rechtsche blad Kokoemin schrijft, dat de vrede in het Verre Oosten af hangt van de antwoorden van Thai land en Fransch Indo-China op het Japansche bemiddelingsvoorsteL Het blad voegt er aan toe, dat de noodige Japansche maatregelen onvermijde lijk geacht worden, welke dan zullen afhangen van den aard van het Thailandsche en het Fransche ant woord. De Japansche regeering be schouwt de bemiddelings-conferentie als een belangrijke zaak, waarvan de uitslag vérstrekkende gevolgen voor de internationale betrekkingen zal hebben. Met het oog hierop, al dus de Kokoemin, is de regeering vastbesloten, alle noodige maatrege len te nemen. De Japansche regeering, verklaart het blad verder, gelooft, dat haar voorstel in het licht der historische feiten, en ook wanneer men het ob jectief beschouwt, rechtvaardig is. Zij vertrouwt, dat, als Fransch Indo- China en Thailand de conferentie te Tokio werkelijk willen doen slagen, waardoor zij in dat deel van de we reld orde en rust scheppen, zij gaar ne bereid zullen zijn het Japansche voorstel aan te nemen. DUITSCHLANDS HOUDING TEGENOVER BULGARIJE. Berlijn, 26 Februari. (A.N.p. j Van welingelichte zijde wordt ge meld: Bulgarije is een met Duitschland nauw bevriende staat. Duitschland zou nooit iets ondernemen, dat deze vriendschap zou kunnen verstoren. Met deze verklaring werd heden in de Wilhelmstrasse een standpunt ingenomen tegenover de door de vijandelijke propaganda uitgestrooi de geruchten over een beweerde Duitsche penetratie in Bulgarije. Deze berichten hebben alleen ten doel de Duitsche betrekkingen met Bulgarije te verstoren. Tevens wer den heden in de Wilhelmstrasse de buiten-lands-che geruchten over een beweerden Duitschen intocht? in de Bulgaarsche Dobroedsja weerlegd met de verklaring, dat er van een intocht van troepen in B-ulg-aarsch gebied geen sprake kan zijn. Ook aanvallen op Engelsche westkust. Berlijn, 26 Febr. (D.N.B.) Het Duitsche luchtwapen heeft vandaag zijn activiteit ook uitgestrekt tot het kustgebied van West-Engeland. Aan den ingang van het Bristol-kanaal, ten zuiden van Pembroke, viel een Duitsch gewapend verkenningsvlieg tuig een boot van 2000 brt. aan en beschadigde haar dermate, dat zij na korten tijd zonk. Mislukte Britsche aanvals- pogingen. Berlijn, 27 Febr. (D.N.B.) De R.A.F. heeft getracht in den nacht van 26 op 27 Febr., naar aan het D.N.B. wordt medegedeeld, aanval len te doen op West-Duitsche in dustrie-districten Ofschoon de weers omstandigheden niet ongunstig wa ren, is het den aanvallenden Engel- schen formaties niet gelukt hun voornemen ten uitvoer te leggen. Dp Britsche vliegtuigen werden door het krachtige Duitsche luchtafweervuur gedwongen een anderen koers te ne men of uit te wijken naar groote hoogten, zoodat zij de uitgeworpen bommen niet konden richten. De in vrij grooten getale uitgeworpen bri sant- en brandbommen vielen voor het grootste deel op open veld. Er ontstond wederom slechts eenige schade aan woonhuizen, terwijl mi litair economische of militaire doelen niet getroffen werden. Verscheident burgers werden gedood of gewond.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1